Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #225 dnia: 23 Październik 2009, 04:55:50 »

23 październikaReklama dźwignią handlu. Dzień Pracownika Reklamy obchodzony jest właśnie w Rosji.

Dzień Pamięci Króla Chulalongkorna obchodzony jest w Tajlandii w rocznicę śmierci jednego z największych władców Tajlandii, nazywanego w tym kraju Ukochanym Wielkim Królem (23.10.1910 r.)

Węgrzy obchodzą Święto Niepodległości. Jest to święto podwójne, ponieważ dotyczy proklamacji niepodległości, czyli uwolnienia się od zwierzchnictwa ZSRR (23.10.1989 r.), oraz rocznicy wybuchu głośnej Rewolucji 1956 roku

Dzień Mola nie jest żadnym dniem ochrony lubiących gnieździć się w naszych szafach moli, tylko nieoficjalnym świętem, obchodzonym przez amerykańskich chemików. Mało tego – świętowanie odbywa się tylko w godzinach 6.02 rano do 6.02 wieczorem. Zawiłości utworzenia tego właśnie Dnia nie są łatwe do zrozumienia przez – jakby to nazwać – mało ścisłe umysły. Czym kierowali się dowcipni chemicy? Ano, spróbuję wyjaśnić, tylko nie wiem, czy mi się uda::hmm2:
Mol, to jednostka liczności materii w układzie SI. Dzisiejszą datę zapisać można jako 10/23. Zarówno data, jak i godzina nawiązują do stałej Avogarda, która wynosi ok. 6,022× 1023
i określa ilość cząstek mieszczących się w jednym molu.
Amerykanie i Kanadyjczycy posiadają nawet Narodową Fundację Dnia Mola, a cała zabawa podobno po to, by zainteresować dzieciaki chemią
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #226 dnia: 24 Październik 2009, 06:37:34 »

 =D>Światowy Dzień Walki z Otyłością można znaleźć w kalendarzach dwukrotnie. Jeden obchodzony jest 1 marca, drugi właśnie dziś, ale przy ciągle narastającym problemie nadwagi  – nigdy za wiele rozmów na ten temat. Warto uczcić święto sprawdzeniem własnego BMI (Body Mass Index), czyli po naszemu – Wskaźnika Masy Ciała. Jest to po prostu ustalenie relacji pomiędzy masą naszego ciała a wzrostem i oblicza się ją dzieląc masę ciała w kg przez wzrost w m².
Przy BMI poniżej 15, 0 określa się, że człowiek jest wygłodzony,
od 15,0 - 17, 4 mamy do czynienia z wychudzeniem (anoreksja),
17,5 – 18, 4 to tylko niedowaga.
Prawidłowy wskaźnik powinien plasować się pomiędzy 18, 5 - 24, 5.
BMI od 25, 0 do 29,9 to już nadwaga.
Od 30,0 zaczyna się otyłość: 30,0 - 34,9 – pierwszego stopnia,
od 35,0 – 39,9 drugiego stopnia,
a powyżej 40, 0 to już otyłość skrajna!

Dzień ONZ obchodzony jest na świecie w rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych (24.10.1945 r.). To takie jakby urodziny ONZ-tu. Wszystkiego najlepszego Organizacjo Narodów Zjednoczonych. Trwaj nadal w dobrej kondycji.

Światowy Dzień Informacji na Temat Rozwoju – to również święto ustanowione przez ONZ. W 1972 r. Narody Zjednoczone doszły do wniosku, że poszczególne kraje dzielą jednak bariery nierównomiernego rozwoju. Problemy najlepiej pokonywać wspólnie, a do tego potrzebny jest przepływ informacji. Nie mam pojęcia, czy obchodzi się ten dzień w jakiś szczególny sposób, czy tylko chodziło o zaakcentowanie pewnej konkretnej potrzeby.

Na świecie rozpoczyna się także Tydzień na Rzecz Rozbrojenia (24-30 października). Już w 1978 r. ONZ uznała za celowe organizowanie corocznych obchodów zmierzających do ograniczenia konfliktów zbrojnych na naszej planecie.

Rosjanie świętują dzień, w którym wyróżnia się pracowników organizacji do zadań tzw. nadzwyczajnych, czyli obchodzone jest tam Święto Sił Specjalnych Rosji, a w Kirgistanie jest dziś krajowy Dzień Metrologii i Normalizacji.

