Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413898 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #60 dnia: 16 Maj 2009, 05:18:49 »

16 maja


Święto Straży Granicznej
Zgodnie z definicją: Straż Graniczna (SG) jest jednolitą, umundurowaną, w pełni zawodową formacją typu policyjnego. Została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP).

Święto Sił Zbrojnych USA obchodzone jest dorocznie w trzecią sobotę maja. Ustanowiono je w 1949 r. na pamiątkę połączenia się pięciu oddzielnych formacji wojskowych: wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, korpusu piechoty morskiej i straży wybrzeża.

A w Malezji – Dzień Nauczyciela. Wprawdzie nie jest to służba mundurowa, ale również obejmuje pewną formę musztry i wymaga posłuchu.

W kościele katolickim obchodzimy dziś Dzień św.Andrzeja Boboli Patrona Polski (i Polesia). Czci się rocznicę jego męczeńskiej śmierci (16.05.1657)
Jak cię bardzo boli, wzywaj świętego Andrzeja Boboli.

W kościele prawosławnym jest to Dzień Teodozjusza Peczerskiego - ihumena  Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Czci się dzisiaj rocznicę jego urodzin (16.05.1036).

Od 1997 r. w trzecią sobotę maja na Ukrainie obchodzony jest Dzień Nauki. Świętują wszyscy pracownicy wyższych uczelni.

Dekretem prezydenckim z 2003 r. wprowadzono na Ukrainie również w trzecią sobotę maja Dzień Europy – analogiczny do Święta Unii Europejskiej obchodzonego 9 maja.

Ciekawostka:
W 1887 r. na Zakarpaciu (które wtedy jeszcze należało do Austro-Węgier) wyznaczono geograficzne centrum Europy. Żeby nie było za prosto, to w Europie jest takich punktów co najmniej pięć. :hmm2: Najwcześniej (w 1775 r.) ustalono, że geograficzne centrum Europy znajduje się tam, gdzie krzyżują się linie proste przecinające wzdłuż i wszerz kontynent europejski łącząc jego najbardziej odległe punkty, czyli…w polskiej Suchowoli. Ale taki punkt jest również na Słowacji, Białorusi, Litwie i oczywiście na Ukrainie. Na razie odszukaliśmy dwa z nich, polski i ukraiński. Ten z ukraińskiego dziś Zakarpacia, znajduje się w pobliżu Rachowa (47°56'3 "N, 24°11'30"E). Do kompletu brakuje jeszcze tylko odnalezienia środka Europy w obw. kaliningradzkim. Jak widać jest to łakomy kąsek, tylko gdzie ten środek jest faktycznie…:-k :?:
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2011, 09:02:01 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #61 dnia: 17 Maj 2009, 05:30:14 »

17 maja

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, którym bez wątpienia jesteśmy, nosił jeszcze niedawno nazwę Światowego Dnia Telekomunikacji i jako taki obchodzony był od 1969 r.do 2005 r. Aktualną nazwę nosi, na mocy rezolucji ONZ, od 2006r. I nic dziwnego. Ostatnimi czasy lawinowo rośnie liczba internatuów. Coraz popularniejsze są komunikatory internetowe i wygląda na to, że niewiele pomylił się w swym stwierdzeniu Dell mówiąc, że "lepsza od Internetu byłaby tylko telepatia."
Wielka Gala Społeczeństwa Informacyjnego (z wręczaniem statuetek InfoStat) odbywa się w naszym kraju tradycyjnie 15 maja, w Zamku Ujazdowskim, a głównym koordynatorem i organizatorem jest – jak przystało na społeczeństwo informacyjne - Polskie Towarzystwo Informatyczne. A nam życzę nie tylko świątecznie, aby Internet trafił w końcu pod wszystkie strzechy.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii obchodzony jest na świecie w formie Dnia Milczenia lub Marszu Milczenia- w proteście przeciwko prześladowaniom i uprzedzeniom. Data została wybrana na pamiątkę wykreślenia (17.05.1990) homoseksualizmu z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Zamierzeniem WHO nie była dyskryminacja. Jej członkowie – zwracając uwagę na fakt, że wspólnota międzynarodowa często jednoczy się wobec wielu form szykanowania i przemocy społecznej - wyrazili nadzieję, że dzień ten być może poprawi jakość życia homoseksualisów. Homofobia to irracjonalny lęk przed zetknięciem się z przedstawicielem mniejszości seksualnej, a największymi homofobami są najczęściej osoby, które nigdy kogoś takiego nie spotkały.

Święto Wyzwolenia Narodowego obchodzi się w Demokratycznej Republice Konga w rocznicę zwycięstwa Sojuszu Sił Demokratycznych na rzecz Wyzwolenia Konga (AFDL) nad Mobutu Sese Seko, który po 32 latach rządów zrezygnował z władzy i opuścił Kongo (1997)

Norwegia obchodzi Dzień Konstytucji podpisanej 17 maja 1814 r. i obowiązującej do dziś.

Święto Konstytucji (1968) obchodzi również najmniejsza niepodległa republika na świecie – Republika Nauru, leżąca (z naszej perspektywy oczywiście) aż na jego końcu (Mikronezja).

W hiszpańskiej Galicji, dzisiejszy Dzień Literatury Galicyjskiej (Día das Letras Galegas) jest świętem - uznawanego już przed wiekami za język ludzi wykształconych- języka galicyjskiego. Od wieku XII do XIV był to język literacki dla całej chrześcijańskiej części Półwyspu Iberyjskiego, a o literaturze tamtego okresu mówi się liryka galicyjsko-portugalska (lirica gallego-portuguesa). Święto obchodzone jest od 1963 r. w rocznicę i na pamiątkę opublikowania w Hawanie (17.5.1863) Pieśni Galicyjskich Rosalii de Castro- uważanej dziś za narodowego wieszcza Galicji.

Ustanowiony w 1983 r. Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar AIDS obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. Ponieważ choroba ta od lat zbiera największe śmiertelne żniwo spośród wszystkich chorób zakaźnych na świecie, jednym z symboli tego dnia stała się płonąca świeca. Zapalmy dziś świeczki pamięci, by uczcić miliony ludzkich istnień pokonanych przez AIDS.

Jeżeli ktoś wybiera się w najbliższym czasie do Danii, to warto zobaczyć rozpoczynający się dzisiaj i trwający do 23 maja Karnawał w Aalborgu :sylweste:. Parada karnawałowa, która wystartuje jutro o 12.00 w "Kildeparken" i potrwa do północy, jest podobno największą w północnej Europie. Co roku bierze w niej udział około 100 000 osób i co roku kostiumy przygotowywane są zgodnie z innym tematem wiodącym. Tegoroczny, to "Magia w powietrzu"! Może być…magicznie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #62 dnia: 18 Maj 2009, 04:24:30 »

18 maja

Międzynarodowy Dzień Muzeów od lat już świętujemy w wymyślony przez Berlińczyków (w 1997 r.) sposób. W weekend najbliższy temu świętu, najprzeróżniejsze muzea otwierają wieczorem swoje podwoje przed wszystkimi chętnymi. Wielu ostrzy sobie na to zęby przez cały rok, ponieważ jest to czas nie tylko otwartych drzwi, ale też ciekawych imprez. Często obejrzeć można ekspozycje, które normalnie nie są dostępne dla zwiedzających. Muzealne noce to interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Wreszcie można sobie pozwolić na odwiedzenie miejsc, które z różnych względów były dla nas trudno osiągalne. Można też przekonać się, że zwiedzanie muzeów wcale nie jest nudne (jak się niektórym wydaje). Placówki prześcigają się w organizowaniu atrakcji specjalnie na tę konkretną noc. Do niektórych ustawiają się takie kolejki, że trzeba zająć sobie miejsce w nich duuużo wcześniej. A więc – jeśli cierpicie na bezsenność lub po prostu macie nadmiar wolnego czasu – proponuję Noc Muzeów. Tylko warto wcześniej zorientować się, czy placówki muzealne w Waszej okolicy przyłączyły się do nocnej akcji. I warto zabrać ze sobą dzieci. Niech stanie się tradycją, że w Noc Muzeów, podobnie jak w Sylwestra, dzieci nie muszą iść wcześnie spać. Ale to hasło będzie aktualne chyba od przyszłego roku. W tym roku nocne zwiedzanie mamy już za sobą.  
 
Święto Flagi na Haiti obchodzi się szczególnie uroczyście. Niebiesko-czerwona flaga haitańska (nawiązująca do antyfrancuskiego powstania i zdobycia niepodległości w 1804r.) zdobi domy, skwery i budynki państwowe co najmniej przez tydzień.

W ostatni poniedziałek przed 25 maja w Kanadzie świętuje się Dzień Wiktorii. Są to obchodzone od 1854 r. Urodziny Królowej (XIX-wiecznej praprababki obecnej królowej Elżbiety). Do dziś w ten dzień odbywają się parady i pokazy fajerwerków.

Święto Floty Bałtyckiej obchodzone jest w Rosji w rocznicę jej „narodzin”. 18.05.1703 flotylla składająca się z 30 okrętów odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w wojnie ze Szwedami.

