Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 415335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Kwiecień 2009, 04:45:07 »

17 kwietniaŚwiatowy Dzień Chorych na Hemofilię
Dziś mija 20 rocznica ustanowienia Dnia Hemofilii. Wybrano 17 kwietnia, ponieważ właśnie tego dnia urodził się założyciel Światowej Federacji Chorych na Hemofilię - Frank Schnabel. W naszym kraju Dzień obchodzony był po raz pierwszyw 2006 r., chociaż w Polsce cierpi na tę chorobę 3,5 tys. osób, a co roku diagnozuje się hemofilię u 50 polskich noworodków. W obchodach chodzi głównie o to, by zwiększać  wiedzę społeczeństwa o hemofilii oraz o innych skazach krwotocznych.
Sama hemofilia jest dziedziczną chorobą występującą niemal wyłącznie u mężczyzn i spowodowaną brakiem we krwi czynnika krzepnięcia. Nosicielkami zmutowanego genu są kobiety. Największym problemem chorych jest dostęp do kosztownego leczenia.

Święto Flagi obchodzone jest na Samoa (Samoa Amerykańskie) od 1900 roku, od chwili otrzymania przez Samoa statusu amerykańskiego terytorium zamorskiego. Upamiętnia ono także rocznicę utworzenia w 1960 r. samoańskiego rządu konstytucyjnego.

W Syrii obchodzony jest Dzień Ewakuacji, czyli 63 rocznica zakończenia francuskiej i brytyjskiej okupacji.  

Narodowy Dzień Zdrowia w Republice Kiribati obchodzony jest właściwie jako dzień sportu. Większość mieszkańców tego wyspiarskiego bierze udział w najprzeróżniejszych zawodach sportowych koordynowanych przez Wydział Zdrowia

W Kambodży, w rocznicę upadku krwawej dyktatury Lon Nola (1975)  obchodzone jest Święto Niepodległości. Bywa również nazywane Dniem Zwycięstwa nad Amerykańskim Imperializmem.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Kwiecień 2009, 05:51:54 »

18 kwietniaMiędzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków w 1983 r.  Całkiem słusznie UNESCO uznało, że powinien być obchodzony jako ważna impreza o ogólnoświatowym znaczeniu kulturowym, w związku z czym święto zostało wpisane do rejestru tej organizacji i na całym świecie celebrowane jest jednego dnia.
W celu ochrony miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym lub przyrodniczym, UNESCO sporządziło też listę Światowego Dziedzictwa Kultury. W 2008 r. ujęto na niej 878 obiektów w 145 krajach.
W obchodach chodzi głównie o uświadomienie ludziom wartości i ważności dziedzictwa kulturowego. Organizuje się w tym dniu darmowe zwiedzanie muzeów, wystaw i zabytkowych miejsc rzadko dostępnych na co dzień, oraz  akcje sprzątania zabytkowych cmentarzy. Sporo jest też imprez specyficznych dla danego regionu czy miasta, a mających przybliżyć dziedzictwo kulturowe.
W wielu miejscach tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo religijne i święte miejsca.”

Europejski Dzień Praw Pacjenta
Wszyscy byliśmy, jesteśmy lub będziemy pacjentami, dlatego warto znać swoje prawa.
Niewielkie raczej mamy pojęcie o tym, co nam przysługuje, tymczasem  Europejska Karta Praw Pacjentów zawiera 6 podstawowych kategorii praw, a w każdej z tych kategorii jest mnóstwo ciekawych informacji i z całą pewnością nie zaszkodzi się z nimi zapoznać. Najkrócej i najprościej opisane jest wszystko pod tym adresem: http://www.prawapacjenta.eu/index.php?pId=443
Dla informacji dodam, że dokument został sporządzony w 2002 r

Dzień Dysleksji
Na dysleksję składają się specyficzne trudności z czytaniem i pisaniem. Należy do nich np. mylenie liter, sylab, wyrazów, opuszczanie ich lub przestawianie, trudności z ich zapamiętaniem. Dysleksja jest dziedziczna. Prawdopodobieństwo odziedziczenia trudności w czytaniu wynosi do 60%, a problemów z ortografią: 70 - 80%. Nie przeszkadza jednak w podboju różnych dziedzin życia. Dyslektykami byli np. Hans Christian Andersen i Walt Disney, Leonardo da Vinci i Albert Einstein, Winston Churchill i Pablo Picasso.
Ważnym jest, by jak najwcześniej ją rozpoznać, można wówczas znacznie załagodzić jej konsekwencje. W obchodach Dnia Dysleksji chodzi właśnie o edukację społeczeństwa i uświadomienie, że walka z dysleksją nie polega na „załatwieniu” dziecku zaświadczenia, ale na odpowiedniej profilaktyce i specjalnych zajęciach wspomagających.

W Iranie obchodzone jest święto sił zbrojnych – Dzień Armii

Święto Niepodległości Zimbabwe obchodzone w rocznicę objęcia w 1980 roku rządów przez Roberta Mugabe

Dzień Śliwki Mirabelki (Damson Day)
Trzecia sobota w kwietniu obchodzona jest w angielskim hrabstwie Cumbria jako Dzień Powideł Śliwkowych. W Dolinie Lyth znajduje się mnóstwo sadów śliwkowych, które rosnąc na wapiennym podłożu uzyskują interesujący orzechowy posmak. W kwietniu tutejsze sady i żywopłoty pokrywają się śnieżnobiałym kwieciem. W 1998 r., aby nie tracić rynków zbytu na lokalne produkty postanowiono zorganizować tu święto powideł. Od tej pory obchodzi się je hucznie, organizując degustację i sprzedaż wszelkich przetworów zawierających w swym składzie mirabelki i inne śliwki. Są to desery, dżemy, powidła, wina, giny, piwa, syropy, lody i mnóstwo innych smakołyków
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Kwiecień 2009, 06:01:57 »

19 kwietnia


Prawosławna Wielkanoc
W Polsce mieszka ok. 550- 600 tys. osób wyznania prawosławnego i to one rozpoczynają właśnie obchody Święta Paschy . Cerkiew posługuje się kalendarzem juliańskim, dlatego Wielkanoc obchodzona jest nieco później

Dzień Czosnku obchodzony jest wprawdzie w USA, ale spodoba się pewnie wszystkim, którzy lubią tę aromatyczną przyprawę. W tym dniu przypomina się zwłaszcza o różnych zastosowaniach czosnku i jego zdrowotnych właściwościach. Czosnek to w końcu nie byle kto, tylko „król przypraw”. Jego historia jest długa i ciekawa. Znany jest od co najmniej 5 tys. lat i oprócz walorów smakowych czy terapeutycznych przypisywano mu także wiele właściwości magicznych. W USA założono na jego cześć „Stowarzyszenie Wielbicieli Woniejącej Róży”, a na światową stolicę czosnku wypromowano miasteczko Gilroy,  wokół którego w promieniu 140 km uprawia się tylko i wyłącznie „króla przypraw”. Komary ( i wampiry) pewnie omijają to miejsce szerokim łukiem. Roczne zbiory tylko w tym okręgu, to podobno 7 tys. ton! Nic więc dziwnego, że właśnie tam organizuje się prawdziwy czosnkowy festiwal z mnóstwem aromatycznych potraw i wyborami „miss czosnku”. Podobne święto w Europie obchodzone jest tylko w Arleux. A szkoda. Mogłaby być przednia zabawa.
Choć u mnie broda siwa, jeszczem niezganiony,
Czosnek ma głowę białą, a ogon zielony
- tak mówił o bohaterze dzisiejszego dnia Jan Kochanowski. Można świętować Dzień Czosnku i u nas. Gdyby obchody były tak powszechne, jak w Gilroy, nawet własny oddech nie powinien niepokoić. Można nawet pójść nieco dalej i obwołać jutrzejszy dzień Dniem Oddechu Czosnkowego. Jeżeli wszyscy będą uczciwie świętować - nikomu nie powinno to przeszkadzać.   :lol:

Dzień Republiki obchodzony jast w Sierra Leone na cześć jej proklamowania 19 kwietnia 1971 r. Miało to miejsce dziesięć lat po uzyskaniu przez ten afrykański kraj niepodległości.

