Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 415335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Maj 2009, 05:27:44 »

2 majaDzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień Flagi Narodowej jest patriotycznym świętem obchodzonym w wielu krajach. W naszym – celebrujemy je od niedawna. Dopiero w 2004 r. nasz Sejm ustanowił Dzień Flagi RP uchwalając, że obchodzić je będziemy w rocznicę zawieszenia polskich flag w Berlinie. Niestety, ta „celebracja” nie bardzo nam jeszcze wychodzi. W porównaniu z innymi krajami, niewielu z nas wywiesza we własnym oknie czy balkonie biało-czerwoną flagę. Może bierze się to stąd, że jeszcze nie tak dawno na wywieszenie narodowej flagi potrzebne było u nas specjalne pozwolenie. Wielu z nas pamięta też, że nakaz wieszania flag obowiązywał tylko 1 maja i 22 lipca, a uchylanie się od tego obowiązku groziło, jeśli nie karą, to chociaż surowym upomnieniem ze strony władz. Dziś, w wolnej Polsce, powinniśmy pamiętać, że „majówka” to nie tylko długi weekend (bardziej patriotycznie, bo w języku narodowym powinno być „łikend”) ale także okres, kiedy obchodzimy dwa ważne dla naszego poczucia narodowego i naszej historii święta - jedno dziś, drugie jutro.
Co odróżnia od siebie narody? Z pewnością nie język, bo po polsku mówią także obcokrajowcy. Odróżniają nas nasze symbole narodowe: godło i flaga. Z patriotycznego punktu widzenia, Święto Flagi RP jest ważnym wydarzeniem, tymczasem - mimo, że proklamowano je pięć lat temu – nadal nie jest nawet uwidocznione w większości wydawanych w Polsce kalendarzy. Dlatego pokażmy światu, że nasz patriotyzm nie jest pustym frazesem, że potrafimy zjednoczyć się nie tylko w obliczu zagrożenia. Wywieśmy dziś naszą flagę narodową!

Także na 2 maja przypada Święto Polonii i Polaków za Granicą. Ustanowione zostało z inicjatywy Senatu RP w 2001 r. by uhonorować Polonię za jej wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Konstytucyjnym opiekunem diaspory jest marszałek Senatu i z racji pełnienia tej funkcji, często bierze udział w zagranicznych uroczystościach. Trzeba przyznać, że święto obchodzone jest uroczyście we wszystkich środowiskach polonijnych na całym świecie.

Indonezja obchodzi Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Darmowego Komiksu świętowany jest corocznie w pierwszą sobotę maja. Pomysłodawcą był amerykański publicysta komiksowy Joe Field, który w 2001 r. zaproponował taką właśnie promocję historyjek obrazkowych. Pomysł przyjął się, i od 2002 r. w ten właśnie dzień, we wszystkich księgarniach i sklepach sprzedających komiksy można otrzymać je zupełnie bezpłatnie. Specjalnie na tę okazję wydawane są tytuły (tzw. numery zerowe) mające zachęcić czytelników do kupowania dalszych egzemplarzy serii. Od pewnego czasu niektórzy wydawcy próbują zaszczepić tradycję na polskim gruncie, ale Polski Dzień Darmowego Komiksu organizowany jest w październiku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Myślę, że w ramach propagowania idei czytelnictwa, warto zainteresować tą inicjatywą więcej polskich wydawnictw, aby z dobrodziejstw Dnia darmowego Komiksu mogli korzystać nie tylko Łodzianie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Maj 2009, 05:47:23 »

3 majaŚwięto Konstytucji RP.
Polsko-litewska Konstytucja 3 Maja odegrała niepoślednią rolę w historii kuli ziemskiej. Jest pierwszą konstytucją spisaną w nowożytnej Europie, a drugą na świecie. Data jej uchwalenia została uznana świętem państwowym jeszcze w 1791 r. Były czasy, kiedy obchodów zakazano. W naszej powojennej historii, mimo delegalizacji święta, często w tym właśnie dniu dochodziło do antykomunistycznych manifestacji i antyrządowych protestów. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza ustawą z 6 kwietnia 1990 r. W 2007 r. do obchodów dołączyła także Litwa, choć tam jest to zwykły dzień roboczy. Litewskie władze uznały jednak (po latach nieporozumień), że Konstytucja jest dorobkiem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Główne uroczystości odbywają się tam w miejscu, gdzie pochowano serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli na wileńskiej Rossie.

Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski - głównej Patronki Polski, Hetmanki Żołnierza Polskiego

Światowy Dzień Wolności Prasy
W wolnym kraju, wolność słowa jest jedną z wartości nadrzędnych. Pewnie dlatego dziennikarze mają okazję do świętowania kilka razy w roku. Światowy Dzień Wolności Prasy został proklamowany przez ONZ w 1993 r. na wniosek Konferencji Generalnej UNESCO, która w dokumencie pod nazwą „Popieranie wolności prasy na świecie” (1991), za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa uznała „wolną, pluralistyczną i niezależną prasę”.
 
Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii
Schorzenia alergiczne to prawdziwa plaga XXI wieku. Ujawnia się niespodziewanie nawet u tych, którzy bez tych problemów przeżyli „dzieści” i „dziesiąt” lat. Mamy alergię wziewną, pyłkową, pokarmową, kontaktową, iniekcyjną i Bóg jeden wie, jaką jeszcze. Właściwie nie wiadomo, dlaczego nasze organizmy nagle wariują i zaczynają traktować niewinnie fruwające sobie w powietrzu (i całkiem nieszkodliwe) substancje jako alergeny. Alergikiem jest co czwarty Polak, a liczba ich na świecie podwaja się co 10 lat. Trudno już znaleźć kogokolwiek, kto ani razu nie zaobserwował u siebie jakiejś reakcji uczuleniowej, dlatego dzisiejszy Dzień jest chyba najbardziej demokratycznym świętem na świecie – dotyczy wszystkich. Wprawdzie wymyślono go raczej po to, by edukować nas w sprawach związanych z samą chorobą, sposobach jej leczenia i rehabilitacji, ale możemy przecież ustanowić własne zasady i corocznie dążyć do ich przestrzegania. Proponuję np. by rozdawano w ten dzień bezpłatne inhalatory. Albo w ramach ”nowej świeckiej tradycji” – zorganizujmy dla swojej rodziny darmowe inhalacje nad morzem, ( bo tam podobno fruwa najmniej alergenów).

Święto Konstytucji (Kenpo Kinenbi) obchodzi też Japonia. Dzień upamiętnia podpisania nowej, powojennej konstytucji (3 maja 1947), która m.in. gwarantuje suwerenność narodu i poszanowanie praw człowieka, a jeden z jej artykułów zakazuje Japonii udziału w działaniach wojennych (z wyjątkiem przypadków samoobrony).

