Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #75 dnia: 31 Maj 2009, 04:55:34 »

31 maja


I tak wspólnie dotarliśmy do ostatniego dnia miesiąca. Jak mówi przysłowie: Nie zawsze na ziemi maj, nie zawsze ludzkiemu szczęściu raj.

Zesłanie Ducha Świętego jest ostatnim dniem pięćdziesięciodniowego okresu wielkanocnego, dlatego nazywane bywa też Pięćdziesiątnicą. Obchodzone jest w niedzielę i poniedziałek, w siedem tygodni po Wielkanocy. Szczególnie w krajach protestanckich (Szwajcaria, Dania i niektóre Landy Niemiec) gdzie jest to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchody trwają dwa dni. W krajach anglosaskich często nosi nazwę Whit Sunday. Zesłanie Ducha Świętego jest tam ulubionym dniem chrztu, a ponieważ chrzest najczęściej kojarzony jest z kolorem białym, świąteczną niedzielę zaczęto potocznie nazywać „Białą”. Białą Niedzielę obchodzi się dzisiaj m.in. w Andorze, Anglii, Austrii, Belgii, oraz na Bahamach i Barbadosie. W naszym kraju termin „Biała Niedziela” kojarzy się raczej akcją społeczną, podczas której można bezpłatnie zbadać się u specjalisty lub wykonać darmowe badania diagnostyczne. Białą niedzielą nazywa się też w Polsce, przypadające na pierwszą niedzielę po Wielkanocy Święto Miłosierdzia Bożego. Zostało ono ustanowione w 2000 r. przez Jana Pawła II.
Podobnie jak Wielkanoc, Pięćdziesiątnica jest świętem ruchomym. W tradycji ludowej nosi ona nazwę Zielone Świątki i rozpoczyna lato (oczywiście w rozumieniu tradycji ludowej). Przysłowie mówi: Do św.Ducha nie zdejmuj kożucha, a po św.Duchu - legnij na kożuchu. Zawsze był to bardzo ważny czas dla ludzi, roślin i zwierząt. Sprzątano wówczas chaty i obejścia, bielono i przystrajano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami. (Na Zielone Świątki robimy porządki). Jak Polska długa i szeroka – tak dużo jest różnorodnych obrzędów zielonoświątkowych. Od 2007 r. jest to w naszym kraju dzień wolny od pracy. Obowiązuje też zakaz handlu.

W naszym kraju bocianem słynącym (co trzeci europejski „klekot” ma polskie korzenie), nie mogło oczywiście obyć się bez Dnia Bociana Białego. Ustanowiono go z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”. Białe, długonogie ptaki cieszą się ogromną sympatią naszego społeczeństwa. Tradycja ludowa przypisuje im niemal magiczne zdolności. Mają monopol na dostawę niemowląt i, jeśli nie wrzucą ich przez komin do domu nierozważnej panny, która niebacznie spojrzała na lecącego bociana, to porzucą je w kapuście. Tak, czy siak – przyrost naturalny to ich sprawka.;-) W XXI wieku bocian biały poszedł z duchem czasu. Przestał roznosić dzieci, ale z właściwą sobie fantazją zaczął wróżyć coś innego. Zobaczyć bociana w locie – będziesz podróżował. Bocian siedzący na gnieździe – to koniec marzeń o urlopie poza domem.:smie:   
Ptaki zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową. Z okazji Dnia Bociana Białego, w całym kraju (a zwłaszcza w Muzeum Bociana w Kłopocie) odbywają się festyny, prelekcje i wystawy. Można się na nich dowiedzieć np., że poczciwy nasz „żabojad” wcale nie lubi żab i poluje na nie tylko w stanie wyższej konieczności, (kiedy na łące nie uda mu się znaleźć niczego innego).
Od jakiegoś czasu, co 10 lat przeprowadzane są Międzynarodowe Spisy Bociana Białego. Pierwszy taki spis na świecie odbył się w Galicji, w 1876 r. Ostatni przeprowadzono w 2004 r. Wykazał on, że w Polsce mamy 58 tys. bocianich gniazd, z czego zasiedlonych jest 48 tys. To prawie ¼ całej bocianiej populacji na świecie! Dla porównania: na Ukrainie gniazduje 17.590 par, na Białorusi prawie 12 tys., w całej Rosji 8.400, w Niemczech 4 tys., we Francji 315 par, a we Włoszech par tylko 29. Dbajmy więc o nasze swojskie „klekoty”! I to nie tylko do święta. Od jakiegoś czasu zafundowano nam nawet bocianiego Big Brothera. Kto ma ochotę śledzić losy Tymka, Lotki i trójki ich dzieci, może zaglądać (nawet codziennie) na stronkę, gdzie prowadzony jest monitoring bocianów

Palaczom to się pewnie nie spodoba, ale dzisiaj obchodzimy też Światowy Dzień Bez Papierosa. Jest organizowany od 1988 roku przez WHO, z założeniem uwolnienia Europy od dymu tytoniowego. Mimo coraz szerzej zakrojonych akcji antynikotynowych, jakichś wielkich postępów na razie nie widać (w każdym razie w naszym kraju). Palacze bronią się konstytucyjnym prawem wolności wyboru. Rozumiem ich, bo sama (wieki temu) też paliłam, ale wielu z nich nie chce wziąć pod uwagę również naszego konstytucyjnego prawa do nie przebywania w zadymionych pomieszczeniach i do oddychania świeżym powietrzem w oczekiwaniu na autobus, czy tramwaj. To jakieś dziwne, nie odkryte jeszcze prawo fizyki, ale dym z papierosa - nie wiedzieć czemu – zawsze leci w stronę osoby niepalącej. Nawet znane i chętnie cytowane fredrowskie „wolnoć Tomku w swoim domku”, to tak naprawdę konflikt interesów. Palacz - chce w swoim domu „napalić się” do woli, a niepalący – nie chce wąchać dymu w swoim mieszkaniu. Tymczasem sąsiad „puszczający dymka” na balkonie, to 90% pewności, że dym wciśnie się do mojego mieszkania; kiedy sąsiad „popala sobie” w kuchni czy łazience -  dym wesolutko „leci” po rurach…oczywiście do mnie, itd. itp.  Powiecie mi, że się czepiam. No…powiedzmy, że troszkę, ale za to nie będę się rozpisywać o szkodliwości palenia. To temat znany i „wałkowany” powszechnie, ale może dzień taki, jak dzisiejszy stanie się okazją do rzucenia palenia? Warto chociaż spróbować. Podobno szykują się ustawy wprowadzające całkowity zakaz palenia w naszym kraju. W każdym razie palacze pewnie będą zmuszeni do szukania coraz bardziej ustronnych miejsc, aby móc się bezkarnie oddawać nałogowi.
Rujnuje zdrowie, szkodzi urodzie, kosztuje mnóstwo pieniędzy. Po co wam to?

:!: Byłoby co najmniej dziwne, gdyby w radosnej twórczości skutkującej tworzeniem najprzeróżniejszych świąt, zabrakło Dnia Blondynek.:-D  Jasnowłose panie są przecież „dobrem” ogólnoświatowym i – mimo niezwykłej popularności dowcipów o blondynkach – często niedościgłym ideałem. Może bierze się to stąd, że naturalne blondynki są gatunkiem wymierającym? Zdaniem naukowców – do 2202 r. mogą one całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat populacja jasnowłosych zmalała z 49% do 14% ogólnej liczby mieszkańców naszej planety. Jest po temu co najmniej kilka powodów. Po pierwsze – żeby urodziło się trwale jasnowłose dziecko, oboje jego rodzice powinni być blondynami. Po drugie – w krajach, gdzie przeważają ciemnowłosi obywatele, populacja ich stopniowo wzrasta, natomiast w tych europejskich krajach, w których mieszkają nosiciele „blond genu” (Słowianie, Skandynawowie, Niemcy), coraz częściej rodziny ograniczają się do jednego potomka. Po trzecie wreszcie – skoro naturalna blondynka jest zjawiskiem epizodycznym, to znalezienie sobie równie deficytowego partnera z blond włosami i w dodatku zakochanie się w nim z wzajemnością - graniczy z cudem. Szansa…jedna na milion.
Światowy Dzień Blondynek wymyślono jednak dla wszystkich jasnowłosych pań: i tych -„naturalnych”, i tych, które naturze nieco pomogły. Myślę, że trochę chodzi w nim o obalenia stereotypu silikonowej panienki, ponieważ laureatki przyznawanej tego dnia nagrody Brylantowej Szpilki – „najblondyńsze” z blondynek - muszą być utalentowane, inteligentne, modne, nieskończenie kobiece…

Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, zgodnie ze starym Kalendarzem Robotniczym, w którym umieszczono większość świat branżowych, obchodzony był w ostatnią niedzielę maja. Czy celebrowany jest w dalszym ciągu – trudno właściwie powiedzieć.

Dzień Chemika obchodzony jest w Rosji, oraz na Ukrainie i Białorusi w ostatnią niedzielę maja. Jest to święto obfitujące w rozliczne tradycje, które są skrupulatnie przestrzegane przez kolejne pokolenia absolwentów „chemicznych” kierunków nauki. Każdy kolejny rok obchodzony jest pod hasłem kolejnego symbolu z Tablicy Mendelejewa. Pierwszy Dzień Chemika poświęcony był wodorowi. Święto łączy podczas obchodów uczniów, ich nauczycieli, studentów, absolwentów i wykładowców Wydziałów Chemii wszystkich pokoleń. Chemicy zgodnie twierdzą, że to dzięki nim kobiety mogą cieszyć się z proszków do prania, nowych linii kosmetyków i „samonośnych” rajstop, a mężczyźni – z nowych odmian olejów silnikowych o zapachu cytryny. Chemicy świętują w tych krajach od 1966 r.