Urodziny Króla Mswati III (19.04.1968) obchodzone są w Suazi jako święto narodowe

Dzień Deklaracji Niepodległości zwany też Dniem Indian jest świętem narodowym Wenezueli upamiętniającym proklamację niepodległości kraju w dniu 19 kwietnia 1810. Całkowite wyzwolenie spod panowania Hiszpanii nastąpiło dopiero 5 lipca następnego roku.

Dzień Przyjaźni Holendersko-Amerykańskiej obchodzony jest w USA na pamiątkę dnia (1782), kiedy John Adams (późniejszy prezydent) został przyjęty w Hadze, a dom, który tam kupił stał się pierwszą amerykańską ambasadą na świecie

Urugwaj  świętuje Dzień lądowania 33. Jest to rocznica wylądowania w 1825 r. Trzydziestu Trzech Orientalczyków pod wodzą urugwajskiego rewolucjonisty Juana Lavalleja, którzy doprowadzili do wyzwolenia terytorium Urugwaju spod brazylijskiej okupacji.

Dzień Rowerów (Bicycle Day) z tymi funkcjonalnymi jednośladami ma tylko tyle wspólnego, że z braku innych pojazdów szwajcarski chemik znany z syntezy LSD - Albert Hofmann – został nim odwieziony do domu po pierwszym świadomym spożyciu tego specyfiku.  A działo się to dokładnie 19 kwietnia 1943 r.

Dzień Pierwiosnka obchodzony jest w Wielkiej Brytania w rocznicę śmierci (1881) jednego z brytyjskich premierów - Benjamina Disraeli, do dzisiejszego dnia niezwykle chętnie cytowanego (Ważne jest w życiu, by wiedzieć, kiedy skorzystać z okazji, ale nie mniej ważne wiedzieć, kiedy z niej korzystać nie należy). Na londyńskim Parliament Square, u stóp pomnika Disraeli’ego kładzie się w tym dniu wiązanki pierwiosnków.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Kwiecień 2009, 04:46:39 »

20 kwietniaMiędzynarodowy Dzień Wolnej Prasy
Został ogłoszony w 1991 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Reporter bez Granic. W tymże roku ukazał się dokument sporządzony przez Konferencję Generalną UNESCO pod nazwą "Popieranie wolności prasy na świecie", który uznawał wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa. Konstytucja RP z 1997 zapewnia „wolność prasy i innych środków społecznego przekazu”.

Dzień Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego
Cztery dni temu obchodzony był Dzień Włókniarza. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy „powtórkę z rozrywki”. Związki Zawodowe Przemysłu Lekkiego podają jednak, że dzisiejsze święto wypada „zgodnie z wieloletnią tradycją w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia” i wydaje się, że może to być faktycznie data tego „pierwotnego” święta, jeszcze z czasów PRL-u. Większość ówczesnych świąt branżowych organizowana była właśnie w niedziele - pewnie żeby odciągnąć ludzi od kościoła.

Dzień de Diego obchodzony jest w Portoryko na cześć Jose de Diego – polityka, poety, dziennikarza i adwokata, który przez całe życie dążył do niepodległości Portoryko i dbał o to, aby wyspa zachowała swoją unikalną kulturę i język. Wiele szkół, ulic i autostrad nosi jego imię i to nie tylko na samej wyspie. Jose de Diego jest jedną z najpopularniejszych postaci w portorykańskiej historii, dlatego dzień jego urodzin obchodzony jest tu jako wielkie święto. Organizowane są z tej okazji barwne, rytmiczne festiwale kulinarne, muzyczne i taneczne, a główne obchody odbywają się nie 19 kwietnia, ale zawsze w trzeci poniedziałek miesiąca. Szkoły i instytucje są wówczas pozamykane.

Dzień Patriotów (Patriot's Day) obchodzony jest uroczyście w amerykańskim stanie Massachusetts w rocznicę pierwszej potyczki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych ( bitwa pod Lexington i Concord 17.4.1775). Od 1969 r. postanowiono jednak przenieść obchody na trzeci poniedziałek kwietnia, zyskując tym samym trzydniowy długi weekend. Odbywa się wówczas szereg parad i imprez sportowych, m.in. tradycyjny bostoński maraton
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Kwiecień 2009, 04:32:06 »

21 kwietnia

Brazylijskie święto Tiradentes upamiętnia egzekucję bohatera narodowego Joaquima José da Silva Xaviera, zwanego Tiradentes (Wyrwiząb). Xavier  był dentystą i organizatorem ruchu narodowowyzwoleńczego. Po zdradzie jednego z konspiratorów został aresztowany i poddany torturom, a następnie zgładzony (21.4.1792).

Parilia była starorzymskim wiejskim świętem w czasie którego kąpano wszystkie owce . Zgodnie z tradycją, miasto Rzym zostało założone przez Romulusa 21 kwietnia 753 r. p.n.e. Rzymianie więc „zaanektowali” święto do swoich celów i zaczęli obchodzić je jako urodziny miasta. Uroczystości odbywały się z wielką pompą, ogniskami, składaniem ofiar i tańcem w płomieniach, a kończyły się ogromną ucztą na świeżym powietrzu. Dziś jest to świeckie święto, obchodzone jako Natale di Roma, czyli Dzień Narodzin Rzymu. To już 2762 lata! Na placach i ulicach Wiecznego Miasta, określanego tu jako kolebka dla innych kultur ( i jest w tym sporo racji) odbywają się wówczas najróżniejsze widowiska kostiumowe, pochody, pokazy i przedstawienia.

Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Arbor Day) w Kenii, podczas którego sadzi się palmy kokosowe i drzewa wzdłuż wybrzeża Pacyfiku

Święto Przybycia Cesarza Haile Selassie do Jamajki w 1966 obchodzone przez Ruch Rastafari jako Binghi (Balanga) radosny ceremoniał wywodzący się podobno ze starożytnego tańca afrykańskich wojowników, polegający na wspólnym biesiadowaniu, śpiewaniu, paleniu marihuany, trwający niekiedy nawet do kilku dni. Ruch Rastafari rozpowszechnił się na Jamajce w latach 30-tych, a jego nazwa pochodzi od imienia cesarza Ras Tafari Makkonena znanego jako Haile Selassie I.

Dzień Kartini obchodzony w Indonezji w rocznicę urodzin Raden Ayu Kartini (1879-1904) pionierki w dziedzinie obrony praw kobiet w Indonezji.

Dzień San Jacinto (San Jacinto Day) świętowany jest w Teksasie w rocznicę jednej z najsłynniejszych bitew w historii Stanów Zjednoczonych i Meksyku (21.4.1836). Teksańska armia gen.Houstona pokonała wówczas armię meksykańską.
W walkach brali także udział Polacy- weterani powstania listopadowego.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:22:00 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Kwiecień 2009, 04:16:34 »

22 kwietnia

Światowy Dzień Ziemi
Pierwszy raz obchodzony był 22 kwietnia 1970 r. Do Polski zawitał w 1991 r. Główną jego ideą jest oczywiście ciągłe rozbudzanie w ludziach świadomości ekologicznej i nauka, nauka, nauka - jak szanować i chronić naszą planetę przed …nami samymi.
Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Z energią chronimy klimat”. 

Brazylia świętuje Dzień Odkrycia przez Pedro Alvaresa Cabrala dokonanego dokładnie 22 kwietnia 1500 r. Wprawdzie dzisiaj pojawiają się hipotezy, iż Cabral wcale nie był „tym pierwszym”, bo podobno znacznie wcześniej od niego był tam  Sancho Brandão (1345), ale dziś trudno ustalić z całą pewnością nawet to, czy Brandão istniał naprawdę. Palmę pierwszeństwa mógłby też odebrać Cabralowi Vicente Pinzon, uważany za pierwszego Europejczyka, który podobno dotarł do Brazylii 25 stycznia 1500 r. Oficjalnie jednak przyjęto, że odkrycie - choć przypadkowe - jest zasługą Pedro Alvaresa. Płynące do Indii okręty Cabrala zostały zniesione przez prądy morskie w kierunku lądu, którego istnienia nikt się nie spodziewał. Trzy z nich rozbiły się o skały. Nowo odkrytą ziemię nazwano początkowo Terra de Vera Cruz (Ziemią Świętego Krzyża). Zamieszkiwało ją wówczas ok. 5 mln Indian. Nazwa „Brazylia” pojawiła się po raz pierwszy w 1503 r. i nawiązywała do głównego bogactwa kolonii - wysokiego, prostego drzewa pau de brasil (brezylka ciernista) - o czerwonej korze i bardzo twardym pniu. Kory używano do produkcji luksusowych i bardzo cenionych przez Europejczyków barwników, a drewna nazywanego fernambukowym lub fernambukowym - do budowy statków i produkcji mebli.
 
