Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 401156 razy)

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #210 dnia: 08 Październik 2009, 04:38:02 »

8 października

Światowy Dzień Wzroku obchodzony jest w drugi czwartek października (po raz pierwszy w 2006 r.) i dotyczy głównie ludzi słabo widzących, ale jeszcze widzących. Niewidomi świętują trzy razy w roku: w styczniu dzień urodzin Ludwika Braille`a, w połowie października Dzień Białej Laski, a miesiąc później – dzień Niewidomych.

W Armenii „tankiści” świętują Dzień Czołgisty na pamiątkę faktu, że 8.10.1992 r. zakończono formowanie armeńskich pancernych sił zbrojnych.

Zgodnie z prezydenckim dekretem z 1997 r. , na Ukrainie obchodzony jest dziś święto ludzi posługujących się dewizą „Znać prawo, służyć prawu, chronić prawo”, czyli Dzień Adwokata. W innych krajach ( także w naszym) – jest to Dzień Sympatycznego Prawnika. Warto życzyć sobie z tej okazji, byśmy zawsze spotykali na swej drodze tylko i wyłącznie sympatycznych prawników.

Dzień Niepodległości Chorwacji obchodzony jest w rocznicę jej odłączenia się od Jugosławii ( 8.10.1991 r.)

Trwa Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK. W tym roku zorganizowany został po raz pierwszy (5-11 października), ale planowany jest jako coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Ma zapewnić profesjonalne wsparcie w planowaniu edukacji i kariery zawodowej, zarówno uczniów, studentów, jak i osób dorosłych.
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #211 dnia: 09 Październik 2009, 04:40:50 »

9 października

:jajo: Dzisiaj świętują wszyscy miłośnicy naleśników, omletów, zapiekanek, sadzonych jajek, itp. - bo mamy …Światowy Dzień Jaj. Wprawdzie niektórzy żartownisie mogą uznać, że okazja to najprzedniejsza do robienia sobie jaj, :smie: ale fakt to niezaprzeczalny – Międzynarodowa Komisja Jaj (czytaj - Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów) już w 1998 r postanowiło, by każdy drugi piątek października był doskonałą okazją do udowodnienia wszystkim „oczywistej oczywistości” -  [-X jajko nie ponosi żadnej odpowiedzialności za podwyższony u ludzi cholesterol, natomiast zawiera bardzo wiele niezbędnych składników odżywczych (witaminy, minerały, przeciwutleniacze). Światowym liderem w konsumpcji jaj są Japończycy, którzy – jak kiedyś już wspominałam - dzierżą palmę pierwszeństwa w długości ludzkiego życia.

Obchodzimy też Światowy Dzień Poczty - ustanowiono w 1969 r. na kongresie Światowego Związku Pocztowego w Tokio, a jako najbardziej odpowiednią datę wybrano rocznicę powstania tego związku (9 października 1874). Corocznie organizowane są wystawy filatelistyczne, imprezy kulturalne i sportowe, emisje specjalnych znaczków i kopert, oraz – tradycyjnie - międzynarodowy konkurs dla dzieci na najciekawszy list na temat zaproponowany w danym roku.

Równocześnie z Dniem Poczty obchodzone jest święto bezpośrednio z nim powiązane – Dzień Znaczka Pocztowego i rozpoczyna się także Tydzień Pisania Listów. Epistolografia wprawdzie ostatnimi czasy upada, pozwolę sobie jednak zacytować przy okazji świetną humoreskę Brzechwy pod tytułem, nomen omen, TYDZIEŃ PISANIA LISTÓW:
„Wczoraj odwiedził mnie mój wielce znakomity kolega, dość chłodno podał mi rękę i odezwał się tonem zdradzającym urazę a nawet niechęć:
- Toś ty wygłupił się w jednym z felietonów na temat pięknej sztuki pisania listów?
- Ja.
- I twierdziłeś, że tylko ludzie źle wychowani nie odpisują na listy?
- Istotnie.
- Otóż to. Myślałem, że znasz życie. Zaufałem ci, wdałem się w zalecaną przez ciebie korespondencję, a teraz - proszę.

Mówiąc to rzucił mi na biurko plik listów.
- Masz, czytaj!
Wysłuchałem w milczeniu dodatkowej, niezbyt cenzuralnej tyrady, po czym zabrałem się do lektury. Istotnie treść listów była nader osobliwa i godna zastanowienia. Zrozumiałem rozdrażnienie mego wielce znakomitego kolegi, a z kilku listów porobiłem sobie notatki.
Oto jak wyglądała pochwalana przeze mnie sztuka epistolarna:
"Jako pisarz jest pan na pewno wrażliwy na ludzką niedolę. Popadłem w duże kłopoty, grozi mi pokontrolna interwencja prokuratora. Mam żonę i dwoje dzieci. Głupie 8 000 zł mogłoby mnie uratować od katastrofy. Nie znamy się osobiście, ale mimo to składam w pańskie ręce los mojej rodziny..."
*
"Pan zapewne mnie nie pamięta. Poznaliśmy się przed dziesięcioma laty w Krakowie. Dla mnie była to chwila niezapomniana. I dziś, poszukując w myśli prawdziwego człowieka, znalazłem w sercu odpowiedź, że tylko pan potrafi mnie zrozumieć. Zabrakło mi trzech tysięcy na zapłacenie raty za "Wartburga", który stanowi jedyną radość w mym smutnym życiu."
*
"Podobno w Polsce wszyscy biorą łapówki, ale nie od każdego. Posyłam więc Panu mój poemat z prośbą o ułatwienie mi startu literackiego. Przy Pana stosunkach umieszczenie tego utworu w "Kulturze" nie będzie nastręczało trudności. Oczywiście połowę honorarium autorskiego proszę zatrzymać dla siebie."
*
"Zmarła mi wczoraj ukochana żona, a jestem biedny i nie mam na pogrzeb. Szanowny Pan, jako znany z socjalistycznej delikatności, musi mi przyjść z pomocą, bo i do kogóż mam się zwrócić jak nie do głośnego literata, któren tak pięknie pisze o ludziach i w ogóle. Potrzeba mi 500 złotych na koszty pochowania ukochanej nieboszczki..."
*
"Wiadomo mi, że niejaki Sieńko naciągnął Pana mistrza na 500 zł pozorując śmiercią żony, której nie musi grzebać, bo mu nie umarła i takowy nigdy nie był żonaty. A zaprosił mnie z tej okazji na wódkę, o czym Pana mistrza powiadamiam, gdy tenże Sieńko zaczął pracować w mojem rewirze i bezprawnie Pana mistrza nagabnął..."
*
"Drogi Przyjacielu, prosiłam o pożyczenie mi 3 000 zł, a dostałam tylko dwa. Kiedy mogę się zgłosić po resztę należności?"
*
"Rząd opłaca pisarzy, a ja i moje dzieci musimy głodować. Nie proszę o łaskę, bo to my, ludzie zaharowani i zaszczuci, opłacamy tę osławioną kulturę. Potrzeba mi tysiąc złotych na lekarstwa. Jeśli Pan jest przyzwoitym człowiekiem, to przyśle mi Pan te pieniądze..."
*
"Janusz Minkiewicz zapewnił mnie, że Pan nikomu nie odmawia i odesłał mnie do Pana. Jestem znajomą Stasia Dygata i Józia Prutkowskiego. Poszukuję pożyczki na zakup maszynki do łapania oczek."

