Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413833 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #150 dnia: 09 Sierpień 2009, 05:17:12 »

9 sierpnia


Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej ustanowiło ONZ w 1995 r. w rocznicę pierwszego spotkania (09.08.1992) Grupy Roboczej ds. Ludności Tubylczej. W 1995 r. rozpoczęto pierwszą  Międzynarodową Dekadę Ludności Tubylczej na Świecie – zaczęto zwracać większa uwagę na potrzeby i prawa ludności tubylczej. Weszliśmy już w następną dekadę – ONZ  ustawicznie podkreśla, że należy zrobić wszystko, by nie zapominać o dialogu międzyludzkim, ochronie praw, ziem, kultur, języków i zabytków ludności tubylczej na całym świecie.

W drugą niedzielę sierpnia, w Brazylii obchodzony jest Dia dos Pais Dzień Ojca.

Dzień Budowlańca obchodzony był w ZSRR od 1956 r. jako nowy przejaw partyjnej i rządowej  troski o klasę pracującą. Obchodzony jest do dziś nie tylko w Rosji, ale też w byłych jej republikach – Armenii, Białorusi, Kirgistanie, Mołdowie, Ukrainie – z całą niemal postkomunistyczną otoczkę. Są nagrody pieniężne,  poważne „nasiadówki” oficjeli, bankiety i festyny. I tak już od lat…

Dzień Melona świętują mieszkańcy Turkmenistanu w drugą niedzielę sierpnia. Turkmenbasza  uważał, że melon, zesłany został jego współziomkom w darze od Niebios i to jeszcze w Średniowieczu, powinien więc być powodem dumy narodowej. Dlatego za jego rządów Święto Melona było nawet dniem wolnym od pracy.
Dla uczczenia daru Niebios, do Aszchabadu zjeżdżają z całego kraju hodowcy melonów. Można się do woli objadać, oglądać wyhodowane, czasami najprzedziwniejsze okazy, a właściciel najokazalszej sztuki, zostaje zwycięzcą Konkursu na Największego Melona.  

Rosja świętuje dziś Dzień Sławy Wojennej – jest to rocznica pierwszej zwycięskiej bitwy marynarki rosyjskiej (1714 – bitwa morska pod Hanko, zwana bitwą pod Gangutem- od rosyjskiej nazwy tego półwyspu).

9 sierpnia to w USA Dzień Straży Leśnej, zwany też Dniem Niedźwiadka Smokey Bear. Chociaż Straż Leśna funkcjonuje w Ameryce od 1944 r., mały niedźwiadek jest jej maskotką i żywym symbolem od roku 1950. A stało się to tak: Pewnej wiosny leśni strażnicy w górach Nowego Meksyku zauważyli unoszące się nad drzewami kłęby dymu. Po przybyciu na miejsce pozostało im tylko przyłączyć się do gaszenia dość znacznego pożaru. Któryś z uczestników akcji znalazł zagubionego wśród płomieni, przestraszonego niedźwiadka. Leśnicy postanowili pozostawić go na miejscu w nadziei, że mama-niedźwiedzica sama do niego trafi. Niestety, musiała chyba zginąć w płomieniach, ponieważ po ugaszeniu pożaru znaleziono małego niedźwiadka z poparzonymi łapkami ukrytego w dziupli. Historia trafiła do prasy i zainteresowała opinię publiczną. Władze stanowe odbierały setki telefonów w jego sprawie, postanowiono więc umieścić osieroconego misia w ZOO w Waszyngtonie, a jednocześnie okrzyknięto go symbolem amerykańskiej Straży Leśnej. Dziś, ubrana w dżinsy i czapkę maskotka Smokey Bear uczy dzieci bezpieczeństwa p.poż.

 :komp:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #151 dnia: 10 Sierpień 2009, 04:49:54 »

10 sierpnia

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich obchodzony jest w dniu ich patrona – świętego Wawrzyńca. Kaplica pod jego wezwaniem stoi na szczycie Śnieżki. Tam też odprawia się co roku specjalną, okolicznościową mszę. Oprócz tłumu turystów pojawiają się na szczycie przewodnicy sudeccy, przewodnicy z innych gór i regionów, członkowie sudeckich grup GOPR oraz czeskiej Horskej služby. Uroczystości na Śnieżce organizowane są od 1981 r.

Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) obchodzony jest w Namibii po raz pierwszy w 2004 r., a sama jego nazwa wyjaśnia już wszystko.

W Ekwadorze świętowana jest Niepodległość Quito (10.08.1809) – miasto stało się wówczas ośrodkiem antyhiszpańskiego powstania. Dziś, podczas obchodów kolejnych rocznic, organizowana jest na Avenida Amazonas olbrzymia parada, mogąca kojarzyć się turystom z pochodami karnawałowymi. Do stolicy przybywają tancerze z różnych regionów kraju. Każdy ma ze sobą fantastycznie kolorowe (i niekiedy wręcz bajkowe) dekoracje lub kukły z pianki. Na ulicach Quito sprzedawane są fajerwerki i canilasos – gorący napój z soku pomarańczowego z dodatkiem cynamonu, cukru trzcinowego i alkoholu. Zabawy na ulicy trwają do białego rana.

Dzisiaj imieniny Wawrzyńca. Musiał naszym przodkom nieźle zaleźć za skórę, skoro tak dużo jest wawrzyńcowych przysłów pogodowych:
Wawrzyniec pokazuje, jaka jesień następuje.
Jaki Wawrzyniec, taki podzimiec
– czyli, tłumacząc na nasze- późna jesień i początek zimy.
Na święty Wawrzyniec będzie wnet ze żniwem koniec, dlatego Na świętego Wawrzyna już śpieszą do młyna, bo Na święty Wawrzyniec lata już wnet koniec.
Święty Wawrzyniec uwija z orzechów wieniec
– czyli OK, bo urodzaj wieszczy. Ale nie nie, nie jest tak dobrze. Jak nie kijem nas , to pałką – Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą, to w zimie mrozy dogodzą.
Są jeszcze ostrzeżenia: Jak Wawrzyniec burzy, to się za bronami kurzy i Po świętym Wawrzyńcu nie bierz pszczół i na gościńcu.

Mało tego. Wawrzyniec zaprzyjaźnił się z Bartłomiejem (24.08), ale to prorokuje raczej dobrze, bo Jeśli dzień świętego Wawrzyńca i świętego Bartłomieja pogodą dopisują – piękną jesień obiecują. Św. Wawrzyniec i św. Bartłomiej jeśli pogody przynoszą – jesień pogodną i niezbyt chłodna ludziom na ten rok uproszą.
I tym pogodnym akcentem postanowiłam zakończyć dzisiejszy wpis.
 :ook:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #152 dnia: 11 Sierpień 2009, 04:49:38 »

11 sierpnia


Każdy kraj ma swoich bohaterów i w każdym kraju jest przynajmniej jeden dzień w roku, w czasie którego czci się ich pamięć. W Zimbabwe właśnie 11 sierpnia ogłoszony został Dniem Bohaterów Narodowych. Nie kultywuje się już tradycji ustawiania na środku wsi lub osady wspólnego stołu z potrawami, przy którym spotykali się starzy i młodzi, by opowiadać o bohaterskich czynach rodaków. Kiedyś zabijano na tę okoliczność kozę, krowę lub chociaż kurę, ale dziś – ludność Zimbabwe zajęta bardziej przyziemnymi sprawami – często najzwyczajniej zapomina o świętowaniu.

Na mocy postanowienia armeńskiego Parlamentu - 11 sierpnia jest w tym kraju Dniem Tożsamości Narodowej.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #153 dnia: 12 Sierpień 2009, 04:52:53 »

12 sierpnia


Od świętej Klary są już ładne dary.

Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony został przez ONZ w 1999 r. i nic w tym dziwnego. Na świecie żyje przecież obecnie ponad 3 miliardy ludzi w wieku do 25 lat.

W Tajlandii obchodzony jest Dzień Urodzin Królowej Sirikit. Jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy. Urodzona w Bangkoku Sikrit dzieciństwo spędziła we Francji, Danii i Wielkiej Brytanii. Księcia Bhumibola Adulyadeta poznała w Paryżu. Od 1950 r. oboje pełnią obowiązki królewskie w Tajlandii, a w 1956 r. - królowa Sirikit czasowo pełniła obowiązki regenta przy małoletnim następcy tronu księciu Maha Vajiralongkornie (w tym czasie król Bhumibol wstąpił do klasztoru i był mnichem). Tajska królowa zawsze wiele czasu poświęcała działalności charytatywnej. Być może dlatego dzień jej urodzin obchodzony jest także w Tajlandii jako Dzień Matki.