Dzień Odrodzenia, Jedności i Poezji poświęcony jest w Turkmenistanie pamięci Machtumkuli Pyragy (1733-1783), duchowego przywódcy i poety-filozofa, walczącego o autonomię narodu w XVIII w. Od 1992 r. jest to także Dzień Konstytucji Turkmenistanu

Dzień Niepodległości (1991) w Somalii
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #63 dnia: 19 Maj 2009, 04:20:23 »

19 maja

Dzień Dobrych Uczynków
Kiedyś dobrymi uczynkami zajmowała się harcerska „niewidzialna ręka”. Zdobywało się sprawność harcerską pod szczytnym hasłem „Niewidzialna ręka to także ty”, które nawiasem mówiąc wcale nie było potrzebne, bo i bez niego zabawa była przednia. Polegała na tym, żeby spełniając tytułowe dobre uczynki - nie dać się zauważyć. Jedynym śladem działalności miała być odbita dłoń. W efekcie często była to nie tyle „niewidzialna”, ile „czarna ręka”. Hasło żyło sobie potem własnym życiem, ale idea zdobywania tej sprawności była chyba nie najgorszym pomysłem. Dziś mamy już oficjalny Dzień Dobrych Uczynków. Przesłanie pozostało niezmienione: czyń drugiemu, co i tobie miło. Aby nie spełniło się jednak ludowe porzekadło – Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane – trzeba te uczynki wprowadzać w czyn. I nie musi być to nic skomplikowanego. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Może wystarczy przynieść komuś bułki z pobliskiego kiosku? A może trzeba tylko poświęcić nieco własnego cennego czasu na rozmowę z osamotnioną starszą osobą z sąsiedztwa? Każdy ma tu pole do popisu, bo dobry uczynek nie wymaga definicji i każde działanie w stosunku do ludzi, zwierząt czy roślin, które jest w stanie wywołać uśmiech na twarzy – jest dobrym uczynkiem Uśmiechajmy się dziś do świata :-P :-P :-P Naprawdę warto.

Turecki Dzień Młodzieży i Sportu (Genclik Bayrami ) jest również Dniem Atatürka upamiętniającym nie tylko Kemala Atatürka – „ojca Turcji”, ale także początek tureckiej walki o niepodległość (1919). Jest świętem narodowym obchodzonym z wielkim rozmachem. W wigilię obchodów ulice i budynki zdobione są flagami i portretami Atatürka, a w wielkomiejskich kwietnikach układane są specjalne kompozycje kwiatowe. Po tradycyjnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Ojca Narodu” rozpoczyna się szereg imprez, koncertów, festynów sportowych i kulinarnych. Jest to również w Turcji dzień wolny od pracy.

W Wietnamie dzisiejszy dzień upamiętnia Urodziny Ho Chi Minha (1890), wietnamskiego polityka, założyciela i przywódcy politycznego Komunistycznej Partii Indochin, premiera (1954) i prezydenta (1954-1969) Demokratycznej Republiki Wietnamu

Dzień Pamięci Ludobójstwa Greków Pontyjskich ustanowiony został w 1994 r. przez grecki Parlament - dla upamiętnienia śmierci ponad 300 tysięcy Greków, którzy zginęli w latach 1914-1924 w wyniku działań podjętych przez młody turecki rząd Imperium Ottomańskiego.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2010, 23:38:10 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #64 dnia: 20 Maj 2009, 03:39:14 »

20 maja

Na Wniebowstąpienie Pan Bóg w niebo, robak w mięso, kwas w piwo, a diabeł w babę wstępuje. Decyzją Konferencji Episkopatu z 2003 r. święto to zostało w naszym kraju przeniesione na niedzielę po tradycyjnym czwartku Wniebowstąpienia – „udzielamy pozwolenia, aby obchodzenie Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego było przypisane do następującej po nim siódmej niedzieli Wielkanocy”

Światowy Dzień Metrologii obchodzony jest od 2000 r. w rocznicę podpisania w tym dniu w 1875 roku Konwencji Metrycznej. Wiele osób myli metrologa z meteorologiem, tymczasem zajmują się oni całkiem różnymi dziedzinami nauki. Metrologia przenika do wszystkich nauk przyrodniczych i dyscyplin, które zajmują się dokonywaniem pomiarów i określa zasady ich interpretacji. Za jej ojca uważany jest Mendelejew.

Dzień Pracownika Banku na Ukrainie ustanowiono w 2004 r. dla podkreślenia istotnej roli bankowców w zapewnieniu stabilności finansowej kraju.

Święto Narodowe Kamerunu upamiętnia zniesienie systemu federalnego i stworzenie Zjednoczonej Republiki Kamerunu (1972).

Kuba obchodzi Dzień Niepodległości – w rocznicę proklamowania w 1902 r. pierwszej niepodległej republiki.

Święto Niepodległości obchodzi też wyspiarskie państewko Timor Wschodni -  w rocznicę utworzenia w 2002 r. suwerennego państwa.

I jeszcze święto dziwne i ciekawe - Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń :-o -pojawił się pewnie z inicjatywy jego producentów, ale pojęcia nie mam, na czym polegać ma świętowanie. Na wzmożonym wykupie płynów do naczyń? (jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o pieniądze). Faktem jest jednak niezaprzeczalnym, że płyny do naczyń faktycznie ułatwiają nam zmywanie. Byle tylko z nimi nie przesadzać, bo nie wiem, czy nasze środowisko naturalne byłoby z tego zadowolone.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:28:04 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #65 dnia: 21 Maj 2009, 03:34:10 »

21 maja

Wniebowstąpienie to chrześcijańskie święto obchodzone tradycyjnie w czwartek, 40 dni po święcie Paschy, czyli Sobocie Wielkanocnej i jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nauki dla członków wielu Kościołów Ewangelickich. Świętują dziś takie kraje, jak: Andora, Antyle Holenderskie, Aruba, Austria, Belgia, Benin, Bonaire, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun,  Kongo, Curaçao, Dania, Finlandia, Francja, Grenlandia, Gujana Francuska, Haiti, Holandia, Indonezja, Islandia, Lesoto, Lichtenstein, Luksemburg, Madagaskar, Monako, Niemcy, Norwegia, Palestyna, Polinezja Francuska, RPA, Senegal, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Skazi, Togo, Wanuatu, Watykan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Alandzkie, Wyspy Owcze. W Polsce obchodzone jest w siódmą niedzielę Wielkanocy.
Chodzą słuchy, że niemieccy ateiści poparci przez Fundację im. Giordano Bruno, dążą do zastąpienia Święta Wniebowstąpienia - Dniem Ewolucji. (Skoro państwo zapewnia chrześcijanom dzień wolny od pracy w ich święto, to my także chcemy mieć własne.)

Od 1936 r. w dniu Wniebowstąpienia Jezusa, w wielu niemieckich Landach obchodzony jest także Dzień Ojca.

Święto Floty Pacyfiku. W Rosji swoje święto obchodzi kolejna flota – w rocznicę założenia pierwszego rosyjskiego portu wojennego nad Oceanem Spokojnym (21.05.1929)

Dzień Tłumacza Wojskowego obchodzony jest od 2000 r. również w Rosji – w rocznicę podpisania rozkazu o utworzeniu w Armii Czerwonej stopnia „wojskowego tłumacza” (21.05.1929)

Dzień Marynarki Wojennej Chile (Día de las Glorias Navales)– w rocznicę bitwy w Zatoce Iquique, stoczonej 21.05.1879 podczas chilijsko-peruwiańskiej wojny o Pacyfik

Święto Niepodległości obchodzi Czarnogóra (Montenegro) – w rocznicę referendum niepodległościowego z 21 maja 2006, w którym Czarnogórcy zadeklarowali wolę oderwania się od Serbii.

Dla Czerkiesów jest to Dzień Żałoby i Pamięci - upamiętnia straty ludności w wojnie rosyjsko-czerkieskiej (1763-1864). Czerkiesi zamieszkują dziś głównie Republikę Karaczajo-Czerkieską wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej i stanowią tam ok. 10% ludności.

Dzień Zniesienia Niewolnictwa (Dia de la Afrocolombianidad) upamiętnia 21 maja 1851, kiedy w Kolumbii zniesiono niewolnictwo.

Zamieszkujące naszą planetę społeczeństwa różnią się od siebie pod bardzo wieloma względami i to czasami diametralnie. Dzielą nas nie tylko języki, ale także bardzo szeroko pojęte obyczaje – od religijnych, przez kulinarne, aż po społeczne. Aby nauczyć nas współistnienia i tolerancji dla różnorodności wymyślono Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej Na Rzecz Dialogu i Rozwoju - proklamowany przez ONZ w 2003 r. po to, abyśmy mogli lepiej się zrozumieć i współpracować. Daleka jeszcze droga do ogólnoświatowego liberalizmu, ale do przodu można posuwać się nawet małymi kroczkami. Warto zacząć chociażby od własnego podwórka - zauważając te oczywista różnice, nie traktować własnej kultury jako „jedynie słusznej”.