Przeczytałem te listy oraz kilka innych i zrobiło mi się markotno.
A mój wielce znakomity kolega powiedział z goryczą:
- Tak wygląda zachwalana przez ciebie piękna sztuka pisania listów! Nie, mój drogi! Nie ma frajerów. Odtąd będę postępował tak jak cesarz Etiopii, prezydent Hondurasu albo stary Citroen! Na mnie proszę nie liczyć.
Po tych słowach wyszedł bez pożegnania trzasnąwszy drzwiami.
I pomyśleć, że przez kilku naciągaczy takie szlachetne serce zamieniło się w głaz. Szkoda! „
 :-P
Dzień Hangul, czyli koreańskiego alfabetu, utworzonego w 1446 r. obchodzony jest dziś w Korei Południowej. Korea Północna świętuje to samo 15 stycznia.

Dzień Godności Narodowej Peru obchodzony jest w rocznicę nacjonalizacji International Petroleum Company (9.10.1968 r.), zajmującego się eksploatacją peruwiańskich pól naftowych.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #212 dnia: 09 Październik 2009, 23:17:58 »

10 października

Ogólnopolski Dzień Bezgotówkowej Wymiany Ciuchów  :ok: dopiero u nas raczkuje, ale pomysł - choć amerykański – niegłupi jest. Można w zgodzie z ekologią pozbyć się przynajmniej części ciuchów, które z takim upodobaniem kupujemy tylko po to, by potem zalegały w szafie, bo w domu okazało się, że jednak źle się w nich czujemy, albo tu lub ówdzie wyglądamy za grubo. Nie wiem wprawdzie, jak w praktyce wygląda taka akcja, bo na swapping party w stylu amerykańskim raczej nie ma co liczyć. Zresztą, póki co, raptem 7 większych miast zdecydowało się przystąpić do akcji. A szkoda.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego po raz pierwszy zorganizowano w 1992 r. i początkowo miał on na celu propagowanie w świecie szeroko pojętego problemu zdrowia psychicznego. Po kilku latach postanowiono uszczegółowić problematykę i od tego czasu, co roku wyznaczany jest temat wiodący, dotyczący konkretnego zagadnienia związanego oczywiście z ludzką psychiką. Święto ważne, tym bardziej, że coraz więcej Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne, coraz więcej osób nie potrafi odpoczywać, pracując non stop: od rana do wieczora, od poniedziałku do piątku, nawet w weekend. Ciągle zabiegani mamy coraz większe problemy w życiu codziennym. Tylko w 2006 roku z porad w polskich placówkach psychiatrycznych skorzystało półtora miliona osób, ale tych, którym taka porada bardzo by się przydała, jest znacznie, znacznie więcej. Wielu z nas zwyczajnie wstydzi się pójść do psychiatry – i to właśnie należałoby zmienić.

Święto Drzewa to nasz polski odpowiednik Arbor Day, wymyślonego w 1872 roku w USA przez Juliusza Mortona pod hasłem „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Miłośnicy przyrody wysłuchują pogadanek na temat drzew i oglądają specjalne filmy. Organizuje się także akcje sadzenia drzew.

Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci ustanowiono w 2007 r. (mimo sprzeciwu polskiej delegacji). W związku ze stanowiskiem rządu, na oficjalne obchody tego święta nie można chyba liczyć w naszym kraju. Organizacje pozarządowe, zwłaszcza Amnesty International, zorganizują za to z całą pewnością demonstracje i pikiety. Dziś kara śmierci jest wykonywana w 60 krajach. W Europie nadal wykonuje się ją na Białorusi, natomiast Dzień Przeciwko Karze Śmierci ma wymiar ogólnoświatowy.

Święto Wojsk Chemicznych Armenii obchodzone jest w rocznicę sformowania pierwszych takich oddziałów (10.10.1992 r.)

