Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413857 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #300 dnia: 06 Styczeń 2010, 21:36:52 »

6 stycznia

Gdy Trzej Króle pogodą darzą, nie zasypiaj ranków gospodarzu.
Trzej Królowie wichry ciszą i krzyżyki na drzwiach piszą.
Na Trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci.
Gdy Trzech Króli mrozem trzyma będzie jeszcze długa zima.


Chrześcijańskie święto Trzech Króli (protestancka Epifania), czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego - to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich ustanowione na pamiątkę trzech wschodnich mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać cześć Nowonarodzonemu. W wielu krajach jest też dniem wolnym od pracy. W Polsce – od 1961 r. – już nie.

W niektórych krajach świata świętowane jest dzisiaj coś w rodzaju Dnia Dziecka. Reszta dziecięcego świata musi czekać jeszcze pół roku…
Trzech Króli, czyli Los Reyes Magos to największe święto maluchów m.in. we Włoszech, Meksyku i Argentynie. Tam szkraby rysują lub piszą listy do króla (z prośbą o wymarzone zabawki), a wieczorem 5 stycznia…porządnie pucują buciki, (w których rano znajdują podarki) i ustawiają koło nich miseczki z wodą dla królewskich wielbłądów. Ulicami największych miast przejeżdżają "Trzej Królowie" i rozdają słodycze. Niegrzeczne dzieci nie dostają rózgi, tylko carbón (czarne cukierki).
W Puerto Rico, maluchy biegają poprzedniego dnia po polach, by narwać trawy dla wielbłądów i umieścić ją w pudełku po butach. Rano zaglądają, czy miejsce trawy zajęły prezenty.

We Francji jest to Święto Rodziny, czyli również czas poświęcony dzieciakom. Maluchy także otrzymują prezenty, a wieczorem, podczas uroczystej kolacji częstowane są specjalnymi ciasteczkami z zapieczoną w środku wróżbą. To dziecko, które wyciągnie wróżbiarskie ciasteczko, otrzymuje koronę i staje się na jeden wieczór królem lub królową.

Tradycyjne islandzkie święto Trzynastej Nocy (þrettándinn) jest ostatnią nocą Świąt Bożego Narodzenia, przypadającą właśnie 6 stycznia. Zwyczajowo zdejmuje się wtedy świąteczne dekoracje, a dzieci przebierają się w kolorowe kostiumy i żegnają się ze świętami do przyszłego roku. Zgodnie z tradycją, Islandię odwiedza cała rzesza Mikołajów, którzy stopniowo, jeden po drugim opuszczają ludzkie osady. Dzisiaj odchodzi do swego domu ostatni z nich i nie ma już szans na znalezienie gdzieś spóźnionego czy zapomnianego prezentu. Do następnego roku.

Irlandia również obchodzi dziś Małe Boże Narodzenie (Nollaig Bheag), w czasie którego należałoby zgodnie ze zwyczajem rozebrać choinkę.

Kraje prawosławne obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.

Dzień Filatelisty obchodzimy na pamiątkę powołania pierwszego stowarzyszenia filatelistycznego w znajdującej się wówczas pod zaborami Polsce. 6 stycznia 1893 r. zaczął działać w Krakowie „Klub Filatelistów". Były to czasy, kiedy polityka państw zaborczych nie przewidywała raczej, by Polacy mogli zrzeszać się we własnych organizacjach.

Na Jamajce, w dniu urodzin Cojo (Cudjoe wymawiane jako: Kodżio) - legendarnego przywódcy zbiegłych niewolników murzyńskich, obchodzony jest Dzień Maroonów. Pierwsi Maroonowie zbiegli w jamajskie góry tuż po przybyciu na wyspę. Do dziś zamieszkują trudno dostępne obszary i praktykują dawne tradycje. Niegdyś, do uroczystości ku czci Kudjoe nie byli dopuszczani ludzie z zewnątrz. Dziś komercja dotarła i tu.
 