W Kirgistanie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Penitencjarnej, a w Rosji dzisiejszy dzień to – zgodnie z prezydenckim dekretem z 1997 r. – Dzień Lotnictwa Wojskowego.

Dzień Sił Zbrojnych Zimbabwe, od ponad 25 lat obchodzony jest w dniu następującym po Święcie Bohaterów Narodowych tego kraju.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #154 dnia: 13 Sierpień 2009, 06:07:19 »

13 sierpnia

Śmiało można powiedzieć, że świat urządzony jest dla ludzi praworęcznych. Większość akcesoriów tzw. piśmiennych czy kuchennych, przystosowana jest dla ludzi sprawniej posługujących się ręką prawą. Tak samo drzwi, zamki, myszki i klawiatury komputerowe… Leworęczni stoją na z góry przegranej pozycji. Dobrze, że chociaż minęły już czasy, gdy w szkołach na siłę „przestawiano” dzieci na jedynie słuszną lateralizację – czyli świat ręki prawej. Dzisiejszy dzień – Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych – utworzono po to, by zrekompensować mańkutom te niedogodności. :spok:  Dziś mogą czuć się wyjątkowi. Zresztą psychologowie mówią, że leworęczni są naprawdę ludźmi nieprzeciętnymi, ponieważ mają niezwykle silny charakter i obdarzeni są wielkim potencjałem artystycznym (który niestety, nie zawsze jest wykorzystywany). Statystycznie rzecz biorąc - 10% ludności Ziemi, to ludzie leworęczni. Wśród najbardziej znanych jest cała plejada osobistości: Mark Twain i Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Beethoven, Juliusz Cezar i Napoleon, Aleksander Macedoński i Karol Wielki, Marlin Monroe i Churchil, Joanna d’Arc i Rachmaninow i wielu, wielu innych. Święto powstało w 1992 r. z inicjatywy brytyjskiego Klubu Leworęcznych. I głównym jego zamierzeniem było zwrócenie uwagi producentów na specyficzne potrzeby mańkutów. Dziś można już kupić coraz więcej sprzętów czy urządzeń wyprodukowanych specjalnie dla ludzi, którzy na co dzień posługują się właśnie ręką lewą.

Kobiety w Tunezji traktowane są w sposób wyjątkowy. Oprócz Międzynarodowego Dnia Kobiet, dzisiaj obchodzone jest w tym kraju Święto Tunezyjskich Kobiet ustanowione na pamiątkę dnia, w którym otrzymały one pełne prawa wyborcze (13.08.1956). To właśnie podczas tego święta ogłaszane są corocznie nowe prawa dotyczące wyłącznie kobiet. Jedno z nich mówi np., że kobieta-kierowca, po godzinie 20.00 nie może być ukarana za wykroczenie drogowe.:ook:

Buddyjski odpowiednik Święta Zmarłych – Obon – obchodzony jest w Japonii między 13 a 16 sierpnia i jest jednym z trzech najważniejszych okresów wypoczynku. Zgodnie z wierzeniami i tradycją, mocno zakorzeniona w historii ( ponad 500 lat) -  jest to okres, w którym duchy przodków powracają na Ziemię, aby odwiedzić swoich krewnych. W czasie Obonu Japończycy odwiedzają groby rodzinne i składają na nich ofiary. W miastach odbywają się lokalne festiwale połączone z tradycyjnymi tańcami. Nad rzekami i nad morzem puszcza się na wodę lampiony, aby zaprowadziły dusze zmarłych z powrotem do ich krainy. Kulminacyjnym punktem święta jest zapalenie ognisk na otaczających Kioto wzgórzach. Ogniska układane są w kształt olbrzymiego, płonącego smoka.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #155 dnia: 13 Sierpień 2009, 23:06:18 »

14 sierpnia

W 1956 r. wprowadzono Kartę Energetyka, a ta z kolei wprowadziła do kalendarza branżowe święto –Dzień Energetyka. Do 1972 r. obchodzony był 1 września, przez kolejne kilka lat (do 1990) r. -  w pierwszą niedzielę września, a od 1991 r. – 14 sierpnia, w rocznicę śmierci patrona energetyków – św.Maksymiliana Kolbe.

