Dłużniewski Ludwik - I18613

Z Wiki Kielakowie.pl
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Dluzniewski 6.jpg

Dłużniewski Ludwik ps. "Nadzieja" urodził się 9 czerwca 1906 r. w Dłużniewie Małym jako dziecko Ludwika i Józefy z Ciechrzyckich. Zmarł 6 lutego 1943 roku.

Nauczyciel, oficer rez. saperów WP, ppor. [1932], por. rez. [1936], w konspiracji ZWZ-AK, ps. „Nadzieja”. Komendandt Obwodu Płońsk AK – Podokręg Północny AK – Obszar Warszawski AK.
W okresie międzywojennym ukończył seminarium nauczycielskie, potem Szkołę Podch. Rez. Saperów w Modlinie. 1 stycznia 1932 awansowany do stopnia ppor. rez. piechoty ze starszeństwem z przydziałem mobilizacji do 1 Batalionu Saperów Leg. w Modlinie. Ewidencyjnie podlegał PKU Płońsk. Po kolejnych ćwiczeniach wojskowych awansowany 1 stycznia 1936 do stopnia por. rez. saperów. Do lata 1939 pracował w zawodzie nauczyciela szkół powszechnych. Ostatnio przed wybuchem wojny był kierownikiem szkoły powszechnej w miejscowości Gawarzec Dolny k/Czerwińska, gdzie mieszkał. Zmobilizowany do WP brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W okresie niemieckiej okupacji od początku 1940 czynny w konspiracji ZWZ Bardzo energiczny i operatywny konspirator. Zorganizował w dość szybkim tempie siatkę konspiracyjną ZWZ w południowej części obwodu płońskiego. Posiadał już od marca 1940 bezpośredni kontakt ze sztabem Podokręgu „Północnego” ZWZ w Warszawie. Pełnił funkcję komendanta Obwodu AK Płońsk od jesieni 1942 do 5 lutego 1943. Aresztowany przez żandarmów niemieckich w dniu 5 lutego 1943 w miejscowości Gawarzec Dolny, a następnie w godzinach wieczornych umieszczony w areszcie żandarmerii w Czerwińsku. W dniu 06 lutego 1943 podczas transportu z Czerwińska do siedziby gestapo w Nowym Dworze, w pobliżu miejscowości Kaski k/Zakroczymia podjął razem z F. Klimkiewiczem ps. „Jastrząbiec” - inspektorem płońskim, dwukrotną próbę ucieczki. Po obezwładnieniu dwóch gestapowców, udało im się wyjść z samochodu a następnie pobiec w kierunku pobliskiego lasu. Podczas tej ucieczki kierowca, którego miał obezwładnić przewożony z nimi K. Zarzycki kolbą karabinu połamał rękę komendantowi Dłużniewskiemu, natomiast F. Klimkiewicz został postrzelony w szczękę. Po przejechaniu kilkuset metrów ,,Nadzieja’’ powtórnie próbował ucieczki, podczas której został zastrzelony.

W dniu 6 lutego 1943 aresztowana została też jego żona Stanisława. Była więziona w obozach koncentracyjnych: Majdanek, Ravensbruck i Buchenwald. Wiosną 1946r. powróciła do ukochanego syna Jerzyka. Zmarła 25 lipca 1981r.

Tablica w Czerwinsku.jpg

W dniu 11 września 1994 w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku została odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona Ludwikowi Dłużniewskiemu oraz żołnierzom AK.

Postanowieniem z dnia 10 lipca 2008 Prezydent RP Pan Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Ludwika Dłużniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Powyższe informacje pochodzą od wnuka Ludwika Dłużniewskiego - Tomasza