Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 [2] 3 4 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 415337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Kwiecień 2009, 04:24:52 »

2 kwietnia


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Wiele osób uważa, że w dobie wszechogarniającej nas elektroniki zaczyna nam upadać czytelnictwo. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Dlatego tak ważne jest, by oswajać dzieci z książką już od najmłodszych lat, uczyć je miłości do literatury i pokazać, że do zaspokojenia ciekawości świata nie musi służyć jedynie komputer.
2.04.1805 w duńskim miasteczku Odense urodził się Hans Christian Andersen.  162 lata później postanowiono uczcić kolejną rocznicę urodzin słynnego bajkopisarza przez powołanie do życia Święta Dziecięcej Książki. Od 1967 r. obowiązkowo w tym dniu organizowane są spotkania z pisarzami i ilustratorami książek, oraz zabawy i konkursy z niespodziankami promujące literaturę dla najmłodszych. A wszystko po to, aby zachęcić dzieci do czytania książek.
Co roku też inny kraj dostępuje zaszczytu organizowania głównych obchodów. Gospodarz imprezy wybiera hasło przewodnie i autora z własnego kraju, by napisał przesłanie do dzieci z całego świata, oraz ilustratora- dla zaprojektowania odpowiedniego plakatu.
W tym roku organizatorem Światowego Dnia Książki dla Dzieci i Młodzieży został Egipt, hasło brzmi „Jestem światem”,  a autorem plakatu jest Hani D.El-Maser.

Z ciekawostek:
Kościelni dostojnicy wypowiadają się często, że prawdopodobnie po beatyfikacji Jana Pawła II, dzień 2 kwietnia zostanie ogłoszony także Jego świętem. Polscy arcybiskupi wypowiadali się niejednokrotnie ”Jest to data śmierci polskiego papieża, a więc, zgodnie z terminologią kościelną, dzień jego narodzin dla nieba i są przekonani że w dniu beatyfikacji Benedykt XVI wskaże właśnie ten dzień jako święto błogosławionego Jana Pawła II.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2011, 08:59:00 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Kwiecień 2009, 04:37:39 »

3 kwietnia

Z ciekawostek:
Na wniosek Komisji Europejskiej - 3 kwietnia 2009 z aptek znikną bardzo toksyczne dla ludzi i środowiska rtęciowe termometry i ciśnieniomierze. Starsi z Nas pewnie pamiętają śliczne srebrne kuleczki, którymi (niepomni na przestrogi rodziców) chętnie bawiliśmy się, łącząc w większe metaliczne plamy na długo przed tym, zanim powstał „Terminator 2”.  ;-) Tymczasem jest to substancja bardzo niebezpieczna z uwagi na łatwość parowania, oraz na fakt, że raz  wchłonięta przez organizm- nigdy już go nie opuści, a osadzając się w jego organach może je poważnie uszkodzić, doprowadzając nawet do śmierci. Może zatruć mózg, nerwy, powodować bóle głowy i zaburzać widzenie...
Jeżeli bezmyślnie trafi na śmietnik, przekształci się w toksyczną metylortęć i bardzo łatwo przeniknie do wody, a dalej nie trzeba już chyba wyjaśniać.


A tak całkiem serio, to dziś obchodzone jest (dość daleko od nas)  narodowe święto – Rocznica Drugiej Republiki Jest to kolejna rocznica ustanowienia 3 kwietnia 1982 państwa leżącego w samym sercu zachodniej Afryki - Republiki Gwinei
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2011, 08:58:39 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Kwiecień 2009, 06:11:07 »

4 kwietnia #-o
 
Dzień Mężczyzny (polskie) :spok:
Panowie to dopiero mają szczęście!
Dzień Kobiet wszędzie na świecie obchodzony jest raz w roku. W dodatku przez wielu nie jest uznawany, a nawet wyklinany, jako święto komunistyczne. A Panowie …proszę:
2 lutego -maltański Dzień Mężczyzn
23 lutego - ukraiński i rosyjski Dzień Mężczyzn
9 marca - rumuński Dzień Mężczyzn
10 marca - Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (40 męczenników),ale obchodzony tylko w Polsce
4 kwietnia - niektóre kalendarze podają, że mamy "polski Dzień Mężczyzn" – dzisiaj właśnie (może ma ono związek ze świętem wojskowej służby zdrowia, i jest to dzień polskich mężczyzn w mundurach? - pojęcia nie mam, ale jest ono z pewnością mało popularne)
5 kwietnia - irlandzki i angielski Dzień Mężczyzn
15 lipca - brazylijski Dzień Mężczyzn
9 września - norweski Dzień Mężczyzn
19 września - Dzień Mężczyzn w Trynidadzie i Tobago
19 listopada – indyjski dzień Mężczyzny
25 listopada – kanadyjski Dzień Mężczyzny
i jeszcze 30 września - Dzień Chłopaka (czasami obchodzony też w czerwcu)
Ci, to umieją się urządzić.
Dzień Mężczyzny obchodzony był po raz pierwszy w 1999 roku na wyspach Trynidad i Tobago.
Ale uwaga, mili Panowie. Ktoś kiedyś wymyślił przysłowie: Co by Adam poradził, gdyby Bóg Ewy w raju nie posadził  :-D  a przysłowia- jak wiadomo- są mądrością narodów.


Święto Wojskowej Służby Zdrowia przy tym to pikuś.
Od kiedy pojawiły się regularne formacje wojskowe musiały też istnieć służby, które w razie potrzeby zajmowały się rannymi. W 1775 r. utworzono decyzją Sejmu stanowisko „generała- sztabsmedyka”. Dla polepszenia zdrowia żołnierzy, w wojskowych lazaretach pracowali wówczas „regfelczeszy” i „sztabsmedycy” ze szczególnym uwzględnieniem „sztabschirurgów”. Powstała Kwatera Główna Służb Medycznych. Stopniowo tworzono cały system medyczny z elementami segregacji poszkodowanych i osłony sanitarno-epidemiologicznej

Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom
W ostatnich dziesięcioleciach niewiele było obszarów na świecie, gdzie nie odbywały się żadne działania wojenne. Pozostałe w ich efekcie środki wybuchowe stanowią w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa ludności. Mimo zakończenia walk- nadal ranią i zabijają ludzi. Np. w jednej tylko Angoli, po trwającej 26 lat wojnie domowej, jest ponad 80 tys. osób poszkodowanych w wybuchu min przeciwpiechotnych. Dlatego Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło w roku 2005 ustanowić Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom. Ma on nie tylko zwrócić uwagę na sam problem, ale pokazać jego skalę i nakłonić do wzmożenia akcji przeciwminowych mających na celu usuwanie ciągle zalegających w ziemi pocisków. W Angoli odbywają się z tej okazji nietypowe konkursy piękności na Miss Miny Przeciwpiechotnej, a startują w nich kobiety, które ucierpiały w wybuchu.

