Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 412350 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #105 dnia: 28 Czerwiec 2009, 23:12:42 »

29 czerwca

Ludowe przepowiednie nie szczędzą ostrzeżeń. Nawet Piotr i Paweł potrafią straszyć deszczem: Gdy święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą. Nic więc dziwnego, że wybrano ten dzień na obchody święta ludzi, mających wiele wspólnego właśnie z wodą.

Dzień Ratownika Wodnego ustanowiono w naszym kraju już w 1927 r. na wniosek Komisji ds. Ratownictwa Wodnego, jednak historia tego ratownictwa sięga daleko, daleko dalej. Pierwszymi, opisanymi w dokumentach ratownikami byli mnisi z sandomierskiego klasztoru ufundowanego przez Hieronima Gostomskiego, do których zadań należało m.in. niesienie pomocy ofiarom Wisły.  Natomiast za date narodzin profesjonalnego ratownictwa w Polsce przyjmuje się rok 1898 i powołanie do życia w Kaliszu Carskiego Towarzystwa Ratowania Tonących. Od tej pory, jak grzyby po deszczu, pojawiały się Towarzystwa Ratunkowe w kolejnych miastach, a od lat 50-tych XX w. ratownictwo wodne zostało ujęte w programach AWF-ów w całej Polsce. Dziś, w dniu święta WOPR-u życzmy wszystkim ratownikom, tym znajomym i nieznajomym, aby budowano coraz więcej basenów, a podmiejskie akweny nie zarastały trzciną i pogoda dopisywała. Aby ludzie nie  mylili Was nigdy z Pomarańczową Alternatywą i przewrotnie…jak najmniej pracy (tzn. jak najmniej ludzkiej głupoty)

Narodowe Święto św. Piotra i Pawła pod nazwą Mnarja jest zakorzenionym w tradycji i kulturze najważniejszym festiwalem folklorystycznym na Malcie. Stanowi mieszankę tradycji, religii, lokalnych potraw i muzyki, a wszystko tonie w feerii barw. To jedno z najstarszych świąt. Tradycją sięga podobno aż do rzymskich Luminariów i wielotysięcznych procesji z zapalonymi świecami. Ludzie z całej wyspy spędzają noc na biesiadowaniu i śpiewaniu, w dzień odbywają się m.in. tradycyjne wyścigi na oklep na koniach i osłach.

W naszym kraju obchodzimy dziś Święto Marynarki Wojennej ( tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca), a w Holandii jest to Dzień Weteranów – święto starych wiarusów, weteranów wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.

Święto Niepodległości obchodzą Seszele – w rocznicę dnia (1976), kiedy Wielka Brytania przyznała republice całkowitą niepodległość.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #106 dnia: 29 Czerwiec 2009, 23:09:44 »

30 czerwca

Kalendarze pewnie o tym nie wspominają, ale 30 lat temu, właśnie 30 czerwca przestałam posługiwać się nazwiskiem Kielak. Chciałabym z tej okazji złożyć memu Bodkowi serdeczne gratulacje, ponieważ Bodzio zawsze twierdził, że mężczyźnie liczy się podwójnie. :-D Zważywszy, że większość dzisiejszych świąt ma wymiar narodowo-modlitewno-rewolucyjny, uważam za sukces, że udało się nam wytrwać w tym stadle bez specjalnych przewrotów, wojen, i rewolucji… Bodzianku! Buziaczki.  :buzka:  :ook:  :cacy:


Od 2000 r., na mocy prezydenckiego dekretu obchodzony jest na Białorusi Dzień Ekonomisty. Podtrzymał on w mocy wcześniejszy dekret Rady Komisarzy Ludowych z roku 1920.

W Demokratycznej Republice Konga dzisiejszy dzień to Święto Niepodległości, uzyskanej 30.06.2960 od Belgii.

W Gwatemali, w rocznicę zbrojnej rewolty przeciwko reformie rolnej (30.06.1871 r. ) obchodzone jest Święto Rewolucji oraz Święto Armii. Konserwatywny prezydent Cerna Vicente został wówczas obalony przez oddziały, którymi dowodził Barrios Rufino Justo

Święto Rewolucji obchodzone jest również w Sudanie, gdzie 30.06.1989 r. dokonał się przewrót, w którym aktualny prezydent Sudanu (a wówczas pułkownik) al Ahmad Hassan Umar Bashir obalił urzędującego prezesa Rady Ministrów Sadiq al – Mahdi.

