Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: [1] 2 3 ... 25   Do dołu

Autor Wątek: Kalendarz świąt wszelakich  (Przeczytany 415336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
Kalendarz świąt wszelakich
« dnia: 18 Marzec 2009, 15:31:06 »

Kalendarz świąt nietypowych jest bardzo barwny. Okazuje się, że każdy powód jest dobry do celebrowania.

Dzisiaj - 18 marca - świętujemy Światowy Dzień Słońca i  Europejski Dzień Mózgu.

Światowy Dzień Słońca (właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca) – z jego ustanowieniem nosiły się Agencje Kosmiczne już w 2000 r., ale po raz pierwszy obchodzony był w r. 2007 . Głównym celem obchodów jest upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi. O jego wpływie na klan Kielaków (i nie tylko) bardzo ładnie napisał Marek w „kąciku dobrych życzeń”. Zapraszam do przeczytania.

Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest już od lat 90. XX wieku i w tym właśnie dniu organizowane są konferencje i prezentacje dotyczące mózgu, układu nerwowego i chorób z nimi związanych. My możemy pokusić się o własną interpretację święta:
Już nasi przodkowie wiedzieli, że „bezczynny mózg jest warsztatem diabła", a współcześni naukowcy uważają, iż wykorzystujemy zaledwie 10% jego możliwości i w dodatku codziennie wykonywane przez nas rutynowe czynności tylko go rozleniwiają… Wskazane jest z pewnością dostarczanie mu intensywnych bodźców, dlatego - drodzy członkowie wielkiego klanu Kielaków - jeżeli nie chcemy, żeby pozostał po nas, jak pisał Marek :
Cytuj
„jedynie krótki wpis w księgach metrykalnych”
Dopingujmy nasze mózgi  do wysiłku!
 Szperajmy w rodzinnych szufladach i starych albumach!
 Spisujmy wspomnienia!
 Spotykajmy się wspólnie na naszych Zjazdach!
 Działajmy!
Wtedy na pewno nie zostanie po nas tylko westchnienie.

dziś także świętowany jest w Nigerii Dzień Matki, a na Arubie od 1976 r. obchodzone jest Święto Hymnu i Flagi Narodowej.

Białoruś świętuje Dzień Wojsk Wewnętrznych (utworzonych 18.3.1918 r.), a świat – mniej lub bardziej oficjalnie świętuje Dzień Komuny Paryskiej.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2010, 20:44:40 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2009, 05:22:30 »

19 marca

Święty Józef kiwnie brodą, pójdzie zima razem z wodą.
Święty Józef pogodny, będzie roczek dorodny.
Święty Józef wiezie trawy wózek, ale czasem smuci, bo śniegiem przyrzuci
.


 Dzień Wędkarza   ;ryba;
Mówi się, że jest wśród świętych jeden, który szczególnie pamięta o wędkarzach. To św. Piotr, powołany przez Jezusa, aby„być rybakiem wśród ludzi”. Dzień patrona przypada wprawdzie 24 czerwca, ale skoro Święty czuwa cały czas O:) wędkarze, z właściwą sobie fantazją, wybrali inną datę na obchody. 19 marca 1950 roku powstał Polski Związek Wędkarski, a więc w roku 2008  (na pamiątkę 50 rocznicy utworzenia PZW) Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZW ustanowił na uciechę wszystkim moczykijom Dzień Wędkarza.
Myślę - jako żona wędkarza (chociaż ostatnio mało praktykującego) - że dzień ten może być z powodzeniem świętem nas wszystkich, świętem czystego środowiska i budzącej się do życia przyrody, ale także świętem  nowej dyscypliny, jaka ostatnio wyłania się w tej dziedzinie sportowych dokonań. Wydaje mi się, że oprócz wędkarstwa muchowego, czy spiningowania, doskonale rozwija nam się wędkarstwo genealogiczne. I to dopiero jest survival!   :-P  
I myślę też, że wcale niemało wśród nas jest wędkarzy; takich, którzy łowią informacje w archiwach i kancelariach; i takich, którzy zarzucają przynętę i potem krążą, krążą, krążą tak długo, aż…zdobędą wreszcie pożądane fotki, czy inne rodowe artefakty.