Niemal wszystkie plemiona słowiańskie miały własne rytuały i tradycje. Te, zajmujące północnowschodnie tereny Europy, obchodziły w ostatnią niedzielę maja związane z kultem Żywii Święto Kukułeczki. Młodzi ludzie, głównie bezdzietne jeszcze dziewczęta, spotykali się na śródleśnych polanach by tańczyć w korowodach i śpiewać zabawne piosenki o wiośnie i bogini Żywii. Było to jedyne święto w roku, kiedy można było „wymienić się sercem” z ukochaną osobą. Należało tylko pocałować swego wybranka przez brzozowy wianek ( brzoza - to słowiański symbol miłości i czystości), wypowiadając przy tym zaklęcie: Miły mój, miła moja – nasze losy się splatają. Ani płacz, ani śmiech – już nas nie rozdzielają. Później koniecznie trzeba było wymienić się jakimś drobiazgiem. Dziewczyna trzymała zawsze w ręce figurkę kukułki wierząc, że ptaszek zaniesie słowa przysięgi do samej Żywii, co oczywiście umożliwi jej spełnienie prośby.

W ostatnią niedzielę maja Algieria, Dominikana, Haiti, Mauritius, Maroko, Szwecja, Tunezja, Francja świętują Dzień Matki. We Francji jednak, jeżeli (podobnie jak dziś), w tym samym dniu wypada Zesłanie Ducha Świętego – obchody Dnia Matki przesuwa się na pierwszą niedzielę czerwca.

Ostatnia niedziela maja to w Wenezueli Arbor Day Dzień Drzew.

Doroczny Dzień Rosyjskiej Adwokatury jest stosunkowo młodym świętem. Ogłosili go w 2005 r. uczestnicy w Ogólnorosyjskiego Zjazdu Adwokatów.

W ostatnią niedzielę maja w Turkmenistanie obchodzony jest Dzień Dywanów. Od 1992 r. jest świętem narodowym. Główne uroczystości odbywają się w jedynym na świecie Muzeum Turkmeńskich Dywanów w Aszchabadzie. Jedno z przysłów Wschodu głosi, że dom rozpoczyna się tam, gdzie rozścielono dywan. Dla dawnych koczowniczych ludów turkmeńskich, dywan był oazą pośród piasków pustyni lub górskich szczytów. Zastępował meble i łóżko, był wykorzystywany do transportu rzeczy. Dziełem sztuki stał się dużo później, kiedy jego twórcy zaczęli prowadzić osiadły tryb życia. Dzisiejsze dywany wytwarzane w Turkmenistanie, przyrównywane są do weneckiego szkła, brukselskich koronek i kubańskich cygar. Są wykonane precyzyjnie i perfekcyjnie. Z całą pewnością zasłużyły sobie na Święto Turkmeńskich Dywanów.

Dzień Królewskich Sił Zbrojnych Brunei obchodzony jest co roku w rocznice utworzenia (31.05.1961). Na centralnym placu stolicy odbywa się organizowana z wielkim rozmachem parada wojskowa, której nie powstydziłby się nawet słynący z zamiłowania do hucznych defilad sam nieboszczyk Kim Ir Sen.

W Abchazji i wśród całej abchaskiej diaspory obchodzony jest dziś Dzień Pamięci Ofiar Wojny Kaukaskiej i przymusowych eksmisji górskich narodów Kaukazu. Jest to czas pamięci o tysiącach ludzi zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny i przeniesienia się na Bliski Wschód. W latach 60-tych i 70-tych XIX wieku wyemigrowała stąd połowa ludności. Potomkowie muhadżirów (emigrantów) zamieszkują dziś 45 krajów. 31 maja 1990 r. odsłonięto na suchumskim nabrzeżu kamień pamiątkowy i corocznie, w trakcie obchodów Dnia Pamięci, składane są tam kwiaty. Planowane jest ustawienie w tym miejscu pomnika muhadzirów.

Ciekawostki:
Maraton przez Most Wielki Bełt
Ciekawa informacja dla globtroterów. W czerwcu 2009 swoje 10 urodziny obchodzi drugi co do wielkości wiszący most na świecie - Most Wielkiego Bełtu w Danii. Dla uczczenia tego faktu już dzisiaj można wziąć udział, lub tylko poprzyglądać się wielkiemu maratonowi przez Wielki Most. Start w Korsorze na Zelandii, meta w Nyborgu na Fionii. Podczas wyścigu, jedna połowa mostu zostanie zamknięta dla zwykłego ruchu na co najmniej 3 godziny.
Po jego zakończeniu, w Nyborgu odbędzie się duży koncert dla wszystkich uczestników maratonu. Cała przeprawa liczy 16 km (sam most-ponad 13 km), ale miarą wielkości mostu wiszącego jest długość jego przęsła. Długość przęsła tego mostu wynosi 1624 m i ustępuje pierwszeństwa tylko japońskiemu Akashi Kaikyo (1991 m). Dwa środkowe pylony mają 254 m wysokości i stanowią, jakby na to nie patrzeć, najwyżej położone punkty Danii. Jechaliśmy nim. Robi wrażenie.

Sroczka chwalipięta :-D oczywiście chwali swój ogonek, ale tym razem - dla odmiany i wbrew obiegowej opinii o „odwiecznej walce” między Gorzowem z Zieloną Górą  - wieści z Winnego Grodu.

W Zielonej Górze trwają Dni Województwa Lubuskiego, na których prezentujemy wszystko, co mamy najlepszego w naszym województwie i jeszcze nieźle się przy tym bawimy. :bib:
Dni organizowane są corocznie, raz w jednej, raz w drugiej lubuskiej stolicy. Obchody uświetniają zawsze znakomici goście i wykonawcy spoza naszego terenu, a całość pokazuje barwną i niepowtarzalną kulturę i tradycję regionu.

Trwający od wczoraj w Zielonej Górze Konwaliowy Turniej Tańca o Grand Prix Polski odbywa się co roku, w maju i to już od 1987 r. Mogą brać w nim udział dzieci, młodzież i dorośli różnych klas tanecznych. Jeden z tradycyjnych punktów regulaminu jest trochę nietypowy. Mówi o tym, że każdy tancerz, bez względu na to, czy nie ma jeszcze 7 lat (najniższa kategoria wiekowa), czy przekroczył już 45 wiosnę życia (najwyższa kategoria), ma obowiązek wręczenia bukieciku kwiatów swojej partnerce. Kwiaciarki oczywiście są obecne przez cały czas trwania imprezy, a zwyczaj jest bardzo sympatyczny i uczy szacunku dla dam.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #76 dnia: 01 Czerwiec 2009, 04:21:34 »

Na początek garść przysłów czerwcowych:

W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze.
Czerwiec, gdy zagrzmi, gdzie zorze zachodzą, ryby się znacznie i obficie zrodzą.
Gdy czerwiec mokry po zimnym maju – chłopom w jesieni będzie jak w raju.
Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni.

I z tym optymistycznym akcentem przechodzę do prezentacji dzisiejszych okazji do świętowania. A jest ich na świecie całkiem sporo. Do wyboru, do koloru…


1 czerwca

Najbardziej znane z dzisiejszych świąt, to Międzynarodowy Dzień Dziecka – ponadnarodowe święto wszystkich milusińskich. Obchodzone jest praktycznie na całym świecie. Choć pod różnymi nazwami i w różnych terminach, wszędzie chodzi w nim o propagowanie idei bezpiecznego i beztroskiego dzieciństwa.
1 czerwca celebrowany jest głównie w krajach postsocjalistycznych, reszta świata, w większości świętuje 20 listopada Dzień Praw Dziecka.
Dzieci przyzwyczaiły się do faktu, że tego właśnie dnia wolno im niemal wszystko. Jest to tak oczywiste, że nawet wśród dorosłych, którzy po prostu „mają lenia” , funkcjonuje powiedzenie „…nie zrobię tego, mam dzisiaj Dzień Dziecka.” Zwyczajowo obdarowujemy naszych milusińskich prezentami i łakociami, organizowane są różnego rodzaju imprezy. Dzień ma ciepły, rodzinny charakter. Kojarzy się przede wszystkim z uśmiechem i zabawą, a w naszym kraju (od 1994 r.) dodatkowo obraduje w tym dniu Sejm Dzieci i Młodzieży.
Dzieciaki nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej i nie zastanawiają się nad tym, że wprowadzenie kiedyś tego dnia miało na celu głównie określenie ich statusu społecznego i uświadomienie tzw. „ogółowi”, że dziecko także jest człowiekiem. Dzień Dziecka i Matki obchodzi także Mongolia.

Może nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, ale z uwagi na szczególny charakter Dnia Dziecka, Sejm Rzeczypospolitej postanowił w 2006 r. ustanowić także w tym dniu Dzień Bez Alkoholu. :P Podejrzewam, że okaże się to jedną wielką fikcją, ale może by tak chociaż spróbować?
 
Do serca przytula psa,
Weź na kolana kota…
Wszystkim kociarzom, i nie tylko, przypominam – dziś mamy Dzień Przytulania Kota.

Australia Zachodnia- największy stan kontynentu australijskiego - w pierwszy poniedziałek czerwca świętuje Dzień Fundacji - rocznicę wylądowania i osiedlenia się na zachodnim wybrzeżu pierwszych wolnych osadników. Przybyli na okręcie Parmelia pierwsi koloniści, pojawili się w Zachodniej Australii pięć lat przed zasiedleniem Południowej Australii i Wiktorii (1.06.1829 r.)

