Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #180 dnia: 08 Wrzesień 2009, 07:10:52 »

8 września

Gdy na Siewną jest błękitnie, wtedy pięknie wrzos zakwitnie.
Jakie Najświętszej Maryi Panny urodziny, takie też i imieniny (15.09)
Kiedy Panna się rodzi, już jaskółka odchodzi.
Jeśli w Narodzenie Panny nie pada, suchą jesień zapowiada.


Jako, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Piśmiennictwa i w dodatku Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem – nie powinniście się dziwić, gdyby za bardzo poniosła mnie tzw. „wena twórcza”. Każdy w końcu świętuje jak umie i lubi. Ja chyba lubię pisać. Tylko gwoli informacji dodam jeszcze, że na świecie mamy – szacunkowo - ponad 800 milionów analfabetów, a ponad 100 milionów dzieci nie chodzi w ogóle do szkoły.

Mam dla Was także dobrą wiadomość – dziś celebrujemy również Dzień Dobrej Wiadomości. Wymyślili go w 2000 r. artyści i naukowcy z Fundacji „Salon 101” z zamiarem, by przetrwał co najmniej do 2010 r. Miał być antidotum na wszechobecną w mediach przemoc i nienawiść. W zamierzeniu obchody miały polegać na wysłaniu w tym dniu chociaż jednej pozytywnej wiadomości do kogoś z własnych znajomych. Można to było zrobić za pomocą telefonu, internetu lub zwykłej poczty. „Salon 101” uważa, że:
„Dobra wiadomość - daje nam poczucie bezpieczeństwa, poczucie harmonii.
Dobra wiadomość - może zmienić nasze nastawienie do drugiego człowieka, do świata.
Dobra wiadomość - nie jest przekłamywaniem rzeczywistości.
Dobra wiadomość - jest jak ziele, które właściwie podane leczy”
.
A więc do dzieła – ślijcie wiadomości i to dobre

Obchodzimy dziś także katolickie Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji ludowej noszące nazwę Matki Bożej Siewnej, natomiast na Malcie – Matki Boskiej Zwycięskiej - ponieważ Malta świętuje dziś Dzień Zwycięstwa Kawalerów Maltańskich nad Imperium Osmańskim w 1565 r.

Macedonia celebruje Święto Niepodległości (1991) od Jugosławii, a Andora począwszy od 1730 r. obchodzi corocznie Dzień Świętej Dziewicy z Meritxell, swojej patronki. Jest to w tym kraju święto narodowe. Podczas specjalnej mszy poświęconej Patronce wierni całują statuę świętej, a wieczorem w stolicy organizowany jest pokaz fajerwerków.

Światowy Dzień Solidarności Dziennikarzy ustanowiono w 1948 r. na Międzynarodowym Kongresie Dziennikarzy w Bukareszcie postanawiając jednocześnie, by święto obchodzić w rocznicę zamordowania przez nazistów czechosłowackiego dziennikarza Juliusa Fučika, działacza KPCz (8.9.1943 r.). Jego „ Reportaż z pętlą na szyi” pisany w więzieniu, przetłumaczono na 70 języków.

Rosyjski Dzień Finansisty obchodzony jest w rocznicę powołania przez cara Aleksandra I Ministerstwa Finansów Rosji ( 8.9.1802).

Drugi wtorek września to tradycyjne Święto Winobrania w Maderze odbywające się w atmosferze prawdziwego festiwalu. Święto ma charakter wesołego i głośnego festiwalu, a całe to show odbywa się na cześć znanego wszystkim na  świecie napitku.
« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2009, 07:26:23 wysłana przez Sławek Ołdak »
Zapisane
Sławek Ołdak

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #181 dnia: 09 Wrzesień 2009, 07:01:17 »

9 września

„Piękno uratuje świat” mawiał kiedyś Dostojewski. XX wiek przyniósł ze sobą rewolucję w dziedzinie kosmetologii, więc i urodę można (jak się chce) znacznie „podciągnąć”. W1995 r. Międzynarodowy Komitet Estetyki  i Kosmetologii postanowił jeden ze wszystkich dni w roku poświęcić pięknu i ustanowił Światowy Dzień Urody. Wypadło na 9 września i właśnie tego dnia w wielu krajach na świecie organizowane są konkursy piękności.

Dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca odbywa się jeden z najstarszych festiwali japońskich - Dzień Chryzantemy, a dzieje się to od 910 n.e., kiedy to ogłoszono, że chryzantema jest narodowym kwiatem Japonii. Uważany jest za symbol długiego życia, ba – niektórym marzyło się nawet stworzenie z chryzantem cudownego eliksiru. W Japonii można wypić specjalną herbatę z chryzantem, lub- jak kto woli- chryzantemową sake, a suszone chryzantemy dodawane są do potraw. Słowem – kwiat wcale nie taki smutny, za jaki uchodzi u nas, a Holendrzy nawet uważają, że ustępuje on jedynie róży.

W Korei Północnej  z wielkim rozmachem świętuje się corocznie rocznicę utworzenia KRL- (9.9.1948). Jest to Dzień Republiki.

W Święto Niepodległości Tadżykistanu (1991 r.-  od ZSRR) w stolicy republiki odbywają się uroczyste parady. Dzień jest świętem narodowym, a więc wolnym od pracy.