Niech żyje Dzień Wędkarza! =D>

19 marca 1238 r. światło dzienne ujrzała pierwsza pisemna wzmianka o Kaszubach. Papież Grzegorz IX nazwał wówczas Barnima I Księciem Słowian i Kaszub. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2006 r. obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów.

 :smil473c2cbf1896b: Uwaga, uwaga!!!!! Wszystkim Kielakom i Kielakopochodnym, którzy pozostają jeszcze w stanie wolnym (a są już w wieku zwanym „odpowiednim”) przypominam – dziś także świętujemy Dzień Oświadczyn!

W Rosji obchodzony jest Dzień Marynarki Podwodnej  .
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2010, 12:30:27 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2009, 05:55:49 »

20 marca
Motto
Od dnia dwudziestego marca zagrzewa słońce nawet starca

Obchodzimy dziś  :hmm2:

Światowy Dzień Opowiadaczy – fajne święto poświęcone wszelkim bajarzom i bardom, czyli ludziom uwielbiającym opowiadać historie duże i małe.

Międzynarodowy Dzień Astrologii.
W tym roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca o godzinie 12:44 czasu polskiego. Ponieważ ma to miejsce w chwili, kiedy słońce przekracza równik, witamy ją corocznie, ale o różnych porach. I tak: w 2007 roku przyszła 21 marca 7 minut po północy, a w 2008 roku - 20 marca punktualnie o 6:48. Umownie przyjęto jednak, że właśnie 20 marca Słońce zaczyna wchodzić w znak Barana i rozpoczyna się Nowy Rok Astrologiczny. Narodziny to zawsze wielkie wydarzenie, więc i tę okazję należało uczcić ogłaszając ten dzień Międzynarodowym Dniem Astrologii, tym bardziej, że z dawien dawna astrologia uważana była za „naukę królewską”. Etat astrologa bywał ongiś jednym z najlepiej opłacanych (ale też dość niebezpiecznych) zajęć. Współcześnie astrologia bywa uważana za pseudonaukę, co jednak nie umniejsza jej popularności. Jak mówi stare przysłowie„ każdy ma swoją gwiazdę, pod którą się rodzi”, a „komu księżyc świeci, temu i gwiazdy błyszczą”.
W naszym „Drzewie”, w zakładce „Raporty” można przeczytać charakterystyki poszczególnych znaków zodiaku i przyjrzeć się statystyce  ich występowania w naszym Rodzie. Nie jest to statystyka kompletna, ponieważ obejmuje tylko osoby, których data urodzin jest nam znana, ale i tak widać, że najwięcej wśród nas Koziorożców- odznaczających się komunikatywnością, dyplomacją i rozsądkiem, oraz pewnych siebie, „magnetycznych” Lwów. To pewnie dlatego tak skutecznie udaje się nam organizować rodowe spotkania i dobrze się bawić we własnym towarzystwie

Międzynarodowy Dzień Frankofonii
Można by go właściwie podsumować jednym ze starych przysłów: „Co Francuz wymyśli, Niemiec zrobi, Żyd sprzeda, a Polak głupi wszystko kupi”. Ale jest to całkiem sympatyczne święto, które w kilku słowach można określić, jako „uczta dla ducha i brzucha”. Podczas obchodów można pogłębić swoją wiedzę o francuskiej kulturze, kuchni, modzie, nauce, itd. Słowo „frankofonia” narodziło się w 1880 r. jako określenie wspólnoty ludzi i państw posługujących się językiem francuskim.  Międzynarodowa Organizacja Frankofonii skupia 53 państwa i 10 członków obserwatorów (Polska jest obserwatorem od 1997 r). Tylko (aż?) w 29 krajach język francuski ma status języka oficjalnego.
Niestety, wyszukiwarki nazwisk we Francji nie wykazują, by ktoś z naszego rodu zagrzał tam miejsca. W latach 1891-1966 odnotowany jest tylko 1 (słownie jeden) Kielak. A szkoda  :-(