Dajakowie (legendarni łowcy głów) na Borneo obchodzą święto plonów znane tutaj pod nazwą Gawai Dayak. Gawai znaczy rytuał, święto, a Dayak to zbiorowa nazwa grup zamieszkujących Sarawakna Borneo. Wielka feta obchodzona jest niemal jak Nowy Rok. Ludzie pozdrawiają się i składają sobie nawzajem życzenia. Odbywają się rytuały składania ofiar przodkom, tańce wojenne zwane ngajat, pokazy walk i strzelania z dmuchawki.

Rosyjska armia świętuje Dzień Floty Północnej działającej w obrębie Morza Barentsa i Morza Północnego.

W Gruzji dzisiejszy dzień to prawosławna Ninooba – święto patronki Gruzji, apostołki Nino, zwanej tez Christianią, która miała zdolność uzdrawiania ludzi w imię Chrystusa. Uleczyła m.in. gruzińską królową. Przyczyniła się do chrystianizacji Gruzji (początek IV wieku), przynosząc ze swej wędrówki symbol nowej wiary - wykonany z pędów winorośli krzyż, z opadającymi w dół ramionami. Jako najcenniejsza relikwia, krzyż otoczony włosami św.Nino,  przechowywany jest do dziś w katedrze Sioni w Tbilisi.
W ikonografii Kościołów wschodnich przedstawiana jest jako szczupła, jasnowłosa kobieta, ubrana w jasne (najczęściej białe) szaty z chustką na głowie i krzyżem w prawej dłoni. We wszystkich gruzińskich cerkwiach odbywają się tego dnia specjalne nabożeństwa. Zgodnie z tradycją, spore grupy dzieci i młodzieży (pod opieką duchownych) rozpoczynają tego dnia pielgrzymkę śladami św.Nino. Może ona trwać nawet i półtora miesiąca i ma w pełni odtworzyć drogę, którą Christiania dotarła do Gruzji.

June Bank Holiday czyli Święto Czerwcowe obchodzone jest w Irlandii zawsze w pierwszy poniedziałek czerwca. Jak sama nazwa wskazuje (bank holiday), banki są pozamykane, a co za tym idzie, większość firm, nie mogąc realizować płatności, również ma wolne.  Jest  to publiczne święto, w czasie którego każdy, z wyjątkiem niezbędnych służb, ma prawo do dnia wolnego, a jeżeli już ktoś pracuje - otrzymuje wyższą stawkę. Zwyczajowo spędza się ten czas na majówkach (które w zasadzie powinno się już nazwać „czerwcówkami” :-), czyli na wolnym powietrzu.

Na Azorach dziś Święto Wysp .

W Kenii każde święto organizowane jest z dużym rozmachem. Każde wiąże się z uroczystymi pochodami, nabożeństwami, rodzinnymi przyjęciami. Dzisiejszy Dzień Madaraka (Madaraka Day) upamiętnia dzień, w którym Kenia zyskała samodzielny rząd (1.6.1963)

Dzień Prezydenta, który dziś obchodzony jest w Palau czci datę urodzin pierwszego prezydenta Republiki - Remeliika Ignacio Haruo (1933 - 1985), który sprawował urząd od 2.03.1981 do 30.06.1985 (został zamordowany).

1 stycznia 1962 Samoa Zachodnie stało się niezależne od Nowej Zelandii. Dzień ten jest do dziś obchodzony przez społeczność samoańską jako Dzień Niepodległości, ale z uwagi na kapryśne styczniowe warunki pogodowe – obchody przeniesiono na czerwiec.

Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) świętuje dziś Kambodża, a w Polsce rozpoczynamy obchody Dni Lasu i Zadrzewień (1 do 7 czerwca).  
Właśnie mija 50 lat od czasu powołania Komitetu Dni Lasu, który przekształcił się później w Komisję Dni Lasu i Zadrzewień. Idea Dni zbliżona jest do Arbor Day obchodzonego uroczyście w większości krajów świata. Organizowane są w tym czasie społeczne akcje sadzenia drzew, pielęgnacji parków, zakładania i porządkowania terenów zielonych. Nadleśnictwa otwierają swoje podwoje i przyjmują wycieczki. Odbywają się różnorodne konkursy, wystawy i festyny propagujące ideę sadzenia drzew przy drogach i w osiedlach.

Od 1 do 5 czerwca trwa też Tydzień Czytania Dzieciom. Myślę, że nikogo nie trzeba do tego zachęcać. Czytanie rozszerza horyzonty.


Ciekawostka:
Na początku czerwca każdego roku świętowano w Islandii Fardagar Dni Przeprowadzek. Były to cztery ostatnie dni siódmego tygodnia lata, kiedy noce stawały się na tyle jasne, że zwierzęta mogły swobodnie, bez ciągłego nadzoru, paść się na pastwiskach. Pracownicy farm otrzymywali wynagrodzenie za całoroczną pracę i mogli (lub musieli) udać się na poszukiwanie nowego właściciela ziemskiego, gotowego oddać im w zarządzanie ziemię i bydło. Ponieważ do końca XIX w. 90% rolników było dzierżawcami, więc podczas Dni Przeprowadzek, następowały dość duże ruchy ludnościowe. Prawo islandzkie było tak skonstruowane, że mieszkaniec danego regionu mógł otrzymać jakąkolwiek zapomogę dopiero po 10 latach pobytu, dlatego najczęściej zatrudniano dzierżawców na 9 lat, zmuszając ich tym samym do migracji w inne rejony Islandii. Pieniądze pozostawały w miejscowej kasie. Zapomogę można było uzyskać tylko w miejscu swojego urodzenia. Pewnie stąd ciągłych wzięło się, znane i u nas powiedzenie: „Przeprowadzka gorsza od pożaru”.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #77 dnia: 02 Czerwiec 2009, 04:47:25 »

2 czerwca

Ciekawe, czy Święty Eugeni pogodę w czerwcu odmieni. Ciągle deszcz, deszcz, deszcz...

Dzisiaj panowie uciemiężeni „zwisem męskim dekoracyjnym” mogą sobie odetchnąć. Od samego rana mamy Dzień bez Krawata. Są pewnie i tacy mężczyźni, którzy obchodzą to święto codziennie, więc oni i tylko oni mogą być dziś „pod krawatem”. Pozostali panowie mają luz. Nikt i w żadnej firmie nie powinien mieć im dzisiaj za złe mniej formalnego stroju.
Nazwanie krawata „zwisem męskim dekoracyjnym” pochodzi z czasów głębokiego PRL-u, kiedy „słowotwórstwo handlowe” w obronie czystości rodzimego języka dochodziło do granic absurdu. Niekiedy trudno było rozszyfrować, co autor miał na myśli:
trójkąt męski elegancki – slipy
dźgacz prosty hartowany - igła
marmurek uniwersalny dwustronnie wypalany - osełka
podłóżkowiec dwulitrowy z kalkomanią - nocnik
właźnica pięcioszczeblowa, drewniana ręcznie rżnięta - drabina
fuz wlotowo wylotowy - okno
posuwy, cichostępy - kapcie
podgardle dziecięce - śliniak
skurzawka – ściereczka do kurzu
lampostój - oczywiście lampa stojąca
deszczochron - parasol
zatulnik – szlafrok
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bułgaria obchodzi dziś Dzień Botewa – w rocznicę śmierci narodowego poety i rewolucjonisty Christo Botewa. O godz. 12.00, na dźwięk syren i dzwonów zamiera na 3 minuty ruch na wszystkich ulicach.

Światowy Dzień Pentarki. Pétanque zwana w naszym kraju pentanką, to coraz popularniejsza na świecie forma gry w bule rodem z Francji. Rabelais scharakteryzował ją bardzo trafnie, mówiąc ,że ani reumatyzm ani inne choroby nie są w stanie powstrzymać kogokolwiek przed tą grą. Jest ona odpowiednia dla ludzi w każdym wieku, młodych i starych. W Polsce mamy już kilkanaście klubów bularzy, odbywają się Mistrzostwa Polski, Europy i Świata. Zainteresowani mogą zajrzeć na stronę Polskiej Federacji Pentaque

Najważniejsze z włoskich świąt – Święto Republiki - to kolejna rocznica proklamowania Republiki. 2 i 3 czerwca 1946 odbyło się referendum (po raz pierwszy wzięły w nim udział także kobiety), po którym – zgodnie z decyzją mieszkańców - Włochy przestały być monarchią. Święto, jak przystało na urodziny, jest wyjątkowo uroczyste. Parady wojskowe odbywają się w wielu dużych miastach. W największej - rzymskiej – biorą udział przedstawiciele wszystkich sił zbrojnych, przyglądają się temu oficjele, a nad via Fori Imperiali przelatują myśliwce, pozostawiając po sobie barwne ślady układające się w trójkolorową włoską flagę. Wieczorem otwiera swoje podwoje Pałac Prezydenta, odbywają się występy wojskowych i policyjnych orkiestr.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #78 dnia: 03 Czerwiec 2009, 03:32:59 »

3 czerwca


Dzień Leśnika można znaleźć w bardzo wielu kalendarzach, ale nie jest to wcale jednoznaczne z obchodami tego święta, bo ile kalendarzy, tyle możliwości. Mamy więc Dzień Leśnika w pierwszą środę czerwca (czyli dziś), ale też można go obchodzić 21 marca , 5 kwietnia, 5 maja i podobno nawet we wrześniu…do wyboru, do koloru. Każdy może świętować wtedy, kiedy mu to najlepiej pasuje. Można też, wzorem Lata leśnych ludzi, obwołać Rok Leśnych Ludzi, a zatem doceniać leśników przez okrągły rok. Niezależnie od daty, w której powinno się świętować ten jeden-jedyny, najprawdziwszy Dzień Leśnika , życzę wszystkim Leśnym Ludziom, by kłusownicy przeszli na wegetarianizm, robale szkodzące uprawom leśnym przestały się rozmnażać, a złodzieje drzewa, zamiast kraść, brali gremialny udział w akcjach sadzenia lasu.

