Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #195 dnia: 23 Wrzesień 2009, 05:02:42 »

23 września


Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek – pełna kieszeń.

Początek astronomicznej jesieni i Dzień Spadającego Liścia. W 2008 r. znany lubuski podróżnik i fotografik-Jerzy Szewczyk- zaproponował, by początek jesieni uczcić takim „złotojesiennym”, pogodnym i kolorowym świętem. Na pewno jest to sympatyczna okazja, do obdarowania kogoś bliskiego bukietem kolorowych liści. Na Ziemi Lubuskiej pomysł się przyjął. Lasów u nas pod dostatkiem – dziś niemal każdy może stać się „człowiekiem z liściem” - czy to na głowie, czy na ramieniu, a nawet za koszulą. Wystarczy przejść się do parku.Sam pomysłodawca ujął to tak:
"Zapracowane i spocone lato traci nadzieję, że wygra z nabierającą sił nocą. Przyroda przygotowuje się do nadejścia kolorowej jesieni. Pora na chwilę zadumy nad zasypiającym życiem i jego nieustannym odradzaniem się. Wyznaczmy tę zadumę na 23 września, gdy pierwszy dzień jesieni nadchodzi. Świętujmy Dzień Spadającego Liścia. Pódźmy do lasu, parku, ogrodu. Zbierzmy opadłe liście i wręczmy naszej rodzinie, przyjaciołom z życzeniami pogodnej jesieni. Niech dzieci przyniosą liscie do przedszkola, szkoły. Wzajemnie się uczą, z jakiego drzewa pochodzą. Media mogą w tym dniu promować wiersze, poświęcone jesieni, nadawać muzykę związaną z tym tematem. Czyż nie będzie sympatyczniej, gdy przyniesiemy liście do pracy i je sobie wzajemnie wręczymy z najlepszymi życzeniami? Niech kwiaciarnie nie wstydzą sie ofiarować klientom bukietów z liści. Niech Dzień Spadającego Liścia będzie okazją do bliższego kontaktu z przyrodą, do uśmiechu i życzliwości. Uczyńmy pierwszy dzień jesieni sympatyczniejszym! Rok ubiegły dowiódł, że jest to możliwe"

Święto Zjednoczenia Królestwa upamiętnia datę utworzenia Królestwa Arabii Saudyjskiej – 23.9.1932 r.

Dzień Języków Urzędowych Kirgistanu obchodzony jest w rocznicę przyjęcia ustawy „O urzędowym języku Republiki Kirgiskiej” (23.9.1989 r.). Z około 4 mln ludzi posługujących się dialektami kirgisko-kipczackimi, ponad połowa mieszka właśnie w Kirgistanie. Wszyscy w tym kraju mają prawo swobodnego wyboru języka.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2009, 15:55:47 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #196 dnia: 24 Wrzesień 2009, 04:26:34 »

24 września


Gerard czasem wróży na to, że z nim przyjdzie drugie lato.
Na Gerarda, gdy sucho, zima będzie z pluchą.

Dzień Śliwki i Dzień Grzyba
to święta typowo jesienne, ale za to jakie smaczne. Celebrujmy je póki możemy, bo, kiedy już pojawią się przymrozki, będziemy mogli je tylko wspominać przy słoiku marynaty lub powideł.

Dzień Błogosławionego Deszczu obchodzony jest corocznie w Bhutanie na zakończenie pory monsunowej i rozpoczęcie żniw. Data jest co roku specjalnie wyliczana.

Na świecie obchodzony jest dziś cały szereg świat państwowych. Trynidad i Tobago, świętują Dzień Republiki (1976 r.),  Kambodża – Święto Konstytucji - obchodzone w Kambodży w rocznicę jej podpisania przez króla Sihanouka (1993 r.), a Nowa Kaledonia – terytorium zależne od Francji – świętuje  dzień zawarcia traktatu z Francją, nazywany Dniem Terytorium. Natomiast w Gwinei Bissau Święto Niepodległości obchodzone jest w rocznicę jej ogłoszenia w 1973 r., Mimo, że Portugalia uznała tę jednostronnie ogłoszoną niepodległość niemal rok później, bo dopiero 10.9.1974 r. – nie przeszkadza to w świętowaniu właśnie dzisiaj.

Święto patronki Dominikany – Matki Boskiej z Las Mercedes (Dia de las Mercedes )– ostrzegającej Indian przed konkwistadorami , obchodzone jest tam szczególnie uroczyście.

W RPA dzisiejszy dzień to Dzień Dziedzictwa -  święto państwowe poświęcone dziedzictwu kulturowemu i różnorodności wiar i tradycji w RPA .

W ostatniej dekadzie września (najczęściej w trzeci weekend, ale bywa z tym różnie)  organizowane są także tradycyjne Dni Sprzątania Świata. Akcja jest międzynarodowa. U nas zazwyczaj zaprzęga się do brudnej roboty przedszkolaków i dzieciaki z młodszych klas podstawówki, w nadziei, że czym skorupka za młodu nasiąknie…ale jakoś czarno to widzę w bliższej i dalszej przyszłości. My również - jako dzieciaki – ochoczo udzielaliśmy się w takich akcjach, a teraz…teraz szkoda słów. Wystarczy wybrać się na pobliski skwerek albo do parku. Nawet lasów nie uszanujemy. Witają nas tam góry śmieci! I nikt nie powie mi, ze to ufoludki je zostawiają.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #197 dnia: 25 Wrzesień 2009, 04:42:39 »

25 września


Gdy Kleofas we mgle chodzi, mokrą zimę zwykle zrodzi.