Światowy Dzień Bez Mięsa
Czyli Dzień Zielonej Diety. Obchodzony jest od 1985 r. Z założenia właściwie słuszny i współczujący. Propaguje wegetarianizm, a w każdym razie zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia, oraz szeroko pojętą ekologię. Nie od dziś wiadomo, że „I najlepsze potrafi się przejeść”. W tym dniu urządzane są pogadanki, prelekcje i degustacje wegetariańskich potraw. Na pewno nie zaszkodzi zapoznać się bliżej z tematem, ale warto też - stosownie do przysłowia „Bo to zawsze jest najgłupsze, jak się kto przy czym uprze”- zachować umiar w ocenie.

Międzynarodowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży.
Polski Wortal teatralny www.e-teatr.pl  podaje: „Od jakiegoś czasu władze Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ postanowiły wyodrębnić święto teatru dla dzieci i młodzieży i obchodzić je tydzień wcześniej, niż Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli 20 marca.
W tym roku napisanie orędzia powierzono Roberto Frabettiemu, twórcy i propagatorowi od ponad już 20 lat teatru dla dzieci 0-3 lat (często na widowni znajdują się matki z 8-10 miesięcznymi niemowlakami). W Polsce ten ruch zapoczątkowano w Centrum Sztuki Dziecka w 2006 roku. Powstało kilka interesujących propozycji m.in. Studia Teatralnego BLUM, Roberta Jarosza, a ostatnio warszawskiej Lalki (głośne już "Tygryski").”  

 ;muza;

Blondynki już w tym roku pozdrawialiśmy – i to, że tak powiem, wszechświatowo. Dziś za to mamy Dzień Pozdrawiania Blondynów –także Światowy, żeby przypadkiem nie czuli się dyskryminowani. No to w związku z tą dyskryminacją przytoczę też jeden z dowcipów o…blondynach
:lol::
Przychodzi blondyn do kwiaciarni z zamiarem zakupu wiązanki dla swojej nowej dziewczyny.
- Co Pani mi doradzi? - pyta kwiaciarki
- Ooo, to zależy. Kwiat może wiele powiedzieć, np. róża majowa oznacza, że ma Pan na myśli romantyczne wieczory; alpejski fiołek mówi o tym, że chce się Pan z nią wybrać na weekend w góry, a stokrotki wskazują na to, że ma Pan chęć na wędrówkę po łące...
- Hm, a czy ma Pani kwiatek, który owady najbardziej lubią zapylać?


Jest jeszcze jedno święto, wprawdzie nieformalne, ale ulubione przez sympatyków darta. Jest to Dzień Dartera. Obchodzi się je właśnie dzisiaj, ponieważ…do gry w darta wystarczą tylko 3 lotki, a tarcza zawiera 20 ponumerowanych pól. Mało tego – najbardziej punktowane jest pole z nr 20 i przy odrobinie szczęścia gracz może podbić swoją punktację nawet 3-krotnie.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2010, 12:49:42 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Marzec 2009, 00:01:29 »

21 marca

Oj, dzisiaj jest mnóstwo okazji do celebrowania!  :564:

Po pierwsze mamy Święto Wiosny!
Czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, bo astronomiczną powitaliśmy już wczoraj. Kojarzy się nam głównie z topieniem Marzanny, ale jest przecież symbolem odradzającego się nowego życia, ba nawet symbolem miłości. Takie nasze słowiańskie Walentynki  ;-)

Jare Święto
Starosłowiańskie, etniczne święto pochodzące jeszcze z czasów pogańskich. Obchodzone jest dziś przez nieliczną garstkę rodzimowierców słowiańskich. Przypada na równonoc wiosenną lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca. Towarzyszą mu barwne i magiczne obrzędy, mające zapewnić urodzaj i powodzenie na cały, rozpoczynający się wiosną rok. Niektóre z nich ( topienie Marzanny) znane i praktykowane są do dzisiaj. Pozostałe –np. malowanie jajek, Śmigus i Dyngus (dziś połączone w jeden śmingus-dyngus) „przesunęły się” nieco w czasie i weszły w obrzędowość wielkanocną.