W niektórych regionach północnej Grecji i południowej Bułgarii, między 21 a 23 maja obchodzone są Anastenaria, czyli taniec boso po rozżarzonych węglach, wykonywany przez grupę mężczyzn trzymających w ręku ikony św. Heleny i św. Konstantyna. Miejscowe legendy wspominają o cudownym ocaleniu tych ikon w 1250 r. z płonącej cerkwi, a wdzięczni święci, w nagrodę wyposażyli potomków odważnych wieśniaków w zdolności bezpiecznego stąpania po ogniu. Chodzenie po ogniu jest prastarym obyczajem, tolerowanym jeszcze przez prawosławie, ale w niektórych miejscowościach całkowicie już skomercjalizowanym i wykonywanym specjalnie „pod turystów” i to przez cały rok. Dawniej traktowane było jako dowód wewnętrznego oczyszczenia i uważano, że ogień nie zrobi krzywdy tylko temu, kto jest oczyszczony, wyspowiadał się i przyjął Komunię Świętą.

Dzień Kosmosu obchodzony był po raz pierwszy w 1997 r. a jego idea to upowszechnienie wiedzy na temat dokonań w dziedzinie badań Kosmosu, upamiętnienie wydarzeń przeszłych i inspiracja do ciągłych kosmicznych poszukiwań, czyli wydarzeń przyszłych. Z inicjatywy byłego astronauty i senatora Johna Glenna, w 2001 r. Dzień ten (obchodzony do tej pory głównie w Ameryce, pod patronatem NASA, w pierwszy piątek maja) został rozszerzony i tak oto mamy dziś Światowy Dzień Kosmosu. Niezależnie od dzisiejszej daty, na całym świecie odbywa się cały szereg innych Dni Kosmosu, organizowanych w różnych terminach przez instytucje naukowe i organizacje zainteresowane tematem przestrzeni kosmicznej.
Nam pozostaje życzyć sobie tylko jednego: oby nam gwiazdka nigdy nie zagasła!

Dzień Notatki Służbowej
Notatki służbowe są podstawową formą komunikacji w wielu firmach, a ich treść, to niejednokrotnie czysta poezja :lol:! Do legend przeszły (chętnie cytowane) fragmenty policyjnych notatek służbowych i protokołów. Oto kilka przykładów:
Fragment notatki służbowej dzielnicowego – "W wyniku najechania samochodu marki Kamaz na furmana i furmankę, na miejscu śmierć poniósł koń furmana. Wspólnie z w/w furmanem podjąłem czynności w celu zwleczenia denata z drogi(...)".
"Na miejscu zdarzenia ujawniono na posadzce ślady błota pochodzące najprawdopodobniej od czubków butów ludzkich".
"Około dwóch tygodni temu denat Dariusz J. pobił się w restauracji Wierchy kategorii III z Zenonem G. , po czym zbiegł. Przez następne kilka dni denat był widziany na melinie u Antoniny F., gdzie wyczyniał rożne figle, aż w dniu wczorajszym denat zmarł, gdyż zatruł się śmiertelnie denaturatem(...)".
 „Do tutejszego posterunku MO zatelefonowała Eugenia L. mówiąc, że jej mąż Franciszek nie będzie mógł w dniu dzisiejszym zgłosić się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego, ponieważ przebywa w szpitalu, gdzie będzie poddany ciężkiej operacji p r o s t y t u t y".
:-o :smie:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Maj 2009, 04:11:26 »

22 maja

Nasi bracia mniejsi to też istoty czujące, chociaż wielu ludzi stara się tego nie dostrzegać. Między innymi dlatego Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Gaja” postanowiło w 1997 r., aby Dzień Praw Zwierząt upamiętniał datę podpisania ustawy o ochronie zwierząt. Warto też zapamiętać jedno ze sztandarowych haseł „Gai” – Zwierzę nie jest rzeczą.

W Międzynarodowym Dniu Bioróżnorodności warto natomiast uświadomić sobie, że homo sapiens nie będzie w stanie przetrwać na tej planecie, jeżeli nie zadba o otaczające go ekosystemy. Nie tylko zachwianie równowagi między poszczególnymi gatunkami fauny i flory może być dla nas groźne. Nasze środowisko naturalne również może się zbuntować. Coraz częstsze katastrofy klimatyczne powinny nam to dobitnie uświadomić. Około 60% ekosystemów już uległa degradacji. Przy braku rozwagi, w ciągu najbliższych 50 lat może się to znacznie pogorszyć, doprowadzając przy okazji do utraty różnorodności biologicznej. Nikt pewnie nie zastanawia się nad tym, że to właśnie bioróżnorodność wpływa na jakość i poziom naszego życia. To dzięki niej jesteśmy w stanie się wyżywić. I dzięki niej mamy całą masę podnoszących jakość naszego życia lekarstw. Współczesne leki produkowane są często w oparciu o środki stosowane w medycynie ludowej. Dzień Różnorodności Biologicznej wpisuje się doskonale w cykl imprez mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw. Święto proklamowała Organizacja Narodów Zjednoczonych i początkowo obchodzono je 29 grudnia - w rocznicę wejścia w życie konwencji o różnorodności biologicznej, podpisanej w 1991 r. przez uczestników tzw. Szczytu Ziemi. Od 2000 r. obchody przeniesiono na obecną datę, czyli datę przyjęcia (w 1992 r.) uzgodnionego tekstu Konwencji.

Przy wtórze bębnów Martynika obchodzi dziś Święto Zniesienia Niewolnictwa. Jest to święto państwowe i zabawy z wszechobecną muzyką trwają do białego rana. Niewolnictwo zniesiono tu w 1848 r.

W Kaliforni dzisiejszy dzień to od 2008 r. święto stanowe zwane oficjalnie Dniem Harveya Milka, a mniej oficjalnie Dniem Geja. Dzień ten ma uczcić pamięć pierwszego w Stanach Zjednoczonych urzędnika stanowego przyznającego się publicznie do homoseksualizmu, który w 1978 został zastrzelony przez innego wysokiego urzędnika stanowego. Harvey Milk stał się ikoną San Francisco, a tygodnik Time uznał go za jedną ze "Stu najważniejszych postaci XX wieku". Historię jego życia opowiada film Obywatel Milk; za rolę samego Milka Sean Penn otrzymał w tym roku Oscara.

Na Haiti obchodzony jest Dzień Suwerenności Narodowej

W rocznicę zjednoczenia dwóch państw: Jemenu Północnego i Jemenu Południowego (22.05.1990) Republika Jemeńska obchodzi Dzień Jedności .

Stany Zjednoczone świętują Narodowy Dzień Morza – w rocznicę rejsu amerykańskiego parowca Savannah. 22 maja 1819 r. Savannah wyruszył w pierwszą w historii podróż statku parowego przez Atlantyk. W 1933 r. decyzją Kongresu Stanów Zjednoczonych dzień ten został uznany National Maritime Day.

Wielu z Was pewnie się zdziwi, ale 22 maja to także Dzień Świętego Mikołaja i nie ma w tym żadnej pomyłki. Dzisiaj (wg kalendarza juliańskiego) kościół prawosławny świętuje „ciepłego Mikołaja”. Gdybyśmy także obchodzili to święto - w naszym kalendarzu wystąpiłoby 9 maja. Święty Mikołaj jest w kościele wschodnim jednym z ważniejszych świętych, a w Rosji – jednym z jej głównych patronów. Święto „ciepłego Mikołaja” ustanowił metropolita kijowski Ioan II już w 1089 roku i jest ono obchodzone uroczyście nie tylko w całym ruskim Kościele Prawosławnym, ale także i poza nim. Upamiętnia ono dzień przeniesienia relikwii Świętego z Miry Licyjskiej do Bari. O:)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Maj 2009, 05:55:15 »

23 maja

Żółwie są starsze od dinozaurów i choćby z tego tylko powodu zasłużyły na własne święto. Światowy Dzień Żółwia ogłosiła po raz pierwszy w 2000 r. organizacja działająca na rzecz ich ochrony – American Tortoise Rescue. Te fascynujące stworzenia występują wprawdzie na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy), ale coraz większej ilości żółwich gatunków grozi dziś wyginięcie. Z powodu działalności człowieka, spora część z żyjących wolno gadów cierpi na śmiertelną chorobę spowodowaną być może przez wszechobecne zanieczyszczenia chemiczne. Najgorszym z możliwych jest wariant, w którym pozostaną przy życiu tylko te gatunki, które stają się coraz popularniejsze jako zwierzątka domowe. Paradoksalnie - popularność staje się również dużym zagrożeniem dla tych zwierząt. Większość z trafiających na giełdy i do sklepów zoologicznych żółwi pochodzi z przemytu, a uprawiający ten proceder niszczą ich środowiska naturalne. Dla przemytników to po prostu towar i to dość opłacalny. Dlatego wygrzebują je z piasku przy użyciu ciężkiego sprzętu, oklejają taśmami izolacyjnymi, pakują do pudeł po kilkaset sztuk. Niewiele przeżywa transport. Tymczasem żółw to najprawdziwsza żywa skamieniałość. Najstarszy kopalny osobnik liczy sobie 220 mln lat, a współczesne…właściwie niewiele się od niego różnią. Czas był dla żółwi niezwykle łaskawy, szkoda byłoby to teraz zaprzepaścić. Czy ktoś wie, jaka dziedzina nauki zajmuje się tylko żółwiami? To chelonologia. :-? I jeszcze jedno: jak brzmi żółwiowe motto życiowe? Śpiesz się powoli. :-) A tak wygląda „żółwie tempo” http://www.youtube.com/watch?v=Ul0gfCyeiyM

Na Jamajce Święto Pracy obchodzone jest nie - jak w większości państw świata- 1 maja, ale właśnie dziś- dla upamiętnienia dnia 23 maja 1938, kiedy bohater narodowy Jamajki Alexander Bustamante doprowadził do buntu robotników i w jego efekcie założył centralę związków zawodowych. Po uzyskaniu przez Jamajkę niepodległości Bustamante był pierwszym jej premierem. Kiedyś świętowano ten dzień przez wykonywanie w czynie społecznym użytecznych prac na rzecz państwa, ale ostatnio tradycja powoli zanika. Większość ludzi woli jednak spędzić ten dzień na odpoczynku.

