Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 ... 23 24 [25]   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 415335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #360 dnia: 06 Marzec 2010, 23:36:30 »

7 marca

Na świętego Tomasza wyrasta w polu pasza.
Na święty Tomasz już wiesz, co masz.


W Albanii świętowany jest Dzień Nauczyciela. Data dla Albańczyków nie byle jaka – jest to rocznica otwarcia w małym miasteczku Korcza, pierwszej szkoły nauczającej w ojczystym języku (1867).

Międzynarodowy Dzień Radia i Telewizji dla Dzieci został ustanowiony przez UNICEF już w 1994 r. Świętowanie - co roku w pierwszą niedzielę marca – polega z grubsza na tym, by większość programów w obu mediach przeznaczona była dla dzieci lub traktowała o dzieciach. Jak to się ma do naszych programów radiowo-telewizyjnych w tym dniu – zobaczcie sami.

Pierwsza niedziela marca to także francuskie Święto Babci i wszystkich kobiet po 55 roku życia. Celowo święto to celebrowane jest w niedzielę – francuskie babcie, to młode babcie. Ponad 50% z nich ma niewiele ponad 50 lat i jeszcze pracuje, nie ma więc czasu oddawać się przyjemnościom w dniu powszednim.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #361 dnia: 08 Marzec 2010, 07:37:57 »

8 marca :roz:

Dzień Kobiet obchodzony jest niemal na całym świecenie. W większości krajów właśnie 8 marca – dla uczczenia ofiar strajku robotnic (8.3.1857r.-Nowy Jork, i 8.3.1907 r. również Nowy Jork). Obecnie niektórzy demonstracyjnie odcinają się od jakichkolwiek „obchodów” i potępiają je w czambuł, jako pozostałość po komunistycznym reżimie. Innym nie przeszkadza, że przez pewien czas oficjalne „świętowanie” sprowadzało się do wręczania paniom (w zakładach pracy) goździka i pary pończoch lub rajstop. Do dziś niektóre z kobiet dostają czkawki (lub niestrawności) na samo wspomnienie. Miało to też pewien skutek uboczny - spowodowało nagłe znielubienie tych pięknych skądinąd kwiatów. Później nastąpił w naszym kraju taki czas, kiedy znalezienie w kwiaciarni dorodnego goździka graniczyło z cudem. Na szczęście okres bojkotu goździków już minął. Zakłady odpuściły sobie „świętowanie” (i dobrze), a panowie, którym Dzień Kobiet nie przeszkadza – kupują swoim paniom po tulipanie (niestety - „wytrzymują” o wiele krócej niż goździki).
W większych polskich miastach feministki organizują manify, czyli happeningi na rzecz równego traktowania obu płci, a w większości domów…panie mogą liczyć na nieco więcej uśmiechów i całusów. Kobiety oraz ich rola w życiu społecznym (i nie tylko) zostały również docenione przez ONZ. Zgodnie z rezolucją ONZ-tu z 1977 r. Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie powinien być obchodzony we wszystkich państwach członkowskich, choć dzisiejsza data nie jest narzucona odgórnie. Każde państwo może wybrać sobie dowolny termin. W Albanii, Bośnia i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Słowenii, Macedonii, Bułgarii, Rumunii – dzisiejszy dzień to także Dzień Matki.

Corocznie do polskich schronisk trafiają setki tysięcy porzuconych zwierząt. Z raportu Głównego Lekarza Weterynarii za rok 2008 wynika, że w 141 schroniskach dla bezdomnych zwierząt przebywało wówczas 93.798 psów i 18.120 kotów! Ok. 50% z nich zostało oddanych do tzw. adopcji, ale nikt nie prowadził już rejestru – ile zwierzaków trafiło tam ponownie. Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt - co roku ogłaszany jest w inny dzień marca, ale akcja pod hasłem Kochaj zwierzęta odpowiedzialnie! Nie rozmnażaj, nie porzucaj!!! trwa w naszym kraju przez cały miesiąc.

Drugi poniedziałek marca to także obchodzony w 57 krajach Dzień Brytyjskiej Wspólnoty Narodów – świętujący powstanie tej organizacji (1927 r.) oraz Dzień Canberry (Canberra Day)- który jest australijskim świętem państwowym. Ustanowiono je na pamiątkę nadania nazwy (1913 r.) nowemu miastu, wybudowanemu pomiędzy rywalizującymi ze sobą Melbourne i Sydney. W 1927 r. Canberra (w języku Aborygenów – „miejsce spotkań”) została oficjalną stolicą Australii.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:06:02 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #362 dnia: 09 Marzec 2010, 07:30:31 »

9 marca

Światowy Dzień Didżeja (World DJ Day) to nie tylko oficjalne święto prezenterów muzycznych, ale także międzynarodowa akcja charytatywna na rzecz dzieci.