W czwartą sobotę października, Islandczycy świętują tradycyjne Zimne Noce, czyli początek sezonu zimowego.
« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2009, 07:00:12 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #227 dnia: 25 Październik 2009, 05:54:20 »

Mam nadzieję, że wszyscy przesunęli zegarki w odpowiednią stronę, bo mój budzik zadzwonił dziś, nie dość, że niepotrzebnie, to jeszcze 2 godziny za wcześnie. Od dzisiejszej nocy obowiązuje u nas czas zimowy. Cofamy zegarki o godzinę.

25 październikaNa Białorusi, Ukrainie i w Rosji, ostatnia niedziela października to Dzień Automobilisty, albo po prostu Dzień Kierowcy i to nie tylko zawodowego, ale kierowcy jako takiego. Świętują wszyscy, którzy nie są „spieszeni”.

Dzień Służby Celnej Rosji to najzwyklejszy w świecie Dzień Celnika. Jak wszystko w Rosji ma baaardzo długą historię, chociaż oficjalnie ustanowiono go w 1995 r. Podobno jednak „kamieniem milowym” w historii Imperium był carski ukaz z 25.10.1653 r. o poborze należności celnych w Moskwie i innych rosyjskich miastach. Może z tej, jakże długiej historii, wynika właśnie specyficzna upierdliwość rosyjskich celników?

Dzień Samorządności obchodzony w Kirgistanie w ostatnią niedzielę października. Ustanowiony został w 2003 r. i jest świętem lokalnych społeczności i samorządów.

Obecna Konstytucja Litwy przyjęta została w wyniku referendum, a nastąpiło to dokładnie 25.10.1991 r. Nic więc dziwnego, że kolejne rocznice tej daty obchodzone są jako Dzień Litewskiej Konstytucji.

Święto Białoruskich Młynarzy zwane też Dniem Wiatraka nieprzypadkowo wypada właśnie późną jesienią. Jest to czas, kiedy większość zbóż jest już przetworzona i następuje okres względnego odpoczynku. Zawód młynarza zawsze cieszył się szacunkiem wśród ludu, bo przecież bez chleba, ani rusz. Nie dziwią więc stare przysłowia mówiące Krowa młynarza, córka popa i kobyła starosty nigdy głodne nie chodzą. J.

Algieria świętuje Arbor Day – dzień sadzenia drzew, a my obchodzimy dzień psów rasy „bigos”, czyli wielorasowy Dzień Kundelka. W niektórych kalendarzach figuruje także pod data dzisiejszą Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, ale dalibóg nie wiem dlaczego?
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #228 dnia: 26 Październik 2009, 05:04:53 »

26 październikaŚwiatowy Dzień Donacji i Transplantacji. Znaczenia transplantacji nie trzeba chyba wyjaśniać. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z jej roli w życiu i zdrowiu człowieka. Każdy, kto ma wśród swoich bliskich, przyjaciół lub znajomych kogoś, kto oczekuje na przeszczep jakiegoś narządu –docenia wagę tego słowa. Z „donacją” jest już o wiele gorzej. Wielu uznaje zasadę - przeszczep tak, donacja nie. Bo donacja to także przekazanie narządów kogoś bliskiego dla transplantologów właśnie – by mogło ono uratować życie komuś z kolejki oczekujących na dawców. Donacja to także przekazanie ciała na rzecz  Akademii Medycznych, po to, aby młodzi adepci sztuki lekarskiej mieli na czym ćwiczyć. Nie da się ukryć, że ćwiczeń na ciele nie zastąpią ćwiczenia na komputerze albo modelach. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodziliśmy w Polsce po raz pierwszy w 2007 r. a na świecie dwa lata wcześniej.

Święto Narodowe Austrii (Osterreichischer Nationalfeiertag) obchodzone jest w rocznicę podpisania przez Radę Narodową Austrii układu państwowego dotyczącego neutralności i niezależności tego państwa ( 26.10.1955 r.) . Uchwałę o ustanowieniu święta podjęto w 10 rocznicę podpisania tego paktu.

Święto Granata w Azerbejdżanie nie ma – broń Boże – charakteru militarnego. Bohaterem tego dnia jest cudowny owoc, chroniący serce, układ krwionośny, prostatę…odmładzający i po prostu smaczny.  Od tysięcy lat był symbolem długowieczności i …zmysłowości., nic więc dziwnego, że od wieków produkowane są z niego najprzeróżniejsze eliksiry, soki, lekarstwa. Z suszonych owoców robi się też…korale. W Azerbejdżanie odbywają się tego dnia granatowe targi. Można do woli pałaszować owoce i ich przetwory, wysłuchiwać wykładów na temat cudownych właściwości leczniczych  owocu, a wieczorem bawić się na licznych koncertach.