"Niech się mury pną do góry". Dziś polski Dzień Budowlańca, ale wygląda na to, że niedługo zyska zasięg międzynarodowy, bo coraz częściej można spotkać polskiego budowlańca za granicą, gdzie wyemigrował razem z polskim hydraulikiem, kierowcą autobusu, lekarzem i pielęgniarką. Drodzy panowie - „zdrowie na budowie”.

Chuseok, czyli koreańskie Święto Dziękczynienia to ważny dzień, podczas którego między innymi spełniają się życzenia wypowiadane przy księżycu. Tak w każdym razie mówi ludowa tradycja.

Dzień Rewolucji nazywane też w Mozambiku Dniem Żołnierza – jest to dzień, w którym rozpoczęła się w tym kraju walka portugalskim kolonializmem (25.9. 1964r.) 
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #198 dnia: 26 Wrzesień 2009, 18:35:32 »

26 września


We wrześniu, gdy tłuste ptaki – zima srogo da się ludziom we znaki. Obserwujmy więc ptaszęta uważnie, zwłaszcza, że dzisiaj Europejski Dzień Ptaków.

Światowy Dzień Antykoncepcji obchodzimy dopiero od 2007 r. Skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, głównie tych w wieku 15-25 lat, a celu, w jakim został dopisany do światowych kalendarzy, nie muszę chyba wyjaśniać.

Dzień Aptekarza obchodzony jest w Polsce co roku w okolicy święta Kosmy i Damiana – patronów cyrulików, czyli dawnych medyków i farmaceutów. Konkretnej daty dla tego święta po prostu nie ma, dlatego wspominam o nim właśnie dzisiaj. Dziś przecież wspomnienie Kosmy i Damiana.

Czy wiecie, że na świecie jest 70 milionów osób, dla których podstawową formą kontaktu jest język migowy, a Polski Związek Głuchych zrzesza prawie 100 tys. osób? W 1951 r., we wrześniu, odbył się pierwszy Światowy Kongres Głuchych. Dla uczczenia tego wydarzenia, corocznie w ostatnią sobotę września obchodzony jest w wielu krajach Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego, poprzedzony Światowym Tygodniem Głuchych. Podczas tego tygodnia przeprowadzana jest kampania informacyjna, opowiadająca o problemach ludzi niesłyszących, niedosłyszących i głuchoniemych. To dzięki niej okazało się, że 98% dzieci głuchych na świecie nie ma w ogóle kontaktu z językiem migowym. Dzięki niej także można zdać sobie sprawę z tego, że posługujemy się na co dzień ponad 2500 różnych języków, a co 9 mieszkaniec Ziemi ma problemy ze słuchem. Mało kto pewnie zdaje sobie sprawę z faktu, że język migowy powstał już w 1760 r. i nadal należy do najmniej znanych na naszej planecie.

Europa nie jest wprawdzie kontynentem wielkim, ale za to bardzo zróżnicowanym językowo.  Granice stoją otworem, a tzw. zwykłemu śmiertelnikowi wcale nie jest łatwo porozumieć się z przedstawicielem innego kraju. Dlatego w r. 2001 – Rada Europy ustanowiła Europejski Dzień Języków.p Jego głównym celem jest promowanie nauki języków obcych i uwierzcie mi, że warto to robić. Człowiek uparcie tkwiący przy znajomości jednego tylko języka powoli staje się kaleką.

Ostatnia sobota września to też Dzień Walki z Fast-Foodami. Warto chociaż tego jednego, jedynego dnia powstrzymać się od spożywania tego paskudztwa, które uzależnia, tuczy i rujnuje nasze zdrowie, a jest w dodatku takie smaczne.

W Stanach Zjednoczonych czwarta sobota września obchodzona jest jako Dzień Myśliwego i Rybaka, co o wiele prościej można określić jako Narodowy Dzień Łowiectwa. Wymyślony został ten dzień oczywiście przez właściciela sklepu z bronią, a następnie, w 1972 r. (podobno pod wpływem społecznych nacisków) uznany oficjalnie przez Nixona, który wezwał „wszystkich obywateli do udziału w grach sportowych na świeżym powietrzu w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych”.

Dzień Sportowca i ludzi związanych, najogólniej rzecz biorąc, z kulturą fizyczną, świętowany jest w Kirgistanie na mocy prezydenckiego postanowienia z 1993 r.

Mołdawski Dzień Babci jest bardzo młodym świętem. Powołano je do życia z inicjatywy Pierwszej Damy – Taisy Woroniny - w grudniu 2007 r. ze wskazaniem obchodów corocznie w ostatnią sobotę września. Babcie świętują tam wprawdzie od niedawna, ale za to bardzo uroczyście. Oprócz kameralnych, domowych spotkań mogą skorzystać z szerokiej w tym dniu oferty kulturalnej przygotowywanej ze szczególnym uwzględnieniem babć i to nie tylko na widowni, ale i na scenie. Specjalnie dla nich organizuje się koncerty, pokazy taneczne i przedstawienia.

Święto Rewolucji w Jemenie obchodzone jest w rocznicę jej wybuchu (26.9.1963 r.)

Ciekawostka:
Ostatni weekend września to w Szwajcarii tradycyjne święto winobrania, zwane tu Festiwalem Wina. Jest to jedna ze sztandarowych imprez, jak mawiają sami Szwajcarzy – największy Festiwal Producentów Wina w Neuchâtel to niepowtarzalna okazja, aby degustować, degustować i jeszcze raz degustować.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2009, 18:41:31 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #199 dnia: 26 Wrzesień 2009, 21:58:09 »

27 września

Światowy Dzień Serca obchodzony jest od 2000 r. w ponad 100 krajach. Termin obchodów ustalono na ostatnią niedzielę września. Z inicjatywy Światowej Federacji Serca organizuje się wtedy ogólnodostępne konsultacje medyczne i imprezy promujące zdrowy tryb życia, w szczególności tak bardzo przyjazną sercu aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, kontrolowanie wagi swojego ciała i rzucanie palenia.

