Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 409830 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #285 dnia: 22 Grudzień 2009, 05:48:59 »

22 grudnia


Armenia, Białoruś, Kirgistan, Rosja i Ukraina obchodzą dziś Dzień Energetyka. Celowo wybrano na obchody jeden z najkrótszych dni w roku, ponieważ jest to czas, kiedy najdokładniej docenia się energetyczny komfort. Ale jest też drugie uzasadnienie dzisiejszego świętowania – 22.12.1917 r. został zatwierdzony plan elektryfikacji Rosji.
 
Dzień Służb Dyplomatycznych Ukrainy obchodzony jest od 2005 r. W tym dniu, w 1917 r. utworzono w Związku Republik - stanowisko Sekretarza Generalnego Spraw Zagranicznych.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #286 dnia: 23 Grudzień 2009, 05:48:20 »

23 grudnia


Międzynarodowy Dzień Snowboardingu to z pewnością mnóstwo ciekawych imprez, ale, niestety – nie w naszym kraju. Chociaż organizowany jest od 2005 r. – u nas…cichutko w tym temacie, jakby makiem zasiał.

Na Islandii obchodzony jest dziś Zimowy Dzień Świętego Þorlákura (biskupa, patrona biesiadników i spotkań towarzyskich). Dzisiejszy dzień jest kolejną rocznicą śmierci świętego (23.12.1193r.), drugi Dzień Św.Þorlákura obchodzony jest latem – w rocznicę ekshumacji i przeniesienia jego szczątków do relikwiarza. Dzisiejsze święto stanowi punkt kulminacyjny przygotowań do Bożego Narodzenia. Wieczorem ubiera się choinkę i wszyscy wychodzą z domu by spotkać się z przyjaciółmi i posłuchać ulicznych koncertów.

Święto Lotnictwa Dalekiego Zasięgu obchodzone jest w Rosji w rocznicę pierwszego lotu słynnego bombowca Ilja Muromiec (23.12.1913 r.). Ciężki, czterosilnikowy samolot skonstruowany przez Sikorskiego, był wówczas największym samolotem na świecie

Urodziny Cesarza są w Japonii świętem narodowym obchodzonym w tym terminie od 1989 r., czyli od czasu objęcia tronu przez Akihito. Za rządów poprzedniego cesarza – Hirohito – świętowano 29 kwietnia. Tego dnia, o godz. 9.30 otwierane są bramy Pałacu, do którego na co dzień osoby postronne nie mają wstępu.

Święto Blukasa wiąże się ze starą litewską tradycją, zgodnie z którą Blukas, czyli stary pień, stawał się lekarstwem na całe zło doczesnego świata, na nie spełnione życzenia, nie zrealizowane postanowienia, nie dokończone prace…symbolizował przemijanie. Według wierzeń, taki pień ciągany lub noszony po podwórzach, miał zbierać wszelkie troski kończącego się roku, a wraz z jego spaleniem zyskiwało się nowe horyzonty. Stare kłopoty unicestwiano w ogniu wraz z Blukasem, a wraz ze stopniowo skracającą się nocą oczekiwano nadejścia nowego
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #287 dnia: 24 Grudzień 2009, 00:28:51 »

24 grudnia


Gdy w Narodzenie pogodnie – będzie tak cztery tygodnie.
Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze.
Jak się Adam z Ewą zgłosi, tak się koniec grudnia nosi.
W dzień Adama i Ewy daruj bliźnim gniewy.
Adam zmawia na Ewę, na Adama Ewa – a oboje jedli z drzewa.
Na Pasterkę po wodzie, Alleluja po lodzie
.

