Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #240 dnia: 07 Listopad 2009, 00:13:31 »

7 listopada

Do 1991 r. Rosjanie obchodzili z wielką pompą kolejne rocznice dnia, kiedy już z Aurory wystrzał padł – czyli Święto Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Było to wówczas największe święto państwowe i dzień wolny od pracy, a na Placu Czerwonym odbywały się wielkie defilady. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego przemianowano je początkowo na Dzień Zgody i Pojednania, a w końcu całkowicie zniesiono. W Kirgistanie – celebruje się w dalszym ciągu święto państwowe (także dzień wolny od pracy). Dzień Rewolucji świętuje także Białoruś.

Podobno w pierwszą sobotę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Mężczyzn. W każdym razie tak uważają Rosjanie – w wielu innych krajach Panowie przyjmują życzenia dopiero 19 listopada. W światowych kalendarzach zresztą występuje on wielokrotnie. Wszystkiego dobrego! I uśmiechniętego!

Ormiańskie wina od niepamiętnych czasów znane są na całym świecie. Wyjątkowy klimat przekłada się na wyjątkowy smak tego boskiego napoju. Dzisiejszy dzień to w Armenii Narodowy Dzień Wina – mają co świętować :)

7.11.1924 r. ukazał się w Taszkiencie pierwszy numer gazety w języku kirgiskim. W 1993 r. postanowiono obchodzić kolejne rocznice tego wydarzenia jako Dzień Prasy i Mediów.

W pierwszą sobotę listopada w Turkmenistanie świętuje się Dzień Zdrowia. Ustanowiony został przez Turkmenbaszę w 2000 r. Jak sama nazwa wskazuje, dzień poświęcony jest promocji zdrowia – organizuje się wówczas masowe imprezy sportowe. Mieszkańcy Aszchabadu mieli z tej okazji dodatkową atrakcję. Dopóki żył Saparmurat Nijazow (Turkmenbasza) – tego właśnie dnia zwoływał posiedzenie Rady Ministrów u podnóża Kopet Dag, poczym wszyscy udawali się (obowiązkowo) tzw. Ścieżką Zdrowia Wodza na szczyt, na którym zbudowano na polecenie Nijazowa taras widokowy. Ścieżka zdrowia wyprowadza 36 km schodami na wysokość 1040 m n.p.m.

Tunezja obchodzi święto narodowe nazywane Świętem Nowej Ery – obchodzone w rocznicę bezkrwawego zamachu stanu, w wyniku którego władzę w tym kraju objął Zin Al-Abidin Ben Ali. Ben Ali – dotychczasowy premier – zwołał konsylium lekarskie, a ono wydało orzeczenie, że z powodu podeszłego wieku urzędujący prezydent nie jest już w stanie pełnić swej funkcji. I tyle.

Dzień Gigantycznego Omleta (Giant Omelette Celebration) to zabawne święto obchodzone w USA, a konkretnie w Abbeville. Co roku w pierwszy weekend listopada przygotowywany jest tam Omlet Przyjaźni – z 5000 jaj, 25 litrów mleka, 6 litrów masła i 10 kg zieleniny. Najbardziej znanymi miłośnikami omletów byli Napoleon Bonaparte i Kaiser Franciszek Józef. Kiedy ten pierwszy uraczony został podczas kwaterowania w Bessières miejscową potrawą o dziwnej nazwie „podarunek kury”, tak się w niej rozsmakował, że nakazał migiem zebrać wszystkie jaja, jakie tylko można znaleźć w najbliższej okolicy i przygotować z nich potężny „kurzy dar” dla całej armii. Święto Omleta nawiązuje do tej właśnie historii.
Franciszek Józef zetknął się z „darem niebios” dopiero w wieku 20 lat i to całkiem przypadkowo. Omlet był przecież posiłkiem biedoty…

Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #241 dnia: 07 Listopad 2009, 22:24:39 »

8 listopada

Międzynarodowy Dzień KWN obchodzony jest w Rosji od 2001 r. Ustanowiono go na wniosek Aleksandra Masljakowa, przewodniczącego "Klubu Wesołych i Bystrych”  i choć na razie nie jest wpisany do żadnego kalendarza świąt, wydaje się bardzo prawdopodobne, że z czasem się tam pojawi. Rosjanie bardzo lubią telewizyjny program satyryczny "KWN" ("Klub Wesołych i Bystrych").8 listopada 1961 r. wysłano w eter pierwsze zabawne scenki w wykonaniu wesołych i bystrych. Nie są może zbyt wysokiego lotu, ale bawią miliony (zwłaszcza studentów).

Być w Baku i nie zobaczyć metra, to podobno to samo co być w Rzymie i papieża nie widzieć. Azerowie są niezwykle dumni z tej budowli, dlatego w 2006 r., w związku z 40 rocznicą jego powstania, prezydent Azerbejdżanu ustanowił nowe święto – Dzień Metra w Baku.

Druga niedziela listopada obchodzona jest w Finlandii jako Dzień Ojca, a w Chinach Dzień Dziennikarza (obchodzony od 2006 r.)

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Kirgistanie od dawna, ale dopiero w 2008 r. postanowiono przenieść obchody na 8 listopada. Władze kraju uznały, że każdy naród ma własne dni pamięci narodowej, które powinien celebrować. W Kirgistanie takimi dniami są 5 i 8 listopada – w tych dniach (w r.1938) zabito tam 137 więźniów, wśród których znajdowali się przedstawiciele kirgiskiej elity intelektualnej. W latach stalinowskiego terroru, tylko w okresie 1937-1938 aresztowano tam ponad pół miliona osób i znaczną część z nich rozstrzelano.

Zapisane
Janusz Kielak

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #242 dnia: 09 Listopad 2009, 05:52:46 »

9 listopadaOd świętej Genowefy listopad swój początek bierze.

 :smil4745332bdb86c:Rocznica założenia Stowarzyszenia Rodu Kielaków. Już druga!!! A w najbliższą sobotę (14 listopada) spotykamy się tam, gdzie zawsze, czyli w Marianowie. Zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia oraz osoby zainteresowane naszą działalnością.

Z dzisiejszą data związana jest jeszcze jedna ważna rocznica – Rocznica Obalenia Muru Berlińskiego. W Berlinie odbędą się dziś uroczystości pod hasłem „Święto Wolności”.

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i antysemityzmem obchodzony jest w rocznicę Nocy kryształowej (8/9.11.1938), podczas której faszyści dokonali pogromu Żydów. Ta noc, kiedy niemieckich miast zostały dosłownie zasypane mieniącymi się jak kryształy odłamkami szkła okiennego ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów…ta noc zapoczątkowała Holokaust.