Ciekawe, czy dzisiejszy Dzień Dobrej Oceny powstał tylko z myślą o uczniach i cenzurce z czerwonym paskiem, czy idea jego była zdecydowanie szersza. Ciekawe też, czy obchody polegają na tym, że nie stawia się dzisiaj nikomu złych stopni? A może tak zatrudnić ankieterów-wolontariuszy i pokusić się o ocenę np. stanu dróg w naszym kraju? :P Pewnie jednak bezpieczniej pozostać przy szkolnictwie, a ściślej – przy samych uczniach, bo i nasza oświata nieco chyba kuleje. Drodzy uczniowie – życzę Wam jak najlepszych ocen na świadectwach. W końcu wakacje tuż tuż.

Dzień Niepodległości Czarnogóry. Na mocy referendum z 21 maja 2006, w którym 55% mieszkańców Czarnogóry opowiedziała się za niezależnością, Parlament przyjął w dniu 3.06.2006 rezolucję o wycofaniu się z unii z Serbią i ogłosił niepodległość Republiki.

Zdaniem badaczy, zanim pierwsze okręty przybiły do wybrzeża Australii (1788), tereny te przez ponad 50 tys. lat zamieszkiwali tubylcy, dla których nie istniało prawo własności ziemskiej. Dla nich, świat żywych był nierozerwalnie związany ze światem przodków i z naturą, a ziemia była wartością nadrzędną - nie mogła należeć do kogokolwiek osobiście, nie mogła być sprzedana, kupiona, ani podarowana.
W tym samym czasie, zgodnie z prawem międzynarodowym obowiązującym w XVIII w., wszystkie odkryte właśnie terytoria były terra nullius (niczyje) i jako takie, automatycznie przechodziły na własność odkrywców. Brytyjczycy wprawdzie nie negowali istnienia rdzennej ludności, ale w ich mniemaniu były to ludy zbyt prymitywne, by mogły posiadać prawo własności do czegokolwiek.
Po niemal 200 latach Eddi Mabo, wspólnie z innymi rdzennymi mieszkańcami wyspy Murray, upomniał się o zwrot ziemi, zabranej ich przodkom przez kolonizatorów. W 1982 r. wystąpił z pozwem przeciwko stanowi Queensland. Precedensowa sprawa trwała 10 lat. 3 czerwca 1992 r. Sąd Najwyższy Australii wydał wyrok, w którym potwierdził prawa Aborygenów do terenów zamieszkałych przez nich jeszcze w czasach prekolonialnych. XIX-wieczny akt korony brytyjskiej o terra nullius został unieważniony, ale Eddie Mabo tego nie dożył. Zmarł w styczniu 1992 r. w wieku 56 lat.
Dzień ogłoszenia wyroku jest dla Aborygenów równoznaczny z uznaniem ich wreszcie  za pełnoprawnych ludzi, posiadających także przynależne rodzajowi ludzkiemu prawo własności. Rdzenni mieszkańcy Australii świętują go, jako Dzień Mabo.

Dzień Męczenników Ugandy jest świętem państwowym, obchodzonym ku czci chrześcijan, którzy w latach 1885-1886 zostali zamordowani przez króla Mwanga II (katolicy i anglikanie). Łącznie zginęło tu 45 osób, najmłodsi mieli zaledwie 12 lat. 3 czerwca 1886 dokonano w Namugongo największej egzekucji. Męczenników z Namugongo kanonizował w 1964 r. papież Paweł VI.  Kościół zbudowany w miejscu, gdzie płonął stos, został podniesiony w 1975 r. do godności bazyliki. Co roku, 3 czerwca, do sanktuarium św. Karola Lwangi przybywają pielgrzymki także z krajów sąsiednich.

Wspomnienie Rozbitych Lalek to jeden taki dzień w roku, w którym japońskie dzieci przynoszą do świątyni swoje zepsute zabawki w celu urządzenia im uroczystego pogrzebu.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2011, 09:06:36 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #79 dnia: 04 Czerwiec 2009, 04:14:41 »

4 czerwca

Dzisiejszy dzień to dla Słowian prastare Święto Jaryły, bardziej znane jak Święto Młodej Brzozy. Jaryle (bogowi rolnictwa) należało podziękować za zakiełkowanie wcześniej wysianych zbóż. Czerwiec jest miesiącem bujnego rozwoju roślinności, a wśród powszechnej zieloności bardzo szczególną estymą cieszyły się młode brzozy. Smagnięcie ciała brzozową gałązką miało pobudzać siły życiowe. Na korze brzozowej pisano życzenia i prośby do Mokoszy – najważniejszej z żeńskich bogiń słowiańskich. Mokosz była boginią mokrej pogody (mówiono, że deszcz, to jej mleko), opiekunką kobiet, Matką Roślin, Matką Ziemią…
W folklorze słowiańskim święto przypominało nieco współczesne Zielone Świątki i było obchodzone jeszcze długo po nadejściu chrześcijaństwa. Nawet silne rozwinięcie się kultu maryjnego, wiązane jest przez badaczy z niezwykle popularnym pierwotnym kultem Mokoszy.

Dzieci żyjące w strefach konfliktów zbrojnych właściwie nie mają przyszłości. 19 sierpnia 1982 roku, na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne - "wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji" - postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji.
Od 1982 r. minęło już sporo czasu, ale świat wcale nie stał się lepszy. Dzieci giną już nie tylko podczas wojen. Swoje żniwo pośród małych obywateli zbierają też coraz częstsze ataki terrorystyczne. Ludzkość nie dorosła jeszcze do życia w pokoju. Spróbujmy jednak stworzyć dzieciom bezpieczny azyl, chociaż we własnych domach, szkołach, czy na podwórkach.

Dzień Bankowca świętują Mołdawianie. 4 czerwca jest dniem, w którym powstał Narodowy Bank Republiki Mołdowy (1991).

Święto Estońskiej Flagi obchodzone jest w rocznicę jej poświęcenia ( 4.6.1884). Trójkolorową flagą: niebieską jak niebo i wody Bałtyku, czarną- jak ziemia-karmicielka i białą- jak niewinność, nadzieja i białe estońskie noce, posłużyli się po raz pierwszy dorpaccy studenci podczas manifestacji niepodległościowej w 1881 r. Status flagi narodowej uzyskała w 1922 r. i była nią do czasu aneksji przez ZSRR w r.1940. Oficjalnie powróciła na maszty po "śpiewającej rewolucji" w 1990 r. Mniej oficjalnie używano jej już na przełomie 1988/89.

Święto Fińskich Sił Zbrojnych obchodzone jest w dniu urodzin barona Carla Mannerheima, marszałka Finlandii, jej regenta i prezydenta (ur. 1867)/

Dzień Emancypacji obchodzony jest w Tonga w rocznicę wydania przez króla Jerzego Tupou I (4.6.1862) edyktu uwalniającego niewolników i nadającego im pełnię praw obywatelskich. Jest to także Dzień Wyzwolenia od Brytyjczyków (4.6.1970) tego wyspiarskiego państwa w Polinezji.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #80 dnia: 05 Czerwiec 2009, 05:36:08 »

5 czerwca

Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest w różny sposób, ale niemal wszędzie organizowane są uliczne parady, happeningi, zielone koncerty, konkursy artystyczne w szkołach, sadzenie drzewek, szkolenia dotyczące recyklingu i wiele, wiele innych imprez. Najczęściej zresztą jest to cały cykl imprez plenerowych organizowanych już od końca maja i przez niemal cały czerwiec. Idea Dnia nie wymaga chyba tłumaczenia.

Nowa Zelandia połączyła przyjemne z pożytecznym. Światowy Dzień Ochrony Środowiska jest tam również Narodowym Dniem Sadzenia Drzew (Arbor Day).

Zgodnie ze swoim manifestem Międzynarodowy Dzień Zbliżenia nie zna granic. :spok:Można go obchodzić „przy pomocy nowoczesnej techniki lub staroświeckich gestów. Wyjdź na ulicę, poszukaj ludzi, którzy chcą Cię spotkać i pozwól poznać się bliżej. Dzwoń, czekaj w kawiarniach, rozglądaj się dookoła, uśmiechaj się i wyłapuj uśmiechy. Nie tylko Ty czekasz na ten dzień. Jedyny taki dzień w roku. Bo jeśli nie 5 czerwca, to kiedy?” Tyle manifest. Zainteresowanych odsyłam na <a href="http://www.mdz.org.pl/" target="_blank" title="stronę MZD ">stronę MZD </a>

Dania swoje Święto Konstytucji (Grundlovsdag) obchodzi w rocznicę jej uchwalenia (5.6.1849).Sklepy są pozamykane przez cały dzień (lub przynajmniej od południa). W parkach odbywają się mityngi polityczne, ale ludzie częściej świętują w gronie rodziny i przyjaciół - w domach lub parkach, ponieważ jest to w Danii również Dzień Ojca.

W Azerbejdżanie od 2007 r. obchodzony jest dorocznie ustanowiony przez Prezydenta – Dzień Melioranta.

Na Seszelach, w rocznicę zamachu wojskowego 5.6.1977, obchodzone jest święto narodowe – Dzień Wyzwolenia.