A poza tym – w naszym kraju świętujemy dziś Dzień Kowalskiego, czyli dzień każdego z nas, bo przysłowiowy Kowalski jest naszym reprezentantem wszędzie, gdziekolwiek tylko należy wymienić przykładowe nazwisko. Nie ma wówczas mowy o naruszaniu czyichkolwiek dóbr osobowych, bo Kowalskich mamy setki tysięcy.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2010, 23:26:35 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #301 dnia: 06 Styczeń 2010, 23:24:35 »

7 stycznia

Jeśli w styczniu deszcze leją nie ciesz się wielką nadzieją.

Wczoraj w kościołach prawosławnych obchodzono Wigilię. Dziś i jutro świętowane jest prawosławne Boże Narodzenie.
 
Skąd się wziął obchodzony dziś Dzień Dziwaka – nie udało mi się ustalić. Dziwak  to z grubsza rzecz biorąc – osoba niepasująca do tzw.ogółu. Dziwak jest indywidualistą, ma własne poglądy i własną wizję świata. Jego gust często odbiega od ogólnie przyjętych zasad. Słowem – prawdziwy ekscentryk. Dziwakiem można nazwać Jasia Fasolę, ale też Gaudiego. W Gorzowie mieliśmy swego czasu własnego dziwaka – był nim Szymon Gięty. Jeżeli zobaczycie dziś kogoś odstającego od rzeczywistości- złóżcie mu życzenia, bo to jego święto. A może to dzień kulinarnych ekscesów? Podobno jest takie pyszne ciasto, które nazwano Dziwakiem. Przepis można znaleźć w internecie.  
  
Japoński Dzień Człowieka ma chińskie korzenie i nawiązuje do roku księżycowego, w którym każdy dzień poświęcony był innej istocie żywej. Były więc dni kozy i konia, kury, psa, świni, krowy, itd. W dniu poświęconym danemu zwierzęciu nie wolno ich było zabijać. W Dniu Człowieka nie wykonywało się kary śmierci. Dzisiaj przypada też japońskie Święto Siedmiu Ziół zwane niekiedy Świętem Młodych Ziół. Do obowiązkowych potraw spożywanych tego dnia należy kleik z siedmiu specjalnych ziół, które mają zapewnić dobre zdrowie i długowieczność.

Upadek dyktatury Czerwonych Khmerów (1979 r.) obchodzony jest w Kambodży jako Dzień Wyzwolenia.

Włosi świętują kolejną rocznicę powstania ich trójkolorowej flagi (1797). Jest to Dzień Flagi.

Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #302 dnia: 07 Styczeń 2010, 22:17:52 »

8 stycznia

Styczeń, styczeń - wszystko studzi: ziemię, bydło, ludzi.

Wszystkim bałaganiarzom przypominam – dziś jest Dzień Sprzątania Biurka i na nic się zdadzą wszelkie wykręty. Święto należy obchodzić zgodnie z jego przewodnią ideą. Dzięki temu przez najbliższy tydzień zyskamy nieco dodatkowego czasu, który do tej pory pochłaniało nam bezskuteczne szukanie różnych, niezwykle potrzebnych  rzeczy.
 
W Grecji  świętowany jest dzisiaj Dzień Położnej, ale zgodnie z tradycją jest on także odpowiednikiem naszego Dnia Kobiet. Tylko, że w Grecji, zamiast wręczać żonom goździka lub tulipana, mężowie przejmują ich wszelkie domowe obowiązki. Panie mają czas wolny, który mogą poświęcić na własne rozrywki, a panowie… lepiej niech zajmą się dziećmi. Zdarza się, że  przyłapani w tym dniu poza domem, oblewani są zimną wodą.

Podobno jest to także Dzień Tych, Co Się Najbardziej Kochają. Życzę Wam, by każdy miał z kim to święto obchodzić.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2010, 22:21:19 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #303 dnia: 09 Styczeń 2010, 00:04:07 »

9 stycznia

Kiedy w styczniu rośnie trawa marna w lecie jest potrawa.