W drugą sobotę października, w Armenii świętują tłumacze języka ormiańskiego. Święto nosi nazwę Surp Tarkmanczac, czyli Dzień Świętych Tłumaczy i odnosi się bezpośrednio do św.Mesropa Masztoca, twórcy alfabetu ormiańskiego, który przetłumaczył na ten język Biblię (406 r.). Uważa się go za jednego z ojców ormiańskiej świadomości narodowej, a alfabet używany jest do dzisiaj w praktycznie niezmienionej formie. Już w V wieku nakazano by wszystkie osoby duchowne uczyły się czytać i pisać przy użyciu nowego alfabetu. Tłumaczono na armeński chętnie wszystko, co się dało i w uznaniu zasług tłumaczy dla rozwoju języka narodowego – hurtem niemal uznano ich wszystkich za świętych. W Armenii można dziś oglądać bardzo ciekawy i jedyny w swoim rodzaju pomnik liter alfabetu ormiańskiego.

Dziś także rozpoczyna się w Kambodży wielodniowe święto Pchum Ben, będące połączeniem Dnia Przodków i naszego Święta Zmarłych. Jest to czas, w którym składa się dla zmarłych ofiary w świątyniach, a pierwszego dnia – zgodnie z wierzeniami – duchy wychodzą na ulice.

Ukraiński Dzień Metrologii i Standaryzacji obchodzony jest w przeciwieństwie do reszty świata, nie 14 października, a dzisiaj. Dzieje się tak na mocy prezydenckiego dekretu z 2002 r.

Fiński Dzień Literatury zwany też Dniem Aleksisa Kivi obchodzony jest w dniu jego urodzin i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Kivi uważany jest z ojca fińskiego dramatu i współczesnej fińskiej literatury. To on napisał pierwszą powieść w języku fińskim i był autorem słynnego dramatu opartego na motywach fińskich legend.

Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów obchodzony jest od 2005 roku w drugą sobotę października. Koncerty organizowane tego dnia na całym świecie mają za cel gromadzenie funduszy na działanie i rozwój opieki nad ludźmi śmiertelnie chorymi i ich rodzinami.

Swoje święto obchodzi dziś także stolica Armenii - Erewań –miasto założone w 782 r. p.n.e. Uroczystości odbywają się corocznie w drugą sobotę października.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #213 dnia: 11 Październik 2009, 06:29:03 »

11 października

Do dzisiejszej daty nie jest właściwie przypisane na stałe żadne wydarzenie, oprócz święta abchaskiego wojska. Wszystkie pozostałe, które udało mi się wynaleźć,  są świętami ruchomymi przypadającymi na drugą niedzielę października.

11 października 1992 r. w Abchazji (niepodległej, ale uznawanej faktycznie – jak na razie - tylko przez kilka państw, republice autonomicznej w obszarze Gruzji)  podpisany został dekret w sprawie utworzenia MON i Sztabu Generalnego. Datę tę uznaje się oficjalnie za moment narodzin abchaskiej armii i świętuje co roku jako Dzień Sił Zbrojnych Abchazji.

Dzień Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego Rosji obchodzony jest na mocy prezydenckiego dekretu z 1999 r., który ustalił datę święta na drugą niedzielę października.

Ukraiński Dzień Służb Sanitarno-Epidemiologicznych ustanowiono także (jak większość świat w tej części Europy) na mocy prezydenckiego dekretu. Miało to miejsce w 2004 r. a na obchody wybrano drugą niedzielę października.

Dzień Kultury Białoruskiej i Dzień Artysty na Ukrainie to święta mające – można rzec – wspólny mianownik. Jedno i drugie dotyczy twórców piękna i świetnego nastroju, ludzi tworzących dorobek kulturowy obu krajów. Jedno i drugie obchodzone jest corocznie w drugą niedzielę października.

Narodowe Święto Mołdawskiego Wina zatwierdzone zostało prezydenckim dekretem z 2002 r. (oczywiście na druga niedzielę października). Kiść winogron jest jednym z mołdawskich symboli narodowych, a mieszkańcy tego kraju podobno noszą winiarstwo w genach. Przy każdym gospodarstwie i zagrodzie znajdziemy tam winnicę, a każdy z Mołdawian, to smakosz tego boskiego napitku. Zgodnie z niepisanym prawem „mołdawskie wino- to więcej, niż wino”. Niech nam więc żyją wina mołdawskie!

Druga niedziela października to też tradycyjnie świętowane Dożynki w Armenii.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #214 dnia: 12 Październik 2009, 04:46:00 »

12 października

:komp: Komputera nie da się już oddzielić od normalnego życia. Jest potrzebny na każdym kroku i trzeba nauczyć się o niego dbać. Grożą mu przecież różne trojany, wirusy, robaki, niechciany spam w poczcie elektronicznej, sniffing (trudne do wykrycia przechwytywanie danych) i nawet kradzież z włamaniem. Dlatego w 2004 r. wymyślono Dzień Bezpiecznego Komputera – jako akcję edukacyjną i informacyjną skierowaną do użytkowników komputerów. Opublikowano wówczas „przykazania bezpiecznego użytkowania”.
Podstawowe zasady, którymi należy się kierować, to:
1. Korzystanie z zapory połączenia internetowego
2. Pobieranie aktualizacji
3. Korzystanie z oprogramowania antywirusowego
4. Używanie silnych haseł lub technologii silnego uwierzytelniania
5. Serwowanie po Internecie z zachowaniem środków ostrożności
6. Korzystanie z poczty e-mail w bezpieczny sposób
7. Regularne tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych.

W Rosji obchodzony jest dziś Dzień Kadrowego. 12.10.1918 r., decyzją Ludowego Komisariatu Sprawiedliwości, przyjęty został do stosowania „Regulamin w sprawie zorganizowania roboczo-chłopskiej sowieckiej milicji” i utworzono wówczas pierwszą komórkę kadrową, mającą zająć się doborem i zatrudnieniem odpowiednich osób. Pomysł obchodzenia tego święta pojawił się po raz pierwszy oczywiście wśród kadrowców w mundurach i do dzisiejszego dnia nie ma w Rosji zgodności, co do tego, kiedy należy celebrować to branżowe święto. W różnych rosyjskich kalendarzach można je znaleźć pod najprzeróżniejszymi datami.