Na Bermudach obchodzony jest Dzień ziarenka pieprzu. Historia święta sięga roku 1797, kiedy to grupa Masonów zaczęła wynajmować budynek w St.George za symboliczne ziarenko pieprzu. Od 1816 r., w środę najbliższą 23 kwietnia, odbywa się w St.George ceremonia, w czasie której gubernator przybywa bryczką pod najstarszy budynek w St.George by pobrać należny corocznie czynsz, czyli 1 ziarenko pieprzu.

Dzień Królowej Izabelli (Queen Isabella Day) upamiętnia dzień urodzin hiszpańskiej królowej (22.4.1451), która sfinansowała ekspedycję Kolumba. Obchodzony w Hiszpanii i amerykańskim stanie Michigan

Dzień Personelu Administracyjnego ustanowiony został w 1952 r. w USA i obchodzony jest tam w środę w ostatnim pełnym tygodniu kwietnia. W Polsce podobne święto obchodzimy 25 stycznia pod nazwą dzień Sekretarki.

Dla łakomczuchów :-?  wymyślono na dziś Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean (Jelly Bean Day) Świętowanie dotyczy amerykańskich fasolek wszystkich smaków, a jest ich aż 16: mandarynka, zielone jabłuszko, jagoda, kokos, wiśnia, cytryna, czerwone jabłuszko, arbuz, śliwka, malina, brzoskwinia, soczysta gruszka, grejpfrut, winogrono, banan, limonka. Jeżeli ktoś, mimo niedawno zakończonych Świąt, odczuwa niedosyt słodkości- może degustować te owocowe cukiereczki do woli. Pozostałym proponuję by ograniczyli się do włożenia na siebie jakiejś części garderoby w soczystym kolorze ulubionej „fasolki”.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:20:46 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Kwiecień 2009, 04:47:17 »

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W naszym kraju święto raczej mało znane i organizowane od niedawna. Na świecie - pod patronatem UNESCO funkcjonuje oficjalnie od 1995 r. W Katalonii jest nawet świętem narodowym i tam właśnie się narodziło. Po raz pierwszy zorganizowano Festiwal Książki Hiszpańskiej na początku lat dwudziestych, aby uczcić rocznicę urodzin Cervantesa (7 października), szybko jednak przeniesiono święto na 23 kwietnia- rocznicę śmierci Cervantesa, Garcilasa de la Vegi i Szekspira. W 1930 r. Dzień Książki wyszedł poza granice Walencji i stał się oficjalnym świętem Hiszpanii, w 1964 r. wszystkich krajów hiszpańskojęzycznych, a w 1995 – całego świata. Obchodzone jest różnie: w Hiszpanii jego symbolem jest czerwona róża; tego dnia wypada podarować kobiecie różę, a ona zrewanżuje się książką. Różę dołącza się również do każdej sprzedanej w tym dniu książki, najbardziej zasłużeni pisarze otrzymują z rąk króla nagrody i organizuje się maratony czytania Don Kichota.
Brytyjczycy natomiast zwyczajowo sprzedają tego dnia specjalne wydania książek dla dzieci za przysłowiowego 1 funta.
Polskie obchody w tym roku organizowane są przez środowiska bibliotekarzy, księgarzy i wydawców, które postanowiły połączyć swoje działania na rzecz promocji czytelnictwa. Od jakiegoś czasu media elektroniczne poważnie zagrażają pozycji książki w naszym życiu. Ludzie czytają coraz mniej chętnie. Dlatego powołany w ubiegłym roku pod nazwą „Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców” (KP BKW) wspólny front tych środowisk ogłaszał szereg akcji czytelniczych adresowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Zwieńczeniem tych akcji ma być uroczysta gala z wręczeniem nagród dla instytucji i osób najbardziej aktywnych w promocji czytelnictwa.

Dzień św. Jerzego jest też mocno patriotycznym świętem narodowym Katalonii; dniem jej patrona. Dawniej celebrowany był głównie przez rolników i pasterzy, którzy urządzali procesje po polach, prosząc patrona o udane zbiory. Na pamiątkę pokonania smoka przez św. Jerzego (z krwi smoka miały wyrastać róże) kobietom ofiarowywano róże. Teraz tę tradycję przeniesiono do obchodów Dnia Książki.

Święty Jerzy, którego popularność sięga czasów wczesnych krucjat, jest również od XIV w. patronem Anglii. Już w 1222 r. Rada Oxfordu ustanowiła 23 kwietnia Dniem Świętego Jerzego. Jego godło (czerwony krzyż na białym tle) stanowi flagę Anglii oraz jest częścią flagi brytyjskiej, która została przywieziona do Anglii w XII wieku przez Ryszarda Lwie Serce. 23 kwietnia jest też w Wielkiej Brytanii Świętem Orderu Podwiązki. Tego dnia – dla uczczenia kolejnej rocznicy ustanowienia Orderu - Królowa wraz z Księciem Edynburga biorą udział w mszy dziękczynnej w Kaplicy Św.Jerzego. Patronem Orderu jest Św. Jerzy, a jego duchowym domem jest Kaplica Św. Jerzego w Windsorze. To najwyższe i najstarsze odznaczenie cywilne i wojskowe ufundował król Edward III w 1348 r. W hierarchii orderów świata zajmuje drugie miejsce po papieskim Orderze Chrystusa.

Jest to też Harcerski Dzień Świętego Jerzego – ponieważ jest on także patronem skautingu ( a również zakonów rycerskich, wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów i więźniów). Gen. Robert Baden – Powell, tworząc skauting przywoływał tradycję rycerzy Okrągłego Stołu i św. Jerzego. Polskim harcerzom za wzór stawiany był Zawisza Czarny - wzór rycerskiej dzielności, szlachetności i honoru, ale świętują - jak wszyscy skauci na świecie – Dzień Św.Jerzego.

W Turcji obchodzone jest dzisiaj Święto Niepodległości - w rocznicę utworzenia w 1920 r. niezależnej Republiki Tureckiej. Jest to również Dzień Dziecka. Mustafa Kemal Atatürk postanowił dzień ten zadedykować także dzieciom dla podkreślenia, że to one są przyszłością Narodu. Mali obywatele Turcji wysyłają w tym dniu własną reprezentację, która zastępuje w pracy ministrów i parlamentarzystów, a także Prezydenta i Premiera. Na uroczystości zapraszane są dzieci z całego świata. Reszta młodego pokolenia bawi się, tańczy i śpiewa.

 Międzynarodowy Dzień Dłubania w Nosie  :-o
Naprawdę nie mam pojęcia, kto go wymyślił, ale nie zachęcam do świętowania. Nos wcale nie lubi, żeby wpychać do jego kształtnych dziurek paluchy, choć przyznaje się do tego ponad 90% ludzi. Ci, którzy się nie przyznają, też zresztą dłubią. Może świętowanie sprowadzić do powstrzymywania się od dłubania w nosie przez cały dzień? Bo jeżeli przejdzie to w nawyk, to co wtedy???!!!  :smie:
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:18:27 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #37 dnia: 24 Kwiecień 2009, 04:46:06 »

24 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży
Idea szczytna, bo i "solidarność" i "młodzież", ale...no, właśnie: "ale". Wygląda na to, że święto to pomału odchodzi w zapomnienie. Nigdzie nie można znaleźć żadnych informacji na temat obchodów. Zostało ono ustanowione na wniosek Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej. Obchodzono je od 1957 roku, ale ostatnio chyba całkiem po cichutku. Może bierze się to stąd, że ŚFMD przeżywała kryzys po upadku systemu komunistycznego. Organizacja, określająca się jako lewicowa i antyimperialistyczna powstała w 1945 r. Podobno działa w dalszym ciągu i to dość aktywnie w obronie młodzieży.

Międzynarodowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych (Światowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji) obchodzony jest przez obrońców zwierząt na całym świecie oficjalnie od 1984 r. Głównym jego celem jest protest przeciwko bezsensownym doświadczeniom przeprowadzanym na żywych zwierzętach. Ludzie najczęściej nie mają świadomości ( lub nie chcą wiedzieć) jak okrutnym testom bywają poddawane zwierzęta w laboratoriach kosmetycznych czy farmaceutycznych. Aby ograniczyć cierpienia zwierząt starajmy się kupować produkty, na których umieszczono informację "nie testowano na zwierzętach"

Dzień Męczenników obchodzony jest w Armenii dla uczczenia pamięci Ormian zabitych przez Turków w latach 1915-1917. W masakrach i masowych deportacjach  zginęło w tym czasie ponad 1,5 mln osób i fakty te potwierdza większość historyków. Turcja natomiast - równie konsekwentnie jak Rosja w sprawie Katynia zaprzecza ludobójstwu, uważając przy tym, że bilans ofiar jest znacznie zawyżony. Ponad 20 krajów uznaje ten fakt za ludobójstwo. Polski Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie w kwietniu 2005 roku. Święto obchodzone jest wśród społeczności ormiańskiej na całym świecie. W Warszawie corocznie odbywa się marsz milczenia pod ambasadą Turcji. W 2008 r. blisko 200 tureckich intelektualistów podpisało się pod opublikowanym w Internecie listem z przeprosinami za masakrę Ormian. Natomiast przeprosiny te zostały skrytykowane przez grupę emerytowanych dyplomatów,  która nazwała ten apel "błędnym i niekorzystnym dla interesów narodowych".

W Australii, w rocznicę zakończenia bitwy pod Kapyong (1951) obchodzony jest dzień pamięci weteranów wojny koreańskiej - Dzień Kapyong

W Gambii obchodzony jest Dzień Republiki - w rocznicę proklamowania republiki przez przywódcę największej partii kraju Dawda Kairaba Jawara. Gambia to dawna kolonia brytyjska, która uzyskała niepodległość w 1965 r. W 1970 r., w następstwie referendum, została ogłoszona republiką.
Ciekawostką jest, że w latach 1651-1661, gambijskie wyspy: św.Andrzeja (dzisiaj Wyspa James) i Banjol ( dzisiaj Wyspa św.Marii) były (wprawdzie pośrednio, ale jednak  ;-)) terytoriami zamorskimi Rzeczypospolitej. Tak naprawdę były to kolonie kurlandzkie, ale jako, że Kurlandia była wówczas lennem Polski, to...;resztę można sobie dośpiewać.
Wygłosiłam właśnie nieco naciąganą teorię o Rzeczpospolitej kolonialnej i proszę potraktować to z przymrużeniem oka. Nie mam pojęcia, czy kolonia naszego wasala może być naszą kolonią   :roll:

W Nigrze obchodzony jest od 1993 r. Dzień Zgody Narodowej . Cokolwiek to znaczy w wypadku Nigru, sama nazwa święta brzmi niezwykle interesująco i warto by zaszczepić taką ideę i w naszym kraju.

Dzień Newmana
Obchodzony przez amerykańskich studentów kilku uczelni jest hołdem dla Paula Newmana. Zgodnie z co najmniej 30 letnią tradycją, świętujący studenci muszą w ciągu 24 godzin wypić 24 piwa, a przy tym przez cały czas normalnie funkcjonować: tzn. chodzić na wykłady i normalnie wykonywać wszelkie codzienne czynności. Nie wolno też w tym czasie zasnąć, a przede wszystkim zwymiotować. Trudno powiedzieć, skąd wzięło się to nieformalne święto. Podobno Paul Newman powiedział kiedyś: "Doba ma 24 godziny, a skrzynka piwa 24 butelki. Przypadek? Nie sądzę". Nie ma żadnego wiarygodnego potwierdzenia tych słów, co bynajmniej nie przeszkadza, by tradycja pozostała,

W anglosaskim kalendarzu łakomczuchów widnieje dziś - wymyślony  w 1990 r. Pigs in a Blanket Day, czyli Dzień Parówki w Boczku z Serem (dosłownie "świnka w kocu"). :-D Gdyby i u nas miał się przyjąć, warto wiedzieć, jak wygląda potrawa, którą zajadają się anglosaskie nastolatki. Obrane ze skórki cienkie parówki należy naciąć wzdłuż i w nacięcie włożyć cienki pasek żółtego sera; następnie owinąć plastrem chudego boczku, spiąć wykałaczką i zapiec w piekarniku tak, aby boczek się zrumienił, a ser nadtopił. Podobno pyszne z keczupem.

W ostatni piątek kwietnia w Nebrasce (USA) świętuje się Arbor Day Dzień Drzew -  zainicjowany po raz pierwszy w roku 1872 przez  Juliusa Sterling Mortona, gubernatora Nebraski i Sekretarza Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Jego dom w Nebrasce jest dzisiaj stanowym parkiem i arboretum. Zwyczajowo podczas obchodów sadzi się drzewa. Podobno podczas pierwszego Arbor Day zasadzono milion drzew, ale wydaje mi się, że te szacunkowe dane są mocno( iście po amerykańsku) przesadzone.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:15:21 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Kwiecień 2009, 04:39:35 »

25 kwietnia

Święto Polskiej Służby Więziennej
Podobno Polska Służba Więzienna świętuje oficjalnie trzy razy w roku:
- pierwszy raz w lutym – w rocznicę wydania przez Józefa Piłsudskiego dekretu w sprawie tymczasowych przepisów więziennych (8.02)
- drugi raz właśnie dzisiaj – w rocznicę uchwalenia w 1996 r. ustawy o Służbie Więziennej (25.04)
- wreszcie trzeci raz w listopadzie – w rocznicę przejęcia wszystkich więzień w strefie okupowanej przez Cesarstwo Niemieckie (11.11)
Z definicji Służba Więzienna (SW) jest to: „umundurowana i uzbrojona formacja apolityczna podległa Ministrowi Sprawiedliwości, posiadająca własną strukturę organizacyjną. Służba Więzienna realizuje, na zasadach określonych w kodeksie karnym wykonawczym, zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania”.

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej
Jest to nieformalne święto zorganizowane po raz pierwszy w 2006 r. początkowo w USA, ale w kolejnych latach dołączyło do obchodów co najmniej kilkanaście innych państw (w tym Polska). W naszym kraju organizacją zajmuje się Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica. W czasach, kiedy rozwody i w ich następstwie - wroga, niewybredna walka o dzieci jest zjawiskiem coraz częstszym -  istnieje potrzeba organizowania szeroko zakrojonej pomocy psychologicznej i prawnej. Ideą obchodów tego dnia jest właśnie nagłaśnianie problematyki. Organizowane są konferencje, konsultacje z prawnikami, psychologami i mediatorami dla dzieci i rodziców z rozbitych rodzin. W Krakowie planowany jest happening z połączeniem zbierania podpisów na rzecz wprowadzenia w Polsce opieki naprzemiennej nad dzieckiem.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Obchodzimy go głównie po to, żeby uświadomić wszystkim, jak powszechny w naszym życiu codziennym jest hałas i jak szkodliwy może być jego wpływ na zdrowie. Święto zapoczątkowała nowojorska Liga Niedosłyszących w roku 1995. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się całe 5 lat później- z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Degradacja akustyczna środowiska zabudowanego" i mają pokazać nam, że coraz więcej obszarów w naszym otoczeniu może stać się obszarami o ograniczonym użytkowaniu, właśnie ze względu na hałas, jaki wytwarzają chociażby wielkie lotniska cywilne i wojskowe lub coraz gęstsza sieć dróg i coraz intensywniejszy ruch na nich.
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem niesłusznie bywa nazywany Dniem Hałasu. To trochę tak, jakby Stefana Barańskiego nazwać Baranem Stefańskim.

Międzynarodowy Dzień Sekretarki
Nasz, krajowy Dzień Sekretarki i Asystentki, obchodzony jest oczywiście w innym terminie ( 25 stycznia), ale nie tylko my wyłamaliśmy się z ogólnoświatowych obchodów. Amerykanie obchodzili go 3 dni temu.
Wbrew pozorom praca sekretarki nie jest wcale lekkim zajęciem, dlatego warto nie tylko od święta docenić te zawsze uśmiechnięte i uprzejme panie. Naprawdę niełatwo być „dwudziestoletnią dziewczyną z trzydziestoletnim stażem”, a taki jest podobno ideał sekretarki.