Dzień Testera – chodzi oczywiście nie o darmowe próbki kosmetyków wystawiane w sklepach dla sprawdzenia sobie walorów rzeczonego kosmetyku, a o informatyka-testera, czyli osobę o rozległej wiedzy i umiejętnościach potrzebnych by zrozumieć zasady budowy oprogramowania, struktury systemów, specjalistę testującego oprogramowania systemów informatycznych i mającego praktyczne doświadczenie w tworzeniu oprogramowania. Obchodzony jest w rocznicę „wykrycia pierwszego błędu programowego” - 9 .9.1945 r. naukowcy z Harwardu, testujący komputer Mark II Aiken Relay Calculator , znaleźli ćmę, która utkwiła między elektronicznymi przekaźnikami. Przyczyny awarii musiały być oczywiście dokładnie opisane, wymyślono więc słowo „debugowanie” oznaczające pozbycie się owadów, odrobaczanie. „Odzyskany” owad został przyszpilony do dziennika technicznego pod wpisami z tego konkretnego dnia i do tej chwili można go oglądać w muzeum techniki komputerowej. Panowie Testerzy – wszystkiego najlepszego!
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2009, 07:52:17 wysłana przez Sławek Ołdak »
Zapisane
Sławek Ołdak

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #182 dnia: 10 Wrzesień 2009, 07:13:34 »

10 września

Na świętego Łukasza jest w domu chleb i kasza.

Dzień dzisiaj bardzo demokratyczny. Prawie jak Gwiazdka. Honduras świętuje Dzień Dziecka, a w USA wprost przeciwnie - Dzień Babci i Dziadka. Tak więc wszystkim – dzieciom, babciom, dziadkom i rodzicom (którzy są przecież dziećmi naszych babć i dziadków) życzymy dziś WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

W Belize - na pamiątkę bitwy z 1798 r. – obchodzone jest Święto Saint George's Caye -  zasiedlonej w połowie XVII wieku wyspy należącej do Belize,. W dniach 3-10 września 1798 roku brytyjscy osadnicy stoczyli tu zwycięską bitwę z niewielką hiszpańską flotą wysłaną, by przegonić ich z tego terytorium.

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Chinach od 1989 r. aby podnieść prestiż zawodu „przytłumionego” przez chińską „rewolucję kulturalną”.

Święto Narodowe Gibraltaru upamiętnia referendum z 1967 r. Większość mieszkańców opowiedziała się wówczas przeciwko zależności od Hiszpanii, enklawa pozostaje więc do dziś terytorium brytyjskim. Tego dnia mieszkańcy Gibraltaru noszą stroje w barwach narodowych -  białym i czerwonym.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że przyczyną połowy nagłych zgonów odnotowywanych na naszej planecie jest samobójstwo. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ich liczba dochodzi do 1 miliona rocznie, i jest ich znacznie więcej, niż zgonów z powodu wojen, katastrof i przestępstw razem wziętych. Wg ostrożnych szacunków (jeżeli tendencje się utrzymają) do roku 2020 ich liczba wzrośnie jeszcze półtora raza. Nic więc dziwnego, że pojawiła się idea obchodzenia Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, w czasie którego prowadzi się szeroko zakrojone akcje uświadamiające.

Ciekawostka: Na Litwie niemal cały wrzesień świętuje się Dni Stolicy. Program obchodów należy do najbardziej kolorowych i różnorodnych, a Wilno przez cały miesiąc ofiaruje swoim mieszkańcom i turystom moc atrakcji. Koncerty muzyki dawnej i współczesnej, międzynarodowe wystawy, promocje, festiwale piwne, spektakle, imprezy kulturalne i sportowe…a wszystko to trwa aż do równonocy jesiennej.
Zapisane
Sławek Ołdak

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #183 dnia: 11 Wrzesień 2009, 07:02:50 »

11 września

Jeśli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha.
Ze wszystkich świętych najlepszy Jacek, bo kto żyw, dostaje placek.
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Nikodema (15.09) deszcz pada, albo go nie ma.


11 września przypada Nowy Rok Koptyjski (Nayrouz) i Nowy Rok wg kalendarza etiopskiego. Ten ostatni liczony jest także od narodzin Chrystusa, tylko – nie wiedzieć czemu – zgodnie z nim Jezus urodził się 7 lat później, dlatego u Etiopczyków rozpoczyna się właśnie rok 2002, a zgodnie z kalendarzem koptyjskim, w którym lata liczy się od panowania cesarza Dioklecjana (284-305 n.e.), właśnie rozpoczyna się 1725 r.

Kiedyś Amerykanie obchodzili jeden Patriot DayDzień Patriotów ( w rocznicę bitwy pod Lexington i Concord - 19.4.1775). Od czasu wydarzeń 11 września 2001, w rocznicę ataków terrorystycznych, w których zginęło prawie 3000 osób, w Stanach Zjednoczonych obchodzi się kolejny Dzień Patriotów. Jest to czas poświęcony pamięci ofiar. Flagi narodowe na masztach opuszcza się do połowy, a o godz. 8.46 rozpoczyna się minuta ciszy.

W Argentynie i całej niemal Ameryce Łacińskiej dzisiejszy dzień to Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę śmierci Domingo F. Sarmiento, działacza, intelektualisty, pisarza i prezydenta Argentyny.

W Hiszpanii, na mocy ustawy z 1980 r., na pamiątkę obrony Barcelony przed armią francusko-hiszpańską w roku 1714, obchodzone jest Katalońskie Święto Narodowe.

Rosjanie obchodzą dziś święto o dość dziwnej nazwie – Dzień Organów Wyspecjalizowanych w Pracy Wychowawczej, czyli formacji wojskowych zajmujących się edukacją. U nas pewnie byłby to Dzień Szkolnictwa Wojskowego. Podobno dokładnie tego dnia, tyle, że w 1766 r. został zatwierdzony specjalny Regulamin Korpusu Kadetów, w którym umieszczono pierwsze wytyczne dla oficerów-wychowawców.
Zapisane
Sławek Ołdak

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #184 dnia: 12 Wrzesień 2009, 06:27:12 »

12 września

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest od 2000 r. w drugą sobotę września. W większości placówek PCK organizuje się z tej okazji specjalne pokazy i prelekcje.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej postanowiono obchodzić rokrocznie w rocznicę narodzin dr.Charlesa Godona (1854-1923), założyciela FDI- światowej Federacji Dentystycznej. 12 września jest także rocznica przełomowej konferencji poświęconej problematyce stomatologicznej, jaka odbyła się w 1978 r. w Ałma–Acie. Obchodzimy go od 2008 r. i chociaż wydaje się, że każdy myje zęby codziennie, jednak nasza świadomość w zakresie wpływu zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia jest znikomy. Dzień ten ma nam o tym przypominać. A więc – szczoteczki w ruch. Nie tylko raz dziennie.