 :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj:
Nadszedł jeden z najpiękniejszych dni w roku, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Radujmy się. Życzę Wszystkim, by mogli spędzić dzisiejszy wieczór w rodzinnym gronie, by wszystkie nieporozumienia i waśnie, wraz z pierwszą gwiazdką odpłynęły gdzieś w dal i nigdy już nie wracały.
Mimo, że w naszym kraju nie ma go w kalendarzu dni oficjalnie wolnych od pracy, jest dla nas wielkim świętem, na które czeka się z utęsknieniem przez calutki rok. Nie we wszystkich krajach tak jest, a mnie zaciekawiła Finlandia, w której właśnie w Wigilię odbywa się corocznie (od 1827 r.) ogłoszenie Deklaracji Bożonarodzeniowego Pokoju. Na rynku dawnej stolicy- Turku- ogłoszonej stolicą fińskiego Bożego Narodzenia, w samo wigilijne południe, zostaje publicznie ( w asyście tysięcy mieszkańców i turystów) odczytany tekst z 1827 r. nawołujący do zaniechania wszelkich konfliktów i godnego powitania narodzin Bożej Dzieciny.
 :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj: :mikolaj:  :mikolaj: :mikolaj:

Kiedy my świętujemy Wigilię, na Ukrainie obchodzony jest Dzień Archiwisty.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #288 dnia: 25 Grudzień 2009, 09:38:39 »

25 grudnia


Gdy choinka tonie w wodzie – jajko toczy się po lodzie.
Jeśli pola zielone, gdy Chrystus się rodzi – Zmartwychwstaniu śnieg z deszczem przeszkodzi.
Jaka pogoda w dzień Bożego Narodzenia, taka też będzie od Ignacego (1 luty) po Szymona umęczonego (18 luty).
Gdy w Gody słonko świeci – tak i tydzień zleci.
W Boże Narodzenie dnia przybywa na kurze stąpnienie
.

 :07:Święto narodzin Chrystusa, czyli Boże Narodzenie w wielu krajach celebrowane jest niezwykle uroczyście. Wszędzie tam jest dniem wolnym od pracy. W zatwardziale „rewolucyjnej” Kubie, pod twardymi rządami Fidela Castro przez całe dziesięciolecia nie wolno było oficjalnie celebrować narodzin Dzieciątka Jezus. Wszystko zmieniło się po wizycie Jana Pawła II. Od 1998  r. Kubańczycy świętują Feliz Navidad, a w Hawanie odbywają się tradycyjne regaty bożonarodzeniowe (Regatta Feliz Navidad), będące jednocześnie uroczystym zakończeniem roku.

Tajwan faktycznie jest częścią Chin, ale jako jedna z 23 autonomicznych republik posiada własną konstytucję przyjętą 25 grudnia 1946 r. Kolejne rocznice tego faktu obchodzone są jako Dzień Konstytucji.

25 grudnia 1857 r. urodził się Muhammad Ali Jinnah - adwokat, indyjski i pakistański polityk – zwany Wielkim Prowadzącym (Kuaid-e-Azam) lub Ojcem Narodu (Baba-e-Kaum). Był założycielem Pakistanu, pierwszym (i dożywotnim) gubernatorem tego państwa oraz pakistańskim bohaterem narodowym. Nic więc dziwnego, że w tej części świata obchodzony jest dzisiaj Dzień Qaid el-Azama.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #289 dnia: 26 Grudzień 2009, 07:57:28 »

26 grudnia


Jaka pogoda w Szczepana panuje, taka na luty nam się szykuje.
Gdy na Szczepana błoto po kolana, na Zmartwychwstanie wytoczym sanie.
Jak przymrozi na Szczepana, będzie wiosna od Damiana (27 luty).
Licząc od Szczepana, który odpowiadał styczniowi – w kolejne 11 dni wróżono pogodę na cały rok
.

 :07: Drugi Dzień Bożego Narodzenia to w Australii Dzień Proklamacji, który upamiętnia powstanie Australii Południowej jako brytyjskiej prowincji. Wprawdzie proklamacje ogłoszono 28 grudnia 1836, ale obchody zwyczajowo przenoszone są na 26 grudnia.