Przemoc i agresja, zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywają dzieci, są same w sobie zjawiskiem nagannym. DzisiejszyDzień Szkoły Bez Przemocy propaguje istnienie placówek bezpiecznych i przyjaznych. Obchodzony jest wprawdzie dopiero po raz drugi, a już całkiem <a href="http://www.szkolabezprzemocy.pl/674,mapa-aktywnych-szkol" target="_blank" title="sporo szkół ">sporo szkół </a> zdecydowało się na wspólne świętowanie. Inicjatywa naprawdę godna poparcia, ale swoją drogą obawiam się, żebyśmy w przyszłości nie musieli świętować Dnia Przedszkoli Bez Przemocy. Jest to zjawisko, które rozszerza się w zastraszającym tempie. :-( :cry:   

Ciekawostka
W lubuskich lasach <a href="http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090603/POWIAT04/914476669" target="_blank" title="pojawiły się już grzyby">pojawiły się już grzyby</a>. Prawdziwki.
:064: Zapraszamy. :kap:
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:27:42 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #81 dnia: 05 Czerwiec 2009, 23:53:11 »

6 czerwca

Przysłowia na dzień dzisiejszy trochę straszą: Norbert, Robert, Medard to bracia młodzi – spodziewajcie się powodzi. Czyżby kolejni „źli ogrodnicy”?
Przynajmniej jeden z nich miewa czasami lepsze notowania: Siej na świętego Norberta, będzie jęczmienia sterta.

Argentyna jest chyba jedynym państwem, które świętuje Dzień Polaka na Emigracji (Dia del Colono Polaco), zwany też Dniem Osadnika Polskiego. :spok:Obserwując masowe wyjazdy młodych ludzi w ostatnich latach nasuwa się refleksja – może w niedługim czasie święto awansuje do rangi, jeśli nie Światowego, to przynajmniej Europejskiego Dnia Polaka. ;-)   
Polonię argentyńską szacuje się dziś na 150-450 tys. osób. Pierwsi emigranci z naszego kraju pojawili się w Argentynie prawdopodobnie w okresie wojen napoleońskich, napoleońskich już z całą pewnością brali udział w XIX wiecznych walkach wyzwoleńczych (wojna paragwajska 1865-1870). Pierwszą polonijną organizację w Ameryce stworzyli w 1890 r. powstańcy styczniowi. Pod koniec 1921 r. osiedliło się tam 32 tys. polskich emigrantów, w okresie międzywojennym ich liczba zwiększyła się o kolejne 150 tys., a po II wojnie wśród kolejnych 200 tys. byli także  członkowie naszej rodziny.
Związek Polaków w Argentynie działa dziś niezwykle prężnie. Dzień Polaka Emigranta jest tu obchodzony od 1995 r. i to jako święto państwowe. Pod auspicjami Ambasady Polskiej odbywa się w Buenos Aires tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.

Swoje święto obchodzi dzisiaj formacja do zadań specjalnych – Wojska Chemiczne. Do ich zadań należy nie tylko prognozowanie skutków uderzeń bronią masowego rażenia i samo wykrywanie tych uderzeń, ale także pomoc ratunkowo-ewakuacyjna na wypadek jakichkolwiek skażeń substancjami radioaktywnymi i toksycznymi środkami przemysłowymi, likwidacja skutków awarii technicznych i klęsk żywiołowych. Nasze środowisko naturalne jest coraz bardziej skażone, dlatego tak ważne jest wyszkolenie odpowiednich służb. W uroczystościach związanych ze Świętem Wojsk Chemicznych tradycyjnie biorą udział goście z kierownictwa MON, Sztabu Generalnego WP, Wojsk Lądowych, Służb Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Dzień Pamięci w Korei Południowej upamiętnia cywilne i wojskowe ofiary wojny koreańskiej (1950-53). Obchodzony jest w dniu podpisania rozejmu, a główne uroczystości odbywają się na Cmentarzu Narodowym w Seulu.

Ustanowione w 1983 r. Święto Narodowe Szwecji nie jest zbyt popularne. Zaledwie 20% mieszkańców przyznaje się do aktywnego świętowania, a większość zdecydowanie chętniej uczestniczy w obchodach Midsommarafton – odpowiednika naszej Nocy Świętojańskiej. Niemniej historia tego święta jest ciekawa i warta przytoczenia, tym bardziej, że z roku na rok wzrasta jego znaczenie.
6 czerwca 1523 r. doszło do zerwania Unii Kalmarskiej i Gustaw Waza zasiadł na szwedzkim tronie. To ważne w historii Szwecji wydarzenie przez pewien czas obchodzono jako Dzień Gustawa. Na początku XIX w., na fali ogarniających Europę nastrojów romantyczno-narodowych, przemianowano tę datę na Narodowy Dzień Pamięci, od 1916 r. – na Dzień Flagi, od 1983 r. jest już Szwedzkim Świętem Narodowym i Dniem Szwedzkiej Flagi, a od 2005 r. – także dniem wolnym od pracy. Szwedzi – naród pracowity – nie są przyzwyczajeni do fetowania i sami przyznają się do tego, że nie ma u nich tradycji świąt narodowych. Coś chyba jednak „w tym temacie” drgnęło. W ubiegłym roku wypuszczono tego dnia sprzed pałacu królewskiego 50 tys. balonów w kolorach szwedzkich barw narodowych.

Dzień Choroby Huntingtona ustanowiono w USA  w 2008 r. Jak  we wszystkich tego typu świętach, jego celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństw o tej chorobie. Pląsawica Huntingtona, opisana po raz pierwszy w 1872 r., jest ciągle jeszcze mało znaną, dziedziczną wadą genetyczną, pojawiającą się wśród populacji na całym świecie i nie wyróżniającą przy tym żadnej płci. Najczęściej występuje u osób pochodzenia europejskiego, zarówno u kobiet, jaki i u mężczyzn. Choruje 1 osoba na ok. 10 000. Jak dotąd, nie ma na nią lekarstwa i pacjenci umierają po 15 – 20 latach od wystąpienia pierwszych objawów (najczęściej pojawiają się między 30 a 45 rokiem życia, ale choroba zdarza się także u małych dzieci i osób po siedemdziesiątce). W Polsce, od 2002 r. działa Stowarzyszenie na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Hutingtona i Ich Rodzin. Od 1993 r. dostępne są testy genetyczne choroby Hutingtona. Może je wykonać każdy z grupy ryzyka.

Jedno z najsympatyczniejszych i najprzyjemniejszych świąt – Światowy Dzień Pocałunku – cichutko zadomowiło się w kalendarzu aż kilka razy i w dodatku kompletnie nikomu to nie przeszkadza. :lol: Każda pora roku ma swoje Święta Pocałunków i kto wie, czy jeszcze się nam nie rozmnożą…ale niech im tam będzie =D>. Sceptykom powiem tylko – całowanie nie dość, że poprawia humor, to jeszcze odchudza! Dlatego z pieśnią na ustach (a Ty całuj mnie, całuj mnie, to taka piękna gra…) bierzmy się do dzieła. Jeżeli świętować będziemy wystarczająco często, możemy przeciwdziałać nawet skutkom jedzenia fast-foodów. :buzka:   

D-Day - Dzień Pamięci Lądowania Aliantów.
Normandia jest jedynym regionem Francji, gdzie plaże noszą angielskie nazwy: Sword Beach, Gold Beach, Omaha Beach, Utah Beach, Juno Beach. Nazwy te pozostały na pamiątkę jednego z najsłynniejszych desantów II wojny. W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 r. brytyjsko-amerykańsko-kanadyjskie wojska przeprawiły się przez kanał La Manche i rozpoczęły szturm na skaliste, bronione przez Niemców francuskie wybrzeże. Za pomocą lin, haków i składanych drabinek, alianci wdarli się na 30-metrową skarpę, ale ponad połowie z nich nie udało się przeżyć.
Wiele miejscowości na normandzkim wybrzeżu organizuje dziś w pierwszych dniach czerwca Festiwale D-Day – wielkie festiwale historyczno-muzyczne, których kulminacyjnym punktem jest inscenizacja bitwy przeprowadzana w nocy z 5 na 6 czerwca. Główne tegoroczne obchody D-Day owiane są atmosferą skandalu, ponieważ, jak podają media: „Pałac Buckingham poinformował, że królowa Elżbieta II nie otrzymała od Francji zaproszenia na obchody 65. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii (tzw. D-Day)”.6 czerwca 2009 to przede wszystkim ceremonia francusko-amerykańska, na którą – tradycyjnie już – z całą pewnością przyjedzie amerykański prezydent.

6 czerwca 1799 urodził się Aleksander Puszkin. W 200 rocznicę tego dnia, Rosja postanowiła uczcić swego największego poetę ustanowieniem Rosyjskiego Dnia Puszkina. Puszkin jest dumą Rosji, dlatego starano się świętować ten dzień nawet w czasie stalinowskiego terroru.

Dzień Dziennikarza na Ukrainie to nie tylko święto branżowe pracowników środków masowego przekazu, ale i święto państwowe. Obchodzony jest w rocznicę przyjęcia Związku dziennikarzy Ukrainy do Międzynarodowej Federacji dziennikarzy (6.6.1992)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #82 dnia: 06 Czerwiec 2009, 23:03:35 »

7 czerwca

Gdy na świętego Madarda, Roberta i Medarda deszcz leje, to lać będzie przez sześć tygodni

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca obchodzone jest w naszym kraju święto ludzi związanych z przemysłem chemicznym, a więc celebrujemy Dzień Chemika, Ceramika i Szklarza. Podobno ze szczególnym rozmachem świętuje PKN Orlen, tradycyjnie łącząc obchody swego święta branżowego z Dniami Historii Płocka.

Kolejny w tym miesiącu (sama już nie wiem, który prawdziwy) Dzień Leśnika i Drzewiarza. Zupełnie, jakby ktoś, na fali likwidowania starego porządku, usiłował wymazać ten dzień z kalendarza, a „Leśni Ludzie” stawili na tyle skuteczny opór, że w efekcie powstało święto ruchome. Dzisiaj kończy się akcja zadrzewień, odnowień i porządkowania terenów leśno-parkowych, myślę więc, że nie od rzeczy jest zakończenie jej wielką fetą. Bez względu na to, w ilu kalendarzach został dziś umieszczony postuluję, aby dzień Leśnika i Drzewiarza zakotwiczył się na stałe pod dzisiejszą datą. Darz Bór, panowie Leśnicy.

