Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #90 dnia: 14 Czerwiec 2009, 23:14:02 »

15 czerwca


Na świętego Wita jaskółka zawita.
Na święty Wit słowik - cyt.


15 czerwca 1926 r. utworzono we Frunze pierwszy zawodowy oddział straży pożarnej liczący aż 9 osób. Dziś Frunze, to Biszkek – stolica Kirgistanu - a w 1994 r. władze kirgiskie ogłosiły 15 czerwcaDniem Strażaka.

W 1992 r. kanadyjski Parlament podjął decyzję, aby trzeci tydzień czerwca obchodzić corocznie jako Tydzień Federalnych Służb Publicznych.

Dzień Ocalenia Narodowego Azerbejdżanu ustanowiono w związku z wydarzeniami 15 czerwca 1993 r., kiedy wybory prezydenckie wygrał Hejdar Alijew (Heydər Əlirza oğlu Əliyev). Ogłoszony świętem w 1997 r., w 1998 r. otrzymał status święta narodowego. Alijew zmarł w 2003 r. w Cleveland. Mimo wielu kontrowersji dotyczących jego władzy, nadal cieszy się w Azerbejdżanie sporą popularnością. Na ulicach wiszą bilboardy z jego zdjęciem, a „złote myśli” cytowane są równie często, jak Mao Tse Tunga w Chinach.

Od 15 czerwca 2008 Republika Kosowa ma własną konstytucję. Postanowiono w tym dniu obchodzić co roku Dzień Konstytucji.

Sanno matsuri to jeden z trzech największych japońskich festiwali, odbywający się corocznie między 10 a 16 czerwca i jednocześnie jeden z największych festynów w Tokio. Obchodzony jest na pamiątkę corocznych wizyt shoguna w chramie Hie-jinja ( zbudowanym specjalnie dla zapewnienia zamkowi boskiej opieki). Co drugi rok, mnisi na koniach prowadzili kilkusetosobowe parady. Obecnie przez centralne ulice Tokio przechodzi orszak odzianych w stroje z epoki Heinan (794-1185) tancerzy, śpiewaków, muzyków, oraz mitycznych istot, powszechnie występujących w japońskim folklorze, zwanych tangu, a charakteryzujących się czerwoną twarzą i długim nosem. Procesja niesie ze sobą baldachimy i przenośne dekoracje. Przy okazji można oglądać wystawy ikebany, a w ogrodach przy świątyni –poznać smak parzonej tradycyjnym sposobem herbaty.

Nie ma się co łudzić. Czasy, kiedy „jeden wiatr w polu wiał, drugi wiatr w sadzie grał” dawno już minęły. Dzisiaj człowiek zaprzęga siły natury do pracy. Dlatego w tym roku Europejski Dzień Wiatru będzie świętowany globalnie. Pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) i Global Wind Energy Council (GWEC) odbędą się na wszystkich kontynentach imprezy promujące elektrownie wiatrowe. Aby poszerzyć wiedzę społeczeństw na ten temat, wszędzie odbędą się imprezy, konferencje naukowe i konkursy. Na tzw. „farmach wiatrowych” w wielu krajach można się spodziewać tzw.dni otwartych. Przy wsparciu National Geographic, zorganizowany został konkurs fotograficzny na <a href="http://www.globalwindday.org/index.php?id=3" target="_blank" title="najciekawsze zdjęcie ">najciekawsze zdjęcie </a> ukazujące technologię opierającą się na wykorzystaniu wiatru. Wciąż jednak jest problem z akceptacją społeczną energetyki wiatrowej. Nawet ekolodzy są „w tym temacie” podzieleni. Jedni protestują w obronie ptaków i terenów, które mogłyby być zajęte pod uprawę, zamiast pod wiatrowe farmy. Inni uważają, że są to „źródła czystej i niewyczerpalnej energii”.  Według nich jest to rozwiązanie oszczędzające środowisko naturalne i wymyślają ciągle nowe wersje farm, lub pojedynczych wiatraków. Popatrzcie na fotki (źródło:<a href="http://www.gizmag.com/" target="_blank" title="gizmag">gizmag</a>).
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2010, 23:40:16 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #91 dnia: 15 Czerwiec 2009, 09:22:15 »

Tak przy okazji z okazji dzisiejszych imienin, dla Ciebie Mariolu wszystkiego najlepszego i wytrwałości w gromadzeniu różnorakich danych genea- i innych-logicznych.

pozdrawiam
Zapisane
Sławek Ołdak

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #92 dnia: 15 Czerwiec 2009, 23:05:03 »

:hura:   Z całego serca dziękuję za życzenia i miłe słowa. Mam mocne postanowienie wytrwać we wszystkich przedsięwzięciach, za które się zabrałam. Genealogia jest zaborcza i nie da się porzucić, a kalendarz …jest …ciekawy, więc nie chcę go porzucić. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Dziś mamy środek jednego z najpiękniejszych miesięcy w roku:

16 czerwca


Dzień Blooma (Bloomsday) już od lat 20-tych XX wieku obchodzony jest przez wszystkich miłośników twórczości irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce'a. W dalszym ciągu jest jednym z najważniejszych świąt w światowym kalendarzu literackim.
6 czerwca 1904 roku to dzień, w którym bohaterowie Ulissesa - Stephen Dedalus i Leopold Bloom - rozpoczęli swe eskapady po Dublinie. Ulisses, uważany za literacki majstersztyk i jednocześnie niezły przewodnik po Dublinie, był przez wiele lat książką zakazaną. W wielu krajach całe jej nakłady były konfiskowane i niszczone. Dziś, w ramach obchodów, organizowane są w Dublinie improwizacje fragmentów powieści, a rzesze turystów odwiedzają miejsca znane z powieści. W wielu krajach odbywają się odczyty i „wspólne czytania” Ulissesa.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego (Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim) obchodzony jest od 1991 z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej na pamiątkę masakry dzieci w Soweto, kiedy tysiące murzyńskich uczniów wyszło na ulicę w proteście przeciwko polityce apartheidu. Został wówczas wprowadzony obowiązek nauczania w języku afrykanerskim, który uważany był za język najeźdźców. W ciągu tego dnia, i w ciągu kolejnych dwóch tygodni zabito ponad 100 osób, a ponad 1000 raniono. Masakra wywołał falę protestów na całym świecie i była początkiem końca reżimu apartheidu.