 :mikolaj: W naszym kraju Mikołaj albo Gwiazdor przynosi prezenty w Wigilię, natomiast w krajach anglosaskich, dzień po Bożym Narodzeniu obchodzi się tzw. Boxing Day, czyli zwyczajowy dzień obdarowywania się prezentami (zapakowanymi w pudełka). Dawniej, właśnie tego dnia służba otrzymywała podarunki, napiwki i… wolny od pracy dzień. To pewnie Boxing Day stał się dla Dickensa kanwą do napisania słynnej „Opowieści wigilijnej”.
Taka sama idea przyświeca obchodzonemu dziś w RPA Świętu Życzliwości, zwanemu też Dniem Dobrej Woli.  W Namibii, Angoli i Mozambiku celebrowany jest Dzień Rodziny, natomiast Irlandczycy i mieszkańcy wyspy Man świętują z kolei Dzień Strzyżyka. Dziś została tylko nazwa, bo wątpię, by w dalszym ciągu łapano strzyżyki (uważane tam za króla wszystkich ptaków) po to tylko, by umieścić je w pudełku i obnosić po wszystkich domach w celu zapewnienia pomyślności i obfitych plonów w nowym roku. Zwyczaj ma średniowieczne korzenie.

Kwanzaa, to obchodzone w USA od 1966 r. i trwające tydzień Święto Dziedzictwa Afrykańskiego, będące afrykańskim odpowiednikiem naszych Świąt. Wręczane są prezenty, co wieczór ucztuje się w blasku świec, a wszystko wymyślił Ron Karenga – afroamerykański działacz polityczny, przewodniczący „Czarnych Nacjonalistów Kulturowych”. Kwanzaa rozpoczyna się co roku 26 grudnia i trwa do 1 stycznia roku następnego, czyli kończy się wraz z naszym Sylwestrem.

Na Wyspach Bahama w drugi dzień świąt odbywa się tradycyjna Junkanoo – uliczna parada w bajecznie kolorowych strojach i przy dźwiękach ekspresyjnej muzyki granej na bongo. Historia święta – dość interesująca  - sięga XVII w. Przywieźli je ze sobą afrykańscy niewolnicy. Samo słowo Junkanoo pochodzi z Afryki i jest swobodną interpretacją (właściwie brzmieniem fonetycznym) nazwy własnej „przedsiębiorstwa” należącego do handlarza niewolników Johna Canoe. Niektórzy interpretują to radośnie roztańczone jako symbol wyzwolenia spod jarzma niewolnictwa. Parada Junkanoo odbywa się dwa razy do roku – 26 grudnia i 1 stycznia. Została uwieczniona w jednym z filmów o przygodach Jamesa Bonda (Operacja Piorun, 1965).

Słowenia obchodzi Dzień Niepodległości i Jedności – jest to kolejna rocznica ogłoszenia w 1990 r. wyników plebiscytu niepodległościowego.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #290 dnia: 27 Grudzień 2009, 00:11:46 »

27 grudnia


Wigilia jasna, święty Jan ciemny  - obiecują rok przyjemny.
Jak Jan Apostoł ośnieżony – święty Józef już zielony (19 marca).
Jak na Jana śniegu po kolana, to Józek przyciągnie trawy wózek.
Gdy w Ewangelistę chmury, będą plonów góry.
Jak Apostoł pokazuje – taki luty następuje
.

W Kirgistanie, w rocznicę przyjęcia ustawy O ustanowieniu systemu paszportowego (27.12.1932 r.), obchodzony jest Dzień Pracownika Służb Paszportowo-Wizowych.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #291 dnia: 28 Grudzień 2009, 05:53:08 »

28 grudnia


Niewiniątek dzień pokaże, jaka się marcu pogoda okaże.
Jak w Młodzianków mgła i deszcz – to młodzież choruje też
.