Dzień Wojsk Lądowych świętowany jest w naszym kraju w rocznicę odsieczy wiedeńskiej, która miała miejsce 12 września 1683 r. Do 1948 roku poszczególne formacje (piechota, kawaleria, artyleria, saperzy, łączność itp.) miały własne święta. W 1948 r. ówczesny szef MON Michał Rola-Żymierski ustanowił Święto Wojsk Lądowych i Szkół Oficerskich Lądowych, przypadające w rocznicę forsowania Odry i Nysy (…) Dniem święta miała być pierwsza niedziela po 15 kwietnia. Zalecano go obchodzić uroczyście, przy udziale zaproszonych władz cywilnych, przedstawicieli partii politycznych, związków zawodowych i miejscowego społeczeństwa. Przykładowy program obchodów święta obejmował: capstrzyk i uroczysty apel poległych w przeddzień święta, mszę polową, defiladę, wspólny obiad żołnierski, akademię (poświęconą zobrazowaniu historii walk wojsk lądowych ze szczególnym uwzględnieniem czynów bojowych danej jednostki oraz jej wysiłków i zasług w dziedzinie wyzwolenia oraz odbudowy Polski), a także imprezy artystyczne i sportowe. W 1949 r. w tym terminie wypadła akurat Wielkanoc, a jeszcze jeden rok później rozformowano Dowództwo Wojsk Lądowych. Święto wróciło do naszych kalendarzy 12 września 1996 r.

W Rosji obchodzony jest Dzień Czołgistów.

Cape Verde – Wyspy Zielonego Przylądka obchodzą dziś swoje Święto Narodowe, o którym żadnych dokładniejszych informacji nigdzie nie udało mi się znaleźć.

W drugą sobotę września Ukraina świętuje Dzień Kultury Fizycznej i Sportu oraz Dzień Kina – pierwszy od 1996 r., drugi – od 1994 r.

Ciekawostka:
Etiopski Narodowy Dzień Rewolucji z okazji obalenia cesarza Haile Selassie (1974) był świętem narodowym. Obchodzono go od 1975 r. do 1990 r., kiedy to został zniesiony. W wielu źródłach podawany jednak nadal jako dzień świąteczny. Bierze się prawdopodobnie stąd, że co 4 lata właśnie tego dnia obchodzony jest etiopski nowy rok.

Dzień Freddy'ego Kruegera wymyślili oczywiście Amerykanie – w 1991 r. , tuż przed wejściem na ekrany ostatniej części filmu grozy „Koszmar z ulicy Wiązów”. Z założenia miało to być święto żartobliwe, a głównym bohaterem dnia jest fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów. Jeżeli obchodzone jest nadal (głównie w Los Angeles), to pewnie przypomina nieco Halloween.
Zapisane
Sławek Ołdak

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #185 dnia: 13 Wrzesień 2009, 10:02:58 »

13 września

Jak grzyby wielkie korzenie mają, wielką też zimę zapowiadają.

Dzień Programisty – jak na programistów przystało – został dokładnie wyliczony i przypada w 256 dniu roku, czyli 13 września. Liczba 256 ( 2 do potęgi 8 ) została wybrana, ponieważ aż tyle może być różnych wartości wyrażonych przez 1 bajt. Jedynie w latach przestępnych jest to 12 września. Podobno bohaterowie dzisiejszego dnia zawsze starają się uczcić ten dzień w jakiś niekonwencjonalny sposób, bliższych informacji jednak nie udało mi się zdobyć, ponieważ jest to dość hermetyczny i specyficzny światek. Chociaż jest to święto całkowicie wirtualne, owoce pracy programistów są jak najbardziej rzeczywiste i nie dotyczą – jak by się mogło początkowo wydawać – tylko komputerów. Praktycznie każde urządzenie elektroniczne – od pilota do skomplikowanych maszyn przemysłowych –przechodzi przez ręce specjalistów od programowania.

Dzień Strażaka w Rumunii obchodzony jest w rocznicę bitwy z wojskami tureckimi, która przeszła do historii jako „baia de sange de la Bucuressti” - krwawa łaźnia z Bukaresztu. 13.9.1848 r. stu pięćdziesięciu bukareszteńskich strażaków pod dowództwem swego komendanta, kapitana Pawła Zaganescu, stoczyło walkę na wzgórzu Spirii. Dziś znajduje się tam, będący częstym tematem stempli i znaczków rumuńskich o tematyce pożarniczej pomnik bohaterskich strażaków (Monumentul Eroilor Pompieri). Na pomniku umieszczono dwie tablice informujące, że wzniesiono go „na pamiątkę walki stoczonej w tym miejscu przez strażaków bukareszteńskich, dowodzonych przez kapitana Zaăgănescu i drugi batalion z drugiego pułku piechoty pod dowództwem pułkownika Radu Golescu przeciwko dywizji wojsk tureckich dowodzonych przez Kerim Pasa” oraz, że „wdzięczny naród rumuński” oddał w ten sposób hołd „walczącym 13 września 1848”. Obchody strażackiego święta są zazwyczaj bardzo uroczyste. Odbywa się parada wozów strażackich, poprzedzona oczywiście składaniem kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów, później pokazy ćwiczeń, a wieczorem – fajerwerki.

Dzień Bohaterskich Kadetów (Ninos Heroes) to w Meksyku dzień poświęcony pamięci sześciu nastoletnich kadetów, którzy zginęli w bitwie pod Chapultepec w wojnie meksykańsko-amerykańskiej (13.9.1847). Chłopcy w wieku 13-19 lat nie opuścili wzgórza mimo rozkazu wydanego przez dowódcę. Zginęli wszyscy, a - zgodnie z legendą – ostatni z nich, by nie dopuścić do tego, aby meksykańska flaga wpadła w ręce wroga, owinął się nią i skoczył z murów twierdzy Chapultepec.