Kościół katolicki przez wiele lat - zawsze 3 maja – czcił Dzień Świętego Krzyża (na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża Pańskiego). Papież Jan XXIII, przeprowadzając w latach 60-tych XX wieku reformę liturgiczną, przeniósł to święto i połączył je z obchodzonym we wrześniu Podwyższeniem Krzyża Świętego. Mimo to, w kalendarzach wielu krajów świata figuruje pod datą 3 maja świąteczny dzień, nazywany np. Krossmessa á vor - Wiosenne Święto Krzyża (Islandia), Holy Cross Day - Dzień Św. Krzyża (Meksyk), czy El Dia de la Croce – Dzień Krzyża (Hiszpania). Wszędzie charakterystyczną cechą tego dnia jest wznoszenie i dekorowanie krzyży. W hiszpańskiej Andaluzji wszelkie place i placyki dosłownie obsypane są własnoręcznie wykonanymi i ozdobionymi krzyżami. W Meksyku z kolei można obserwować pielgrzymki do Chan Santa Cruz, miejsca, gdzie znajduje się słynny „mówiący krzyż”, który wg legendy przekonał swego czasu Majów do walki z Białymi, obiecując im zwycięstwo. Tam również obserwuje się tysiące ozdobionych kolorowymi girlandami krzyży. Wszędzie jest to wielkie rodzinne święto, na którym spotykają się całe pokolenia.

W pierwszą niedzielę maja, (czyli dzisiaj) obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Śmiechu. Święto mało jeszcze znane, śmiało nawet można powiedzieć, że „ w powijakach”, ale sympatyczne i warte rozpropagowania. Już w latach 60-tych pojawiły się próby leczenia śmiechem. Pierwsze kluby śmiechu powstały w Indiach dzięki mistrzowi jogi doktorowi Madanowi Katari. Dziś jest ich ponad 5 tys. na całym świecie. Idea została podchwycona przez polską fundację Dr.Clown, która od 1999 r. stara się rozśmieszać dzieci przebywające w szpitalach. Zauważono, że terapeutyczne wizyty „doktorów clownów” pomagają dzieciom w przełamaniu szpitalnego stresu; ba – działają nawet przeciwbólowo. Żeby było śmieszniej – w 2000 r., w Kopenhadze zebrało się w jednym miejscu ok. 10 tys. „luda” by bić rekord Guinessa w zbiorowym śmiechu. Dwa lata później próbowali ten rekord pobić uczniowie z kilkuset polskich szkół, śmiejąc się przez 7 minut jednocześnie we wszystkich placówkach. Śmiali się i uczniowie, i nauczyciele, ale czy pobili kopenhaski rekord- tego nie udało mi się ustalić.
Jakie są korzyści ze śmiechu? Rozliczne. Śmiech zwalcza depresję, rozluźnia, dotlenia, pobudza przemianę materii, przyspiesza trawienie, wygładza zmarszczki (a więc odmładza), zmniejsza nieśmiałość, wzbudza akceptację otoczenia. Szczery śmiech, taki „do rozpuku”, spełnia nawet rolę niezłych ćwiczeń fizycznych. Śmiejmy się więc na zdrowie. Nie tylko dzisiaj.  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Gwoli informacji dodam, że jeszcze w maju, w wielu miastach Polski obchodzony będzie z inicjatywy „doktorów clownów” Dzień Czerwonego Nosa
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Maj 2009, 04:33:00 »

4 majaDziś mamy dzień świętego Floriana  O:) , który jest opiekunem strażaków, hutników, piekarzy, kominiarzy, garncarzy i wszystkich tych, których praca ma jakikolwiek związek z ogniem. Do Floriana zwracali się też nasi przodkowie w pierwszym polskim hymnie- Bogurodzicy:
"Święty Florianie
Nasz miły Patronie
Proś za nami Gospodyna
Paniej Maryjej Syna"

Za sprawą Floriana obchodzimy więc w naszym kraju:
 
Dzień Kominiarza – święto panów w czarnych cylindrach, na widok których wszyscy łapią się za guziki. Bo widok kominiarza przynosi szczęście i to już od czasów, kiedy od tych „strażników domowego ogniska” naprawdę zależała jakość ludzkiego życia. Kiedy komin nie był wyczyszczony, to i w domu było zimno, i strawę ugotować trudno…Wprawdzie przysłowie ludowe głosi, że kto się komina dotknie, ten się usmoli, ale mówi się też, że kominiarze mają najczystszy zawód na świecie. Nikt nie musi tak często się myć.
 
Dzień Piekarza zwyczajowo powinien być obchodzony w imieniny Floriana. Tak zwana „wieść gminna” niesie jednak, że piekarze wolą świętować w innym terminie i uważają, że bliżej im do św. Klemensa Marii Hofbauera (o.Jana Dworzaka) - duchownego, założyciela pierwszego polskiego klasztoru redemptorystów, który zanim został duchownym- sam przez kilka lat był piekarzem. Dlatego cech piekarzy i cukierników świętuje tak naprawdę 15 marca. Z okazji stulecia kanonizacji Klemensa (1909), ksiądz biskup Józef Zawitkowski napisał piękną modlitwę dla piekarzy, a w niej m.in.:
(…)Niech Święty Klemens
przyjdzie do mnie – piekarza
z ostatnią Komunią Świętą,
z Wiatykiem – z chlebem na drogę
do nieba(…)


Dzień Garncarza – święto jak najbardziej „ogniowe”. O garncarzach przysłowie ludowe mówi, że garncarz - z błota narobi złota, ale później to „złoto” należy jeszcze wypalić w specjalnym piecu i to w niebagatelnej temperaturze (pow.1000 stopni). Dzisiaj wprawdzie nie używamy już powszechnie glinianych garnków, ale już dawniej wiadomo było, że bez garnka nie zrobi zupy kucharka.
Z „garncarskich” przysłów zacytuję może jeszcze jedno, niezupełnie na temat, ale za to ku pokrzepieniu serc (zaznaczając, że przysłowia są mądrością narodów): Baba bez brzucha, to jak garnek bez ucha.
 ;-)

Święto Hutników i Strażaków absolutnie nie mogłoby być obchodzone innego dnia. W końcu św.Florian był pierwszym znanym dowódcą brygady przeciwpożarowej. W europejskiej tradycji pożarnicy świętowali już 150 lat temu,  ale od 1999 r. , kiedy po tragicznej śmierci 5 australijskich strażaków, internauci całego świata przekazywali sobie meila z wnioskiem o uznanie tego święta za międzykontynentalne -  obchodzimy ten dzień jako Światowy Dzień Strażaka. Oprócz zwyczajowych festynów strażackich jest to także dzień pamięci o tych, którzy pozostali po tamtej stronie ognia.
Daleka woda ognia nie gasi.

Ponadto obchodzimy dziś:
W Etiopii – Dzień Zwycięstwa Patriotów oznaczający koniec włoskiej okupacji w 1941 r. W tym dniu składane są wieńce pod Pomnikiem Patriotów w Addis Abebie.

Obchodzony w Holandii Dzień Pamięci Ofiar Wojny nie wymaga chyba komentarza. Od godziny 18.00 aż do świtu opuszcza się flagi państwowe, a o godz. 20.00 tradycyjnymi 2 minutami ciszy czci się pamięć zabitych w II wojnie i innych konfliktach zbrojnych.

W Chinach świętuje się Dzień Młodzieży upamiętniający tzw. Ruch Czwartego Maja z 1919 r. i masowe protesty młodzieży przed Bramą Niebiańskiego Spokoju (Plac Tienamen) przeciw rządowi oraz japońskiej kolonizacji prowincji Shandong.

Na Łotwie – przypadające dziś Ogłoszenie Deklaracji Niepodległości (4.05.1990) jest świętem narodowym.