Islandia to wyspiarski kraj, w którym wielu mieszkańców utrzymuje się z rybołówstwa. Dzień Rybaka (Sjómannadagurinn) obchodzony był tu właściwie zawsze, z tą tylko różnicą, że kiedyś świętowano 11 maja (wtedy kończył się sezon zimowy), a w 1938 r. przeniesiono obchody na pierwszą niedzielę czerwca. Kiedy jednak w tym samym czasie wypadają w kalendarzu Zielone Świątki – Dzień Rybaka celebruje się w następną niedzielę. W miejscowościach, które żyją z darów morza jest to bodaj największe święto w roku. Miasteczka są odświętnie przystrojone, mieszkańcy ubrani również odświętnie, głównymi uliczkami przemieszczają się parady, w kościołach odbywają się uroczyste msze, organizowane są (często zabawne) zawody sportowe. Stowarzyszenia rybackie korzystają z okazji, by pokazać szczurom lądowym, jak wygląda praca na morzu. Wspominani są ci, którzy odeszli na wieczną wachtę, zbierane są datki na utrzymanie Muzeum Morskiego i pomoc ludziom starszym. Dzień Rybaka jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Malta upamiętnia ofiary zamieszek w Valettcie (7.6.1919). Wojska angielskie siłą stłumiły demonstracje, w których zginęły 4 osoby. Rocznicę tego dnia, znanego jako Sette Giugno, ustanowiono w 1989 r. świętem państwowym.

Dzień Ekonomisty i Finansisty obchodzony jest tego dnia w Kirgistanie od 2003 r. Nowa ustawa zniosła poprzednie terminy tego święta (ostatnia niedziela listopada, a jeszcze wcześniej – 10 grudnia)

Dzień Melioranta obchodzi się w Rosji w pierwszą niedzielą czerwca.

Obchodzony na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca Dzień Ojca jest oficjalnym świętem państwowym.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #83 dnia: 08 Czerwiec 2009, 04:30:49 »

8 czerwca

Jaki Medard dzień obwieści, takich będzie dni czterdzieści.
Jak się na Medarda pogoda zepsuje, to potem czterdzieści dni niebo posikuje.
Święty Medard w sobie mieści słot lub pogód dni czterdzieści.
Gdy się Medard rozpłacze, a Jaś (24.06) nie utuli, popłacze pewnie aż do Urszuli (21.10)
:-o
Brzmi to niewesoło, a jeśli te przysłowia się spełnią - to nawet katastroficznie.:-( Nic więc dziwnego, że dzisiejszy dzień wybrano na obchody Światowego Dnia Oceanu, chociaż nie jestem do końca pewna, czy na międzynarodowym Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w roku 1992 debatowano również nad płaczliwością św.Medarda. W każdym razie wspólnie postanowiono, że w kalendarzu powinien znaleźć się również dzień poświęcony tematyce ochrony oceanów. Wody oceaniczne, zajmujące 71 % powierzchni naszej planety, kryją w sobie fascynujący świat roślin i zwierząt. Chociaż Światowy Dzień Oceanów nie jest jeszcze oficjalnie uznany przez ONZ, corocznie właśnie w tym dniu pracownicy ogrodów zoologicznych, akwariów i delfinariów na całym świecie koordynują wysiłki na rzecz ochrony głębin oceanicznych.

Argentyna jest chyba jedynym państwem, które świętuje Dzień Polaka na Emigracji (Dia del Colono Polaco), zwany też Dniem Osadnika Polskiego. Obserwując masowe wyjazdy młodych ludzi w ostatnich latach nasuwa się refleksja – może w niedługim czasie święto awansuje do rangi, jeśli nie Światowego, to przynajmniej Europejskiego Dnia Polaka. ;-)
Polonię argentyńską szacuje się dziś na 150-450 tys. osób. Pierwsi emigranci z naszego kraju pojawili się w Argentynie prawdopodobnie w okresie wojen napoleońskich, napoleońskich już z całą pewnością brali udział w XIX wiecznych walkach wyzwoleńczych (wojna paragwajska 1865-1870). Pierwszą polonijną organizację w Ameryce stworzyli w 1890 r. powstańcy styczniowi. Pod koniec 1921 r. osiedliło się tam 32 tys. polskich emigrantów, w okresie międzywojennym ich liczba zwiększyła się o kolejne 150 tys., a po II wojnie wśród kolejnych 200 tys. byki także  członkowie naszej rodziny.
Związek Polaków w Argentynie działa dziś niezwykle prężnie. Dzień Polaka Emigranta jest tu obchodzony od 1995 r. i to jako święto państwowe. Pod auspicjami Ambasady Polskiej odbywa się w Buenos Aires tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.

Mimo, że królowa angielska urodziła się w kwietniu, to właśnie drugi poniedziałek czerwca został wybrany na oficjalne obchody Urodzin Królowej. W wielu krajach Wspólnoty Brytyjskiej organizuje się tego dnia uroczyste parady i prawdziwe festiwale fajerwerków.

Rosja obchodzi od 2000 r. Dzień Pracownika Socjalnego. Święto ustanowiono w rocznicę wydarzenia, które położyło podwaliny pod tworzenie rosyjskiego systemu socjalnego. 8 czerwca 1701 r. Piotr I wydał ukaz o tworzeniu i zasadzie działania Domów dla Ubogich. Zgodnie z tym ukazem: „na każdych 10 chorych, powinien być zatrudniony jeden zdrowy człowiek, który by się nimi opiekował i ofiarował wszelkie wspomożenie.”
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Czerwiec 2009, 04:54:02 »

9 czerwca

Przyjaciel to jedna dusza żyjąca w dwóch ciałach – tak mawiał już przed wiekami Arystoteles. Dusza nie powinna być rozdarta, ale świat tak prze do przodu, że nie mamy często czasu pomyśleć nie tylko o swoich bratnich duszach, ale nawet o sobie. Dzisiejszy Dzień Przyjaciela wymyślono po to, by starzy przyjaciele znaleźli dla siebie odrobinę czasu, spotkali się wreszcie, lub chociaż porozmawiali. Takie święta warto celebrować. Skrzyknijcie się na grilla lub, chociaż na kawę. Jeżeli wasz przyjaciel jest za daleko – są telefony, Skype, ooVoo, e-mail i nawet stara, tradycyjna poczta. Złóżcie sobie życzenia :-P

Dziś jest także dzień pamięci najbardziej irlandzkiego z irlandzkich świętych – Dzień św.Kolumby Irlandzkiego - obchodzony w rocznicę jego śmierci (9.6.521). Pochodzący z klanu królewskiego irlandzki mnich i uczony, na chrzcie otrzymał imię Colum Cille, co oznacza „Gołąb Kościoła”. Jego życie owiane jest wieloma legendami, począwszy od tej, że „wygląd miał anioła”, poprzez tą o chrystianizacji Piktów na wyspie Iona (kiedy wszystkie zasuwy w zamkniętych wrotach pootwierały się samoistnie, gdy Kolumba wzniósł w górę krzyż), aż po tę, która głosi, że każdą godzinę życia spędzał on na czytaniu i studiowaniu. Podobno napisał 300 ksiąg, do dziś zachowało się kilka hymnów i poezji w jęz.irlandzkim i łacińskim, oraz cenny staroirlandzki psalm Cathach.

Dzień Bohaterów Narodowych Ugandy upamiętnia 200 żołnierzy Krajowej Armii Oporu, którzy stracili życie podczas wojny wyzwoleńczej w latach 1981-1986.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #85 dnia: 10 Czerwiec 2009, 04:41:54 »

10 czerwca

Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato. Oby tak się wreszcie stało. :wcz:

Dzień Elektryka został ustanowiony w naszym kraju w 1985 przez Zarząd Główny SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). W uchwale powołującej to święto napisano: „Nasze pokolenie elektryków, czcząc pamięć wielkich poprzedników dostrzega potrzebę uznania i kontynuacji ich dzieł. Żyjemy bowiem w rozwijającej się cywilizacji elektrycznej”. Dlatego też na datę obchodów wybrano właśnie 10 czerwca, aby uczcić 150 rocznicę śmierci ( w 1986 r.) André Marie Ampère’a, uczonego i odkrywcy praw rządzących elektryką. Co roku, właśnie w tym dniu, odbywają się konferencje naukowe lub odczyty. Od jakiegoś czasu wszystkie te działania, w które coraz częściej włączają się wyższe uczelnie, noszą już nazwę Międzynarodowego Dnia Elektryka.

Dzień Bookcrossingu, czyli „uwalniania” książek, zwany czasami „książkorążeniem” narodził się w 2001 r. i szybko zyskiwał na popularności. Do całego ruchu należy ponad 300 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie 15 tysięcy w Polsce (od 7 października 2003). Ideą Dnia jest nieodpłatne przekazywanie książek innym osobom czynione całkowicie anonimowo. Książki po prostu pozostawia się bądź w specjalnie oznaczonych miejscach, bądź w tramwaju, autobusie, na ulica, uczelnia itd. Wtedy książki opatrzone są informacją: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo , oraz krótką informacją o bookcrossingu. Po przeczytaniu można je znowu zostawić w wyznaczonych miejscach. Tym sposobem krążą one z rąk do rąk i nie są już „więzione” na pólkach domowych biblioteczek. W Polsce książki są uwalniane głównie przez młodzież licealną w autobusach, na ławkach, w hipermarketach i kinach. Od 2006 r działa serwis internetowy podaj.net umożliwiający bezpłatną wymianę książek. Święto Wolnych Książek to po prostu ruchoma biblioteka bez regałów i kart bibliotecznych, ale każda z nich powinna być zarejestrowana na www.bookcrossing.pl , gdzie „otrzymuje wówczas swój numer identyfikacyjny /BIP/, który umieszczamy wraz z adresem strony w książce w widocznym miejscu. Dzięki temu można prześledzić drogę, losy konkretnego tytułu - gdzie, kiedy i przez kogo został znaleziony, a także zapoznać się z recenzjami czytelników. Zarejestrowane książki znajdujące się w bazie są niczym innym jak wirtualnym księgozbiorem. Jednym słowem poprzez uwalnianie książek współtworzymy ogólnopolską bibliotekę wirtualną.”