Obchodzony od 1997 r. Dzień Ukraińskiej Literatury i Języka wiąże się ściśle z obchodzonym dzisiaj Dniem Św.Nestora. Nestor – mnich, kronikarz, autor jednego z najstarszych ruskich latopisów Powieść minionych lat, uważany jest przez ukraińskich badaczy za twórcę ich języka.

Dzień Rekordów Guinnessa zwany też Dniem Księgi Guinnessa. Pierwszą taką księgę wydał browar Guinness w roku 1955. Od tej pory ukazuje się corocznie i wywołuje olbrzymie emocje, ponieważ na świecie wiele jest zwariowanych osób, marzących o umieszczeniu swego nazwiska w Księdze. Niektóre bywają naprawdę pokręcone – np. australijski prezenter pogody włożył na siebie 18 par majtek w 60 sek., a w RPA układano swego czasu najdłuższy łańcuch z biustonoszy. W tym roku o swoje miejsce w Księdze Rekordów walczyło dwoje Polaków – pani, która podjęła się podnieść 12 mężczyzn w ciągu 2 minut (czterokrotna Mistrzyni Świata Strongwoman - Aneta Florczyk) i pan, który wybrał kategorię „wbijanie gwoździ gołą ręką”.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #243 dnia: 10 Listopad 2009, 00:10:31 »

10 listopadaŚwiatowy Dzień Młodzieży ustanowiony został w 1945 r. na Światowej Konferencji Młodzieży.

Choć może to zakrawać na żart, bynajmniej nim nie jest. Francuzi obchodzą dziś Dzień Świętego Monitora, ale uprzedzę prześmiewców, że nie ma on nic wspólnego z informatykami, (choć z powodzeniem mógłby być ich patronem). Św. Monitor  był francuskim biskupem, który prowadził biskupstwo w Orleanie w tzw.trudnym politycznie okresie. (informacja dla ciekawskich – w gronie świętych mamy też Kwadrata, Prymitywa, Bonusa oraz świętą Dodę i Seksburgę).
 :komp:

W Kirgistanie dzisiejszy dzień jest Dniem Nauki, Panama obchodzi kolejny z listopadowych Dni Niepodległości. Dzisiejszy nosi nazwę Rocznica Pierwszego Wołania o Niepodległość, a w Turcji jest to Dzień Pamięci Kelmala Atatürka - rocznica jego śmierci w 1938 r., wspominana zawsze minutą ciszy dokładnie o godzinie 9:05 rano.

Dzień Milicji w Rosji obchodzony w rocznicę powołania milicji robotniczych (10.11.1917 r.), ale – jak to w Rosji – korzenie święta są o wiele dłuższe. Docierają aż do 1715 r., kiedy to Piotr I powołał do życia pierwsze służby porządkowe nazywając je policją.


Ciekawostka:
Ostrów Wielkopolski świętuje co roku rocznicę proklamowania Republiki Ostrowskiej (10-26.11.1918) – słynne wystąpienie przeciwko władzom pruskim, które miało miejsce na miesiąc przed rozpoczęciem Powstania Wielkopolskiego.
« Ostatnia zmiana: 10 Listopad 2009, 09:32:46 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #244 dnia: 11 Listopad 2009, 07:27:59 »

11 listopadaOd świętego Marcina zima się zaczyna.
Gdy liście przed Marcinem opadają – mroźną zimę zapowiadają.
Gdy Marcinowa gęś po lodzie, będzie Boże Narodzenie po wodzie.
Jaki dzień Świętego Marcina, taka będzie cała zima
.

Druga Rzeczpospolita oficjalnie „urodziła się” 11 listopada 1918 r., ale święto państwowe zostało przyporządkowane tej dacie dopiero w 1937 r. Udało się je obchodzić raptem dwukrotnie (1937 r. i 1938 r.), potem wybuchła wojna, a po niej komuniści ustanowili, ważniejsze w ich mniemaniu, Święto Odrodzenia Polski – 22 lipca. Aż do 1989 r. celebrowanie 11 Listopada było - delikatnie mówiąc – nieprawomyślne. Przywrócone zostało ustawą Sejmu właśnie w roku 1989 jako Narodowe Święto Niepodległości. Ma rangę najważniejszego święta narodowego. W całym kraju odbywają się patriotyczne manifestacje połączone ze składaniem kwiatów pod pomnikami Piłsudskiego (oczywiście w miastach, gdzie taki pomnik stanął), a centralne obchody  - pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

11 Listopada to także Święto Orderu Virtuti Militari, ustanowionego w okresie Księstwa Warszawskiego dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami (22.4.1792 r.- w obronie Konstytucji 3 Maja). To najważniejszy z polskich orderów, przyznawany Cnocie wojskowej - dzielności żołnierskiej. Nadawany jest przez prezydenta za szczególne zasługi bojowe podczas wojny lub w 5 lat po jej zakończeniu. Pierwsze Święto Orderu Virtuti Militari ustanowiono sejmową ustawą z 1919 r. – wtedy obchodzone było 3 maja. Kolejna ustawa – z roku 1933 – przeniosła je na 11 listopada i tak jest do dziś.

11 listopada - w rocznicę wyzwolenia Rygi - Łotysze obchodzą dzień bohaterstwa narodowego zwany Dniem Laczplesisa. Laczplesis to legendarny łotewski  symbol siły, heroizmu i zwycięstwa. Wódz, który dusił niedźwiedzie i walczył z Czarnym Rycerzem – alegorią Niemca. Jest to także Święto Orderu Laczplesisa – ustanowionego 11.11.1919 r. – odpowiednika naszego Virtuti Militari. Orderem I stopnia odznaczono w 1920 r. Piłsudskiego (za kampanię łagtalską), a orderem II stopnia – 63 polskich żołnierzy, którzy ramię w ramię z Łotyszami wyzwalali w 1920 r. Łagtalię.

Święto Niepodległości obchodzi dziś także Angola (1975 r.- od Portugalii), a Malediwy – Święto Republiki.