Namibijskie święto państwowe Cassinga Day Święto Cassingi upamiętnia 600 uchodźców zabitych w 1978 w zbombardowanym obozie w Cassinga w Południowej Angoli

Jeszcze w 2008 r. w polinezyjskim państwie Tonga obchodzone były uroczyście Urodziny Króla Siaosi Tupou V (Jerzego Tupou V). W minionym roku jednak sam miłościwie panujący (od 2006 r.) postanowił przenieść świętowanie swoich urodzin na 1 sierpnia- dzień własnej koronacji. Jest to tongijskie święto państwowe i odbywa się wtedy uroczysta parada wojskowa. Ale to już nie dziś. Świętować się będzie 1 sierpnia.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Maj 2009, 04:43:01 »

5 majaDzień Europy to takie osobliwe święto, które obchodzi się dwukrotnie w odstępie kilku dni i właściwie trudno powiedzieć, które z nich jest ważniejsze. Europę mamy jedną, a święta dwa. Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi - tak mówi przysłowie, jest więc szansa, że Europa nam rozkwitnie.
Ale żarty na bok. To dzisiejsze święto ustanowiła Rada Europy w 1964 r. w rocznicę swego powołania ( 5.5. 1949), a preferują je głównie państwa, które są jej członkami nie będąc jednocześnie w Unii Europejskiej. Tego dnia najczęściej Rada nie pracuje. Odbywa się uroczysty koncert rozpoczynany odegraniem hymnu Europy

Dzień Kultury, Oświaty, Książki i Prasy
W czasach minionego ustroju nie był to jeden Dzień, ale rozpropagowane przez władzę cykliczne Dni Oświaty, Książki i Prasy, podczas których usiłowano zachęcić jak najwięcej osób do czytelnictwa i kupowania książek.

Światowy Dzień Położnika i Położnej obchodzony jest od 1987 r. pod ciągle aktualnym hasłem: ”Świat potrzebuje położnych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek.”
Dzisiejsze położne to już nie „babki”, znachorki, czy akuszerki, których wiedza o porodzie pochodziła jedynie z własnego doświadczenia, a funkcję swą pełniły dziedzicznie. Dzisiejsze położne są o niebo lepiej wykształcone i świadome tego, co robią, ale wygląda na to, że „babki połogowe” były w swoich czasach o wiele bardziej doceniane. Czegóż życzyć białemu personelowi w dniu ich święta? Aby pamiętano o Was na co dzień, a nie jedynie przy wręczaniu odznaczeń resortowych.

Japoński Dzień Dziecka nie jest koedukacyjny. Osobno świętują chłopcy, osobno dziewczynki. Zgodnie z wielowiekową tradycją, piąty dzień, piątego miesiąca to Tango no Sekku Dzień Chłopca. Symbolem święta jest karp Koinobori - symbol siły i odwagi - bohater legendy, opowiadającej o karpiu, który bardzo chciał popłynąć przez wodospad w górę rzeki i choć mocno się starał, nie mógł dać rady. W końcu bogowie zlitowali się nad nim i zamienili go w smoka, a ten, nie dość, że wspiął się na wodospad, to jeszcze poleciał do nieba. W nawiązaniu do tej legendy o Ojcowie robią z synami latawce w kształcie karpia i wieszają je na drzwiach lub przed domem. Na wielu masztach powiewają wielkie, kolorowe, płócienne karpie już na kilka dni przed samym świętem. Zgodnie z tradycją, tego dnia członkowie rodziny chłopca powinni wziąć kąpiel w naparze z korzeni i kwiatów irysa (symbol siły i oczyszczenia ze złych sił). Również do tradycji należą ryżowe ciasteczka kashiwamochi, które pieczono głównie na obchody chłopięcego święta. Dzisiejszy Dzień Chłopca, to oprócz wszechobecnych koinobori, także czas różnego rodzaju gier, zabaw, konkursów i zawodów sportowych. I z pewnością jest to radosne święto.
 
Dzień Dziecka obchodzi również Korea Południowa (Korea Północna świętuje jak większość- 1 czerwca) i choć niektóre źródła podają, że prawdopodobnie niegdyś był to również tylko Dzień Chłopca – od 1946 r. świętują także dziewczynki, a od 1975 r. jest to oficjalne święto narodowe. Koreańczycy bardzo słusznie uważają, że dzieci są kwiatem narodu, a jednym z podstawowych haseł dzisiejszego święta jest fragment listu Bang Jeong-Hwana ( z 1923 r.): „mów do dzieci z szacunkiem, i mów cicho”. Dzień dziecka to w Korei Pdn. czas zabawy i prezentów, a ponieważ jest to święto państwowe - rodzice mogą poświęcić swym pociechom calutki dzień, zabierając je Zoo, wesołego miasteczka, czy do kina.

Jeżeli chodzi o Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Umysłową, czy Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych, które również obchodzimy dzisiaj, to ich nazwy mówią chyba same za siebie. Dodać można jedynie, że godność to także dostępność do nauki i możliwość pracy, a żadna forma niepełnosprawności nie może być podstawą do dyskryminacji człowieka. Jesteśmy krajem pełnym barier, a te Dni ogłoszono po to, by właśnie burzyć bariery. Dlatego, oprócz pikników i zabaw integracyjnych, organizowane są także manifestacje. Wszystko po to, by uczulić społeczeństwo na sytuację osób niepełnosprawnych, których po prostu często staramy się nie zauważać tak długo, jak długo samych nas to nie dotknie. To, że nie widzimy problemu, nie oznacza jego braku.

Dzień Męczenników obchodzony jest w Albanii w rocznicę śmierci Qemal Stafa – działacza albańskiej partii komunistycznej, zamordowanego w 1942 r. przez włoskich faszystów na peryferiach Tirany. Po zakończeniu wojny dzień ten ogłoszono Dniem Męczenników dla upamiętnienia 28 tys. albańskich partyzantów, którzy oddali życie za wyzwolenie swego kraju. Na Narodowym Cmentarzu Męczenników w Tiranie znajduje się poświęcona im 12 m statua.

W kalendarzu etiopskim dzisiejszy dzień, to Dzień Zwycięstwa Patriotów Etiopskich (Arbegnoch Qen) – dzień wyzwolenia spod włoskiej okupacji (1941)

Kooperacyjną Republikę Gujany zamieszkuje dziś prawdziwa etniczna mieszanka. Ponad 50% mieszkańców stanowią Hindusi i Pakistańczycy, którzy przybyli tu za sprawą ogłoszonej w Gujanie Brytyjskiej abolicji. Większość byłych murzyńskich niewolników nie chciała dalej pracować, Brytyjczycy zaczęli więc ściągać najemnych robotników z Indii. Pierwsza grupa Hindusów przybyła tu w maju 1838 i na cześć tego dnia potomkowie XIX w. emigrantów obchodzą w Gujanie Indian Heritage Day - Dzień Dziedzictwa Indyjskiego.

Dzień Wyzwolenia - Bevrijdingsdag (1945) nie jest w Holandii dniem wolnym od pracy, ale posiada status oficjalnego święta narodowego.

Kirgistan obchodzi Święto Konstytucji – rocznicę przyjęcia (5.5.1993) Konstytucji Republiki Kirgiskiej.