 Dzień Portugalii zwany Dniem Camoensa jest świętem państwowym, obchodzonym w rocznicę śmierci (10.6.1580) poety portugalskiego Luísa Vaz de Camões’a – autora epopei narodowej Luzjada, będącej opisem podróży Vacso da Gamy do Indii. Nazwisko Camoensa jest dla Portugalczyków symbolem honoru narodowego, a sławiąca wielkość Portugalii, pełna patriotycznych opisów i wizji jej przeszłości oraz tradycji Luzjada - sztandarowym dziełem promującym kraj i służącym rozbudzeniu tożsamości narodowej.

Dzień Straży Granicznej świętuje Mołdowa.

Dzień Zniesienia Niewolnictwa w Gujanie –obchodzony w rocznicę oficjalnego zniesienia niewolnictwa w Gujanie Francuskiej (10.6.1848).
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #86 dnia: 11 Czerwiec 2009, 05:19:56 »

11 czerwca

Na Hawajach obchodzony jest Dzień Kamehameha - ku czci pierwszego monarchy, który doprowadził do zjednoczenia w 1810 r. szeregu księstw hawajskich w jedno Królestwo obejmujące cała wyspę. Wprowadził wszędzie jednolite prawo, zakończył wojny domowe, rozpoczął handel z Europą i Stanami Zjednoczonymi. W uznaniu wszystkich jego zasług Kamehameha V ustanowił w 1871 r. obchodzone corocznie święto, poświęcone założycielowi dynastii. Podczas dwudniowych imprez odbywają się parady kwiatów i wyścigi konne, festiwale kulinarne i muzyczne. Jest to też okazja do propagowania hawajskiej kultury i tradycji.

Dzień Ewakuacji w Libii obchodzony jest na pamiątkę ewakuacji 25 tys. Włochów, która nastąpiła po przewrocie Muamara al-Kadafiego w 1969 r. i utworzeniu Libijskiej Republiki Arabskiej.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2010, 11:11:59 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #87 dnia: 12 Czerwiec 2009, 04:31:07 »

12 czerwca

Na święty Onufry otwierajcie kufry.
Święto Biura Ochrony Rządu obchodzone jest w rocznicę powołania Brygady (12.6.1924) do ochrony Prezydenta RP. Była to reakcja na zabójstwo Gabriela Narutowicza – pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej. Funkcjonariusze BOR-u, popularnie „borowikami” zwani, chronią dostojników państwowych i polskie ambasady, ochraniają osoby, obiekty i urządzenia, zabezpieczają ważne imprezy o charakterze międzynarodowym. Na służbie są 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu i z pewnością zasłużyli na własne święto.Podczas uroczystości wręczane są medale za długoletnią służbę. W 2008 r. odsłonięto pomnik funkcjonariuszy poległych podczas wykonywania obowiązków i wmurowano tablicę poświęconą Bartoszowi Orzechowskiemu – oficerowi, który zginął w 2007 r. w zamachu na ambasadora Polski w Iraku.

W Brazylii, w wigilię św.Antoniego obchodzony jest Dzień Zakochanych ( Dia dos Namorados). Św. Antoni to przecież patron ludzkich spraw, odnajdowania rzeczy zagubionych, orędownik w różnych zmartwieniach, znany opiekun zakochanych (święty Antoni, święty Antoni, serce zgubiłam pod miedzą…:cry:) i małżeństw, więc jak najbardziej może patronować świętu będącemu odpowiednikiem Walentynek. 14 lutego to najbardziej „gorący” dla Brazylii okres, karnawał w pełni, nie ma czasu na pisanie wierszyków i wysyłanie kartek. W Dia dos Namorados można już spokojnie zająć się wypisywaniem wierszyków na okolicznościowych kartkach, kupowaniem kwiatów…po prostu obdarowywaniem ukochanych osób.

Narodowe święto Filipin – Święto Niepodległości - obchodzone jest w rocznicę wybuchu powstania przeciwko Hiszpanom (1898). Wyzwolenie się spod władzy Hiszpanii, nie oznaczało jednak całkowitej niepodległości, bo chociaż państwo przestało być hiszpańską kolonią, to jednak kontrolę nad nim przejęły Stany Zjednoczone. Nastąpiła ona faktycznie dopiero 4.7.1945.

Rosja świętuje dziś to jedno ze swoich najmłodszych świąt państwowych – Dzień Rosji. Od 1994 r. obchodzi się uroczyście dzień przyjęcia (w roku 1990) deklaracji suwerenności . Tego dnia o 22.00 w Petersburgu jest pokaz sztucznych ogni.

Dzień Miłości obchodzony jest w USA w rocznicę zalegalizowania małżeństw mieszanych (1967). Wcześniej w 16 stanach, za małżeństwo między przedstawicielami różnych ras, groziło więzienie i wydalenie ze stanu. Minęło od tego dnia 40 lat i dziś brytyjscy genetycy mówią już otwarcie „Ludzie tak się mieszają, że jeśli chodzi o kolor skóry, przyszłość jest brązowa”.

Ciekawostka:
W Nowej Soli rozpoczyna się Święto Solan. Oprócz wielu atrakcji, dzisiejszego popołudnia nastąpi odsłonięcie figury największego na świecie skrzata. Krasnal Soluś ma 5,4 m wysokości i przerósł o ponad metr dotychczasowego rekordzistę – krasnoludka z Nowego Jorku. Został przez Urząd Miar i Wag zmierzony i zważony (notarialnie), po czym przewieziony pod eskortą radiowozów do Parku Krasnala. Dokumenty Solusia mają trafić do kapituły przyznającej miano rekordu Guinnessa, a sam nowosolski Park Krasnala jest też wart odwiedzenia. Spodoba się przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Wstęp jest bezpłatny i atrakcji co niemiara. Oprócz mnóstwa figurek  skrzatów i zwierząt mniej lub bardziej egzotycznych, mnóstwo tu wiklinowych zamków, wigwamów, labiryntów.  Są oczka wodne i wodospady, miejsca na grilla i ognisko. Ktoś bardziej leniwy może po prostu kupić zgrilowane kiełbaski i napoje. Nowa Sól jest prawdziwym krasnalowym zagłębiem. Warto czasami zboczyć z trasy i „zahaczyć” o Nową Sól.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Czerwiec 2009, 06:04:03 »

13 czerwca

Na święty Antoni pierwsza się jagódka zapłoni. I pewnie nie chodzi tu o dziewczę o wdzięcznym imieniu Jagoda lub Jadwiga (którą często wołają Jagódką), a o pyszną, soczystą czarną jagodę, pojawiającą się na krzewinkach. W naszych lasach są ich całe dywany.

Święto Żandarmerii Wojskowej jest jednym z jedenastu świąt wojskowych ustanowionych na mocy Ustawy z 1992 r. Dwa lata wcześniej, reaktywowano oddziały ŻW. Celowo napisałam „reaktywowano”, ponieważ pułki żandarmerii istniały już w wojsku polskim dużo wcześniej, bo jeszcze za czasów Księstwa Warszawskiego. Główne uroczystości związane ze świętem odbywają się zazwyczaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie niejednokrotnie odbywa się równocześnie uroczysta przysięga żołnierzy tej formacji. Część oficjalną kończy złożenie wieńców i defilada pododdziałów ŻW.

Obchodzony w Holandii Dzień Śledzia (Vlaggetjesdag) jest prawdziwym festiwalem w stylu staroholenderskim. Nazywany bywa też Dniem Młodego Śledzia (Jonge Haring). Kiedyś organizowany był w dniu, kiedy pierwsze kutry wracały z połowu śledzi, obecnie data jest mniej więcej stała (druga sobota czerwca), a główne obchody mają miejsce w starym porcie Scheveningen w Hadze. Orkiestry, zespoły ludowe, rzemieślnicy, śpiewane chóralnie szanty, rejsy żaglowcami, degustacje wszelkiego rodzaju ryb, tradycyjne stroje i pokazy starych rzemiosł – wszystko w niepowtarzalnej portowej atmosferze. Hitem tego święta jest narodowa ryba Holendrów - śledź :P). Jada się ją (lub tylko przygląda jedzącym) niemal na surowo, z głową :-o. Śledź jest tylko lekko wymoczony, trzymany za ogon i trzeba go sobie włożyć właściwie prosto do gardła, mając oczywiście mocno odchyloną do tyłu głowę. W wielu restauracjach serwujących śledzie można oglądać zdjęcia królowej „spożywającej” w ten tradycyjny sposób holenderską narodową rybę.
Śledziowe święta można spotkać w wielu krajach. Większość ma charakter kulinarnych festiwali. Co najmniej od 2003 r. organizowane jest w Niechorzu Święto Śledzia Bałtyckiego (w tym roku odbędzie się 28.06), a na Białostocczyźnie – w lipcu Święto Białostockiego Śledzia. Tu jednak chodzi raczej o promocję lokalnej gwary, czyli typowo białostockie „śledzikowanie” (regionalna polszczyzna typu kresowego, melodyjna, z zaśpiewem)

