Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 413829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #315 dnia: 20 Styczeń 2010, 23:17:53 »

21 stycznia


Gdy przyjdzie Agnieszka, przebija ogonem lód pliszka.
Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka.
Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka to go nie powstrzyma ani do Franciszka (24.01).


Dzień Babci świętujemy w naszym kraju od ponad 30 lat i jest to jedno z sympatyczniejszych świąt w roku. Jutro świętować będą mężowie babć.
 
Jeśli już obchodzić święto wszystkich babć, to tylko w Międzynarodowym Dniu Uścisków. Chociaż bardzo trudno znaleźć dziś pomysłodawcę tego niezwykle fajnego dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy nie szczędzili dziś uścisków wszystkim, kogo lubimy.
 
Dzisiejsze Święto Narodowe Barbadosu obchodzone jest w rocznicę urodzin Errola Barrow (1920-1987) – pierwszego barbadoskiego premiera.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #316 dnia: 21 Styczeń 2010, 23:04:00 »

22 stycznia


Na święty Wincenty szczypie mróz w pięty.
Kiedy Wincenty posypie pierze to nie ustanie aż do Gromnicznej (02.02) w pierwsze pacierze.
Gdy na Wincentego i nawrócenie Pawła (25.01) pogoda świeci spodziewajcie się dobrego lata dzieci.


Dzisiaj ciąg dalszy uścisków, ale tym razem najbardziej należą się naszym dziadkom, bo świętujemy Dzień Dziadka.
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2010, 09:56:35 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #317 dnia: 22 Styczeń 2010, 22:55:06 »

                             23 stycznia


Kiedy styczeń najostrzejszy tedy roczek najpłodniejszy.
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. :-P

Nawet, jeśli do tej pory nie zdawaliście sobie sprawy z tego, że istnieje w kalendarzu takie święto, jak Dzień Najbardziej Kochanych – przyjmijcie je „z całym dobrodziejstwem inwentarza” jako trening przed wszystkim miłymi świętami rozpoczętego właśnie roku. Nie jest to święto z konkretnym wskazaniem, ale dzień, w którym warto jest okazywać pozytywne uczucia. Jak świętować? Czy ja wiem? Może kupić kwiatka żonie  :kw:, podarować jakiś drobiazg dziewczynie, przytulić dziecko, pogłaskać psa lub inne ukochane zwierzątko, spędzić trochę więcej czasu z rodzicami, wysłuchać dziadkowej (lub babcinej) opowieści nie dając po sobie znać, że słyszeliśmy już ją wielokrotnie, zaprosić przyjaciela na kawę, wyjść z mężem do kina… macie dziś pole do popisu. Rozejrzyjcie się tylko wokół siebie. Zobaczcie, ile kochanych osób (i zwierzaczków) Was otacza.
 
Wprawdzie nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa i w sklepach coraz trudniej o tzw.”jednorazówkę”, czyli cienką foliową reklamówkę, która podobno ułatwiała nam życie, a potem beztrosko zaśmiecała nasz świat nawet na okres 400 lat (tak, tak – te bardzo łatwo rozrywające się woreczki, są wyjątkowo odporne na zniszczenie), ale dzisiejszy Dzień Bez Opakowań Foliowych warto obchodzić w pełni świadomie. Od jakiegoś już czasu w większości sklepów, jeżeli już oferuje się nam foliowe woreczki, najczęściej są one(a przynajmniej powinny być) biodegradowalne. Dziś jednak zabierzmy na zakupy porządną torbę z materiału lub grubego papieru. Jeżeli nie chcemy, by nasi potomkowie żyli na wysypisku śmieci – warto postępować tak nie tylko w Dniu Bez Torby Foliowej.
 
Dzień Bounty obchodzony jest na wyspie Pitcairn, gdzie do dziś żyją potomkowie słynnych buntowników, a data obchodów wiąże się z rocznicą spalenia statku HMS Bounty.
 
Dzień Św.Sarkisa, to ormiańskie Walentynki. Sw.Sarkis jest w Armenii patronem zakochanych. W Wigilię tego dnia, młodzi Ormianie jedzą słone bliny, a kładąc się do snu, mają nadzieję wyśnić sobie, kogo im los przeznaczył na partnera.