Światowy Dzień Turystyki obchodzi w tym roku okrągłe 30-lecie. Ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki w 1979 r. Chodziło w nim o rozpowszechnienie idei turystyki, docenienie jej roli w rozwoju ekonomicznym państw i nawiązaniu nici sympatii pomiędzy różnymi narodami. Dzień jest niezwykle demokratyczny, bo świętować może właściwie każdy, kto choć raz opuścił domowe pielesze by zachwycić się pięknem otaczającej go przyrody. Turystykę można przecież uprawiać na różne sposoby.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony uchwałą Sejmu z 11 września 1998 roku. Obchodzimy go w rocznicę utworzenia w nocy z 26 na 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, powołana z pełnomocnictwa Naczelnego Wodza i dająca początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Śmiało można dziś powtórzyć za prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK, że Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. W całej okupowanej Europie, tylko ono miało własny podział administracyjny, służby cywilne, siły zbrojne i nawet szkolnictwo. Podczas okupacji wydawane były książki, funkcjonowało tajne nauczanie (w tym uczelnie wyższe), organizowano również pomoc społeczną. Pion wojskowy tworzyła Armia Krajowa, a pion cywilny -Delegatura Rządu na Kraj.

W ostatnią niedzielę września Rosja, Białoruś, Kirgistan i Ukraina świętują Dzień Budowniczego Maszyn słusznie uznając, że budowa maszyn, to w dzisiejszym świecie podstawowa gałąź przemysłu. Bez maszyn – nie tylko ciężkiego sprzętu, dźwigów i koparek, ale też potężnych obrabiarek, reaktorów jądrowych, statków kosmicznych łodzi podwodnych- nie byłoby dziś postępu.

W Rosji obchodzone jest dziś także bardzo młode, ale niezwykle wdzięczne święto – Dzień Wychowawcy i Opiekuna, kierowane głównie do ludzi zajmujących się wychowywaniem naszych milusińskich w wieku przedszkolnym i pierwszych latach szkoły podstawowej. Powinno nosić miano Dnia Przedszkolanki.

Ostatnia niedziela września to kirgiskie Święto Krwiodawców. Obchodzone jest od 1997 r., a rok później ustanowiono specjalne odznaczenie, wręczane tego właśnie dnia szczególnie zasłużonym krwiodawcom.

Święto Społeczności Francuskiej w Belgii obchodzone jest w jej francuskojęzycznym regionie zajmującym południową część państwa. Hucznie świętuje się zwłaszcza w stolicy Walonii – Namur.
Zapisane
Janusz Kielak

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #200 dnia: 28 Wrzesień 2009, 04:25:21 »

28 września


Na świętego Wacława w polu pustki, w domu sława.

Światowy Dzień Morza
to jedno z międzynarodowych świąt ustanowionych przez ONZ dla zwrócenia uwagi na stan naszych akwenów. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że corocznie bezpośrednio do mórz trafia 21 milionów baryłek ropy naftowej, a przez ostatnie 100 lat wyłowiliśmy niemal 90% populacji takich ryb, jak tuńczyk czy marlin. Jeżeli czegoś z tym nie zrobimy – czeka nas globalna katastrofa. Dzień Morza obchodzony jest od 1978 r.

Czy Międzynarodowy Dzień Tajniaka obchodzony jest corocznie,  trudno mi dzisiaj powiedzieć, ale mógłby – tak, dla ubarwienia naszej rzeczywistości. Wymyślony został przez Majora Fydrycha i Pomarańczową Alternatywę, a obchody polegały z grubsza na przebraniu się za tajniaka i wzięciu udziału w ulicznej manifestacji. Mile widziane były kapelusz, ciemne okulary, płaszcz albo jeszcze lepiej peleryna, wszelkiego rodzaju urządzenia nagrywające (mikrofony w parasolkach , „czipy” w butach , „pluskwy” w telefonach) i „tajniackie” gazety z wyciętymi otworami służącymi do dyskretnej inwigilacji przechodniów.
Major Fydrych słynął zresztą z przeróżnych, czasami absurdalnych pomysłów i organizowania zabawnych happeningów pt. „Precz z U-Pałami”, „Wigilia Rewolucji Październikowej” czy „Rewolucja Krasnoludków”.  :smil3dbd4d4e4c4f2:

„Święty Wacławie, wojewodo czeski, nie daj zginąć nam, ani potomkom naszym…”- tak zaczyna się stara „świętowacławowska” pieśń. Św.Wacław – dawny czeski władca - jest patronem Czech, nic więc dziwnego, że dzisiejszy dzień obchodzony jest w tym kraju jako Święto Państwowości Czeskiej, mimo, że dzień ten nie ma nic wspólnego z samym jego powstaniem.

Dzień Pracowników Przemysłu Jądrowego obchodzony od 2005 r. oczywiście w kraju, który lubi i celebruje wszelkiego rodzaju „zawodowe” święta, czyli jest w Rosji.

W Chinach z kolei, 28 września to dzień pielgrzymek do miejsca urodzenia jednego z największych filozofów. Świętuje się tam Urodziny Konfucjusza.