Rosja od 1962 r. obchodzi w każdą drugą niedzielę września Dzień Pamięci Ofiar Faszyzmu. Wybór daty umotywowano faktem, że właśnie we wrześniu rozpoczęła się i definitywnie zakończyła II wojna światowa. Jest to dzień pamięci, podczas którego raczej nie organizuje się żadnych imprez rozrywkowych. Odwiedza się natomiast miejsca pamięci, pomniki, bezimienne groby.

Druga niedziela września to także Dzień Nafciarza na Ukrainie. Świętują wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób związani są z wydobyciem i rafinacją ropy naftowej i jej produktów oraz gazu. Ustanowiono go dekretem prezydenckim w roku 1993.

Kanada, w pierwszą wrześniową niedzielę następującą po Święcie Pracy obchodzi Dzień Dziadków. Jest to wspólne święto babć i dziadków, wymyślone w 1970 r., podczas którego wszystkie wnuki – i małe, i duże – starają się pokazać swoim ukochanym Dziadkom, jak bardzo ich kochają.

Także „sławne morze – święty Bajkał”] obchodzi dziś swoje święto. To wyjątkowo piękne, syberyjskie jezioro świętowało swój dzień od 1999 r. zawsze w czwartą niedzielę sierpnia. W roku 2008, decyzją Zgromadzenia Ustawodawczego Rejonu Irkuckiego – obchody przeniesiono na drugą niedzielę września. Dzień Bajkału to akcja porządkowania jego brzegów, ale także plenery artystyczne, wystawy, koncerty, sesje naukowe, wystawy sztuki i fotografii. Większość z nich organizowana jest właśnie nad bajkalskimi brzegami.

Ciekawostka:
Do 1980 r. w każdą drugą niedzielę września obchodzone było branżowe Święto Kolejarza. Po sierpniu 1980 ożyły jednak religijne tradycje kolejarskie świętowania w dniu patronki wszystkich ludzi żelaznych dróg. Patronką kolejarskiej braci jest święta Katarzyna i pierwsze powojenne uroczystości centralne ku jej czci odbyły się 25 listopada 1981 r w Lokomotywowni. Od tej pory święto  obchodzone jest właśnie w listopadzie i poprzedzone pielgrzymką kolejarzy i ich rodzin na Jasną Górę.
Zapisane
Sławek Ołdak

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #186 dnia: 14 Wrzesień 2009, 07:22:58 »

14 września

Zachodnie kościoły chrześcijańskie obchodzą dziś Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W kościele prawosławnym uroczystości odbędą się 27 września.

Dzień Pracownika Służb Mobilizacyjnych obchodzony jest na Ukrainie w rocznicę ponownego utworzenia w tym kraju Głównej Komisji Uzupełnień GOMA (14.9.1993).
Zapisane
Sławek Ołdak

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #187 dnia: 15 Wrzesień 2009, 04:53:02 »

15 września

Nikodem gdy suchy, rozprasza jesienne pluchy.

Międzynarodowy Dzień Demokracji
obchodzimy w rocznice przyjęcia przez ONZ w 1993 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Święto ustanowiono w 2007 r.

Europejski Dzień Prostaty obchodzony jest z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Głównym jego celem jest podniesienie świadomości na temat chorób prostaty. Niemal 50% mężczyzn po 40-tym roku życia ma z nią problemy, a pod względem częstości występowania, rak prostaty znajduje się w Polsce na trzecim miejscu (po raku płuc i żołądka). Urolodzy nawołują wszystkich mężczyzn po pięćdziesiątce, by raz w roku poddali się prostym badaniom, pozwalającym ocenić jej stan, a panowie, których krewni chorowali na raka prostaty, powinni badania rozpocząć już od czterdziestki.

W Azerbejdżanie 15 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. Z tej okazji obchodzony jest tam Dzień Wiedzy ustanowiony w 2004 roku.

Słowacy świętują dziś dzień swojej patronki - Święto Matki Bożej Siedmiobolesnej. Siedmiobolesna Matka Boska została ogłoszona dekretem św. Ojca Piusa XI w  1927 r. patronką Słowacji. Jednym z głównych miejsc jej kultu jest kościół w Szasztinie (Šaštín), Obecnie jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy.

Dzień Niepodległości obchodzony jest dziś w wielu krajach Środkowej Ameryki. Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Salwador świętują rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości Centralnej Ameryki (15.9.1821 r.). W wigilię tego dnia, kostarykańskie dzieci biorą udział wraz z rodzicami w tradycyjnym pochodzie, odbywającym się ok. godz. 18.00. Dzieciaki niosą w rękach latarenki. Idą śpiewając hymn państwowy. 15 września za to wszędzie odbywają się uroczyste parady wojskowe.

Dzień Inżyniera obchodzony jest w Indiach w dniu urodzin Mokshagundami Visvesvarayyi (1861-1962), wybitnego inżyniera i męża stanu.

Grito de Dolores, czyli „Okrzyk Niepodległości", albo „Wezwanie Dolores”, albo po prostu Dzień Niepodległości, świętuje się w Meksyku 15 i 16 września, wspominając 15 września 1810 roku, kiedy to „okrzyk" proboszcza Miguela Hidalgo y Costilla, rozlegający się z kaplicy w małej miejscowości Dolores (stan Guanajuato), rozpoczął trwającą 10 lat wojnę niepodległościową przeciw Hiszpanii.