Tę samą masakrę upamiętnia Dzień Młodzieży obchodzony w Republice Południowej Afryki. Wszędzie umieszczane są zdjęcia Hectora Pietersona – 13 letniego ucznia, który jako pierwszy został zastrzelony w Soweto.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #93 dnia: 17 Czerwiec 2009, 04:46:02 »

17 czerwca

Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony został przez ONZ w 1995 r., w rocznicę przyjęcia Konwencji Narodów w sprawie walki z pustynnieniem naszej planety. Wydawać by się mogło, że skoro większą część naszej planety pokrywa woda – pustynie nie są naszym problemem. Tymczasem susza staje się olbrzymim problemem nie tylko na świecie, ale i w naszym kraju. Ostatnie deszczowe i chłodne dni niewiele raczej zmienią. Święto takie jak dzisiejsze ma nam uświadomić konieczność międzynarodowej współpracy, aby naszą przyszłością nie stała się pustynna jak Mars planeta, pokryta siecią kanałów, jezior i rzek – tyle, że pustych; bez kropli wody.

Święto Narodowe Islandii (Lýðveldisdagurinn) – obchodzone w rocznicę proklamacji republiki i rocznicę urodzin bohatera narodowego Jóna Sigurdssona (1811-1879). 17.6.1944. Islandia zerwała unię personalną z koroną duńską. Od 1971 r. jest to także wolny od pracy ustawowy dzień flagowy.


 :komp:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #94 dnia: 18 Czerwiec 2009, 04:38:48 »

18 czerwca


Magiczne święto, magicznej liczby – Dzień Liczby Fi (Φ) (Phi Day). Liczbę pi powinniśmy znać wszyscy. Nie mniej ciekawa i wciąż nieodmiennie fascynująca naukowców jest liczba fi (w przybliżeniu równa 1.618…). Mówi się o niej: boska proporcja, bo współgra podobno z prawami natury, a ostatnio spopularyzowana została przez Kod da Vinci. Liczba obecna jest w astronomii, architekturze i w utworach muzycznych (np.Mozarta, Beethovena, Schuberta). Można ją spotkać w każdym stworzeniu na Ziemi (segmentacja owadzich odwłoków, spiralnie układające się płatki szyszek i kwiatów). Mało tego - ludzkie ciało zbudowane jest z elementów, których proporcje wymiarów zawsze równają się tej liczbie. Długość ciała człowieka, mierzona od czubka głowy do podłogi, podzielona przez długość od pępka do podłogi, da nam liczbę 1,618. Układ kostny człowieka to też kombinacja liczby fi. Nawet skorupa żółwia składa się z liczby fi. Ale najbardziej podoba mi się przykład z pszczołami. Podobno pszczół płci żeńskiej jest zawsze więcej niż płci męskiej. I jeżeli podzielimy ilość osobników żeńskich przez męskie – otrzymamy liczbę fi w każdym ulu na świecie. :hmm2:

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu przeciw GMO już mieliśmy. Dziś świętujemy jego kontynentalny odpowiednik – Dzień Europejskiego Protestu Przeciw GMO .

Egipski Dzień Niepodległości upamiętnia wycofanie obcych wojsk (Brytyjczyków) w 1956 i opróżnienie strefy Kanału Sueskiego

Święto Narodowe Seszeli – w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w 1993 r.

Dzień Waterloo obchodzony w rocznicę bitwy pod Waterloo (1815) Wielka Brytania,

Dzień Praw Człowieka w Azerbejdżanie obchodzony jest od 2007 r.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #95 dnia: 19 Czerwiec 2009, 04:26:01 »

19 czerwca


Na świętego Gerwazego jest w ogrodzie coś pięknego.
Na święty Protazy każdy się poparzy
– tu pewnie chodzi o upały, ale pewnie w tym roku nam to nie grozi, zwłaszcza dzisiaj.

;-) Dzień Kota Garfielda – tłustego, rudego i wrednego kota, z którym tak chętnie spotykamy się już od ponad 30 lat. Rasa - dachowiec, urodzony 19 czerwca 1978, rudy pręgowany, z potężną nadwagą i cynicznym poczuciem humoru, którego ulubionym zajęciem jest nicnierobienie, oglądanie telewizji i jazda samochodem, a ulubioną potrawą lazania popijana kawą-szatanem, itd., itp. Komiks o przygodach Garfielda czyta regularnie 263 milionów czytelników z 63 krajów, a niektóre jego złote myśli są naprawdę świetne:
Koty to tajemnicze stworzenia. Dawno temu ktoś zgubił instrukcję obsługi.
Jedz każdy posiłek tak, jakby to miał być twój ostatni.
Nie jestem bałaganiarzem. Jestem organizacyjnie upośledzony.
Nie mam nadwagi, mam niedowzrost.
Jeśli spanie jest sztuką to ja jestem dziełem sztuki.
Jeśli chcesz wyglądać na mądrzejszego przebywaj w towarzystwie głupszego
. :dz:

Święto Narodowe Algierii - w rocznicę obalenia (1965 r.) Ahmeda Ben Belli, w bezkrwawym zamachu stanu przeprowadzonym przez jego byłego sojusznika, ministra obrony, pułkownika Houari Boumedienne . Ahmet Mohammed Ben Bella był pierwszym prezydentam Algierii.

Dzień Niepodległości Kuwejtu – w rocznicę podpisania układu z Wielką Brytanią (1961 r.) i proklamacji niepodległości.

Święto Pracy w Trynidadzie i Tobago obchodzone jest nie 1 maja, tylko właśnie dzisiaj - jako Dzień Pracownika.

Dzień Emancypacji świętowany jest w USA, w rocznicę zniesienia w Teksasie niewolnictwa (1865). Obchodzony jako Juneteenth - afro – amerykański festiwal ku czci wolności i zniesienia niewolnictwa. Organizowane są parady, pokazy tańców, występy zespołów muzycznych.

Dzień Artigasa obchodzony jest w Urugwaju w dniu urodzin José Gervasio Artigas Arnala (19.6.1764-23.9.1850). Artigas to bohater narodowy nazywany ojcem urugwajskiej niepodległości. Był przywódcą powstania antyhiszpańskiego z lat 1808-1811 i (do 1820) uczestnikiem walk z Argentyną i Brazylią o niepodległość Urugwaju.