W Republice Środkowoafrykańskiej dzisiejszy dzień jest Dniem Modlitwy Narodowej.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 352
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #107 dnia: 29 Czerwiec 2009, 23:39:25 »

Cytuj
Kalendarze pewnie o tym nie wspominają...

Niektóre kalendarze o tym wspominają. Na przykład ten: kalendarz wydarzeń
Wszystkiego najlepszego.
:roz:
Zapisane
Janusz Kielak

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #108 dnia: 30 Czerwiec 2009, 23:03:58 »

Na początek parę ludowych prognoz lipcowych. Ku pokrzepieniu serc i żebyśmy wiedzieli, co może nas czekać:
Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec – dla stycznia wróżbę przynosi.
Lipiec upały - wrzesień doskonały.
Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe.
Jeśli upały w sianokosy i żniwa – to zima ostra i dokuczliwa, a jeśli słota – to w zimie dużo błota.


1 lipca

Gdy Halina łąki zrosi, rolnik w wodzie siano kosi.

Drodzy miłośnicy psów, przypominam, że dzisiaj obchodzą swoje święto wasze ukochane czworonogi. Na wniosek psiarzy, w naszych kalendarzach pod dzisiejsza datą figuruje Dzień Psa :-P. Skoro święto już jest, to aby je uczcić zabierzcie swojego psiaka na dłuuuugi spacerek. Nie na darmo ustanowiono to święto właśnie 1 lipca.  Jest lato, więc można poświęcić swemu pupilowi nieco więcej czasu. Ale lato, to też dla niektórych zwierzaczków bardzo trudny okres. Bywa, że nieodpowiedzialni właściciele, nie mogąc zabrać ze sobą czworonoga na urlop, podrzucają go pod schronisko, albo, co gorsza – porzucają w lesie. To prawdziwe draństwo! Myślę, że z okazji psiego święta można by wprowadzić zwyczaj odwiedzania pobliskiego schroniska z datkami np. w postaci żywności dla zwierząt?. Może organizować aukcje na rzecz schronisk?  To też dobry czas na ogłoszenie akcji adopcji schroniskowych psiaczków. Jeśli nawet niewiele z nich uzyska przy okazji kochający dom, będzie to najlepszy prezent z okazji Dnia Psa.

Dzień Spółdzielczości obchodzony jest w naszym kraju zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 1995 r., która mówi: W odpowiedzi na apel Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych skierowany do Parlamentów i Państw członkowskich o upamiętnienie 100-lecia Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej proklamuje dzień 1 lipca dniem spółdzielczości.
Polski ruch spółdzielczy ma długie i piękne tradycje - zawsze odgrywał zasadniczą rolę w niepodległościowych dążeniach narodu polskiego.
W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej odradzanie się i rozwój autentycznej spółdzielczości może przyczynić się do przełamania wielu barier ekonomicznych i problemów społecznych. Służyć temu powinno równoprawne traktowanie wszystkich sektorów własności konkurujących ze sobą w ramach gospodarki rynkowej.”
Natomiast Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest w dorocznie pierwszą sobotę lipca.

Mimo, że obchody Światowego Dnia Architektury zostały w 1996 r. przeniesione na pierwszy poniedziałek października - nadal świętowany jest także 1 lipca. Nic dziwnego, jest to przecież świetna okazja do dyskusji na architektoniczne tematy, do zaprezentowania światu własnych projektów - i tych historycznych, i aktualnych. Organizacje zrzeszające architektów organizują na całym świecie rozmaite imprezy, odczyty i wystawy. Święto wydaje się być z gatunku tych ważnych, bo przecież każdy z nas chciałby żyć w pięknej okolicy. Dobry architekt miejski potrafi zdziałać cuda. Mamy także architektów krajobrazu i powinniśmy ich szanować, jeśli nie chcemy mieć we własnej okolicy koszmarków znanych nam z epoki głębokiego komunizmu.

Prezydenckim dekretem z 1995 r. na Ukrainie Dzień Architektury ma być obchodzony corocznie w pierwszym ustanowionym jeszcze dla całego świata terminie, czyli 1 lipca.

Dzień Emancypacji, czyli Dzień Zniesienia Niewolnictwa obchodzony jest w Antylach Holenderskich i Surinamie na pamiątkę wydarzeń z 1863 r. Kilkadziesiąt tysięcy afrykańskich niewolników zostało tam sprowadzonych przez holenderską Kompanię Zachodnioindyjską do pracy na plantacjach trzciny cukrowej już ok. 1674 r. Ich potomkowie uzyskali wolność dopiero niemal 200 lat później. Na Antylach jest to święto narodowe.