Światowy Dzień Chorych na Malarię wymyślono po to, by zwrócić uwagę na tę chorobę i zmobilizować do działań w celu jej zwalczania. To właśnie malaria, choć u nas mało znana, jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego. W krajach tropikalnych, każdego dnia zabija ok. 3 tys. osób.
W kalendarzu świąt Światowy Dzień Malarii pojawił się właściwie niedawno. Po raz pierwszy obchodzono go oficjalnie w 2008 r. Kilka lat wcześniej ( od.2001 r.) obchodzony był jako Afrykański Dzień Malarii i już wówczas ustalono datę corocznych obchodów właśnie na 25 kwietnia. Zawsze aktualnym hasłem jest - „Stop malarii!” Malaria nosi polską nazwę „zimnica” i jest przenoszoną przez komary pasożytniczą chorobą, panoszącą się w ciepłych strefach klimatycznych.

Dzień ANZAC (ANZAC Day) obchodzony jest w Australii, Nowej Zelandii, Samoa Zachodnim i w polinezyjskim Tonga w rocznicę lądowania pierwszych formacji korpusu ANZAC na półwyspie Gallipoli (1915). ANZAC Day jest wspomnieniem wszystkich, którzy zginęli w wojnach, a w szczególności żołnierzy, poległych w I wojnie światowej na Gallipoli. To australijsko-nowozelandzkie święto braterstwa broni obchodzono już od 1916 r. Ważne jest dla obu narodów przede wszystkim dlatego, że właśnie tam, na Gallipoli, obudziła się świadomość odrębności narodowej Australijczyków (przedtem uważali się za Britons-Brytyjczyków). W 1927 r. ANZAC Day uznany został świętem we wszystkich stanach Australii. Obchody rozpoczynają się zawsze bladym świtem od apelu zmarłych - tych, poległych na Gallipoli, ale także weteranów, którzy na wieczną wartę odeszli później (ostatni z żołnierzy walczących na Gallipoli zmarł w 2002 r.). Później organizowane są parady wojskowe. Coroczne apele odbywają się też w Zatoce Anzac, przy pomniku "Anzac Commemorative Site". Nazwa zatoki została oficjalnie uznana przez rząd turecki w czasie obchodów w 1985 r.
ANZAC ( Australian and New Zealand Army Corps) - Korpus Wojskowy Australii i Nowej Zelandii. Jednostka wojskowa walcząca w czasie I wojny światowej w Europie i Azji. Brała też udział w II wojnie, w konflikcie wietnamskim i w wielu misjach pokojowych. Nazwa jest zastrzeżona i może być używana jedynie  w dwóch wypadkach:
-w odniesieniu do specjalnych ciasteczek Anzac biscuits (dochód pochodzący z ich sprzedaży przekazywany jest fundacji weteranów wojskowych),
-w odniesieniu do  współczesnych fregat budowanych dla marynarki australijskiej i nowozelandzkiej typu "ANZAC"
Ponadto nazwą "Anzacs" nazywani są  obecnie wszyscy żołnierze obu krajów.

Święto Wyzwolenia Synaju obchodzi się w Egipcie. Tego dnia w 1982 r. Izrael wycofał się z Półwyspu Synaj.

Święto Utworzenia Armii Ludowej obchodzone jest w rocznicę powstania w Korei Północnej oddziałów partyzanckich pod dowództwem Kim Ir Sena (przeciwko Japończykom -w 1932 r.)

We Włoszech obchodzone jest święto państwowe Wyzwolenia Włoch od faszyzmu i nazizmu (1945)

Suazi i Wyspy Owcze obchodzą dziś Święto Flagi Państwowej

W Portugalii jako święto państwowe obchodzona jest Rocznica Rewolucji Goździków (25.4.1974) - wojskowego zamachu stanu przeprowadzonego przez grupę lewicujących oficerów. Była to bardzo pokojowa rewolucja. Jej nazwa nawiązuje do czerwonych goździków wkładanych w lufy żołnierskich karabinów, z których nie oddano podczas buntu ani jednego strzału.

Na świecie obchodzony jest też nieformalny Dzień Red Hat Socjety- Stowarzyszenia Czerwonego Kapelusza  :ok: – bardzo sympatycznej organizacji powstałej w USA 25 kwietnia 1998 i skupiającej w swoich szeregach kobiety powyżej 50 roku życia. Ok. 1,5 mln.członkiń stowarzyszenia można rozpoznać po dość charakterystycznych strojach – czerwonych kapeluszach i fioletowych sukniach. Pierwszy czerwony kapelusz otrzymują one w dniu 50-tych urodzin. Ich dewizą życiową jest po prostu dobra zabawa, więc…bawią się, popijają herbatkę i objadają ciastkami (nie zwracając uwagi na kalorie :-D), urządzają pikniki i wycieczki. Trochę to wygląda jak „towarzystwo wzajemnej adoracji”, ale mocno poprawia samopoczucie Czerwonych Kapeluszy. Panie wspierają się wzajemnie, organizują akcje charytatywne, a w czasie wspólnych wypraw do centrów handlowych stanowią taką atrakcję, że wszyscy chcą się z nimi fotografować. Potrafiły na tyle się zorganizować, że mają własną sieć sklepów z fioletowo-czerwonymi akcesoriami, własne pismo, karty kredytowe i nawet piszą i wydają własne książki.
Przesłanie Amerykanek, nie wstydzących się swojego wieku brzmi: „Dziewczyny! Ruszcie się! Wyciągnijcie czerwone kapelusze z szafy i wyjdźcie na miasto się zabawić! To wasz najlepszy czas!”
Może i warto, wzorem tych niewątpliwie szczęśliwych pań, spojrzeć czasami na życie przez różowe okulary. 

Dzień DNA ustanowiono na pamiątkę dnia (1953), kiedy James Watson i Francis Crick opublikowali artykuł o strukturze DNA

Dzień Drzew - obchodzony w Niemczech od 1952 r

Święto Chleba z Cukinii
Z całą pewnością nie mieści się kategorii dni świątecznych obchodzonych w Polsce z bardzo prozaicznej przyczyny. Jesteśmy tradycjonalistami - zwłaszcza w dziedzinie potraw. Chleb z cukinii to po prostu „nie nasza bajka”. Ale są kraje, głównie anglosaskie, gdzie nie tylko wypieka się różne cuda z tego warzywa, ale przy okazji doskonale się przy tym bawi. Podobno cukinia jest świetnym lekiem na wszystko. W każdym razie tak uważają organizatorzy kiermaszy urządzanych w tym dniu.
Może warto spróbować któregoś z przepisów? Na zdjęciach cukiniowy chlebek wygląda naprawdę smakowicie.

Światowy Dzień Pingwina – pojęcia nie mam, kto go wymyślił i czy faktycznie dotyczy tych sympatycznych skądinąd ptaków, czy popularnej dziecięcej gry komputerowej Club Penguin. 
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2012, 12:24:06 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Kwiecień 2009, 06:28:51 »

26 kwietniaDzień Drogowca i Transportowca
To święto z kategorii branżowych wywodzące się z czasów PRLu. Zgodnie z rządową uchwałą z 1973 r. oficjalne obchody odbywają się corocznie w ostatnią niedzielę kwietnia. Zazwyczaj organizowane są wówczas branżowe pikniki i zawody sportowe.
Rzesza transportowców z roku na rok staje się coraz liczniejsza, a drogowcy ciągle jeszcze mają mnóstwo do zrobienia. Stan naszych dróg przedstawia się katastrofalnie (zwłaszcza po ostatniej zimie), a o autostradach…szkoda po prostu gadać. Warto życzyć – świątecznie – większej skuteczności działania. I oby wreszcie można dojechać autostradą bodaj do stolicy.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Powstała w 1967 r. organizacja WIPO (World Intellectual Property Organization- Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) tak definiuje tę własność: „Własność intelektualna odnosi się do wszelkich wytworów ludzkiego umysłu: wynalazków, prac literackich i artystycznych, symboli, wizerunków, znaków firmowych. Dzieli się ją na dwie kategorie: własność przemysłowa, która zawiera wynalazki (patenty) znaki firmowe, oznaczenia przemysłowe, nazwy geograficzne stanowiące pewną „markę” oraz prawa autorskie do prac literackich i dzieł sztuki, muzyki, fotografii, architektury. Prawa autorskie dotyczą także aktorów i reżyserów, którzy wystawiają sztukę, wytwórni fonograficznych do utworów muzycznych itd.”
Wszelkie media rozwijają się dziś w niewyobrażalnym tempie, co pośrednio daje także coraz większą możliwość do nadużyć także w sprawach własności. Za pomocą internetu rozpowszechniane są nielegalnie m.in. pliki z oprogramowaniem i utworami muzycznymi. Nic więc dziwnego, że ochrona praw autorskich oraz walka z szeroko pojętym „piractwem” staje się ważnym tematem i to właśnie mają nam uświadomić obchody tego Dnia. Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzimy od 2001 r. w dniu, kiedy powstała WIPO.