W związku z kolejną rocznicą zakończenia I wojny światowej – w wielu krajach 11 listopada obchodzony jest jako dzień pamięci, rocznica rozejmu czy święto wyzwolenia. Dla przykładu:
- W USA jest to Dzień Weteranów poświęcony wszystkim weteranom amerykańskich sił zbrojnych. Początkowo (w 19191 r.) proklamowany jako Armistice Day – Dzień Rozejmu, mający uczcić zakończenie I wojny. W 1954 r. proklamowany jako święto narodowe już pod nazwą Dzień Weteranów (Veterans Day) i dedykowany głównie żyjącym żołnierzom. Tym zmarłym poświęcony jest majowy dzień pamięci – Memorial Day.
- Belgia obchodzi Dzień Wyzwolenia
- Kanada – Dzień Pamięci – podczas którego dokładnie o godz. 11:11 wszyscy i wszystko zatrzymuje się na dwie minuty ciszy
- we Francji – Dzień Rozejmu
- w Anglii i Australii –Dzień Pamięci o Poległych Żołnierzach
W wielu krajach 11 listopada nie pracują banki i urzędy, składane są kwiaty pod Pomnikami Poległych, odbywają się defilady weteranów wojen i okolicznościowe imprezy.

W Europie jest to dzień zadumy nad historią ludzkości, w Azji wprost przeciwnie. Chińczycy świętują Dzień Samotnych (Dzień Singla), a na Tajwanie dla odmiany jest dzisiaj Dzień Bliźniaków. Chińskie święto jest niezwykle popularne wśród młodzieży i wbrew swojej nazwie - nie jest ani smutne, ani samotne. Dzień bardzo modny, zwłaszcza, jeśli chodzi o organizowanie wieczorów kawalerskich lub panieńskich. Często obchodzony w knajpkach, gdzie wypada spotkać się z przyjacielem, przyjaciółką, znajomym (więc nie samotnie!), ale koniecznie każdy płaci za siebie. To tak, dla podkreślenia własnej niezależności. Jak widać, Chińczycy zupełnie inaczej rozumieją samotność.

Nie byłoby 11 listopada bez świętomarcińskich obchodów i to na całym świecie, bo to niezwykle popularny święty. Dzień Św.Marcina upamiętnia rocznicę pochowania biskupa Marcina ( 11.11.397 r.). Kiedyś był to dzień wypłat za wykonane prace sezonowe, dzień w którym oddzielano owce od baranów (dlatego bywał nazywany Świętem Baranów - to na Islandii), organizowano odpusty, jarmarki, bale, rozdawano ubogim jałmużnę. Świętomarcińskie zwyczaje powoli zanikają. Dziś pewnie niewielu już pamięta, dlaczego na świętego Marcina najlepsza gęsina? Ano wzięło się to po trosze z legendy, która głosić miała, że św.Marcinowi- człowiekowi skromnemu – nieszczególnie zależało na obejmowaniu biskupstwa w Tours. Przed posłańcami skrył się więc w chlewie pełnym gęsi, a te- czy to ze strachu, czy z radości, że wśród nich znajduje się święta osoba – straszliwie się rozgęgały. Marcin został więc „biskupem z obowiązku”, a gęsina po wsze czasy obowiązkową potrawą na 11 listopada. Uważano nawet, że kto w Dniu Św.Marcina nie je gęsi, ten będzie głodował przez rok cały.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #245 dnia: 12 Listopad 2009, 05:54:25 »

12 listopada


Światowy Dzień Ergonomii, czyli szeroko pojętej użyteczności wszystkiego tego co dookoła nas – przedmiotów, sprzętów, pojazdów, pomieszczeń w których przebywamy. Najkrócej, chodzi o to, by wszystko, co nas otacza było praktyczne, wygodne i łatwe w obsłudze. Tylko tyle, czy aż tyle? Oceńcie sami. Święto ustanowiono w 2005 r. i obchodzimy je wspólnie z nieco pokrewnym Światowym Dniem Jakości.

Światowy Dzień Jakości obchodzimy w drugi czwartek listopada. Początki światowej normalizacji sięgają 1906 r., ale współczesna międzynarodowa organizacja zajmująca się koordynacją i unifikacją w zakresie norm przemysłowych ISO (International Organization for Standardization) utworzona została w 1946 r.

Od 1998 r. w Rosji obchodzony jest Dzień Sberbanku (Sbieregatielnyj bank – Bank oszczędnościowy). Data przypominać ma o carskim ukazie z 1841 r. w sprawie utworzenia banków oszczędnościowych. Sberbank jest najstarszym i największym rosyjskim bankiem.

Rosyjski Dzień Ochroniarza obchodzony jest od 2005 r. Inicjatorem jego ustanowienia był jeden z większych rosyjskich portali internetowych sec.ru. Tradycyjnie tego dnia odbywają się finały wszechrosyjskiego konkursu piękności o tytuł Miss Security.

12 listopada 1995 r., po przeprowadzeniu ogólnonarodowego referendum, została przyjęta nowa konstytucja Azerbejdżanu. Od 1996 r. ustanowiono ten dzień Dniem Konstytucji.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #246 dnia: 13 Listopad 2009, 05:53:30 »

13 listopada


Trzynastego i to w piątek :!:
Niektórym taki dzień śni się po nocach :-D, bo podobno nie ma na świecie bardziej niesprzyjającego zbiegu okoliczności. Jedynie we Włoszech feralniejszy od trzynastego, byłby siedemnasty dzień miesiąca przypadający w piątek. Tymczasem…tymczasem zostało naukowo udowodnione, że to fałsz! Tego, rzekomo feralnego dnia, liczba wypadków jest o połowę mniejsza niż w inne piątki roku. Skoro z obawy przed pechem potrafimy się zmobilizować do racjonalnego, spokojnego działania, to może warto „rozciągnąć” regułę podwójnego pecha na inne dni tygodnia. Będziemy się wtedy podwójnie pilnować, a każdego trzynastego w piątek będziemy świętować Dzień Mniejszego Pecha.


Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie (21.11) przydadzą się sanie - pierwsza część przysłowia sprawdziła się już nieco wcześniej. Ciekawe, jak będzie z drugą.