Dzień Nauczyciela w Libanie

W Belize – Dzień Barona Blissa. Henry Bliss (1869-1926) był brytyjskim podróżnikiem, który, wzruszony gościnnością mieszkańców Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejsze Belize),przekazał im w funduszu powierniczym cały swój majątek (2 mln dol.). Dzięki darowiźnie powstało tam wiele obiektów użyteczności publicznej: kanalizacja, centrum badawcze, muzeum, biblioteka, szkoła pielęgniarek i ośrodki zdrowia, oraz wiele innych. Zbudowano też latarnię morską, obok której znajduje się mauzoleum Blissa. Co roku odbywają się regaty jego imienia.

Dzień Tarasa Szewczenki obchodzony jest na Ukrainie w rocznicę urodzin ich narodowego poety.

W Rumunii świętują panowie. Obchodzą dziś Dzień Mężczyzn  :kap:(chyba, żeby odreagować wczorajszy Dzień Kobiet).

Konia z rzędem temu, kto wie, dlaczego świętujemy dziś Dzień Paniki. :-o W każdym razie panikarzom życzymy, by wyleczyli się z tej przypadłości jak najszybciej. Powtarzajcie sobie codziennie jak mantrę: Tylko spokój może mnie uratować i zapamiętajcie ludowe przysłowie Bać się trzeba w trzcinie, kiedy wiatr dąb wywinie. :-D
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:08:49 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #363 dnia: 09 Marzec 2010, 23:15:12 »

10 marca

Czterdziestu Męczenników jakich, czterdzieści dni takich.
Gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego.
Męczennicy, gdy mróz noszą, czterdzieści dni mrozu głoszą.
Męczennicy jeśli psocą, będzie dżdżysto Wielką Nocą, a gdy kropla dżdżu nie spadnie, przez sześć niedziel będzie ładnie.
Od Cypriana aż do Jana (Kapistrana – 27.03), gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego (23.04) ciągle jeszcze nic nowego; a gdy Jerzy się roześmieje
(rozpogodzi), to za kilka dni znów leje.

Dzisiejszy Dzień Mężczyzn – obchodzony w tym terminie tylko w Polsce - wymyślono pewnie podczas burzy mózgów. Nie neguję, że panom również należy się własne święto, ale umiejscowienie go dokładnie „pod datą”, kiedy obchodzony jest Dzień 40 Męczenników i – uwaga – Dzień Banknotów może świadczyć, że: albo wymyślono to święto pod dobrą datą właśnie, albo ktoś miał rzeczywiście poczucie humoru. Do nieba żywcem będzie wzięty, kto pozna wszystkie kobiet wykręty – tak mówi przysłowie. W Polsce najpopularniejszy jest chyba obchodzony 30 września Dzień Chłopaka (choć niektórzy twierdzą, że ten Dzień jest 4 kwietnia). Rzadko obchodzony i mało znany Światowy Dzień Mężczyzn przypada 3 listopada, Odważni uważają, że Dzień Mężczyzn świętowany jest przez cały rok poza 8 marca, a najodważniejszym się wydaje, że należy świętować przez cały rok bez wyjątków
 Wszystkim naszym fantastycznym Panom składamy najserdeczniejsze życzenia.
 :564:

W Rosji z kolei świętuje się Dzień Archiwów. Myślę, że bardzo wiele osób nie miałoby nic przeciwko temu, by z tej okazji zorganizowano tez dzień otwartych drzwi.

Tybetański Dzień Pamięci przypomina światu o wybuchu powstania przeciwko Chinom, (1959 r.), w którym-mimo, że nie trwało ono długo- zginęło ponad 80 tys.Tybetańczyków. W każdą rocznicę tego dnia, rozsiani po świecie Tybetańczycy wywieszają swoje flagi narodowe. Dziś najważniejszą dla nich postacią jest Dalajlama, który zawsze i wszędzie staje w obronie wolności swego kraju i rodaków, a dzisiejszy dzień jest dniem dumy i pamięci narodowej.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2010, 07:43:43 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #364 dnia: 10 Marzec 2010, 23:39:17 »

11 marca

Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.