Światowy Dzień Kina obchodzony jest w dniu jego oficjalnych narodzin. 28 grudnia 1885 r. w Paryżu odbył się pierwszy publiczny seans filmowy - bracia Lumiere zaprezentowali 35 osobom Wyjście robotników z fabryki.
 
Wygląda na to, że całowania nigdy dosyć. Ciekawe, jaka jest różnica między pocałunkiem a całowaniem? Dziś świętowany jest Międzynarodowy Dzień Całowania  :-*, a pół roku temu obchodziliśmy Światowy Dzień Pocałunku. Każde z tych świąt ma swoich fanów. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by świętować i latem, i zimą. Tym bardziej, że pocałunek działa też…odchudzająco. Pozwala spalić nawet do 90 kalorii. No to...buźka dla Wszystkich  :-* :-* :-*

Dia de los Innocentys  - tradycyjny Prima Aprilis[, zwany w Meksyku Dniem Niewiniątek przypada 28 grudnia. Także Hiszpanie obchodzą Dzień Świętych Niewiniątek. Tradycja odnosi się do Herodowej rzezi dzieci w Judei, która miała na celu zgładzenie Jezusa. Nie jest to jednak święto religijne, a wszyscy robią sobie nawzajem żarty. Nawet media prześcigają się w nadawaniu nieprawdziwe, ale za to zabawnych wiadomości.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #292 dnia: 29 Grudzień 2009, 05:43:44 »

29 grudnia


Po ostatnim nagromadzeniu świąt dzisiejszy dzień jest bardzo w nie ubogi - takie międzyświąteczne wytchnienie  :smil3dbd4d6422f04:.  Kiedyś 29 grudnia  obchodzony był Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Ponieważ jednak końcówka grudnia to bardzo świąteczny czas, dość trudno było organizować tematyczne konferencje, dlatego postanowiono przenieść obchody na czas, kiedy i tematyka, i samo święto ma szansę być zauważone. Od 2000 r. Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej obchodzimy 22 maja.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #293 dnia: 30 Grudzień 2009, 04:41:22 »

30 grudnia


Eugeni pogodę w czerwcu odmieni.
Eugeniego lód czy woda – pokaże, czy w maju będzie pogoda
.

Czwarta co do wielkości wyspa na świecie – Madagaskar – obchodzi dziś Dzień Republiki.

Na Filipinach obchodzony jest Dzień Joségo Rizala (1861-1896) – lekarza, poety i filipińskiego bohatera narodowego, skazanego na karę śmierci za rzekome podburzanie do buntu przeciwko Hiszpanom.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #294 dnia: 31 Grudzień 2009, 07:59:44 »

31 grudnia

 :smil4745332bdb86c:
Dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy.
Czy rok był suchy, czy błoto – nigdy w Sylwestra nie będzie padało złoto.
W noc Sylwestrową łagodnie – będzie kilka dni pogodnie
.


31 grudnia kościół obchodzi rocznicę śmierci papieża Sylwestra I (zmarł w 335 r.). Jest taka stara legenda, mówiąca, iż dawno, dawno temu św. Sylwester zamknął w podziemiach Watykanu smoka. Przepowiednia głosiła, że w rocznicę jego śmierci – 31.12.999 - smok uwolni się z kazamatów i zniszczy świat, zanim jeszcze rozpocznie się rok tysięczny. Kiedy o północy nie nastąpiło żadne spektakularne „bum” – oczekujące w trwodze tłumy ogarnął szał radości. I trwa to do dziś…
Po raz kolejny nadszedł ten dzień. Jutro wszyscy będziemy już o rok starsi, ale póki co spędzimy wieczór na – jak mawiał nasz Wieszcz – tańcach hulankach i swawolach, ciesząc się, że sylwestrowy smok nadal siedzi głęboko w podziemiach. Wszystkim życzę dobrej zabawy. Przodkowie już mawiali: Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, aby Was nie bolała głowa, ani bok. Bawcie się więc wesoło, ale tak, by mieć w pamięci przykazania Przodków. 
:564:
Święto jest zresztą wyjątkowo demokratyczne. Obchodzi je cały świat, a niektórzy nawet dwa razy w roku. Są takie nacje i religie, które posługują się nieco innym kalendarzem, nie przeszkadza im to jednak świętować nadejście Nowego Roku także wtedy, kiedy robi to reszta świata.