Islandzkie kobiety, jako jedne z pierwszych na świecie otrzymały prawo do głosowania (19.6.1915 r.) i dzień ten obchodzony był w tym kraju jako Święto Praw Kobiet (Kvenréttindadagurinn. Aby uczcić to święto, kobiety co roku szły w pochodzie w kierunku Parlamentu, a Związek Praw Kobiet zbierał fundusze na wybudowanie Krajowego Szpitala. Z tego powodu, nazywano czasami ten dzień Świętem Ustanowienia Szpitala Krajowego (powstał w 1930 r.). Współcześnie święto straciło na znaczeniu, gdyż same organizacje kobiece bardziej popierają ważność Święta Pracy i Międzynarodowego Dnia Kobiet, w miejsce islandzkiego Święta Praw Kobiet.
Dzisiejszy dzień obchodzony jest więc w Republice Islandii głównie jako Dzień Flagi.

Przesilenie letnie to jedno z najważniejszych szwedzkich świąt. Dawniej świętowano je 23 lub 24 czerwca, ale od 1950 r., kiedy zostało ustanowione dniem wolnym od pracy –obchodzone jest zawsze w piątek - między 19 a 25 czerwca i świętuje się przez dwa dni: piątek i sobotę. Jego tradycja jest w Szwecji bardzo stara. Dawniej mieszkańcy wiosek dekorowali drzewo Nocy Świętojańskiej i tańczyli wokół niego. Do dziś wywija się przy tradycyjnej muzyce wokół pala udekorowanego zielonymi liśćmi i kwiatami, a całkiem niemało tańczących ubiera się w ludowe stroje. Jak wszędzie na świecie – Przesilenie Letnie to najlepszy moment spoglądanie w przyszłość i specyficzne rytuały. Np. aby zobaczyć we śnie przyszłego małżonka czy małżonkę, należało uzbierać bukiet z siedmiu lub dziewięciu różnych kwiatów i położyć je wieczorem pod poduszkę.

Ciekawostka
Co roku w czerwcu w Českým Krumlovie organizowane jest Święto Pięciolistnej Róży - nawiązujące do okresu panowania ostatnich Rożemberków, czyli czasów największego rozkwitu miasta. Czeski Krumlov zamienia się wówczas w XVII wieczną metropolię, w której oprócz jarmarku historycznego, podziwiać można rzemieślników wyrabiających broń, artystów lepiących na kole gliniane garnki, można oglądać rycerskie turnieje, pokazy tańców w strojach z epoki, słuchać koncertów, w stylowych gospodach raczyć się czeskimi specjałami i doskonałym piwem z pobliskiego browaru. Festiwal Pięciolistnej Róży (19 - 21.06.2009) obchodzony będzie szczególnie uroczyście, gdyż w tym roku miasto świętuje też swoje 700-lecie. Głównymi ulicami miasta przejdzie barwny korowód historyczny, w którym wezmą udział postacie znane z dziejów Czeskiego Krumlova.


A poza tym
Kielakowie wszystkich krajów łączcie się! Pakujcie manatki i wyjeżdżajcie do Kraszewa. Jutro Zjazd!
My wyruszamy po południu. :auto:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #96 dnia: 19 Czerwiec 2009, 23:55:05 »

20 czerwca
:hura: :hura: :hura: Halo, Kielakowie, pobudka!!! Dzisiaj Dzień Kielaka. Największym wydarzeniem  jest IV Zjazd Rodu Kielaków. Każdy, kto nazywa się Kielak i każdy, kto posiada domieszkę kielackiej krwi powinien dziś zameldować się w Kraszewie. Zapamiętajcie: Żeby istnieć, trzeba uczestniczyć. :bib:

Dzień Flagi Argentyny ustanowiono w 1938 r. – w rocznicę śmierci Manuela Belgrano (3.6.1770. – 20.6.1820), uważanego za twórcę obecnej flagi Argentyny. Belgrano – ekonomista, polityk, był jednym z przywódców Eksodusu Jujuy ( Jujeno Exodo), w wyniku którego  Argentyna odzyskała niepodległość. Obecny wzór flagi obowiązuje od 1812 r. i został zaproponowany właśnie przez Belgrano.

Dzień Gazownika świętowany jest w Azerbejdżanie od 2006 r. w związku z 70-leciem funkcjonowania przemysłu gazowego i naftowego, ale tak naprawdę ropa naftowa po raz pierwszy wytrysnęła w okolicach Baku już w roku 1847. Od tego czasu rozpoczęło się wydobycie azerbejdżańskiej ropy w sposób przemysłowy

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest od 1994. Ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny są na świecie miliony. Nasz kraj także stał się azylem dla wielu z nich. Uciekali wbrew własnej woli, przeżywali wielkie tragedie i niejednokrotnie mają ze sobą bagaż ciężkich doświadczeń. Zamiast odsuwać się od nich, podajmy im pomocną dłoń. W naszej historii nierzadkie są epizody wychodźstwa, dlatego tym bardziej powinniśmy próbować zrozumieć problemy uchodźców. A poza tym - warto też poznać ich kulturę i tradycję. Taki dzień, jak dzisiejszy doskonale może temu właśnie posłużyć.
 
Erytrea obchodzi dziś Dzień Męczenników, poświęcony pamięci poległych w walkach o niepodległość.
Międzynarodowy Dzień Surfingu świętują oczywiście fani i sympatycy tego sportu.

Ciekawostka
Całkiem niedaleko polsko-czeskiej granicy leży Kunta Hora, stanowiaca ongiś skarbiec srebra Królestwa czeskiego i główny filar siły jego władców. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W dniach 20.-21.06. 2009.r. odbędzie się tam doroczne Królewskie Posrebrzanie Kutnej Hory. Zgodnie z tradycją – do miasta przybędzie, na czele licznego dworu, król Wacław IV, aby osobiście dać hasło do rozpoczęcia wielkiego, międzynarodowego turnieju rycerskiego. Orszak królewski witany jest gromadnie przez górników
 które przeniosą gości w czasy największej świetności miasta. Impreza, jak zwykle, zainauguruje sezon turystyczny w Kutnej Horze, które została wpisana na listę zabytków UNESCO. Górnicy przywitają króla Wacława IV oraz jego dwór, król osobiście rozpocznie wielki turniej rycerski.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #97 dnia: 21 Czerwiec 2009, 07:03:25 »

21 czerwca

Dzień świętego Alojzego przyczynia wina dobrego.

Dziś mamy Dzień Przesilenia Letniego, Pierwszy Dzień Lata i Najkrótszą Noc w Roku. Obchodzony w wielu krajach, ale pod nieco różniącymi się nazwami. Np. na Grenlandii jest to Najdłuższy Dzień w Roku (Ullortuneq), a w naszym kraju Sobótka, Noc Kupały. We wszystkich kulturach to czas magiczny, czas, w którym toczy się wiele ludowych baśni i podań, czas puszczania wianków, skoków przez ognisko.