Cinco de Mayo (Piąty Maja) –święto narodowe Meksyku obchodzone głównie w stanie Puebla, w rocznicę Bitwy pod Pueblą (1862), w której Meksykanie pokonali znacznie silniejsze wojska francuskie. Poza granicami Meksyku znane chyba bardziej niż prawdziwe meksykańskie Święto Niepodległości (16 września). W USA, Kanadzie, na Malcie i Karaibach jest to okazja do zapoznania się z meksykańską kulturą, odbywają się tam specjalne imprezy i zachęca się do…picia meksykańskiego piwa.

Dzień Seniora(Święto Ludzi w Podeszłym Wieku) - jest w Palau jednym z najważniejszych świat i dniem wolnym od pracy.  Palau jest krajem o jednym z najwyższych standardów życia w Oceanii i – jak widać – osoby starsze cieszą się tam niekłamanym szacunkiem. Obchody Dnia sponsorowane są przez Ministerstwo Kultury. Organizuje się wystawy i sprzedaż rękodzieła, konkursy taneczne i piosenkarskie.

Tajlandia obchodzi Święto Koronacji króla Bhumibola Aduljadeta (Ramy IX), który obecnie jest chyba najdłużej panującym monarchą na świecie. Na tron wstąpił wprawdzie 9 czerwca 1946 roku, ale koronacja miała miejsce cztery lata później – 5 maja 1950

Hidrellez (Hadrelez) to tradycyjne święto powitania wiosny, które obchodzą tureccy i bułgarscy muzułmanie w dniach 5-6 maja, symbolizujące zejście na ziemię dwóch proroków: Hizira i Ilyasa. Od ich imion wywodzi się zresztą nazwa święta. Prorocy spotkali się, żeby „obudzić naturę" i zgodnie z wierzeniami zrobił to Hizir (Jerzy) wypijając "wodę życia". Od tego czasu każdej wiosny wraca on na ziemię, aby spełniać życzenia i rozwiązywać ludzkie problemy. Do tradycji święta należy symboliczne zanurzanie w „wodzie życia", która ma dawać siłę i chronić przed chorobami i złem. Są też śpiewy, tańce i wspólna zabawa.

Dzień Mówiących po Portugalsku.
Nie mam nic przeciwko mówiącym po portugalsku. Językiem tym posługuje się niemal ćwierć miliarda osób na świecie. Może korzystając z ich pomysłu moglibyśmy ustanowić Dzień Mówiących po Polsku. Albo jeszcze lepiej – Dzień Mówiących Piękną Polszczyzną

Rozpoczyna się też Tydzień PCK (5-12 maja)
Pomysł obchodów światowego dnia i tygodnia Czerwonego Krzyża pojawił się już w 1922 r., ale oficjalnie udało się wszystko sfinalizować dopiero w 1948 r. Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża powstało w 1919 r.- tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, śmiało można więc powiedzieć, że świętujemy w tym roku okrągłą (90-tą) rocznicę powstania tej pokojowo-humanitarnej organizacji. Podczas trwania Tygodnia PCK wolontariusze tradycyjnie prowadzą czerwonokrzyska kwestę, ale także w całym kraju odbywają się capstrzyki, spotkania, festyny, podczas których organizowane są pokazy pierwszej pomocy, akcje pomiaru ciśnienia krwi, czy akcje krwiodawstwa.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Maj 2009, 04:14:58 »

6 majaTradycyjne Święto Djurdjevdan (Dzień św.Jerzego) to w Serbii jedno z najważniejszych świąt wiosennych, zaznaczające koniec okresu zimowego i początek letniego. Serbskie przysłowie mówi, że z tego dnia raduje się każdy - i stary, i młody, i robak i mrówka, gdyż nie ma brata nim go matka nie urodzi, ani nie ma lata bez Djurdjevdana. Dawne świąteczne obrzędy również powiązane były z wodą – młodzi kąpali się w strumykach lub polewali wodą.

W Bułgarii również świętuje się Dzień Św.Georga (muzułmański Hardelez), ale oprócz tego jest to Dzień Armii Bułgarskiej

Na cześć wszystkich męczenników politycznych jacy zginęli za Syrię, Gabon i Liban obchodzony jest w tych krajach Dzień Męczenników

Swoje święto obchodzi dziś w Watykanie papieska armia. Powstała ona w 1506 r., a 21 lat później (6.5.1527) stoczyła swoją jedyną walkę z  dziesięciotysięczną armią najemników cesarza Karola V. W obronie papieża Klemensa VII zginęło 147 ( ze 189) gwardzistów. Od tego wydarzenia dzień 6 maja jest Świętem Gwardii Szwajcarskiej i tego właśnie dnia rekruci składają przysięgę. Wojsko papieskie liczy obecnie 110 żołnierzy: podoficerów, halabardników i dwóch doboszy.

Międzynarodowy Dzień Bez Diety wymyślono w 1992 r. Idiotycznie wyśrubowane współczesne kanony urody doprowadzają do tego, że coraz więcej osób katuje się na co dzień jakimiś „cudownymi” dietami, które w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do zaburzeń jedzenia. Dzisiejszy Dzień ustanowiono po to, aby nauczyć nas akceptacji własnego ciała. Każdy z nas jest inny, a restrykcyjna dieta nie każdemu służy. Dzisiaj robimy sobie wakacje. Żadnej diety! I uczymy się miłości do…SIEBIE. Nie wszyscy muszą być szczupli! Czy ktoś widział grubą jędzę?  :-?
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Maj 2009, 04:11:36 »

7 maja

Gizela święta zimy nie pamięta - mówi przysłowie o dniu dzisiejszym. Z tą pamięcią może być jednak różnie. W ciągu dnia za oknami mamy prawie lato, z małą poprawką na poranną temperaturę (w tej chwili mój termometr wskazuje 1 stopień na plusie). Wyjątkowo też, jak na maj, mamy tylko jedno święto i w dodatku rosyjskie, ale za to warte odnotowania.

Rosyjski Dzień Radia obchodzony jest w rocznicę  posiedzenia Rosyjskiego Towarzystwa Fizyko-Chemicznego w Petersburgu (07.05.1895), na którym fizyk Aleksander Popow zademonstrował po raz pierwszy praktyczne zastosowanie fal elektromagnetycznych. Przyrząd pokazany przez Popowa z odległości 30 km potrafił wykryć burzę. Popow jest także jednym z wynalazców radia. Udało mu się, niezależnie od Marconiego uzyskać łączność radiową na odległość najpierw ponad 250 m, a rok później - 5 km.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Maj 2009, 04:31:51 »

8 maja

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem. Tego dnia ogłoszono w 1945 r. koniec wojny. Faktycznie jednak, dopóki toczyły się jeszcze walki na Dalekim Wschodzie, był to tylko koniec wojny w Europie. Japonia nie poddawała się jeszcze do września.

Międzynarodowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - Międzynarodowy Dzień (tylko) Czerwonego Krzyża obchodzony był w rocznicę urodzin Henri'ego Dunanta, uważanego za twórcę idei Czerwonego Krzyża. W marcu 1948 r. ustanowiono wspólne święto dla obu organizacji i przyjęto nazwę Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Siedem Podstawowych Zasad Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, to:
- humanitaryzm
- bezstronność
- niezależność
- dobrowolność
- neutralność
- jedność
- powszechność.
Święto obchodzone jest w 179 państwach świata.