Hiszpanie nazywają naszego Sylwestra – La Nochevieja – a symbolem dzisiejszej nocy jest w ich kraju nie szampan, tylko…winogrona. Zgodnie z tradycją, kiedy zegar wybija północ, należy mieć przy sobie 12 winogron, symbolizujących 12 miesięcy. Aby zapewnić sobie pomyślność w ciągu całego roku, po każdym uderzeniu zegara należy zjeść jedno winogrono.

Niektórzy Szkoci zaczynają świętowanie już 29 grudnia. Najpierw dokładnie sprzątają domy, oddają właścicielom „co pożyczone” i starają pozbyć się wszelkich długów (bardzo mądre posunięcie), by w Nowy Rok wejść z tzw. czystym kontem. Ich Hogmanay, który podobno sięga tradycją aż do czasów Wikingów, trwa aż do 1 stycznia. Najsłynniejsze obchody odbywają się w Edynburgu. Tam zimowy festiwal trwa faktycznie 4 dni i rozpoczyna się właśnie 29.12 od marszu Wikingów, którzy przemieszczają się wraz z gawiedzią przez miasto w słynnym marszu z pochodniami. Całość kończy się pokazem fajerwerków na Wzgórzu Calton. Następny dzień to przedstawienia teatrów ulicznych, karnawał rodzinny ze śpiewem i tańcami, a w Sylwestra (zwanego Ne’er’s Day) odbywa się cały szereg imprez sportowych- od 1-milowego wyścigu dla każdego, poprzez wyścig psich zaprzęgów (Dogmanay), aż po słynny edynburski triatlon, podczas którego trzeba przepłynąć 8 długości królewskiego basenu i zrobić trzy okrążenia Fotelu Króla Artura (11 mil) na rowerze a potem jeszcze jedno per pedes, (czyli pieszo).

31 grudnia obchodzony jest także Dzień Celnika w Kirgistanie (z 31.12.1991 pochodzi prezydencki dekret o utworzeniu kirgiskiej służby celnej), oraz Narodowy Dzień Solidarności Azorów obchodzony od 1991 r we wszystkich azerskich diasporach na całym świecie. 
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #295 dnia: 01 Styczeń 2010, 08:01:42 »

Miesiąc styczeń – czas do życzeń

1 stycznia


Na Nowy Rok przybywa dnia na barani (lub zajęczy) skok.
Nowy Rok pogodny, zbiór będzie dorodny.

Nowy Rok
podobno po raz pierwszy witano hucznie w Mezopotamii już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą, jest to więc jedno z najstarszych międzynarodowych świąt. Wtedy jednak przypadało ono nie 1 stycznia, a gdzieś w okolicach marca i związane było z rozpoczynaniem nowych prac polowych po ustąpieniu wylewów rzek Tygrys i Eufrat.
Rzymianie jako pierwsi zaczęli świętować 1 stycznia, a zaczęło się od roku DCCVIII A.U.C., czyli 708 roku od założenia Miasta (Rzymu). Zgodnie ze stosowaną obecnie rachuba czasu był to 46 r. p.n.e. Natomiast 1 stycznia roku tysięcznego papież Sylwester II po raz pierwszy udzielił światu błogosławieństwa urbi et orbi (miastu i światu). W naszym kraju świętujemy nadejście Nowego Roku podobno dopiero od XIX w., a rozpoczynamy go o północy szampańskim toastem. Ponieważ zabawy trwają do białego rana, naturalną konsekwencją jest dzisiejszy dzień wolny od pracy. Ciekawy zwyczajem noworocznym (i alternatywą na sylwestrowego kaca) bywają kąpiele morsów, ale w naszym kraju nie ma chyba zbyt czynnych wielu uczestników tychże kąpieli. Większość z nas woli tylko podziwiać taplających się w lodowatej wodzie śmiałków.