 Dzień Pamięci Obrońców Ojczyzny obchodzony jest w Abchazji i tego właśnie dnia, we wszystkich rejonach Republiki, mieszkańcy składają wieńce pod pomnikami i na mogiłach tych, którzy zginęli w wojnie z Gruzją w latach 1992-93.

Dzień Portugalskiej Corridy obchodzony jest przede wszystkim w Abiul – mieście, gdzie corrida narodziła się i gdzie nadal znajduje się i – co ważne – jest czynna najstarsza portugalska arena. Świąteczna impreza odbywa się w specjalnych, historycznych strojach.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #156 dnia: 15 Sierpień 2009, 05:57:31 »

15 sierpnia

Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje – ciepły i pogodny koniec lata obiecuje, ale gdy Na Wniebowzięcie słota -  w jesieni dużo błota.
Gdy Zielna Matka deszcz przynosi, to zwykle na Narodzenie Matki (8.09) rosi.
Od Wniebowzięcia miej w stodole połowę żęcia
(dobrze, że nie „zięcia”):P
We Wniebowzięcie Panny Marii słońce jasne – będzie wino godnie kwaśne – czyżby miało to być rodzime „bożole nuwo” (Beaujolais Nouveau)?:idea::smie:

Dziś kościół katolicki obchodzi jedno z największych świąt chrześcijańskich – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święci się w ten dzień płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce. Jest to tradycyjny koniec żniw, dlatego ludowe przysłowia często mówią o Święcie Matki Boskiej Zielnej. Jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą, na pamiątkę wydarzeń z 1920 r., kiedy polskim oddziałom udało się powstrzymać bolszewicką ofensywę. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązuje od 13 sierpnia 1992 r. Za czasów komuny obchodzone 14 października.

Wigilia urodzin ks. Franciszka Józefa II 16.08.1906) obchodzona jest w Księstwie Lichtenstein jako Święto Narodowe.

Dzień Niepodległości Indii to jedno z ważniejszych świąt narodowych. Obchodzony jest w rocznicę wciągnięcia przez Jawaharla Nehru flagi Indii na maszt w Delhi (15.08.1947) i rozpoczęcia nowego etapu w historii kraju.  Kiedyś było to jedyne indyjskie święto państwowe, będące jednocześnie dniem wolnym od pracy, które organizowano z wielkim rozmachem. Dziś ustępuje powoli miejsca Świętu Republiki (26 stycznia). Pozostając jednocześnie jednym z najważniejszych świąt religijnych.

W Rosji, jeszcze nieoficjalnie, ale od kilku już lat obchodzony jest Dzień Archeologa.

Kostaryka hucznie świętuje Dzień Matki. Jest to dzień, w którym zwyczajowo obdarowuje się matki drogimi prezentami – często są to lodówki, meble lub markowa odzież. Caluteńka rodzina (czasami i setka ludzi) zbiera się w domu najstarszej matki rodu. Często brakuje dla wszystkich miejsca przy stole, siadają więc gdzie popadnie i konsumują tradycyjne potrawy – pilaw z kurczaka, puree z czerwonej fasoli, pieczone ziemniaki i sałatkę z kapusty z pomidorami. Potrawy obficie zapijane są piwem, rumem bądź wódką z sokiem pomarańczowym, coca-colą i lodem, ale toast wznosi się tylko raz, dziękując Bogu i sławiąc  najwspanialszą matkę na świecie. Po toaście następuje modlitwa, a w końcu prezentacja podarunków z obowiązkowym „aaaach jakie piękne!” Napitki szumią w głowach, nic więc dziwnego, że święto przeradza się w ogólną zabawę taneczną. Tańczą wszyscy, kto żyw, od lat czterech do osiemdziesięciu.
:564: :bib:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #157 dnia: 16 Sierpień 2009, 06:29:51 »

16 sierpnia


Na święty Roch w stodole groch.
O świętym Rochu strzelaj bez prochu.