9 stycznia 1928 r., z inicjatywy wybitnego botanika Władysława Szafera  została założona Liga Ochrony Przyrody. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Ligi Ochrony Przyrody – organizacji działającej na rzecz ochrony naszego środowiska naturalnego i ogólnodostępnej edukacji ekologicznej. 

Dzień Kierowców Ciężarówek. Drodzy kierowcy ciężarówek. Wszyscy wiemy, że Wasza praca do lekkich nie należy. Rozłąka z rodziną, niewygody, wielogodzinne oczekiwanie w kolejkach do przejść granicznych…dziś jednak, w dniu Waszego święta chcemy Wam życzyć tylu powrotów, co wyjazdów.  Niech w naszym kraju, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwijają się kilometry niepłatnych autostrad, a pogranicznicy niechaj zawsze będą mili. 

Może się mylę, ale obchody Dnia Lewatywy chyba do miłych nie należą  :-? Skoro już jednak przy tym jesteśmy, to lewatywa jest jednym z najstarszych zabiegów leczniczych. Starożytni Egipcjanie uważali, że zabieg polegający na wlewkach doodbytniczych zawdzięczamy Ozyrysowi. Kariera tego zabiegu jest oszałamiająca. Stosowano ją jako lek na każde zło, oraz jako formę kary cielesnej. Były czasy, kiedy moda nakazywała stosować lewatywę codziennie. Był to wówczas niezwykle pożądany  zabieg kosmetyczny. Nawet dziś, w medycynie tzw. alternatywnej stosuje się oczyszczanie organizmu przy pomocy płukania jelita grubego. Wielu sławnych ludzi aplikuje sobie taką kurację detoksykacyjną (jak  mówią) w celu odmłodzenia. Ja tam wolę jednak nie świętować. Ogłaszam antylewatywowy strajk!

Dzień Republiki świętuje Serbia, a Panama – Dzień Męczenników, upamiętniający wydarzenia z 9 stycznia 1964 r., kiedy w antyamerykańskich zamieszkach zginęło 29 panamskich studentów.

Druga sobota stycznia to w Tajlandii Dzień Dziecka.

Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #304 dnia: 10 Styczeń 2010, 00:09:48 »

10 stycznia

Gdy słońce przygrzewa na Jana Dobrego spodziewać się można lata pogodnego.

Gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W afrykańskim Beninie (dawniej Dahomej) obchodzone jest dzisiaj Święto Suwerenności Ludowej, zwane też Świętem Tradycji.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #305 dnia: 10 Styczeń 2010, 23:57:43 »

11 stycznia

Święta Honorata figle płata. Kiedy w styczniu rosną trawy Lipiec dla nas niełaskawy.

W drugi poniedziałek stycznia młodzi Japończycy, którzy w minionym roku ukończyli 20 lat świętują Dzień Dojrzałości, czyli wejście w 21 rok życia.

Światowy Dzień Wegetarianizmu obchodzony jest w październiku, ale ludzie nie jadający mięsa uważają, że im częściej propagować będą wśród mas swój sposób na życie, tym więcej osób przekona się do tej filozofii. W związku z tym dzisiaj mamy Dzień Wegetarian.

Maroko świętuje Uroczystość Deklaracji Niepodległości, a Czad - Dzień Niepodległości, który powinien być faktycznie obchodzony 11 sierpnia, kiedy to w 1960 r. Czad uzyskał niepodległość. Z uwagi na niekorzystną aurę sierpniową (pora deszczowa), uroczystości powiązano ze styczniową rocznicą proklamacji. Albania – Dzień Republiki – w rocznicę jej ustanowienia w 1946 r.

Nepalski Dzień Jedności Narodowej obchodzony jest na cześć króla Prithvinarayana Shaha (1723-1775), który zjednoczył Nepal.

Jest kilka magicznych słów, które potrafią otworzyć każde drzwi i każde serce. Są to „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. Dziś mamy święto jednego z nich - Światowy Dzień Podziękowań. A więc (chociaż od „więc” nie zaczyna się zdania) zastosuję się do idei i… dziękuję Wam, że chcecie czytać moje wypociny.