Burundi i Rwanda obchodzą dzisiejszy dzień jako Święto Niepodległości, którą uzyskały od Belgii w 1962 r.

Od czasu powrotu Hongkongu do ChRL w 1997 r. w Chinach świętowany jest Dzień Utworzenia Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong.  

Święto Narodowe Kanady obchodzone jakoCanada DayDzień Kanady upamiętniać ma rocznicę wejścia w życie Aktu Brytyjskiej Ameryki Północnej, na mocy którego zjednoczono Kanadę. 01.07.1867 r. powstała unia czterech kolonii brytyjskich w Północnej Ameryce, nazywana Dominium Kanady lub Kanadą.

Narodziny Partii Komunistycznej Chin – święto upamiętnia jej utworzenie w 1921 r., podczas pierwszego Kongresu Narodowego. Niegdyś celebrowane bardzo szumnie, w ostatnich latach wspominane jest jedynie nieśmiało w gazetach i obchodzone raczej już tylko na szczeblu partyjno-rządowym.

Somalia, jako Dzień Niepodległości obchodzi rocznicę wyzwolenia spod panowania Włoch (01.07.1960)

Dla upamiętnienia wejścia Ghany w 1960 r. do Wspólnoty Narodów obchodzone jest w tym kraju Święto Republiki.

Decyzją rządu Armenii 1 lipca ustanowiono w tym kraju Dniem Prokuratora – dla upamiętnienia rocznicy przyjęcia w 1998 r. Nowej ustawy o prokuraturze, zmieniającej tym samym dotychczasowe ustawy z 1918 i 1922 r.

Biorąc pod uwagę znaczący wpływ służb podatkowych w rozwój Kirgistanu, rząd tej republiki postanowił docenić pracowników fiskusa i ustanowił Święto Pracowników Służb Podatkowych. Obchodzone jest ono od 2006 r.

W Gwatemali świętują bankowcy –Dzień Pracownika Banku, natomiast w Turcji – marynarze wszelkich wód. Tamże obchodzony jest w dniu dzisiejszym Dzień Marynarki Wojennej i Handlowej.

:bib:Nieformalne święto miłośników grupy rockowej zespołu Uriah Heep i noszące nazwę „Dżulaja” - Julie (na cześć ich słynnego utworu July Morning) pojawiło się w Bułgarii pod koniec lat 70-tych. Organizowane początkowo spontanicznie przez ruch hipisowski, było swego rodzaju protestem przeciwko ówczesnym rządom komunistycznym w tym kraju. Symboliczne powitanie nowego poranka miało być zapowiedzią lepszego jutra. Bułgarska „Dżulaja” to do dziś unikalne zjawisko w skali europejskiej. W nocy z 31 czerwca na 1 lipca, nad brzegiem Morza Czarnego spotykają się grupy młodych ludzi z całego świata, aby powitać wschodzące słońce. Mimo, że nie jest to żaden pogański, ani religijny rytuał – młodzi ludzie dokonują w ten sposób swoistego oczyszczenia. Tradycyjnym hymnem tego spotkania jest oczywiście July Morning. Sam zespół Uriah Heep, ku radości zgromadzonej młodzieży, uświetnił kilkakrotnie ich spotkanie swoją obecnością.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #109 dnia: 02 Lipiec 2009, 07:14:58 »

2 lipca


W polskiej tradycji ludowej i kościelnej obchodzone jest dziś Święto Matki Boskiej Jagodnej – opiekunki jagód leśnych i ogrodowych, które, jak głosi wieść ludowa,  od dziś mogą już być zbierane i spożywane bez szkody dla zdrowia. Zmiany klimatyczne ostatnich lat powodują jednak, że te tradycyjne zwyczaje przestają być aktualne. Zdarza się coraz częściej, że na początku lipca w lesie po prostu nie ma już jagód, bo zostały wcześniej zebrane.
Święto ustanowioo w 1263 r., a w 1389 r. wprowadzono je w całym Kościele.
Wiąże się z nim legenda o Maryi, która szła samotnie, odludnymi ścieżkami, do swojej krewnej Elżbiety, a głównym jej pożywieniem w czasie wędrówki były leśne jagody. Spotykane przez nią podczas wędrówki jadowite skorpiony i jaszczurki nie mogły uczynić jej nic złego, ponieważ potraciły wzrok.