W 2008 r. Armenia ogłosiła dzień 12 października Dniem Walki z Nałogiem Tytoniowym. Datę taką wybrano nieprzypadkowo – dokładnie tego dnia, tyle, że w 2004 r., armeńskie Zgromadzenie Narodowe ratyfikowało Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Wiem, że palaczom to się nie spodoba, ale takie Dni, a nawet Tygodnie – powinniśmy obchodzić i w naszym kraju.

12.10.1492 r. Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Każdy 12 października obchodzony jest więc w wielu amerykańskich krajach (Kostaryka, Bahamy) jako Dzień Odkrycia. Wyjątkowo w tym roku, 12 października przypada w drugi poniedziałek października, czyli dzień, w którym (bez żadnego logicznego wytłumaczenia) zwyczajowo świętowany jest w Stanach Zjednoczonych Dzień Kolumba. Obchodzony jest za to z wielką pompą i pewnie każdy z nas pamięta miny Kargula i Pawlaka, zaskoczonych olbrzymią, barwną paradą z okazji Columbus Day.

W Argentynie i wielu innych krajach Ameryki Łacińskiej (Wenezuela, Chile, Meksyk, Ekwador, Kostaryka, Honduras, Urugwaj) dzisiejszy dzień to także Dzień Odkrycia, ale święto ma nieco inny wymiar. Nazywane jest Świętem Rasy (Día de la Raza) i poświęcone przede wszystkim rdzennym mieszkańcom tych obszarów, a często nawet traktowane jest symbolicznie, jako protest przeciwko napływowi Europejczyków do Ameryki – konkwistadorom chodziło w końcu nie o dobro tubylców, ale o jak najszybsze pomnożenie własnej fortuny.

W Brazylii natomiast najważniejszym dzisiejszym świętem jest Festa de Nossa Senhora Aparecida, czyli Święto Matki Boskiej z Aparecidy – patronki Brazylii. Kult sięga roku 1717 i powiązany jest z historią trzech rybaków, którzy pewnego razu, zamiast ryb złowili bezgłową figurkę Matki Bożej. Po ponownym zarzuceniu sieci – wyłowiona została i głowa figurki, a później – jak głosi legenda – sieci zaczęły się w cudowny sposób zapełniać i nikomu już nie groził głód. Jak zbadali naukowcy - 40 cm figurka została faktycznie stworzona ok. 1650 r. i musiała sporo czasu spędzić pod wodą, dzięki czemu zyskała charakterystyczną, ciemną barwę. Ponieważ dzisiejszy dzień od lat był w Brazylii dniem wolnym od pracy - rodzice mogli więcej czasu poświęcić swoim pociechom. Dlatego już w 1920 r. zaproponowano, by świętowano go także jako Dzień Dziecka. I tak jest do dziś.

Drugi poniedziałek października jest także kanadyjskim Świętem Dziękczynienia. Jak podaje Wikipedia „historia dnia dziękczynienia sięga wstecz do angielskiego odkrywcy, Martina Frobishera, który bezskutecznie próbował znaleźć przejście północne do Chin. Udało mu się jedynie założyć osadę w Kanadzie. W roku 1578 Frobisher odprawił oficjalny ceremoniał w miejscu, które teraz zwane jest Nową Fundlandią i Labradorem, aby podziękować za przeżycie tak długiej wyprawy. Ceremoniał ten uważany jest za pierwsze kanadyjskie dziękczynienie i jedno z pierwszych oficjalnych dziękczynienień w Ameryce Północnej. Następni osadnicy kontynuowali tradycyjny ceremoniał zapoczątkowany przez Frobishera, oznaczonego tytułem szlacheckim, a zatoka, przez którą wpłynął, nazywa się Zatoką Frobishera.”

Święto narodowe Hiszpanii – Dia de la Hispanidad – upamiętnia także Kolumba i dokonane przez niego odkrycie Ameryki, ale przede wszystkim upamiętnia narodziny Hiszpańskiego Imperium. Oficjalnie w 1958 r. „mając na względzie wyjątkową ważność tego wydarzenia, tak dla Hiszpanii jak i dla Ameryki, dzień 12 października ustanawia się świętem narodowym zwanym Dia de la Hispanidad”. 12 października jest także hiszpańskim Świętem Madonny z Pilar (Virgen del Pilar) -  patronki Hispanidad (Świata Hiszpańskiego), miasta Saragossa i formacji Guardia Civil.

Japoński Dzień Sportu i Kultury Fizycznej ustanowiony został w 1966 r. i obchodzono go początkowo jako rocznicę Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio (10.10.1964 r.), ale w 2000 r postanowiono przenieść święto na drugi poniedziałek października, i tym samym przedłużyć możliwość czynnego spędzania czasu nie tylko podczas weekendu.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #215 dnia: 13 Październik 2009, 04:36:26 »

13 października

Służba zdrowia w naszym kraju przeżywa właśnie zawał. Kłopoty mają szpitale i biały personel. Najlepiej ( i najzdrowiej) byłoby… w ogóle nie chorować. Planowane zabiegi są odwoływane, przychodnie zamykane…Jednego tylko można być pewnym. Kiedy stanie się poważne nieszczęście – ratownik medyczny nie będzie pytał o kupony w książeczce RUM, o ubezpieczenie, o umowę z NFZ-tem. Ratownik medyczny nie odmówi nam pomocy. 13.10.2006 r., na mocy Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustanowiony został Dzień Ratownictwa Medycznego. W ramach obchodów organizowane są często pokazy i szkolenia, aby wyrobić w nas odruch pomocy w nagłych wypadkach. Zdarza się nierzadko, że jedynie szybka reakcja potencjalnego gapia, pomogła przeżyć ofierze takiego wypadku.