Rosyjski Dzień Rezerwatów i Parków Narodowych  obchodzony jest w rocznicę  powołania do życia pierwszego z nich – 11.01.1916 r. powstał na Zabajkalu rezerwat Barguziński (3748 km²)  
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2010, 00:15:23 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #306 dnia: 11 Styczeń 2010, 23:58:41 »

12 stycznia

Kiedy ptaki w styczniu śpiewają to im w maju dzioby zamarzają.

Zanzibar to należąca do Tanzanii wyspa na Oceanie Indyjskim. To tam 12 stycznia 1964 wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i proklamowano republikę. Trzy miesiące później, wraz z Tanganiką Zanzibar utworzył Republikę Tanzanii. Dziś 12 stycznie obchodzony jest w tym kraju jako Uroczystość Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru.

Turkmeński Dzień Pamięci poświęcony jest ofiarom bitwy pod Geok-Tepe z 12.01.1885 r.

Oprócz tego obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Chorobami Wenerycznymi.

W Indiach, w rocznicę urodzin Swarniego Vivekanandy obchodzony jest Dzień Młodzieży.
 
Rosja świętuje Dzień Prokuratury – 12.01.1722 r. powołano do życia rosyjski urząd generał-prokuratora.
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2010, 00:01:04 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #307 dnia: 12 Styczeń 2010, 23:12:04 »

13 stycznia

Przyjdzie święta Weronika, zniesie jajka kaczka dzika.
Weronika chustkę zrzuci wiosna od nas się odwróci.

Dzisiaj bardzo fajne święto - Dzień Wzajemnej Adoracji. Myślę, że każdy lubi być czasami adorowany. Czasami, nie za często, bo podobno można zagłaskać na śmierć. Życzę więc wszystkim umiarkowanej adoracji w dniu dzisiejszym. A w ogóle – dobry dziś dzień na zakładanie Towarzystw Wzajemnej Adoracji  :lol:

W Togo – Dzień Wolności upamiętnia rocznice zamachu stanu z 1967 r.

Dzień Świętego Knuta zwany też Tyvendedagen, czyli tradycyjne zakończenie Świąt Bożego Narodzenia w Skandynawii. 20 dnia po świętach Knut wywozi Boże Narodzenie. Jest to czas rozbierania i palenia choinek, odbywają się ostatnie świąteczne festyny i zabawy.

Dzień Drukarza
obchodzony jest w Rosji w rocznicę wydania pierwszej gazety o tytule „Wiadomości”, która ukazała się 13.01.1703 r.

Dzień Obrońców Wolności świętuje Litwa. Jest to rocznica wydarzeń a 13.01.1991 r., kiedy sowieckie czołgi zaatakowały Wieżę Telewizyjną w Wilnie. Zginęło wówczas 29 osób. Obchody tradycyjnie inauguruje Bieg Pamięci "Drogą życia i śmierci", który rozpoczyna się na Cmentarzu Antokolskim, gdzie są pochowane ofiary 13 stycznia, a kończy się w miejscu, gdzie zginęły, czyli przy Wieży Telewizyjnej.

« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2010, 23:16:18 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #308 dnia: 13 Styczeń 2010, 23:43:37 »

14 stycznia

Jak styczeń zachlapany to lipiec zapłakany.

Zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzony jest dziś prawosławny Nowy Rok, zwany Starym Nowym Rokiem.

Dzień Obrońców Ojczyzny
w Uzbekistanie obchodzi się od 1993 r. w dzień utworzenia uzbeckich sił zbrojnych (14.01.1992).
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #309 dnia: 14 Styczeń 2010, 23:57:10 »

15 stycznia

Najpopularniejsza internetowa encyklopedia - Wikipedia - powstała całkiem niedawno, bo 15 stycznia 2001. Pierwsza pojawiła się wersja angielska. Dziś Wikipedia jest wielojęzyczna i w środowisku jej autorów zwanych wikipedystami – każda rocznica powstania encyklopedii obchodzona jest jako Dzień Wikipedii.

Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) w Egipcie

Dzień Interlingwy obchodzony jest w rocznicę opublikowania tego sztucznego języka (15 stycznia 1951). Interlingwa, czyli międzyjęzyk wykorzystuje szereg słów, które brzmią podobnie w pięciu najpopularniejszych na świecie– angielskim, francuskim, hiszpańskim,portugalskim, włoskim, niemieckim i rosyjskim. Dodano do tego prostą gramatykę i podobno… można opanować interlingwę w ciągu 15 dni! A potem…potem nie ma już przeszkód by stać się lingwistą. Ponoć znajomość interlingwy pomaga w nauce innych języków.

Korea Północna świętuje Dzień Alfabetu, upamiętniające wprowadzenie przez króla Sejonga Wielkiego narodowego alfabetu „hangul”. Został on opracowany w 1446 r.

W Wenezueli jest dzisiaj Dzień Nauczyciela, styczeń w Malawi - Dzień Johna Chilembwe (1871-1915). Wielebny Chilembwe wzniecił w 1913 r. antykolonialne powstanie i uważany jest w Malawi za bohatera narodowego.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #310 dnia: 15 Styczeń 2010, 23:50:10 »

16 stycznia

Jaka pogoda w Świętego Marcela będzie pogodna Wielka Niedziela.

W Dniu Pikantnych Potraw w wielu restauracjach na świecie serwowane są prawdziwie „diabelskie” potrawy, a my – dla uczczenia mało znanego święta – możemy przygotować w domu jakieś palące w podniebienie conieco i ….dużo wody do popicia.  Piwko też (podobno) wspaniale łagodzi piekące smaki.

W Tajlandii obchodzony jest Dzień Nauczyciela, a w USA Dzień Wolności Religijnej – świętowany w rocznicę przyjęcia przez Jeffersona ustawy o Wolności Religijnej.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #311 dnia: 16 Styczeń 2010, 23:21:42 »

17 stycznia

Gdy Styczeń z zimnem nie chodzi marzec, kwiecień wychłodzi.

Dzień Dialogu z Judaizmem zwany też Dniem Judaizmu obchodzony jest od 1989 r. Organizowane są spotkania z Żydami, specjalne konferencje oraz nabożeństwa.

Dzień Wszystkich Fajnych. Najlepsze życzenia dla wszystkich fajnych Kielaków i spokrewnionych z nimi (a więc bezsprzecznie fajnych) ludzi. :bib:

Filipiny świętują Dzień Konstytucji, a w Kongo dzisiejszy dzień to Dzień Lumumby – pierwszego premiera tego kraju, straconego 17 stycznia 1961r. i 5 lat później ogłoszonego bohaterem narodowym.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2010, 23:26:41 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #312 dnia: 17 Styczeń 2010, 22:54:12 »

18 stycznia

Gdy na Małgorzaty mróz, jeszcze długo nie pojedzie wóz.


Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest w rocznicę urodzin Aleksandra Alana Milne – autora przygód tego najbardziej znanego niedźwiadka.

Dzień Śmiechu obchodzimy nie tylko 1 kwietnia. Kto powiedział, że nie możemy śmiać się do rozpuku w środku zimy.  Uważam nawet, że styczniowe obchody mają głęboki sens, bo nie da się ukryć, że śmiech rozgrzewa. Dobry jest na styczniowe chłody.

Tunezyjski Dzień Pamięci odnosi się do ruchów nacjonalistycznych, które doprowadziły w 1956 r. do uwolnienia się spod francuskiego kolonializmu (trwał od 1881 r.), a rok później do obalenia monarchii. Współcześnie bardziej znany jako Dzień Rewolucji.

Trzeci poniedziałek roku, to Błękitny Poniedziałek, czyli podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Nie jest to wprawdzie powód do specjalnego świętowania, ale warto wiedzieć, ze naukowcy podeszli do wykonania obliczeń z całą powagą. W dodatku znalazł się ktoś, kto wymyślił lekarstwo na Błękitny Poniedziałek.  Jest nim dzień pod nazwą Obwiń Kogoś Innego, choć w tym roku trzeba czekać nań czekać dość długo, bo przypada dopiero w sierpniu. Jest to pierwszy piątek w roku, który wypada trzynastego. Na pomysł wpadła pewna spóźnialska pani, która winę za swoją przypadłość zwalała na przedmioty martwe lub na kogoś innego. Pomysł podchwycili inni spóźnialscy, i tak to trwa już od 1982 r.