Zjednoczona Republika Tanzanii powstała z połączenia dwóch kolonii: niemieckiej Tanganiki i brytyjskiego Zanzibaru. Miało to miejsce dokładnie 26 kwietnia 1964 r. Obchodzony dziś Dzień Unii upamiętnia to wydarzenie

Hiszpańskie święto Fiesta del Arbol - Święto Drzew po raz pierwszy zostało zorganizowane w Barcelonie w 1899 r. Obchodzi się je w rocznicę (1895) posadzenia sosny przez króla Alfonsa.

Z ciekawostek:
26.04.1986 – miał miejsce wybuch elektrowni jądrowej w  Czarnobylu. Pogoda była wówczas równie piękna jak dziś i również był to weekend, dlatego tłumnie spędzaliśmy go na łonie natury. Później - równie tłumnie - staliśmy z dziećmi w przychodniach lekarskich, by podano im do picia płyn Lugola, mający (jak nam mówiono) ochronić je przed skutkami wybuchu. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ Związek Radziecki nabrał wówczas wody w usta i konsekwentnie zaprzeczał samemu wybuchowi, a władze PRLu chyba po raz pierwszy podjęły akcję w obronie własnych obywateli całkowicie wbrew zaleceniom „Wielkiego Brata”.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #40 dnia: 27 Kwiecień 2009, 04:46:44 »

27 kwietniaŚwiatowy Dzień Rysunku Graficznego nazywany też Światowym Dniem Projektowania Graficznego obchodzony jest w dniu założenia Icogardy -  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Projektowania Graficznego.  
Według Icogrady projektowanie graficzne jest „działaniem intelektualnym, technicznym i twórczym, skupiającym się nie tylko na tworzeniu obrazów, ale również na analizie, organizacji oraz metodach prezentacji wizualnej, służących rozwiązywaniu problemów w komunikowaniu. Komunikacja i informacja są kluczowe dla naszego życia, handlu, kultury czy sfery socjalnej. Zadaniem projektanta grafika jest zapewnienie prawidłowego rozwiązania każdego problemu z zakresu komunikacji wizualnej we wszystkich sektorach życia społecznego”.
I tyle…jak widać, niełatwa jest praca grafika.

Dzień Rewolucji Kwietniowej w Afganistanie obchodzony jest w rocznicę przewrotu wojskowego dokonanego przez radykalnych oficerów w afgańskiej stolicy (Kabul, 27 kwietnia 1978)

W RPA na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów po zakończeniu apartheidu w 1994 obchodzony jest Dzień Wolności.

Święto Niepodległości w Sierra Leone jest świętem narodowym obchodzonym na cześć zakończenia brytyjskiej administracji. Od 27 kwietnia 1961 r. Sierra Leone stało się suwerennym państwem zrzeszonym we Wspólnocie Państw Brytyjskich

Również w Togo, w rocznicę osiągnięcia w 1960 r. statusu suwerennego państwa obchodzone jest Święto Niepodległości.

Słowenia świętuje Dzień Oporu Przeciw Okupantom w rocznicę założenia Frontu Wyzwolenia przeciwko niemieckiej, włoskiej i węgierskiej okupacji Słowenii (1941). Jest to święto państwowe - wszystkie sklepy i urzędy są pozamykane.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Kwiecień 2009, 04:21:05 »

28 kwietniaŚwiatowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Dwie nazwy, ale święto właściwie jedno. Obchody pierwszego propagowane są przez ILO – Międzynarodową Organizację Pracy, drugiego zaś przez ITUC – Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych, a jego symbolem stała się zapalona świeczka - na znak pamięci o tych, którzy podczas pracy stracili życie.
Z założenia jest to nie tylko dzień pamięci o ofiarach i poszkodowanych, ale także dzień szeroko pojętej edukacji o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Podstawowym prawem człowieka jest ochrona zdrowia i życia, także w pracy. Tymczasem statystki opracowywane przez ILO są tragiczne. Wynika z nich, że przestrzeganie praw, nawet tych najistotniejszych z punktu widzenia człowieka, nie jest wcale rzeczą łatwą. Wg raportu ILO: co 15 sek. na świecie ulega wypadkowi przy pracy 160 pracowników i - statystycznie - jeden z nich ginie. To naprawdę przerażające, tym bardziej, że wielu wypadkom i chorobom zawodowym właściwie można zapobiec poprzez popularyzację wiedzy o sposobach ich eliminowania lub chociaż ograniczania.
Obchody Dnia mają długą tradycję. Pierwsze odbyły się w Kanadzie w 1989 r. W 1991 r. NSZZ "Solidarność" wystąpiła z inicjatywą, by uroczystości odbywały się także w Polsce. „Umiędzynarodowienie” nastąpiło w 1996 r. i wtedy po raz pierwszy zapalono świece pamięci. W 2001 r. – również po raz pierwszy oficjalnie uznała ten Dzień ILO, a w 1993 r. – decyzją Sejmu RP 28 kwietnia został ustanowiony w naszym kraju Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy . Odbywają się akcje edukacyjne, wystawy, seminaria, wykłady, uroczyste msze święte i akcje informacyjne.

Na Barbadosie świętuje się Dzień Bohaterów –dzień, obchodzony od 1998 r. upamiętniać ma dziesięciu patriotów, bohaterów narodowych, którzy szczególnie odznaczyli się w historii Barbadosu. Te 10 osób, pochodzących z różnych epok i działających w różnych dziedzinach życia to dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta: pedagodzy, politycy, lekarze, obrońcy praw człowieka, były niewolnik i metodystka. Każde z nich przyczyniło się w znaczący sposób do rozwoju wyspy. Uroczystości odbywają się na Placu Bohaterów, gdzie wystawiane są ich portrety.

Święto Bounty obchodzi się na wyspie Pitcairn w rocznicę wylądowania na niej w 1789 r. zbuntowanych marynarzy z brytyjskiej fregaty HMS Bounty. Wyspa jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii i mieszka na niej obecnie niewiele ponad 40 potomków dawnych buntowników. Mimo braku serwera internetowego, Pitcairneńczycy od 2000 r. posiadają własną domenę internetową  :komp: (.pn ), i nikt nie ma prawa jej używać bez zgody burmistrza Adamstown - jedynej miejscowości na wyspie.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #42 dnia: 29 Kwiecień 2009, 04:57:05 »

29 kwietniaMiędzynarodowy Dzień Tańca
Język tańca jest językiem uniwersalnym. Nie potrzebuje tłumaczy.
„Najpierw tańcz. Myśl później. Taka jest naturalna kolej rzeczy.” - powiedział kiedyś Samuel Beckett. Niekiedy warto kierować się takimi maksymami. Zwłaszcza dziś - w Światowym Dniu Tańca.
Słyszałam kiedyś, że chińscy adepci wojskowości, na pierwszym roku szkoły oficerskiej mają za zadanie uczyć się taktyki, tańca i poezji. Nie od dziś wiadomo, że poezja i taniec łagodzą obyczaje. „Taneczne” wprowadzenie w arkana taktyki może wydawać się nam śmieszne, ale jest w tym pewien sens. Pozwala zachować równowagę emocjonalną, daje odrobinę wytchnienia i pomaga w awansie społecznym rekrutów wywodzących się niejednokrotnie z nizin społecznych.
Święto tańca ustanowione zostało w 1982 roku, a datę wybrano na pamiątkę dnia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810). Rokrocznie odbywa się z tej okazji szereg imprez i spektakli, a jakaś znana osoba (co roku inna) związana z tańcem lub baletem ogłasza swoje przesłanie dla świata. W Polsce, Związek Artystów Scen Polskich przyznaje w tym dniu wybitnym tancerzom lub choreografom statuetki Terpsychory.