W pewien specyficzny sposób, z Dniem Ratownictwa Medycznego powiązany jest i obchodzony również dzisiaj Dzień Dawcy Szpiku. W naszym kraju obchodzony jest od 2001 r., a wcześniej…po prostu mieliśmy tych dawców bardzo niewielu (żeby nie powiedzieć – wcale). W większości wypadków szpik kostny sprowadzany był z innych krajów. Dzięki Fundacji Urszuli Jaworskiej - polskich dawców ciągle przybywa, a w dniu takim, jak dzisiejszy często mówi się i pokazuje tych ludzi odważnych, którzy bezinteresownie oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia.

Najgroźniejszymi klęskami żywiołowymi są powodzie, wichury, susze, wielkoobszarowe pożary, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Skutki, jakie ze sobą przynoszą, są niewyobrażalne. Dlatego postanowiono powołać do życia Dzień Zapobiegania Klęskom Żywiołowym. Tak po prostu, "fizycznie" –to w 100% nie da się tego wykonać, ponieważ Natura rządzi się własnymi prawami. Ale możemy spróbować ograniczyć tzw. czynnik ludzki. Jeżeli dzięki temu uda nam się zapobiec np. rozprzestrzenianiu się pożarów, to już będzie Coś!

W Azerbejdżanie, na mocy prezydenckiego dekretu z 2005 r. dzisiejszy dzień jest Dniem Kolejarza.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #216 dnia: 14 Październik 2009, 04:51:29 »

14 października

Naukowcy obliczyli, że każdego dnia na kuli ziemskiej giną z powodu klęsk żywiołowych 184 osoby. Intensywny rozwój technologiczny ludzkości nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Powodzie, huragany, pożary, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów nękały nasz glob od wieków, ale we współczesnym nam świecie – przynajmniej za część tych zdarzeń sami jesteśmy odpowiedzialni. Dlatego właśnie ONZ ustanowił w 1999 r. Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Klęsk Żywiołowych, a datę jego obchodzenia wyznaczył na drugą środę października

Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela, obchodzimy w naszym kraju w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN) utworzonej uchwałą Sejmu w dniu 14.10.1773 r. Wszyscy pracownicy oświaty ( i uczniowie także) mają z tej okazji dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Każdy z nas ma lub miał swego ulubionego nauczyciela, o przeżyciach z okresu tzw. lat szkolnych sławnych ludzi krąży mnóstwo ciekawych, często zabawnych opowieści. Humor z zeszytów szkolnych bije rekordy wszelkiej popularności, Nie mniej jest także „szkolnych” dowcipów i żartów słownych. Zacytuję tylko jeden z nich:
Lekcja historii. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:
- Kto wie coś o Napoleonie?
Las rąk w górze, ale pani wybiera do odpowiedzi Jasia. Jasio bowiem nigdy dotychczas nie podnosił ręki, a teraz wręcz wyrywał się do odpowiedzi.
- No proszę Jasiu, powiedz, co wiesz o Napoleonie.
A Jasiu jednym tchem:
- Najtańszy napoleon jest w Czechach
.

Żeby podkreślić wagę procesów standaryzacji i ich rolę dla światowej ekonomii – w roku 1970 ustanowiono Światowy Dzień Normalizacji. Postanowiono wówczas obchodzić corocznie w rocznicę utworzenia ISO, czyli Światowej Organizacji Normalizacyjnej (14.10.1946 r.).

Na Białorusi dzisiejszy dzień obchodzony jest jako Dzień Matki, a Ukraina postanowiła upamiętnić rolę Kozaków w uzyskaniu własnej państwowości i w tym kraju 14 października jest Dniem Ukraińskiego Kozactwa.

Dzień Św.Kaliksta to z dawien dawna uznany fiński pierwszy dzień zimy. Dzisiejsza aura nie jest już tak sroga, jak dawniej, ale…tradycja odpoczynku w Finlandii pozostała. Kiedyś był to także czas rozpoczęcia polowań na…wiewiórki, a dziś, jako że Finowie to naród bardzo dokładny i ponoć flegmatyczny – od św.Kaliksta rozpoczyna się tam przygotowanie do…Bożego Narodzenia.

Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #217 dnia: 15 Październik 2009, 04:52:04 »

15 października

Uwaga, uwaga miłe Panie. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiety Wiejskiej, a- jak stwierdzili demografowie i statystycy – jest Pań na świecie niemało. Kobiety wiejskie stanowią ¼ całej ziemskiej populacji, więc siła to niebagatelna! Idea ustanowienia tego święta wykiełkowała na konferencji w Pekinie w 1995 r.

Wprawdzie minęły już czasy, kiedy choroba ta zbierała całkiem spore i w dodatku śmiertelne żniwo, ale wścieklizna jest nadal jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych, którą mogą zarazić się także ludzie. Od czasu, kiedy w 1948 r. rozpoczęto akcję masowych szczepień zwierząt domowych (zwłaszcza psów) liczba zachorowań znacznie spadła. Dziś, w Dniu Walki ze Wścieklizną warto o tym pamiętać. Warto też wspomnieć Ludwika Pasteura, któremu zawdzięczamy opracowanie szczepionek na wiele groźnych chorób, także na wściekliznę.

Dzień Białej Laski to właściwie nie jest święto, tylko okazja do „unaocznienia” ludziom nie mającym żadnych problemów ze wzrokiem, jak trudne może być życie człowieka pozbawionego możliwości korzystania z tego zmysłu. Zainicjowała go w latach 50-60 XX wieku jedna z najbardziej aktywnych organizacji amerykańskich inwalidów wzroku (Krajowa Federacja Niewidomych). Efektem akcji było przyjęcie przez amerykański Kongres uchwały, proklamującej datę 15 X Dniem Bezpiecznej Białej Laski. Po raz pierwszy świętowano go dzień w 1964 roku. W 1970 r. - Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych, postanowiło, by Dzień stał się Międzynarodowym. Od tej pory jest to święto niewidomych w wielu krajach świata. W naszym kraju również.
A skąd się wzięła biała laska? To po prostu zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie ułatwiające poruszanie się. Po raz pierwszy pomalowano go na biało w 1921 r., a na pomysł wpadł ociemniały żołnierz, który uznał, że w ten sposób kij stanie się lepiej widoczny i będzie zwracał uwagę innych osób.