Dzień Pisma Ręcznego wymyślił pewnie ktoś, kto zatęsknił za dawna kaligrafią. Dzisiaj większość z nas bazgrze, jak kura pazurem i nawet listy piszemy na komputerze, drukując je później i jedynie odręcznie podpisując. :komp:
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2010, 22:59:49 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #318 dnia: 23 Styczeń 2010, 23:35:05 »

24 stycznia

Na Świętego Tymoteusza trzeba ci czapki nie kapelusza!

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest od 1967 r. Równie dobrze można by go nazwać Dniem Dziennikarzy, ponieważ patronem dzisiejszego dnia jest Franciszek Salezy – opiekun i orędownik twórców środków masowego przekazu. Corocznie, właśnie w dniu Franciszka Walezego, wygłaszane są z tej okazji papieskie orędzia. W naszym kraju główne obchody Dnia odbywają się z reguły we wrześniu.

24 stycznia jest także Dniem Gospodarczego Wyzwolenia Togo, ale nic więcej nie udało mi się na ten temat wygrzebać.

W Boliwii dzisiaj bardzo fajne święto - Dzień Obfitości (Alasitas) - nawiązujące do tradycji i poświęcone bóstwu urodzaju o imieniu Ekeko. Ekeko to swoisty boży posłaniec majątkowy. Zawsze przedstawia się go obładowanego wszelkimi dobrami i z otwartą buzią, w którą należy włożyć (na ofiarę) zapalonego papierosa. Alasitas jest raz w roku i należy wtedy koniecznie kupić i poświęcić figurkę symbolizującą własne wymarzone dobra materialne. Kto marzy o pieniądzach, powinien zaopatrzyć się w miniatury takiej waluty, którą życzy sobie pomnażać w ciągu roku od jednego, do drugiego Alasitas. W sprzedaży są też wszelkie marki i kolory wszystkich samochodów świata (tyle, że zminiaturyzowane). Są mikroskopijne sklepy wszelkiego autoramentu, kafejki i restauracje, domy i wille, a kto nie chce kupować domu, tylko go wybudować – może kupić miniatury wszystkiego, co mu do tej budowy będzie potrzebne. Fajne święto, prawda? Wystarczy kupić miniaturę swego marzenia, poświęcić ją i… czekać. I tylko tyle. Nie ma to, jak wizualizacja pragnień.

Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #319 dnia: 24 Styczeń 2010, 22:47:27 »

25 stycznia

Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci.
Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła.
Gdy na Wincentego (22.02) i nawrócenie Pawła pogoda świeci spodziewajcie się dobrego lata dzieci.


Rosyjski Dzień Tatiany to nic innego, jak Dzień Studenta. Święta Tatiana jest patronką rosyjskich studentów, a ponadto 25 stycznia 1755 r. podpisany został carski dekret o utworzeniu Uniwersytetu Moskiewskiego.

Kiedy czyta się rosyjskie źródła oficjalne, wszystko, co dzieje się w tym kraju ma wielowiekowe tradycje historyczne, jest największe, najstarsze, naj… Nic więc dziwnego, że w historii obchodzonego dzisiaj Dnia Nawigatora dogrzebano się aż do carskiego ukazu z 25 stycznia 1701 r., w którym Piotr Wielki nakazał utworzenie w Moskwie instytutu nauk matematycznych i nawigacyjnych. W związku z tym „odkryciem”, w 1997 r. postanowiono Święto Nawigatora przenieść na styczeń. Wcześniej obchodzone było w dniu równonocy wiosennej lub jesiennej, bo są to jedyne dwa dni w roku, kiedy nawigatorzy mają wolne. Można wtedy bez żadnych instrumentów oznaczyć dokładnie strony świata. Słońce w każdym punkcie wschodzi wtedy dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie   
;sun;

Mamy też w naszym kraju pierwsze tegoroczne święto osób, wykonujących zawód, którego prestiż rośnie z roku na rok -  Dzień Sekretarki i Asystentki. Po raz drugi w naszym kraju panie (i panowie, choć oni wykonują tę pracę znacznie rzadziej), świętować będą 25 kwietnia, ale kwietniowe święto ma już wymiar międzynarodowy.