Wprawdzie nie udało mi się ustalić, dlaczego Dzień Sołtysa obchodzony jest akurat dzisiaj, ale wszystkim chciałabym przypomnieć, że to właśnie od sołtysa zależy, jak wygląda wasza wieś i jak się w niej mieszka. O sołtysa trzeba dbać. Doskonale wiedzą o tym w Wąchocku, ponieważ to w tym miasteczku odsłonięto w 2003 r. pomnik Sołtysa Polskiego. U stóp siedzącego na skrzynce sołtysa umieszczono napis „Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie – w hołdzie polskim sołtysom”. Niektórzy zastanawiają się pewnie, co symbolizuje koło, o które opiera się sołtys z brązu. Jeden z wąchockich dowcipów głosi, że sołtysem zostaje ten, w czyją chałupę trafi puszczone z górki koło.  ;-)

Drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Tego dnia w wielu krajach można wykonać darmowe profilaktyczne badanie nerek. Odbywają się odczyty, konferencje i happeningi. Obchodzony jest od 2006 r. – w tym roku pod hasłem „Chroń nerki – kontroluj cukrzycę”.

Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy to rocznica jej odzyskania w 1991 r.

Dzień Młodzieży obchodzony dziś w Zambii jest świętem narodowym, więc wszystkie szkoły, urzędy, banki są pozamykane. Młodzi ludzie biorą gremialny udział w tzw. Marszu Młodzieży.

Jak najlepiej uczcić pamięć znanego sadownika? Sadząc nowe jabłonie. Dziś w USA świętowany jest Dzień Johna Appleseed (Johnny Appleseed Day). Johnny Appleseed to jedna z najbardziej znanych postaci amerykańskiego folkloru. Urodził się jako John Chapman (1774 – 1845). Był misjonarzem i pionierem szkółkarstwa – m.in.rozdawał nasiona jabłoni w Ohio, Indianie i Illinois. Początkowo święto obchodzono w dniu jego urodzin, czyli 27 września, ale 11 marca (niektóre źródła podają tę datę, jako datę śmierci) to zdecydowanie korzystniejszy czas dla nowych nasadzeń.

Ciekawi mnie bardzo, w jaki sposób można obchodzić Dzień Ku Czci Narzędzi Pracy? Pewnie wypadałoby dziś o takie narzędzie zadbać w sposób szczególny. Wypucować, wypolerować, przytulić, na spacer wyprowadzić…tylko…nie każde narzędzie pracy ma niewielkie gabaryty. Nie ulega za to wątpliwości, że świętować dziś możemy wszyscy. Każdy jakieś narzędzie pracy posiada, nawet, jeśli to tylko długopis, młotek lub miotła. =D>

Jeśli czujemy się zmęczeni przedłużającą się zimą, czy nadmiarem obowiązków, a naszych wewnętrznych baterii nie da się już naładować - pamiętajmy, że dziś świętujemy też Dzień Wymiany Baterii. Coś mi się zdaje, że jest to próba generalna przed jutrzejszym Dniem Drzemki w Pracy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #365 dnia: 12 Marzec 2010, 00:09:50 »

12 marca

Na świętego Grzegorza – ucieka śnieg do morza.
Groch, święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa.
I na lądzie, i na morzu, wszędzie bieda, mój Grzegorzu.
Jeszcze Grześ gdzieś, a już mu kaszę studzą.
Od świętego Grzegorza zima idzie do morza.
Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu.
Wiedział Grześ, a od Grzesia cała wieś.
Na św. Grzegorza idą rzeki do morza.


Światowy Dzień Drzemki w Pracy  :ok:– podoba mi się bardzo. I pewnie innym również, ostrzegam jednak, że nadmierne świętowanie może być źle widziane przez pracodawcę. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale ponoć Brytyjczycy nazywają go Narodowym Dniem Sjesty :). Ponoć taka sjesta podnosi efektywność, gdyż wyspany pracownik, to szczęśliwy pracownik, a szczęśliwemu pracownikowi chce się po prostu….lepiej pracować. To co? Robimy drugą Irlandię?  :smil3dbd4d4e4c4f2:

W Chinach i na Tajwanie dziś Narodowy Dzień Sadzenia Drzew(Arbor Day), a w Rosji Dzień Pracowników Służb Penitencjarnych.

Dzień Upiększania (Decoration Day) jest w Liberii dniem pamięci o przodkach, którzy odeszli. To święto w rodzaju naszych Zaduszek. Jest dniem wolnym od pracy, aby każdy mógł odwiedzić i odpowiednio przystroić groby najbliższych.

Dzień Niepodległości Republiki Mauritius. Tego dnia obchodzona jest kolejna rocznica proklamowania niepodległości w 1968 r.