Światowy Dzień Szczura
Szczury nie mają dobrej reputacji.
Bardzo łatwo przystosowują się do najróżnorodniejszych warunków, niszczą plony, roznoszą choroby. Są wszystkożerne i piekielnie inteligentne. W niektórych kulturach uważane są za zwierzę święte ( hinduska świątynia Harni Mata zamieszkana jest przez stada dokarmianych przez mnichów i turystów szczurów), w innych - za przysmak (kultury afrykańskie) . Wszyscy, którzy hodowali kiedykolwiek w domu tego gryzonia z pewnością zaświadczą, że zwierzak jest przyjacielski, wesoły, ciekawski, ale kto i kiedy wymyślił Światowy Dzień Szczura - na razie nie udało mi się ustalić.

Światowy Dzień Geografa
Geografia to bardzo obszerna nauka zajmująca się badaniem środowiska naturalnego i działalnością człowieka. Już od czasów pierwszych odkryć geograficznych pochłonęła sporo istnień żądnych wiedzy naukowców. Wielki odkrywca Magellan zginął w potyczce z tubylcami na Filipinach; rosyjski geograf Przewalski zmarł podczas wyprawy do Azji Środkowej, a oficer napoleoński, uczestnik wypraw archeologicznych i geograficznych Józef Sułkowski - zginął podczas egipskiej ekspedycji. W hołdzie dla wszystkich geografów, którzy poświęcili życie dla badań, ustanowiono właśnie to święto.

Święto Qingming
Qingming to jeden z 24 sezonów według kalendarza rolniczego Chin, przypadający w kwietniu. Święto obchodzone jest w Hong Kongu, Makao, Chinach i na Tajwanie w 104 dniu  po przesileniu zimowym. Jest to święto czystości i jasności, czas radowania się wiosenną zielenią i dbania o groby zmarłych. Dlaczego „czystość i jasność”? – ponieważ jest już ciepło, słonecznie, mniej wietrznie i rozpoczyna się dobry czas do uprawiania roli. Święto ma swój początek w dynastii Han (206 –220 p.n.e.), a w latach 1368-199 obyczaje składania ofiar na grobach krewnych cieszyły się popularnością. Palono wówczas ofiarne przedmioty ze srebrnego i złotego papieru. Do dziś wizyta przy grobach krewnych jest w tym dniu ważnym obyczajem. Z okazji święta Qingming, organizacje i grupy osób odwiedzają cmentarze poległych składając tam kwiaty. W dawnych czasach tego właśnie dnia sadzono uroczyście wierzby, a ludzie przechadzali się po ulicach z gałązkami wierzbowymi w rękach. Dziś jest to także dzień puszczania latawców i zabaw w przeciąganie liny.

Święto Niepodległości (Independence Day) w Senegalu

Dzień Bohaterów (Heroes' Day)  w Lesotho

Dzień Pokoju i Pojednania (Peace and Reconciliation Day) w Angoli

na Tajwanie i w Hongkongu- Dzień Dziecka
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2011, 08:52:58 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Kwiecień 2009, 23:15:30 »

5 kwietnia


Dzień Leśnika i Drzewiarza
Obszary leśne w Polsce to prawie 9,5 mln ha porośniętego drzewami terenu. Stanowi to z grubsza ¼ powierzchni kraju; największą lesistością odznacza się (48,8%) woj.lubuskie, najmniejszą –woj.łódzkie (20,9%), ale miano Zielonych Płuc Polski otrzymało najczystsze nasze województwo - warmińsko-mazurskie ( 30,2%)), choć jest dopiero siódme pod względem zalesienia.
Zadaniem leśników i drzewiarzy jest dbałość o to, by kondycja tych obszarów pozostała co najmniej nie zmieniona. Przy okazji obchodów swego święta organizują więc szereg pogadanek tematycznych. A nam pozostaje życzyć im „Wszystkiego Zielonego” i to w lasach wolnych od szkodników i pożarów.

Dzień Marchewki
Właściwie dokładnie nie wiadomo, kto i kiedy wymyślił to święto, ale wszelkie inicjatywy ekologiczne i dotyczące zdrowego odżywiania z pewnością zasługują na poparcie. Chrupmy dzisiaj marchewkę, popijajmy soki i jedzmy marchewkowe surówki podśpiewując przy okazji za Lady Pank:
„Marchewkowe o ogrodzie miewam sny
W marchewkowym stanie jest najlepiej mi
Rosnę sobie - dołem głowa, górą nać
- Kto mi powie: co się jeszcze może stać ?”


Dzień Bez Makijażu (Wielka Brytania)
Zapewne nie jest to zły pomysł, ale przypominam, że makijaż wymyślono dla tzw. „poprawy urody”, więc może u nas, zamiast „Dnia Bez Makijażu” ogłosimy „Dzień Delikatnego Makijażu”? Bo nie ma nic gorszego od przesady: zarówno w nadmiarze tzw. „tapety” nakładanej na twarz, jak i w kompletnej „kosmetycznej ascezie”. Czy jest coś złego w tym, że tu i ówdzie poprawimy dzieło Matki Natury? Wprawdzie istnieją gdzieniegdzie poglądy, że „Nie pomoże malowidło, kiedy baba jak straszydło”  :-o ale Polki raczej nie mają się czego wstydzić. Dzień Bez Makijażu wymyślili Brytyjczycy (Brytyjki nie strzelałyby sobie przecież samobójczego gola, prawda?), a my nie musimy go wcale świętować.
Stare polskie przysłowie mówi, że Nawet moda nie pomaga, gdzie uroda nie domaga. I tego się trzymajmy. Bądźmy piękne. :-)

Natomiast francuski Dzień Grzeczności za Kierownicą z chęcią zaadaptowałabym do rodzimych warunków. We Francji jest obchodzony już po raz dziesiąty. Uczestniczą w nim znani kierowcy rajdowi, najprzeróżniejsze stowarzyszenia automobilistów, samorządy miejskie i szkoły nauki jazdy, które rozdają broszury uczące prawidłowego zachowania się na drogach. :auto: A może by tak choć tego jednego dnia nie nadużywać klaksonów, okazać odrobinę cierpliwości dla pieszego, wahającego się czy wejść na jezdnię, zaprzestać gwałtownej gestykulacji za kierownicą, okazać nieco wyrozumiałości dla pojazdów opatrzonych literką „L”  i…po prostu uśmiechnąć się do świata?