W Wielkiej Brytanii dzisiaj dwa różne święta. Jedno walijskie, drugie- szkockie. Nie wiem, czy Dwynwen to święty, czy święta, ale w każdym razie to walijski(a) opiekun(ka) zakochanych. Dzisiejszy dzień to Dzień św.Dwynwen, czyli walijskie Walentynki. Romantyczne natury przebywające na Wyspach, powinny dziś odwiedzić Llanddwyn Island, zwaną Wyspą Kochanków. Jej patronem jest właśnie św.Dwyndwen, a wyspa jest nietypowa, bo jest nią jedynie w czasie przypływu.
Szkoci natomiast celebrują Noc Burnsa – poświęconą swemu narodowemu wieszczowi Robertowi Burnsowi, który urodził się 25 stycznia 1759 (zmarł 1796). To jedno z ulubionych szkockich świąt, podczas którego obowiązkowo organizuje się imprezy według ściśle przestrzeganego ceremoniału. Podaje się tradycyjne szkockie potrawy, recytuje wiersze Burnsa, a wszystko odbywa się przy dźwiękach dud i gęsto przerywane jest specjalnymi toastami ( ku Wiecznej Pamięci, za Władcę, za Kobiety, za Burnsa, itp.). Whisky leje się strumieniami.  :pint:
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #320 dnia: 26 Styczeń 2010, 00:33:20 »

26 stycznia


Po styczniu jasnym i białym będą w lato upały.

W listopadzie 1952 r. powstała międzynarodowa organizacja o nazwie Rada Współpracy Celnej.  Światowy Dzień Celnictwa obchodzony jest na świecie od 1983 r., czyli od 30 rocznicy pierwszej sesji Rady Współpracy Celnej (26.1.1953). Nasi celnicy przyłączyli się do obchodów tego międzynarodowego święta dopiero w 1992 r.

W Australii obchodzony jest dziś…Dzień Australii – święto narodowe upamiętniające założenie pierwszej brytyjskiej osady(kolonii karnej) w Nowej Południowej Walii (26.1.1788r.). Do 1808 r. nosiło nawet nazwę Dnia Pierwszej Kolonizacji. Nazwa obowiązująca obecnie, przyjęła się oficjalnie w 1935 r. Przez długi czas oficjalne obchody odbywały się w poniedziałek najbliższy 26 styczniowi, od 1994 r. – święto pozostaje już stale przypisane dzisiejszemu dniowi. Przez Aborygenów często traktowany jako Dzień Żałoby.

Indie obchodzą dzisiaj Dzień Republiki – w rocznicę przekształcenia kraju w republikę (1950 r.). Kulminacyjnym punktem obchodów jest wielka parada wojskowa.

26 stycznia 1993 r. podpisano na Ukrainie ustawę „o państwowej służbie kontrolno-rewizyjnej”. Od tej pory dzień ten obchodzony jest jako Dzień Rewidenta.

Kuwejt świętuje Dzień Niepodległości (od Anglii – 1961), Uganda – Rocznicę Utworzenia Rządu (1986 r.), a Dominikana – rocznicę urodzin jednego z założycieli swego państwa, Juana Pablo Duarte (1813-1876). Jest to Dzień Duarte.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #321 dnia: 27 Styczeń 2010, 00:29:52 »

27 stycznia


Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Reżimu Hitlerowskiego (Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu) zwany też Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu obchodzony jest na świecie w rocznicę wyzwolenia w 1945 roku największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Dzień Dialogu z Islamem zwany też Dniem Islamu, obchodzony jest przez polski kościół katolicki od 2001 r. Obchody podobne, jak w przypadku Dnia Judaizmu.

W USA obchodzony jest Dzień Wietnamu – w rocznicę podpisania traktatu kończącego wojnę w Wietnamie (1973 r.)
Serbia świętuje SavindanDzień Św.Sawy - patrona rodzin, medycyny i edukacji, obchodzony jest przez wszystkich serbskich uczniów i studentów jak Dzień Szkoły. Jest dniem wolnym od nauki.

Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #322 dnia: 27 Styczeń 2010, 22:24:10 »

28 stycznia

Na świętego Karola wyjrzy spod śniegu rola.
Urodzaje daje rola, gdy deszcz leje na Karola.


Dzień Ochrony Danych Osobowych ustanowiony został w 2006 r. przez Komitet Ministrów Rady Europy. Obchodzi się go „w rocznicę otwarcia do podpisu (…) najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, kompleksowo regulującego zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.” (1981 r.-Konwencja 108). W Polsce obchodzony od 2007 r. GIODO organizuje wówczas dzień otwarty we własnym biurze, a w prasie pojawia się szereg artykułów związanych z tematem. 


Trochę trudno mi zrozumieć, dlaczego właśnie dziś obchodzimy też Dzień Piszczałek i Fujarek. O ile pamiętam, świetne fujarki (i wszelkie piszczałki) wyrabiało się kiedyś głównie z wierzbowych gałązek, a to automatycznie kojarzy mi się z terminem bliższym Wielkanocy. No cóż, z kalendarzem się nie dyskutuje.

Ze świąt o bardziej poważnym wydźwięku obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej oraz rozpoczyna się Światowy Tydzień Mokradeł. W 1971 r. w tym dniu podpisano Konwencję o ochronie obszarów wodno-błotnych.

Jest to też Dzień Demokracji w Ruandzie, a także Święto Narodowe Lesotho obchodzone w rocznicę obalenia rządu premiera Josepha Leabua Jonatana i powrotu króla (1986).

Armenia świętuje Dzień Armii- w rocznicę powołania Armeńskiej Armii Narodowej (28.1.1992)
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #323 dnia: 29 Styczeń 2010, 00:22:25 »

  29 stycznia

Na Świętego Franciszka przylatuje pliszka.

Dzień Składanki i Łamigłówki, czyli dobry dzień dla wszystkich amatorów „łamania głowy”. Życzę Wam interesujących łamigłówek do rozwiązywania.

Dzień Goździka obchodzony dziś w Ameryce nie ma (wbrew pozorom) nic wspólnego ze świętem kobiet. Jest to dzień poświęcony Williamowi McKiney’owi (1843-1901), jednemu z prezydentów Ameryki, który właśnie tego dnia przyszedł na świat. McKiney nosił zawsze w klapie czerwony goździk – stąd nazwa dzisiejszego święta.

W Republice Mołdowy świętowany jest Dzień Prokuratora, a na Ukrainie Dzień Strażaka.

Gibraltar jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, ale ma własną dość szeroką autonomię. Właśnie dziś obchodzi się tam Dzień Konstytucji (1969),
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #324 dnia: 29 Styczeń 2010, 23:16:06 »

30 stycznia

Na świętą Martynę przybyło dnia na godzinę.

Hindusi upamiętniają dziś rocznicę zabójstwa Mahatmy Gandhiego (1869-1948). Jest to w tym kraju Dzień Męczeństwa.

Amerykanie świętują Dzień Roosevelta - urodziny kolejnego ze swoich prezydentów – Franklina Delano Roosevelta (1882-1945).

Za to w Azerbejdżanie obchodzony jest Dzień Celnika.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #325 dnia: 30 Styczeń 2010, 23:12:37 »

31 stycznia

Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka.
Ciepła izba marzeń szczytem i tak jakoś mija styczeń.


Jeżeli dziś przytrafi się Wam coś dziwnego, nie do końca wytłumaczalnego przy pomocy zdrowego rozsądku – nie zdziwcie się. Dzisiaj świętujemy Dzień Iluzjonistów.

Poza tym – uwaga, uwaga – rosyjskie kalendarze głoszą, że dziś obchodzony jest oficjalny  Dzień Narodzin Rosyjskiej Wódki. 31.1.1865 Dymitr Mendelejew ogłosił swoją słynną pracę zatytułowaną O połączeniu spirytusu z wodą (do dziś można ją oglądać w petersburskim muzeum). Niektórzy uczeni uważają, że ta właśnie praca dała początek produkowaniu wódki o 40%. Tak nawiasem mówią, nawet Rosjanie wiedzą, że wódka znana była wiele wieków wcześniej, a w Rosji produkowane są wódki nie tylko o „mocy Mendelejewa”, ale napitki wyskokowe mają w tym kraju moc i 35% i 45 % i nawet 56%.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest też Dzień Białoruskiej Nauki i Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd (Światowy Dzień Trędowatych). Ten ostatni świętujemy od 1954 r. z inicjatywy Raoula Follereau (1903-1977), zwanego apostołem trędowatych. W wielu polskich kościołach trwają w tym dniu kwesty na rzecz walki z trądem