13 listopada 1745 r. urodził się we Francji Valentine Haüy – pedagog, założyciel szkół dla niewidomych dzieci w Paryżu i w Petersburgu. Pierwszą z nich utworzył we własnym domu (1784 r. - bez żadnego wsparcia ze strony organizacji czy rządu) i nazwał „Warsztatami dla niewidomych dzieci pracowników”. W 1786 r. wydał „Podręcznik o wychowaniu dzieci niewidomych” – napisany pismem liniowym, czyli dużymi, wypukłymi literami. Próbowano wydawać podręczniki pisane pismem liniowym, jednak z uwagi na ich koszt, szkoła mogła pozwolić sobie raptem na 14 egzemplarzy. W 1819 r. do jego szkoły trafił Louis Braille, który we wczesnym dzieciństwie stracił wzrok wskutek nieszczęśliwego wypadku. Dalej już poszło lawinowo – niezwykle uzdolniony 15-letni Louis wynalazł pismo, znane nam dzisiaj jako alfabet Braille’a. Decyzją WHO, rocznica urodzin Valentina Haüy obchodzona jest jako Światowy Dzień Niewidomych, a decyzją Europejskiej Unii Niewidomych (EBU) – rok 2009 ogłoszono m.in. rokiem Braille’a (w związku z 200 rocznicą jego urodzin).

W Rosji obchodzony jest Dzień Wojsk Ochrony Biologicznej i Chemicznej – w rocznicę utworzenia pierwszych oddziałów tej specjalności (13.11.1918).
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #247 dnia: 14 Listopad 2009, 01:25:20 »

14 listopadaCzternastego października zdechła łajka ze sputnika.
Czternastego zaś listopada życzenia złożyć wypada…

…komu? Ano przede wszystkim jednemu z naszych adminów – Januszowi – który właśnie tego dnia postanowił przyjść na świat jako pierworodny syn Alfreda i Ireny z Gruszewskich, małżonków Kielaków. Wszystkiego najlepszego Braciszku :buzka:   

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - którą śmiało można nazwać chorobą cywilizacji - obchodzimy od 1991 r. ,w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga(1891-1941, kanadyjski fizjolog, laureat Nagrody Nobla w 1923 r., która otrzymał właśnie za odkrycie insuliny).. Podobno co 10 sekund diagnozuje się ją u dwóch osób na świecie, a jedna osoba umiera w wyniku powikłań z nią związanych. Oficjalne polskie statystyki mówią o 2 mln chorych w naszym kraju. Międzynarodowa Federacja ds.Cukrzycy wprowadziła to święto do kalendarzy w roku 1991. Hasło przewodnie obchodów w tym roku brzmi „Zrozum cukrzycę i przejmij kontrolę”. Symbolem walki z cukrzycą jest niebieskie kółeczko unite for diabetes (zjednoczeni dla cukrzycy). IDF nawołuje, by w ramach solidarności z chorymi przyczepić sobie w tym dniu (wzorem akcji „różowa wstążeczka”) znaczek z niebieskim kółeczkiem, podświetlić na niebiesko budynki lub chociaż wystawić w oknie niebieską lampkę albo świeczkę.

Światowy Dzień Seniora  to kolejne już święto poświęcone ludziom starszym, ale myślę, że każdy pretekst jest dobry, by okazać seniorom szacunek i przywiązanie. W końcu wszyscy będziemy kiedyś seniorami i oby każdemu z nas się to udało (niektórzy, niestety, odchodzą prędzej). Dziś na świecie żyje ponad 600 mln ludzi mających powyżej 60 lat (w Polsce stanowią 13% populacji). Jako, że nowych obywateli rodzi się coraz mniej, prognozy mówią, iż za 50 lat będzie ich już prawie 2 miliardy. Warto zająć się  na poważnie chociażby kondycją  służby zdrowia, by w porę zadbać o kondycję starzejących się społeczeństw i zapobiegać niepełnosprawności.

14.11.1899 r. urodził się pierwszy premier niepodległych Indii - Jawaharlal Nehru. Dzień jego urodzin świętowany jest w tym kraju jako Dzień Dziecka. Jest to dzień wszelakich akcji na rzecz dzieci – zbierane są darowizny, ogłaszane wyniki dziecięcych konkursów, organizowane różnorodne zabawy.

Podobno 14.11.1901 r. wygłoszono w Paryżu pierwszy w historii odczyt o tematyce socjologicznej, a że autorami byli rosyjscy naukowcy – dziś dzień ten obchodzony jest w Rosji (zwłaszcza w Petersburgu, gdzie utworzono pierwszy wydział socjologii) -  jako Dzień Socjologa.

Organizacje ekologiczne nawoływały swego czasu do zorganizowania 14 listopada Dnia Czystego Powietrza. Czy wszedł on na stałe do kalendarzy, trudno mi dziś określić. Niemniej intencja utworzenia tego dnia była czysta, jak czyste miałoby być powietrze w ramach akcji „stop spalaniu śmieci w domach” prowadzonej pod hasłem „Nie trujcie”.

Obchodzący dziś imieniny Kosma (białoruski Kuźma) jest patronem kowali, stąd – przynajmniej na Białorusi – dzisiejszy dzień jest też Dniem Kowala. Kowalstwo jest jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych rzemieślniczych profesji, ale w dzisiejszych czasach kowale to przede wszystkim artyści, którzy tworzą istne dzieła sztuki. Rękodzieło jest dziś w cenie – kute bramy czy płoty znajdują wielu chętnych nie tylko na Białorusi. Kowale często tworzą luksusowe cacka. Na dorocznym Bazarze Słowiańskim w Witebsku organizowany jest Bal Hefajstosa, podczas którego „mistrzowie ognia i żelaza” demonstrują talent przekształcania metalu w kwiaty, motyle, a nawet…kapelusze.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #248 dnia: 15 Listopad 2009, 08:52:19 »

15 listopada


Międzynarodowy Dzień Geoinformacji (GIS Day), czyli Dzień Systemów Informacji Geograficznej – to święto głównie geodetów i kartografów, którym technologie GIS niezwykle ułatwiają codzienna pracę.

Rosjanie, w rocznicę utworzenia Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu (15.11.1988 r.) świętują Dzień Antyterrorysty. Od 1992 r. obchodzą także Dzień Rekruta. Zgromadzeni na Pokłonce (Pokłonna Góra) potencjalni rekruci obserwują pokaz musztry w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej. Żołnierze demonstrują także różne techniki walki wręcz. Później każdy chętny może skorzystać z możliwości zwiedzenia znajdującego się na Pokłonce Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i posłuchać opowieści weteranów.

Większości z nas Kazachstan kojarzy się z bezludnymi stepami i pustyniami, oraz z miejscem deportacji Polaków. Współczesna Republika Kazachstanu zaczyna budować swoją przyszłość w oparciu o złoża ropy naftowej. Przemysł naftowy rozwija się tam najprężniej, nic więc dziwnego,  że Dzień Nafciarza, obchodzony właśnie dzisiaj, jest w tym kraju sporym wydarzeniem. W stolicy odbywają się koncerty lokalnych gwiazd muzyki, a wieczorem pod niebo strzelają fajerwerki.