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskiej
, nazywany także Światowym Dniem Latarnika obchodzony jest od 2001 r. w trzecią niedzielę sierpnia. Upamiętnia pierwszą ustawę o latarniach uchwaloną przez Kongres USA w 1789 r. Dzisiejsze latarnie powoli stają się reliktami przeszłości i ich pierwotne znaczenie nieuchronnie odchodzi w przeszłość. W dobie upowszechnienia GPS-ów  i komputerów, które dotarły nawet na mostki kapitańskie - coraz częściej stają się tylko i wyłącznie obiektami turystycznymi. W Polsce mamy ich 13, natomiast najstarsza na świecie liczy sobie prawie 2000 lat i została odkryta w 2008 r. przez tureckich archeologów. Portal ekologiczny   pisze :”Odkryta w pobliżu miasta Kas, na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji, starożytna latarnia jest prawdopodobnie najstarszą budowlą tego rodzaju, która przetrwała do czasów współczesnych w całości. Jak wyjaśniła profesor Havva Iskan Isik, kierująca pracami wykopaliskowymi, latarnia o wysokości 12 metrów została zbudowana w czasach panowania cesarza Nerona (54-68 r. n.e.). Według profesor Isik, najstarszą znaną latarnią morską była latarnia w Aleksandrii, ale nie przetrwały po niej żadne ślady. Znalezisko w porcie Patara zachowało się natomiast w całości. Archeolodzy są przekonani, że po przeciwnej stronie portu znajduje się druga starożytna latarnia, przykryta dużą ilością ziemi i gruzu, której poszukiwania rozpoczną się w późniejszym terminie.” W Polsce, w ramach obchodów można zdobywać odznakę turystyczną miłośnika latarń morskich BLIZA (bliza, to po kaszubsku latarnia).

Dzień Dziecka to z założenia święto radosne. Ten, obchodzony w Paragwaju ma jednak nieco inny wymiar. Jest czasem refleksji i wspomnień o krwawej Wojnie Potrójnego Przymierza, zwanej też Wojną Paragwajską, albo Wielką Wojną. Podczas jej trwania - 16 sierpnia 1869 - brazylijscy żołnierze hrabiego d´Eu rozprawili się bezpardonowo z batalionem złożonym z około 10 letnich przebranych w mundury dzieciaków. Batalion dosłownie wycięto w pień. Dzieci te „stały się symbolem dzikości wojny, w której połączone ze sobą siły Argentyny, Brazylii i Urugwaju rozgromiły wojska Paragwaju”.

Rosyjskie lotnictwo świętuje co kilka dni. Dziś kolejny Dzień Floty Powietrznej, na mocy prezydenckiego postanowienia z 1992 r. obchodzony w trzecią niedzielę sierpnia, ale jak sami Rosjanie mówią – ustanowienia Dnia Lotnictwa w ogóle zawdzięczają Mikołajowi II i…Stalinowi. Ostatni car rosyjski 12 sierpnia 1912 r. polecił sformować przy głównym Gensztabie – jakbyśmy to dzisiaj nazwali - zaczątek wojskowych sił powietrznych, a „wódz narodów” Stalin, począwszy od 18 sierpnia 1933 r. nakazał obchodzić to święto we wszystkich republikach podległego sobie Związku Sowieckiego.
:lot:

Dzień Pamięci Elvisa Presleya obchodzony jest powszechnie przez jego fanów w rocznicę śmierci ich idola (16.08.1977). Corocznie w sierpniu tysiące fanów Elvisa zjeżdża do Memphis na obchody Tygodnia Pamięci. Nie wszyscy wiedzą, że król rock-and-rolla pasjonował się także sztukami walki (miał czarny pas karate). Od 1983 r. jednym z ważniejszych punktów programu jest trzydniowy turniej karate z udziałem sław światowego formatu, na zakończenie którego w dniu 16 sierpnia zwycięzca otrzymuje puchar z inicjałami Elvisa. Jeszcze jeden dzień Presleya obchodzony jest w Graceland w styczniu – w dniu jego urodzin.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #158 dnia: 17 Sierpień 2009, 04:56:36 »

17 sierpnia


Jacek, gdy suchy- rozprasza jesienne pluchy.
Jeśli w dniu Jacka nie pada – suchą jesień zapowiada
. O "mokrym"Jacku nic nie słychać, a u nas właśnie pada...czyżby trzeba się pożegnać ze złotą polską jesienią?