Idea Światowego Dnia Jogi powstała w roku 2007 z inicjatywy Amnesty International. Święto jest ruchome, a termin corocznie ustalany właśnie przez  Amnesty International - międzynarodową organizację zajmującą się ochroną praw człowieka. Tego dnia szkoły jogi na całym świecie prowadzą zajęcia w godzinach 11-13 czasu lokalnego, a ich uczestnicy, zamiast opłat, wnoszą tego dnia dobrowolne datki. Dochód przeznacza się co roku na konkretną kampanię. Ponieważ szkoły jogi znajdują się na wszystkich półkulach naszego globu, w efekcie powstaje światowy, dobowy maraton jogi, a zbożnym celem, na który w tym roku zbierane są fundusze jest organizacja Lekarze bez Granic.

Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #326 dnia: 01 Luty 2010, 00:03:37 »

Luty
Gdy w początku lutego burze i śniegi, początek wiosny już niedaleki, ale gdy słońce ciepło świeci, wiosna tak prędko nie przyleci
W lutym aura burzliwa, wiosna rychliwa.
W lutym wody wiele, w lecie głodne i cielę.
W lutym śnieg i mróz stały, w lecie będą upały.
Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.
Czasem luty same pluty.
Luty bywa w lód okuty.
Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.
Idzie luty – włóż ciepłe buty.
Jak w zimie piecze, to w lecie ciecze.1 luty


Jaka pogoda w dzień Bożego Narodzenia, taka też będzie od Ignacego po Szymona umęczonego.

Narodowy Dzień Wolności obchodzony jest w USA - w rocznicę podpisania poprawki do amerykańskiej konstytucji. Poprawka z 1 lutego 1865 podpisana przez prezydenta Lincolna znosiła niewolnictwo.

Rocznica Zniesienia Niewolnictwa obchodzona jest także na Mauritiusie, ale dla Nikaragui to Święto Sił Zbrojnych.

Dzień Św.Brygidy jest w Irlandii wielkim świętem. Można nazwać ten dzień żeńskim odpowiednikiem Dnia Św.Patryka. Chociaż to właściwie środek zimy, w tym dniu obchodzi się coś w rodzaju nadejścia wiosny. Brygida jest patronką rolników i bydła, a tego dnia miała ponoć podróżować po kraju i wizytować domostwa. Nic więc dziwnego, że do tradycji tego dnia należało porządne wypucowanie obejścia i mieszkania, oraz wystawna kolacja na zakończenie pracowitego dnia. W wigilię tego święta wyplatano ze słomy lub sitowia krzyż Św.Brygidy. Powieszony w domu, miał chronić przed wszelakimi nieszczęściami.

Święto Grejpfruta na Kubie (początek zbiorów owoców), a w USA – Dzień Gumy do Żucia. Kto żyw, spośród posiadających własne uzębienie, stara się dziś żuć gumę. Ci, z tzw.”trzecimi zębami”, stosują solidny klej do protez i żują równie namiętnie, a wszyscy starają się sie robić z niej jak największe balony.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2010, 00:05:43 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #327 dnia: 01 Luty 2010, 23:45:08 »