Dzień Wierzby :spok:
Wierzba jest od dawna charakterystycznym elementem naszego, zwłaszcza mazowieckiego krajobrazu. Pisali o niej poeci, przenosili na płótno malarze…a dziś… dziś jej sytuacja nie wygląda najlepiej. Dlatego w tym święcie chodzi właśnie o to, by wierzba pozostała nadal symbolem i cieszyła nasze oczy wśród „pięknych okoliczności przyrody”. Właśnie 21 marca przeprowadzana jest często akcja sadzenia wierzby, co jest niezłym pomysłem na edukację ekologiczną i zaangażowanie młodzieży, uchylającej się w tym dniu od zajęć szkolnych

Dzień Wagarowicza :lol:
Kiedyś nieformalne, dziś coraz bardziej oficjalne święto przypadające wtedy, gdy 21 marca powinien być normalnym dniem nauki. Młodzież szkolna nagminnie skrzykiwała się do wagarowania. „Jak głowa głupia, to i nogom źle” - w trosce o uczniowskie głowy i nogi, szkoły zaczęły więc organizować w tym dniu wyjścia do kina, teatru, muzeum, a nawet wyjazdy na wycieczki, albo chociaż konkursy lub akademie. Wszystko po to, by młodzież spędzała ten dzień w radosnym nastroju i „naładowała akumulatory” na dalsze dni nauki.

Światowy Dzień Poezji :jank:
Wiosna zawsze była inspiracją poetów, nic więc dziwnego, że dzień, w którym się ona budzi, wybrano też na obchody tak pięknego święta. Powstało z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 r., a dla jego uczczenia wszędzie na świecie organizowane są festiwale i konkursy poetyckie.

Kurdyjski Nowy Rok (Newroz, Nauroz)
Prawie 40-milionowy naród kurdyjski nie ma własnego państwa. Zamieszkuje krainę podzieloną pomiędzy Iran, Irak, Turcję i Syrię. Co roku, od ponad 2 tysięcy lat, właśnie w pierwszy dzień wiosny, hucznie i uroczyście, w odświętnych strojach i w duchu zabawy Kurdowie celebrują największe swoje święto. „Newroz”- to po kurdyjsku „nowy dzień”.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Nie ma już nic wspólnego z radosnymi obchodami. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę wydarzeń z roku 1960. 21 marca tego właśnie roku, południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji w Sharpeville. Jest to dzień, w którym szczególnie wiele mówi się o tolerancji wobec wszelkich ras, kultur i wyznań.

Światowy Dzień Lalkarza obchodzony jest od 2003 r. wśród miłośników tej dziedziny sztuki i nie tylko. Świat teatrów lalkowych, to zgodnie ze stwierdzeniem hinduskiego znawcę Kapili Vatsyayana niewinność, czystość i bezpośredniość dzieciństwa połączona z mądrością filozofa, a chwila, w której lalki ożywają na scenie ma w sobie coś zaczarowanego.  

Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest od 2006 r. Zespół Downa, czyli trisomia 21 – to jeden z najbardziej znanych zespołów wad wrodzonych, występujących 1 na 800-1000 urodzeń. Obchodzony jest dzisiaj, ponieważ data 21.3 - odpowiada i genowi 21 i trisomii.

W Tunezji obchodzony jest dzisiaj Dzień Młodzieży, a w Egipcie, Jordanii, Libanie, Syrii i Jemenie – Dzień Matki

Lesotho obchodzi Arbor Day – Święto Sadzenia Drzew, za to włoskie Święto Drzewa obchodzone jest już od 1898 r.