Chińskie Święto Podwójnej Dziewiątki  (Chung Yeung) jest świętem ruchomym obchodzonym 9 dnia, 9 miesiąca księżycowego to cos pomiędzy Świętem Zmarłych a Dniem Szacunku dla Ludzi Starszych. Jeden dzień Zmarłych przypada wiosną. Chung Yeung przypomina bardziej piknik przy grobach najbliższych. Do jednej z tradycji tego dnia należy wdrapanie się na górę i picie wina z chryzantem (ma to wyrównać poziom pierwiastka yang).

W najmniejszej niepodległej republice na świecie, Republice Nauru (Oceania) świętowany jest dziś Angam Day, czyli dzień narodzin nadziei. Mieszkańcy Nauru dwukrotnie znaleźli się niemal na progu wyginięcia – najpierw w 1907 r. zdziesiątkowała ich czerwonka(przywieźli ją chińscy robotnicy). Później, w 1920 r. epidemia grypy pozostawiła przy życiu raptem 1068 osób. Demograficzna zapaść spowodowała poważne obawy o przetrwanie, wręcz o istnienie narodu. Kiedy 26.10.1932 r. przyszedł na świat  1500 obywatel Nauru (była to dziewczynka o imieniu Eidaruwo) – stało się to powodem do prawdziwej radości. Od tej pory świętowano ten fakt corocznie, z przerwą na lata II wojny. Wtedy ludność Nauru spadła ponownie poniżej magicznego progu 1500 obywateli. Kolejny 1500 Naurańczyk urodził się dopiero w 1949 r., a święto obchodzone jest do dziś.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #229 dnia: 27 Październik 2009, 03:39:49 »

27 październikaŚwiatowy Dzień Modlitwy o Pokój ustanowiła Światowa Rada Kościołów, w skład której wchodzi ok. 350 różnych kościołów chrześcijańskich z ponad 120 krajów świata. W całodobowym czuwaniu w kościołach i miejscach kultu, biorą udział przedstawiciele różnych wyznań. Intencja jest jak najbardziej czytelna.

Turkmenistan świętuje Dzień Niepodległości (27.10.1991 r.), Grecja – Dzień Flagi, a w USA jest dziś Navy DayDzień Marynarki Wojennej.

Był taki czas w dziejach Republiki Konga, że nazywała się ona Zairem. Nazwę tę ustanowiono 27.10.1971 r. i trwała do 17 maja 1997 r. Wtedy to ówczesny prezydent Mobutu proklamował  Święto Trzech Z (nazwa, flaga i hymn państwowy). W dzisiejszych czasach święto straciło rację bytu.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #230 dnia: 28 Październik 2009, 05:47:22 »

28 października28.10.1892 r. w Paryżu wizjoner Emil Reynaud wyczarował niezwykłe widowisko nazwane wówczas „teatrem optycznym”. Wynaleziony przez niego praksynoskop spowodował rewolucję w postrzeganiu rysunków i uznany został za początek ery animacji, ale nastąpiło to dopiero później. Taka już dola wynalazców. Reynaud nie znalazł uznania wśród współczesnych. W 1910 r. wyrzucił roli ze swoim optycznym teatrem do Sekwany i zmarł w przytułku jako niedoceniony biedak. Jednak w czasach nam współczesnych właśnie datę pierwszego pokazu animacji w wykonaniu Reynauda uznano za doskonały powód, aby w rocznicę tego wydarzenia obchodzić co roku Światowy Dzień Animacji.

Drodzy Kielakowie i Kielakopochodni. Dzisiaj obchodzimy Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów. To dobry moment, by zwolnić na chwilę, zwłaszcza, że pogoda za oknem nie usposabia do zbytniej aktywności. Wyciszcie się, wyluzujcie. Zróbcie dla siebie coś miłego. Kto lubi, niech wyciągnie się na kanapie z dobrą książką w ręce. A może lepiej usiąść w fotelu z kieliszkiem dobrego wina w dłoni? Otuleni blaskiem świec, powspominajcie tegoroczny Zjazd, albo nie - pomyślcie już o przyszłorocznym... To doskonały poprawiacz nastroju. No i życzę, zwłaszcza tym zapracowanym, by ich doba wysłużyła się do 48 godzin.