2 lutego

Dziś chrześcijanie świętują Ofiarowanie Pańskie, przez ewangelików zwane Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny (40. dzień od Narodzenia Jezusa).  W polskiej tradycji znamy to święto jako Matki Boskiej Gromnicznej. Poświęcone dzisiaj świece, chronić nas będą przed niebezpieczeństwami. Jest to także dzień, który przez wieki przepowiadał pogodę i to dokładnie tak, jak amerykański Dzień Świstaka, czyli 50/50. Sprawdźcie zresztą sami. Poniżej podaję garść staropolskich przysłów. Jako pierwsze:
Pamiętaj, że Gromnica, to już zimy połowica, ale żadna też nowina, gdy dopiero się zaczyna.
Na Gromniczną Pan Bóg daje, czasem mróz, czasem roztaje.
Gdy na Gromnice roztaje, rzadkie będą urodzaje.
Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, zima się jeszcze przewlecze
Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie.
Gdy w Gromniczną jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie.
Gromniczna pogodna, będzie jesień dorodna.
Jaka Gromniczna bracie, taki święty Maciej (24.02)
Kiedy Gromniczna zimę traci, to święty Maciej (24.02) ją wzbogaci.
Kiedy w Gromniczną gęś chodzi po wodzie, to będzie na Wielkanoc chodzić po lodzie.
Jak słońce jasno świeci na Gromnice, to przyjdą wielkie mrozy i śnieżyce.  
Gdy jasne słońce w dzień gromniczny będzie, więcej niż przedtem śniegu spadnie wszędzie.
Gromniczna w śniegu, wiosna jest w biegu, lecz gdy pogoda, dla wiosny zawoda.
Jak na Matkę Gromniczną, tak na święty Józef (19.03).
Jak suche i jasne Gromnice, przyjdą jeszcze śnieżyce.
Jasna Gromnica – zła orędownica.
Kiedy na Gromniczną mróz, zładuj sanie, szykuj wóz.
Maria pogodna, będzie jesień dorodna.
Na Oczyszczenie Marii Panny, zbliża się koniec sanny.
Gdy na Gromniczną jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie.


Do tradycji Matki Boskiej Gromnicznej nawiązuje islandzki Kyndilmessa Święto Świecy, a w Hiszpanii i Peru – La Virgen de la Candelaria. I jest to również dzień pełen niejasnych przepowiedni pogodowych, oraz barwnej i żywiołowej fiesty o gorącokrwistych Południowców

Obchodzony w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Dzień Świstaka ma w sobie naprawdę coś z naszej MB Gromnicznej, choć obchodzi się go zgoła inaczej. To doroczne święto, spopularyzowane przez film pod tym samym tytułem, nie polega jednak na zapętleniu czasu, tylko na przepowiedniach (od 1887 r.), z których ma wyniknąć niezbicie, czy czeka nas jeszcze 6 tygodni zimy, czy może…szybko nadejdzie wiosna. W małym pensylwańskim miasteczku Punxsutawney, dzisiejszego dnia po raz kolejny będzie wyciągany z własnej nory świstak noszący tradycyjnie imię Phil. Jeżeli bezchmurna pogoda spowoduje, że zwierzę „ujrzy własny cień” – zima nie odpuści przez kolejne tygodnie. Jeśli będzie dokładnie odwrotnie, to oznacza, że wiosna jest już blisko. Przepowiednia sprawdza się w około 50% przypadków. W praktyce oznacza… zupełny przypadek. Dokładnie, jak z cytowanymi powyżej przysłowiami.

Ponadto dzisiejszy dzień to podobno jedyny taki w czasie calutkiej zimy, podczas którego mogą zdarzyć się najprawdziwsze burze, takie z grzmotami i błyskawicami. Na Białorusi nazywają go po prostu Gromnica, a w Serbii – Svjetlo.

Obchodzony od 1997 r. Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, zwany prościej Dniem Bagna nawiązuje do rocznicy podpisania tzw. Konwencji Ramsarskiej (2.2.1971 r.), czyli międzynarodowego traktatu dotyczącego ochrony obszarów wodno-błotnych i ptactwa wodnego zamieszkującego te tereny. Polska ratyfikowała ten układ w 1978 r. W chwili obecnej 13 obszarów z naszego kraju zostało wpisanych na listę ramsarską, jako mokradła podlegające szczególnej ochronie.

Doroczne święto wszystkich sprzedających, czyli Dzień Handlowca nie jest chyba zbyt popularne w naszym kraju. Większość handlowców świętuje w grudniu Dzień Kupca.
Od 1996 r., z inicjatywy Ministerstwa Młodzieży i Sportu, w Azerbejdżanie obchodzony jest Dzień Młodzieży.