Dzisiejszy dzień to także jedno z najważniejszych świąt żydowskich – Yom Kippur, Dzień Pojednania, w którym prosi się o wybaczenie i samemu wybacza. Przydałoby się obchodzić je na całej kuli ziemskiej.

Na Filipinach obchodzony jest właśnie Dzień Świadomości i Sprzeciwu Wobec Pornografii Dziecięcej, a na Tajwanie (i Filipinach również) – Dzień Nauczyciela.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #201 dnia: 29 Wrzesień 2009, 04:32:52 »

29 września


Święty Michał lato przekichał, nic więc dziwnego, że przepowiada nam, jak będzie zima. Tak więc:
Gdy na Michała obrodzą żołędzie, dużo śniegu w Wigilię będzie.
Noc jasna na Michała, zima ostra i trwała; gdy noc słotna – zima do końca grudnia lekka i błotna.
Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała – do Wigilii nie nastąpi zima trwała.
W Michała, kiedy deszcze wszędzie, cała zima lekką będzie.
Jeśli święty Michał deszczem przysłuży, suchą wiosnę z reguły nam wróży.
Święty Michał do beczki kapustę wpychał
.

Pod dzisiejszą datą udało mi się wytropić jedynie Dzień Wynalazcy obchodzony w Argentynie, w rocznicę urodzin László Bíró. Nazwisko może wydawać się mało argentyńskie, ale Bíró był węgierskim dziennikarzem, który zamieszkał w Buenos Aires dopiero w 1948 r. (i tam też zmarł w 1985 r.), a wsławił się tym, że wynalazł długopis.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #202 dnia: 30 Wrzesień 2009, 04:40:27 »

30 września


Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest, albo go ni ma.

Dziś mamy męską, a raczej chłopięcą wersję Dnia Kobiet, bo Dzień Chłopaka świętują raczej nastoletni mężczyźni. Różnie też z tymi obchodami bywa, ponieważ nie ma całkowitej zgodności w naszym kraju co do prawidłowej daty. Jedni pozwalają obdarowywać się drobnymi prezencikami w dniu 10 marca, inni właśnie dzisiaj. Można rzec, że przyjęło się, by 10 marca świętowali panowie w słuszniejszym wieku (czyli mamy wówczas Dzień Mężczyzny), a dziś – ich małoletnia wersja – czyli jest Dzień Chłopaka. Niezależnie od tego - wszystkim Panom, w każdym wieku, a zwłaszcza tym, którzy młodego ducha posiadają, piękniejsza część Waszego Rodu składa dziś najlepsze życzenia. 
:kw:

Jest taki jeden zawód na świecie, kompletnie nieznany do czasów budowy wieży Babel, ale później- jak najbardziej pożądany. Wiecie o jaki zawód chodzi? Oczywiście – o zawód tłumacza. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie nasze międzynarodowe współistnienie bez ludzi, którzy potrafią przetłumaczyć „na nasze” nawet te najbardziej karkołomne słowa i wyrażenia. Czasami nam, zatwardziałym „językowym laikom” przypominają one bardziej śpiew ptaka, czy międzygalaktyczny dialekt, niż ludzką mowę. Nie bez kozery Puszkin nazywał tłumaczy „rumakami postępu”. Marnie widzę ten postęp bez ich udziału. Dlatego w obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniu Tłumacza chylę czoła przed wszystkimi, którzy parają się tym trudnym zajęciem. Międzynarodowy Dzień Tłumacza obchodzony jest 30 września, bo właśnie wspominamy św. Hieronima – autora Wulgaty, uznawanej do dziś za pierwsze tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu z języka greckiego i hebrajskiego na łacinę. Hieronim jest uznawany za patrona wszystkich „dolmeczerów” i „pierewodczików”.

Świat obchodzi w lutym Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. W ciągu całego roku jest jeszcze kilka „sieciowych” świąt. Jest nawet Dzień Bez Internetu, a w Rosji przyjęło się obchodzić Dzień Internetu właśnie 30 września i świętowany jest tam skrupulatnie corocznie właśnie w tym terminie.

Święto Niepodległości od Wielkiej Brytanii (1966 r.) obchodzi Botswana, a w Abchazji, taką samą nazwę nosi jeden z najważniejszych dni we współczesnej historii tego narodu – dzień opuszczenia Suchumi (stolicy Abchazji) przez gruzińskie wojska (1993 r.). 

Na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej obchodzony jest właśnie Dzień Reformy Agrarnej – w rocznicę nacjonalizacji przeprowadzonej w latach 70-tych ubiegłego wieku przez Pinto da Costę.

Z wielką pompą obchodzone są w Meksyku Urodziny Morelosa - na pamiątkę urodzin w 1765 ojca José María Morelos y Pavón, następcy ojca Hidalgo (po jego śmierci był jednym z głównych przywódców ruchu niepodległościowego), nazywanego ojcem narodu meksykańskiego.

Zgodnie z prezydenckim postanowieniem z 1998 r. – 30 września obchodzony jest jako Wszechukraiński Dzień Bibliotek.

A na zakończenie września – dwa przysłowia podsumowujące:
Jeśli wrzesień był ciepły i suchy, to październik z pewnością nie oszczędzi nam pluchy.
Październik stoi u dwora – wykop ziemniaki z pola
.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #203 dnia: 01 Październik 2009, 04:47:25 »

Wiecie, dlaczego październik nazwano październikiem? Ludowe przysłowie mówi:
Październik - bo paździerze baba ze lnu cierlicą pierze. A co to jest cierlica? Warto zajrzeć do Encyklopedii Glogera – tam z pewnością znajdziecie wyjaśnienie.
Gdy Październik chodzi po kraju, cichnie ptactwo w gaju.