Również dziś świętuje nowa kazachska waluta, która weszła do obiegu dokładnie 15.11.1993 r. Dzień narodowej waluty nosi nazwę Dnia Tenge. Jeden tenge ma wartość 0.00663 dolara. W 2006 r. ogłoszono konkurs na nowy symbol graficzny tenge. Kiedy wyłoniono zwycięzców, zatwierdzono nowy wzór i wręczono nagrody – okazało się, że zwycięzcy popełnili plagiat, kopiując znaczek używany od 120 lat przez japońskie koleje.

15 listopada 1889 r. brazylijski imperator Pedro II został obalony na drodze wojskowego przewrotu. Marszałek Deodoro da Fonseca proklamował wówczas Zjednoczone Stany Brazylii. Zamiana monarchii w republikę odbyła się tam spokojnie, bez zbędnego rozlewu krwi, a dzień 15 listopada świętowany jest po dziś dzień jako Dzień Proklamacji Republiki.

15 listopada jest także dniem poświęconym św.Leopoldowi – patronowi Austrii. I, jako Dzień Pamięci Leopolda,  obchodzony uroczyście w Wiedniu i całej Dolnej i Górnej Austrii. W Klostenburgu, gdzie kiedyś żył św.Leopold, każdy chętny może tego dnia zjechać z ogromnej „beczki tysiąca wiader”. Jak ktoś już wdrapie się na bekę i zdecyduje z niej zjechać powinien pamiętać, żeby wypowiedzieć jakieś życzenie. Podobno spełniają się wszystkie, a „sport” ten uprawiany jest od 1814 r. W 1866 r. miłościwie wówczas panujący Belgom król Leopold II Koburg ogłosił dzień 15 listopada Dniem Monarchii  (Dniem Królewskim). Święto to ma symbolizować jedność wszystkich belgijskich nacji.

Ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzimy w trzecią niedzielę listopada. Przez cały rok kraksy i zdarzenia drogowe pochłaniają olbrzymie ilości ofiar (wg danych ONZ jest to ok. 1,2 mln osób rocznie, a kolejne 50-60 tys. to osoby ranne w wypadkach), ale chyba w listopadzie notuje się ich najwięcej. W każdym razie w naszym kraju radykalne zmiany pogodowe połączone z niefrasobliwością kierowców (brak zimowych opon) i nieustannie zaskoczonymi pierwszym śniegiem drogowcami – przynoszą wymierne efekty w postaci nasilenia kolizji i wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Światowy Dzień Rzucania Palenia  :smil3dbd4e7853679: obchodzony jest w trzeci czwartek listopada (od 1991 r. także w Polsce), a w tym roku hasło przewodnie brzmi „Palenie jest uleczalne”. O szkodliwości palenia nie będę się rozwodzić, bo każdy z Was jest już na tyle świadomy, że doskonale zdaje sobie z tego sprawę, tym bardziej, że temat od lat już jest nagłaśniany przez media. Zastanówcie się – może warto spróbować? "Rzucenie palenia papierosów jest łatwe; robiłem to już tysiące razy" – to słowa Marka Twaina, któremu się ta sztuka nie udała. Ja miałam większe szczęście – nie palę już 30 lat, a Wam (palaczom oczywiście) życzę siły woli i wytrwałości, kiedy już zdecydujecie się rozpocząć świętowanie.

W Japonii dzisiejszy dzień to przepiękne dziecięce święto siedmio- pięcio- i trzylatków. Nosi ono nazwę Shichi-go-san, co znaczy dosłownie „Siedem-pięć-trzy” i obchodzone jest przynajmniej od 400 lat. Początkowo świętowane jedynie w warstwie samurajskiej, dość szybko stało się popularne w całej Japonii. Jest to dzień, w którym ubrane w tradycyjne stroje siedmio- i trzyletnie dziewczynki, oraz pięcio- i trzyletni chłopcy przychodzą wraz z rodzicami do świątyń, by podziękować bóstwom za dotychczasową i prosić o dalszą opiekę. Święto ma w sobie coś z odwiecznych rytuałów dorosłości:
- trzylatki kończą niemowlęcy okres życia, można więc ubrać je już w kimona, a dziewczynki – po raz pierwszy uczesać „po dorosłemu”.
- pięcioletni chłopcy po raz pierwszy zakładają na swoje kimona coś w rodzaju plisowanej spódnicy(hakama)
- siedmioletnie dziewczynki dostają swoje pierwsze obi, czyli specjalny pas, którym przepasuje się damskie kimona
- wszystkie maluchy otrzymują też tradycyjnie maleńki łyczek świątynnej sake.
- po modlitwie - dla zapewnienia tysiąca lat szczęścia- dostają jeszcze ozdobne torebki ze specjalnymi długimi cukierkami w kształcie pałeczek. I to są już wszystkie prezenty wręczane tego dnia. Święto Shichi-go-san to jeden z niewielu dni, kiedy można oglądać dzieciaki w kimonach, ale nawet wtedy nie wszystkie maluchy noszą tradycyjne stroje. Kupno, czy wypożyczenie kimona bywa dla niektórych zbyt kosztowne, dlatego niektóre z dzieci (zwłaszcza chłopcy) ubierane są uroczyście, ale z europejska. Jako ciekawostkę dodam, że tradycyjny, japoński sposób liczenia wieku odbiega nieco od powszechnie przyjętego na świecie. W Japonii wiek dziecka liczyło się od poczęcia. Były też takie czasy, kiedy dla uproszczenia rachunków, każdemu maluchowi dodawano jeden rok w dzień Nowego Roku. No i dochodziło wtedy do sytuacji, kiedy niemowlak urodzony 31 grudnia (licząc sobie od razu rok), miał następnego dnia dodawany drugi rok i dwudniowy szkrab stawał się od razu dwulatkiem!
Święto wypada tradycyjnie 15 listopada, ale bywa, że przenosi się je na najbliższą tej dacie niedzielę.

Trzecia niedziela listopada to w Niemczech tradycyjny VolkstrauertagDzień Pamięci ofiar obu ostatnich wojen. Wszędzie odbywają się żałobne uroczystości.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #249 dnia: 16 Listopad 2009, 00:35:01 »

16 listopada

Deszcz w Marka, ziemia w lecie jako skwarka.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji należy do świąt ustanowionych przez ONZ. Obchodzony jest od 1996 r. w rocznicę przyjęcia rok wcześniej Deklaracji na Temat Zasad i Tolerancji. Niepokojący jest w ostatnich latach ciągły wzrost liczby przypadków nietolerancji, ekstremizmu i przemocy na całym świecie. Dzień ten ma nas uczyć zasad pokojowego współistnienia, wzajemnego szacunku i obalania krzywdzących stereotypów. Dziś właśnie warto zastanowić się ileż tej tolerancji mieści się w nas samych. Różnorodność myśli, przekonań i działań nie musi być przecież zagrożeniem, a jedynie ubarwiać nasze życie codzienne.