Dzień Ochi, czyli  „Dzień Nie” jest świętem narodowym Grecji i Cypru, a także świętem społeczności greckiej rozsianym po całym świecie.  Skąd wzięła się tak specyficzna nazwa? Ano stąd, że tego właśnie dnia w 1940 r. Grecy krótko i treściwie odpowiedzieli Mussoliniemu na jego ultimatum w sprawie poddania się Włochom i Niemcom – „NIE”. I basta.  

Dzisiejsza data kojarzy się Czechom z założeniem niepodległego państwa Czechów i Słowaków (28.10.1918 r.) i tegoż dnia obchodzone jest tam jedno z największych świąt państwowych w tym kraju – Święto Republiki Czechosłowackiej. To nic, że od 1992 r. nie ma już Czechosłowacji, tylko odrębne państwa – Czechy i Słowacja. 28 października to jeden z najważniejszych dni w ich wspólnej historii. Tego dnia Komitet Narodowy w Pradze ogłosił niepodległość od Austro-Węgier.

Święto rosyjskich Wojsk Lotniczych obchodzone jest w rocznicę utworzenia w Sierpuchowie pod Moskwą pierwszej eskadry lotnictwa wyposażonej w helikoptery (28.10.1948 r.)

Imieniny Szymona to w Finlandii tradycyjny Dzień Simo. Mówi się tam nie od dziś, że Simo buduje mosty, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko zamarzanie jezior i rzek. Zgodnie z tradycją – od św.Szymona aż do kwietnia spadał ludziom kamień z serca, bo przynajmniej nie groziło nikomu utopienie. W wielu regionach kraju jest to w dalszym ciągu powód do zabaw, występów zespołów folklorystycznych i pokazów sztucznych ogni. Zaczynają się Zimne Noce.

« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2009, 17:00:48 wysłana przez Sławek Ołdak »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #231 dnia: 29 Październik 2009, 05:45:29 »

29 październikaW Kambodży świętowany jest dziś Dzień Koronacji króla Norodoma Sihamoniego. Wychowany w Czechosłowacji i mówiący biegle po czesku, rosyjsku, angielsku i francusku Sihamoni jest królem od 2004 r. i choć nie ma wielkiej władzy, pełni jednak rolę narodowego symbolu.

W Turcji, która została ogłoszona przez Mustafę Kemala Atatürka republiką w roku 1923, dla uczczenia tego wydarzenia obchodzony jest Dzień RepublikiCumhuriyeti Bayrami.

Serbia natomiast obchodzi Dzień Konstytucji – w rocznicę jej przyjęcia na mocy referendum z 28-29 października 2006 r.

Rosjanie potrafią wymyślać przedziwne święta. Dziś obchodzą Dzień Pracowników Ochrony Międzyresortowej, ponieważ 29.10.1952 r. Rada Ministrów ZSRR przyjęła uchwałę o bardzo długiej nazwie, którą w skrócie można określić uchwałą o powołaniu służb ochrony Rządu. Jest to więc po prostu święto rosyjskich „Borowików” – i tyle.

Łuszczyca uważana jest za jedną z najczęstszych chorób skóry. Na świecie choruje na nią 125 mln ludzi. W Polsce – leczy się ok. 800 tysięcy. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Łuszczycy, ustanowiony specjalnie po to, by przybliżyć problemy ludzi chorujących. Wobec widocznych objawów łuszczycy, nasilających się w chwili stresu, chorzy często czują się nie akceptowani przez otoczenie. A przecież nie jest to choroba zakaźna ani śmiertelna, ale nie leczona może prowadzić do trwałego inwalidztwa.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #232 dnia: 30 Październik 2009, 05:36:47 »

30 październikaDrogie Panie. Na nic dzisiaj wykręty, że mało wygodnie, że pogoda nie taka. Dziś Dzień Noszenia Spódnicy. Spodnie zostawiamy w szafie, choć na ten jeden, jedyny dzień. =D> ;-)

Rosyjski Dzień Inżyniera-Mechanika obchodzony jest od 1996 r. Ponoć tego właśnie dnia, tyle, że w roku 1854, utworzono korpus inżynierów-mechaników rosyjskiej floty.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych ustanowiono także w Rosji na fali przemian ustrojowych, w 1991 r.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #233 dnia: 31 Październik 2009, 05:47:16 »

31 październikaDzień Bez Kupowania (bez Zakupów) przypada w Europie na ostatnią sobotę października, ale naprawdę nie wiem, kto to wymyślił. W tym roku raczej nie ma szans na powszechne zastosowanie – wszak zbliżają się Zaduszki. Wszyscy, kto żyw, kupują znicze, kwiaty, wiązanki. Świętujemy raczej Dzień Rozrzutności, ale ten powinien być obchodzony następnego dnia, jako przeciwwaga dla tego dzisiejszego, ustanowionego we wczesnych latach 90-tych. W Polsce obchodzony od 2003 r.

