25 kwietnia Święto Polskiej Służby Więziennej Podobno Polska Służba Więzienna świętuje oficjalnie trzy razy w roku:
- pierwszy raz w lutym – w rocznicę wydania przez Józefa Piłsudskiego dekretu w sprawie tymczasowych przepisów więziennych (8.02)
- drugi raz właśnie dzisiaj – w rocznicę uchwalenia w 1996 r. ustawy o Służbie Więziennej (25.04)
- wreszcie trzeci raz w listopadzie – w rocznicę przejęcia wszystkich więzień w strefie okupowanej przez Cesarstwo Niemieckie (11.11)
Z definicji Służba Więzienna (SW) jest to:
„umundurowana i uzbrojona formacja apolityczna podległa Ministrowi Sprawiedliwości, posiadająca własną strukturę organizacyjną. Służba Więzienna realizuje, na zasadach określonych w kodeksie karnym wykonawczym, zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania”.Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej Jest to nieformalne święto zorganizowane po raz pierwszy w 2006 r. początkowo w USA, ale w kolejnych latach dołączyło do obchodów co najmniej kilkanaście innych państw (w tym Polska). W naszym kraju organizacją zajmuje się Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica. W czasach, kiedy rozwody i w ich następstwie - wroga, niewybredna walka o dzieci jest zjawiskiem coraz częstszym - istnieje potrzeba organizowania szeroko zakrojonej pomocy psychologicznej i prawnej. Ideą obchodów tego dnia jest właśnie nagłaśnianie problematyki. Organizowane są konferencje, konsultacje z prawnikami, psychologami i mediatorami dla dzieci i rodziców z rozbitych rodzin. W Krakowie planowany jest happening z połączeniem zbierania podpisów na rzecz wprowadzenia w Polsce opieki naprzemiennej nad dzieckiem.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia HałasemObchodzimy go głównie po to, żeby uświadomić wszystkim, jak powszechny w naszym życiu codziennym jest hałas i jak szkodliwy może być jego wpływ na zdrowie. Święto zapoczątkowała nowojorska Liga Niedosłyszących w roku 1995. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się całe 5 lat później- z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Degradacja akustyczna środowiska zabudowanego" i mają pokazać nam, że coraz więcej obszarów w naszym otoczeniu może stać się obszarami o ograniczonym użytkowaniu, właśnie ze względu na hałas, jaki wytwarzają chociażby wielkie lotniska cywilne i wojskowe lub coraz gęstsza sieć dróg i coraz intensywniejszy ruch na nich.
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem niesłusznie bywa nazywany Dniem Hałasu. To trochę tak, jakby Stefana Barańskiego nazwać Baranem Stefańskim.
Międzynarodowy Dzień Sekretarki Nasz, krajowy Dzień Sekretarki i Asystentki, obchodzony jest oczywiście w innym terminie ( 25 stycznia), ale nie tylko my wyłamaliśmy się z ogólnoświatowych obchodów. Amerykanie obchodzili go 3 dni temu.
Wbrew pozorom praca sekretarki nie jest wcale lekkim zajęciem, dlatego warto nie tylko od święta docenić te zawsze uśmiechnięte i uprzejme panie. Naprawdę niełatwo być
„dwudziestoletnią dziewczyną z trzydziestoletnim stażem”, a taki jest podobno ideał sekretarki.
Światowy Dzień Chorych na Malarię wymyślono po to, by zwrócić uwagę na tę chorobę i zmobilizować do działań w celu jej zwalczania. To właśnie malaria, choć u nas mało znana, jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego. W krajach tropikalnych, każdego dnia zabija ok. 3 tys. osób.
W kalendarzu świąt Światowy Dzień Malarii pojawił się właściwie niedawno. Po raz pierwszy obchodzono go oficjalnie w 2008 r. Kilka lat wcześniej ( od.2001 r.) obchodzony był jako Afrykański Dzień Malarii i już wówczas ustalono datę corocznych obchodów właśnie na 25 kwietnia. Zawsze aktualnym hasłem jest - „Stop malarii!” Malaria nosi polską nazwę „zimnica” i jest przenoszoną przez komary pasożytniczą chorobą, panoszącą się w ciepłych strefach klimatycznych.
Dzień ANZAC (ANZAC Day) obchodzony jest w Australii, Nowej Zelandii, Samoa Zachodnim i w polinezyjskim Tonga w rocznicę lądowania pierwszych formacji korpusu ANZAC na półwyspie Gallipoli (1915). ANZAC Day jest wspomnieniem wszystkich, którzy zginęli w wojnach, a w szczególności żołnierzy, poległych w I wojnie światowej na Gallipoli. To australijsko-nowozelandzkie święto braterstwa broni obchodzono już od 1916 r. Ważne jest dla obu narodów przede wszystkim dlatego, że właśnie tam, na Gallipoli, obudziła się świadomość odrębności narodowej Australijczyków (przedtem uważali się za
Britons-Brytyjczyków). W 1927 r. ANZAC Day uznany został świętem we wszystkich stanach Australii. Obchody rozpoczynają się zawsze bladym świtem od apelu zmarłych - tych, poległych na Gallipoli, ale także weteranów, którzy na wieczną wartę odeszli później (ostatni z żołnierzy walczących na Gallipoli zmarł w 2002 r.). Później organizowane są parady wojskowe. Coroczne apele odbywają się też w Zatoce Anzac, przy pomniku
"Anzac Commemorative Site". Nazwa zatoki została oficjalnie uznana przez rząd turecki w czasie obchodów w 1985 r.
