Rigunda - I14647

Z Wiki Kielakowie.pl
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Rigunda urodziła się około 569 roku jako córka króla Neustrii Chilperyka I i jego trzeciej żony Fredegundy. Zmarła po 589 roku, miejsce pochówku nie jest znane.

Wydarzenia z życia Rigundy:

  1. Fredegunda próbuje zabić córkę Rigundę
    Poparła Grzegorza z Tours przez "strajk głodowy", kiedy to on w lecie 580 roku miał odpowiadać przed Synodem w Berny-Rivière.
  2. Król Guntram I (Burgundia) i Childebert II (Austrazja) zawiązali przeciwko Chilperykowi i Leowigildowi sojusz. Ci z kolei starali się wzmocnić własny sojusz poprzez małżeństwo ich dzieci Rekkareda I i Rigundy.
  3. Na początku września 584 przybył do Paryża ambasador Wizygotów aby zabrać Rigundę jako oblubienicę Rekkareda do Hiszpanii. Jako posag otrzymała ona od Chilperyka licznych niewolników, zaś od Fredegundy duże ilości złota i srebra. Inni oddali swoje konie i szaty. Podobno do transportu potrzeba było aż 50 wozów. Już pierwszej nocy 50 mężczyzn z jej świty uciekło ze 100 końmi do króla Childeberta II. Mimo, że kolumnę chronił książę Bobo majordom Waddo z 4.000 ludzi, wielu uciekało ze zrabowanym posagiem. Problem zaopatrzenia w żywność w czasie tej podróży rozwiązywano poprzez grabieże.
  4. W Tuluzie Rigunda dowiedziała się o śmierci ojca. Książę Dezyderiusz[1] uwięził ją, przechwycił jej skarby i wezwał pretendenta Gundobalda, do Akwitanii.
  5. Kiedy matka dowiedziała się o sytuacji Rigundy, początkowo nie przedsięwzięła żadnych kroków. Dopiero po śmierci Gundobalda w 585 roku wysłała Chuppana do Tuluzy, aby przywiózł Rigundę do Paryża.
  6. Królewna Rigunda często kłóciła się z matką Fredegundą urodzoną jako niewolnica[2], ponieważ chciała być przez nią obsługiwana. Matka często ją wyzywała, a nawet dochodziło do rękoczynów. Pod koniec 580 roku Fredegunda zaprowadziła córkę do skarbca i poprosiła ją, aby wybrała ze skrzyni to, na co tylko ma ochotę. Kiedy Rigunda pochyliła się nad skrzynią, Fredegunda tak uderzyła ją wiekiem, że zdusiła gardło córki aż oczy wyszły jej z orbit. Tylko dzięki pospiesznej pomocy sług Rigunda została uratowana przed uduszeniem. Spór między matką i córką dalej się zaostrzał, zwłaszcza że Rigunda prowadziła nieprzyzwoity tryb życia.

Poza tymi kilkoma wzmiankami, nie wiadomo nic więcej o jej losach.


Źródła

Rigunth na stronie Wikipedia DE

Rigonde na stronie Wikipedia FR


Przypisy

  1. Dezyderiusz (zm. 587), gallo-rzymski dux w królestwie Franków za panowania Chilperyka I. Obdarzony tytułem księcia Akwitanii.
  2. Fredegunda była służącą na dworze pierwszej żony Chilperyka - Audowery