Obchodzony dziś w Korei Południowej i Albanii Dzień Rodziców jest połączeniem w jedno Dnia Ojca i Dnia Matki. Oprócz zwyczajowych życzeń i kwiatków, w Korei obserwuje się w ostatnich latach gwałtowny wzrost zakupu oryginalnych prezentów ofiarowywanych rodzicom z okazji ich święta. Prezentowym hitem jest tam podobno fundowanie rodzicom operacji plastycznych. Ilość zamówień na liftingi i wstrzykiwanie botoksu w tym okresie wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat o 50 procent.

Kogo, jak kogo, ale bibliotekarzy przekonywać nie trzeba, iż dobre księgi za najlepsze szkoły staną. Dlatego, obchodzony dziś w naszym kraju Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, to kolejna próba rozpropagowania czytelnictwa. Biorąc pod uwagę ogólnoświatowy już zanik chęci do czytania, wypada życzyć bibliotekarskiej braci inwencji i wytrwałości w tym, co czynią, by zaszczepić przede wszystkim młodym ludziom bakcyla czytelnictwa. Jak mówi przysłowie: Żak, co się uczy bez księgi, nie będzie to doktor tęgi. Ponieważ bibliotekarze podchodzą do swego święta bardzo serio, przygotowują zwykle tyle imprez, że Dzień przeradza się w Tydzień Bibliotek. W tym roku obchodzony jest w naszym kraju po raz szósty w dniach 8-15 maja i gwarantuję, że będzie ciekawie!

Trzy dni temu obchodzony był Światowy Dzień Położnika i Położnej, a dziś mamy Krajowy Dzień Położnych. Zawód, który reprezentują świętujące dziś panie jest stary jak świat, ale jest to też swego rodzaju misja, bo jak inaczej nazwać rolę, jaką odgrywa położna podczas cudu narodzin. Dlatego najlepiej byłoby, żeby misję tę spełniały osoby mające do tego tzw. powołanie.

8 i 9 maja to też ogłoszony przez ONZ w 2004 r. – Czas Upamiętniający i Jednoczący Tych, Którzy Stracili Życie Podczas II Wojny Światowej z zaleceniem, by corocznie obchodzić oba lub chociaż jeden z tych dni i w ten sposób oddać hołd tym, którzy stracili życie podczas II Wojny Światowej. I tak faktycznie jest. Nie ma chyba kraju na świecie, w którym jeden z tych dni nie byłby czasem refleksji i specjalnych uroczystości. Jeśli nie dziś, to jutro organizowane będą uroczyste zmiany wart czy apele poległych, parady, odczyty czy akademie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Maj 2009, 04:45:24 »

9 maja

Święto Unii Europejskiej
Drugi majowy Dzień Europy nazywany czasami (dla odróżnienia od tego sprzed 4 dni) Dniem Unii Europejskiej obchodzony jest w dniu podpisania Deklaracji 9 maja 1950 zwanej Deklaracją Schumana. Doprowadziła ona do stworzenia dzisiejszej Unii Europejskiej

Dzień Zwycięstwa i Pokoju (Dzień Chwały Żołnierskiej) obchodzony jest w dziś Rosji i wielu byłych republikach radzieckich z uwagi na fakt, że w 1945 r. Rosja zażądała od Niemiec ponownego podpisania aktu kapitulacji, co nastąpiło właśnie 9 maja. Dlatego w ZSRR za datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja i obchodzono ten dzień uroczyście przez z górą 40 lat we wszystkich państwach radzieckiej strefy okupacyjnej (również w Polsce). W Rosji od 1965 r. jest dniem wolnym od pracy. Organizuje się marsze weteranów II wojny i parady wojskowe.

Dzień Wyzwolenia obchodzi się również na wyspach Jersey i Guernsey - dla upamiętnienia końca niemieckiej okupacji wysp Kanału La Manche w czasie II wojny

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Day) obchodzony jest co roku w drugą sobotę maja. Sprawiedliwy Handel to ruch społeczny, działający na świecie już z górą 50 lat. Jest formą pomocy dla krajów Trzeciego Świata i – jeżeli kogoś zainteresuje idea Ruchu Fair Trade – to najlepiej udać się od razu do źródła. W naszym kraju również działa Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”, a to jest jego oficjalna strona internetowa - http://www.sprawiedliwyhandel.pl/ .

Dzień Buddy (Buddha Purnuma) obchodzony dziś w Bangladeszu jest ruchomym świętem, podczas którego czci się urodziny Buddy.

W Kopenhadze rozpoczyna się Karnawał Zielonoświątkowy (9-11 maja). W ciągu trzech dni odbywają się trzy parady, w tym jedna dla dzieci. Wielka parada ma miejsce w sobotnie popołudnie w centrum Kopenhagi, a w niedzielę wieczorem rozpoczyna się parada nocna. Podczas całego festiwalu można za darmo uczestniczyć w szeregu koncertów muzycznych - od brazylijskiej samby, reggae i popu, poprzez salsę, afro i capoeirę, aż po muzykę balową.

Każda sroczka własny ogon chwali, więc zachęcam do odwiedzenia Ziemi Lubuskiej i szturmu na Pętlę Boryszyńską. Dzisiaj w Boryszynie rozpoczyna się paradą pojazdów militarnych o 13.00 kolejny Zlot Miłośników Fortyfikacji. Najważniejszym punktem programu jest inscenizacja batalistyczna „Pętla” w wykonaniu Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Co roku bierze w niej udział ponad 100 uczestników.
 :auto:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Maj 2009, 05:43:02 »

10 maja


Dziś święto jednej z największych branż zawodowych - Dzień Pracownika Służby Komunalnej i Terenowej, czyli ludzi pracujących w instytucjach odpowiedzialnych za utrzymanie czystości, dostarczanie energii, wody i gazu, budownictwo, infrastrukturę i komunikację miejską. Dzień Komunalnika zwyczajowo obchodzony był w trzeci piątek maja (w tym roku przypada to 15 maja), ale od czasów zmian ustrojowych w naszym kraju przemieszcza się swobodnie po całym kalendarzu.

W dniu dzisiejszym w bardzo wielu krajach obchodzony jest Dzień Matki Są to: Anguilla, Aruba, Australia, Austria, Bahamy, Bangladesz, Barbados, Belgia, Belize, Bermudy, Bonaire, Brazylia, Brunei, Bułgaria, Kanada, Słowacja, RPA, Saint Lucia, Surinam, Szwajcaria, Tajwan, Trynidad i Tobago, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Chile, Chiny, Kolumbia, Chorwacja, Kuba, Curaçao, Cypr, Urugwaj, Czechy, Dania, Ekwador, Estonia, Finlandia, Niemcy, Ghana, Grecja, Grenada, Honduras, Hongkong, Islandia, Indie, Włochy, Jamajka, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Birma, Holandia, Nowa Zelandia, Pakistan, Peru, Filipiny, Portoryko, Singapur, Wenezuela, Zimbabwe, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Salwador. W większości krajów Ameryki Południowej jest to data stała, natomiast spora część państw wymienionych powyżej świętuje dorocznie w drugą niedzielą maja. Z okazji różnych ważnych świąt w Meksyku śpiewane są tradycyjne piosenki las mañanitas. Niektóre pisane są specjalnie na Día de la Madre

Dzisiejszy dzień jest także świętem Federacji Stanów Mikronezji. W rocznicę uchwalenia konstytucji (10.5.1979) - składająca się z 607 wysp na Pacyfiku Mikronezja - obchodzi Constitution Day Dzień Konstytucji. Cztery dystrykty Terytoriów Powierniczych Wysp Pacyfiku zatwierdziły przed 30 laty konstytucję i przyjęły miano Sfederowanych Stanów Mikronezji.