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych Tuż po Narodzeniu obchodzony jest od 1988 r., ale właściwie niemal wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Aby wesprzeć ,,osieroconych'' rodziców, należy – w dowód solidarności i zrozumienia - przypiąć sobie do ubrania błękitno- różową wstążeczkę.

Dla przeciętnego Polaka, pranie brudów we własnych czterech ścianach – to norma. Mało kto uważa, że ujmą nie jest skorzystanie z fachowej pomocy mediatora. Gdybyśmy nie wstydzili się rozmawiać o własnych problemach rodzinnych (także osobistych) z odpowiednio przeszkolonymi ludźmi – może mniej byłoby w naszym życiu przemocy, a o kampanii „stop przeciw przemocy” i sloganie „…bo zupa była za słona” - czytalibyśmy tylko w „Wiadomościach ze świata”. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Mediacji. Po raz pierwszy obchodziliśmy go w Polsce w 2008 r. – oczywiście z inicjatywy Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych.

15 października to także w naszym kraju Święto Wojsk Radiotechnicznych.

Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) obchodzony jest dziś na Sri Lance, a brazylijski Dzień Nauczyciela związany jest ściśle z dniem 15.10.1827, kiedy to ukazał się pierwszy w Brazylii dokument o nauczaniu elementarnym, mówiący o konieczności tworzenia szkół w każdej wsi i osiedlu ludzkim. Niestety, ten niezwykle potrzebny dokument odłożony został ad acta na okres 120 lat, a pierwszy Dzień Nauczyciela „odświętowano” w tym kraju uroczyście dopiero w 1947 r.

Białorusini świętują Dzień Farmaceuty i Mikrobiologa, a w Tunezji obchodzona jest kolejna rocznica opuszczenia kraju przez wojska francuskie (1963 r.) nazywana tam Dniem Ewakuacji.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2010, 05:32:09 wysłana przez Janusz »
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #218 dnia: 16 Październik 2009, 04:39:55 »

16 października

Obchodzimy dziś bardzo polskie święto – Dzień Papieski, a dokładniej Dzień Papieża Jana Pawła II . Tylko dla mało domyślnych dodaje informację, że 16 października 1978 roku, Arcybiskup Krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II.

Ustanowiony przez FAO (Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa) Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem (World Food Day) ma za zadanie uświadomienie społeczeństwom faktu, że ciągle jeszcze są na świecie ludzie żyjący w skrajnym ubóstwie ( w Polsce – ponad 2,5 mln) . Ludzie ci nie mają środków na zaspokojenie jednej z podstawowych ludzkich potrzeb – na jedzenie. Paradoksem cywilizacyjnym jest fakt, że jednocześnie bardzo wiele żywności po prostu marnuje się. Prawo nie zawsze jest po stronie potrzebujących. Głośna swego czasu była sprawa człowieka dzielącego się z ubogimi nadwyżką pieczywa z własnej piekarni, który został zniszczony przez system podatkowy. System pomocowy działa obecnie głównie w oparciu o Banki Żywnościowe, które gromadzą żywność i przekazują ja następnie organizacjom charytatywnym.

Światowy Dzień Anestezjologa obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego zastosowania narkozy podczas zabiegu operacyjnego - 16.10.1846 r. dentysta Thomas Morton uśpił pacjenta przy pomocy eteru.

Dzień Szefa, zwany również Dniem Bossa wymyśliła oczywiście amerykańska sekretarka i to dość już dawno, bo w 1958 r. Od 1962 r. obchodzono go już oficjalnie (w każdym razie w Illinois). Obecnie święto „rozprzestrzeniło się” na świecie, choć jeszcze nie we wszystkich krajach jest popularne. Tam, gdzie przeważają firmy państwowe – raczej się go nie obchodzi, a tam – gdzie jest mnóstwo maleńkich, głównie jednoosobowych „prywatnych interesów” – świętowanie traci sens.

Dzień Ormiańskiej Prasy obchodzony jest w Armenii w rocznicę „wypuszczenia” pierwszego, periodyku w języku ormiańskim - „Azdarar” (16.10.1794 r.)

We Francji, od 1986 r. obchodzone jest Święto Czytelnictwa. Przygotowywane jest z wielkim rozmachem i przyjmowane z nie mniejszym entuzjazmem. Organizuje się wystawy, spotkania w uznanymi literatami, odczyty.

Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #219 dnia: 17 Październik 2009, 06:51:44 »

17 października

Dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, lub - jak chcą inni – Międzynarodowy Dzień Likwidowania Nędzy (International Day for the Eradication of Poverty) jest naturalnym przedłużeniem obchodów wczorajszego Dnia Żywności. Inicjatorem całego tego ruchu był francuski kapłan polskiego pochodzenia o. Józef Wrzesiński. To on zwołał pierwszą manifestację sprzeciwiającą się światowe mu ubóstwu. Odbyła się ona na paryskim placu Trocadéro , pod auspicjami utworzonego przez Wrzesińskiego Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat, dokładnie 14.10.1987 r. Od 1988 r. dzień ten zaczęto obchodzić jako Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy, a w r. 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 17 października Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.

W Indiach świętowany jest właśnie Festiwal OgniaDiwali albo Deepevali– symbolizujący zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Święto jest ruchome, a obchody trwają pięć dni. Wiele jest legend dotyczących początków Diwali i w każdym regionie Indii tradycje związane z obchodami różnią się nieco. Jedno jest wspólne – każdy zakątek kraju rozświetlają tysiące lampek, lampionów, świeczek i wszędzie unosi się zapach kadzidełek.