Dzień Drzew (Arbor Day)  i Hansik w Korei Południowej 
Święto powstało w Nebrasce i obchodzone jest w wielu krajach świata. Do roku 2005 było uroczyście celebrowane w Korei Południowej. Dziś obchodzone jest nadal głównie jako Dzień Sadzenia Drzew.
Z powodzeniem mogłoby przyjąć się i u nas. Tego dnia ludzie uczeni są sztuki sadzenia drzew i opieki nad nimi, a wszystko dzieje się pod hasłami popularyzującymi rolę drzew w otaczającym nas świecie:
- Drzewa dostarczają cienia w upalne dni
- Drzewa pochłaniają szkodliwe zanieczyszczenia
- Drzewa zapewniają ochronę przed wiatrem
- Drzewa redukują hałas
- Drzewa dają nam różne produkty: papier do pisania, kredki, ołówki, barwniki, leki, perfumy, drewno kominkowe, materiały budowlane, gumy do żucia, mydła, syropy i wiele innych
- Drzewa dostarczają domu i pożywienia dla ptaków i dzikich zwierząt
- Drzewa butwiejąc, dostarczają glebie substancji odżywczych, dzięki nim więc inne rośliny mogą rosnąć
- Drzewa są piękne
Hansik 
Święto obchodzone w Korei Pdn. w 105 dzień po przesileniu zimowym (za wyjątkiem lat przestępnych). W tym dniu odwiedza się groby przodków i je tylko zimne potrawy (zupa, kluski, ciasto z bylicy). Rolnicy przeprowadzają siewy i doprowadzają wodę do poletek ryżowych. Ponieważ w tym dniu obchodzony jest również dzień sadzenia Drzew- często są one sadzone właśnie przy grobach przodków.

angielski i irlandzki Dzień Mężczyzny
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:15:47 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Kwiecień 2009, 23:02:43 »

6 kwietnia

Święto ABW
Z oficjalnej strony ABW: „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest instytucją rządową, działającą na rzecz bezpieczeństwa  Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli. Naszym podstawowym zadaniem jest wiedzieć -  możliwie wcześnie i możliwie dużo -  aby skutecznie neutralizować zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Status służby specjalnej, jaki posiada ABW oraz wynikające z tego obowiązki i uprawnienia zostały uregulowane jednolitym aktem prawnym – Ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. ABW realizuje swoje ustawowe zadania hołdując zasadom legalizmu i praworządności. Są one obecne w każdej, pojedynczej czynności podejmowanej przez funkcjonariuszy ABW.”
Nic dodać, nic ująć. Może tylko przysłowie: Piele się, piele, a chwastu wciąż wiele.

Dzień Trzeźwości   :dz:
Święto ruchome, przypadające co roku na pierwszy poniedziałek kwietnia. Nazwa mówi sama za siebie. Można tylko dodać stare przysłowie, jako motto całego dnia: Gorzałka jak złodziej. Ani wiesz, kiedy się wkradnie.
A jako ciekawostkę - PRL-owski tekst o alkoholizmie:
W szynku siedzi liczne towarzystwo i rozmawia przy kieliszku o sprawach fabryki. Po chwili przysiada się nieznajomy i stawia kolejkę. Przy wódce łatwo zawiera się znajomości. „Co produkujecie?” „A ile obrabiarek?” „A kto jest u was dyrektorem?” „A jak się nazywa sekretarz waszej organizacji partyjnej?” – padają pytania. Toczy się rozmówka, w czasie której ludzie pracy po pijanemu opowiadają obcemu człowiekowi o sprawach swej fabryki, których ujawnienie grozi karą przewidzianą w ustawie o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej. Szpieg zostaje aresztowany, a wraz z nim wędrują do aresztu ci, którzy popełnili zbrodnię zdrady tajemnicy państwowej i współdziałali z agentem obcego wywiadu.
(…) Alkohol to broń w rękach spekulanta, kułaka, agenta wywiadu i innych wrogów klasowych naszego ludowego państwa.Cheti Chand to hinduskie święto boga wody, obchodzone jako początek nowego roku przez ludność Sindhi. Dzień uważany jest za bardzo pomyślny.

Dzień Czakri obchodzony jest w Tajlandii dla upamiętnienia rządów Dynastii Chakri (Czakri) powstałej w 1782 roku. Jest świętem państwowym. Obecny władca Tajlandii – Rama IX Bhumibol Adulyadej (80 lat) -  należy do najbogatszych monarchów świata i wywodzi się również z dynastii Chakri. W 2008 r. amerykański magazyn Forbes oszacował jego majątek na 35 miliardów dolarów, co uplasowało go na pierwszej pozycji pod względem zamożności. Rząd Tajlandii zdementował te informacje, ponieważ podobno do majątku monarchy zaliczono również ziemie i dobra, które są własnością państwa. Tajski król sprawuje swój urząd nieprzerwanie od 60 lat i przez wielu poddanych uważany jest za świętego.
W Republice Południowej Afryki świętowany jest Dzień Jana van Riebeeck. Kiedy w 1652 r. van Riebeeck założył tu bazę zaopatrzeniową dla niderlandzkich okrętów, była to wówczas pierwsza holenderska placówka osadnicza w Południowej Afryce. Tak powstał Kapsztad.

Dzień Upamiętnienia Ludobójstwa w Ruandzie
Bezpośrednim powodem wybuchu wojny domowej w Rwandzie było zestrzelenie 6 kwietnia 1994 r. przez „niezidentyfikowane elementy” samolotu z prezydentami tego kraju, lecącymi na rozmowy mające doprowadzić do pojednania ludów Hutu i Tutsi. W efekcie między obu grupami etnicznymi wybuchły krwawe walki. W bratobójczej wojnie domowej zginęło ok. 800 tys. Tutsi, liczba zabitych Hutu nie jest dokładnie znana. W 10-tą rocznicę rozpoczęcia krwawej wojny ONZ ogłosiła dzień 7 kwietnia Międzynarodowym Dniem Refleksji nad Ludobójstwem w Rwandzie.  Podejmując tę decyzję, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wezwało kraje członkowskie i organizacje międzynarodowe do włączenia się w obchody tego dnia oraz do przygotowania „specjalnych inicjatyw dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa” w tym afrykańskim kraju. Wniosek w sprawie zorganizowania Dnia zgłosił Mozambik, a poparły go jednomyślnie wszystkie państwa członkowskie ONZ.