Ściśle powiązany z powyższym świętem jest Światowy Dzień Oszczędności - jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Wymyślili ją przedstawiciele największych światowych banków już w 1929 r., żeby namówić ludzi do oszczędzania. Za moich szkolnych czasów przez cały miesiąc trwały intensywne akcje, nawołujące do zakładania książeczek SKO (Szkolna Kasa Oszczędności – to dla niewtajemniczonych), oraz bardzo popularne było hasło: Październik miesiącem oszczędzania.

Dzień Pracowników Więzień i Aresztów, czyli Dzień Służby Więzienniczej obchodzony jest w Rosji od niedawna, więc brak mu na razie wypracowanych tradycji świętowania. Pewne jest tylko jedno – jest to dobra okazja do przyznawania odznaczeń i nagród „za ofiarną służbę”.

Międzynarodowy Dzień Ekonomii (Gospodarki) został oficjalnie zatwierdzony przez ONZ w 1989 r., a chodzi w nim nie tylko o ekonomię pieniądza, ale o szeroko pojętą ekonomię czasu, sił i środków, czyli po prostu – gospodarkę.

Pamiątka Reformacji – w tym dniu wspominane są wydarzenia wittenberskie z 31.10 1517 r. Wtedy właśnie Marcin Luter rozpoczął dzieło reformacji, przybijając na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoje 95 tez. Święto obchodzone jest w kościołach protestanckich i tego dnia odbywa się specjalna, uroczysta msza. W wielu landach Niemiec, a także w Słowenii jest to dzień wolny od pracy. Takie samo prawo mają także wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w naszym kraju.

Dzień Tłumacza Języka Migowego jest świętem obchodzonym w Rosji od 2003 r. Ustanowiono go po to, by uświadomić wszystkim fakt, jak niewielu jest w tym kraju wyspecjalizowanych w tym kierunku tłumaczy. Podczas, kiedy w Finlandii na każdy tysiąc osób głuchych przypada 300 tłumaczy języka migowego, to w Rosji jest to stosunek 1000:3. Nie mam pojęcia, jak to wygląda w Polsce, ale pewnie bliżej nam „w tym temacie” do Rosji niż Finlandii

Międzynarodowy Dzień Morza Czarnego obchodzony jest od 1996 r., od dnia, w którym sześć czarnomorskich krajów – Bułgaria, Rumunia, Turcja, Gruzja, Rosja i Ukraina – podpisały strategiczny plan ochrony, rekultywacji i zagospodarowania Morza Czarnego.

Choć Halloween ma tradycje celtyckie i wcześniej obchodzony był głównie w krajach anglosaskich, powoli jednak zdobywa cały świat. Obserwowany jest już nie tylko w państwach słowiańskich, którym bliżej raczej do obrzędu Dziadów, ale i w krajach azjatyckich. Obchodzony w przeddzień Wszystkich Świętych podobno tradycją sięga co najmniej 2 tys. lat wstecz. Najhuczniej obchodzą go Amerykanie, dlatego pewnie mało kto wie, że haloowenowe lampiony wycinane są nie tylko z dyni. W Irlandii i Szkocji przerażające gęby rzeźbiono w rzepie i ziemniakach, a w Anglii wykonywano je…z buraków.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #234 dnia: 01 Listopad 2009, 06:35:31 »

Zaczyna się nowy miesiąc, pora więc na garść pogodowych przepowiedni ludowych:

Deszcz z początkiem listopada, mrozy w styczniu zapowiada.
Jak listopad ciepły – marzec mrozem przewlekły. Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny.
Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew się trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima.

Najlepsze jest jednak listopadowe przysłowie długoterminowe. Prawdziwa pogodynka:
Wszyscy Święci gdy jasnością nas uraczą, a Zaduszki (2.11) nie popłaczą, Marcin (11.11) nam też nie zsiwieje, wówczas, bracie, miej nadzieję, że na Ofiarowanie (21.11) masz piękne zaranie, na Niepokalaną ( 8.12) rzeki nam nie staną, a tak do Wilii na to dotrwa babskie lato.