Francja z kolei otulona jest zapachem pieczonych kasztanów i nic w tym dziwnego, wszak „najlepsze kasztany są na Placu Pigalle” :smil3dbd4e398ff7b:. Każda trzecia sobota października to po prostu francuskie Święto Kasztana.  Amerykanie natomiast obżerają się dzisiaj słodkościami. W USA świętowany jest właśnie Dzień Słodyczy. Tego dnia „sprzedają się” dosłownie tony łakoci, choć tradycja dnia sięga roku 1922 i świetnej skądinąd akcji wymyślonej przez filantropa z Cleveland – obdarowania biednych dzieciaków drobnymi podarkami. Dzisiaj, podobno zgodnie z tradycją, znane gwiazdy zasypują z tej okazji maluchy kilogramami cukierków, batoników lub lizaków.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #220 dnia: 18 Październik 2009, 06:28:57 »

18 października

Przypadający dziś Dzień Łącznościowca jest też oficjalnym Świętem Poczty Polskiej, ponieważ dokładnie 18 października, tyle, że ponad 450 lat temu (1558 r.) Zygmunt II August  ustanowił pierwsze regularne połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem i Wenecją.

„Jak się nie ma co się lubi to się lubi co? ... Małysza ”. Dzisiaj świętują także łącznościowcy w mundurach. Niniejszym obchodzimy w naszym kraju Dzień Wojsk Łączności i Informatyki.

Oprócz tego mamy też Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Policja ostrzega wyjeżdżających za granicę, że rośnie liczba przestępstw związanych z handlem ludźmi, warto więc przed wyjazdem do pracy sprawdzić bardzo dokładnie każdego pracodawcę i pośredników. Policja poucza także, żeby zwrócić szczególną uwagę na wszystkie dokumenty i umowy jeszcze przed ich podpisaniem. No i oczywiście ostrzega przed oddawaniem paszportu i telefonu komórkowego.
Warto mieć gdzieś zapisany numer telefonu POLAND DIRECT, który pozwala na łączenie się z rozmówcą w Polsce na jego koszt .
Numer dostępu do Polski z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii to 00 800 0480 0480, z Irlandii i Francji - 0 800 0480 0480.

Dzień Przemysłu Spożywczego obchodzony jest w Rosji i na Ukrainie bez przerwy od 1966 r. Od tego samego roku obchodzi się też w Rosji Dzień Transportowca. Oba święta przypisane są trwale do trzeciej niedzieli października.

Od 1992 r. obchodzony jest mało znany w naszym kraju Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Święto ustanowione zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) , ale wciąż napotyka na mur tematów tabu. Wprawdzie z roku na rok świadomość kobiet „w tym temacie” wzrasta, ale ciągle jeszcze wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji klimakterium. Dlatego ważne są wszelkie działania mające za cel edukację. Starzenie się społeczeństw jest dziś zjawiskiem nieuchronnym, warto więc, by panie w wieku okołomenopauzalnym przestały traktować ten czas jak dopust boży. Warto też, by panowie dopuścili do swej wiadomości, że nie tylko kobiety dopada kryzys wieku średniego. My mamy swoja menopauzę, a wy – jej odpowiednik – andropauzę. I nie jest to nic, czego należałoby się wstydzić.

18 października to także Dzień Niepodległości Azerbejdżanu. W tym dniu, a w roku 1991 został przyjęty akt stanowiący o niezależności kolejnej z dotychczasowych Republik Radzieckich.

Światowy Dzień Monitoringu nie jest bynajmniej świętem podlaskiego miasteczka Boćki, w którym wyrabiano ongiś batogi zwane monitorami. Pełna nazwa tego święta brzmi Światowy Dzień Monitoringu Wód. Obchody tego święta mają nam uzmysłowić, jak bardzo ważna jest jakość i czystość wody w otaczającym nas środowisku.

Światowy Dzień Alaski obchodzony jest w rocznicę formalnego przekazania przez Rosję terytorium Alaski Stanom Zjednoczonym (1867 r.). Pierwszy raz świętowano w 1949 r.

El Senor de los Milagros to peruwiański festiwal pobożności odbywający się w Limie w trzeci weekend października. W niedzielę i poniedziałek przez miasto przemieszczają się tłumne procesje ku czci patrona miasta. Historia święta sięga 1655 r., kiedy po trzęsieniu ziemi okazało się, że ze zniszczeń ocalała tylko ściana z namalowanym na niej wizerunkiem Chrystusa na krzyżu. Wykorzystano ją później podczas budowy kościoła Iglesia de las Nazarenas, skąd dziś procesja bierze swój początek. Tysiące pielgrzymów przemieszcza się przy dźwiękach muzyki, chóralnych śpiewów i gromkich okrzyków, po udekorowanych kwiatami i dywanami ulicach miasta. Niesiony przez nich obraz Chrystusa witany jest owacyjnie przy każdym kościele, banku i skrzyżowaniu.

Uwaga młode mamy. Noszenie maluchów znacznie zmniejsza ich płaczliwość, zarówno w dzień jak i w nocy. Ostatnimi czasy wraca do łask noszenie brzdąców w specjalnych chustach, a dziś rozpoczynają się Dni Noszenia Dzieci (18-19 październik). Więcej informacji i krótki instruktaż można znaleźć pod tym adresem: (http://www.kanguromania.pl/pl/start)
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #221 dnia: 19 Październik 2009, 04:43:55 »

19 października

Dzień Wojsk Rakietowych Armenii obchodzony jest w rocznicę ich sformowania w wolnej republice (19.10.1992 r.)

W Mołdawii obchodzone jest Święto Prawników, a w Albanii – Dzień Matki Teresy z Kalkuty. Matka Teresa urodziła się w Skopje, a prawdziwe jej nazwisko brzmiało Agnesë Gonxhe Bojaxhiu. Beatyfikowano ją 19.10.2003 r. W kraju jej pochodzenia – rocznica tego wydarzenia jest świętem państwowym.