Dzień Tartanu świętowany w USA w rocznicę podpisania szkockiej deklaracji niepodległości (Deklaracja z Abroath – 1320 r.).  W uznaniu zasług Amerykanów szkockiego pochodzenia dla historii Stanów Zjednoczonych, świętowany od 1997 r. jako dzień szkockich wpływów. Dzień Tartanu obchodzony jest również od 1993 r przez Kanadę. Deklaracja z Abroath była jednym z wzorów dla Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Mormoni świętują Powstanie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (1830)
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:46:24 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Kwiecień 2009, 04:18:01 »

7 kwietnia

Światowy Dzień Zdrowia
Obchodzony jest w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Ustanowiono go w 1948 r., podczas pierwszego Zgromadzenia Ogólnego WHO.
W tym roku hasło przewodnie brzmi : ”Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof”.

Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Święto z kategorii branżowych, prawdopodobnie mające początek w czasach PRL-u, kiedy masowo ustanawiano takie uroczystości. Często łączone z najprzeróżniejszymi plebiscytami, np. na:
- oddział szpitalny najbardziej przyjazny pacjentowi,
- najbardziej przyjazną Praktykę Lekarza Rodzinnego,
- najsympatyczniejszego pracownika służby zdrowia,
- poradnię rehabilitacyjną najbardziej przyjazną pacjentowi,
- przychodnię przyjazną pacjentowi
- ulubioną aptekę
Ostatnimi czasy często właśnie w tym dniu ogłaszano akcje protestacyjne, jako że sama Służba Zdrowia znajduje się w nienajlepszej kondycji, boryka się z trudnościami kadrowymi i niedoinwestowaniem.

Dzień Pamięci o Holocauście
Z oficjalnej strony Ośrodka Informacji ONZ” (http://www.unic.un.org.pl/holokaust/czym-byl.php) :
„Holokaust to zaplanowany, instytucjonalnie zorganizowany i systematycznie przeprowadzony przez nazistowskich Niemców i ich pomocników mord na prawie 6 milionach europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Termin Holokaust pochodzi od greckiego słowa „holocaustikós”, oznaczającego ofiarę całopalną (spalaną w całości). Ze względu na niespotykaną do tej pory masowość mordów dokonywanych przez Niemców nazistowskich na Żydach, nawiązano właśnie do tego słowa. (…)
Holokaust był w historii ludzkości najbardziej zbrodniczym okresem, określany mianem ludobójstwa. Hitlerowcy dokonywali zbrodni, nie tylko na narodzie żydowskim, ale i na Niemcach: osobach chorych psychicznie, homoseksualistach, członkach zdelegalizowanej w Niemczech partii komunistycznej, czy na wyznawcach m. in. Kościoła Świadków Jehowy. Żadnej z tych grup Holokaust nie dotyczył jednak w takim rozmiarze i na taką skalę jak narodu żydowskiego, którego zagłada była szczegółowo zaplanowana i przygotowaniem. Słowianie - ludność Polski, Rosji, Ukrainy, Jugosławii i Czechosłowacji - byli uważani przez nazistów za rasę niższą. Hitlerowcy traktowali Polaków jako "podludzi". Polskie dzieci o "aryjskim wyglądzie" były poddawane germanizacji, polscy intelektualiści i przywódcy mordowani, a inni przeznaczeni do życia w niewoli.(…)
Dzisiaj, ponad 60 lat po tragedii, nadal istnieją ludzie, którzy negują, że Holokaust rzeczywiście miał miejsce, mówią, że nie odbywał się aż na taką skalę, jak się uważa. Zaprzeczeniem Holokaustowi jest twierdzenie, że masowa eksterminacja Żydów przez nazistów nigdy się nie wydarzyła, że liczba zamordowanych jest mocno przesadzona, że Holokaust nie był systemem lub rezultatem oficjalnej polityki, lub że nigdy nie miał miejsca.”

 
Dzień Hung Wuong’a - święto upamiętniające „założyciela” narodu wietnamskiego (2879 p.n.e-50 wieków temu!). Hung Vuong był pierwszym, na poły legendarnym królem Wietnamu. Legenda mówi o morskim smoku Lac Long Quan i jego żonie Au Co, czarodziejce  z gór północnych, która urodziła wielkie jajo, a z niego wykluło się 100 dzieci. Połowa z nich poszła za ojcem do morza, a połowa zamieszkała z matką w górach. Te magiczne dzieci, to legendarni przodkowie Wietnamczyków. Hung Vuong miał być najstarszym z synów i założycielem dynastii Hong Bang, tej samej, za której potomków uważa się ludność Wietnamu.

Dzień Kobiet w Mozambiku

Święto Macierzyństwa i Piękności to odpowiednik Dnia Kobiet w Armenii
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:43:29 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Kwiecień 2009, 04:39:17 »

8 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Romów
Data ustanowiona została w 1990 r. przez Czwarty Kongres Międzynarodowego Związku Romskiego. Społeczeństwo Romów wszędzie chyba wywołuje najprzeróżniejsze emocje - od podziwu, poprzez zaciekawienie, aż po skrajne stereotypy. Popularnie nazywani Cyganami, mieszkają praktycznie na wszystkich kontynentach, a ich populacja sięga prawie 10 milionów. Nie mają własnego państwa, nie przeszkadza im to jednak czuć się dobrze w całej Europie. Dzień ten ma na celu przybliżenie nam romskiej historii i ich barwnej kultury, oraz przypomina o konieczności działań na rzecz poprawy ich sytuacji.

Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO
Skrót GMO oznacza organizmy genetycznie zmodyfikowane, nazywane inaczej transgenicznymi. Są to takie organizmy, do których wprowadzono obcy gen, aby uzyskać właściwości, których taki organizm nie posiadał. Geny zwierząt i bakterii trafiają do roślin, geny ludzkie – do zwierząt. Otrzymuje się w efekcie np. rośliny bardziej trwałe w przechowywaniu, odporne na konkretne szkodniki, wirusy, grzyby, środki ochrony roślin (herbicydy) czy wzbogacone witaminami, krowy dające więcej mleka (lub mleko specjalnie przystosowane do produkcji serów) i mnóstwo innych. Pierwszy GMO został stworzony w 1973 r. Była to bakteria, w którą „wmontowano” fragment DNA ropuchy. Przeciwnicy żywności produkowanej w oparciu o transgeniczne organizmy twierdzą, że nie została ona zbadana pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić długofalowych skutków jej spożywania. Mnóstwo argumentów przemawia „za”, ale drugie tyle „przeciw”.
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) uważa w dodatku, że uprawy GMO mogą spowodować całkowity zanik rolnictwa ekologicznego, poprzez niekontrolowane rozprzestrzenianie się roślin zmodyfikowanych. W 2004 r. ICPPC zainicjowała akcję tworzenia stref wolnych od GMO z zamiarem, aby objęły one cały świat. W ramach kampanii, 8 kwietnia ogłoszono Międzynarodowym Dniem Sprzeciwu przeciw GMO.