Grækarismessa inaczej Gregoriustag, to na Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Owczych dzień zwiastujący nadejście wiosny. Przylatują tam właśnie pierwsze ostrygojady (uważane za „ptaki narodowe”) i wróżą – niczym nasze bociany – czy rok będzie mniej, czy bardziej szczęśliwy. Najlepiej jest ujrzeć ostrygojady w locie.

Św. Grzegorz to m.in. patron szkół podstawowych, dlatego dawniej, w dniu jemu poświęconym obchodzono szkolne święto – Gregorianki.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #366 dnia: 13 Marzec 2010, 07:42:20 »

13 marca

Druga sobota marca to ukraiński Dzień Geodety (obchodzony od 1999 r.).

Świętowany w Luksemburgu Burgsonndeg jest powitaniem wiosny. Tradycja wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Młodzież masowo pali ogniska, żegnając nimi odchodzącą zimę.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #367 dnia: 13 Marzec 2010, 23:06:59 »

14 marca

Tzw. „oczywistą oczywistością” jest fakt, że Światowy Dzień Liczby Pi powinien przypadać 14 marca (liczba π to skrótowym w przybliżeniu 3,14). Dodatkowo na korzyść święta przemawia fakt, że jest to także rocznica urodzin jednego z największych umysłów ścisłych XX wieku - Alberta Einsteina ( 1879-1955).

Ekolodzy (i nie tylko) obchodzą dziś Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam. Organizowane są happeningi, demonstracje, konferencje i odczyty na temat skutków budowy wielkich zapór, które – z jednej strony – wniosły znaczący wkład w rozwój ludzkości, a z drugiej – spowodowały istotne zmiany środowiska i spowodowały przesiedlenie wielu milionów ludzi.

Alfabet estoński ma 32 litery, a przypadków w tym języku występuje aż 14 (!). Może dlatego wybrano dzisiejszą datę na obchody Dnia Języka Estońskiego.

W Japonii, Korei Płd. i na Tajwanie równo miesiąc po Walentynkach obchodzi się Biały Dzień. Każdy mężczyzna, który otrzymał na Walentynki honmei-choco (czekoladkę miłości), lub giri-choco (czekoladkę uprzejmości), powinien dziś odwdzięczyć się prezentem. Firmy cukiernicze produkują na ten dzień specjalne białe czekoladki, ale w dobrym tonie jest odwdzięczyć się trzykrotnie (zwłaszcza za honmei-choco) – mogą to być ciasteczka+biżuteria+biała czekolada lub biała czekolada+biała bielizna+biżuteria. Podziękowanie za otrzymaną giri-choco jest wręcz społecznym obowiązkiem i to nawet wtedy, gdy nie darzy się tej osoby żadnym pozytywnym uczuciem. :P

Ostatnia niedziela przed równonocą wiosenną obchodzona jest jako Światowy Dzień Planetariów.

Druga niedziela marca obchodzona jest w Rosji jako Dzień Geodety i Kartografa, a czwarta niedziela postu (trzecia przed Wielkanocą) to angielski Dzień Matki.

Są jeszcze takie kalendarze, które zgłaszają do świętowania Dzień Robala  :smil3dbd4d8676346:, ale skąd wziąć bohaterów takiego święta, skoro za oknem zimnooooo.  Robale jeszcze śpią!
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2010, 12:28:55 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #368 dnia: 14 Marzec 2010, 23:24:48 »

15 marca


Piętnastego marca słonko grzeje nawet starca – tylko nie wiem, jak to przysłowie ma się do „zimowiosny” lub „wiosnozimy” roku 2010. U Was grzeje? Bo u nas nie…zresztą po tym, co aura wyczyniała w dniu wczorajszym...śmiem twierdzić, że z grzania nici 
:smie:

Jeszcze garstka marcowych przysłów
Gdy się trawa zieleni w marcu, to jej nie ma w maju.
Co marzec wypiecze, to kwiecień wysiecze.
Suchy marzec, mokry kwiecień, maj chłodny - rok niegłodny
.

Międzynarodowy Dzień Konsumenta obchodzony jest w rocznicę wygłoszenia przez John F.Kennedy’ego orędzia (1961 r.), w którym sformułował i podał do publicznej wiadomości cztery podstawowe prawa konsumenta: prawo do bezpieczeństwa, prawo do informacji, prawo do bycia wysłuchanym i prawo wyboru. Nieco później dołączyły do tej listy jeszcze cztery prawa – prawo do edukacji konsumenckiej, prawo do odszkodowania, prawo do zaspokojenia podstawowych potrzeb i prawo do ochrony środowiska. Także Kennedy sformułował po raz pierwszy stwierdzenie „Konsumenci, to my wszyscy”.
Po raz pierwszy obchodzony był na świecie w 1983 r., w Polsce – w 2000 r.