W 2007 r. prezydent Republiki Azerbejdżanu ustanowił 23 maja (jako coroczne święto) Dniem Pracownika Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych Azerbejdżanu
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #68 dnia: 24 Maj 2009, 06:31:18 »

24 maja

Europejski Dzień Parków Narodowych pojawił się w kalendarzach z inicjatywy Federacji Europarc w r. 1999 – w 90-tą rocznicę utworzenia pierwszego europejskiego parku (1909- Szwecja). Dziś na naszym kontynencie jest ich już ponad 250, z czego aż 26 w Finlandii. Reszta krajów posiada  nieco mniej parków narodowych, ale niektóre z nich są za to bardzo duże. Największy, rosyjski Jugyd Va, ma prawie 2 tys. ha powierzchni. Zalążkiem pierwszego polskiego parku narodowego było „Leśnictwo Rezerwat” założone w Puszczy Białowieskiej w 1921 r. Natomiast najmłodszy to Park Narodowy Ujście Warty.
Parki narodowe są najwyższą formą ochrony przyrody. Mamy ich w Polsce 23 i łącznie zajmują ok. 1% powierzchni kraju.


W polskim kalendarzu nie udało mi się jeszcze zlokalizować takiego święta, ale może na fali przemian i radosnej twórczości ostatnich lat, ktoś wreszcie doceni i pracowników wszechobecnych w naszych firmach Wydziałów Kadr. W dzisiejszych czasach nie potrzeba wiele zachodu, by pojawił się nowy, godny obchodów Dzień. Wystarczy, by skrzyknęła się jakaś grupa zapaleńców-hobbystów lub grupa zawodowa i podała do publicznej wiadomości, że oto zostało ustanowione nowe święto. Tak właśnie pojawił się w Rosji Dzień Kadrowca (po „ichniemu” to bardziej Dzień Personalnego). Ogłoszono to w 2005 r. na Wszechrosyjskim Kongresie Kadrowców, a i datę wybrano nieprzypadkowo. 24 maja 1835 r. w carskiej Rosji został spisany pierwszy w tym kraju dokument regulujący stosunki pracodawcy i pracownika. A więc, polscy Kadrowcy, bierzcie się do dzieła! Jesteście właściwie wszędzie, bo nawet mała firma nie może obyć się dziś bez osoby z szeroką znajomością prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a dogodny dzień na obchodzenie własnego święta na pewno się znajdzie.

W Belize świętowana jest rocznica powstania Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (1926)- międzynarodowej organizacji dobrowolnie zrzeszającej niepodległe kraje (głównie byłych kolonii brytyjskich). Święto nosi nazwę Dnia Wspólnoty Narodów. Cała Brytyjska Wspólnota Narodów świętuje Dzień Imperium w drugi poniedziałek marca.

Na Bermudach obchodzony jest po prostu Dzień Bermudów i tradycyjnie jest to także dzień pierwszej w roku kąpieli w morzu. Odbywają się parady i szereg imprez, w których przede wszystkim celebruje się tradycję i kulturę Bermudów.

Dzień Ślimaka przywędrował do nas w 2004 r., ale wcale nie z Francji, tylko z Wielkiej Brytanii, gdzie (jak w większości krajów anglosaskich) obchodzi się wiele tego typu Food Holidays. Są to „dni chwały” najprzeróżniejszych potraw, dla nas niejednokrotnie baaardzo egzotycznych. Sądzę, że ewentualne świętowanie na nasz rodzimy użytek Dnia Bigosu, Flaków, czy Ruskich Pierogów…mogłoby się przyjąć :-D. Ślimaki mają dzisiaj przechlapane. Podobno już od czasów starożytnych przypisuje się im właściwości afrodyzjaków. Ale my mamy także rodzime afrodyzjaki. Najsilniejszy – pospolicie rośnie na górskich łąkach i nosi piękną nazwę kulik górski( przez Górali nazwany jednak nie od rzeczy dźwigom).Dlatego, mimo, że ma to być święto francuskiej kuchni – darujmy ślimakom! Ogłośmy dzień Obrony Ślimaków. Niech naprawdę mają święto!
Ślimak, ślimak-pokaż rogi
dam ci sera na pierogi…


Dzień Działacza Kultury i Dzień Demokracji Lokalnej mają właściwie wspólny mianownik. W tym święcie chodzi głównie o docenienie lokalnych twórców i animatorów życia kulturalnego w gminach, powiatach, województwach. Często na co dzień nie jest im łatwo przebić się z inicjatywami nawet wtedy, kiedy są to inicjatywy ze wszech miar słuszne i godne poparcia. Wszystkim regionalistom za ich starania, jakie wkładają w organizowanie konkursów recytatorskich, przeglądów piosenkarskich i teatralnych, konkursów wiedzy o regionie, wszystkim lokalnym oddziałom PTTK za tzw. całokształt, czyli propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy i zachęcanie do jej poznawania, wszystkim pracownikom kultury, twórcom, członkom stowarzyszeń społecznych i kulturalnych, bibliotekarzom, muzealnikom-amatorom składam niniejszym głęboki ukłon. Ciepłe słowa należą się wszystkim, nie tylko tym najbardziej zasłużonym, którzy prawdopodobnie zostaną dziś uhonorowani dyplomami lub odznaczeniami. Działajcie dalej!

Kościół katolicki obchodzi Wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Metodyści – Dzień Aldersgate - na pamiątkę dnia (1738), kiedy John Wesley nawrócił się przy Aldersgate Street w Londynie

Kościół prawosławny obchodzi Święto Św. Cyryla i Metodego. W Macedonii nosi ono nazwę Dzień Św. Cyryla i Metodego – Niosących Oświecenie, w Bułgarii obchodzony jest od ponad 120 lat jako święto państwowe bułgarskiej oświaty i kultury. Obecnie są to dwa święta Dzień Nauczyciela oraz Dzień Edukacji, Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego obchodzone wspólnie jako Dzień Alfabetu Słowiańskiego. Nie przypadkiem święto to obchodzone jest właśnie w dzień Cyryla i Metodego. To oni – Apostołowie Słowian - stworzyli w IX wieku słowiański alfabet. A jak to z cyrylicą i głagolicą było, można przeczytać  pod tym linkiem: "O świętych Cyrylu i Metodym"24 maja to także ważne święto dla społeczności romskiej. Wielu jej przedstawicieli bierze udział w corocznej pielgrzymce do francuskiego Les Saintes Maries de la Mer Camargue na Święto Khali Sary (Czarnej Sary) – patronki Romów. Zgodnie z legendą, to właśnie tutaj miały ongiś przypłynąć trzy Święte Maryje: Maria Magdalena, Maria Salomea i Maria Jacobé ze swoją służącą o ciemnej karnacji - Sarą. Według ostrożnych szacunków, do niewielkiej w gruncie rzeczy miejscowości zjeżdża kilkadziesiąt tysięcy osób, które biorą udział w uroczystej procesji. Figura Świętej Sary niesiona jest ulicami miasta na plażę. Po modlitwie i rytualnej kąpieli posąg wraca do kościoła przy akompaniamencie dzwonów i muzyki, a barwny tłum oddaje się zabawie przy dźwiękach flamenco i cygańskiej muzyce. Ponieważ sporo pielgrzymów przybywa do Saintes Maries de la Mer kilka dni wcześniej - noc poprzedzającą ceremonię wielu z nich spędza w krypcie, przy figurze Czarnej Sary, śpiewając i grając na zabranych ze sobą instrumentach. Wszystko to razem tworzy niezwykle kolorowy festiwal, odwiedzany tłumnie nie tylko przez Romów, ale także przez rzesze ciekawskich turystów.