10 maja 2001 r. francuski Parlament przyjął ustawę określającą niewolnictwo jako zbrodnię przeciwko ludzkości. W 2006 r. ówczesny prezydent Jacques Chirac , aby oddać "pamięć i sprawiedliwość milionom anonimowych ofiar niewolnictwa" podjął decyzję, by corocznie, w rocznicę przyjęcia ustawy, upamiętniać Zniesienia Niewolnictwa. We Francji i jej koloniach faktycznie nastąpiło to w roku 1844. Światowy Dzień Zniesienia Niewolnictwa obchodzony jest w grudniu.

Dzień Godła i Flagi Narodowej Republiki Białoruś świętowany jest co roku w drugą niedzielę maja.

Święto Kwiatów obchodzone jest w Azerbejdżanie od 2004 r. Wprowadzone zostało dla upamiętnienia zmarłego w 2003 r. prezydenta Azerbejdżanu Heydara Alijewa. W rocznicę jego urodzin składa się pod pomnikiem Alijewa w Baku bukiety kwiatów, po czym następuje cykl imprez - od wystawy kwiatów, roślin, rzadkich ptaków i sztuki ludowej na bulwarze nadmorskim, przez rysunki na chodniku, koncerty zespołów młodzieżowych i gwiazd muzyki pop, aż po wieczorny pokaz fajerwerków.

Dzień Pracownika Banku w Kirgistanie – w rocznicę wprowadzenia przez Kirgistan własnej waluty (kirgiski som) 10.05.1993

Niedziela najbliższa dacie 15 maja jest w Chorwacji Dniem Pamięci Ofiar Walki o Wolność i Niepodległość - dla upamiętnienia masakry w Bleiburgu (w maju 1945 r.) dokonanej przez przedstawicieli Armii Jugosłowiańskiej na oskarżonych o kolaborację obywatelach chorwackich i słoweńskich. W samym Bleiburgu zabito wówczas około 30 tys.ludzi, którzy szukali tu schronienia przed Jugosłowianami. W następstwie „marszów śmierci” i w jugosłowiańskich obozach zmarły kolejne dziesiątki tysięcy ofiar. Do niedawna jeszcze był to temat „niepoprawny politycznie”, dlatego z reguły niewiele wiemy o tych wydarzeniach, a przecież wydanie nieszczęśników uciekających w okolice Bleiburga przed komunistami, nastąpiło w wyniku porozumień jałtańskich, na mocy których alianci mieli przekazywać ZSRR wszystkich jego obywateli. Komunistyczne władze Jugosławii, na tej właśnie zasadzie otrzymały „zwrot obywateli" zamieszkujących przed wojną jej ówczesne tereny.

Dzień Czerwonego Nosa nie jest wcale świętem ludzi, którzy nadużywają wyskokowych trunków, ani tych „okularników”, którym już pierwsze promienie wiosennego słońca tak opalają nos, że noszą go przed sobą, jak szturmówkę (wiem coś o tym; dobrze, że w aptekach można teraz kupić blokery słoneczne).
Dzień Czerwonego Nosa to festyn charytatywny przeprowadzany w wielu miastach Polski (szkoda, że nie wszędzie). Dziś – w Gdańsku, za tydzień - w Warszawie. Najlepiej poczytać o wszystkim na oficjalnej stronie polskiej Fundacji „Dr.Clown” http://www.drclown.pl/ , skąd zaczerpnęłam poniższą informację: "Dzień Czerwonego Nosa jest świętem uśmiechu, podczas którego zbieramy środki dla potrzebujących. W zeszłym roku zbiórka została przekazana na rzecz Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, w tym roku pragniemy wspomóc Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. Podtytuł tegorocznej imprezy to NAPĘDZAMY UŚMIECHEM , ponieważ zebrane środki zostaną przeznaczone na opłacenie dojazdów personelu do domów małych pacjentów , a dokładnie na zakup paliwa.”
Dni Czerwonego Nosa przeprowadzane są również w wielu krajach świata i wszędzie wiążą się ze zbiórką pieniędzy na rzecz dzieci. :spok:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Maj 2009, 04:40:33 »

11 maja

Dzień Bez Śmiecenia obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez nasz Parlament pakietu ustaw dotyczących systemu recyklingu i odzysku materiałów opakowaniowych. Kolejne ustawy – o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i o recyklingu pojazdów - pojawiały się w kolejnych latach. Inicjatywa godna poparcia, zwłaszcza, kiedy wraca się właśnie ze spaceru po lesie, w którym ktoś anonimowo „zapomniał się” i pozostawił hałdy śmieci. Pozostawiona tam plastikowa butelka przetrwa kilka tysiącleci! To dużo dłużej, niż żyją drzewa. Las to nie wysypisko śmieci i nie powinien cuchnąć. Na śmiecenie w nim jest nawet odpowiedni paragraf. Jako wykroczenie podlega to karze grzywny do 5 tys. zł. Nie słyszałam jednak, żeby kogokolwiek ukarano. Zabranie ze sobą własnych opróżnionych opakowań naprawdę nie wymaga wysiłku. W końcu są dużo lżejsze niż wtedy, kiedy zabieraliśmy je na wyprawę do lasu. Faktem jest, że człowiek, dopóki żyje, to śmieci. Ale śmiecić można przecież „z głową”. Zacznijmy trenować już dzisiaj.

W poniedziałek po drugiej niedzieli maja na Samoa obchodzony jest Dzień Matek.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #55 dnia: 12 Maj 2009, 04:35:05 »

12 maja

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
"Pielęgniarstwo jest czymś więcej jeszcze
niż zawodem zarobkowym i zamiłowaniem,
jest służbą społeczną,
przez niektórych zwaną powołaniem."
(Teresa Kulczyńska)

Dzisiejszy dzień do świętowania nadaje się szczególnie. To właśnie 12 maja w 1820 r. urodziła się Florence Nightingale – prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa

O ptasiej społeczności ciągle jeszcze nie za wiele wiemy. Dla propagowania „skrzydlatej tematyki” wymyślono m.in. Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. W ramach obchodów ornitolodzy mają okazję przybliżyć nam nieco faktów związanych ze zjawiskiem corocznej migracji ptaków między ich zimowym, a letnim domem. Wiele ptasich gatunków nie radzi sobie ze zdobyczami cywilizacji. Na ich szlakach z roku na rok pojawia się coraz więcej przeszkód. Ptaki giną w wyniku kolizji z budynkami, mostami, liniami energetycznymi, czy elektrowniami wiatrowymi. Te- migrujące nocą- wpadają też w "pułapkę sztucznego światła" (latarnie morskie, lotniska, kominy, budynki, wieże komunikacyjne).
Polska jest ważnym obszarem dla ptaków wędrujących przez Europę. Tutaj krzyżują się szlaki wędrowniczków z Afryki i Azji. Okazuje się, że tylko około 1/10 ptasich gatunków rozmnażających się w Polsce moglibyśmy nazwać „własnymi”, osiadłymi w naszym kraju. Większość przylatuje do nas pomiędzy lutym a czerwcem jedynie po to, by u nas wychować swe potomstwo, a na zimę wrócić tam, skąd przybyły. Obchodzony od 1993 r. Dzień Ptaków Migrujących poświęcony jest ptasim zagadnieniom, ale służy także naszej edukacji. Przy okazji dowiadujemy się np., że dzienna trasa ptasich wędrówek w zależności od wielkości ptaków może wynieść od 100 do 500km, że gęsi indyjskie lecąc nad Himalajami wznoszą się na wysokość  9000 m n.p.m., a Polska jest europejską ostoją bociana białego i żyje sobie u nas niemal co trzeci ptak ze stutysięcznej bocianiej populacji. Mamy nawet Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, a Kłopot to takie miejsce na ziemi, gdzie niemal na każdym dachu można zobaczyć zasiedlone gniazdo.