Rozpoczyna się  jedno z najważniejszych świąt żydowskich Święto Pesach (Pascha, Pajsoch, Pejsoch, Przaśniki)  obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Żydów z egipskiej niewoli. Dosłownie oznacza „przejście”. W Izraelu trwa 7 dni.

Hana Matsuri i Kambutsue to mające 700 letnią tradycję japońskie święto kwiatów, a jednocześnie w kalendarzu księżycowym jest to dzień, w którym urodził się Budda. W ofierze składa mu się kwitnące gałązki wiśni. Hana Matsuri jest też podziękowaniem bogom za zeszłoroczne zbiory i próbą zapewnienia sobie bogatych zbiorów w nowym roku. W niektórych regionach tradycyjne obchody polegają na wykonywaniu 12 rodzajów tańca. Najbardziej charakterystyczny jest taniec w masce, nazywany tańcem demonów. W innym z tańców, tancerze moczą w wodzie gałązki i spryskują nią widzów. Ci, którzy zostaną spryskani wodą, traktują to jako dobrą wróżbę pomagającą zachować dobre zdrowie przez cały następny rok.

Kąpiel Buddy –święto obchodzone uroczyście na Tajwanie podobno od 2 tys. lat. Zgodnie z legendą, założyciel buddyzmu, urodził się w  północnych Indiach, 8 dnia, czwartego miesiąca  księżycowego. W trakcie obchodów należy trzykrotnie polać wodą (często pachnącą ziołami) posąg małego Buddy. Tak poświęcona woda jest później „prysznicem błogosławieństwa” dla ludzi pijących ją, bądź wdychających parę.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:34:20 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Kwiecień 2009, 04:45:19 »

9 kwietnia

Światowy Dzień Walki z Dżumandżi
Nic dodać, nic ująć. Niewiele gier potrafi tak wciągnąć, jak Jumanji.  :hammer:

Dzień Bohaterów
Obchodzony jest na Filipinach na pamiątkę tzw. „ Bataańskiego Marszu Śmierci”. Po ataku na Pearl Harbor (7.12.1942), następnego dnia Japończycy zaatakowali także Filipiny. Połączone siły amerykańsko-filipińskie broniły się do początku maja 1942, jednak wcześniej, po kapitulacji tychże wojsk na Bataanie, do japońskiej niewoli trafiło 70 tys jeńców. Japończycy postanowili przetransportować ich w miejsce oddalone o 160 km. Ten marsz przez dżunglę, w palącym słońcu, bez jedzenia i bez picia uznany został później za jedną z  największych zbrodni wojennych, jakie miały miejsce podczas wojny na Pacyfiku. Do obozu docelowego dotarło 54 tys. jeńców, skąd po dwóch miesiącach ponownie wyprowadzono Amerykanów (Filipińczycy zostali wypuszczeni). Podczas przemarszu zmarło wskutek chorób, odniesionych ran i wyczerpania ok. 8 000 jeńców. Japońscy dowódcy wojskowi winni tej zbrodni wojennej zostali po wojnie postawieni przed trybunałem wojskowym i w 1946 r. straceni.

Dzień języka fińskiego obchodzony w Finlandii, a ustanowiony w rocznicę śmierci twórcy literackiego języka fińskiego - Mikaela Agricoli i jednocześnie rocznicę urodzin znanego fińskiego  etnografa - Eliasa Lönnrota.

Dzień Vimy Ridge obchodzony w Kanadzie w rocznicę jednego z największych tryumfów w historii kanadyjskiego oręża - bitwy pod Vimy Ridge (9.4.1917). W miejscu bitwy, ok. 10 km na północ od Arras, stoi dziś, odsłonięty w 2007 r. olbrzymi monument upamiętniający udział wojsk kanadyjskich w I wojnie światowej. Wyryto na nim nazwiska 11.285 żołnierzy z kraju klonowego liścia, którzy nigdy nie powrócili do ojczyzny. W dorocznych uroczystościach - w uznaniu wkładu  Kanady w zwycięstwo sił alianckich w I wojnie światowej - biorą zwyczajowo udział przedstawiciele władz francuskich i angielskich.

W Tunezji obchodzone jest Święto Męczenników zwane też Dniem Poległych za Wolność Tunezji.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:54:14 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Kwiecień 2009, 04:35:48 »

10 kwietnia

Dzień Służby Zdrowia
Wpisany w większości kalendarzy, więc wszystko jedno, które to już z kolei święto Służby Zdrowia w roku – w ten właśnie dzień odbywają się najczęściej akademie, tzw. „ku czci”. Życzmy więc naszym kochanym Medykom po raz kolejny, ale naprawdę szczerze: zdrowych pacjentów i zdrowego Ministerstwa!
 Służbę Zdrowia trzeba szanować, bo każdemu trafi się chorować.

A na deser - jeden z całego wachlarza dowcipów o lekarzach;
- Dzień dobry, panie doktorze, jestem Napoleon Bonaparte..
- I uważa pan, ze coś jest z panem nie w porządku?
- Ależ ze mną jest wszystko w porządku, gorzej z moją żoną. Ona twierdzi, ze nazywa się Kielak...
:-P
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2010, 10:52:46 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Kwiecień 2009, 05:11:32 »

11 kwietnia
 
Dzień Radia
Sukces ma wielu ojców, a nieszczęście- sierota.
Tak też przedstawia się sytuacja ojcostwa, w temacie „radio”. Ten wynalazek, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia, narodził się dzięki odkryciom wielu osób, ale po raz pierwszy łączność radiową uzyskał w 1895 r. włoski kupiec Guglielmo Marconi. Pierwsza regularna stacja radiofoniczna zaczęła nadawać w 1920 r. w USA, a w Polsce 6 lat później. Dziś trudno nam wyobrazić sobie nasz dzień powszedni bez nadawanych co pół godziny informacji radiowych,  a był też taki okres w naszych dziejach, że dzięki przysłowiowemu „Radiu Erewań” mogliśmy bezkarnie opowiadać sobie dowcipy mniej lub bardziej polityczne, a w każdym razie podnoszące na duchu. Chwała tym, którzy wymyślali te „radiowe” dowcipy  :spok:

Pytanie słuchacza – Czy to prawda, że komunizm widać już wyraźnie na horyzoncie?
Odpowiedź Radia Erewan – W zasadzie tak. Zgodnie z definicją horyzont to wyimaginowana linia, przesuwająca się w miarę zbliżania.
  
P:- Co to jest postulat?
O:- Żądanie klasy robotniczej, które zostanie spełnione po stu latach.
  