1 październikaObchody Międzynarodowego Dnia Muzyki zainicjował w 1975 r. Yehudi Menuhin. Muzyka, jak wiadomo, łagodzi obyczaje. Obecna jest od zawsze we wszystkich grupach społecznych i przedziałach wiekowych. Może nie każdy posiada słuch absolutny, ale większość z nas lubi nucić sobie pod nosem. Świętujmy dziś z pieśnią na ustach. To poprawia humor.

Jest w świecie pewien niedoceniany potencjał intelektualny. Pracodawcy niechętnie zatrudniają ludzi starszych. Poza nielicznymi przypadkami, już czterdziestolatkowie mają spore problemy ze znalezieniem pracy. Nikogo nie obchodzi ich doświadczenie, liczy się tylko końskie zdrowie i żelazna odporność psychiczna. Prawdopodobnie dlatego właśnie – by obalić stereotypy i jednocześnie uwrażliwić społeczeństwo na problemy ludzi w tzw. trzecim wieku – ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Obecnie mówi się, że „generalnie w Polsce prawa osób starszych są dobrze chronione". „Generalnie”- może tak, ale jak przyjrzeć się temu z bliska, to naprawdę szkoda słów.

Lekarz to jeden z najbardziej prestiżowych zawodów, dlatego nic dziwnego, że Dzień Lekarza świętowany jest w każdym kraju z osobna w różnych terminach, a na dodatek – jeszcze dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lekarza.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzimy od 1977 r. z inicjatywy Międzynarodowej Unii Wegetariańskiej. Organizowane są powszechnie happeningi, imprezy – oczywiście z wegetariańskim poczęstunkiem, wykłady, pokazy filmów, konkursy – wszystko w ramach promocji wegetarianizmu.

Międzynarodowy Dzień Walki z WZW Typu C obchodzony jest od 2004 r. Na świecie stale powiększa się liczba osób cierpiących na wirusowe zapalenie wątroby typu „C”, co stanowi poważny problem zdrowotny współczesnego świata. Liczbę chorych szacuje się na 170 mln (dla porównania – liczba zakażonych HIV to „tylko” 37 mln). Problemem jest fakt, że zaledwie kilkanaście procent chorych wie o tym, że nosi w sobie tę chorobę. Zapalenie wątroby typu „C” jest bardzo podstępne – większość osób zakażonych wirusem XCV po prostu nie ma żadnych objawów, a obecność wirusa odkrywa się u nich przypadkiem i to po wielu lalach. Nikt, kto odczuwa np. bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie, nudności, trudności z koncentracją, niepokój lub depresję, nie wiąże tego z ewentualnymi schorzeniami wątroby..

Światowy Dzień Ptaków, mimo, że to już drugi taki dzień w tym roku, najlepiej spędzić z lornetką w ręce. Nasi skrzydlaci przyjaciele obserwowani w naturalnym środowisku, potrafią być naprawdę zaskakujący. Nieważne, czy świętujemy pierwszokwietniowy Międzynarodowy Dzień Ptaków, czy pierwszopaździernikowy Światowy Dzień Ptaków – oba święta są równe rangą. Obchodząc je dwukrotnie: wiosną i na jesieni, zapewniamy sobie dwa razy więcej niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Obchodzony dziś w Rosji Dzień Wojsk Lądowych nie ma jeszcze wprawdzie długoletniej tradycji (powołał go do życia dekret prezydencki z 2006 r.), ale historycznie…sięga aż do połowy XVI w. Tak w każdym razie chcą rosyjscy historycy powołujący się na ukaz cara Wszechrusi Iwana Groźnego. Ukaz o sformowaniu tysiącosobowego oddziału zbrojnego został wystosowany 1 października 1550 r. Rosyjscy historycy uważają, że „dało to podwaliny pierwszej stałe, regularnej armii”.

Dzień Pracowników Prokuratury świętowany jest w Azerbejdżanie od 1998 r., a rok wcześniej, w niedalekim Uzbekistanie - powołano do życia Dzień Nauczyciela i Mentora. Uzbecy wychodzą ze słusznego założenia, że każdy z nas ma swego Nauczyciela lub Mentora i wcale nie muszą to być ludzie z pedagogicznym wykształceniem. Prawdziwy Nauczyciel pokazywał nam kiedyś świat i odkrywał jego tajemnice, uczył ważnych, życiowych nawyków, kształtował nas w dzieciństwie. To Jemu dedykowane jest dzisiejsze święto.

Święto Niepodległości Cypru celebrowane co roku w rocznicę utworzenia Republiki Cypru (1.10.1960 r.) jest dniem ustawowo wolnym od pracy i jednym z największych cypryjskich świąt. Głównym punktem obchodów jest uroczysta defilada wojskowa w Nikozji, rozpoczynająca się zawsze o godz. 11.00 czasu miejscowego. Jak wielkie ma to znaczenie dla mieszkańców Cypru można stwierdzić chociażby po tym, że nikt się nie leni i całe rodziny zjeżdżają do stolicy, by oglądać paradę na własne „żywe” oczy.