W Ekwadorze natomiast corocznie i niezwykle uroczyście obchodzone są kolejne rocznice najważniejszej w historii tego kraju Bitwy pod Pichinchą (Batalla de Pichincha 24.05.1822). W Quito odbywa się uroczysta parada poprzedzona inscenizacją bitwy.

Święto Niepodległości Erytrei - w rocznicę odzyskania niepodległości  (24.05.1993) i uniezależnienia się od Etiopii.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2010, 23:36:17 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #69 dnia: 25 Maj 2009, 04:35:47 »

25 maja
Po Urbanie lato nastanie. Tak mówi ludowe przysłowie. Na jego bazie można pokusić się o wywód filozoficzny, ale z góry przyznaję - logika tego wywodu jest mocno abstrakcyjna. Latem zazwyczaj jest ciepło, a skoro ciepło, to może by tak świętować Dzień Ciepłownika? Można go znaleźć w kalendarzu co najmniej dwukrotnie- raz w ciepłej, raz w zimnej porze roku. Trudno powiedzieć, który z nich ma dłuższą świąteczną tradycję, ale na miejscu Ciepłowników, na obchody wybrałabym chyba dzisiejszą datę. Już same temperatury za oknem zdają się zapraszać do zabawy na festynach. Dzień Ciepłownika powinno się (jak sama nazwa wskazuje) obchodzić wtedy, kiedy jest ciepło. Pracy związanej z tym zawodem jest akurat w tej chwili nieco mniej. Jeżeli nie liczyć okresowych remontów sieci ciepłowniczej- pozostałe zajęcia powinny być „na pół gwizdka”.

Dzień Stemplarza
Jak podaje Wikipedia stempel jest to wieloznaczne słowo pochodzące z języka niemieckiego i oznaczać może:
stempel (biuro) - przyrząd do odciskania wzoru lub tekstu na papierze.
stempel (numizmatyka) - przyrząd do tłoczenia monet.
stempel (górnictwo, budownictwo) - element podpierający.
stempel (obróbka plastyczna) - element tłoczący, część maszyny np. prasy, wywierająca nacisk na obrabiany przedmiot
stempel (broń) - inaczej pobojczyk - przyrząd służący do ubijania ładunku podczas ładowania historycznej broni odprzodowej.

Tyle Wikipedia. Ale jak teraz odnieść te informacje do dzisiejszego Dnia Stemplarza? Najlepiej wyjaśni to fragment wiersza Ryszarda Unickiego:
(…)Rewolucje kochają stemplarzy!
Oni ważnym uczynią świat!
Bez pieczątki - któż by się odważył
Pozatwierdzać zwycięski nasz ład?
Stare stemple - wyrzućcie za okno,|
Niech wypadną wśród huku na bruk,
Bo stemplarzy ten huk nie przerazi,
Wręcz - ucieszy stemplarzy ten huk!(…)


Dzień Piwowara z radością obchodzą piwosze i z pewnością mają co świętować. Według słów Platona: Mądry był ten, kto wymyślił piwo. A żyjący wiele wieków później Beniamin Franklin poszedł nawet nieco dalej stwierdzając: Piwo stanowi dowód, że Bóg nas kocha i chce abyśmy byli szczęśliwi. O piwie można mówić bez końca, ale…gdyby nie było piwowarów - nie byłoby też złocistego, orzeźwiającego trunku. Historia piwowarstwa jest pewnie tak stara, jak ludzkość i oby nadal prężnie się rozwijała. Piwowarom życzę, by nie ustawali w wysiłkach, słód był zawsze najlepszej jakości, a woda najczystsza.
Wszystkiego najpiwniejszego!  :564:

Dzień Mleka – dla równowagi w przyrodzie powinny obchodzić dzieci tych, którzy właśnie świętują Dzień Piwowara. Jedną z najgłośniejszych akcji reklamowych ostatnich lat przeprowadzano pod hasłem Pij mleko, będziesz wielki. Mlekopijom i mleczarzom życzę wszystkiego najmleczniejszego! Wszak mleko to najbardziej wszechstronny pod względem odżywczym napój pod słońcem. Jeśli ktoś jeszcze tego nie wie, to jest to także niezwykle wartościowy składnik codziennej diety człowieka i to w każdym wieku. Zawiera łatwo przyswajalny (w 100%) wapń i białko bogate we wszystkie niezbędne nam aminokwasy. Nie ma co marudzić, że nie lubi się mleka, czy nie toleruje laktozy. Mleko proponuje dla każdego coś miłego: jogurt, kefir, twarożek, ser żółty, maślankę, masło...do wyboru, do koloru, chociaż w wypadku tego drugiego preferowany jest kolor biały.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych obchodzony jest w Unii Europejskiej już od kilku lat. Ujmując to zjawisko statystycznie, można powiedzieć, że co drugi dzień ginie bez wieści małe dziecko, co 10 godzin uczeń szkoły podstawowej, a co dwie godziny- ucieka z domu nastolatek. Mimo natychmiastowego nagłaśniania takich przypadków (zwłaszcza, kiedy chodzi o małe dzieci) nie wszystkie, niestety, mają szczęśliwe zakończenie.
W marcu 2009, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wprowadzono również w naszym kraju bezpłatny, całodobowy numer telefonu 116 000, jednolity dla wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w całej Europie. U nas całodobowo dyżurują pod nim specjaliści z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - Fundacji ITAKA. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest niezapominajka i warto (w dowód solidarności z bliskimi zaginionych, cierpiącymi po ich utracie) przypiąć sobie dziś do ubrania kwiatek niezapominajki.

Dzień Afryki to po prostu święto całego kontynentu. Obchodzone jest również wśród diaspory afrykańskiej na całym świecie, a dzieje się to w rocznicę utworzenia Organizacji Jedności Afryki (25.05.1963)

W Dniu Wyzwolenia Afryki rozpoczynają się pod auspicjami ONZ obchody Tygodnia Solidarności z Ludami Zamieszkującymi Niesamorządne Terytoria. Już w latach 70-tych ubiegłego stulecia Zgromadzenie Ogólne powołało do życia specjalny Komitet ds. dekolonizacji i na mocy rezolucji z 1972 r. obchodzony był Tydzień Solidarności z Walczącymi o Wolność, Niepodległość i Równe Prawa Kolonialnymi Ludami Południowej Afryki, Gwinei Bissau i Wysp Zielonego Przylądka. W r.1999 doroczne obchody odbywają się pod zmienioną nazwą, która jednak zawiera na tyle czytelne przesłanie, że jakakolwiek próba dodatkowego tłumaczenia byłaby tu nie na miejscu.

Dzień Nerda lub Dzień Geeka po raz pierwszy obchodzony był w Hiszpanii w 2006 r. , aby tym sposobem uczcić rocznicę premiery Gwiezdnych Wojen (1977). Nerd – to angielskie określenie dziwaka, osoby nieco wyobcowanej, całkowicie „nieusportowionej”, często aspołecznej i skoncentrowanej na jednej tylko pasji, którą z reguły są nauki ścisłe, informatyka, gry komputerowe itp. Nerd lubi gadżety (np. okulary w grubej rogowej oprawie), jest indywidualistą, nie marnuje umiejętności na nieprzydatne (w jego mniemaniu) umiejętności, ma w sobie coś z kujona. Dziś identyfikowany jest głównie z internetowym dziwakiem. Święto przyznaje każdemu prawo bycia nerdem. :komp:   

Dzień Ręcznika (Towel Day) jest hołdem dla brytyjskiego pisarza science fiction Douglasa Adamsa. Pierwszy raz obchodzony był przez fanów jego twórczości w dwa tygodnie po śmierci patrona (2001) i tematycznie nawiązuje do najsłynniejszej powieści Adamsa „Autostopem przez galaktykę”. Kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o rozlicznych zastosowania ręcznika musi koniecznie przeczytać tę książkę. Dzisiaj wystarczy owinąć się w ręcznik, wywiesić go niczym flagę w oknie lub po prostu nosić go przy sobie przez cały dzień. I najlepiej ozdobić go napisem „Nie panikuj”.

W Rosji obchodzony jest Dzień Filologa a świętują wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób związani są z literaturą i językiem ojczystym. Filolog to nie tylko rusycysta. To także polonista, germanista, slawista, anglista, iberysta itd. Święto to- rozszerzone poza języki ojczyste- mogłoby stać się okazją do promowania we własnym kraju kultury innych narodów i zachęcać do nauki języków obcych. W wielu polskich uczelniach organizowane są lokalne Dni Filologa, ale oficjalnie w naszym kalendarzu takie święto chyba jeszcze nie występuje (chociaż mogę się mylić). Filolog to bardzo specyficzna osoba, a najlepiej scharakteryzuje ją pewnie stary studencki dowcip: Spotykają się trzy studentki: matematyczka, biolożka i filolożka (powiedzmy- polonistka). Dyskutują, czy lepiej mieć kochanka czy męża.
Matematyczka: Lepiej mieć męża. Wspólne rozliczanie się, stabilny, bezpieczny związek, duża szansa na dzieci, którym zapewnić można wychowanie w pełnej, kochającej się rodzinie...
Bilożka: E tam. Lepiej mieć kochanka. Człowiek i tak z natury jest poligamiczny. Kochanka łatwiej zmienić no i nie ma tych głupich zobowiązań…
Polonistka: Ja to bym chciała i kochanka i męża. Mąż myśli, że jestem u kochanka. Kochanek - że u męża. A ja w tym czasie myk-myk do biblioteki…
 
:-P

Argentyna obchodzi dziś święto państwowe na cześć Rewolucji 1810. 25 maja 1810, w wyniku niewielkiej rewolty, w Buenos Aires powstał pierwszy, niezależny od Hiszpanii rząd narodowy Argentyny.
 