;muza;Święto Muzyki odbywa się na całym świecie od 1982 r. właśnie pierwszego dnia lata. Wymyślił je francuski kompozytor posiadający polskie korzenie - Marcel Landowski. Pierwszy raz świętowano wprawdzie tylko nad Sekwaną, ale ówczesny minister kultury Francji zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. No i muzyka przekroczyła granice, a Święto Muzyki stało się znaczącym wydarzeniem artystycznym o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Najdłuższy w całym roku dzień został wybrany przez filharmonie, opery, teatry, szkoły i kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie do inscenizowania koncertów. Zainteresowanie jest spore, więc większość ogólnodostępnych koncertów organizowanych (urządzanych) jest powszechnie właśnie w czerwcu.

Święto wszystkich deskorolkowców :lyz: na kuli ziemskiej, czyli Światowy Dzień Deskorolki Cruzer Skateboarding Day, obchodzony jest od wprawdzie od kilku zaledwie lat, ale historia skatebordingu jest o wiele dłuższa. Pierwsze prymitywne deski pojawiły się w latach 50-tych XX wieku i słabo przypominały dzisiejsze modele i każda próba skrętu kończyła się dość bolesnym, ale za to efektownym upadkiem. Dzisiejsze ewolucje nie mieściły się nawet w głowach ówczesnych deskorolkarzy. Jazdy próbował sam Fred Astaire, ale skatebording okazał się dużo trudniejszy od stepowania i Astaire złamał podczas upadku nadgarstek. Co roku, właśnie 21 czerwca, setki miłośników deskorolki przejeżdża ulicami miast wzbudzając spore zainteresowanie. Odbywają się wystawy fotograficzne sportów ekstremalnych, projekcje filmów deskorolkowych, zawody na specjalnych rampach. Jednym słowem dzieje się dużo i głośno. Z pewnością warto zajrzeć do najbliższego skateparku.
 
Dzień „Pieskich” Referatów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, pospolicie zwany Dniem Kynologa właściwie w żaden sposób nie dotyczy kynologów. Nie przeszkodziło  to jednak by większość psiarzy zaadaptowała go na własne święto.  Dzień ten został tak naprawdę ustanowiony dla docenienia trudnej służby policyjnej czworonogów.
Jako ciekawostkę dodam, że pierwsze informacje o zatrudnieniu psa przez służby policyjne pochodzą z 1155 r! Już wtedy używano psów dla pomocy strażnikom miejskim. We francuskim miasteczku Saint Malo zamykano o zmroku bramy miasta i spuszczano dogi wartownicze. Natomiast na początku XIX w. angielskie psy policyjne zostały użyte do tropienia przestępców, a  w rosyjskiej policji psy na służbie pojawiły się w 1906 r. w Sankt Petersburgu. Pierwszą w Polsce Szkołę Przewodników i Tresury Psów Służbowych uruchomiono w Polsce w 1945 r.

W 1996 r. Kanadyjczycy doszli do wniosku, że rdzenna ludność ma jednak wiele do zaoferowania, a jej wkładu w kulturę kanadyjską nie można nie doceniać. Od tego roku obchodzony jest tam Narodowy Dzień Ludności Rdzennej. Według jednych źródeł świętuje się 21 czerwca, według innych – 26 czerwca. Jest to okazja do poznania tradycji, medycyny ludowej, oraz kultury i sztuki ludów Cree, Haida, Ojibway, Innu, Mohawk, Métis, Namgis prezentowanej przez potomków Pierwszych Narodów Kanady. Pisarze, artyści, dziennikarze, starszyzna plemienna i profesorowie utworzonego w 2003 r. w Reginie Uniwersytetu Ludności Rdzennej Kanady pomagają obalić mity i stereotypy o Indianach.

W trzecią niedzielę czerwca w Rosji, Ukrainie i na Białorusi świętują pracownicy służby zdrowia. Dzień Pracownika Medycznego obchodzony jest od 1980 r.

Trzecia niedziela czerwca jest również Dniem Lotnictwa w Armenii, w Kirgistanie – Dniem Melioranta, a w Holandii i Meksyku – Dniem Ojca].

Światowy Dzień Humanizmu, zwany też Dniem Humanistycznym to takie święto-nieświęto, wymyślone ok. 20 lat temu przez kilka organizacji humanistycznych. Dla człowieka, któremu „nic, co ludzkie, nie jest obce” najlepszą okazją do świętowania powinien być okres przesilenia letniego – pogoda dopisuje, a i najdłuższy dzień w roku zachęca do celebry. Tylko żadne z Towarzystw nie miało chyba (jak dotąd) pomysłu na organizację obchodów, dlatego – mimo zaistnienia w kalendarzu Dnia Humanisty – nie wiadomo, czy ktoś w ogóle go obchodzi. „Człowiek jest miarą wszechrzeczy” – tak uważają prawdziwi humaniści. Może to trochę narcystyczna, ale nie ukrywam – pociągająca teoria.

Coraz częściej pojawiają się propozycje, by dzisiejszy dzień ogłosić Dniem Przytulania, a że tulić się lubi każdy, niezależnie od wieku, więc…przytulajmy się do woli. W dzieciństwie służyła nam do tego ulubiona przytulanka (pamiętacie Waszą ?), ale z czasem coraz częściej trzeba było zostawiać ją w domu. Do szkoły, czy biura trochę wstyd paradować z wyliniałym od uścisków misiem, kotkiem czy dinozaurem, nawet wtedy, kiedy jest doskonałym „odstresowywaczem”. Z wiekiem zresztą zaczyna się zauważać inne atrakcyjne obiekty przytulania. Myślę jednak, że jakaś miła w dotyku maskotka, pomagająca w dodatku zasnąć, pozostaje w dalszym ciągu bardzo odpowiednim prezentem dla osoby w każdym wieku. Zwłaszcza dzisiaj.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #98 dnia: 22 Czerwiec 2009, 07:46:01 »

22 czerwca


No to mamy już lato, a dla niektórych zaczął się najpiękniejszy czas w całym roku szkolnym – nasi milusińscy mają wakacje. Nie da się ukryć, że trochę im zazdroszczę. Staropolskie przysłowia jednak ostrzegają: Patrząc na świat pomni na to, że nie zawsze bywa lato. Dla doroślejszych wyszperałam jednak inna ludową mądrość: Latem zbiera baba grzyby, a chłop w niedzielę idzie na ryby.