Dzień Szacunku Dla Ludzi Starszych, obchodzony w Japonii w trzeci poniedziałek września powinien, moim zdaniem, uzyskać zasięg międzynarodowy. Coraz mniej w naszym życiu zwykłego szacunku dla człowieka w ogóle. Ludzie starsi coraz częściej spychani są na margines życia. Niemodny stał się model rodziny wielopokoleniowej. Żyjemy, myśląc tylko o sobie i rzeczach materialnych. Tymczasem właśnie ludzie starsi są kopalnią wiedzy o dobrych obyczajach, o nas, o naszej historii i to nie tylko tej szeroko pojętej, ale też własnej – rodzinnej. Dbajmy o nich, jak o coś najcenniejszego i skrzętnie notujmy ich wspomnienia, bo doceniamy to wszystko najczęściej dopiero wtedy, gdy już ich zabraknie.

Tajlandia, w dniu urodzin Corrado Ferociego, obchodzi Dzień Silpy Bhirasriego - ojca współczesnej sztuki tajlandzkiej. Corrado Feroci (1892-1962), z pochodzenia Włoch, rzeźbiarz, został zaproszony do Tajlandii w 1923 r., by uczyć tam rzeźby. Był założycielem Akademii Sztuk Pięknych w Bangkoku (Uniwersytet Silpakorn), i w uznaniu zasług – w 1946 r. otrzymał tajlandzkie obywatelstwo. Wtedy też zmienił nazwisko na Slipa Bhirasri. Zmarł w Tajlandii pozostawiając w swojej spuściźnie 18 najsłynniejszych budowli Tajlandii. (http://www.tour-bangkok-legacies.com/corrado-feroci.html)


Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #188 dnia: 16 Wrzesień 2009, 04:36:16 »

16 września


Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej obchodzimy od 1994 r. Na obchody wybrano rocznicę podpisania Protokołu Montrealskiego (1987 r.), w którym zalecano m.in. ograniczenie emisji substancji niszczących warstwę ozonową. Na co dzień raczej nie myśli się o tym, że powłoka gazowa, chroniąca Ziemię przed promieniowaniem kosmicznym jest niezwykle krucha i nie da się jej tak po prostu zakleić. Systematyczne ograniczanie produkcji freonów zaczęło już przynosić wymierne efekty. Mimo, że wielkość dziury ozonowej ulega rocznym wahaniom, systematycznie, z roku na rok zmniejszają się jej rozmiary. Jeżeli się uda, to w 2065 r. zniknie całkowicie.
 
Będzie dobrze na świecie, gdy każdy przed swym progiem zamiecie – tak mówi stare, ludowe przysłowie. Pamiętajmy o nim zwłaszcza dziś w Międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata.

Dzień Malezji obchodzony jest na pamiątkę przyłączenia Borneo do Federacji Malajskiej (16 września 1963 r.). Od tej pory Federacja nosi nazwę - Malezja.

Po wczorajszym meksykańskim święcie zwanym Okrzykiem lub Wezwaniem Dolores – dzisiejszy dzień świętowany jest tam jako Dzień Niepodległości. Obchody rozpoczynają się wieczorem, 15 września. Ok. godz. 23.00, na placu przed pałacem Prezydenta zbierają się tłumy i z wybiciem pełnej godziny rozbrzmiewa dźwięk dzwonu- tego samego, w który uderzał ongiś Miguel Hidalgo y Costilla.

Dzień Niepodległości (od Australii, 1975) obchodzi także Papua Nowa Gwinea.

Dzień Polskiego Bluesa świętujemy z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. 16 września 1925 r. urodził się B.B.King – król bluesa. Nie ma chyba lepszej okazji do ogłoszenia w tym dniu święta tych, którzy po prostu czują bluesa. Wśród Kielaków jest ich całkiem spora grupka. Nie będę wskazywać palcem, ale wspólnego koncertu Michała i Zbyszka z pewnością nie tylko ja posłuchałabym chętnie…

Dzień Służby Bezpieczeństwa Kirgistanu jest cieplutki, jak świeże bułeczki. Dziś obchodzony jest po raz pierwszy, a postanowiono świętować już corocznie rocznicę powołania kirgiskiej SB, co miało miejsce 16.9.1992 r.
 
Kiedyś obchodzono dzień Personalnego lub dzień Kadrowca. Dziś bardziej światowo brzmi Dzień HR-Managera i takież właśnie święto obchodzone jest w Rosji w trzecią środę września. Mało tego – jak wszystko w Rosji, posiada ono mocne, historyczne tradycje czyli korzeniami sięga roku 1835, kiedy to w Imperium Rosyjskim ujrzał światło dzienne ukaz o wzajemnym odnoszeniu się do siebie kapitalisty i klasy pracującej.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2009, 04:29:27 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #189 dnia: 17 Wrzesień 2009, 04:21:55 »

17 września


Dzień, w którym Armia Czerwona wkroczyła w 1939 r. na Kresy Wschodnie nieprzypadkowo obchodzony jest w naszym kraju jako Dzień Sybiraka. Od tej chwili właśnie rozpoczęły się masowe deportacje polskiej ludności na Syberię, a wielu już stamtąd nie wróciło. W naszym Drzewie są także ludzie z syberyjska przeszłością.

Dzień Obrony Cywilnej na Ukrainie poświęcony jest cywilnym pracownikom służb pożarowych i jednostek ratowniczych, wszystkim tym, którzy pomagają aktywnie w sytuacjach kryzysowych, jakie pojawiają się i w przyrodzie, i w ludzkim życiu. Święto obchodzone jest w dniu poświęconym Ikonie Matki Bożej, patronki strażaków, ratowników i wszelkich zdarzeń nagłych.

Dzień Konstytucji i Dzień Obywatelstwa to amerykańskie święto państwowe, (ale nie jest to dzień wolny) upamiętniające konstytucję 1787 r., poświęcone także wszystkim obywatelom USA. Obchodzone jest od 2001 r., a tydzień od 17 do 23 września to Tydzień Konstytucji, podczas którego w szkołach szczególny nacisk kładzie się na historię ojczystą i historię Konstytucji w szczególności.