Międzynarodowy Dzień Dziennikarza Sportowego obchodzony jest na świecie od 1924 r. kiedy to w Paryżu powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Sportowych  

Narodowy dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) obchodzony jest dziś w Meksyku. Kto żyw, stara się zasadzić nowa roślinkę.

Wczoraj świętowali pracownicy kirgiskiego fiskusa, dziś Dzień Pracownika Służb Podatkowych obchodzony jest na Ukrainie. Natomiast w Azerbejdżanie radują się dziś służby mundurowe – funkcjonariusze świętują Dzień Policjant. W 2008 r. obchodzili dodatkowo 90-lecie działalności.

Święto Flagi Curaçao obchodzone jest co roku w rocznicę jej przyjęcia (2 lipca 1984).

Ciekawostka:
Od dziś do soboty (03.07.2009 - 06.07.2009) w odległym o 35 km od Kopenhagi Roskilde odbywać się będzie duńska wersja festiwalu Woodstock. Ponieważ jesteśmy akurat niedaleko, nie omieszkamy tam zajrzeć.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #110 dnia: 02 Lipiec 2009, 23:00:46 »

3 lipca


Mawiał święty Tomasz: jedz doma, co masz, a u ludzi, coć dadzą.

3 lipca 1944 Białoruś została wyzwolona spod niemieckiej okupacji. Rocznica tego dnia obchodzona jest jako Dzień Niepodległości.

:-o Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili wbrew pozorom nie jest świętem kulinarnym tylko ogólnopolskim dniem fanów grupy Red Hot Chili Peppers.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze obchodzą dziśDzień Emancypacji - upamiętniający zniesienie tam niewolnictwa i Dzień Terytorium – obchodzony od 1956 r. Pierwotnie nosił nazwę Dnia Kolonii (Brytyjskiej), jednak od 1960 r. nazwa ta stała się niepopularna i zastąpiono ja terminem Territory Day. W 2001 r. zaproponowano nową nazwę – Dzień Wysp Dziewiczych, ale do czerwca br. nie została ona zatwierdzona.

Ciekawostka:
Od dziś do 5 lipca w Gorzowie można podziwiać występy zespołów cygańskich, odbywające się dorocznie pod nazwą Romane Dyvesa. W tym roku wystąpią zespoły z Bułgarii ,Rosji, Serbii ,Węgier i Polski, a na koncercie finałowym będzie można podziwiać Cygański Teatr Muzyczny Terno, zespół Ilo z Rosji i posłuchać cygańskiej poezji w doskonałym wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #111 dnia: 03 Lipiec 2009, 23:15:48 »

4 lipca

W naszym kraju świętowaliśmy już Dzień Przytulania, ale nic nie szkodzi, żeby poprzytulać sie ponownie. Dzisiaj obchodzimy kolejny dzień bezinteresownej serdeczności – tym razem o zasięgu ogólnoświatowym, bo dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Przytulania. :-P  Zatem do dzieła! Panowie - przytulajcie serdecznie żonę, matkę i …dzieciaki, psa, kota, teściową, siostrę, ciotkę, świekrę, jątrewkę, i kogo tam jeszcze możecie. Kobiety to lubią.  ;-)

4 lipca , w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości (4.7.1776) przypada w Stanach Zjednoczonych święto narodowe –Dzień Niepodległości. Każdego roku obchodzony jest bardzo uroczyście. Domy przystrojone są flagami, odbywają się parady, inscenizacje, patriotyczne przemówienia oraz strzelanie z armat. Nie brakuje także zawodów sportowych i przeróżnych konkursów, a wieczorem następuje prawdziwa feeria fajerwerków. Zwyczajowo urządza się tez z tej okazji pikniki dla znajomych.  

Tego dnia również w Danii obchodzone jest od 1912 r. Święto Stanów Zjednoczonych. Duńczycy i Amerykanie zbierają się na wrzosowych polach Parku Narodowego Rebild, Skorping w północnej Jutlandii, gdzie przy dźwiękach muzyki odbywają się m.in. pokazy fajerwerków. W tym roku uroczystości potrwają aż do 6 lipca. Gośćmi na tych tradycyjnych uroczystościach bywali w przeszłości amerykańscy prezydenci - Ronald Reagan i George Bush.

Na Filipinach dzień ten obchodzony jest jako Dzień Przyjaźni Filipińsko-Amerykańskiej.

Rocznica zamachu z 1973 r. obchodzona jest w Rwandzie jako Dzień Pokoju i Jednośc.