:hmm: Dzień Kultury Fizycznej z pewnością miał służyć propagowaniu spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu i to w sposób aktywny. Tego typu święta obchodzono najczęściej w szkołach, w tygodniu poprzedzającym zakończenie roku szkolnego. Nie bardzo wtedy było wiadomo, co zrobić z dzieciakami, bo oceny już wystawione, a zająć je czymś trzeba, dlatego idea Dnia Sportu była ze wszech miar godna naśladowania. Mimo umieszczenia Dnia Kultury Fizycznej we wszystkich kalendarzach, jak do tej pory nie słyszałam nic o jakichś centralnych obchodach, związanych konkretnie z dzisiejszą datą. Może jednak warto obwołać 22 czerwca dniem wolnym od pracy, powiązać obchody z Przesileniem Letnim, Nocą Świętojańską, pierwszym dniem wakacji – i urządzić trzydniowy cykl imprez sportowych? Równocześnie jednak powinien obowiązywać zakaz używania w tym czasie komputerów. Może by tak – ogłaszając słynny z czasów komuny „dwudziesty stopień zasilania” – wyłączać po prostu prąd? :swieca: :dz:

Niemieckie auto ludowe to pojazd niemal kultowy, przez wiele lat robiący furorę na całym świecie, nic więc dziwnego, że doczekało się własnego święta. Międzynarodowy Dzień Volkswagena Garbusa obchodzą wszyscy fani tego pojazdu. W latach 1938-2003 wyprodukowano 22 miliony autek o charakterystycznym kształcie, a ostatni jego egzemplarz (zszedł z taśmy w 2003 r.) i można go oglądać w zakładowym muzeum w Wolfsburgu. Oprócz najbardziej znanego garbatego kształtu, produkowano także wojskowe jeepy i amfibie, oraz wersję sportową, a o popularności garbuska na świecie świadczyć mogą najprzeróżniejsze pieszczotliwe nazwy: żuczek, jajeczko, biedronka…

Dzień Antyfaszystowskiego Ruchu Oporu jest w Chorwacji świętem państwowym obchodzonym w rocznicę powstania pierwszego oddziału partyzanckiego w rejonie Brezovicy Siskiej (22.06.1941).

W Rosji, Ukrainie i na Białorusi dzisiejsza data przypomina (jakby w oderwaniu od II wojny światowej) o rozpoczęciu na tych terenach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (22.06.1941). Obchodzony jest Dzień Pamięci i Żałoby poświęcony pamięci ofiar wojny, zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

W Salwadorze dziś Dzień Nauczyciela, a Kongo świętuje Dzień Armii.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #99 dnia: 23 Czerwiec 2009, 04:50:51 »

23 czerwca

Nie wiadomo dlaczego Dzień Ojca obchodzony jest trochę po macoszemu. Przecież męska rola nie ogranicza się jedynie do „dania nazwiska” i ojcowie są nie mniej ważni od matek. Współcześni tatusiowie doskonale radzą sobie i z karmieniem, i z przewijaniem, i z odrabianiem lekcji, i z czytaniem bajek na dobranoc. Ich rola w kształtowaniu i wychowywaniu dzieci jest niezastąpiona. Dlatego - drodzy Ojcowie – życzymy Wam sukcesów wychowawczych i – oprócz miłości – także przyjaźni Waszych potomków.:spok: Bycie przyjacielem własnego dziecka, to nie lada wyczyn i …wyzwanie. Dzisiaj świętują nie tylko polscy, ale także nikaraguańscy i ugandyjscy tatusiowie. W innych krajach jedynie daty są inne. Idea pozostaja taka sama.

Międzynarodowy Dzień Olimpijski obchodzony od 1967 r. jest w rocznicę podjęcia decyzji o organizowaniu nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Dzień Kazachskiej Policji oficjalnie ustanowiono w 2007 r., ale obchodzono już nieco wcześniej. Jak wszędzie na świecie jest to doskonała okazja do wręczania resortowych medali i odznaczeń.

Dzień Rewolucji w Egipcie to upamiętnia rewolucję z 1952 roku i obalenie króla Faruka.

Święto Zwycięstwa w Estonii obchodzone jest w rocznicę zwycięskiej bitwy nad Niemcami Võnnu w czasie wojny o niepodległość (1919).

Urodziny Wielkiego Księcia lub po prostu Urodziny Władcy nie są wcale związane datą z autentycznymi urodzinami któregokolwiek z panujących w Luksemburgu. Dzień dzisiejszy został wybrany ze względów praktycznych i potwierdzony odpowiednim dekretem już w r. 1961. Umieszczenie go pomiędzy Nocą Kupały, a Nocą Świętojańską gwarantuje dobrą pogodę i mnóstwo atrakcji. Cały Luksemburg tętni muzyka i zabawą. Odbywają się parady wojskowe i wielka gala w teatrze, a wieczorem – widowisko z gatunku światło i dźwięk zakończone imponującym pokazem ogni sztucznych.

Międzynarodowy Dzień Służby Publicznej został ogłoszony przez ONZ w 2002 r. a od 2003 r. przyznaje w tym dniu Nagrody Służby Publicznej. Do tej pory zostały nagrodzone programy społeczne i publiczne z Zambii, Korei Pdn., Egiptu, Indii, Kanady, Omanu, RPA, Szwecji i Tajlandii. W tym roku wyróżnienie otrzymała także warszawska Krajowa Szkoła Administracji Publicznej - w kategorii zarządzania wiedzą w instytucjach publicznych.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:31:06 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #100 dnia: 24 Czerwiec 2009, 04:42:28 »

24 czerwca

Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.
Nie kąp się, póki święty Jan wody nie ochrzci.
Jako święty Jan się obwieści, takich będzie dni trzydzieści
.

Wokół Jana kręci się większość obchodzonych w dniu dzisiejszym świąt.

Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela.
Na Islandii Dzień Świętego Jana to Jónsmessa – noc nie mniej magiczna od naszej. Kamienie ujawniają fantastyczne moce i zebrana z nich rosa jest najzdrowsza. Mało tego - krowy przemawiają ludzkim głosem, a foki zrzucają futra.
 