Dzień dla Darfuru zwany inaczej Światowym Dniem Solidarności z Ofiarami Ludobójstwa w Darfurze
Darfur to część Sudanu zamieszkała przez wiele grup wyznaniowych. Od ponad 100 lat prowadzone są tam wojny religijne i konflikty zbrojne o wodę pitną. Współcześnie, w wojnie domowej zwalczają się wzajemnie „czarne” Południe i islamska Północ. Mają miejsce brutalne czystki etniczne. Silniejsza jest strona arabska, popierana przez rząd. Uchodźcy schronili się w obozach przesiedleńczych. W nieludzkich warunkach żyje ponad 2,5 mln osób. Żyją jedynie dzięki pomocy humanitarnej. Konfliktu ciągle nie udaje się rozwiązać mimo zaangażowania Rady Bezpieczeństwa ONZ, Unii Europejskiej, Unii Afrykańskiej i USA – wszystkich razem i każdego z osobna. Któryś z przedstawicieli ONZ opisał to, co dzieje się w Darfurze jako "jeden z największych kryzysów humanitarnych". Mówi się też, że „Darfur to piekło na ziemi, największa katastrofa humanitarna naszych czasów, pierwsze ludobójstwo XXI wieku”.
W działalność charytatywna angażuje się wiele znanych osobistości oraz gwiazd muzyki i filmu. W ramach akcji Save Darfur brytyjski zespół Mattafix wypuścił na rynek charytatywny teledysk Living Darfur(http://www.youtube.com/watch?v=qQwCCm-H-sU) opowiadający o dramatycznej sytuacji w Sudanie. Nakręcono go w strefie działań wojennych, na granicy z Darfurem (we wschodnim Czadzie).  Wszystkie tantiemy ze sprzedaży i publikacji singla przekazywane są organizacjom pracującym na rzecz Darfuru.


W latach 1989-2006 obchodzony był w Japonii Narodowy Dzień Odpoczynku, zbliżony tematyką i formą obchodów do świąt celebrowanych w innych krajach jako Dzień Drzew (Arbor Day). Tutaj nosił on nazwę Dnia Zieleni. Wcześniej dzień ten świętowano jako Urodziny Cesarza, ponieważ właśnie w tym dniu urodził się cesarz Hirohito. Od 2007 r. Dzień Zieleni przeniesiono oficjalnie na 4 maja, a 29 kwietnia ponownie świętuje się Dzień Showa (czyli urodziny cesarza Hirohito)
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Kwiecień 2009, 04:47:28 »

30 kwietniaŚwiatowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci
Beztroski świat dzieciństwa nie zawsze taki jest, a i dzieci nie są własnością rodziców, chociaż dość długo tak właśnie uważano. Powszechne były zasady „dyscyplinowania” małego człowieka, żeby „poskromić jego złe skłonności”. Dopiero w XIX w. powstała pierwsza organizacja walcząca z przemocą wobec dzieci. Było to Towarzystwo Zapobiegania Cierpieniu Dzieci (1874). W 1946 r., kiedy amerykański radiolog opisał charakterystyczne obrażenia u niemowląt (złamania kości rąk i chroniczne krwiaki) po raz pierwszy pojawiło się określenie "syndrom bitego dziecka". Sprawą tą zajęto się jednak „na poważnie” dopiero po 15 latach organizując kongresy pediatryczne poświęcone temu tematowi. Na początku lat 80-tych zaczęto też zwracać uwagę na psychiczne maltretowanie dzieci. W 1981 powstał w Polsce założony przez prof. Marię Łopatkową Komitet Ochrony Praw Dziecka. W 1998 r. został zorganizowany w USA Dzień, w czasie którego próbowano przekonać rodziców i opiekunów, by zrezygnowali ze stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Od 2003 r. obchodzimy go i w naszym kraju.

Meksykański Dzień Dziecka obchodzony jest głównie w szkołach. Dzieciaki normalnie mają lekcje, ale w godzinach popołudniowych organizuje się dla nich specjalne gry i zabawy, z prezentami i niespodziankami. Tylko najmłodsi mogą bawić się calutki dzień. Jedną z tradycji tego dnia jest picie spienionej czekolady. W Meksyku czekoladową pianę wytwarza się już od XVIII w. przy pomocy specjalnej trzepaczki – molinillo. Dzieciaki trzymając ją oburącz i kręcąc do przodu i tyłu śpiewają coraz szybciej kolejne zwrotki rytmicznej piosenki o spienianiu czekolady:
Bate, bate, chocolate,
Tu nariz de cacahuate
Uno, dos, tres, CHO!
Uno, dos, tres, CO!
Uno, dos, tres, LA!
Uno, dos, tres, TE!
Chocolate, chocolate!
Bate, bate, bate, bate,
Bate, bate, CHOCOLATE!

W niektórych regionach kraju nazywany jest Dniem Małych Mułów- od sprzedawanych wtedy tradycyjnych zabawek – zrobionych ze słomy kukurydzianej, trawy, trzciny lub liści palmowych malutkich figurek mułów.

Luizjana - jeden ze stanów USA- świętuje Louisiana Purchase – dzień zakupu terytorium Luizjany od Napoleona 30 kwietnia 1803. Thomas Jefferson zapłacił za transakcję 80 mln franków: 60 - dla francuskiego rządu, a 20- dla francuskich obywateli mieszkających w Ameryce. Także 30 kwietnia, tyle że w 1812 r. – Luizjana została przyjęta do Unii jako 18 amerykański stan.

W Wietnamie obchodzony jest Dzień Zwycięstwa – w rocznicę zajęcia Sajgonu (3.04.1975) przez połączone siły Vietcongu  i wojsk Wietnamu Północnego.

Z kolei Holandia oraz Aruba (Samorządny kraj członkowski Królestwa Niderlandów) świętują rocznicę wstąpienia na tron królowej Beatrix (1980). Dzień Królowej (Koninginnedag) jest podobno dniem, w którym wszystko jest dozwolone.  :-P  Odbywają się występy i festyny, a w Amsterdamie można z tej okazji bez zezwolenia i płacenia podatków handlować, czym się da i gdzie się da. Miasto zamienia się w prawdziwy pchli targ.

A wieczorem rozpoczyna się jedna z najsłynniejszych magicznych nocy w roku – Noc Walpurgii, Carodejnice, Beltane, Rudemas, Wigilia Święta Majowego - wszystko jedno, jaką nazwę nosi, jest ona kojarzona w wielu mitologiach z nocą złych duchów i przeróżnej maści zjaw, demonów, widm i strachów, z czarownicami latającymi na miotłach, sabatem na górze Broken... Jest to noc, w czasie której toczyć się ma odwieczna walka zła, ciemności i chaosu z dobrem, światłem i porządkiem. O świcie, już 1 maja- w dniu boga Bela (stare druidzkie święto Beltaine)- zapalano nowe ognie, aby mogło powrócić odnowione królestwo jasności i Słońca.
Dziś trudno zauważyć latające wiedźmy czy inne złe moce. Nie trzeba ich już odpędzać specjalnymi obrzędami, bo prawdopodobnie wystraszyły się technologii. Ale z pewnością jest to niezła okazja do przewietrzenia płuc i spędzenia nocy przy ognisku.  ;muza;