Światowy Dzień Pokoju zwany też Światowym Dniem Modlitwy o Pokój ustanowił w 1967 r. papież Paweł VI. W 1969 r. święto zostało wprowadzone także do kalendarzy oficjalnych świąt ONZ.

Dzień Domeny Publicznej (póki co - nieformalny) obchodzony jest w wielu krajach, ale głównie przez bibliotekarzy. Większość z nas zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z zasad funkcjonowania praw autorskich, tymczasem świętowanie właśnie dzisiaj bierze się z faktu, iż właśnie 1 stycznia wygasają prawa autorskie do wszelkiej twórczości (oczywiście dopiero po 70 latach od śmierci autora, lub ostatniego z żyjących współautorów). Dziś do domeny publicznej wchodzą dzieła tych twórców, którzy zmarli w 1939 r., czyli m.in. Brunona Jasieńskiego, siostry Faustyny Kowalskiej, Karela Čapka i Osipa Mandelsztama.
Gdzieś kiedyś przeczytałam, że domena publiczna to prawdziwy skarbiec kultury, gwarantujący nam wszystkim dostęp do tejże kultury na równych prawach i bez żadnych opłat. A więc dzień radości nam nastał i Dzień Radości Wolnych Lektur (http://www.wolnelektury.pl/katalog/). Utwory wyżej wymienionych autorów mogą być już bez przeszkód zamieszczane w bibliotekach internetowych i każdy może z tych tekstów korzystać w dowolny sposób. Warto znać życiorysy (lub choć rok śmierci) swoich ulubionych autorów, jednak jeśli chodzi o pisarzy obcojęzycznych – trzeba jeszcze zwracać uwagę na datę śmierci tłumacza danej lektury (jest poniekąd współtwórcą – 70 lat liczyć należy od jego śmierci)

Uroczystość Najświętszej Marii Panny Rodzicielki należy do katolickich świąt nakazanych i jest najstarszym świętem maryjnym, a dogmat o tym, że Maryja jest Matką Boga Bogurodzicą ogłoszono już w 431 r. na Soborze w Efezie.

W Kamerunie obchodzony jest Dzień Niepodległości (na pamiątkę odzyskania tejże od Francji - w 1960 r.), a na Kubie – Dzień Wyzwolenia, mający przypominać zwycięstwo rewolucji z Fidelem Castro na czele i ucieczkę dyktatora Fulgencio Batisty (1.1.1959 r.).

Dzień Niepodległości świętują oprócz tego Haiti (1804)  i Sudan (1956), oraz Samoa Zachodnie (od Nowej Zelandii -1962)
.
Święto Niepodległości obchodzą także Czechy, a Słowacja – Dzień Ustanowienia Republiki Słowackiej. Oba państwa narodziły się ponownie 1 stycznia 1993 r. – po rozpadzie Czechosłowacji.

Litwa świętuje dzisiaj Dzień Flagi, a Tanzania – jako, że styczeń to idealna pora do nowych nasadzeń- Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day).
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #296 dnia: 02 Styczeń 2010, 07:58:23 »

2 stycznia


Makary pogodny, cały styczeń chłodny.

2 stycznia jest w Szkocji Drugim Dniem Nowego Roku i szkockim świętem państwowym, czyli dodatkowym dniem wolnym od pracy. Szkoci to szczęściarze. Mają więcej czasu, aby dojść do siebie po szaleństwach sylwestrowej nocy.

W Lichtensteinie i wielu kantonach Szwajcarii w drugi dzień nowego roku obchodzi się Berchtoldstag i jest to także dzień wolny od pracy.