Obchodzony w pierwszą sobotę lipca Światowy Dzień Spółdzielczości proklamowano w 1992 r. Pierwsze oficjalne międzynarodowe obchody zorganizowano jednak dopiero w 1995 r. -  dla uczczenia setnej rocznicy powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Spółdzielni.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #112 dnia: 04 Lipiec 2009, 23:13:00 »

5 lipca

Halo Kielacy-Warmiacy! Halo Kraszewo, Lidzbark, Dobre Miasto, Ramoty... Dzisiaj świętujemy Dzień Warmii. Wszystkiego najlepszego Warmio. Jesteś piękna.

Armenia obchodzi Święto Konstytucji- w rocznicę jej przyjęcia (05.07.1995)

Swoje Święto Niepodległościobchodzą dziś Republika Zielonego Przylądka (1975 - od Portugalii), Algieria ( 1962 – od Francji) i Wenezuela (1811 – od Hiszpanii).

Na wyspie Man świętem narodowym jest obchodzony dziś Dzień Tynwaldu. Tynwald (Thingvöller) to jeden z najstarszych parlamentów, działający nieprzerwanie od 979 roku, a do tradycji tego dnia należy m.in. publiczne ogłaszanie wszystkich ustaw przyjętych w minionym roku i zatwierdzonych przez królowa brytyjską. Co ciekawe, ogłasza się je w dwóch językach: angielskim i w starym celtyckim języku manx, używanym tylko na wyspie Man i będącym już właściwie na wymarciu.

Co roku, w pierwszą niedzielę lipca Białoruś, Rosja i Ukraina obchodzą Dzień Floty Morskiej i Rzecznej, a ta ostatnia obchodzi jeszcze dodatkowo Dzień Marynarki Wojennej i Dzień Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Marynarskie święto ustanowiono niedawno, bo w 2006 r., a centralne obchody odbywają się w głównej bazie ukraińskiej floty wojennej, w Sewastopolu. Obrona przeciwlotnicza świętuje natomiast od 1997 r.

Również w pierwszą niedzielę lipca świętują armeńscy medycy. Od 1993 r. jest to Dzień Pracownika Służb Medycznych.

Zambia świętujeDzień Bohaterów, poświęcony wszystkim, którzy zginęli za wolność Zambii.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #113 dnia: 06 Lipiec 2009, 08:58:37 »

6 lipca


Światowy Dzień Pocałunku. Dzisiejszego dnia wszyscy mogą całować się do woli, nawet publicznie, i nikt w świetle prawa nie zarzuci im obrazy moralności. Święto wymyślili podobno Anglicy, ale z górą dwie dekady temu zatwierdzone zostało przez Narody Zjednoczone. W wielu miejscach organizowane są konkursy pocałunków, bije się rekordy w długości ich trwania. Jednym ze znanych całuśników jest np. niejaki A.E.Wolfram z Minnesoty, który podczas trwania festiwalu w 1990 r. pocałował 8001 osób (chociaż powinien  nazywać się „cmokusiem”, ponieważ całował kolejne osoby co 3,6 sek.)

Obchodzone w CzechachŚwięto Mistrza Jana Husa upamiętnia rocznicę jego śmierci na stosie (06.07.1415). Dzień obchodzony w formie pikników historycznych.

Święto Niepodległości obchodzą Komory (od Francji, 1975) i Malawi (od Wielkiej Brytanii, 1964).

Litwa obchodzi Dzień Państwowości w rocznicę koronacji króla Mendoga (06.07.1253). Jest to święto narodowe, w czasie którego podnoszone sa flagi narodowe, w Katedrze Wileńskiej i innych kościołach odprawiane są uroczyste msze, a w wielu miastach odbywają się najprzeróżniejsze "średniowieczne" festiwale.  

W 2008 r., w dziesięciolecie przeniesienia stolicy z Ałma-Aty do Astany, przyjęto w Kazachstanie projekt ustawy zakładający utworzenie nowego święta. 6 lipca ma być obchodzony w tym kraju jako Dzień Stolicy. Projekt zakładał, że święto będzie miało wymiar historyczny i kulturowy i będzie jednocześnie symbolem osiągnięć Kazachstanu we współczesnym świecie. Stolicą Republiki jest Astana, wielokrotnie dotychczas zmieniająca swoja nazwę (Akmolińsk, Celinograd, Akmola). Słowoastana – to w języku kazachskim  stolica, dlatego nazwa Dzień Astany jest równoznaczna z Dniem Stolicy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #114 dnia: 07 Lipiec 2009, 05:08:24 »