W Ekwadorze obchodzone jest Święto San Juan Bautisty. W Otavalo Valley odbywa się barwny festiwal naśladujący dawne rytuały na cześć inkaskiej bogini ziemi Pachamachy, zbliżony w swej symbolice do naszej Nocy Kupały (podczas chrystianizacji Peru przez Hiszpanów, Pachamama identyfikowana była z Maryją). Miejscowi mieszkańcy ubrani w kolorowe stroje ludowe tańczą na ulicach przemieszczając się od domu do domu. Kiedy roztańczony tłum dociera w końcu do kaplicy świętego Jana – zaczyna się walka na kamienie.

Dzień Jana Baptysty obchodzony jest również we francuskojęzycznej prowincji Kanady, której jest patronem - w Qebecu. Uroczystości organizowane są z dużo większym rozmachem niż na święto państwowe – Dzień Kanady. Odbywają się parady, tańce na ulicach i pokazy fajerwerków, a dzień potocznie nazywany jest Dniem Qebecu (Qebec Day).

Dla zwykłych zjadaczy chleba noc z 23 na 24 czerwca to Noc Świętojańska – pełna cudów i obrzędów mających swe źródła jeszcze w pogańskich wierzeniach Słowian, Celtów, Germanów. Tej nocy rozkwitać miał legendarny kwiat paproci, dzięki któremu działy się przeróżne cuda. Zbierane w Noc Świętojańską zioła mały znacznie większą moc. Do tradycyjnych obrzędów należało skakanie przez ognisko i puszczanie na wodę wianków z polnych kwiatów ze wstawioną w środek świeczką (wiła wianki i rzucała je na falującą wodę…). Wianki wróżyły zamążpójście lub staropanieństwo. Dziś nadal lubimy te tradycyjne zabawy, ale nie przywiązujemy już takiego znaczenia do ich magii i często przenosimy je na weekend najbliższy tej dacie.

W Peru reaktywowano także święto ku czci Inti Raymi- kierowane głównie do turystów. Jest to inkaski festiwal folklorystyczny poświęcony kultowi słońca. Do Cuzco przyjeżdżają tysiące turystów z całego świata by oglądać barwną ceremonię „Inti Raymi” odgrywaną przez zawodowych aktorów ubranych w kostiumy z epoki.

Lasy deszczowe wschodniego Peru zamieszkałe są około 100 plemion, które żyją w niemal całkowitej izolacji od reszty populacji, posługując się własnym językiem, zajmując myślistwem, rybołówstwem, uprawą roli. Kolejna grupa rdzennych amerykańskich Indian, posługująca się nadal językami keczua i ajmara, ciągle jeszcze mieszka w Andach. Niewielkie grupy zamieszkały w okolicach Limy. To im - potomkom wielkich budowniczych i bohaterskich wojowników – poświęcony jest obchodzony w Peru Dzień Indian. Ubrani w wielobarwne poncha z wełny alpaca, w uszatych, wełnianych czapkach czulo – schodzą z gór na płaskowyż Puno położony nad brzegami jez.Titicaca, by wspólnie zwrócić się do Duchów Gór o opiekę, oczyszczenie, uzdrowienie…

Finlandia świętuje Dzień Flagi. Biały sztandar z niebieskim krzyżem może powiewać swobodnie na masztach tylko z okazji 17 różnych świat państwowych.
 
W Szkocji – Dzień Niepodległości obchodzony w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Bannockburn (24.06.1314) – największej przegranej przez Anglików bitwy w Średniowieczu. Organizowane są parady kostiumowe z centrum miasta Stirling na pole bitwy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #101 dnia: 25 Czerwiec 2009, 04:33:36 »

25 czerwca

Dzień Stoczniowca, czyli pracowników przemysłu okrętowego i gospodarki morskiej, obchodzony jest – jak większość branżowych świąt w formie festynów i pikników dla samych stoczniowców i ich rodzin. Z racji pokrewnej tematyki bywa łączony z obchodzonymi pod koniec czerwca Dniami Morza.

Dzień Państwowości świętują dziś Chorwacja i Słowenia. W referendum, przeprowadzonym w maju 1991 r. większość Chorwatów opowiedziała się za niepodległością. Zgodnie z chorwacką konstytucją wyniki referendum są wiążące, dlatego 25 czerwca 1991r. Parlament proklamował utworzenie suwerennej Republiki Chorwacji. Tego samego dnia i w tym samym roku także słoweński Parlament zadecydował o oderwaniu się od Jugosławii i ogłoszeniu niepodległości.

Narodowy dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) na Filipinach obchodzony jest gremialnie w całym kraju. Od 2003 r. obowiązuje ustawa wzywająca do "aktywnego zaangażowania wszystkich agencji rządowych, przedsiębiorstw, sektora prywatnego, szkół, organizacji społecznych i samych obywateli w sadzenie drzew”. W ramach przywracania zdrowego ekosystemu i działań na rzecz regeneracji środowiska, każdy posiadający przydomowy ogródek powinien w tym dniu posadzić w nim przynajmniej jakąś roślinę ozdobną.

Kościół luterański ma dziś także swoje święto. W rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (1530) - dokumentu zawierającego podstawową doktrynę ruchu reformacyjnego, spisanego przez Filipa Melanchtona i zaakceptowanego przez Marcina Lutra celebrowana jest tzw. Pamiątka Wyznania Augsburskiego. Tego dnia odbywają się uroczyste nabożeństwa celebrowane przez duchownych ubranych w szaty liturgiczne koloru czerwonego.

Święto Niepodległości Mozambiku przypada w rocznicę proklamowania niepodległości od Portugalii ( 25.06.1975)

Narodowy Dzień Suma fetowany jest w USA od 1987 r. Trudno wyczuć, czy należy do gatunku świąt ochronnych, czy kulinarnych. W każdym razie pojawiające się w naszym kraju tu i ówdzie Święta Suma wiążą się raczej z „nocnym sumowaniem” i konkursem na największego złowionego suma.