Chińskie święto narodowe – Rocznica Powstania Chińskiej Republiki Ludowej– obchodzone jest tam „od zawsze” z wielkim rozmachem. Już w latach 50-tych nieodzowną częścią uroczystości była wielka defilada wojskowa na Placu Tiananmen w Pekinie. Po 1959 r. postanowiono jednak organizować takie parady tylko „na okoliczność” okrągłych rocznic, a po chińskiej rewolucji kulturalnej – zaprzestano całkowicie. Odstąpiono od zasady jedynie w 1984 r. – z okazji 35 lecia ChRLD. Wprawdzie nie ma już demonstracji siły, ale obchody święta narodowego nadal są w Chinach bardzo uroczyste i trwają aż 5 dni (przez co nazywane bywają często ”złotym tygodniem”). Główne ulice miast dekorowane są wielkimi „instalacjami” z kwiatów, które umocowuje się na specjalnych podestach, ramach, platformach. Szczególnie ozdobnie dekoruje się Plac Niebiańskiego Spokoju. Kiedyś wystawiano tam potężne portrety Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina (po raz ostatni w 1987 r.), obecnie Chińczycy poprzestają jedynie na podobiznach własnych bohaterów narodowych.

Dzień Zjednoczenia Kamerunu poświęcony jest rocznicy utworzenia w 1961 r. Federalnej Republiki Kamerunu, a obchodząca dziś Dzień Niepodległości Nigeria, świętuje uzyskanie jej od Wielkiej Brytanii w 1961 r.

Dzień Sake to oczywiście japońskie święto, wpisane do tamtejszego kalendarza dopiero w 1978 r. na wniosek producentów tego trunku. Zgodnie z tradycją, właśnie 1 października rozpoczyna się cykl produkcyjny ryżowego wina. To jakby „nowy rok winny”. Cały proces powstawania sake jest długi i żmudny, mimo, że spora część produkcji została już zautomatyzowana. Ryż z dodatkiem doskonałej jakości wody poddawany jest fermentacji przy pomocy drożdży i specyficznych mikroorganizmów zwanych koji. Uzyskany napój zawiera 13-16 % alkoholu. Każdy region Japonii szczyci się innym gatunkiem sake. Jak przystało na tradycyjny trunek, popija się go również w tradycyjny sposób. Nalewane do maleńkich szklaneczek teko (30-40 ml) z niewiele większych buteleczek (180 ml), lub do kwadratowych, drewnianych naczyniek zwanych masu. Istnieje także swoisty dekalog umiejętnego i rozumnego spożywania sake, do którego wprawdzie nie zawsze udaje się stosować, ale który doskonale pasuje przy wszelakich „trunkowych” okazjach:
1. pić należy lekko, radośnie i z uśmiechem,
2. pić niespiesznie, swoim własnym tempem,
3. najlepiej w trakcie jedzenia i obowiązkowo zakąszać,
4. znać tzw. umiar i zawsze pilnować własnej „normy”,
5. co najmniej 2 razy w tygodniu obchodzić „dzień odpoczynku dla wątroby”,
6. nie zmuszać nikogo do picia
7. nie pić w czasie łykania medykamentów,
8. nie pić „jednym haustem” i nie zmuszać nikogo, by pił w taki sposób,
9. każdorazowo zakończyć picie najpóźniej o północy,
10.  regularnie sprawdzać stan swojej wątroby, poddając się oczywiście oględzinom lekarskim.
 :pint:
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2009, 08:20:13 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #204 dnia: 02 Październik 2009, 04:47:00 »

  2 października :hammer: Uwaga, uwaga Panowie i Panie! Dzisiaj Dzień bez Piwa! Smakosze tego trunku powinni przerzucić się, chociaż dzisiejszego wieczora, na rozgrzewającą herbatkę z miodem i cytryną. Wszak pogoda coraz bardziej jesienna…

Jeżeli ktoś jeszcze miał wątpliwości, że ptaki należą do najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych kręgowców lądowych, dzisiaj powinien pozbyć się ich definitywnie. Po wczorajszym, międzynarodowym święcie, dziś obchodzimy Europejski Dzień Ptaków. Wędrujące klucze możemy już coraz częściej obserwować nawet nieuzbrojonym w lornetkę okiem.

Po wczorajszym Światowym Dniu Wegetarianizmu, dzisiaj jakby ciąg dalszy nauk Mahatmy Gandhiego. Ten wielki apostoł pokoju powiedział kiedyś; „Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym, w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami.” Dziś - w rocznicę jego urodzin– obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, a w Indiach świętowane jest corocznie Gandhi Jayanti – czyli urodziny Ojca Indii (1869-1948).

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy został ustanowiony przez ONZ w 2007 r. a na jego obchody wybrano 2 października także dlatego, że tego dnia urodził się Gandhi. To właśnie życiowa postawa Mahatmy była inspiracją dla wielu światowych ruchów opowiadających się przeciwko przemocy, które działają wg podstawowych założeń:
- odmowa współpracy,
- protest i perswazja, (np. marsze, czuwania),
- blokady, strajki okupacyjne, czyli interwencja, ale bez przemocy.

 :-P Od 1999 r. pierwszy piątek października jest Światowym Dniem Uśmiechu, dlatego starajmy się spędzić go w radosnym nastroju, jak najczęściej rozciągając usta w grymasie znanym od wieków jako uśmiech. Ten cudowny grymas usprawnia krążenie, poprawia przemianę materii, po prostu…poprawia jakość życia, dlatego używajmy go jak najczęściej.