ANZAC
( Australian and New Zealand Army Corps) - Korpus Wojskowy Australii i Nowej Zelandii. Jednostka wojskowa walcząca w czasie I wojny światowej w Europie i Azji. Brała też udział w II wojnie, w konflikcie wietnamskim i w wielu misjach pokojowych. Nazwa jest zastrzeżona i może być używana jedynie w dwóch wypadkach:
-w odniesieniu do specjalnych ciasteczek
Anzac biscuits (dochód pochodzący z ich sprzedaży przekazywany jest fundacji weteranów wojskowych),
-w odniesieniu do współczesnych fregat budowanych dla marynarki australijskiej i nowozelandzkiej typu "ANZAC"
Ponadto nazwą "Anzacs" nazywani są obecnie wszyscy żołnierze obu krajów.
Święto Wyzwolenia Synaju obchodzi się w Egipcie. Tego dnia w 1982 r. Izrael wycofał się z Półwyspu Synaj.
Święto Utworzenia Armii Ludowej obchodzone jest w rocznicę powstania w Korei Północnej oddziałów partyzanckich pod dowództwem Kim Ir Sena (przeciwko Japończykom -w 1932 r.)
We Włoszech obchodzone jest święto państwowe
Wyzwolenia Włoch od faszyzmu i nazizmu (1945)
Suazi i Wyspy Owcze obchodzą dziś
Święto Flagi Państwowej W Portugalii jako święto państwowe obchodzona jest
Rocznica Rewolucji Goździków (25.4.1974) - wojskowego zamachu stanu przeprowadzonego przez grupę lewicujących oficerów. Była to bardzo pokojowa rewolucja. Jej nazwa nawiązuje do czerwonych goździków wkładanych w lufy żołnierskich karabinów, z których nie oddano podczas buntu ani jednego strzału.
Na świecie obchodzony jest też nieformalny
Dzień Red Hat Socjety- Stowarzyszenia Czerwonego Kapelusza

– bardzo sympatycznej organizacji powstałej w USA 25 kwietnia 1998 i skupiającej w swoich szeregach kobiety powyżej 50 roku życia. Ok. 1,5 mln.członkiń stowarzyszenia można rozpoznać po dość charakterystycznych strojach – czerwonych kapeluszach i fioletowych sukniach. Pierwszy czerwony kapelusz otrzymują one w dniu 50-tych urodzin. Ich dewizą życiową jest po prostu dobra zabawa, więc…bawią się, popijają herbatkę i objadają ciastkami (nie zwracając uwagi na kalorie

), urządzają pikniki i wycieczki. Trochę to wygląda jak „towarzystwo wzajemnej adoracji”, ale mocno poprawia samopoczucie Czerwonych Kapeluszy. Panie wspierają się wzajemnie, organizują akcje charytatywne, a w czasie wspólnych wypraw do centrów handlowych stanowią taką atrakcję, że wszyscy chcą się z nimi fotografować. Potrafiły na tyle się zorganizować, że mają własną sieć sklepów z fioletowo-czerwonymi akcesoriami, własne pismo, karty kredytowe i nawet piszą i wydają własne książki.
Przesłanie Amerykanek, nie wstydzących się swojego wieku brzmi:
„Dziewczyny! Ruszcie się! Wyciągnijcie czerwone kapelusze z szafy i wyjdźcie na miasto się zabawić! To wasz najlepszy czas!”Może i warto, wzorem tych niewątpliwie szczęśliwych pań, spojrzeć czasami na życie przez różowe okulary.
Dzień DNA ustanowiono na pamiątkę dnia (1953), kiedy James Watson i Francis Crick opublikowali artykuł o strukturze DNA
Dzień Drzew - obchodzony w Niemczech od 1952 r
Święto Chleba z Cukinii Z całą pewnością nie mieści się kategorii dni świątecznych obchodzonych w Polsce z bardzo prozaicznej przyczyny. Jesteśmy tradycjonalistami - zwłaszcza w dziedzinie potraw. Chleb z cukinii to po prostu „nie nasza bajka”. Ale są kraje, głównie anglosaskie, gdzie nie tylko wypieka się różne cuda z tego warzywa, ale przy okazji doskonale się przy tym bawi. Podobno cukinia jest świetnym lekiem na wszystko. W każdym razie tak uważają organizatorzy kiermaszy urządzanych w tym dniu.
Może warto spróbować któregoś z przepisów? Na zdjęciach cukiniowy chlebek wygląda naprawdę smakowicie.
Światowy Dzień Pingwina – pojęcia nie mam, kto go wymyślił i czy faktycznie dotyczy tych sympatycznych skądinąd ptaków, czy popularnej dziecięcej gry komputerowej
Club Penguin.