W Argentynie Dzień Pamięci generała San Martina obchodzony jest w dniu jego śmierci. Gen. Josè Francisco de San Martin y Matorras (1788-1850) to bohater narodowy nie tylko Argentyny, ale też Chile i Peru. Był uczestnikiem walk wyzwoleńczych z kolonizatorami hiszpańskimi. Czczony wspólnie z Simonem Bolivarem jako oswobodziciel, w Argentynie traktowany jest niemal jak święty. Dzień dzisiejszy jest tam świętem narodowym.

Na Słowenii Dzień Przyłączenia Prekmurja do Macierzy to także święto narodowe, jednak nie jest to dzień wolny od pracy. Prekmurje to region położony w dolnym biegu rzeki Mury, który przez wiele wieków należał do Węgier. Dopiero 17 sierpnia 1919 r., w wyniku paryskiej konferencji pokojowej przekazany został władzy jugosłowiańskiej. Zostało to niezwykle entuzjastycznie przyjęte przez ludność zamieszkującą te tereny. Ze względu na historyczne znaczenie wydarzenia dla ukształtowania się państwa słoweńskiego dzień ten uznano świętem państwowym.

Mniej więcej w połowie sierpnia, ale zawsze po drugiej sierpniowej środzie, kiedy kończy się zakaz połowu raków - obchodzone jest w Szwecji Święto Rakowe. Fajerwerki, pyszne narodowe i egzotyczne potrawy, zawody sportowe, atrakcje teatralne, muzyczne i dziecięce, koncerty, parady (Kräfkskiva)…jednym słowem wielkie, trwające tydzień show. Konkretna data tego pożegnania krótkiego szwedzkiego lata nie istnieje. Wiadomo, że Krabbenparty przypada mniej więcej w połowie sierpnia. Podczas tygodniowych obchodów jest czas i na relaks i na zabawę, a wszystko dzieje się na kanwie starego szwedzkiego zwyczaju połowu raków w świetle księżyca. Zgodnie ze starym prawem, można było robić to tylko przez dwa miesiące w roku – w sierpniu i wrześniu. Tradycyjnie więc, aż po dzień dzisiejszy – początek sierpnia jest równoznaczny ze wzrostem popytu na raki. Wieczorne „uczty rakowe” odbywają się niemal we wszystkich domach. Każdy gość otrzymuje papierowy kapelusz i fartuszek. Noszą je wszyscy – i bankier, i budowlaniec, aby ochronić odzież przed skutkami degustacji. Gałęzie drzew udekorowane są papierowymi lampionami. Nastrój jest niemal noworoczny, a raki obowiązkowo spożywane są na zimno i ze smakiem. Mało tego – pożądane są wszelkie dźwięki typu cmokanie i mlaskanie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #159 dnia: 18 Sierpień 2009, 04:46:34 »

18 sierpnia


Dzień Świętego Jana z Riły (Iwana Rylskiego) to jedno z ważniejszych świat prawosławnej Bułgarii. Św. Jan z Riły to mnich (ok. 880), założyciel narodowego sanktuarium w górach Riły, główny patron narodowy Bułgarii. Zgodnie z legendą potrafił rozmawiać ze zwierzętami, umiał wpływać na klimat i słyszał ludzkie myśli. Dzikie zwierzęta same do niego przychodziły, a ptaki siadywały wprost na jego ramionach. Jego grób słynął z mocy czynienia cudów, o których można przeczytać w dawnych kronikach bułgarskich. Wizerunek Iwana Rylskiego umieszczony jest na monecie o nominale 1 lewa. W dniu patrona rylskiego monastyru przybywają tu tysiące pielgrzymów, także z zagranicy, by modlić się wśród starych ikon i wspólnie z mnichami odwiedzić pobliska jaskinię, w której dawnymi czasy mieszkał Święty.