Dzień Przyjaźni i Jedności Słowian obchodzony jest w Rosji, Ukrainie i na Białorusi. A my, co? :-o Nie Słowianie? :-o My od macochy??? :-o

Dzień Służby Celnej Ukrainy świętowany jest corocznie w dniu przyjęcia (25.06.1991) na Ukrainie Ustawy i Kodeksu Celnego. W spuściźnie po ZSRR Ukraina odziedziczyła 25 biur i 49 posterunków celnych, w tym 14 kolejowych, 4 lotnicze i 17 morskich lub rzecznych przejść granicznych. Gdybyż jeszcze celnicy byli odrobinę mniej upierdliwi i bardziej przyjaźnie nastawieni do turystów,…ale to już zupełnie inna para kaloszy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #102 dnia: 26 Czerwiec 2009, 04:37:35 »

26 czerwca

Dzień Zapobiegania Narkomanii został ustanowiony przez ONZ w roku 1987, ale historia walki o nierozprzestrzenianie się tego nałogu ma już z górą 100 lat. Początki jej sięgają Szanghajskiej Konwencji Opiumowej, która w lutym 1909 próbowała rozwiązać problem nielegalnego wywozu narkotyków z państw azjatyckich. Mimo upływu lat, dalecy jesteśmy od jego rozwiązania a nawet więcej - problem nielegalnego wywozu rozciągnął się samoistnie także na kraje Ameryki Południowej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pomocy Ofiarom Tortur mają za zadanie rozpropagować w całym świecie postanowienia uchwalonej w 1984 roku Konwencji przeciwko stosowaniu tortur oraz innych okrutnych, nieludzkich i poniżających środków lub kar. Konwencja weszła w życie 26 czerwca 1987 roku. Tortury - to znane na całym świecie barbarzyńskie, prymitywne, nierzadko czynione wyszukanymi sposobami, akty znęcania się i mimo, że żyjemy w XXI wieku – praktyki te są ciągle stosowane i to nie tylko przez prymitywne ludy. Idei tego Dnia przyświeca chęć wyeliminowania z naszego życia wszelkich form przemocy.

Na Białorusi Święto Prokuratora (Święto Pracowników Prokuratury)obchodzone jest od 1998 r. w rocznicę przyjęcia ustawy o nadzorze prokuratorskim ( 26.06.1922 r.)

Święto Armii i Marynarki Wojennej Azerbejdżanu – w rocznicę utworzenia pierwszej regularnej armii (26.06.1918).

W rocznicę proklamowania niepodległości (26.06.1960r.) Republika Madagaskaru fetuje Święto Niepodległości.

Dzień Sunthorna Phu (1786-1855) - najbardziej znanego tajskiego poety – obchodzony jest w rocznicę jego urodzin. „Kiedy serce twe jest zakochane – i potrawy z gorzkich owoców będą słodkie. Kiedy miłość odejdzie – nawet cukier staje się gorzkim” – to jedna z jego złotych myśli?
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #103 dnia: 27 Czerwiec 2009, 06:30:08 »

27 czerwca


Na świętego Władysława w domu pustki, w polu sława.

;ryba;  Światowy Dzień Rybołówstwa ustanowiono w 1984 r. i wszystko wskazuje na to, że może on stać się jednym z najpowszechniejszych świąt na świecie. Wędkarstwo to też forma rybołówstwa, a wszyscy chyba wiedzą, że jest to idealny sport dla wszystkich, służący ogólnej regeneracji organizmu. Nic tak nie uspokaja jak kontakt z przyrodą. Profesjonalny wędkarz, to już rybak i w kraju mamy kilka dziedzin rybołówstwa: bałtyckie, dalekomorskie, śródlądowe. Mamy tez przetwórstwo rybne, a stawy hodowlane zajmują w naszym kraju prawie 70 tys. hektarów. To niemal tyle samo, ile zajęłoby 140 boisk piłkarskich.


Dzień Wynalazców i Racjonalizatorów - obchodzony w Rosji i na Białorusi - ustanowiono w latach 50-tych XX w.. Pierwotnie miał to być sowiecki odpowiednik Nagrody Nobla. 25 czerwca Akademia Nauk dokonywała przeglądu wszystkich wniosków racjonalizatorskich :narada:, jakie wpłynęły do niej w ciągu ostatniego roku, a dwa dni później wręczano nagrody autorom wyróżniających się prac. Z biegiem czasu święto straciło swoje pierwotne znaczenie stając się „zwykłym”, można powiedzieć „branżowym” świętem wynalazców i racjonalizatorów. Trochę szkoda tego rozmachu... A swoja drogą, czy w naszym kalendarzu tez figuruje Dzień Wynalazcy i Racjonalizatora? Z pewnością warto ich docenić, bo czym byłby dzisiejszy świat bez ich twórczych pomysłów? Bez wynalazków?
 

Christopher Street Day- Dzień Ulicy Krzysztofa to odpowiednik polskiej Parady Równości. Obchodzony jest corocznie przez przedstawicieli mniejszości seksualnych w USA na pamiątkę zamieszek, jakie miały miejsce w pubie Stonewall w Nowym Jorku w r. 1969.


Dawne terytorium zamorskie Francji uzyskało niepodległość 27.o6.1977 r. Od tego czasu Republika Dżibuti obchodzi corocznie w tym dniu Święto Niepodległości.


Dzisiejszy dzień to Dzień Siedmiu Śpiących  w Niemczech i Sjösofandi (czyli to samo) w Islandii. W tych krajach siedmiu braci przepowiada, ile tygodni popada.
Jaka pogoda w Siedem Braci Śpiących, taka przez siedem tygodni następujących.
Jak siedmiu braci zacznie sikać, na siedem tygodni trza pod strzechę zmykać.

Jaki z tego wniosek? Że nasz klimat coraz bardziej upodabnia się do zachodnioeuropejskiego. Kiedyś mieliśmy o tej porze upalne lata, obecnie – zimno nie jest, ale deszczu…masa. Zupełnie, jakby w tym roku święci zmówili się i prognozowali tylko i wyłącznie płaczliwą pogodę.


27 czerwca 1980 r. , po 100 latach i 3 dniach od pierwszego wykonania pieśni O Canada została ona oficjalnie uznana hymnem tego państwa i corocznie dzień ten obchodzony jest jako Dzień Hymnu Kanadyjskiego.


Dzień Prasy i mediów w Uzbekistanie obchodzą pracownicy wszystkich środków masowego przekazu. Ustanowiono go w 1994 roku.
Dzień Młodzieży świętuje Rosja i Południowa Osetia. W Rosji powołał go do życia Jelcyn ( w 1993 r.) na wniosek organizacji młodzieżowych. W Osetii celowo wybrano na fetowanie tak ciepłą porę roku. Odświętnie ubrani młodzi ludzie już od wczesnych godzin porannych gromadzą się na placach i centralnych ulicach miast. Wszędzie słychać muzykę, radosny gwar, śmiech.