Martin Luther King urodził się wprawdzie 15 stycznia, ale amerykański Kongres, uznając konstytucyjne znaczenie jego działań na rzecz zniesienia dyskryminacji, ustalił, że każdy trzeci poniedziałek stycznia poświęcony będzie amerykańskiemu pastorowi i obchodzony jako Dzień Kinga. Jest to dzień wolny w szkołach, bankach i urzędach. Wszędzie wspomina się życie i dokonania Martina Luthera Kinga.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #313 dnia: 18 Styczeń 2010, 22:45:47 »

19 stycznia


Kiedy w styczniu lato w lecie zimno za to.

Są takie kraje na świecie, gdzie panowie są szczególnie doceniani. Tam – oprócz Dnia Mężczyzny, Dnia Chłopaka, Dnia Ojca i Dnia Dziadka obchodzony jest także Dzień Męża. To stare islandzkie święto wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, ale dzisiejsze obchody nie odbywają się już w ten specyficzny (i – nie da się ukryć - zabawny) sposób. Dzisiaj Pan Mąż, zamiast skakać na jednej nodze dookoła domu, ubrany przy okazji tylko w koszulę i jedną nogawkę od spodni (tym sposobem zapraszał do domu Pana Zimy, aby go „ugłaskać”), częstowany jest przez połowicę pyszną kolacją składającą się z tradycyjnych potraw i podobno nawet obsypywany jest drobnymi kwiatuszkami. Ciekawe, czy mężczyźni nadal jeszcze uważają, że żonaci mają gorzej?

Na Białorusi dzisiejszy dzień to Dzień Ratownika Medycznego, a w Laosie – Dzień Armii.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2010, 08:57:29 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #314 dnia: 19 Styczeń 2010, 23:12:33 »

20 stycznia


Fabian i Sebastian pierwsi drzewa budzą, ale radzi często łudzą.
Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą srogą zimę przyprowadzą.


Na Łotwie świętowany jest dziś Dzień Pamięci Obrońców Barykad 1991 . Kiedy w 1990 r. Łotwa postanowiła uniezależnić się od Związku Radzieckiego, Wielki Brat nie bardzo chciał się z tym pogodzić i 20 stycznia 1991 r. rosyjskie siły specjalne OMON usiłowały opanować Rygę. Usiłowały, bo nic im z tego nie wyszło.
 
Rok wcześniej (20.01.1990) sowieckie władze dokonały masakry azerskich demonstrantów w Baku. Ten czas nosi nazwę Qara Yanvar, czyli Czarny Styczeń - zginęło wówczas 180 ludzi. Dziś, dla upamiętnienia tych wydarzeń, obchodzony jest Dzień Męczenników, Jest to także wspomnienie ofiar, jakie poniósł Azerbejdżan w czasie wojny o Górski Karabach (1988 r.)
 
Dzień Autonomicznej Republiki Krymu – jest to dzień, w którym większość mieszkańców Krymu podjęła w referendum decyzję o ustanowieniu własnej autonomii (ale w ramach państwa ukraińskiego - rok 1991).
 
Dzień Bohaterów Narodowych w Republice Zielonego Przylądka i Gwinei Bissau, upamiętnia datę śmierci Amilcara Cabrala (1924-1973) - przywódcy antyportugalskiego powstania.
 
Bułgarzy już dziś świętują Dzień Babci, ale razem z seniorkami rodu biesiadują położne, akuszerki i młode mamy z dziećmi. Prawdziwe babskie święto.
 
Jest to także Dzień Flagi w Kanadzie, a w Rosji i na Białorusi – Dzień Wojsk Inżynieryjnych.
Zapisane
Janusz Kielak
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 25   Do góry