Tego także dnia, nazywanego Dniem Tańca Panevritmija, można podziwiać w Dolinie Siedmiu Jezior Rylskich święty taniec paneurytmia , traktowany jako wszechogarniający kosmiczny rytm, albo rytm i harmonia wszechświata. Łączy on w sobie ruch, muzykę i śpiew i prowadzi podobno do samorozwoju. Zjeżdżają się tu z całego świata członkowie międzynarodowego ruchu religijnego Białe Bractwo. Coroczne rytuały odbywają się od 1929 r., a metafizyczny taniec został stworzony ponad 100 lat temu przez bułgarskiego mistyka Petera Dynowa. Tancerze poruszają się parami po okręgu, w który wpisane jest jeszcze pięć „żywych promieni”, wykonując ściśle określone ruchy. Łagodny śpiew uspokaja i wycisza, a wszystko razem stanowi naprawdę niezłe widowisko.
:bib:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #160 dnia: 19 Sierpień 2009, 04:03:27 »

19 sierpnia


Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego, to czas, kiedy na pokrytej niezliczoną ilością krzyży Świętej Górze Grabarce odbywają się największe uroczystości. Dla wyznawców prawosławia w Polsce jest ona tym, czym dla katolików Jasna Góra.

Na Ukrainie Święto Przemienienia Pańskiego bywa nazywane (zgodnie z ludową tradycją) Jabłocznym Spasem. Tego dnia w tamtejszych cerkwiach święci się jabłka i miód, a pszczelarze święcą dodatkowo ule, aby pszczoły bezpiecznie przezimowały. Od 1997 r. jest to w tym kraju Dzień Pszczelarza.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #161 dnia: 20 Sierpień 2009, 05:33:34 »

20 sierpnia


Jeśli na Bernarda ziemia twarda, to będzie zima harda, a jak miękka ? to lekka.
Będzie pogoda, jak się nie poleje woda
.

Dzień Przywrócenia Niepodległości Estonii obchodzony jest w rocznicę przyjęcia przez Radę Najwyższą Estońskiej SRR decyzji, na mocy której?w oparciu o historyczną ciągłość estońskiej państwowości?, przywrócono tej republice niepodległość i rozpoczęto pracę nad nową konstytucją. Działo się to dokładnie 20 sierpnia 1991 r., a już miesiąc później Estonia stała się pełnoprawnym członkiem ONZ. Święto obchodzone jest chętnie zarówno oficjalnie, jak i poprzez różnego rodzaju zabawy i festyny. Główne ceremonie odbywają się na legendarnym wzgórzu Toompea w Tallinie, niedaleko budynku estońskiego parlamentu. Pod pamiątkowym monumentem składane są kwiaty, a następnie na Placu Ratuszowym można wysłuchać okolicznościowego koncertu. Estonia obchodzi jeszcze jedno, podobne święto narodowe. Jest to Dzień Niepodległości (24 luty).

Dzień św.Istvana (św.Stefana) przez wiele lat był jednym z najważniejszych świąt państwowych Węgier, uważanym nawet za datę powstania państwa węgierskiego. Historycznie jest to dzień oficjalnej koronacji Stefana na króla Węgier, a także dzień uchwalenia nowej konstytucji (1949) i dzień ogólnowęgierskich dożynek. Sporo było okresów w historii państwa, kiedy oficjalne obchodzenie tego święta było zabronione, ale Węgrzy umieli to obejść. Nikt nie mógł zabronić świętowania w gronie rodzinnym?imienin Stefana, stąd tak duża popularność tego imienia. W 1991 r. przywrócono wagę święta. Odbywa się szereg uroczystości, parad, mszy świętych, a wieczorem wielki pokaz fajerwerków na Górze Gellerta w Budapeszcie. Świętuje cały kraj. Historia przeplata się z dniem dzisiejszym. Nawiązaniem do dawnego święta chleba jest spożywanie tego dnia tradycyjnych langoszy (logos - czyt.langosz), czyli specjalnie pieczonych podpłomyków- płaskich placków o średnicy do 30 cm.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #162 dnia: 22 Sierpień 2009, 06:07:32 »

21 sierpnia


Dzień miasta Ryga (Rigas Setki, a właściwie Dni Rygi, obchodzone są aż do 23 sierpnia i jest to cały szereg imprez kulturalnych i sportowych, na których każdy może znaleźć coś dla siebie. Będą też parady (m.in. parada starych samochodów), fajerwerki, festyny, konkursy taneczne oraz nocny maraton po ulicach Rygi.