Bez czego nie obejdzie się żadne szanujące się przyjęcie czy prywatka? Oczywiście bez śledzika. Nie jest to wcale czysto polski, ani nawet słowiański delikates. Prawdziwi amatorzy śledzi mieszkają w Finlandii. To w tym kraju, corocznie świętowany jest Dzień Śledzia. Na początku października ( w tym roku od 2 do 8.10) do Helsinek zjeżdżają śledziowi smakosze na specjalny rybny festiwal sięgający tradycją do początku XVIII w. Na targ rybny zwożone są olbrzymie ilości śledzi z ostatniego w tym roku połowu. Można kupować i spożywać je pod różnymi postaciami: solone, marynowane, świeże, w sosie, z majonezem, musztardą, śmietaną…co kto lubi…do wyboru, do koloru… pyyyycha.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #205 dnia: 03 Październik 2009, 04:50:13 »

  3 październikaW Republice Korei 3 października to „dzień, w którym otwarły się niebiosa” , czyli jedno ze Świąt Narodowych biorących podwaliny z koreańskiej legendy o Tangunie – mitycznym praprzodku Koreańczyków, a może nawet całej ludzkości. Jeszcze do niedawna funkcjonował w Korei Południowej kalendarz liczony od 2333 r. p.n.e., czyli od momentu założenia przez Tanguna „Kraju Porannej Ciszy”. Obok współczesnej daty ( z tzw. kalendarza zachodniego), często podaje się tam też datę ery Tanguna. Aktualnie mamy więc 4322 r. a sam Tangun , zgodnie z legendą panował przez 1500 lat, a gdy miał 1908 lat, został bóstwem gór.

Narodowym świętem jest też Dzień Zjednoczenia Niemiec, czyli każda kolejna rocznica obalenia muru berlińskiego (1989 r.).  Porównując obchody świat narodowych w innych państwach – Niemcy zachowują się dość powściągliwie. Nie urządzają defilad ani parad wojskowych, poprzestając na festynach (Burgerfeste), przemowach w Parlamencie i spotkaniach politycznych. W dobie „dwupaństwowych Niemiec” - Święto Narodowe Niemieckiej Republiki Demokratycznej obchodzone było 7 października (Tag der Republik), a Republiki Federalnej Niemiec - 17 czerwca.

W Rosji świętują dziś mundurowi z jednostek specjalnych OMON. W 2002 r. trafił do oficjalnych kalendarzy jako Dzień Milicjanta, a obchodzony jest w rocznicę utworzenia OMON-u ( 3.10.1988 r.)

Pierwsza październikowa sobota jest w Armenii poświęcona ludziom, którzy poświęcają swój czas nauce i dzieciom. Tego dnia właśnie obchodzi się tam Dzień Nauczyciela.

Żydzi obchodzą właśnie jedno z trzech najważniejszych swoich świąt – święto namiotów zwane Sukot. Jest to święto ruchome obchodzone jesienią( w tym roku w dniach 3-9 października) na pamiątkę pobytu Żydów na pustyni, ale ma także charakter dożynkowy. Koło domów lub na balkonach buduje się na tę okoliczność specjalne szałasy z gałęzi (kuczki), pokryte trawa i liśćmi, w których spożywa się w tym dniu posiłki. Wszystko odbywa się w wesołej atmosferze.

Zainteresowanym przypominam, że mamy dziś w kraju Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich, w związku z czym w wielu miastach takowe są organizowane.

Ciekawostka:
W pierwszą sobotę października swoje święto obchodzi też założony w 1252 r. Słonim. Miasto dziś wprawdzie białoruskie, ale mocno związane z naszą historią, także jako jedna z kielackich Małych Ojczyzn. Tu także rodzili się nasi przodkowie, w czasach, kiedy Polska od morza do morza sięgała i – jak mawiał Piłsudski – „wszystko, co dobre było na Kresach”.
O mieście można poczytać w „Historiach” (http://kielakowie.pl/tng/histories/slonim.php)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #206 dnia: 04 Październik 2009, 06:13:46 »

  4 październikaCo roku w pierwszą niedzielę października, w naszym kraju (o czym z pewnością wie niewiele osób) świętują małe i duże harcerki. Jak mawiała Olga Małkowska (założycielka żeńskich drużyn harcerskich jeszcze na początku XX wieku) – „wolą hart ducha wykuwaj – czuwaj” – dziś obchodzimy Dzień Polskiej Harcerki.

Także dzisiaj świętujemy Światowy Dzień Zwierząt ( i tu myślę, że nic dodawać nie potrzeba), a ponadto rozpoczyna się właśnie Światowy Tydzień Ochrony Zwierząt i Światowy Tydzień Kosmosu. Dwie, zdawałoby się odległe tematyki, ale przecież nie do końca. Świat zwierząt można z powodzeniem nazwać mikrokosmosem. Zresztą cały październik jest – o ile dobrze pamiętam - miesiącem dobroci dla zwierząt. Może wszystkie te „zwierzęce intencje” biorą się to stąd, że 4 października poświęcony jest w naszym kalendarzu świętemu Franciszkowi z Asyżu, którego papież Jan Paweł II ogłosił w 1979 r. „niebieskim patronem ekologów” i w swoim liście Inter sanctos napisał „Świętego Franciszka z Asyżu słusznie zalicza się między tych świętych i słynnych mężów, którzy odnosili się do przyrody jako cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu...”. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Franciszka – Patrona Ekologów[/b].

Obchody Światowego Tygodnia Kosmosu ogłoszono w 1999r. z inicjatywy ONZ. Delegacja marokańska zaproponowała, by obchody powiązać z rocznicą lądowania człowieka na Księżycu (20 lipca), ale data ta prowokowała ciągłe dyskusje i spory o pierwszeństwo w kosmosie. W końcu Rosjanie (aktywnie wspierani przez Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Chiny, Indie, Kubę i podobno wiele innych krajów) wnieśli poprawkę do marokańskiej propozycji, ponieważ uważali, że ich wkład w tę dziedzinę nauki był o wiele wcześniejszy (4.10.1957 r. wysłali w kosmos pierwszy sputnik). W końcu przedstawiciele rady Narodów poszli na kompromis i Tydzień Kosmosu obchodzimy corocznie od 4 do 10 października.