Dzień Pojednania Narodowego w Tadżykistanie ustanowiono na pamiątkę zakończenia w 1988 r. pięcioletniej wojny domowej.  Zginęło w niej ponad 100 tys. ludzi, a miliony Tadżyków zostało uchodźcami. Od 2005 r. główne uroczystości odbywają się na przedmieściach Duszanbe, gdzie składane są wieńce pod pomnikiem "Narodowej Zgody i Odrodzenia Tadżykistanu".


Narodowy Dzień Weterana obchodzony jest w Wielkiej Brytanii od 2006 r. i jest to dzień weterana i kombatanta, czyli uczestnika jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego, w którym brała udział Wielka Brytania. Nie jest równoznaczny z Dniem Pamięci.


Narodowy Dzień Testów na HIV (NHTD) – to po prostu coroczna kampania prowadzona, aby zachęcić ludzi w każdym wieku do wykonania badań. Także i u nas by się przydał.


Dzień Ras Mieszanych obchodzony jest w najbardziej zróżnicowanym rasowo kraju na świecie – w Brazylii. Oficjalne statystki współczesne podają (za wikipedią): 55% mieszkańców kraju należy do rasy białej, 6% do czarnej, 38% to potomkowie par mieszanych, 1% sklasyfikowano jako „innych”. Mniej oficjalnie – Brazylia to prawdziwy tygiel narodów i najprawdziwsza tęcza ras. Jeszcze w tej chwili zamieszkuje ją ponad 240 plemion indiańskich. Do tej rdzennej ludności dołączali kolejno Portugalczycy, Afrykanie (sprowadzani jako niewolnicy), nieco póżniej Hiszpanie, Włosi, Polacy, Japończycy, Niemcy i wiele innych narodów. Nieuchronną koleją rzeczy było krzyżowanie się wszystkich ras i proces ten trwa do dziś. Prawdziwy Brazylijczyk jest dziś istną „tęczą ras”.
Jak trudne może być ustalenie tzw. czystości rasowej mogą świadczyć próby „naukowego” ustalenia hierarchii wartości obywateli w czasach kolonialnych (w 1854 r.): „Mulat lub Mulatka jest dzieckiem ojca białego a matki Murzynki, czyli czarnej. Quarteron jest dzieckiem ojca białego i Mulatki. Griffe jest dzieckiem ojca białego i matki Quarteron. Guerssonne jest dzieckiem ojca białego i matki Griffe. Mistive jest dzieckiem ojca białego i matki Guerssonne. Na koniec dziecko ojca białego i matki Mistive jest zawsze białe, tak jak europejskie”. :roll:   
Jeszcze ciekawsza jest „międzyrasowa” klasyfikacja Brazylijczyków Marvina Harrisa:  „Biały (branco), Mulat (mulato), jasny Mulat (mulato claro), Mulatek (mulatinho), Ciemny Mulat (mulato-escuro), „Kawa z Mlekiem” (café-com-leite), Metys-Kaboklo (caboclo), Czarny z domieszką (preto de cabelo bom), „Ciemnawy” (escurnho), Ciemny (escuro).” :hmm2: :hmm2: :hmm2:
Naprawdę można dostać zawrotu głowy. I jak tu nie obchodzić Dnia Ras Mieszanych?

Ciekawostka:
27.06.2009 - 28.06.2009, na pamiątkę wydarzeń Wielkiej Wojny Północnej z lat 1709-1720, odbywaja się w Danii Dni Tordenskiold - Rok 1717.  Wszystkie imprezy organizowane są nad zatoką we Fredrikshavn (północna Jutlandia), przy dawnym magazynie prochu. Można obejrzeć pokazy fechtunku i pokaz mody z 1717 r., sztukę teatralną  napisaną specjalnie na tę okazję i wspaniałe, uzbrojone w działa, trójmasztowce z Danii i Norwegii. Można posłuchać muzyki z 1717 r. i skosztować XVIII w. potraw (wszystko w pubie Den Kaekke Kaelling).
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #104 dnia: 28 Czerwiec 2009, 01:44:33 »

28 czerwca

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 ustanowiony został przez Sejmu RP równo 50 lat po tych wydarzeniach. Jak podaje Wikipedia: „28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchł pierwszy w PRL strajk generalny połączony z demonstracjami ulicznymi, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję - Poznański Czerwiec 56. Przez propagandę PRL bagatelizowany jako wypadki czerwcowe lub przemilczany, obecnie przez część historyków i kombatantów określany także jako poznański bunt, rewolta lub powstanie poznańskie. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP 21 czerwca 2006, z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956”

Nowa Konstytucja Ukrainy została przyjęta decyzją Rady Najwyższej tego państwa w dniu 28 czerwca 1996 r. Obowiązuje do dziś, a dzień jej przyjęcia jest obchodzony jako Dzień Konstytucji.

Dzień Młodzieży na Ukrainie obchodzony jest (na mocy specjalnego postanowienia prezydenta) od 1994 r., a na świętowanie wybrano corocznie ostatnią niedzielę czerwca. W ten sam dzień świętuje także młodzież na Białorusi.

Początkowo Dzień Dziennikarza Prasowego (Żurnalisty) obchodzono w Kazachstanie 10 maja, ponieważ tego właśnie dnia zaczęto wydawać pierwszą gazetę „Turkiestańskie wieści”. Kiedy jednak w 1997 r. wyszło na jaw, że gazeta była sponsorowana przez cara – przeniesiono święto na 28 czerwca. Jest to data przyjęcia ustawy o prawie prasowym Kazachskiej Republiki radzieckiej, a święto w nowym terminie obchodzone jest właśnie od 1997 r.

W rocznicę bitwy na Kosowym Polu (28.06.1389) Serbowie obchodzą jedno z najważniejszych swoich świąt religijnych – Vidovdan (Dzień św.Wita).  

W Kirgistanie świętują prawnicy. Od 1994 r., decyzją prezydenta, dzień 28 czerwca obchodzony jest także jako Dzień Kirgiskiego Prawnika.

Na Podlasiu obchodzone jest właśnie Święto Białostockiego Śledzia, a podczas niego odbędzie się z całą pewnością konkurs na potrawę ze śledzia i na najpiękniejsze śledzikowanie”, oraz inne poważne dysputy na temat śledzia w ogóle i w szczególe. Doszły mnie słuchy, że jednym z atutów święta są wykłady pt. „Śledź, a sprawa białostocka”.
Zadanie dla laików w temacie nie-gastronomicznego śledzikowania – spróbujcie słowo śledź wymówić jako: s'liedz'. Udało się? Wbrew pozorom to wcale nie takie łatwe.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 25   Do góry