Nasi przodkowie obchodzili dziś Dzień Strzyboga– boga wiatru, bogactwa i dobrobytu. Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o tradycyjnych obrzędach związanych z tym dniem. Strzybóg wspominany był w eposie „Słowo o pułku Igora”, gdzie wiatry nazywano „strzybożymi wnukami”, ale Słowianie niekiedy porównywali także wiatr do ludzkiej duszy (lub na odwrót), a w ofierze składali mu ziarno, kaszę, mąkę i chleb, które „puszczali z powiewem” na polu, wznosząc przy okazji modły o „urodzajne wiatry”.
 :poklo:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #163 dnia: 22 Sierpień 2009, 10:34:59 »

22 sierpnia


Dzień Flagi Federacji Rosyjskiej. Tego dnia w 1991 r. zaczęła oficjalnie obowiązywać nowa, trójkolorowa flaga rosyjska, a sierp i młot na krwistym tle odszedł do lamusa historii. Nawiasem mówiąc trójkolorowa flaga była - zgodnie z legendą - znana już w XVII w., sztandar bolszewicki, obowiązujący aż do roku 1991, zastąpił ją dopiero w 1918 r.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #164 dnia: 22 Sierpień 2009, 23:20:10 »

23 sierpnia


Dzień Lotnika (Święto Odrodzonego Lotnictwa Polskiego) obchodzony był w tym dniu w czasie PRL-u -  w rocznicę pierwszych walk polskich myśliwców na przyczółku warecko-magnuszewskim (1944). W obecnych czasach, nasze  wojska powietrzne świętują  28 sierpnia. 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu to święto proklamowane przez ONZ w 1971 r. Wydawać by się mogło, że wiek XXI wolny jest już od niewolnictwa, ale czym innym można nazwać handel dziećmi, jako tanią siłą roboczą (Azja, Afryka), czy międzynarodowy handel kobietami, zmuszanymi do prostytucji?

23 sierpnia 1939 r. to dzień, „w którym zmowa dwóch reżimów totalitarnych zapoczątkowała wojnę ze wszystkimi straszliwymi konsekwencjami". Podpisano wówczas pakt Ribbentrop-Mołotow. Od 70 rocznicy jego podpisania, czyli od bieżącego roku, ma to być Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Rosja nazywa to wprawdzie „gwałtem na historii”, ponieważ dla niej stawianie znaku równości między stalinizmem, a hitleryzmem jest nieetyczne, ale już Litwa – decyzją własnego Parlamentu – zmieniła nazwę obchodzonego dotychczas 23 sierpnia Dnia Czarnej Wstęgi właśnie na Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

Dzień Flagi Ukrainy obchodzony jest jako święto państwowe od 2004 r. Wcześniej dzień ten miał zasięg municypalny i świętowano tylko w Kijowie.

Dzień Statystyka obchodzi się na Białorusi w rocznicę przyjęcia postanowienia o utworzeniu Centralnego Biura Statystycznego (1920 r.), które dopiero w 2004 r. przekształcono w Ministerstwo Statystyki i Analiz.

W czwartą niedzielę sierpnia świętowany jest doroczny Dzień Bajkału. Pomysł na to święto pojawił się w 1999 r., a z biegiem lat zyskał najpierw ogólnorosyjskie, a potem ogólnoświatowe znaczenie. Organizowane są z tej okazji konkursy fotograficzne i specjalne nadbajkalskie plenery artystyczne, ekologiczne happeningi i przedstawienia teatralne, niektóre wystawiane bezpośrednio nad brzegami jeziora.

W Parku Narodowym Ujście Warty 23 sierpnia jest dorocznym Świętem Krowy. Można nabyć łaciate pamiątki, połaskotać krasule za uchem, wziąć udział w szeregu konkursów ( w tym konkurs fotograficzny „Złączeni losem: krowa i człowiek...”- http://www.pnujsciewarty.gov.pl/swieto_krowy.htm)

Ciekawostka:
Kopenhaska Syrenka obchodzi dziś 95 urodziny! Wszystkiego najlepszego.
 :smil4745332bdb86c:

Gdy słońce z grzmotem w znak Panny wchodzi, zapowiedź to niepogody długiej i powodzi.
Gdy księżyc w Pannie (23.08) słyszy grzmoty, pięćdziesiąt dni pluszczą słoty
.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 25   Do góry