1 listopadaWe Wszystkich Świętych, gdy deszcz się rozpada, może słota potrzymać do końca listopada.
Na Wszystkich Świętych mróz, na Boże Narodzenie – zima i susz.
Jeśli śnieg we Wszystkich Świętych zawiedzie, to święty Marcin na białym koniu przyjedzie – czyli nic straconego. Śnieg, prędzej czy później i tak w listopadzie spadnie.

 –
Jest tylko jeden taki dzień w roku
gdzie przy mogiłach stoimy do zmroku,
w złocie chryzantem, przy blasku zniczy
biegnących godzin nikt z nas nie liczy(...)
Nie trzeba chyba nic dodawać. Niewiele jest dni w naszym kalendarzu, które potrafią zgromadzić na cmentarzach takie rzesze ludzi i niewiele jest krajów rozświetlonych w tym czasie taką iluminacją zniczy. Te znicze to echo dawnych ognisk, przy których ogrzewały się zbłąkane duszyczki. Dzień Wszystkich Świętych to nie Zaduszki. Prawie 1400 lat temu papież Bonifacy IV ustanowił święto zmarłych męczenników. Obchodzono je wtedy 1 maja. W 731 r. Grzegorz III przeniósł je na 1 listopada, a 837 r. jego następca Grzegorz IV zdecydował, że oprócz męczenników, czcić w tym dniu będziemy wszystkich świętych. Współcześnie nie zastanawiamy się nad genezą zaduszkowych świąt. Dla nas jest to dzień szacunku, pamięci, refleksji. I niech tak zostanie.

Obchodzony na Wyspach Owczych Dzień Topielca to także nic innego jak refleksyjne święto pamięci. Wszystkie flagi opuszczone są do połowy, a wyspiarze zbierają się w kościołach, by wspominać przodków, którzy zatonęli na wodach całego świata.

To niewiarygodne, ale w tym roku Dzień Rozrzutności (obchodzony tradycyjnie i zgodnie z obowiązującymi przynajmniej w Polsce zwyczajami w dniu 31 października) przypada właśnie dzisiaj. Jest szansa, że będziemy go godnie obchodzili, tylko w tym roku, wyjątkowo nie będziemy wydawać pieniędzy na siebie i własne zachcianki, a przeznaczymy nieco więcej grosza dla własnych Przodków.
Ludzi, którzy kierują się w życiu hasłem Jedz sałatę, będziesz trendy, czyli  tych, którzy nie spożywają mięsa, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego (mleko, masło, sery, miód) nazywamy weganami. Słowo to utworzył w 1944 r. Donald Watson, „zapożyczając” dwie pierwsze i dwie ostatnie litery z angielskiego określenia „vegetarian”.  On też, właśnie 1 listopada założył wegańskie stowarzyszenie, dlatego w rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Światowy Dzień Wegna.

Zawód komornika znany był już w czasach feudalnych, ale nie wszystkie państwa zdecydowały się w czasach nam współczesnych docenić tę niełatwa ponoć profesję. W Rosji obchodzi się dzisiaj Dzień Komornika, natomiast na Ukrainie (od 1999 r.) – Dzień Pracownika Socjalnego.

Na Białorusi każda pierwsza niedziela listopada to Święto Lotnictwa Cywilnego. Organizowane są pokazy techniki lotniczej, skoków spadochronowych, pokazy lotnicze.

W Panamie natomiast dzisiejszy dzień ma wydźwięk wesoły, bo tam świętują Dzień Dziecka.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #235 dnia: 02 Listopad 2009, 05:44:49 »

2 listopadaSzacunek dla zmarłych to nieodzowna część ludzkiej egzystencji. Na całym świecie nie było i nie ma takiej kultury,  dla której duchy przodków  nie byłyby wartością nadrzędną. Zmarłym należy się pamięć, modlitwa i szacunek, a w dawnych czasach także ofiary z jadła i napoju. To ostatnie zresztą kultywowane jest w niektórych kulturach do dziś. Katolicy obchodzą dzisiaj Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych. W dalszym ciągu odwiedzamy miejsca wiecznego spoczynku naszych bliskich i zapalamy znicze na ich grobach. W wielu krajach prawosławnych na początku listopada obchodzone są Dziady Jesienne. W odróżnieniu od wiosennej Radunicy, kiedy odwiedza się przodków na cmentarzach, teraz przede wszystkim  zaprasza się ich duchy do domów. Rodziny spotykają się gromadnie, przygotowywane są specjalne potrawy i wolno rozmawiać tylko o przodkach. Wspólną cechą wszystkich religii chrześcijańskich jest odprawianie tego dnia specjalnych mszy z wypominkami.