P:- Drogie radio, dlaczego nie cytujecie kawałów politycznych?
O:- Drogi słuchaczu, bo nam jest bardzo dobrze, że jemy biały chleb nad Morzem Czarnym, a nie odwrotnie…
  
P:- Czy to prawda, że prezydent USA Kennedy wygrał z sekretarzem ZSRR Chruszczowem?
O:- Nieprawda. Towarzysz Chruszczow zajął doskonałe drugie miejsce, a prezydent Kennedy był przedostatni.
  
P:- Gdy tow.Chruszczow z tow.Gomułką jadą na rowerze, to kto kieruje, a kto pedałuje?
O:- Oczywistym jest, że kieruje tow.Chruszczow, a pedałuje tow.Gomułka.
P:- A kiedy wpadną do rowu, to kto jest winien?
O:- Prezydent Kennedy!!!

 Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem
Jedno z przysłów mówi, że bez pracy żyją tylko ptacy, dlatego - jako, że ptakami nie jesteśmy - abyśmy mogli ptasie mleczko spożywać, pewnie warto wziąć się za tę walkę i to całkiem na serio. Sporo ludzi pozostaje „na bezrobociu” nie z własnej woli, ale też niektórzy wręcz unikają jej jak ognia. Tajemnicą poliszynela jest, że nie każdy ma ochotę pracować i kto nie ma chęci, łatwo się wykręci. Znalazłam nawet takie bardzo obrazowe przysłowie: Wodę grabiła, piasek wiązała; po tej robocie trzy dni leżała.
Może więc, w ramach obchodów rzucić rękawicę takim „spryciarzom”? A może przy okazji podać rękę drobnym przedsiębiorcom, zamiast rzucać im kłody pod nogi?

 Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona
Choroba Parkinsona jest nieuleczalnym zwyrodnieniem układu nerwowego objawiającym się przede wszystkim charakterystycznym drżeniem, spowolnieniem ruchowym (sztywność mięśni, drobne kroczki, szuranie nogami), zaburzeniami równowagi i trudnościami z wykonywaniem podstawowych czynności. Cierpi na nią blisko 1,5 % ludzi powyżej 65 roku życia. Chorował również papież Jan Paweł II. Nazwa jej pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy w 1817 roku opisał charakterystyczne objawy. Międzynarodowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona obchodzony jest w rocznicę jego urodzin.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Wyzwolonych Więźniów Politycznych
Obchodzony jest w rocznicę oswobodzenia więźniów obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Od 1937 roku, do chwili wyzwolenia przez Aliantów 11 kwietnia 1945, przez obóz przeszło ćwierć miliona osób (Niemców i obywateli 36 innych krajów). Zginęło w nim 56 tysięcy ludzi.

Dzień Bitwy pod Rivas obchodzony na Kostaryce w rocznicę śmierci w tejże bitwie legendarnego bohatera narodowego - Juana Santamaria.

Światowy Dzień Depeche Mode
Jest to święto fanów zespołu, które przypada zawsze w 101 (od tytułu albumu "101") dzień roku.

 Narodowy Dzień Modlitwy i Postu w Liberii
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2010, 10:43:34 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Kwiecień 2009, 04:09:14 »

12 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki
Jest świętem osiągnięć ludzkości w przestrzeni kosmicznej. Datę wybrano nieprzypadkowo. Tego właśnie dnia, w 1961 r. odbył się pierwszy historyczny lot człowieka w kosmos, dlatego dzień ten bywa też nazywany Świętem Jurija Gagarina.  2o lat później w ten sam dzień wystartował pierwszy prom kosmiczny Columbia. Amerykanie obchodzą go jako Yuri's Night.
  
Dzień czekolady, czyli dzień pyszności w kolorze czekoladowym. Święto łakomczuszków. A może święto ludzi szczęśliwych? Coraz częściej słyszy się ostatnio, że czekolada poprawia humor, stawia na nogi, ba - nawet uważana jest za afrodyzjak. Nie wiem, czy to faktycznie zdanie naukowców, czy tylko rodzaj samoobrony „czekoladożerców”, ale podobno ten „boski wynalazek” zawiera endorfiny i serotoninę. Ta pierwsza substancja osłabia negatywne działanie stresu, powoduje miłe odprężenie i „całą gamę pozytywnych uczuć od subtelnej szczęśliwości po euforię”. Podniesienie poziomu serotoniny we krwi również dodatnio wpływa na nasze samopoczucie. Wynika z tego, że czekolada jest doskonałym lekiem na chandrę i powinna być zalecana przez lekarzy. Dajmy się więc ponieść czekoladowej pokusie. Nie byłoby źle, gdyby bodaj dziś ktoś mógł zagwarantować całkowicie bezkarną degustację tych smakołyków, abyśmy bez obawy mogli kosztować, pałaszować, oblizywać, smakować… po prostu opychać się czekoladą i nie uciekać potem przed wagą lub centymetrem.
Dla zainteresowanych: 100 g tego smakołyku to podobno 500 kcal, a biała odmiana czekolady ma prawie 600 kcal.

Narodowy Dzień Odkupienia obchodzony jest w Liberii w rocznicę zamachu stanu dokonanego 12.04.1980 przez Samuela Doe. Po 10 latach sprawowania przez niego represyjnej władzy dyktatorskiej nastąpił kolejny zamach stanu, którego efektem było obalenie i stracenie Doe.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2010, 10:40:02 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Kwiecień 2009, 05:15:45 »

13 kwietnia
  
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia
Obchody nie wymagają chyba uzasadnienia, natomiast warto wspomnieć, dlaczego wybrano właśnie ten dzień. Wiosną 1940 r. NKWD rozstrzelało około 22 tys. obywateli polskich - oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. 13 kwietnia 1943 Niemcy poinformowali świat o odkryciu na terenie Związku Radzieckiego masowych grobów polskich oficerów. W powojennej Polsce zbrodnia katyńska była tematem tabu. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do jej popełnienia dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu - 13 kwietnia 1990 roku, a decyzję o ustanowieniu Dnia Pamięci o Zbrodni Katyńskiej podjął Sejm 14 listopada 2007 .  
Tegoroczne uroczystości na cmentarzu w Katyniu z udziałem dużej grupy rodzin katyńskich już się odbyły, a w wielu miastach obchodzone będą także po Świętach.