Trzeci poniedziałek października to na Jamajce Dzień Bohaterów.

W Peru, cały październik jest miesiącem pobożności i gorliwości. W mieście Ica, położonym 300 km na południe od Limy, przez trzy tygodnie odbywają się uroczystości na cześć Chrystusa - patrona miasta. Święto, a właściwie festiwal pobożności nosi nazwę El Senor de Luren, a tradycją sięga roku 1570, kiedy to podczas podróży przez pustynię zagubiony został i później w cudowny sposób odnaleziony obraz ukrzyżowanego Chrystusa. Na święto przybywają do miasta tysiące pielgrzymów. Główna procesja odbywa się w trzeci poniedziałek października i trwa co najmniej 15 godzin. Jak wszystkie peruwiańskie święta ma fascynującą oprawę, jest barwna i bardzo hałaśliwa.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #222 dnia: 20 Październik 2009, 04:35:44 »

20 października

20 października to przede wszystkim obchodzony w naszym kraju od 2000 roku Dzień Drzewa. Świętować się go powinno jak wszystkie Arbor Day na świecie, czyli przez upowszechnianie idei sadzenia drzew.

Rosja świętuje Dzień Floty Wojennej nazywany popularnie Dniem Marynarza, ponieważ z 20.10.1696 r. pochodzi postanowienie bojarskiej Dumy, by powołać do życia carską flotę morską. Pierwsze powstały floty morskie - Azowska i Bałtycka, później oceaniczne – „Cichooceaniczna” i „Spokojna” .

W Rosji, oprócz marynarzy świętują też wojskowi chłopcy-radarowcy. Obchodzony jest tam Dzień Wojskowego Łącznościowca, ponieważ 20.10.1919 r. uważany jest za dzień narodzin tej formacji wojskowej.

Światowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego upamiętnia 20.10.1961 r., kiedy to w Amsterdamie powołano do życia Światowy Związek Kontrolerów tego ruchu. Profesja, która się trudnią, pozornie tylko należy do łatwych. W gruncie rzeczy wymaga ona ogromnej odporności psychicznej i odpowiedniego przygotowania nie tylko fachowego, ale też psychologicznego.

Na Ukrainie dzisiejszy dzień został oficjalnie uznany (dekretem prezydenckim z 2005 r.) za Dzień Walki z Rakiem Piersi. Tu chyba nie trzeba już nic wyjaśniać.

20.10.1891 urodził się Jomo Kenyatta, znany kenijski polityk i prezydent tego kraju, który odniósł wielkie zasługi w doprowadzeniu do niepodległości Kenii. Rocznica jego urodzin to w Kenii Dzień Jomo Kenyatty.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #223 dnia: 21 Październik 2009, 04:49:07 »

21 października

Październik to taki miesiąc, w którym rozpoczynają się różne „pogodowe rewolucje”. Naturalną konsekwencją zmiennej aury jest strzykanie w kościach, cieknący nos, doskwierają jesienne choróbska. Pewnie dlatego miesiąc obfituje w różnorakie święta powiązane z naszym stanem zdrowia. Wszystkie one mają na celu podnieść naszą wiedzę o tych schorzeniach i nauczyć nas, jak sobie z nimi radzić. Dzisiaj obchodzimy Dzień Osteoporozy.

W Anglii, 21 października, lub najbliższy tej dacie dzień wolny, obchodzony jest jako Apple DayDzień Jabłka. Można w tym czasie do woli próbować najprzeróżniejszych gatunków jabłek i najeść się do syta jabłecznych potraw, popijając oczywiście jabłkowymi napitkami. Organizowany jest także konkurs na najdłuższą obierkę skórki jabłka. Rekordowa, nieprzerwana jabłeczna skórka miała 52 m i 51 cm i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa. Obieranie trwało 11,5 godziny. :o

W Hondurasie mamy Święto Sił Zbrojnych, a Anglia świętuje Trafalgar Day, czyli Dzień Bitwy pod Trafalgarem (21.10.1896 r.). Corocznie na londyńskim Trafalgar Square odbywa się wielka parada na cześć zwycięstwa admirała Nelsona nad Napoleonem. Corocznie również, w australijskim miasteczku Trafalgar (Victoria), liczącym niewiele ponad 2 tys. mieszkańców, w najbliższy tej dacie piątek lub sobotę odbywa się wielki bal.

Dzień Ndadaye upamiętnia w afrykańskim Burundi śmierć Melchiora Ndadaye (1953-1993), pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta tego kraju. Ndadaye należał do plemienia Hutu. Zginął w zamachu zorganizowanym przez przedstawiciela plemienia tut.i. Po jego śmierci wybuchła bardzo krwawa wojna pomiędzy Hutu a Tutsi, w której zginęło 150 tys. ludzi.
                                                             Mariola

Maria Jolanta

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #224 dnia: 21 Październik 2009, 23:05:51 »

22 października

Światowy Dzień Jąkających się obchodzimy od 1998 r. Kłopot z płynnością mowy zdarzyć się może każdemu. Wiele z wypowiadających się w mediach osób, zaczyna jakąć się pod wpływem stresu. „Yyyyyyy” - jako przerywnik w dłuższej tyradzie – pewnie przytrafiło się większości z nas. Dlatego bądźmy wyrozumiali dla „zacinających się”. Im naprawdę jest o wiele trudniej funkcjonować w naszym ciągle spieszącym się społeczeństwie.

Rosja obchodzi dziś bardzo piękny, poetyczny wręcz dzień -wymyślone przez dagestańskiego poetę Rasuła Gazmatowa Święto Białych Żurawi. Jest to święto literatury ze szczególnym naciskiem na poezję, podczas którego wspomina się także poległych i zmarłych autorów.
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 25   Do góry