W rocznicę wystawienia na teatralnych deskach pierwszej kirgiskiej sztuki narodowej (2.11.1926 r.) obchodzony jest w tym kraju Dzień Twórców i Pracowników Kultury i Sztuki.

Tajlandzkie święto Loy Krathong obchodzone jest w 12 miesiącu tajskiego kalendarza księżycowego podczas jego pełni. Jest świętem ruchomym, ale zawsze przypada na początek 2 listopada. Najpiękniej wygląda wieczorem i nocą, kiedy w całym kraju nie ma takiej przestrzeni wodnej, na której nie unoszą się migoczące światełka. Nazwa odwołuje się do „spławiania tratewek", a Krathong to po prostu malutkie tratwy (wielkości dłoni), wykonane własnoręcznie z kawałka pnia bananowca, ozdobione kwiatami, liśćmi tegoż banana, ze specjalnym miejscem na świeczkę i 3  kadzidełka. Do środka często wkładana jest moneta, pukiel włosów lub paznokieć jej właściciela – wszystko po to, by oddalić od siebie nieszczęścia i zapewnić sobie pomyślność na kolejny rok.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #236 dnia: 03 Listopad 2009, 05:56:00 »

3 listopadaJaki listopad trzeci, taki marzec się kleci.


3.11.1852 r. urodził się 122 cesarz Japonii Mesuhito, wielki reformator zwany Meiji. Po jego śmierci (1912 r.) cała Japonia okryła się żałobą. Od 1927 r. dzień jego urodzin obchodzony był uroczyście, a w 1948 r. otrzymał rangę święta państwowego. W uznaniu zasług Meiji dla japońskiej kultury zmieniono nazwę święta z „Urodzin Meiji”  na Dzień Kultury (bunka-no hi), a podczas obchodów wręczane są nagrody za osiągnięcia w dziedzinie poezji, literatury, malarstwa. Ponieważ 3 listopada jest także, w świetle badań prowadzonych przez meteorologów w ciągu ostatnich 100 lat, jednym z dni o najwyższym prawdopodobieństwie dobrej pogody – odbywa się też mnóstwo kulturalnych imprez towarzyszących.

Święto Niepodległości Panamy obchodzone jest w tym kraju trzystopniowo i w trzy różne dni listopada. 3 listopada – Dzień Ogłoszenia Niezależności od Kolumbii (1903 r.), 10 listopada – Dzień Proklamowania Niepodległości i 28 listopada – Dzień Niepodległości. Ten dzisiejszy jest świętem państwowym, na którego obchody zjeżdżają głowy państw ościennych. Wszystkie ulice i domy udekorowane są flagami narodowymi, a główna potrawa dnia tradycyjna panamska zupa sancoche (rodzaj rosołu- po prostu kura z warzywami).

Skoro dziś św.Huberta, to musi być także Święto Myśliwych. Skoro Hubertus w kalendarzu – wypada zawołać Darz bór! Żeby myśliwym nie zabrakło terenów łowieckich – ktoś musi dbać o lasy. Poza tym wielu z nich to prawdziwi „leśni ludzie”. Dawne polowania natomiast kojarzyły się głównie z konnymi pościgami za lisem. Do dziś odbywają się takie tradycyjne gonitwy za lisią kitą– właśnie z okazji Hubertusa - bezkrwawe łowy, w czasie których można popisać się umiejętnościami jeździeckimi. Hubertusa świętują wszyscy myśliwi, leśnicy i jeźdźcy.

Dzień Wojsk Inżynieryjnych, obchodzony na Ukrainie na mocy prezydenckiego dekretu z 1999 r., popularnie nazywany jest Dniem Sapera. Od 1997 r. natomiast ukraińscy artylerzyści świętują Dzień Wojsk Rakietowych.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #237 dnia: 04 Listopad 2009, 05:46:59 »

4 listopadaPanama świętuje Dzień Flagi, której wzór został przyjęty oficjalnie 4 listopada 1904 r.