Tradycyjny Nowy Rok obchodzony jest dziś w Kambodży, Sri Lance, Laosie i Tajlandii.
Oficjalnie rok zaczyna się w tych krajach tak jak wszędzie, czyli 1 stycznia. Dzisiaj inicjowane są trzydniowe obchody dające początek, zgodnie z kalendarzem buddyjskim, rokowi 2552! W Tajlandii i Kambodży nosi on nazwę Songkran, w Laosie – Pimai Lao, a w Republice Sri Lanki-Puthandu. We wszystkich tych krajach jest świętem radosnym, żywiołowym i połączonym z laniem wody w niewyobrażalnych wprost ilościach. Ci z naszych rodaków, którzy mieli okazję w nim uczestniczyć twierdzą, że nasz Śmigus-Dyngus „całkowicie przy tym wysiada”. U nas jednak rzadko bywają w tym dniu temperatury powyżej 30 stopni, dlatego warto rodzimego Dyngusa nieco ucywilizować i ograniczyć powszechne lanie wody. Kto ma ochotę poszaleć - niech leci do Kambodży, Sri Lanki, Laosu lub Tajlandii  :lol:
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2010, 10:48:06 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Kwiecień 2009, 04:41:39 »

14 kwietnia


Dzień Ludzi Bezdomnych
To już 13 Dzień Bezdomnego obchodzony w naszym kraju. Pierwszy, ten w kwietniu 1996, proklamowany był z inicjatywy Krzysztofa Cybrucha, nieformalnego rzecznika prasowego Marka Kotańskiego. W ramach obchodów organizowane są akcje informacyjne, mające zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych.

Święto Ameryki (Pan American Day)
Obchodzone corocznie na Haiti i w Hondurasie w rocznicę podpisania pierwszej Międzynarodowej Unii Republik Amerykańskich (14 kwietnia 1890) łączącej narody 24 państw Ameryki. W tym dniu odbywają się tradycyjne parady i imprezy towarzyskie.

W Indiach świętowane jest Ambedkar Jayanti, czyli urodziny Bhimrao Ramji Ambedkara (1891-1956) zwanego Babasaheb - czczonego przez Hindusów wielkiego reformatora społecznego, polityka, prawnika, jednego z ojców indyjskiej konstytucji. Organizuje się w tym dniu wiece, uroczyste pochody, programy kulturalne, akademie.

Czarny Dzień obchodzony jest w Korei Płd. przez osoby bez tzw.„drugiej połówki”. W koreańskim kalendarzu umieszczono ponad 21 dni, które powinny świętować zakochane pary, nic więc dziwnego, że wymyślono także dzień dla singli. Osoby bez pary, dla uwidocznienia swej samotności, jedzą wówczas potrawy polane czarnym sosem. Jeżeli dopisze im szczęście i ktoś to zauważy, to za miesiąc będą mogli- już w parze, czyli jako szczęśliwie zakochani- świętować Dzień Żółtej Róży.

Dzień Alfabetu N'Ko, opracowanego przez Sulemana Kanté w 1948 r. dla języków mande używanych w zachodniej Afryce - w Gwinei, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Mali. Alfabet n’ko ma w sobie sporo z idei języka esperanto.
Różnymi dialektami języków mande posługuje się dziś w Afryce ok.13 mln ludzi. Języki afrykańskie w większości są językami tonalnymi - znaczenie danego słowa zależy w nich również od długości i wysokości tonu wypowiadanej sylaby. Proponuję posłuchać utworów gwinejskiego piosenkarza Mory Kanté (Yeke, Yeke ) śpiewającego w języku mandinka.
Alfabet n’ko ma 27 liter: zawiera 19 spółgłosek, 7 samogłosek, 1 znak neutralny i 9 znaków diakrytycznych oznaczających dźwięki. Jest zapisywany od prawej do lewej. Stosowany jest obecnie dla języków maninka, bambara, mandingo, malinke, júla i jest powszechnie zrozumiały, mimo różnic w dialektach. Z uwagi na swoje właściwości, teoretycznie mógłby być wykorzystywany przez inne wielkie języki afrykańskie bez specjalnych przeróbek.
14 kwietnia 1949 wieloletnia praca Sulemana Kanté została pokazana światu- dlatego dzień ten obchodzony jest jako Święto Alfabetu N’ko.
 
Dzień Języka Gruzińskiego obchodzony jest oczywiście w Gruzji.
Jest to język sporo starszy od słowiańskiej mowy, bo pojawił się na przełomie II i I tysiąclecia przed Chrystusem. Dziś jest mową ojczystą dla ok. 5 mln ludzi i wcale nie należy do języków łatwych.

W Ugandzie świętuje się Dzień Upadku Idi Amina Dady, dyktatora wojskowego i prezydenta, o którym mówiono, że był hańbą Afryki. Z pewnością był on jednym z najkrwawszych tyranów i chociaż jego panowanie trwało 8 lat (1971-1979), do dziś pozostaje symbolem okrucieństwa i anarchii. Amin odpowiedzialny jest za zamordowanie od 300 tysięcy do 600 tysięcy ludzi. Pod jego rządami Uganda, zwana kiedyś „Perłą Afryki”, popadła w ruinę.

Dzień Młodzieży w Angoli
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Kwiecień 2009, 04:43:45 »

15 kwietnia


Ogólnopolski Dzień Walki z Niewydolnością Żylną
Przewlekła niewydolność żylna stanowi już poważny problem cywilizacyjny. Stwierdza się ją u ponad 40% dorosłych, a w dalszym ciągu wiedza o niej jest znikoma. Dlatego w 2000 r. postanowiono ogłosić 15 kwietnia ogólnopolskim dniem walki z tą chorobą. Celem jest edukacja na temat poważnych zagrożeń wynikających z niewydolności żylnej, oraz informowanie o skutecznych metodach walki z chorobą, pokazanie realnych niebezpieczeństw i skutecznych sposobów walki. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do trwałego kalectwa.

Kolejny Dzień Trzeźwości
Jako, że trzeźwy umysł zawsze jest w cenie – Dzień wart jest ponownego celebrowania. I pamiętajmy, że od wina gęsta mina, od piwa głowa się kiwa, a od wódki rozum krótki.  :pint:

Międzynarodowy Dzień Kombatanta (Dzień Weterana)
Słowo kombatant pochodzi z języka francuskiego i –jak podaje słownik języków obcych- oznacza „byłego żołnierza regularnych formacji wojskowych, oddziałów partyzanckich lub uczestnika ruchu oporu. Inaczej towarzysz broni.” Wiek XX obfitował w różnego rodzaju wojny i konflikty zbrojne, a i wiek XXI niewiele mu-  niestety- ustępuje. Wygląda na to, że długo jeszcze  generować będziemy nowych i to coraz młodszych weteranów. Nie jest to wcale powód do dumy. O ile mądrzej byłoby, gdyby ludzkość „poszła po rozum do głowy” i moglibyśmy świętować ten dzień nadal, tyle, że już jako Dzień Wspomnień o Weteranach.
 