7 lipca

Dzień Saba Saba to ważne święto w Tanzanii, upamiętniające narodziny 7.7.1954 r. Tanzańskiej partii TANU (Narodowy Związek Afrykański Tanganiki), co było punktem zwrotnym w walce kraju o niezależność i doprowadziło do powstania w 1961  r.  związku Tanganiki i Zanzibaru nazwanego Zjednoczoną Republiką Tanzanii. W języku suahili nazwa święta odnosi się po prostu do daty i oznacza ”Siedem Siedem”. Saba Saba to także nazwa Międzynarodowych Targów DITF odbywających się co roku w tym okresie w Dar es Salaam. Tegoroczne, 33 Targi poświęcone są promocji orzechów nerkowca.

Królestwo Nepalu świętuje Urodziny Króla Gyanendry (1946) .Otoczony nimbem boskości i uważany za wcielenie Wisznu Gyanendra został zdetronizowany w 2006 r., ale nie przeszkadza to jego zwolennikom zostawiać przed bramami pałacu kartek z życzeniami, kwiatów i drobnych prezencików.

W Rosji, Ukrainie i na Białorusi dopiero dzisiaj, zgodnie z kalendarzem juliańskim, odbywają się tradycyjne obrzędy świętojańskie pod nazwą Święta Iwana Kupały. Dziewczęta puszczają wianki, a chłopcy ciągle jeszcze próbują skoków przez ognisko.

Na Wyspach Salomona, w rocznicę uzyskania pełnej suwerenności (7.7.1978) obchodzone jest Święto Niepodległości.

W każdy pierwszy wtorek lipca Zambia obchodzi Dzień Jedności (Unity Day)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #115 dnia: 08 Lipiec 2009, 04:47:09 »

8 lipca


W Rosji, od 2008 r. obchodzone jest bardzo miłe i ciepłe święto – Dzień Rodziny, Miłości i Wierności. Ustanowiono je na wniosek Dumy Państwowej w nawiązaniu do prawosławnego święta Piotra i Febronii - patronów dobrego małżeństwa i rodziny. Symbolem tego dnia wybrano rumianek.
A święto fajne.  :spok: Coś, jakby połączenie Walentynek, Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Dla każdego coś miłego. Ciekawe, jaką formę obchodów wypracują sobie Rosjanie
 :-)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #116 dnia: 09 Lipiec 2009, 04:38:02 »

9 lipca


Argentyna świętuje dzień swoich narodzin. 9 lipca 1816 stała się niezależna od Hiszpanii i każdego roku, rocznica tego dnia obchodzona jest jako Święto Niepodległości

W Azerbejdżanie świętują dyplomaci. Ponieważ 9 lipca 1919 r. przyjęta została pierwsza instrukcja dotycząca funkcjonowania Tymczasowego Sekretariatu Zagranicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Azerbejdżanu, dla uczczenia tego faktu, w 2007 r. azerski Prezydent ustanowił ten dzień Świętem Pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #117 dnia: 10 Lipiec 2009, 04:49:05 »

10 lipca


Bahamy obchodzą Święto Niepodległości, odzyskanej od Wielkiej Brytanii w 1973 r.

W Albanii i Mauretanii świętują siły zbrojne obchodząc Dzień Wojska.
 
W Republice Kiribati wybrano dzisiejszy dzień na obchody bardzo demokratycznego święta – jest to Dzień Kościołów Chrześcijańskich. Główne obchody odbywają się w stolicy, na atolu Tarawa. Na stadionie narodowym w Bariki zbierają się przedstawiciele dwóch głównych wyznań chrześcijańskich (katolicy i protestanci) i wspólnie świętują przy tradycyjnym tańcu i religijnych pieśniach.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #118 dnia: 11 Lipiec 2009, 06:05:38 »