Wielka Brytania świętuje dziś Oficjalne Urodziny Królowej. Królowa tak naprawdę urodziła się 21.4.1926, ale – jak przystało na królową – obchodzi swoje rodziny wielokrotnie, a właściwie „obchodzą je” kraje Wspólnoty Brytyjskiej w najprzeróżniejszych terminach i niemal przez cały rok. Oficjalne urodziny Monarchini obchodzone są np. w poniedziałek przed 24 maja (Kanada), pierwszy poniedziałek czerwca (Nowa Zelandia), drugi poniedziałek czerwca (Bermudy, Australia), pierwszą, drugą lub trzecią sobotę czerwca (Anglia). Zasady takie przyjęto już dość dawno. Anglicy zawsze celebrowali urodziny swoich władców, więc ze względów praktycznych, oficjalne obchody przenoszono na miesiące, kiedy można było liczyć na sprzyjające warunki pogodowe. Uroczyste parady gwardii królewskiej (Trooping the Colour) odbywają się od 1805 r. W Wielkiej Brytanii przebiega to zawsze według ustalonego protokołu. Cała uroczystość kończy się oddaniem salw artyleryjskich i przelotem samolotów. Żeby móc tak świętować trzeba być królową. Normalnym śmiertelnikom raczej to nie grozi…Jest takie stare przysłowie: Co wolno wojewodzie, to nie tobie…gospodarzu. :smie: Królom wolno jeszcze więcej, a angielska parada jest podobno naprawdę świetnym widowiskiem. Przez ponad pół wieku panowania Elżbiety II odwołano ją tylko raz – w 1955 r. z uwagi na strajk pracowników kolei.

Rosja pozazdrościła innym państwom posiadającym wieloletnie tradycje browarnicze i wprowadziła w 2003 r Dzień Piwowara, który świętowany jest dorocznie w drugą sobotę czerwca. Ideą tego dnia jest nie tylko wzmocnienie prestiżu zawodu piwowara, ale także tworzenie własnej tradycji warzenia tego złocistego napoju i rozwój kultury konsumpcji piwa w Rosji. :pint:   

W Japonii odbywa się niezwykle popularny Festiwal Koni (Chagu-chagu umakko). Na zakończenie sezonu siewów organizowana jest parada około 100 postaci symbolizujących młode konie umakko, która maszeruje aż 15 km (pomiędzy świątyniami znajdującymi się w różnych wioskach i miastach). Uczestnicy, przy dzwonkach chagu-chagu modlą się o dobre plony ryżu. Dźwięk tych końskich dzwonków zaliczony został przez Ministerstwo Środowiska do „100 najważniejszych dźwięków Japonii, które powinny być zachowane dla potomności”

Ciekawostki:
Jak w każdy długi weekend, pewnie w całym kraju odbywają się rozliczne imprezy. Ziemia Lubuska oferuje w tym czasie mnóstwo atrakcji, ale ja wspomnę tu tylko o dwóch.

1. Dziś na średniowiecznym zamku w Międzyrzeczu o godz. 18.00 rozpocznie się inscenizacja, nawiązująca do wydarzeń z 1474 r., kiedy fortecę zdobyli i złupili Węgrzy króla Macieja Korwina wspierani przez wojska księcia żagańskiego Jana Szalonego. Około 150 rycerzy z Polski i Niemiec szturmować będzie mury zamku. „Polegną” na nich wszyscy obrońcy.

2. W Trzcielu, podczas obchodzonych właśnie Szparagowych Żniw, dzisiejszego wieczoru (o 20.30) zagra Kasa Chorych, a z nią oczywiście wystąpi Michał Kielak. Kielakowie z Ziemi Lubuskiej – zwracam Wam uwagę na fakt, że Trzciel położony jest w naszym województwie mniej więcej pośrodku, a Kasa Chorych już ponad 30 lat prezentuje stary dobry blues. Warto tam pojechać chociażby po to, by pokiwać się w rytmie bluesa i posłuchać brawurowego występu naszego rodowego harmonijkarza.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Czerwiec 2009, 23:13:25 »

14 czerwca


Bezpieczna krew jest największym bogactwem naturalnym i bezcennym lekiem, którego nie da się wytworzyć syntetycznie. Na całym świecie ludzie potrzebują krwi, i to bez względu na wiek, czy pochodzenie. Dlatego w 2005 r. Światowa Organizacja Zdrowia uchwaliła rezolucję o corocznym obchodzeniu Międzynarodowego Dnia Krwiodawstwa (Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi). W ubiegłym roku, podczas obchodów, Sekretarz Generalny Rady Europy zwrócił się z apelem do obywateli 47 państw członkowskich, by oddawali honorowo krew. Ciągle jej mało.  

W rocznicę zakończenia wojny o Falklandy (1982) obchodzone jest tam Święto Wyzwolenia.

14.06.1777 r., w samym środku wojny o niepodległość, II Kongres Kontynentalny zatwierdził pasiasto-gwiaździsty sztandar, jako oficjalną flagę wolnych Stanów Ameryki. Jako Dzień Flagi zaczęto go obchodzić w 1885 r., kiedy na pomysł uczczenia 108 rocznicy zatwierdzenia narodowego sztandaru wpadł nauczyciel z Nowego Jorku i zorganizował dla dzieci ciekawą ceremonię.

Dzień Pracowników Przemysłu Lekkiego obchodzi Białoruś i jest to święto olbrzymiej grupy ludzi, ponieważ przemysł lekki jest jedną z wiodących dziedzin białoruskiej gospodarki. Główny koncern „Bellegprom” skupia w sobie 119 podmiotów gospodarczych o różnych prawach własności i eksportuje ponad 52% swoich produktów. To samo branżowe święto, od ponad 25 lat obchodzą pracownicy przemysłu lekkiego w Rosji i na Ukrainie, ale tam jest świętem ruchomym, obchodzonym co roku w drugą niedzielę czerwca.  

W Rosji z kolei świętują służby emigracyjne i imigracyjne. Pracują one już od kilkunastu lat i nie zanosi się na to, żeby przestały być potrzebne. Rosja ma prawdziwy problem dotyczący migracji ludności. Słaba kondycja gospodarcza większości republik poradzieckich i przeludnienie Chin powodują trudne do kontrolowania ruchy ludności z terenów przygranicznych. Rosyjskie miasta na Dalekim Wschodzie zaludnione są już w większości przez Chińczyków. Dokument o ustanowieniu Dnia Pracownika Służb Migracyjnych podpisany został w 2007 r.

Japoński styl życia jest głęboko powiązny z uprawami ryżu. Nic więc dziwnego, że co roku obchodzone jest tam tradycyjne Święto Sadzenia Ryżu. Wyznawcy shintoizmu wierzą, że mieszka w nim ta-no kami, jedno z ośmiu milionów bóstw, a w niektórych regionach kraju ceremonia odbywa się szczególnie uroczyście, przybierając niejednokrotnie formę festiwalu. Kobiety w tradycyjnych strojach, przy wtórze pieśni i tańcząc, naśladują delikatnymi ruchami sadzenie ryżu. Ma to zwiększyć żywotność ziaren. W niektórych regionach, oprócz tanecznych korowodów, odbywaja się także procesje samurajów. Wszystko razem daje barwne widowisko, chętnie obserwowane  przez turystów.

Dzień Ojca - w Austrii i Belgii - w drugą niedzielę czerwca

Łotwa obchodzi Dzień Ofiar Terroru Komunistycznego. W nocy z 13 na 14 czerwca 1941 r. ok. 15, 5 tys. mieszkańców Łotwy (w tym prawie 2,5 tys.dzieci poniżej 10 roku życia) zostało bez nakazu sądowego aresztowanych i deportowanych w głąb sowieckiej Rosji. Przede wszystkim były to rodziny, których członkowie pełnili wysokie stanowiska. Mężczyzn (8250) zesłano do gułagów, kobiety i dzieci , jako wrogów narodu, przesiedlono na mocy tzw. ugody administracyjnej. Wszystko odbyło się w najściślejszej tajemnicy. Nikt nie miał prawa pisnąć słowa na ten temat, a bliscy wywiezionych znikąd nie mogli uzyskać informacji. Niewielu z deportowanych udało się powrócić na Łotwę.

Armenia obchodzi dziś święto o podobnej wymowie– Dzień Ochrony Praw Niewinnie Uwięzionych. Ustanowiono go dla upamiętnienia dziesiątków tysięcy Ormian represjonowanych w czasie bolszewickiej dyktatury.

Ciekawostka:
W belgijskim Mons odbędzie się dziś „ceremonia złotego rydwanu”, zwana Doudou. W 2005 r. została zaliczona przez UNESCO do dziedzictwa kulturowego w kategorii obrzędów i świąt. Le Doudou to właściwie kilkudniowe święto, którego kulminacyjnym punktem jest walka św.Jerzego ze smokiem. Odbywa się z reguły w Niedzielę Trójcy Św. W tym roku fetowanie zostało przeniesione z 7 czerwca, ze względu na wybory do Parlamentu Europejskiego.
Od 700 lat uroczysta procesja w strojach z epoki wyrusza niedzielnym rankiem (o godz. 9.45) z kolegiaty św.Walterudy (patronki miasta). Na końcu pochodu, w rzeźbionej karocy wieziony jest złoty relikwiarz ze szczątkami świętej. Po procesji (około 12.30) na głównym placu w Mons toczy się, obserwowana przez olbrzymie tłumy, walka św.Jerzego ze smokiem. Od czasów średniowiecznych symbolizuje ona triumf dobra nad złem. W mieście koncerty i nocne imprezy trwają już od piątku. Można trafić na spacerującą po ulicach orkiestrę dętą w historycznych strojach, żołnierzy straszących salwami z karabinów, a przy odrobinie szczęścia także smoka i świętego Jerzego na koniu. Wszystko razem daje obraz barwnego, przyciągającego tłumy święta.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 25   Do góry