Święto Konstytucji Białorusi obchodzone jest w rocznicę przyjęcia nowej konstytucji (15.3.1994 r.)

Węgrzy obchodzą Rocznicę Węgierskiej Wiosny, czyli Wiosny Ludów z 1848 r. Od 1918 r. jest świętem państwowym. W całym kraju wywieszane są flagi narodowe.

Od 1997 r. świętowany jest Międzynarodowy Dzień Walki z Brutalnością Policji. Po raz pierwszy obchodzony był w Szwajcarii, jako protest przeciwko brutalnemu pobiciu dwojga 11-12 latków (w wyniku którego dzieci zmarły).

Wyspiarskie państwo Palau (w którym kręcono jedną z części programu Robinsonowie) świętuje dziś Dzień Młodzieży.

Dziś także rozpoczyna się Fallas (Las Fallas ) - wiosenne święto w hiszpańskiej Walencji, jedna z najbardziej znanych i najbardziej kolorowych fiest. Potrwa do 19/20 marca. (http://studente.pl/artykuly/519/Prawdziwie-huczna-impreza/).

Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #369 dnia: 15 Marzec 2010, 23:22:48 »

16 marca

Hilary zapowiada, jaka pogoda w Wielkanoc przypada.
Gabrielu, przyjacielu, nie mroź nas - łysych jest wielu
.

W Rosji świętują dziś oddziały specjalne milicji zajmujące się przestępczością gospodarczą – jest to Dzień Służb Bezpieczeństwa Ekonomicznego – obchodzony jest w rocznicę powołania wydziału „do zwalczania spekulacji i kradzieży własności socjalistycznej” (16.3.1937 r.)

Dzień Gwardii Republikańskiej Kazachstanu – brzmi dostojnie i groźnie, a jest to święto prestiżowych i najbardziej elitarnych oddziałów wojskowych w Kazachstanie, utworzonych dekretem prezydenta 16.3.1992 r.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Odp: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #370 dnia: 16 Marzec 2010, 23:49:50 »

17 marca

Gdy na Gertrudy zjawią się bociany, to wiosna już rychło nastanie.
Ogrodniku, św. Gertruda gdy słońcem błyśnie, zrobi cuda oczywiście.
W dzień Gertrudy, jeśli mróz u nas, przez czterdzieści dni zimowy czas.
Od Trzech Króli (06.01) będą mrozy do Gietruli.
– i to przysłowie może się spełnić, bo już od jutra zapowiadane jest ocieplenie. Zresztą inne z przysłów mówi: Święta Gertruda – zaprzęgaj woły do pługa.

W niektórych kalendarzach figuruje dziś Światowy Dzień Morza. Początkowo, (ale tylko przez dwa lata) faktycznie obchodzony był w tym terminie. Od 1980 r. świętowany jest w końcu września.

Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii - obchodzony jest w całej Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.  Wszędzie odbywają się wtedy tradycyjne parady i festyny. W dekoracjach dominuje kolor zielony i symbol koniczyny – czarodziejskiej roślinki, za pomocą której  św.Patryk udowadniał istnienie Trójcy Świętej,  mawiając: Podobnie jak z jednej łodygi mogą wyrosnąć trzy listki, tak jeden Bóg może istnieć w trzech osobach . W Irlandii jest to dzień wolny od pracy, ale od czasu, kiedy kultura celtycka stała się modna – w wielu krajach (także w Polsce) 17 marca stał się dobrym pretekstem do serwowania tradycyjnego irlandzkiego piwa oraz organizowania pokazów irlandzkich tańców i słuchania skocznej, irlandzkiej muzyki.

Skąd wziął się Dzień Łodzi Podwodnych ??? Może z wiosennych roztopów? Może wymyślili go fani Żółtej Łodzi Podwodnej? W każdym razie wiele kalendarzy podaje, ze to właśnie dziś świętuje nie tylko Yellow Submarine, ale wszystkie łodzie podwodne świata, oraz ich załogi, rodziny tych załóg i sympatycy:) a mottem dzisiejszego święta niech będą słowa Beatlesów
„(…)wszyscy żyjemy w żółtej łodzi podwodnej
I nasi wszyscy przyjaciele są na pokładzie
Wielu z nich mieszka zaraz obok
A zespół zaczyna grać(…)”

 :bib:
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 ... 23 24 [25]   Do góry