No i najważniejsze, że dzisiejszy dzień to także Dzień Pozytywnego Myślenia. Odrzucamy więc w kąt wszelkie smutki i nastroje. Dzisiaj dopuszczamy do głosu tylko i wyłącznie optymizm. Po prostu nie ma na świecie niczego, co mogłoby zepsuć nam humor.  ;muza; Z każdej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście i najlepiej zabrać się do tego właśnie dzisiaj.

Na Malcie dziś Dzień Mężczyzn. Pierwsze, tegoroczne święto wszystkich panów. Pozostałe kraje obchodzą to święto w różnych terminach.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2010, 23:49:24 wysłana przez Janusz »
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #328 dnia: 02 Luty 2010, 23:15:12 »

3 lutego

Jak pogoda w św. Błażeja, będzie ze śniegiem Wielka Niedziela.
Jak śnieg na św. Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela.
Deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja.
Pogoda na świętego Błażeja, dobra wiosny nadzieja.
Święty Błażej, gardła zagrzej.
Deszcze na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja.
Jak śnieg w świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela.Dzień Kopania Rowów ma pewnie wiele wspólnego z obchodzonym wczoraj Światowym Dniem Obszarów Wodno-Błotnych, bo żaden inny powód nie przychodzi mi do głowy. W końcu kopanie rowów w zmrożonej ziemi nie należy do czynności prostych i łatwych. A może właśnie o to chodzi?

Wietnam świętuje dziś Rocznicę Utworzenia pod przywództwem Ho Chi Minha Partii Komunistycznej (1930).

Dzień Bohaterów Mozambiku obchodzony jest w rocznicę śmierci Eduardo Mondlane (założyciel Frontu Wyzwolenia Mozambiku), zamordowanego w Dar es Salaam 3.2.1969 r. Mondlane zginął w zamachu bombowym (otrzymał przesyłkę, która wybuchła mu w rękach).

W USA świętowany jest Dzień Czterech Kapelanów – poświęcony czterem kapłanom różnych wyznań (ksiądz katolicki, rabin żydowski, pastor holenderski i metodysta), którzy oddali swe kamizelki ratunkowe marynarzom z tonącego pod Dorchester okrętu (3.2.1943 r.). Każdy z kapłanów został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Zasługi, Medalem za Męstwo i Orderem Purpurowego Serca. Nazwiska bohaterskich księży - George Fox, Clark Poling, Alex Goode i John Washington

W Japonii dziś rozpoczynają się rytuały przywitania wiosny. Setsubun, to jedna z najstarszych tradycji wyganiania złych (zimowych) duchów. 4 lutego nadchodzi wiosna – zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Ostatnia niedziela przed 8 lutego, to amerykański Dzień Skauta.
Zapisane
Janusz Kielak

Janusz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 353
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #329 dnia: 03 Luty 2010, 22:03:34 »

4 lutego

Święta Weronika – słonko pomyka.
Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa.
Kiedy w lutym rosa pada, nowe mrozy zapowiada.   
Jak luty nastaje, śnieg jeszcze nie taje.


Bliskie spotkanie z rakiem to zawsze jest tragedia. Nie chyba wśród nas nikogo, kto nie zetknąłby się z nim w jakikolwiek sposób. Im ten kontakt dalszy, tym lepiej. Choroba nie zna granic, nie rozróżnia wieku, statusu społecznego, narodowości, zasobności portfela ani płci. Dotyka dzieci i niemowlęta, ludzi w sile wieku i staruszków, bogaczy i biedaków.  Szansę na ratunek daje tylko wcześnie postawiona diagnoza. Pewności nie ma się nigdy, ale  Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ma nam uświadomić, że można z nim wygrać.
Nie wolno tylko lekceważyć badań i przede wszystkim należy umożliwić ludziom swobodny dostęp do bezpłatnej diagnostyki.

W dniu urodzin Tadeusza Kościuszki (4 luty 1746- chociaż niektóre źródła podają 2 lutego tegoż roku) obchodzony jest w USA Kosciuszko Day, czyli Dzień Kościuszki. Wszyscy pewnie pamiętamy paradę z tej okazji przedstawioną nam na filmie ilustrującym przygody Kargula i Pawlaka w Ameryce.

Zapisane
Janusz Kielak