Ciekawostka:
Dzisiejszy dzień to także rocznica rozpoczęcia Operacji Market Garden (17.9.1944 r.– Holandia). Była to największa operacja wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny światowej.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #190 dnia: 18 Wrzesień 2009, 04:28:10 »

18 września

Polscy geolodzy nie mają pewnie pojęcia, że dziś jest ich święto. Międzynarodowy Dzień Geologii(Geologa) mógłby – jak w innych krajach – obfitować w imprezy popularyzujące tę niezwykle ciekawą dziedzinę nauki. Geolog kojarzy nam się najczęściej z brodzącym po błocie facetem w kufajce i walonkach, a powinien kojarzyć się i z dinozaurami, wulkanami, itd. Warto zweryfikować takie postrzeganie królowej nauk. Geologia to przecież nauka zajmująca się poznawaniem Ziemi i jej najbliższych okolic. Geologia dynamiczna zajmuje się procesami kształtującymi ziemską powierzchnię, historyczna – odtwarza historię Ziemi, kładąc szczególny nacisk na zmiany, jakim podlegała przez miliardy lat, strukturalna – bada struktury tektoniczne (wszelkiego rodzaju fałdowania i uskoki, czyli „po chłopsku” mówiąc - góry i dziury) i mechanizm ich powstawania, a geologia regionalna – skupia się na konkretnym obszarze (np. Góry Świętokrzyskie, Sudety czy Tatry). Mamy nawet w kraju parę ciekawych rezerwatów geologicznych. Dzisiejszy dzień to także doskonała okazja do popularyzacji turystyki.

18 IX 1810 w Santiago powstała niezależna od władz hiszpańskich junta rządząca. Dzisiaj w Chile obchodzony jest z tej okazji Dzień Niepodległości.

Dzień Floty Wojennej obchodzony jest w Chorwacji w rocznicę zwycięstwa floty księcia Branimira Chorwackiego nad Frankami (w 887 r.?).

Dzień Sekretarza (i Sekretarki) obchodzony jest w Rosji w trzeci piątek września. Nikt dziś nie ma wątpliwości, że współczesna sekretarka, sekretarz, kierownik biura, czy asystent menadżera muszą umieć znacznie więcej, niż kiedyś mawiał o nich Czechow „Tak…nam nie jest potrzebne żadne wykształcenie, pisać poprawnie…ot i cała filozofia… Dzień pracowników sekretariatów obchodzony jest wszędzie na świecie, ale w różnych terminach.

Dzień Narodowej Muzyki Azerbejdżanu obchodzony jest w tym kraju w rocznicę urodzin Üzeyira Hacibayova – wielkiego azerskiego kompozytora, twórcy pierwszej muzułmańskiej opery „Lejla i Medżun”, nie schodzącej ze sceny od 1908 r.

18.9.1908 r w Tbilisi urodził się Victor Ambartsumian – wybitny armeński uczony i bohater narodowy Armenii, uważany za ojca astrofizyki teoretycznej. Jego imieniem nazwano nawet maleńką planetę, nic więc dziwnego, że dzień ten ogłoszono w Armenii Dniem Astronomii.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2009, 04:29:52 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #191 dnia: 19 Wrzesień 2009, 05:21:43 »

19 września


Obchodzony dziś Europejski Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk jest „konsekwencją” podpisania w 1979 r. w Bernie Konwencji o ochronie europejskiej dzikiej flory i fauny oraz siedlisk przyrodniczych. Nasz kraj podpisał tę konwencję w 1995 r. zobowiązując się tym samym „chronić cenne i zagrożone elementy świata przyrodniczego, oraz dbać o zachowanie różnorodności biologicznej.” W ramach europejskiej sieci „Natura 2000” wydzielono w Polsce specjalne obszary ochrony roślin, ptaków, siedlisk…Obecnie obejmują one ponad 18% powierzchni kraju. Wiele z zagrożonych gatunków jeszcze u nas żyje i chodzi o to, by zadbać o ich kondycję, a nawet dalszy rozwój. Spośród gatunków zagrożonych wyginięciem w skali globalnej, na obszarze Polski żyją m.in.:
Ssaki - niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, żbik, wydra
Owady – kozioróg dębosz
Płazy – salamandra, traszka karpacka, kumak górski
Gady – jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata
Ptaki – bocian czarny, głuszec, puszczyk, dzięcioł białogrzbiety i trójpalczasty, drop, orlik grubodzioby, derkacz, wodniczka, podgorzałka, bielik, drozd obrożny.

Dzień Farmaceuty obchodzony jest na Ukrainie w trzecią sobotę września, a dzieje się tak na mocy prezydenckiego postanowienia z 1999 r.

Również zgodnie z prezydenckim postanowieniem, tyle, że  z 1994 r., w trzecią sobotę września Ukraina świętuje Dzień Racjonalizatora i Wynalazcy.
 
Międzynarodowy Dzień Pirata obchodzony jest w ponad 40 krajach świata, ale czy u nas także – naprawdę nie mam pojęcia. W każdym razie ja do tej pory o nim niewiele słyszałam. Powstał się jako żart, a przerodził się w popularną tradycję. Wymyślili go w 1995 r. dwaj aktorzy (oczywiście amerykańscy) – John Baur i Mark Summers. Tego dnia każdy powinien posługiwać się specjalnym pirackim slangiem, (czyli musi mówić jak pirat - cokolwiek to znaczy), albo chociaż trochę wyglądać jak pirat. Urządzane są – w gronie znajomych lub rodzinnym – specjalne „pirackie party” z tańcami, śpiewami i prawdziwie piracką ucztą. Słowem – dużo dobrej zabawy. I o to chodzi.
 :spok:

W Chile, 19 września to Święto Sił Zbrojnych, obchodzone m.in. na pamiątkę zwycięstwa nad Hiszpanami w 1810 r. (powstała wtedy pierwsza chilijska junta). Świętuje się oczywiście tradycyjnie – odbywają się defilady wojskowe.

