Kielakowie.pl

podróże naszej rodziny w czasie

 Wołożyn, Cmentarz Parafialny , Wołożyn, wołożyński, nowogródzkie, Białoruś


Kliknij w łezkę na mapie aby otrzymać dodatkowe informacje o cmentarzu. Aby wyznaczyć trasę dojazdu do cmentarza przejdź do dużej mapy Google klikając w link w baloniku. Tam, wpisz w polu "A" Twoje miejsce zamieszkania i kliknij przycisk "Pokaż trasę".

OpenStreetMap

Szerokość: 53.94277833504535, Długość: 26.19162082672119

Notatki:
Informacje zaczerpnięte z książki „Zabytkowe cmentarze na Kresach Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej. Województwo Nowogródzkie” (A.Lewkowska, J.Lewkowski, W.Walczak)


Wołożyn
stary cmentarz katolicki (nieczynny) zlokalizowany jest w południowej części miasta przy ul.Lenina (ok. nr 74), w odległości ok.900 m na pdn.-wsch. Od kościoła i centrum miasta. Usytuowany na wzgórzu od strony północnej zakończonym skarpą i stanowiącym najwyższe wzniesienie w mieście. Otoczony zabudową, zajmuje obszar ok.0,6 ha.
Plan cmentarza jest już zupełnie nieczytelny, z zasięgu pochówków można wnioskować, iż obejmował on południowe, wschodnie i zachodnie zbocza wzgórza.
Na terenie cmentarza znajduje się jeszcze kilka nagrobków, w większości płyt granitowych z nieregularnie ciosanymi bokami i nieczytelnymi inskrypcjami. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest wyciosany z jednego bloku krzyż kamienny, przypominający kształtem krzyże pokutne. Czytelna jest tylko data „1840”
Wzgórze bez drzewostanu, porośnięte trawą.

cmentarz katolicko-prawosławny (czynny), położony w odległości 1 km na pdn.-wsch. od miasta, przy drodze asfaltowej Wołożyn-Bobrowicze, w otoczeniu pól. Nie posiada podziału na aleje i kwatery. Zajmuje obszar 7,7 ha. Od strony południowej otoczony jest współczesnym płotem z murowanymi słupkami. Na kulminacji wzniesienia, na wschodnim krańcu cmentarza znajduje się XIX-wieczna, obecnie prawosławna, murowana i tynkowana kaplica.
Współczesny cmentarz powstał na bazie założonego w drugiej połowie XIX w., poprzez powiększenie terenu w kierunkach zachodnim i północnym.
Na cmentarzu występuje zdecydowana przewaga nagrobków współczesnych, prawosławnych. Jedynymi zachowanymi nagrobkami katolickimi jest 5 nagrobków usytuowanych w pobliżu kaplicy.
Informacje administratora

Nie zajmujemy się żadnymi badaniami genealogicznymi na zamówienie.

Kielakowie.pl ©  

Genealogy Web Templates

Strona wykonana przez Janusza Kielaka na bazie programu The Next Generation of Genealogy Sitebuilding v. 12.3, napisanego przez Darrin Lythgoe © 2001-2020.

Treść strony udostępniana jest na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach © Janusz Kielak. | Polityka ochrony danych.