25 maja 2000 r wojska izraelskie wycofały się z terytorium Południowego Libanu. Dziś dzień ten obchodzony jest jako święto państwowe – Dzień Wyzwolenia Libanu Południowego .

Dzień Pamięci obchodzony jest w USA w ostatni poniedziałek maja - dla uczczenia żołnierzy poległych dla ojczyzny na wszystkich frontach (począwszy od wojny secesyjnej). Od 1971 r. jest oficjalnym świętem narodowym, podczas którego wypada odwiedzać cmentarze wojenne i pomniki bohaterów. Dla wielu Amerykanów Dzień Pamięci jest też tradycyjną datą rozpoczęcia sezonu letniego. Towarzyszą mu spotkania rodzinne, pikniki, imprezy sportowe.

Dzień Bohaterów Narodowych na karaibskich wyspach Turks i Caicos, stanowiących terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii obchodzony jest w ostatni poniedziałek maja. Jest świętem państwowym upamiętniającym żołnierzy Turks i Caicos, którzy zginęłi we wszystkich konfliktach zbrojnych.

We Wrocławiu rozpoczyna się Festiwal Kultury Protestanckiej, który potrwa do końca miesiąca.

Informacyjnie dodam jeszcze, że pojawiła się w tym roku propozycja, aby 25 maja ogłosić Międzynarodowym Dniem Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem. Datę dzisiejszą wybrano nieprzypadkowo, ponieważ jest to rocznica egzekucji rotmistrza Pileckiego (25.05.1948) -  jednego z naszych bohaterów, którego usiłowano wymazać z pamięci Polaków, a który z powodzeniem mógłby być symbolem walki z totalitaryzmem zarówno nazistowskim, jak i komunistycznym. Inicjatywa jednak upadła w Europarlamencie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #70 dnia: 26 Maj 2009, 04:28:34 »

26 maja

Dzień Matki :buzka:
Nigdy z głowy nie wyhuczy, czego mama raz nauczy.

Piękny to i ciepły dzień, a odnosi się to stwierdzenie zarówno do ciepłej pory roku, jak i „duchowego” ciepła, które niesie z sobą słowo „mama”. Swoje Rodzicielki doceniali już i nasi praprzodkowie. W starożytnej Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury ku czci Rei - matki bogów i wszechświata, w starożytnym Rzymie – święto Cybele - matki wszystkich bogów. Ale pierwowzorem współczesnego święta można chyba uznać XVII-wieczne angielskie Niedziele u Matki. W czwartą niedzielę postu dorosłe dzieci przyjeżdżały z wizytą do rodzinnego domu, przynosząc mamom zwyczajowe prezenty. W XIX w., w Ameryce, próbowano kilkakrotnie wprowadzić święto ku czci matek. Najpierw jedna z nauczycielek ogłosiła Dni Matczynej Pracy (1858), później (1870) spotykały się kobiety-matki, które straciły synów na wojnie, aby zaapelować o życie w pokoju. Był to Dzień Matek dla Pokoju. Oficjalnie uznano święto w 1914 r. i w wielu krajach wypada ono zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce świętujemy właśnie dziś, a pierwsze obchody miały miejsce w 1923 r.
Dzień jest jedyny w swoim rodzaju i nikt nawet nie wyobraża sobie, że mogłoby go zabraknąć w kalendarzu któregokolwiek z krajów. Szczęście i piękno macierzyństwa opiewali malarze, pisarze i poeci. Nie tylko oni zauważyli, że szczęśliwe dzieci rosną pod opieką szczęśliwych matek. Zadbajmy o to, żeby tej równowagi nikt nie naruszał. I pamiętajmy:choć raz w roku jest Święto Matki - mamie co dzień się należą kwiatki.
:kw:
A wszystkim mamom dedykuję dziś wiersz Joanny Kulmowej „Mamy mamę”:
Najlepsze u mamy jest to, że ją mamy.
Mamy ją swoją, nie cudzą. Nie inną.
Zawsze tę samą.
I żeby nie wiem co się stało, mama zostanie mamą.
Tylko jedna mama  - na zmartwienia.
Tylko jedna - na dwójkę z polskiego.
Tylko jedna - od bójki z najlepszym kolegą.
Jedna od bólu zęba i od przeziębienia.
Nie na sprzedaż. Nie do zamiany.
Nasza - wszędzie i przez cały czas.
Więc najlepsze u mamy jest to, że ją mamy
i że mama ma właśnie nas.

:kw:

Chociaż oficjalnie Europejski Dzień Sąsiada świętujemy w ostatni wtorek maja, często – z racji specyfiki tego święta - obchody przenoszone są na weekend. Pierwszą sąsiedzką fetę zorganizowano w Paryżu, w 1999 r., ale sam pomysł trafił w dziesiątkę. Z roku na rok przybywa fanów tego święta i to nie tylko w Europie. W końcu…każdy ma sąsiada i warto czasami trochę się zintegrować, porozmawiać, po prostu poznać się. Już „Alibabki” śpiewały kiedyś:
Jak dobrze mieć sąsiada
Jak dobrze mieć sąsiada.
On wiosną się uśmiechnie,
Jesienią zagada(…)

Z dobrym sąsiadem za ścianą - z pewnością żyje się bezpieczniej, ciekawiej, prościej.

W czasie obchodzonego w Rosji Dnia Przedsiębiorczości odbywa się szereg wystaw, prezentacji, konsultacji, seminariów i cała masa podobnych imprez. Ustawa „O przedsiębiorstwach i prowadzeniu działalności gospodarczej” z 1991 r. zezwoliła Rosjanom na tworzenie własnych, małych geszeftów. Prezydent Putin postanowił uhonorować biznesmenów utworzeniem Dnia Rosyjskiego Biznesu i w 2007 r ustanowił na mocy dekretu, że 26 maja będzie corocznie obchodzony jako Dzień Przedsiębiorczości. Polscy właściciele drobnych firm nie tylko nie mogą liczyć na uhonorowanie ich osobnym świętem, ale nawet nie mieliby czasu na jego obchody. Muszą walczyć o przeżycie, bo w naszym kraju ciągle jeszcze nie ma „pogody dla małego biznesu”.
:zyd:

W Australii obchodzony jest Narodowy Dzień Przeprosin. Jest to dzień pamięci aborygeńskich dzieci z „ukradzionego pokolenia” (stolen generation), które przez prawie 70 lat (od początku wieku XX aż do lat 70-tych) były odbierane rodzinom w ramach polityki przymusowej asymilacji. Szacuje się, że około 10-30% (tj. do 100 tys.) dzieci aborygeńskich lub mieszanej krwi zostało wówczas, bądź oddanych do adopcji białym osadnikom, bądź siłą umieszczonych w sierocińcach, domach misyjnych, internatach, ochronkach. Dane są szacunkowe, ponieważ najczęściej dokumenty były po prostu niszczone. Podpierając się prawem ewolucji, która przepowiadała wymarcie „niżej cywilizowanych” społeczeństw, aby „ratować” i „ucywilizować” tubylców, odbierano im przemocą, ale za to w majestacie prawa noworodki i małe dzieci. Pierwszy Krajowy Dzień Przeprosin odbył się 26 maja 1998. W wieku XXI stał się okazją do organizowania w dużych miastach sporych demonstracji. W pochodach bierze udział nawet kilkaset tysięcy ludzi, często ubranych w koszulki z napisem „sorry”, a pod świętą górą Uluru zbierają się Aborygeni z różnych plemion – przedstawiciele „skradzionego pokolenia” lub ich potomkowie, wraz ze szczęśliwie odnalezionymi krewnymi – i wykonują uzdrawiający taniec.

Święto Niepodległości obchodzą dziś Gujana i Gruzja. W Gujanie – dawnej kolonii brytyjskiej - jest to rocznica odzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii (26.05.1966). W Gruzji jest to jedno z głównych świąt państwowych obchodzone w rocznicę uzyskania niepodległości (26.05.1918).