Dzień Przodków, zwany też Dniem Bohaterów, to święto obchodzone na Haiti, podczas którego należy oddać hołd swoim przodkom.

Zgodnie z japońską tradycją drugi dzień nowego roku to bardzo dobry czas na inaugurację wszelkich nowych przedsięwzięć. W Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzony jest jako Shigoto HajimeDzień Rozpoczęcia Pracy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #297 dnia: 03 Styczeń 2010, 07:46:33 »

3 stycznia


Od Genowefy listopad swój bierze początek.

Estończycy obchodzą Dzień Pamięci Bojowników Wojny Wyzwoleńczej. Chodzi tu o wojnę przeciwko sowieckiej Rosji prowadzoną w latach 1918-1920, w której zginęło 5 tys. estońskich żołnierzy.

Dzień Bankowca i Finansisty obchodzony jest na Białorusi w pierwszą niedzielę stycznia i nawiązuje do przyjęcia na początku tegoż stycznia, tyle, że w 1922 r., dekretu o utworzeniu w Mińsku pierwszego białoruskiego banku.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #298 dnia: 04 Styczeń 2010, 05:53:23 »

4 stycznia


Gdy w Eugeniego lód albo woda taka i lipcowa pokaże się pogoda.

W Szkocji dzisiaj tradycyjny Dzień Prezentów (Handsel Monday), czyli czas prezentów wręczanych pracownikom przez ich pracodawców w pierwszy (jak już sama nazwa wskazuje) poniedziałek stycznia.

W Angoli, w pierwszy poniedziałek stycznia świętowany jest Dzień Męczenników Kolonializmu, a w Kongo Dzień Męczenników Niepodległości. Nazwy mówią tu same za siebie.

Birma, czyli Związek Maynamar obchodzi właśnie Dzień Niepodległości odzyskanej od Wielkiej Brytanii w 1948 r. Nazwa Maynamar została przyjęta przez juntę wojskową w 1989 r., ale – mimo, że ONZ ją zaakceptował – większość krajów (w tym Polska) używa w dalszym ciągu tradycyjnej nazwy tego państwa. Jedynie w bardzo oficjalnych tekstach Birma figuruje jako Związek Maynamar.

Dzień Ogoni obchodzony jest w rocznicę przeprowadzenia po raz pierwszy pokojowych protestów Ruchu na Rzecz Przetrwania Ludu Ogoni. Miało to miejsce 4 stycznia 1993 r. i mimo, że przyciągnęło niemal 300-tysięczny tłum, lud Ogoni nadal jest tępiony, a przywódcy Ruchu ( w tym znany nigeryjski pisarz, producent telewizyjny i działacz ekologiczny Kenule Beeson Saro-Wiwa) zostali zamordowani w 1994 r. Ogoni, to tubylcze, nigeryjskie plemię, którego przekleństwem stało się odkrycie na ich terenach potężnych złóż ropy naftowej. Od 1958 r. kompania Shell wywiozła stąd ropy za ponad 30 bilionów dolarów, a odwieczni właściciele zdewastowanych ziem – oprócz zniszczeń i zatrutego gazami powietrza – nie otrzymali nic.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 352
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #299 dnia: 04 Styczeń 2010, 22:59:55 »

5 stycznia

Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami.

Tucindan to święto Serbii i Czarnogóry związane z obchodami Bożego Narodzenia. Dzień przed prawosławną Wigilią jest uświęconym tradycją czasem uboju, (dlatego bywa nazywany Dniem Tucznika) i pieczenia bożonarodzeniowych mięs. Jest to także dzień, w którym pod żadnym pozorem nie wolno karać dzieci. Jeżeli ktoś się zapomni i udzieli latorośli ostrej bury, może być pewien, że przez cały rok będzie miał problem ze źle zachowującą się progeniturą.

Na Białorusi obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.
Zapisane
Janusz Kielak
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 25   Do góry