Ciekawostka:
:lot: Jeżeli ktoś myśli, że kura to ptak osiadły, to grubo się myli. Śmiało można ją zaliczyć do ptaków wędrownych i są na to niezbite dowody w postaci historii najbardziej znanej przedstawicielki drobiu domowego, czyli kury-„żołnierki” o imieniu Myrtle. Wykonała wiele skoków wraz ze swym panem i miała najprawdziwszą odznakę skoczka spadochronowego. Poległa podczas prawdziwej wojskowej akcji - lądowania Brytyjczyków pod Arnheim. Pochowano ją z honorami wojskowymi.

W Finlandii, w rocznicę urodzin Johana Vilhelma Snellmana - filozofa i męża stanu (1806-1881) – obchodzony jest Dzień Fińskości

12 maja to też dzień, który od wieków spędza sen z oczu sadownikom. Dzisiaj rozpoczynają się „zimni ogrodnicy” (Pankracy, Serwacy, Bonifacy - każdy swoim zimnem raczy), a czas niepokoju o kwitnące drzewa potrwa aż do „zimnej Zośki”, czyli do 15 maja. Nocne przymrozki w tym czasie nie są żadną anomalią i nie należą wcale do rzadkości. Dlatego zanoszono modły do Pankracego, Serwacego i Bonifacego, a w „zimowe” noce majowe palono w sadach ogniska (aby ochronić kwitnące drzewa) i stawiano naczynia z wodą (aby „odwrócić uwagę mrozu” od roślin). Kiedy świętym ogrodnikom coś z tym wstawiennictwem nie wychodziło – wiosna „warzyła się” i drzewa gubiły kwiaty. Stąd wzięło się przysłowie: Pankracy, Serwacy i Bonifacy to źli na ogrody chłopacy i określenie „święci złodzieje” (kwiatów).
Mimo wszystko patron dzisiejszego dnia - Pankracy – jest opiekunem młodych roślin i wszystkich przystępujących do Pierwszej Komunii, oraz patronem dzieci (we Francji).
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #56 dnia: 13 Maj 2009, 04:31:22 »

13 maja

Za dzisiejszy dzień odpowiedzialny jest drugi „zimny ogrodnik” – Serwacy - orędownik podczas przymrozków i patron od urodzajów (a także gorączki i reumatyzmu). Mimo całej jego łagodności, przysłowie jednak ostrzega: Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy.

Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej -  w dniu, w którym Matka Boża po raz pierwszy ukazała się trójce pastuszków w Fatimie

Na wulkanicznej wyspie Rotuma, należącej do Fidżi, a odkrytej przy okazji poszukiwania zbuntowanych marynarzy z Bounty, obchodzony jest Dzień Rotumy upamiętniający przyłączenie jej do Wielkiej Brytanii w 1881 roku.

Święto Floty Czarnomorskiej obchodzone jest w Rosji od 1996 r. w rocznicę podpisania przez Katarzynę II ukazu o jej utworzeniu (13.05.1783)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #57 dnia: 14 Maj 2009, 04:42:55 »

14 maja

Dzisiejszym patronem jest ostatni z zimnych ogrodników - Bonifacy. Przynajmniej mazowieccy sadownicy powinni mieć „fory” u Bonifacego. Jego ciało zostało bowiem sprowadzone przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i po dziś dzień jego relikwie spoczywają w szklanej trumience w kościele św.Antoniego na warszawskim Czerniakowie. Przed Pankracym nie ma lata, a po Bonifacym mróz ulata.Została jeszcze tylko „zimna Zośka” i można będzie wreszcie spać spokojnie.

Dzień Farmaceuty
W odczuciach wielu ludzi bycie farmaceutą nobilituje. Trudno określić, skąd się to bierze, ale o wiele pokorniej zachowujemy się stojąc w aptecznej kolejce, niż siedząc w poczekalni u lekarza. Kiedy kiepsko się czujemy, a do przychodni nam „nie po drodze”- to farmaceuta jest dla nas osobą „pierwszego kontaktu”, która cierpliwie wysłucha i doradzi. „Aptekarska dokładność” – to coś jak najbardziej pozytywnego, a rozmowa z farmaceutą ma (naprawdę!) kojące właściwości. Wystarczy przez chwilę poobserwować klientów w pobliskiej aptece.
Prawda jest taka - Drodzy Farmaceuci – że często potrzebujemy was bardziej, niż samych lekarstw. Dlatego życzymy Wam przede wszystkim olbrzymich pokładów cierpliwości I nie przeszkadza nam wcale, że we wrześniu będziecie ponownie świętować – tym razem będzie to Dzień Aptekarza.

Liberia obchodzi Dzień Zjednoczenia i Integracji (Dzień Jedności)

Obchodzony w Malawi Dzień Kamuzu poświęcony jest pamięci Dożywotniego Prezydenta, premiera i szefa połowy ministerstw w tym kraju - Hastings Kamuzu Bandy. W jego pogrzebie (w 1997) uczestniczyło podobno 100 tys.osób

W Kambodży rozpoczynają się trzydniowe obchody Urodzin Króla Norodoma Sihamoniego. Urodzony w 1953 r. władca koronowany został w październiku 2004 r.

Tomaroba to dzień ku czci gruzińskiej królowej – św.Tamary. Obchodzony jest w Gruzji jako święto państwowe już od 1917 r.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #58 dnia: 15 Maj 2009, 04:47:03 »

15 maja

Każda Zosia, to dobra gosposia, a w dodatku Święta Zofija ciepło rozwija, dlatego to do niej zwracano się o wstawiennictwo w przypadkach późnych mrozów. Już nic nie powinno grozić naszym sadom i ogrodom. Radujmy się więc. Nastaną cieplejsze dni. :-D    

Międzynarodowy Dzień Rodziny
Kabaret Starszych Panów śpiewał kiedyś:
Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina.
Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest,
Lecz kiedy jej nima
Samotnyś jak pies.

I to jest tak zwana „święta prawda”.
Święto to wymyślono dość już dawno. Ale dziś możemy powiedzieć, że jakby w sam raz dla nas :-P. I my oczywiście przekładamy świętowanie na 20 czerwca - wtedy obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Rodziny Kielaków. Gwarantuję prawdziwą fetę! Z atrakcjami! Trzeba tylko pojawić się w Kraszewie i zabrać ze sobą dobry humor. A o szczegółach można poczytać na Forum, w wątku „IV Zjazd Kielaków”

Dzień Bez Samochodu (No-Car Day)
Jak najlepiej obchodzić ten dzień? Oczywiście „per pedes”, czyli na piechotę. A obchodzimy święto nie - lokalnie, tylko - globalnie.