11 lipca

Światowy Dzień Ludności obchodzimy od 1987 r., kiedy to dokładnie 11 lipca narodził się 5-miliardowy mieszkaniec naszej planety. Był nim Chorwat Matej Gaspar. Kolejnego miliarda „dorobiliśmy się” w ciągu 12 lat (październik 1999). Obchody najczęściej sprowadzają się do prób uświadomienia ludzkości problemów demograficznych i odbywają się pod hasłami dotyczącymi świadomego planowania rodziny. Statystycznie rzecz biorąc, co czwarta ciąża na świecie nie jest planowana. W wielu krajach organizowane są happeningi, czasami przyjmujące dość szokujące formy. Np. w Chinach ustawiono kilka lat temu gigantyczną prezerwatywę (o obwodzie 100 m) i jednocześnie rozdawano wszystkim odpowiedniki „pomnika”, ale już  normalnych rozmiarów.  W chwili obecnej zaludnienie kuli ziemskiej sięgnęło pułapu 6,7 mld. Co minutę zwiększa się o ok.160 osób. Szacuje się, że w 2050 r. może nas być od 7,9 do 10,9 mld. Mimo znacznego tempa przyrostu naturalnego w Azji i Afryce, naukowcy obawiają się jednak, że to nie wzrost, ale zmniejszanie liczby ludności może stać się prawdziwym problemem, zwłaszcza w Europie. 95 procent rocznego wzrostu pochodzi z krajów rozwijających się.

Dzień Wspólnoty Flamandzkiej obchodzony jest w Belgii w rocznicę bitwy pod Courtrai zwanej też Bitwą Złotych Ostróg. 11.07.1302 podczas antyfrancuskiego powstania tkaczy, farbiarzy, rzeźników i chłopów  w Brugii doszło do bitwy, która przywróciła samorządność flamandzkim miasto. Powstańcze oddziały, liczące podobno 60 tys. chłopa, rozbiły w pył doborowa armię francuskiego rycerstwa. Na placu bitwy pozostało 700 złotych ostróg.

Święto Niepodległości Mongolii obchodzone jest jako nadom w rocznicę wybuchu w tym kraju rewolucji komunistycznej i ustanowienia republiki (w lipcu 1921). Nadom to tradycyjny, coroczny festiwal sportowy organizowany od lat w dniach 11-12 lipca. Obejmuje trzy podstawowe konkurencje: łucznictwo, zapasy i wyścigi konne. Przeplatany jest występami artystycznymi i jarmarkami. Główne zawody odbywają się w Ułan Bator, ale te, które organizowane są w stepie, mają dodatkowy wydźwięk i myślę, że trochę mogą przypominać nasze Zjazdy Kielaków. W końcu Mongołowie zamieszkujący Gobi i obszary stepowe, przez większą część roku przebywają w oddaleniu od swych rodzin i znajomych. Nadom jest okazją do spotkań, którym towarzyszą gry i zabawy.

Od tego roku, w każdą drugą sobotę lipca, Łotysze świętować będą Dzień Morza. Podobne święto obchodzą też Chińczycy, ale tam jest to bardziej Dzień Żeglugi Morskiej upamiętniający pierwszą  podróż żeglarza i odkrywcy Zheng He (1371-1435). Podróży takich odbył siedem, dowodził flotą 300 statków z 27 tys. ludzi na pokładach i podobno dotarł aż do Ameryki.

Nie ulega wątpliwości, że czekolada jest prawdziwym smakołykiem, bo Święto Czekolady pojawia się w światowych kalendarzach kilka razy w ciągu roku. Dzisiejszy Światowy Dzień Czekolady ogłaszają głównie kalendarze rosyjskie. Podobno wymyślony został przez Francuzów (a to łasuchy :-D) w 1995 r. Niech tam. Czekolada poprawia nastrój, więc można takie święto obchodzić przynajmniej tyle razy w roku, ile razy w kalendarzu pojawiają się też imieniny Marii. Kto jest za?
Skoro mamy już dziś to święto - podam garstkę czekoladowych ciekawostek:
- podobno aztecki napój bogów, to właśnie czekolada
- podobno konkwistadorzy sprowadzili ją do Europy jako czarne złoto i była wykorzystywana w celu wzmocnienia siły fizycznej i wytrzymałości
- podobno wielką jej fanką i smakoszką była Matka Teresa (a taka szczuplutka!)
- podobno Madamme Pompadour  używała jej, by rozpalać ognie namiętności
- podobno czekolada może spowalniać procesy starzenia
- podobno nawet odchudza! (ja bym w to nie wierzyła - że czekolada jest wprawdzie bogata w substancje odżywcze, ale są w tym tłuszcze, a więc kalorie). ;-)