Rozpoczyna się w naszym kraju Tydzień Promocji Karmienia Piersią, a w tym roku świętujemy równo 20 lecie obchodów. Bywały czasy, kiedy bagatelizowano znaczenie karmienia piersią. Ba, wręcz namawiano matki do podawania dziecięciu butelki i to w ściśle określonych godzinach, dzięki czemu dzieciaczki miały się lepiej rozwijać i już od kołyski uczyć systematyczności. Wrzeszczący niemowlak mógł być ewentualnie „dopajany” wodą z glukozą. Dzisiejsze matki nie dają sobie „wcisnąć ciemnoty”, a i lekarze przekonują, że karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla zdrowia nie tylko dziecka, ale także jego rodzicielki. W dodatku pojawiły się ostatnio informacje, że wbrew obiegowej opinii, nie wpływa ono wcale na zwiotczenie biustu. Większy wpływ na to ma sama ciąża, palenie papierosów i wiek. Gdyby oseski umiały mówić, z pewnością chórem opowiedziałyby się „ZA”.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #71 dnia: 27 Maj 2009, 04:38:26 »

27 maja

Gdy Boże Ciało pogodą darzy, rok będzie dobry dla gospodarzy.
Na Boże Ciało skacz do wody śmiało.
Po Bożym Ciele można pszenicę zaorać śmiele.
Na Boże Ciało żytko zakwitało
, albo Na Boże Ciało siej proso śmiało.
Te ludowe prognozy należy jednak przyjmować dość ostrożnie. Przecież Boże Ciało, to święto ruchome. Raz wypada w maju, raz w czerwcu. Najbardziej demokratyczne z przysłów brzmi: Jaki dzień w Boże Ciało, takich potem dni niemało.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej: Bożym Ciałem – w Kościele katolickim jest uroczystością liturgiczną ku czci Najświętszego Sakramentu, obchodzoną w drugi czwartek po Zesłaniu Ducha Św. W wielu krajach jest także świętem państwowym. W Polsce celebrowane od 1320 r. Po sumie wyruszają na ulice miast i wsi uroczyste procesje, przechodzące ulicami przystrojonymi zielenią, kolorowymi sztandarami, chorągiewkami, obrazami z wizerunkiem Chrystusa. Procesje zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Na czele niesiona jest monstrancja, a wszędzie dookoła rozchodzi się wonny dym z kadzielnic. Zgodnie z tradycją, dziewczynki sypią zbierane wcześniej płatki kwiatów, wierni niosą feretrony, chorągwie kościelne, sztandary cechowe i poduszki (wezgłowia), a śpiewowi niejednokrotnie towarzyszą orkiestry i dźwięk dzwonów. W niektórych regionach, w wiejskich procesjach, których trasa niejednokrotnie sięga kilka kilometrów, biorą udział strażacy w galowych mundurach, a dziewczęta sypiące kwiatki ubrane są w stroje ludowe. Procesje odbywały się (może trochę okrojone) nawet w czasach realnego socjalizmu. Adam Mickiewicz tak określił charakter tego wielkiego święta:„Słowo stało się ciałem, ażeby na nowo twoje ciało człowieku, powróciło w Słowo”.

Wszystkie ludowe przysłowia wspominają o Jaśkowych imieninach i Sobótce. Dziś wigilia obchodów, atrakcje będą opisane jutro.
Gdzie sobótki zapalają, tam grady nie przeszkadzają.
Kto na sobótce nie będzie, główka go boleć wciąż będzie.
Jutro święty Janek, puśćmy na wodę wianek.


Dzień Samorządu Terytorialnego to kolejne, po niedawnym Dniu Działacza Kultury i Demokracji Lokalnej, święto Samorządowców. No, może odrobinę się różni. Wtedy świętowali wszyscy lokalni zapaleńcy, dziś mamy raczej poważne święto z gatunku branżowych, podczas którego wyróżniający się urzędnicy doceniani są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obchodzony jest na podstawie uchwały sejmowej z 29 czerwca 2000 roku. Upamiętniono w ten sposób datę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast. Były to równocześnie pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej (odbyły się one 27 maja 1990 roku). W ramach obchodów nierzadko otwierają się przed zwykłymi obywatelami podwoje Urzędów Miast. Można zwiedzać sale sesyjne, posiedzieć na fotelu Prezydenta Miasta, zajrzeć do reliktów dawnej epoki, jakimi są istniejące jeszcze gdzieniegdzie schrony przeciwatomowe. Ostatnio modne stały się mecze piłki nożnej. W wielu miastach spotykają się reprezentacje radnych z reprezentacjami urzędników, a sędziują…prezydenci.
 
W Boliwii obchodzony jest Dzień Bohaterek Coronilli upamiętniający odwagę kobiet, broniących w 1812 r. Cochabamby przed wojskami hiszpańskimi. Święto to obchodzone jest również jako Dzień Matki. Boliwijczycy składają życzenia nie tylko swoim matkom, ale często wysyłają je wszystkim matkom, które znają.

Dzień Dziecka w Nigerii jest, niestety, świętem tylko nielicznych, uprzywilejowanych, chodzących do szkoły dzieci. Dla nich jest to dzień wolny od nauki, wypełniony zabawą, konkursami, paradami, smakołykami. Dla pozostałych, żyjących na granicy ubóstwa, święto nie ma żadnego znaczenia. Ponieważ nie chodzą do szkoły, nie mają nawet dnia wolnego. Podejrzewam, że nie mają też pojęcia, że takie święto w ogóle istnieje.

Nikaragua i Afganistan obchodzą Dzień Wojska.

Rosja, a właściwie mieszkańcy Petersburga świętują urodziny miasta. Od 2001 r. głównymi ulicami miasta przechodzi kilkunastotysięczna parada obserwowana przez setki tysięcy, (jeśli nie miliony) ludzi. W Dzień Petersburga na głównym deptaku – Prospekcie Newskim - organizuje się jubileuszowe imprezy, orkiestry grają hymn miasta, pod pomnikiem Piotra Wielkiego składa się kwiaty, wieczorem rozpoczyna się festiwal fajerwerków.
 :bib:
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:31:30 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Maj 2009, 04:55:37 »

28 maja

Kościół prawosławny świętuje Wniebowstąpienie. Właśnie mija 40 dni po prawosławnej Wielkanocy.

Białoruś, Kirgistan, Rosja i Ukraina świętują Dzień Pogranicznika, ale nie jest to, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać, Dzień Celnika, tylko Dzień Wojsk Ochrony Pogranicza. Rosjanie twierdzą, że tradycja tego święta liczy sobie…setki lat i sięga aż do czasów, kiedy granic strzegli wczesnośredniowieczni wojowie. :hmm: Równie dobrze można zapędzić się jeszcze głębiej w historię ludzkości i … może jednak zostawię już pole do popisu Waszej wyobraźni.

Dzień Pierwszej Republiki Armenii jest wielkim świętem państwowym nazywanym też Dniem Przywrócenia Suwerenności. 28.05.1918 r., po przeszło sześciu wiekach, Ormianie zrzucili z siebie jarzmo niewoli i utworzyli niezależną republikę. Niezbyt długo cieszyli się jednak swoją wolnością. 2.12.1920 Armenia przyjęta została w poczet Republik Radzieckich.

Dzień Odrodzenia Państwowości Azerbejdżanu zwany też Dniem Republiki obchodzony jest w rocznicę proklamacji Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu (28.05.1918)

Etiopia świętuje Rocznicę Obalenia Dergu (28.05.1991) i dyktatury Mengistu Haile Mariama

Dziś rozpoczyna się także ruchome święto żydowskie Szawuot, zwane też Świętem Żniw, upamiętniające otrzymanie przez Mojżesza Tory na górze Synaj. Wiąże się ono również z tradycyjnymi obyczajami rolniczymi. Podczas święta synagogi są przystrojone na zielono.  

Duanwu – chińskie, ruchome Święto Smoczych Łodzi przypada zwykle na przełomie maja i czerwca. Tradycyjnie, na rzekach i jeziorach, odbywają się wyścigi tychże łodzi. Domy są specjalnie przystrajane pachnącymi bukietami ziół, dla ochrony przed chorobami i złymi duchami. Dawniej do dziecięcych ubrań i warkoczyków przyczepiano amulety, naszyjniki i bransoletki wypełnione ziołami. Dzieci zakładały buty z wizerunkiem tygrysa, mające zapewnić im długowieczność i szczęście. Według jednej z legend, święto poświęcone jest też pamięci żyjącego w III w.chińskiego poety i patrioty Qu Yuan, który rzucił się do rzeki na wieść o wkroczeniu nieprzyjaciela do jego ojczyzny. Zdarzyło się to 5 maja wg kalendarza rolniczego Chin i od tej pory corocznie, w rocznicę tego wydarzenia ludzie gromadzili się na brzegu rzeki i rzucali do niej ryż dla ryb, by nie pożywiały się ciałem poety. Aby uchronić ryż przed muchami, zawijano go przed wrzuceniem do wody w liście trzciny i bambusa, co nosi nazwę zhongzi. Jedzenie i obdarowywanie się zhongzi także należy do obyczajów święta Duanwu.

