Przedpełce,płocki,mazowieckie,Polska

Z Wiki Kielakowie.pl
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Dzieje własności ziemskiej według Herbarza Mazowieckiego prof. Jerzego Łempickiego.


Przedpełce

Duża wieś (parafia Woźniki) zagrodowa leżąca na pograniczu trzech powiatów. Zabudowa skupiona była w 4 oddalonych od siebie skupiskach zagród i liczyła łącznie około 380 ha gruntów rolnych. Przedpełce zasiedlone były przez szlachtę zagrodową Przedpełskich. Nie wytworzyła się tam nigdy żadna większa własność.

Przedpełce-Włosty

W XVI wieku było tam 1 gospodarstwo o powierzchni około 80 ha. W 1789 roku było tam kilka gospodarstw Przedpełskich, a ponadto działy Łoniewskiego, Sawickiego, Leszczyńskiego i Wołowskiego.

Przedpełce-Kiełbasy

W XVI wieku były tam 2 gospodarstwa Przedpełskich po 35 ha, w 1789 roku zaś kilka gospodarstw, oraz działy Korytowskiego i Kamińskiego.

Przedpełce-Kościołki

W XVI wieku były tam 4 działy o łącznej powierzchni 140 ha. Począwszy od XVII wieku przysiółek ten nazywano też Przedpełcami Wielkimi. W 1789 roku, poza kilkoma rodzinami Przedpełskich, były tam też działy Sąchockich.

Przedpełce-Witkowice

W XVI wieku były tam dwa 80-cio hektarowe gospodarstwa. W późniejszych latach określano tę osadę mianem Włoczówska. W 1789 roku było tam kilka zagród Przedpełskich.