Na Ukrainie świętowany jest dzisiaj Dzień Radiofonii i Telekomunikacji nazywany popularnie Dniem Radia i Telewizji. Ustanowiony prezydenckim dekretem z 1994 r. jest świętem ludzi pracujących nie tylko w TV, ale także pracownikom sektora komunikacji i informatyzacji na Ukrainie (operatorom i dostawcom usług internetowych, specjalistom w dziedzinie telekomunikacji).

Na Kubie celebrowany jest Dzień Św.Cristobala – patrona Hawany, której pełna nazwa brzmi San Cristóbal de La Habana.

Dziś także rozpoczyna się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W naszym kraju obchodzony będzie dopiero po raz drugi. Organizowane są m.in. cykle spotkań informujących, w jaki sposób założyć i poprowadzić własna firmę. Projekt kierowany jest głównie do ludzi młodych, ale w naszym kraju ciągle jeszcze od teorii do praktyki wiedzie długa droga, a i czasy wcale nie są sprzyjające dla tzw.własnej inicjatywy. Podobno jednak przedsiębiorczość jest jedną z narodowych cech Polaków. Wniosek stąd, że nigdy nie należy się poddawać.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #250 dnia: 16 Listopad 2009, 23:21:28 »

17 listopada

Od świętej Salomei zima jest w nadziei.

Międzynarodowy Dzień Studenta ustanowione zostało w 1941 r. na pamiątkę wydarzeń praskich. 17.11.1939 r. na ulice Pragi wylegli studenci w proteście przeciwko wtargnięciu nazistów do Czech. Demonstracja została krwawo stłumiona. Ci, co nie zginęli, trafili do obozów koncentracyjnych. Obchodzone jest dziś w wielu krajach, ale w naszym – raczej mało popularne. Ba – wielu naszych żaków nie ma nawet pojęcia, że jest takie święto w kalendarzu.

W Grecji obchodzone jest dodatkowo szkolne święto Polytechneio. Przez centrum Aten maszerują młodzi ludzie, by uczcić w ten sposób kolejną rocznicę protestu studentów przeciwko juncie wojskowej (17.11.1973 r.).

Dzień Czarnego Kota obchodzony jest we Włoszech od 2007 r., ale warto chyba przenieść to święto na rodzimy grunt. Zamiast pluć przez lewe ramię na widok skądinąd niewinnego zwierzaka, uważanego przez wiele kultur za sprawcę wszelkich nieszczęść, można np. urządzić „czarnokocią” wystawę. We Włoszech „siedemnastka” ma prawa naszej „trzynastki”, czyli uważana jest za datę szczególnie pechową, a kiedy przypada w dodatku w piątek, to wówczas do kompletu brak już tylko czarnego kota. Stąd właśnie wziął się pomysł na to święto.


Pomysłodawcą pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Bez Długów jest firma KRUK S.A. zajmująca się wierzytelnościami i ściąganiem tychże długów z niewypłacalnych (lub nie chcących płacić) obywateli. Rok 2009 zapoczątkowuje kampanię edukacyjną pt. „Nasze długi”.

Rosjanie postanowili docenić „funkcjonariuszy codziennego kontaktu” i od 2002 r. świętują Dzień Dzielnicowego w rocznicę zatwierdzenia Instrukcji dzielnicowego (17.11.1923 r.)

W Demokratycznej Republice Konga świętują żołnierze. 17 listopada to w tym kraju Dzień Armii.

Azerbejdżan obchodzi Dzień Odrodzenia Narodowego. 17.11.1988 r. na ówczesnym Placu Lenina (dzisiejszy Plac Wolności) w Baku rozpoczęły się pierwsze fale protestów przeciwko dalszemu pozostawaniu kraju wśród  republik radzieckich Kraju Rad.

Dzień Wojskowych Służb Medycznych w Armenii upamiętnia 17.11.1992 r, kiedy utworzono pierwszą armeńską Klinikę Wojskową.

Czesi i Słowacy świętują Dzień Walki o Wolność i Demokrację – na pamiątkę praskich wydarzeń studenckich z 17.11.1939 r. i aksamitnej rewolucji z 17.11.1989 r. Jest to w tych krajach ustawowe święto narodowe.

« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2009, 23:24:47 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #251 dnia: 18 Listopad 2009, 06:01:31 »

18 listopada


W Rosji dzisiejszy dzień to oficjalne Urodziny Dziadka Mroza   :mikolaj:(obchodzone od 2005 r.). Które z kolei? – nikt nie wie. Wiadomo z całą pewnością tylko tyle, że liczy on sobie nie mniej niż 2000 wiosenek i zim. Datę urodzin ustaliły same dzieci, a główne uroczystości odbywają się w jego siedzibie na Dalekiej Północy – miasteczku Wielikij Ustiug. Goszczą tu wówczas rozliczni kuzyni Dziadka Mroza: Gwiazdor i Święty Mikołaj, holenderski Sinterklaas i Santa Claus z Finlandii, z Jakucji- Czishan, z Karelii – Pakkajne, z Czech i Węgier– Mikuláš, szwajcarski Samichlaus, francuski Saint Nicolas, serbski Sveti Nikola, turecki Noel Baba, brazylijski Papai Noel, a nawet włoska Befana i Snieguroczka (Śnieżynka) z Kostromy. Każdy może napisać życzenia i wrzucić je do specjalnej skrzynki pocztowej, a jako prezent urodzinowy, wręczany jest solenizantowi co roku nowy świąteczny strój.

Dzień Proklamacji Niepodległości na Łotwie obchodzony jest w każdą kolejną rocznicę tego wydarzenia (18.11.1918 r.). Za czasów radzieckich była „nieprawomyślna” i zakazana. Powtórnie wróciła do łask jako święto narodowe od 1991 r.