Światowy Dzień Miast Bliźniaczych  =D>
Przysłowie mówi: Co dwie głowy, to nie jedna. Stąd pewnie wzięła się idea miast bliźniaczych (Town Twinning). Pierwsze oficjalne partnerstwo miast, między Klagenfurtem (Austria) i Wiesbaden (Niemcy), stało się faktem już w 1930 roku. Po II wojnie pomysł rozwijał się początkowo tylko w Europie, później trafił za ocean. Pierwsze "bliźniaki" powiązane międzykontynentalnym węzłem to Odessa i Vancouver (1944). Miasta bliźniacze współpracują ze sobą w każdej dziedzinie życia i  "dobierają się" na zasadzie pewnych podobieństw demograficznych, gospodarczych, bądź po prostu mają podobne nazwy. Nie ma konkretnych wytycznych, co do liczby partnerów. Miasto może mieć tyle siostrzanych miejscowości na całym świecie, na ile tylko ma ochotę. Specyfika kontaktów bliźniaczych polega na bezpośrednim zaangażowaniu mieszkańców, szkół, klubów, domów kultury itp. Organizowane są imprezy kulturalne, sportowe, promocyjne, wymiany szkolnych grup młodzieżowych, wyjazdy stażowe studentów, lekarzy, nauczycieli, radnych, rzemieślników i zespołów folklorystycznych.
Razem można więcej. Dlatego warto zainteresować się (chociażby z racji dzisiejszego święta), ile miast lub gmin partnerskich posiada nasza Mała Ojczyzna i zapamiętać przynajmniej ich nazwy.
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Maj 2009, 05:29:10 »

Początek maja to w wielu krajach czas cyklicznych imprez, często trwających nawet kilka dni i to wolnych od pracy. Nasza tegoroczna Majówka nie należy może do imponująco długich, ale zapowiada się ciekawie.
Majowych przysłów jest pod dostatkiem, ale większość dotyczy warunków  pogodowych. Mnie najbardziej spodobało się neutralne:
Boże daj, Boże daj, aby wiecznie trwał nam maj.  :poklo:

1 majaMiędzynarodowe Święto Pracy, Dzień Robotnika, Święto Sprzeciwu Ludzi Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy lub po prostu Pierwszy Maja – tyle nazw dla jednego święta! Obchodzi się je za to w wielu krajach na świecie i to już od 1892 r. Od 1955 r. jest to także wspomnienie świętego Józefa Robotnika. W tym właśnie roku papież Pius XII postanowił nadać temu świeckiemu świętu bardziej religijne znaczenie. Święty Józef to „wielozawodowy” patron. Wspomaga cieśli, kołodziei, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, wychowawców, podróżujących, grabarzy, wypędzonych, bezdomnych i umierających. Jest także wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych (zwłaszcza przy braku dachu nad głową).
W czasach komuny było to sztandarowe święto klasy robotniczej, a udział w pierwszomajowym pochodzie był obowiązkowy. Gdzieś tam po drodze zatraciła się chyba pierwotna idea święta i każdy kombinował, jakby tu urwać się z „obchodów”(choć bezpieczniej było zrobić to już po sprawdzeniu listy obecności).
Dziś manifestacje nie są już tak spektakularne. Większość z nas spędza ten dzień po prostu na łonie natury. Nie zaszkodzi jednak (nawet przy grillu) wznieść okrzyk:
Niech się święci Pierwszy Maja - święto Józefa Robotnika i Ludzi Pracy!

Ogólnopolskie Święto Kaszanki doskonale wpisuje się w obecne obchody Święta Majowego. Zamiast manifestacji i pochodów, spędzamy czas na grilowaniu kaszanki. Dobrze, jak pogoda przy tym dopisuje, choć i grzmot w maju nie szkodzi - sad wtedy dobrze obrodzi. Jak deszcz w maju to chleb w kraju (to oczywiście „pogodowe” przysłowia majowe)

Czesi, oprócz Święta Pracy, obchodzą też Dzień Miłości. Zgodnie z tradycją, pary składają kwiaty pod pomnikiem „poety miłości”, wybitnego przedstawiciela czeskiego romantyzmu - Karela Hynka Máchy w Pradze. Chętnie i również zgodnie z tradycją – całują się pod kwitnącym drzewem wiśni w pobliżu pomnika.

Na Hawajach obchodzony jest Dzień Lei (Lei Day). Lei to charakterystyczny wieniec lub girlanda, robiony najczęściej z kwiatów hibiscusa, noszony na szyi, kostce lub nadgarstku. Wieńce są tradycyjnie używane w celu powitania gości oraz w czasie specjalnych okazji. Pierwszym dniem, podczas którego wszystkich w Honolulu zachęcano do noszenia lei był 1 maja 1928. Od tej pory corocznie odbywają się konkursy na najpiękniejszy wieniec. Zwyczaj ofiarowywania oraz otrzymywania wieńców, przekazywany jest na Hawajach z pokolenia na pokolenie i nadal cieszy się olbrzymim powodzeniem.

Dzień Baciara świętowano we Lwowie po raz pierwszy w 2008 r., ale tak się spodobał, że wszedł już na stałe do lwowskich atrakcji. W miejsce dawnych szumnych obchodów pierwszomajowych postanowiono uhonorować tych, którzy nieodmiennie kojarzą się właśnie ze Lwowem. Wymyślono nawet hasło, żywcem zaczerpnięte z robotniczych tradycji: Baciary wszystkich krajów łączcie się!. Najbardziej znani baciarzy to oczywiście Szczepcio i Toncio, a słowo „baciar” pochodzi od węgierskiego betyar, co znaczy awanturnik, ulicznik. W tym roku organizatorzy zapewniają baciarskie karaoke i - dla chętnych - szkołę baciarskich tańców. Odbędą się koncerty baciarskich zespołów. Będą konkursy i poczęstunki dla gości. Wystąpią teatry „Serce baciara” i „Leopolis”. Oj, będzie się działo…i to – zupełnie jak w starej piosence – tylko we Lwowie  =D>

W wielu krajach obchodzone są święta państwowe bądź regionalne: w Indiach – Święto Stanu Maharashtra, w Kazachstanie –Dzień Jedności Ludu Kazaskiego, na Samoa – Dzień Ludu, a na Wyspach Marshalla Święto Konstytucji – w rocznicę proklamowania Republiki Wysp Marshalla (1.05.1979); jednocześnie jest to dzień wejścia w życie konstytucji.

Dzień Lojalności (Loyalty Day) to amerykańskie święto i obchodzone jest iście po amerykańsku, czyli z paradami weteranów i koncertami orkiestr wojskowych. Pierwszy raz zorganizowano je w 1921 r. jako przeciwwagę dla komunistycznego święta robotniczego. W 1958 r. Kongres wprowadził ten dzień na stałe do amerykańskiego kalendarza, a w 2007 r., zgodnie z deklaracją Kongresu oraz swoich poprzedników, prezydent Bush oficjalnie ogłosił 1 maja Dniem Lojalności wobec USA i uznania cywilizacyjnego dorobku Ameryki.

Dzisiejszy dzień jest też pierwszym piątkiem maja, a tego właśnie dnia obchodzi się zwariowany Dzień bez Spodni. Świętują wprawdzie głównie studenci, bo szanującemu się biznesmenowi nie wypada przyjść do pracy w bokserkach, slipach czy kąpielówkach, a podobno i panie nie są ze świętowania zwolnione  :oops: i nie mogą zasłaniać się możliwością założenia spódnicy. Nie jest to wcale dzień promujący niemoralne zachowanie, ale – gdyby tak producenci bielizny „podchwycili temat” – może być bardzo zabawny i kolorowy. Byle tylko pogoda dopisała! Ponoć chodzenie po ulicach w bieliźnie zapoczątkowali wielcy hollywoodzcy aktorzy i producenci filmowi, którzy protestując przeciwko ograniczającym sztukę filmową konwencjom, pewnego dnia zaczęli w miejscach publicznych paradować w, nazwijmy to „niekompletnych” strojach.

Już całe pięć lat jesteśmy w Unii Europejskiej
Mimo obaw większości z nas, dokładnie 5 lat temu – 1 maja 2004 r. - Polska została członkiem Unii Europejskiej. Dziś, podróżując swobodnie po większości krajów europejskich zapomnieliśmy już o konieczności posiadania paszportów, o kolejkach w celu wyrobienia wiz. Bez specjalnych problemów możemy mieszkać i pracować tam, gdzie skieruje nas „interes życiowy”. A w myśl maksymy „Nec Herkules contra plures” powinniśmy przynajmniej czuć się bezpieczniej. W końcu „ I Herkules d*a, kiedy ludzi kupa”.  :P
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 25   Do góry