Dzisiejszy włoski Dzień Jedności Narodowej poświęcony jest tym, którzy zginęłi za Ojczyznę we wszystkich dotychczasowych konfliktach zbrojnych. Przez ostatnie lata przechodził różne koleje losu. Utworzono to święto w 1922 r. pod nazwą Anniversario della vittoria della Prima guerra mondiale – Rocznica Zwycięstwa w I Wojnie Światowej, później przemianowano je na Festa delle Forze armate – Święto Sił Zbrojnych, a obecną nazwę nosi od 1977 r.

Dzień Jedności Narodowej obchodzi także Rosja i również, jak we włoskim przypadku święto ma dosyć barwną historię. Kiedyś w tym terminie obchodzono święto Kazańskiej Ikony Matki Bożej, która patronowała wojskom kniazia Dymitra Pożarskiego. Dziś jest świętem państwowym upamiętniającym „wyzwolenie Moskwy od polskich interwentów” w 1612 r. Jednocześnie zastępuje oficjalnie (mimo protestów komunistów) świętowaną niegdyś z wielką pompą rocznicę wybuchu rewolucji październikowej (7 listopada). Duma państwowa dokonała tej „nieoczekiwanej zamiany miejsc” w dniu 24.12.2004.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #238 dnia: 05 Listopad 2009, 05:49:54 »

5 listopada

W Peru, właśnie dzisiaj obchodzony jest Dzień Puno. Święto odnosi się do inkaskiej legendy o pojawieniu się tego plemienia na Ziemi. Zesłany przez boga słońca (Inti) na ziemię Manco Capac wynurzył się z jeziora Titicaca i wraz ze swą siostrą i małżonką Mamą Occlo Huaco założył miasto Puno. Tak powstało inkaskie imperium.

5 listopada to w Anglii kolejna rocznica tzw.Spisku Prochowego (1605 r.), w którym planowano zabicie króla Jerzego. Guy Fawkes, członek spisku schwytany 5.11.1605 r. w piwnicy Izby Lordów, gdzie umieszczono 36 beczek prochu strzelniczego został stracony dwa miesiące później. Dziś obchodzony jest jako Dzień Guya Fawkesa, a w pierwszy piątek w wielu angielskich miastach palone są na tę okoliczność kukły spiskowca, urządza się specjalne festyny i pokazy ogni sztucznych.

5 listopada 1992 utworzono w ramach armeńskich sił zbrojnych pierwszy wydział wywiadu wojskowego. Dziś dzień ten obchodzony jest jako Dzień Służb Wywiadowczych, natomiast w Rosji obchodzony jest od 2000 r. Dzień Zwiadowcy Wojennego i Wojskowego.


Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #239 dnia: 06 Listopad 2009, 05:52:02 »

6 listopadaMiędzynarodowy Dzień Zapobiegania Eksploatacji Środowiska Naturalnego Podczas Wojen i Działań Zbrojnych – nazwa skomplikowana, ale cel jasny. Święto ustanowione przez ONZ w 2001 r. ze wskazaniem na obchody właśnie 6 listopada. Zniszczone grunty rolne i leśne, rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych dla potrzeb uzbrojenia, zapasy starych chemikaliów, mogilniki wyładowane odpadami jądrowymi to tykające bomby zegarowe. Obchody mają zwrócić uwagę na długotrwały dla ekosystemów charakter szkód, daleko wykraczający poza granice państw biorących udział w konfliktach zbrojnych.

W Maroku uroczyście obchodzona jest Rocznica Zielonego Marszu. 6 listopada 1975 r. 300 tys. Marokańczyków, cywilnych obywateli, wkroczyło do Sahary Zachodniej zajęło 2/3 jej obszaru.

Dzień Nuno (św.Noniusza) obchodzony jest dziś w Portugalii. Kiedy Álvares Pereira (1360-1431) wiódł jeszcze ziemski żywot, był rycerzem, niezwykle odważnym dowódcą, jednym z największych w historii Portugalii. Później, jako karmelita wiódł przykładny żywot w założonym przez siebie klasztorze. Zmarł w opinii świętości, ale faktycznie został beatyfikowany dopiero w tym roku.

Dzień Kultury Szwedzkiej w Finlandii obchodzony jest już od 1908 r. Mimo, iż Szwedzi stanowią zaledwie 6% populacji fińskiej i zamieszkują tam głównie Wyspy Alandzkie, język szwedzki ma status języka równorzędnego z fińskim.

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Jakości. Potrwa do 12 listopada.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 25   Do góry