Chorwacja świętuje Dzień Pamięci o Vukovarze, mieście, które przez szereg miesięcy 1991 r. nie schodziło z łamów światowych gazet. Atakowane przez jugosłowiańskie i serbskie wojska, niemal całkowicie zniszczone miasto skapitulowało właśnie 18 listopada. Dziś mówi się o nim „miasto-bohater”

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że antybiotyki szybko i skutecznie zwalczały nasze choroby i bywa, że mamy pretensje do lekarzy, którzy nie chcą już tak często ich zapisywać. Przecież ostre przeziębienie też potrafi wymęczyć! A grypa? – kogo z nas obchodzi, że antybiotyki nie niszczą wirusów, tylko bakterie. Chcemy JUŻ, NATYCHMIAST czuć się lepiej. Nie zdajemy sobie sprawy, iż przez lata szerokiego i swobodnego dostępu do antybiotyków nasze organizmy wyrobiły sobie odporność na większość z nich. Nierzadkie są przypadki, gdy trzymając w domowych apteczkach pozostałości medykamentów, którymi się wcześniej leczyliśmy, niefrasobliwie łykamy antybiotyk bez porozumienia się z lekarzem. Co z tego, że antybiotyki mają działania uboczne – przecież wszystkie leki je mają. Sami sobie wytrącamy broń z ręki, ograniczając przy okazji możliwości skutecznego leczenia. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Święto figuruje w kalendarzach od 2008 r., a obchodzone powinno być w formie szeroko zakrojonej akcji informacyjnej.

Maroko obchodzi święto państwowe – Dzień Niepodległości – na pamiątkę uzyskania jej od Francji w 1956 r. i powrotu na tron króla Mohammeda V.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #252 dnia: 19 Listopad 2009, 05:54:28 »

19 listopada


Podobno zdarza się, że na świętą Elżbietę bywa śnieg na piętę.
A nawet Święta Elżbieta – śniegiem pokryta.
W tym roku mamy raczej wiosnę za oknem
Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta.- tylko nie wiem, jak to tłumaczyć. Jeżeli za oknem w Elzbietę wiosna, to zima ma być na odwrót - ostra? Tego, niestety, przysłowie  nie wyjaśnia dokładnie.

Jeżeli chodzi o dzisiejsze święta, to mamy kolejny Światowy Dzień Mężczyzn - obchodzony w Trynidadzie i Tobago, na Jamajce, w Australii, Indiach, USA, Singapurze, Anglii, Malcie i w RPA. Nasi Panowie już świętowali, ale niech tam – wszystkiego dobrego
 :kw:

W Belize – niewielkim środkowoamerykańskim kraju wchodzącym ongiś w skład Imperium Majów - obchodzone jest barwne i wesołe Święto Garifunów. Pełna jego nazwa powinna brzmieć Dzień Przybycia Garifunów i odnosi się do daty 19.11.1826, kiedy do Belize przybył transport 500 Garifunów. Kim są Garifunowie? To unikalna grupa etniczna, którą tworzą potomkowie dawnych karaibskich Indian i czarnych Afrykańczyków. W 1635 r. rozbiły się w pobliżu wyspy Saint Vincent dwa statki z afrykańskimi niewolnikami. Dwa wieki później część Garifunów, którzy stanowili już dość znaczną populację, została stąd wywieziona przez angielskich kolonizatorów. Garifuni,  nazywani dziś również Czarnymi Karaibami lub Garinagu z wyglądu przypominają Afrykańczyków, porozumiewają się językiem Indian, a ich folklor i kultura stanowi mieszankę obu tych grup etnicznych. Święto Garifunów można scharakteryzować w kilku słowach: porywająca muzyka i taniec oraz bajecznie kolorowe stroje.

 :idea:Światowy Dzień Rzucania Palenia wymyślił w 1974 r. amerykański dziennikarz, który rzucił pomysł, by czytelnicy jego gazety przez jeden dzień nie palili papierosów. Pomysł nie tylko przyjął się (chociaż pewnie byli tacy, którzy go zbojkotowali) i przez kolejne lata zataczał coraz szersze kręgi, by w 1991 r. trafić także do Polski. Od tej pory w każdy trzeci czwartek listopada palacze (papierosów oczywiście) właśnie tego dnia szczególnie intensywnie namawiani są do rezygnacji z nałogu.

Gdyby najpierw nie wymyślono Światowego Dnia Rzucania Palenia, pewnie w 1977 r. nie ustanowiono by Międzynarodowego Dnia Niepalących. Na pomysł tego drugiego wpadło ACE (American Cancer Socjety, czyli Towarzystwo ds.Walki z Rakiem)

W trzeci czwartek listopada obchodzimy także Światowy Dzień POChP. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą: POChP- to przewlekła, obturacyjna choroba płuc, a zagrożeni nią są przede wszystkim palacze papierosów. Także bierni palacze, czyli ci, którzy ustawicznie przebywają w otoczeniu palaczy „czynnych”. Uporczywy, przewlekły kaszel, duszność, zadyszka…każdy, komu się wydaje, że to normalne, lepiej niech odwiedzi lekarza zbada się pod kątem POChP? Wystarczy zrobić spirometrię. To choroba podstępna i mordercza – w większości krajów rozwiniętych zajmuje  czwarte/piąte miejsce jako przyczyna zgonów.

Na temat palenia, jego szkodliwości i chorób z nim powiązanych to na razie wszystko. Teraz parę słów o nieco milszych sprawach.
W trzeci czwartek listopada obchodzone jest także święto młodego wina, czyli Beaujolais Nouveau (czyt: Bożole Nuwo). Choć święto jest typowo francuskie i dotyczy młodego wina wyprodukowanego z jednego szczepu winogron w jednym tylko regionie Beaujolais (płdn.-wsch. Burgundia) – od 1985 r. ma zasięg globalny. Trzeba przyznać, że francuscy fachowcy od marketingu są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu, ponieważ Beaujolais Nouveau jest często tak cierpkie, ze trudno je w ogóle pić, tymczasem nuworysze na całym świecie zachwalają je pod niebiosa, nie mogąc niejednokrotnie powstrzymać grymasu skrzywienia. Wino powinno być schłodzone do 12-16 stopni (podobno to podkreśla jego owocowy aromat), a więc…zapraszam wszystkich do sklepów i na później na degustację.
 :564:
Świętowany od 2001 r. Międzynarodowy Dzień Toalet :-P wcale nie jest wymysłem kabareciarzy. To dość oryginalne święto zostało umieszczone w światowych kalendarzach całkiem na poważnie, na wniosek twardo stąpającej po ziemi Światowej Organizacji Toaletowej (World Toilet Organization). Sama WTO ukonstytuowała się właśnie w 2001 r. na międzynarodowej konferencji poświęconej problemom sanitaryzacji, która odbyła się w słynącym z czystych toalet Singapurze.