Na Filipinach jest dziś Dzień Flagi.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #73 dnia: 29 Maj 2009, 04:46:24 »

29 maja

Międzynarodowy Dzień Misji Pokojowych został ogłoszony przez ONZ dla uczczenia ludzi pełniących bezinteresowną służbę w obronie pokoju na świecie. Datę wybrano na pamiątkę powołania 29 maja 1948 r. pierwszej pokojowej misji na świecie. Mało kto wówczas zdawał sobie sprawę z tego, do jakiego stopnia zmienią się kiedyś nowopowstałe siły pokojowe ONZ. Czasy lekko uzbrojonych oddziałów, patrolujących linie demarkacyjne między zwaśnionymi państwami, dawno już odeszły w przeszłość. Dzisiaj żołnierze w błękitnych hełmach wykonują o wiele bardziej złożone operacje. Nie ograniczają się jedynie do pilnowania, by nie przerywano zawieszenia broni, ale często biorą faktyczny udział w odbudowie krajów, znajdujących się na krawędzi upadku po dziesięcioleciach konfliktu. Obecnie w 18 bezcennych - z punktu widzenia ogólnoświatowego spokoju - misjach pokojowych bierze udział ponad 70 tys. żołnierzy i 15 tys. cywilów. I nie jest to praca pozbawiona ryzyka.

Dzisiaj obchodzimy również nieformalny, ale za to Międzynarodowy Dzień Cytrynówki :ok:. Wypromowali go krakowscy żacy„zauroczeni aromatem świeżych cytryn”, ale świętować może każdy rozmiłowany w tym oryginalnym trunku (oczywiście własnej roboty). Z doświadczenia wiem, że „kielakówki” i „gontówki” o miodowo-cytrynowym zapachu doskonale sprawdzają się na towarzyskich imprezach (ze Zjazdem Kielaków włącznie). W ramach świętowania proponuję pełnoletnim czytelnikom naszego forum: zasiądźmy zgodnie dziś wieczorem z kieliszeczkiem boskiej cytrynówki w ręce i delektujmy się jej smakiem. Wspólnie.

Lokalni ( i nie tylko) twórcy wszelkiego autoramentu mogą dziś świętować po raz kolejny. Tym razem w doborowym towarzystwie drukarzy. Dzisiaj mamy Dzień Działacza Kultury i Drukarza. Drukarze świętują zwyczajowo w ostatni weekend maja, ale Dzień ten powinien, moim zdaniem, nosić nazwę Dnia Drukarza i Poligrafa, a także Kolportera i Wydawców Pism Niezależnych. Byłoby bardziej sprawiedliwie. Z pewnością odbędzie się w całym kraju szereg okazjonalnych pikników obfitujących w różne atrakcje i wezmą w nich udział zgodnie i solidarnie wszyscy wymienieni powyżej. Wszystkim drukarzom: i offsetowym, i typograficznym, i fleksograficznym, i sitodrukarzom, kopistom, introligatorom, trawiaczom, montażystom, wszystkim poligrafom, kolporterom, także tym, którzy nie zostali wymienieni życzę by dobry wzrok dopisywał wam jak najdłużej, a zręczne palce nie odmawiały posłuszeństwa.

Wczoraj Rosja świętowała Dzień Pogranicznika, dzisiaj obchodzi Dzień Weterana Służby Celnej. Jeżeli ktoś z Was planuje wyjazd do Rosji, to może warto wziąć pod uwagę dzień jutrzejszy. Po dwudniowej fecie, rosyjscy celnicy i pogranicznicy mogą być nieco milsi, mniej czepialscy i uda się Wam przekroczyć granicę bez wielogodzinnego oczekiwania. Dzień Weterana dedykowany jest konkretnie tym, którzy „przez całe swoje zawodowe życie zajmowali się ochroną interesów gospodarczych kraju i zwalczaniem przemytu”. Został ustanowiony w 1999 r. postanowieniem Komitetu Głównego Rosyjskiego Związku Weteranów Służby Celnej dla „zachowania tradycji i zapewnienia prawidłowej komunikacji międzypokoleniowej służb celnych”. Ot, i wydała się tajemnica, dlaczego rosyjscy celnicy należą do najbardziej upierdliwych, jeśli nie na świecie, to przynajmniej w Europie.
Tego konkretnego dnia we wszystkich urzędach celnych Rosji odbywają się uroczyste spotkania z weteranami tego zawodu, wręczane są nagrody i premie, organizowane są koncerty okolicznościowe.

Nigeryjski rząd zdecydował swego czasu o ustanowieniu Dnia Demokracji, dla uczczenia rocznicy objęcia władzy w 1999 r. przez demokratycznie wybranego prezydenta Matthew Olusegun Aremu Obasanjo.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #74 dnia: 30 Maj 2009, 05:11:09 »

30 maja


Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.
Trzeba być człowiekiem wielkiego serca, by podjąć trud wychowania nie swojego, często trudnego dziecka, dzielić z nim troski i radości, otoczyć je miłością i zrozumieniem. Wielu z nas nie potrafi poradzić sobie nawet z własnymi latoroślami, a rodzice zastępczy stwarzają normalny dom dla dzieci opuszczonych i skrzywdzonych przez los i nie jest to wcale zawód, lecz misja. Niezwykle trudna, ale też jedna z najpiękniejszych. Dzieci potrzebujących jest coraz więcej, a Dom Dziecka – to nieciekawa alternatywa. Może Dni, takie jak dzisiejszy, pomogą przełamać strach przed pełnieniem funkcji rodziny zastępczej? Może ktoś odkryje w sobie powołanie i znajdzie w swoim domu miejsce dla osieroconego dziecka?

Naukowcy zajmują się niekiedy różnymi dziwnymi sprawami. Niedawno stwierdzili, że wpatrywanie się w damski biust może znacznie przedłużyć życie. Męskie oczywiście. Przeprowadzono eksperyment na 200 ochotnikach. Połowa z nich miała zakaz oglądania damskich krągłości, druga połowa bezkarnie wgapiała się w atrakcyjne biusty i podobno w efekcie tego wpatrywania się, ta druga połowa miała o wiele niższe ciśnienie, niż pierwsza. Naukowcy poszli dalej. Wyliczyli, że codzienne 10-minutowe oglądanie atrakcyjnych kobiecych piersi ma taki sam wpływ na męski organizm, jak półgodzinne ćwiczenia na siłowni. :-o Mało tego – zmniejsza ryzyko zawału o połowę! ;-)
Na podstawie powyższych informacji pokuszę się o stwierdzenie, że dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Bez Stanika powstał, jeśli nie z inicjatywy, to przynajmniej przy dużym współudziale męskiej części społeczeństwa. Hasło tego dnia jest jednak nieco przekorne. Otóż, drodzy panowie, jeżeli chcecie dbać o własne zdrowie podziwiając zadbany damski biust, to uwierzcie mi – stanik jest nam niezbędny. Tylko dobrze dobrane biustonosze powstrzymują rozciąganie się wiązadeł i spowalnia proces opadania piersi. Nie zamierzamy z nich rezygnować i nosić będziemy z godnością. Dla Waszego zdrowia!

Dzień Anguilli to święto obchodzone na karaibskiej wyspie Anguilla, upamiętniające początek rewolucji z 1967 r.

Trynidad i Tobago obchodzi Uroczystość Przybycia Hindusów – na pamiątkę przybycia z Indii pierwszego statku z osadnikami (Fatel Razach - 30.05.1845). Pierwszy raz święto obchodzono w setną rocznicę przybycia Hindusów do Trynidadu. Czasami nazywane jest Dniem Emigracji.

Dzień Wysp Kanaryjskich, obchodzony corocznie właśnie 30 maja, jest okazją do zorganizowania barwnego festiwalu kulturowego, cieszącego się popularnością wśród turystów odwiedzających „Kanary”.

Dzień Matki w Nikaragui obchodzony jest niezwykle uroczyście. Wszędzie rozbrzmiewa muzyka i – jak wszędzie na świecie, dorosłe dzieci odwiedzają matki wręczając im kwiaty i podarunki.

W ostatnią sobotę maja świętują także pracownicy wydawnictw na Ukrainie. Dekretem prezydenckim z 1999 r. jest to Dzień Drukarza i Poligrafa.

30.05.1990 r. odbyło sie pierwsze posiedzenie nowego chorwackiego Parlamentu wybranego w wolnych wyborach. Do 2001 r. dzień ten obchodzony był jako Dzień Państwowości. Obecnie jest to Dzień Parlamentu Chorwackiego.

Kiedyś już wspominałam o sroczce, co własny ogonek chwaliła. Zamierzam właśnie kontynuować ten proceder. ;-) Otóż dzisiaj startuje ze Skwierzyny do Holandii "Rowerowe Poselstwo". 15 osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej (wraz z opiekunami) będzie, przemierzając Niderlandy na rowerach, promować walory województwa lubuskiego, dostarczając przy okazji mieszkańcom i samorządom Holandii informacji o lubuskich miastach, miasteczkach, atrakcjach turystycznych i udogodnieniach dla inwestorów w naszym regionie. Uroczysty start (z udziałem oficjeli) spod Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie odbył się już wczoraj. Wyprawę „zabezpiecza” Bogdan, jadąc pięknie udekorowanym wozem technicznym. Trochę mu zazdroszczę :P.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25   Do góry