Światowy Dzień Pracy Socjalnej (World Day of Social Work)
Jest to drugi już taki Dzień w tym roku. Pierwszy obchodzono w naszym kraju 17 marca pod hasłem „Praca socjalna i rozwój społeczny”. O tym dzisiejszym mówi się, że jest trzecim Światowym Dniem Pracy Socjalnej organizowanym dorocznie przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych (IFSW). Może to dzisiejsze święto obchodzone jest po prostu w innych państwach, ale nie wadzi wspomnieć o nim na naszych łamach, ponieważ uważam, że w dobie ogólnoświatowego kryzysu ważna jest każda promocja prawdziwej, profesjonalnej pracy socjalnej.
Najnowsza definicja pracy socjalnej została przyjęta w Kanadzie, w roku 2000. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych uznało, że czasy, w których żyjemy zmuszają nas do innego spojrzenia na  problemy międzyludzkie, dlatego też nowa definicja przyjęła następująca formę: „Praca socjalna jest to zawód, który promuje społeczne zmiany, rozwiązywanie problemów we wzajemnych ludzkich relacjach oraz wzmocnienie i wyzwolenie ludzi dla osiągnięcia przez nich dobrostanu. Korzystając z teorii ludzkich zachowań i systemów społecznych, praca socjalna ingeruje dokładnie tam, gdzie dochodzi do wzajemnego oddziaływania ludzi z ich środowiskiem.
Zasady praw człowieka i społecznej sprawiedliwości są fundamentalne dla pracy socjalnej.”

   
Na Hawajach obchodzony jest corocznie Dzień Ojca Damiana, patrona Hawajów, chorych na trąd i na AIDS, który zmarł w 15 kwietnia 1899 r. Błogosławiony Joseph de Veuster zwany ojcem Damianem z Molokai był katolickim duchownym z Belgii, który poświęcił życie działaniom na rzecz trędowatych. 16 lat spędził w leprozorium na hawajskiej wyspie Molokai jako największy przyjaciel i pomocnik ludzi wówczas wyklętych i odizolowanych od świata.
Współcześnie uznany w belgijskim plebiscycie za największego Belga w historii. Beatyfikowany w 1995 r., a na 11 października 2009 zaplanowana jest jego kanonizacja. W 2000 r. wszedł na ekrany film Molokai- historia ojca Damiana.

 W Korei Północnej, w rocznicę urodzin zmarłego Wielkiego Wodza, Wiecznego Prezydenta KRL-D Kim Ir Sena  (15.04.1912)  obchodzone jest Święto Arirang.
Arirang to prawdziwe widowisko choreograficzne - gimnastyka masowa, w której może wziąć udział nawet 100 tys. artystów. Jest on najczęściej organizowany przy okazji rocznic państwowych.

Niger obchodzi swoje Święto Narodowe. Jest to rocznica wojskowego zamachu z roku 1974.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Kwiecień 2009, 04:21:58 »

16 kwietnia


Święto Sapera
Ustanowione zostało 63 lata temu rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego z dnia 4.4.1946 r. w uznaniu saperskiego wysiłku podczas forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. O saperach mówi się, że mylą się tylko raz i rzeczywiście zawód nie należy do bezpiecznych. Nawet po zakończeniu działań wojennych wielu z nich zginęło podczas rozminowywania kraju. Żołnierze wojsk inżynieryjnych brali też udział w odbudowie infrastruktury, budowie dróg i mostów. Dziś czynnie uczestniczą w misjach zagranicznych, a w kraju pomagają w czasie klęsk żywiołowych i ciągle jeszcze unieszkodliwiają niewybuchy i niewypały z czasów II wojny. To naprawdę „wybuchowy zawód”.

Dzień Włókniarza
Święto pracowników przemysłu włókienniczego, odzieżowego i skórzanego to jedno z całego szeregu świąt branżowych obchodzonych w czasach minionego ustroju. Ustrój się zmienił, a przemysł lekki, choć może w nieco gorszej kondycji, jednak pozostał. Przez jakiś czas, w dobie odżegnywania się od wszystkiego, branżowe święta obchodzono bardzo nieśmiało, lub wcale. Dziś pomału wracają do łask, dając okazję do promocji nie tylko zawodu, ale też miast. W czasach PRL-u Święto Włókniarza najbardziej kojarzyło się chyba z Łodzią, dlatego właśnie tam obchodzone będzie najhuczniej. Odbędzie się cykl imprez organizowanych wspólnie przez Muzeum Fabryki, Polską Izbę Odzieżowo-Tekstylną, Stowarzyszenie Włókienników Polskich, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Politechnikę Łódzka, Grupę Fabricum, Dom Kultury 502 i Manufakturę. Ma powstać włókiennicza mapa Łodzi, będą konkursy dla młodzieży na projekt druków na T-shirty i tkaniny, uczniowie wykonywać mają makiety ubrań na manekiny, organizować pokazy mody, itd., itp. Oj, będzie się działo!

Dzień Emancypacji, a właściwie Dzień Abolicji obchodzony jest w całej Ameryce, choć w różnych terminach. Na cześć zniesienia niewolnictwa. 16 kwietnia 1862 prezydent Lincoln podpisał  Akt Emancypacji dający wolność około 3100 niewolnikom w Dystrykcie Columbia. Świętowano ten fakt corocznie od 1866 do 1901. W 2002 r. wznowiono obchody, a od 2005 r. dzień ten, na wniosek burmistrza A.Williamsa, jest oficjalnym świętem w Columbii. Odbywają się w tym czasie liczne parady.

Birmański Nowy Rok (Maha Thingyan) to trzydniowy festiwal, rozpoczynający się co roku około 16 kwietnia. Najpierw się pości, a potem podawane są tradycyjne potrawy, nie brak też podarunków dla bliskich; w pięknie ozdobionych pagodach pojawiają się tysiące wiernych. Jedną z głównych atrakcji obchodów są niezwykle kolorowe festiwale masek. W czasie Thingyan każdy powinien być solidnie zlany wodą, ponieważ jest to symboliczne oczyszczenie z grzechów minionego roku. Ostatni dzień Festiwalu Wody jest zarazem pierwszym dniem Nowego Roku. W całym kraju wszystkie sklepy i urzędy są pozamykane. Jedną z tradycji tego dnia jest uwalnianie ryb, odłowionych wcześniej z nasłonecznionych jezior i rzek, a następnie wrzucanych do większych zbiorników wodnych z modlitwą i dobrym życzeniem.

Dania świętuje Urodziny Królowej Małgorzaty II (1940). Monarchini cieszy się wielkim szacunkiem, nic więc dziwnego że dzień ten jest świętem narodowym. Główne uroczystości odbywają się na dziedzińcu kopenhaskiego pałacu Amalienborg. Każdy, kto ma na to ochotę, może się tam pojawić i odśpiewać Monarchini „sto lat”.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 [2] 3 4 ... 25   Do góry