Rocznica wystrzelenia z kosmodromu Bajkonur pierwszego sztucznego satelity (Sputnik 1) obchodzona jest ponadto w Rosji jako Święto Wojsk Kosmicznych.

 Dzisiejszy dzień jest także w Rosji rocznicą utworzenia pierwszych obronnych służb cywilnych (3.10.1932 r.), dlatego wybrano tę datę dla świętowania Dnia Obrony Cywilnej, która wsławiła się zwłaszcza podczas działań związanych z awarią w Czernobylu.

W tym roku na dzisiejszy dzień przypada jeszcze jedno rosyjskie święto. Od 1965 r. pierwsza niedziela października obchodzona jest w Rosji jako Dzień Nauczyciela.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #207 dnia: 05 Październik 2009, 04:51:52 »

5 październikaRokrocznie od 1994 r. w ponad stu krajach świata obchodzony jest w dniu dzisiejszym Międzynarodowy Dzień Nauczycieli.

W tym roku, jako że 5 października przypada w poniedziałek i jest to pierwszy poniedziałek tego miesiąca – działacze społeczni i rzesze zwykłych obywateli obchodzą również Międzynarodowy Dzień Lokatora. Jest to dzień, w którym organizacje na całym świecie, występujące w interesie najemców lokali starają się przeprowadzić szeroko zakrojoną kampanię informacyjną.

Powiązane z Dniem Lokatora są też inne dzisiejsze święta, którym tak naprawdę przyświeca jeden cel. Jak zwał, tak zwał. Lokatorzy świętują w pierwszy poniedziałek października równieżŚwiatowy Dzień Mieszkalnictwa, Światowy Dzień Domu, Światowy Dzień Habitatu (ustanowiony przez ONZ w 1985 r.), Światowy Dzień Siedlisk Ludzkich (czyli habitatu). Wszystkie te święta, to w gruncie rzeczy jedno i to samo :)

Dziś także Światowy Dzień Architektury – obchodzony od 1985 r., a od 1996 r. zbiegający się z obchodami wszystkich „lokatorsko-mieszkaniowo-siedliskowych” świąt. Świętuje się go również w pierwszy poniedziałek października.

Rosja obchodzi Święto Organów Śledczych, Portugalia -  Dzień Republiki – w rocznicę upadku monarchii 5.10.1910 r., a Chorwacja Dzień Kolejarza, zwany też Dniem Chorwackich Kolei, upamiętniający 5.10.1990 r., kiedy wszystkie chorwackie koleje „trafiły” pod wspólne kierownictwo.

Jako, że lekarz to jeden z najstarszych zawodów świata, co i rusz pojawiają się w kalendarzach święta nawiązujące do tej profesji. Pierwszy poniedziałek października  to Dzień Lekarzy w Azerbejdżanie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #208 dnia: 06 Październik 2009, 05:36:42 »

  6 październikaDzień Nauczyciela obchodzi dziś Republika Kiribati położona na 33 koralowych wyspach rozsianych wokół równika. Świętowany jest z tańcem, śpiewem i wszelkiego rodzaju grami sportowymi na świeżym powietrzu.

Rosja świętuje Dzień Ubezpieczyciela – w rocznicę uchwalenia dekretu „W sprawie ubezpieczenia mienia państwowego” (6.10.1921 r.), a Białoruś – obchodzi dziś Dzień Archiwisty.

W Egipcie obchodzony jest Dzień Armii – w rocznicę wybuchu tzw. czwartej wojny arabsko-izraelskiej (6.10.1973 r.), którą Egipcjanie świętują, jako dzień obudzenia nadziei na ostateczne rozwiązanie konfliktów w tym obszarze kuli ziemskiej. W tym dniu ( a był to dzień wielkiego żydowskiego święta Yom Kippur) to Arabowie napadli na Izrael, ale dość szybko zostali odparci. Po wysiłkach mediacyjnych państw zewnętrznych, wojna zakończyła się zawieszeniem broni, a na linii frontu rozlokowano siły pokojowe.

W Turkmenistanie jest to Dzień Pamięci o ofiarach wielkiego trzęsienia ziemi z roku 1948. Miało ono miejsce w nocy z 5 na 6 października i pogrzebało pod gruzami 100-170 tys. ludzkich istnień. Trzęsienie zostało uznane za jedną z największych katastrof w historii ludzkości. Od 1995 r., dzień ten obchodzony jest w Turkmenii jako dzień żałoby narodowej i jest wolny od pracy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #209 dnia: 07 Październik 2009, 04:50:20 »

  7 październikaMiędzynarodowy Dzień Ograniczania Klęsk Żywiołowych, obchodzony w drugą środę października, ustanowiony został przez ONZ w 2001 r.

Święto Kirgiskiego Lotnictwa Cywilnego ustanowiono w 1993 r. Odnosi się ono do października 1933 r., kiedy dokonano przelotu nad grzbietem Kungei i Kirgiskim w masywie Ałatau na wysokości 3500 m, co w gazetach z 7 października 1933 r. okrzyknięte zostało wielkim zwycięstwem kirgiskiego lotnictwa.

7.10.1918 r. przy Komendzie Głównej Robotniczo-Chłopskich oddziałów NKWD utworzone zostały Wydziały Informacji i Instruktorski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji postanowiło obchodzić rocznicę tego wydarzenia jako Dzień Służb Informacyjnych MSW.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 25   Do góry