Dzień von Steubena -  poświęcony baronowi Friedrichowi von Steuben, pruskiemu oficerowi biorącemu udział w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych - obchodzony jest w USA w pierwszy weekend po urodzinach  von Steubena, które  przypadają 17 września. Jak przystało na wojskowego, pamięć o nim i jego osiągnięciach celebrowana jest z pruskim drylem – w USA odbywają się tradycyjne parady.

 :smil3dbd4e398ff7b: :smil3dbd4d6422f04: Dzień Emotikona, to nic innego, tylko Urodziny Wirtualnych Uśmieszków, Smajlików, Buziek, Emotikonów – wszystkich tych znaczków, którymi gęsto usiane są posty i e-maile, a które zostały stworzone 19 września 1985 r. przez Scotta E.Fahlmana (wg niektórych źródeł było to 19 sierpnia 1985 r.).

Ciekawostka:
W Monachium, od dzisiaj można bawić się na Oktoberfest – największym w świecie festiwalu piwa, piwowarów i piwoszy - który będzie trwał aż do 4 października. Tradycyjnie (od 176 lat) rozpoczyna się w trzecią sobotę września i trwa 16 dni, podczas których odbywa się mnóstwo imprez z piwem w tle. Jest dużo ludowej muzyki, tańców i śpiewów, a piwo leje się…hektolitrami. 
:564:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #192 dnia: 20 Wrzesień 2009, 05:39:12 »

20 września


Dzień Środków Społecznego Przekazu (Polska) jest katolickim świętem obchodzonym od 1967 roku. Z tej okazji wydawane jest rokrocznie papieskie orędzie. Początkowo ukazywało się ono tuż przed samym świętem, ale od 1986 roku przyjął się zwyczaj publikacji 24 stycznia - w dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i pisarzy. Hasło natomiast ogłaszane jest tradycyjnie 29 września, żeby episkopaty miały czas dobrze przygotować się do własnych obchodów (uwzględniając oczywiście temat papieskiego orędzia). Tegoroczny temat to: „Nowe technologie, nowe relacje. Krzewić kulturę poszanowania, dialogu i przyjaźni". W większości krajów Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w Zesłanie Ducha Św. U nas – tradycyjnie w trzecią niedzielę września.

Obchodzony w trzecią niedzielę września na Białorusi, w Kirgistanie, Rosji i na Ukrainie Dzień Leśnika można z powodzeniem nazwać Dniem Leśnych Ludzi. Świętują wszyscy, którzy swym trudem starają się pomnażać leśne bogactwa i pilnują racjonalnego ich wykorzystywania.

Dzień Nafciarza obchodzony jest w Azerbejdżanie od 2001 r. na mocy specjalnego prezydenckiego postanowienia. Świętowana jest każda kolejna rocznica podpisania tzw. „kontraktu stulecia” na wydobycie azerskiej ropy naftowej. Miało to miejsce 20 września 1994 r. w Baku.

Białoruski Dzień Celnika ustanowiono w 1996 r., a obchodzony dziś w Mołdawii Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest corocznie w trzecią niedzielę września.

Osetia Południowa świętuje Dzień Niepodległości w rocznicę przyjęcia w 1990 r. deklaracji suwerenności. Obchody rozpoczyna złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych bohaterów, a następnie – jak niemal w każdym kraju – odbywają się świąteczne parady, koncerty i zawody sportowe.

Kirgistan postanowił docenić wkład przedsiębiorców w rozwój krajowej gospodarki i od 2000 r. świętowany jest tam corocznie właśnie 20 września - Dzień Biznesmena.

Natomiast święto ludzi zajmujących się doborem pracowników, zatrudnianiem personelu , czyli po prostu wyszukiwaniem nowych pracowników i umiejętnym wykorzystywaniem ich predyspozycji nazywane jest w Rosji Dniem Rekrutatora. Obchodzone było nieoficjalnie od 1991 r., a od r. 2001 świętowano je  po raz pierwszy także w Białorusi, Kirgistanie i Ukrainie.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2009, 06:37:18 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #193 dnia: 21 Wrzesień 2009, 04:50:53 »

21 września


W dniu patrona celników– św.Mateusza – obchodzone jest co roku Święto Służby Celnej. Rok 2009 jest dla celników szczególny – obchodzimy właśnie 90-lecie administracji celnej (rozporządzenie Ministra Skarbu oraz Przemysłu i Handlu o taryfie celnej z dnia 4.11.1919 r. w wyniku którego wszystkie przepisy dotyczące spraw celnych wydane przez zaborców i okupantów utraciły moc prawną) i 10-lecie Służby Celnej RP.
W Światowym Dniu Osób z Chorobą Alzheimera organizowane są odczyty i pogadanki mające na celu przybliżenie społeczeństwu tematyki związanej z tą trudną chorobą, opieką nad chorym i jego rodziną. Na świecie jest już ponad 11 milionów osób z choroba Alzheimera, w samej Polsce – ponad 200 tys. Społeczeństwo starzeje się nieubłaganie, szacuje się więc, że w ciągu najbliższych 25 lat liczba chorych może się podwoić.

Jest taki kraj na Ziemi, gdzie ludzie w „srebrnym wieku”(powyżej 70 roku życia) są traktowani jak najcenniejszy dar od losu. To Japonia – państwo szczycące się tym, że ludzie żyją tu niezwykle długo. Średnia długość życia wynosi tam – 78,53 dla mężczyzn (drugie miejsce po Islandii), a dla kobiet 85,49 – to absolutny rekord pośród wszystkich krajów. Dzień Szacunku Dla Ludzi Starszych, obchodzony w Kraju Kwitnącej Wisni w trzeci poniedziałek września powinien, moim zdaniem, uzyskać zasięg międzynarodowy. Coraz mniej w naszym życiu zwykłego szacunku dla człowieka w ogóle. Ludzie starsi coraz częściej spychani są na margines życia. Niemodny stał się model rodziny wielopokoleniowej. Żyjemy, myśląc tylko o sobie i rzeczach materialnych. Tymczasem właśnie ludzie starsi są kopalnią wiedzy o dobrych obyczajach, o nas, o naszej historii i to nie tylko tej szeroko pojętej, ale też własnej – rodzinnej. Dbajmy o nich, jak o coś najcenniejszego i skrzętnie notujmy ich wspomnienia, bo doceniamy to wszystko najczęściej dopiero wtedy, gdy już ich zabraknie.

Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzony również jako Dzień Globalnego Zawieszenia Broni ustanowiła ONZ w 1981 r. przyjmując rezolucję, w której stwierdza się m.in., że „trzeci wtorek września, dzień inauguracyjny sesji regularnej Zgromadzenia Ogólnego powinien być przyjęty i celebrowany jako Międzynarodowy Dzień Pokoju,a także poświęcony uczczeniu i wzmocnieniu idei pokoju pośród wszystkich ludzi i narodów”.  Nie wiem, czy wszyscy jej przestrzegają, ale w ogromie większych i mniejszych konfliktów zbrojnych nękających naszą planetę – w taki właśnie Dzień szczególnie doceniamy fakt, że możemy usiąść wygodnie w fotelu z książką lub pilotem od telewizora w ręce, a dookoła nas panuje spokój. W wielu miastach na świecie organizowane są dziś specjalne Marsze Dla Pokoju, koncerty lub wystawy.
 
 ;sun;Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu obchodzimy od 1979 r., kiedy to Order Uśmiechu zyskał rangę międzynarodową. Odznaczenie nadawane jest w naszym kraju już od 1968 r. - za działania przynoszące dzieciom radość. Wnioskodawcami mogą być wyłącznie osoby poniżej 18 roku życia. W Kapitule Orderu zasiada dziś ponad 50 osób z różnych krajów świata, a jego Kawalerów – jest już na Ziemi prawie 1000. To jedno z najpiękniejszych odznaczeń, w którym nie liczą się poglądy polityczne, rasa, ani wyznanie, tylko tolerancja, wyrozumiałość i zwykłe dobre serce.

21 września to także obchodzone w wielu krajach Święto Niepodległości. Armenia świętuje niezależność uzyskaną od ZSRR w 1991 r., a Belize i Malta - od Wielkiej Brytanii. Belize uzyskało ja w 1981 r., a  Malta –w  1964 r.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #194 dnia: 22 Wrzesień 2009, 04:53:37 »

22 września


Joachima boską mocą, dzionek już się równa z nocą.
Jeśli Maurycy ma jasne lice, to przyprowadzi wnet nawałnice.
I pewnie jest wiele prawdy w tych wieloletnich, ludowych obserwacjach, bo tegoroczne załamanie pogody zapowiadane jest od czwartku.
A z prognoz długoterminowych, to Jeśli jasny(czyli pogodny) Maurycy, to wiatr w zimie długo ryczy.

Światowy Dzień Bez Samochodu narodził się w 1998 r. we Francji. Początkowo świętowało go kilka państw, ale stopniowo rozszerzał się jego zasięg. Nasz kraj przyłączył się do obchodów w 2004 r., kiedy święto nosiło już miano Europejskiego. Obecnie obchodzony jest na naszym kontynencie, jako Europejski Tydzień Mobilności, a na świecie, jako Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu. W ramach obchodów - wielu miastach można dziś podróżować za darmo komunikacją miejską. Wystarczy pokazać kontrolerowi dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Litwa i Łotwa – w rocznicę bitwy pod Szawlami ( 22.9.1236 r.) obchodzą Bałtycki Dzień Jedności.

Kazachstan jest dziś państwem wielonarodowym, a współistniejących języków, którymi posługują się na co dzień jego mieszkańcy jest co najmniej 11. Przez cały rok, w różnych regionach kraju świętowane były dni, tygodnie, czy miesiące festiwali językowych. Prezydent Kazachstanu postanowił to wszystko uporządkować (podejrzewam, że obawiał się nadmiaru świąt) i ustanowił jeden wspólny Dzień Języków Lokalnych Kazachstanu, obchodzony corocznie właśnie 22 września.

Święto Niepodległości obchodzą dziś - Bułgaria – w rocznicę zwycięstwa nad Imperium Osmańskim w 1908 r. i Mali - od Francji w 1960 r. W Bułgarii święto celebrowane jest właściwie od niedawna, bo od 1998 r., ale mimo, że jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, obchody przebiegają bardzo uroczyście. Główne imprezy odbywają się nie w stolicy, tylko pod Pomnikiem Niepodległości w Wielikim Tyrnowie.

Dla uczczenia 6200 partyzanckich oddziałów, jakie walczyły na Ukrainie w latach II wojny – w 2001 r. ustanowiono w tym kraju Dzień Partyzanckiej Chwały obchodzony od tej pory corocznie w dniu 22 września.

Dzień Bizneswoman obchodzony jest w USA od 1990 r. Mimo, iż wiele feministek uważa, że jest on niepoprawny politycznie – uroczystości i przyjęcia z jego okazji odbywają się w całej Ameryce.

OneWebDay, czyli Dzień Jednej Wspólnej Sieci albo po prostu Dzień Sieci obchodzony jest od 2006 r. z inicjatywy Susan Crawford, wykładowcy mediów z Michigan, którą zainspirowały obchody Dnia Ziemi. O co chodzi w tym święcie? A chociażby o to, byśmy odpowiedzieli sobie na pytanie – co nam dał i jak zmienił nasze życie Internet? W naszym wypadku odpowiedź jest prosta. Dzięki niemu mamy Drzewo Rodowe, własną domenę i własną stronę internetową, Stowarzyszenie Rodu Kielaków, Zjazdy Rodowe i …wielką sympatyczną Rodzinę.
 
:064: :064: :064: Niech się święci Dzień Sieci  :064: :064: :064:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 25   Do góry