Jak przystało na miesiąc rozbuchanej przyrody, o którym nawet przysłowie mówi Maj bogaty sieje kwiaty, obchodzimy dziś także Dzień Żółtej Róży, Dzień Malwy i Dzień Niezapominajki.
Pierwszy z nich – Dzień Żółtej Róży - obchodzą zakochani w Korei Południowej. Ubierają się na żółto i wymieniają żółtymi różami. Korea Pdn. wydaje się być idealnym miejscem dla zakochanych par. W jej kalendarzu jest ponad 20 dni tematycznie związanych z uczuciem zakochania. Wiele par obchodzi dodatkowo setną, dwusetną, trzechsetną, itd… rocznicę pierwszej randki i kolejne „secia” znajomości. Pamięć ludzka potrafi płatać figle, zakochanym pomagają więc specjalne strony internetowe, które w odpowiednim czasie wysyłają „przypominające” maile lub sms-y.
Drugi – Dzień Malwy(Aoi Matsuri) - jest japońskim świętem o tradycji sięgającej epoki Heinan (794-1191) i wierzeń w nadprzyrodzoną moc kwiatu malwy, który chronić miał przed klęskami przyrody. W Kioto odbywa się tradycyjna parada w strojach z epoki, a uczestnicy pochodu i cała okolica udekorowani są kwiatami i liśćmi malwy.
Trzeci - Święto Polskiej Niezapominajki - jest bardzo sympatyczną formą promowania naszego sielskiego „łona natury” i z powodzeniem mogłoby stać się polskimi Walentynkami. Niezapominajka to bardzo wdzięczny kwiatek łąkowy, nadający leśnym uroczyskom, torfowiskom i bagnom swoistego kolorytu. Mamy ich w naszym kraju aż 15 gatunków, więc jest z czego robić „niezapomniane” bukieciki dla bliskiej osoby. Łacińska nazwa kwiatka –Myosotis - pochodzi z greki i w dosłownym tłumaczeniu znaczy „mysie uszko”. Prawda, że wdzięcznie?
Dzień błękitnego kwiatka świętujemy od 2002 r., a pomysł „rzucił” redaktor radiowej Jedynki- Andrzej Zalewski. Pomysł , jak widać, „chwycił”. Relacji z tegorocznych centralnych obchodów będzie można posłuchać 17 maja w godz. 11-12 w Programie I Polskiego Radia.
…niezapominajki są to kwiatki z bajki
rosną nad potoczkiem
patrzą modrym oczkiem
i tak mówią skromnie:
nie zapomnij o mnie…


W Meksyku, Kolumbii i Korei Południowej świętują dziś nauczyciele. W Korei Dzień Nauczyciela obchodzony jest od 1963 r. i zgodnie z tradycją, pedagodzy otrzymują wtedy różowe kwiaty. W lubiącym świętować Meksyku - często organizowane są w tym dniu specjalne przyjęcia dla nauczycieli. W Kolumbii zwyczajowo dla pedagogów przygotowywane są laurki; nie ma dnia wolnego w szkole, ale lekcje odbywają się z tzw.taryfą ulgową.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ;muza; należy do gatunku świąt nie wymagających specjalnej oprawy. Nie zawsze umiemy, ale z pewnością wszyscy lubimy tańczyć. Śpiewamy przy goleniu, kąpaniu, czy obieraniu ziemniaków. Jeżeli nie potrafimy malować lub rzeźbić, możemy spróbować swych sił w lepieniu artystycznych pierogów lub komponowaniu bajecznie kolorowych sałatek. Święto jest dla wszystkich! I tych, którzy posiadają zdolności plastyczne, albo muzyczne (nie wskazując palcem- wśród Kielaków mamy naprawdę niemało ukrytych talentów). I tych, którzy dopiero je w sobie odkryją. Łapcie za pędzle, dłuta, modelinę, za nożyczki, igły i szydełka, za gitary, marakasy i harmonijki ustne (oj, jest paru bardzo zdolnych harmonijkarzy!). Efekty mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania. A może przy okazji odkryjecie swego nowego „konika”? :jank:   

Z poważniejszych świąt mamy jeszcze:
Dzień Niepodległości - obchodzony w Paragwaju w rocznicę wyzwolenia spod hiszpańskiego panowania (15.05.1811)

Dzień Pamięci Oficerów Służb Porządku Publicznego - obchodzony w USA od 1961 r., ale mógłby z powodzeniem nosić miano dnia międzynarodowego, gdyż w każdym kraju corocznie funkcjonariusze służb publicznych giną podczas wykonywania swych obowiązków.

Dzień Języka Osetyjskiego świętowany jest w Osetii od 2002 r.- w rocznicę ukazania się (1899) książki Iron fandyr, której autorem był ojciec literatury osetyjskiej Kosta Chetagurow.

Chorwackie Święto Radia i Telewizji obchodzone jest w rocznicę rozpoczęcia nadawania przez Radio Zagrzeb (15.05.1926) i Telewizję Zagrzeb – tego samego dnia, tylko 30 lat później.

15 maja to też światowy dzień osób odmawiających odbycia obowiązkowej służby wojskowej z powodów religijnych, moralnych lub etycznych, nazywany Dniem Obdżektora. Brzmi to karkołomnie, ale jest wynikiem spolszczenia angielskiej nazwy International Conscientious Objectors' Day. Jak świat światem, zawsze istniały osoby uchylające się -  z takich, czy innych (ale zawsze ważnych) powodów - od pełnienia wojskowych obowiązków. Nie dorobiliśmy się jeszcze własnego określenia dla takiej osoby. Najlepiej pasowałoby tu słowo „sprzeciwiacz” , bo „dezerter - to przecież zupełnie inna bajka. Święto, przynajmniej w naszym kraju, powoli chyba odejdzie do lamusa, ponieważ 11 lutego 2009 weszła w życie ustawa mówiąca m.in. o zakończeniu powszechnego poboru do wojska. Od tej chwili nasza armia będzie armią zawodową. Zamiast „poboru” jest „kwalifikacja wojskowa” i przeniesienie do rezerwy. „Sprzeciwiacz” nie ma odniesienia dla swego sprzeciwu, bo kwalifikacji wojskowej (na wypadek zagrożenia) podlega każdy, a służbę wojskową odbywać będą tylko wybrani i zdecydowani na taką właśnie pracę.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Sławek Ołdak

 • Administrator
 • Junior
 • *****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 68
  • Zobacz profil
  • http://www.oldak.com.pl
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #59 dnia: 15 Maj 2009, 09:18:58 »

Jeżeli chodzi o Zofiję to raczej znam takie:
"Zofija kłosy rozwija"
lub
"Na Zosi żyto się kłosi".

A w sprawie ciepła to znane mi jest powiedzenie, że po trzech ogrodnikach (Pankracy, Serwacy i Bonifacy) przychodzi zimna Zośka. Jak na razie dzisiaj jest ciepło, więc Marioli przysłowie ma największą siłę.
Zapisane
Sławek Ołdak
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 25   Do góry