Bośniacy obchodzą dziś Dzień Pamięci Ofiar Srebrenicy i Wszystkich Wojen. W Bośni i Hercegowinie jest to święto narodowe. Serbowie obchodzą oficjalne święto jeden dzień później – w rocznicę wydarzeń w miejscowości Bratunac. Minęło już 14 lat od masakry w Srebrenicy ( 11.07.1995). Na specjalnym cmentarzu utworzonym dla ofiar pochowano już ok.2,5 tysiąca zidentyfikowanych osób, a główny oskarżony tej zbrodni nadal się ukrywa. Za gen.Ratko Mladiciem rozpisano listy gończe i wyznaczono nagrodę miliona dolarów.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #119 dnia: 12 Lipiec 2009, 04:18:23 »

12 lipca

Dnia ubywa, żaru przybywa. Powinno być coraz cieplej. Weles uczył praojców naszych ziemię uprawiać, pola obsiewać, i stawiać snopki na ściernisku…Dziś starosłowiański Dzień Snopka – Dzień Welesa. Koś kosa, póki rosa; rosa do dołu – my do domu . Tak podobno mawiali nasi słowiańscy przodkowie, kiedy właśnie 12 lipca rozpoczynali sianokosy. Wierzono, że w snopy wchodzi duch pól, opiekuńcze bóstwo bydląt i wszelkich prac związanych z rolą – Weles. Weles był wielkim bogiem, można rzec, ogólnosłowiańskim i cieszył się wielkim szacunkiem.

Odkryte w 1470 r przez Portugalczyków Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  obaliły portugalską dyktaturę dopiero w roku 1974, a niepodległość przyznano im uroczyście 12.07.1975. Od tej chwili dzień ten obchodzony jest corocznie jako Święto Niepodległości.

Takie samo święto (Święto Niepodległości) obchodzi dziś Kiribati, fetując uwolnienie się 12.07.1979 r. od brytyjskiej zwierzchności. Uroczyste obchody otwierane są corocznie przez  Jego Ekscelencję Prezydenta Kiribati i trwają co najmniej 3 dni (tak jest na Tarawie; Poza atolem bywa, że fetuje się i tydzień). Kulminacyjnym punktem wydarzeń jest kolorowa parada w stolicy, ale poza nią wszędzie także dużo się dzieje. Organizuje się mnóstwo przeróżnych imprez sportowych – finał finałów lokalnych rozgrywek piłkarskich (piłka nożna, koszykówka, siatkówka), turnieje tenisowe, ping-ponga i bokserskie, maratony i konkursy taneczne.

Dzień Rybaka  obchodzony jest na Łotwie, w Rosji i na Ukrainie w drugą niedzielę lipca, a dotyczy nie tylko tych, którzy obrali sobie romantyczny i pełen wyzwań rybacki fach, ale także tych, dla których najlepszym ze sportów stało się…wędkarstwo.  Jest to przecież bardzo odprężające hobby, wpływające na nasz stan ducha poprzez ciagły kontakt z naturą. Moczykije – wszystkiego najlepszego! Taaaakiej ryby.
;ryba;

W drugą niedzielę lipca świętowany jest też Dzień Rosyjskiej Poczty. Ustanowiono go decyzją prezydenta w 1994 r

Dzień Fiordów świętowany w krajach skandynawskich, to nie jeden, a trzy dni ciekawych imprez tematycznych, konferencji ekologiczno-krajoznawczych, pokazów filmowych, wystaw malarstwa i fotografii nawiązujących tematyką do fiordów, wieczorów muzycznych, koncertów i spotkań z ciekawymi ludźmi. Po raz pierwszy obchodzono go w Danii w 1991 r., a celem było zwrócenie uwagi na stan wód przybrzeżnych kraju.

Świętuje także białoruski fiskus, obchodząc Dzień Służb Podatkowych. :zyd: Czy ktoś słyszał coś o święcie naszych Urzędów Skarbowych?

Dzień Oranżystów - Irlandia Północna świętuje rocznicę Bitwy nad rzeką Boyne (12.07.1690), w której katolicy zostali pokonani przez protestantów. Corocznie odbywają się z tej okazji parady zwycięzców. Pochody Oranżystów przechodzą także ulicami zamieszkałymi przez katolików i niemal co roku są zarzewiem konfliktu pomiędzy protestantami i katolikami. Dzień Oranżystów poprzedza z reguły noc ognisk i nie jest to chyba czas bezpieczny dla turystów. Ulsterscy rojaliści mogą jednak stanowić zagrożenie. W tym roku opublikowali nawet ostrzeżenie: "Żadnych względów dla obcokrajowców; wynoście się z kraju Królowej, tak by was nie było do 11. i 12. lipca”. Lepiej chyba nie wybierać się na oglądanie manifestacji.
 :-(
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 25   Do góry