Sokrates kiedyś rzekł : Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy. Zgodnie z rozporządzeniem UNESCO z 2002 r. (inne źródła podają rok 2005), w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Filozofii. W ramach obchodów odbywa się szereg sympozjów, konferencji naukowych i spotkań. Filozofia - jak mówią - jest królową nauk i rodzi się z naturalnego dążenia ludzi do poznania siebie i otaczającego nas świata. Według amerykańskiego pisarza Bierce’a wszyscy jesteśmy pomyleni, ale tego, kto umie analizować swoje urojenia, nazywa się filozofem. I ci, którzy umieją analizować wymyślili właśnie, że takie święto jak dzisiejsze mogłoby stać się płaszczyzną do globalnych dyskusji  na temat tego, dokąd ludzkość zmierza, do wyciągnięcia wspólnych wniosków i do „właściwych reakcji we właściwych miejscach”.

Rosja świętuje Dzień Wojsk Rakietowych – dla upamiętnienia zasług artylerii w bitwie pod Stalingradem (19.11.1942 r.)

Na Ukrainie i w Rosji, w dniu urodzin Michaiła Łomonosowa (1711-1765) świętowany jest Dzień Szklarza, a dokładniej Dzień Pracowników Przemysłu Szklarskiego. Łomonosow, który podjął m.in. prace badawcze nad syntezą barwnych szkieł, uważany jest za jednego z prekursorów przemysłu szklarskiego

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci obchodzony jest na dzień przed Powszechnym Świętem Dziecka. Powołano go do życia w 2001 r. z inicjatywy szwajcarskiej organizacji kobiecej, która oparła się na artykułach z Konwencji Praw Dziecka. W artykułach tych państwa zobowiązują się chronić dzieci „przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdą lub zaniedbaniem bądź złym traktowaniem lub wyzyskiem, w tym wykorzystywaniem w celach seksualnych”.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #253 dnia: 20 Listopad 2009, 05:52:45 »

20 listopadaKonwencja Praw Dziecka podpisana została w 1989 r., ale wiele lat wcześniej, bo w 1924 r. Zgromadzenie Ogólne postanowiło zadedykować dzieciom jeden dzień w kalendarzu i nazwać go Powszechnym Dniem Dziecka.  Ten współczesny celebrowany jest w rocznicę podpisania Konwencji, ale zgodnie z sugestią ONZ – każde z państw może obchodzić to święto w dogodnym dla siebie czasie. Ważne jedynie jest, by nie zatraciła się gdzieś idea tego Dnia.   

Dzień Uprzemysłowienia Afryki ustanowiony został przez ONZ już w 1989 r. i ciągle jeszcze kiepsko z tą afrykańską industrializacją…Jak to podaje oficjalna strona ONZ: Obchody Dnia mają na celu zmobilizowanie międzynarodowej społeczności do podejmowania działań na rzecz uprzemysłowienia Afryki.

Meksyk świętuje Dzień Rewolucji – w rocznicę jej wybuchu (20.11.1910 r.), a Brazylia – w rocznicę śmierci Zumbiego (1655-1695 ; przywódcy zbiegłych niewolników w Quilombo dos Palmares) -  Dzień Świadomości Narodowej Czarnych, zwany tradycyjnie i krótko po prostu Dniem Zumbiego. XVII wieczne Palmares było czymś w rodzaju niepodległego państwa czarnych niewolników, nazywane niekiedy „Czarną Troją”, a Zumbi stał się narodowym symbolem oporu przed kolonializmem. Niektórzy poszli tak daleko, że uważają go za przodka wszystkich czarnych Brazylijczyków.

W Kiribati, a zwłaszcza na wyspie Butaritari - dla upamiętnienia roli, jaką odegrały jaskinie w życiu tutejszych mieszkańców - obchodzony jest dziś Dzień Jaskiń ("Te Kauki Nanganga"). Podczas II wojny światowej dawały one schronienie przed Japończykami, a dziś dzień poświęcony jest opowieściom, wspominkom, odbywają się taneczne i śpiewne festyny.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #254 dnia: 21 Listopad 2009, 00:04:55 »

21 listopadaDwudziesty pierwszy listopada pogodę zimy zapowiada.
 
Światowy Dzień Pozdrowień - Dzień Życzliwości
ustanowiony został w roku 1973, w samym środku „zimnej wojny” przez amerykańskich studentów, braci Briana i Michaela McCormack, którzy w ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko wojnie pomiędzy Egiptem a Izraelem. Święto przyjęło się i zaczęło żyć własnym, sympatycznym życiem. Dzisiejszy dzień warto rozpocząć od szerokiego uśmiechu  :smil3dbd4d4e4c4f2: (najlepiej do siebie w lustrze), a później uśmiechać się do wszystkiego, co żyje. To jedno z piękniejszych pozdrowień…

Rosyjski Dzień Buchaltera (Księgowego) nie znajduje się jeszcze na liście oficjalnych świąt, ale półoficjalnie obchodzony jest wspólnie z Dniem Pracowników Organów Podatkowych -  w rocznicę podpisania w 1996 r. nowej Ustawy o rachunkowości. Pracownicy fiskusa świętują jednak nieco inną rocznicę (za to oficjalnie) – 21.11.1991 r., w miejsce dotychczasowego Ministerstwa Finansów utworzono Niezależną Samodzielną Służbę Podatkową.

Dzień Pracownika Socjalnego wprowadzony został na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 r.

W 1996 roku ONZ ogłosiło dzień 21 listopada Światowym Dniem Telewizji, dla upamiętnienia daty pierwszego Światowego Forum Telewizji, które odbyło się w 1996 roku.

Festa della Salute to najmniej nastawione na turystów weneckie święto. Jest to wielka dziękczynna feta na cześć Madonny Della Salute, która zgodnie z wierzeniami przyczyniła się do wyzwolenia miasta od zarazy (r. 1630). W podzięce za wstawiennictwo wzniesiono wówczas Matce Boskiej wielką świątynię i tradycyjnie co roku w dniu 21 listopada odbywają się w Wenecji msze dziękczynne i odpusty a najczęściej spożywana wtedy potrawą jest przygotowywana z jagnięciny la castradina.

W Bośni 21 listopada obchodzony jest jako Dzień Ratyfikowania Traktatu Pokojowego między Bośnią a Hercegowiną ( r. 1995).
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 25   Do góry