Jeśli pominęłam któreś ze świąt- proszę o informację  :buzka:
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2010, 22:03:24 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marzec 2009, 07:10:23 »

22 marca

Dzień Ochrony Bałtyku
Żyjemy w jednym z krajów nadbałtyckich, więc jest to poniekąd i nasz problem. Wprawdzie nasz Ród korzenie posiada mazowieckie, ale poszczególne gałązki dotarły już nie tylko nad Bałtyk i rzeki transgraniczne; próbują także zazielenić się w ościennych państwach (niektórym się udało!). Ba, wypuszczają zwiadowców na inne kontynenty! Patrząc na to z perspektywy czasu – zdaje się, ze z czasem i nas dotyczyć zacznie problematyka nie tylko ochrony naszego morza, ale i Światowego Dnia Wody. Szkoda, że w „Statystykach” nie ma takiej pozycji, jak „dzietność”. Wtedy łatwo zauważylibyśmy, że Ród Kielaków (przynajmniej kiedyś) intensywnie dążył do opanowania najbliższych okolic. Nasi przodkowie mieli po kilkanaścioro dzieci
Ale do rzeczy, czyli…do dzisiejszych obchodów. Na stronie fundacji www.naszaziemia.pl/ podane są suche fakty, z których może nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Oto i one: „Do Bałtyku trafiają ścieki komunalne, zanieczyszczenia przemysłowe, nawozy chemiczne, pestycydy i herbicydy, detergenty, skażenia wynikłe z zaśmiecenia z powierzchni 1.700.000 km2, zamieszkałej przez około 80 milionów osób! Trafiają także miliony litrów ścieków ze statków pasażerskich (chociaż, zgodnie z prawem, powinny trafiać do portowych oczyszczalni). Plaże przypominają wysypiska śmieci czy gigantyczne popielniczki. Bałtyk jest zanieczyszczony i zagrożony także z innych powodów, m.in. pozostałościami broni (w tym broni chemicznej) po II wojnie światowej, wyciekami paliwa z wraków oraz zerwanymi sieciami rybackimi, w które łapią się ryby, ptaki i ssaki morskie, a także, niestety, płetwonurkowie.  Już około 10 procent powierzchni dna to pustynie morskie (obszary bez życia), a w ciągu 25-30 lat może dojść do całkowitego zniszczenia życia w tym morzu”.
Żeby uświadomić to wszystko ludziom zamieszkującym państwa bałtyckie - wymyślono właśnie takie święto.

Międzynarodowy Dzień Wody
Ustanowiony został na mocy rezolucji ONZ w roku 1992 i powstał po to, by zwrócić uwagę świata na problem gospodarowania wodą pitną. Celem święta jest uświadomienie ludzkości, jak cennym bogactwem jest woda, która pokrywa ponad 70% powierzchni Ziemi, stanowi prawie 70 % masy ciała dorosłego człowieka, a ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu niej. Co roku obchody przeprowadzane są pod innym hasłem. W tym roku motywem przewodnim są wody transgraniczne i hasło „wspólna woda- wspólne możliwości”, ale też uświadomienie wszystkim, że zanieczyszczając własną rzekę graniczną - zanieczyszczamy równocześnie wodę krajowi z nami sąsiadującemu i przyczyniamy się do degradacji środowiska.

Hinduski Nowy Rok :bib: (czy wiadomo coś komu o Kielakach w Indiach?)
Mnogość systemów liczenia czasu w Indiach powoduje, że normalnemu Europejczykowi naprawdę trudno się w tym wszystkim odnaleźć. W niektórych rejonach Indii Nowy Rok obchodzony jest np. 26 października. Nieco ponad 50 lat temu utworzono więc specjalny komitet do spraw reformy kalendarza. Efektem jego prac stał się nowy, urzędowy kalendarz hinduski (nazywany też kalendarzem Shaka) i stosowany równolegle do kalendarza gregoriańskiego. Oficjalnie kalendarz narodowy wprowadzono 1 Chaitra 1879 ery Shaka, czyli 22 marca 1957 roku. Obojętnie kiedy święto jest obchodzone - zawsze celebruje się je bardzo uroczyście i z fanfarami. Zawsze też po rytualnej kąpieli i modlitwach tradycja nakazuje spróbować specjalnej mieszanki sześciu smaków jako symbolu przyjemności i cierpienia w życiu, które muszą być przyjęte ze spokojem umysłu. W skład tej mieszanki wchodzą pąki Neem (gorzkie), cukier, niedojrzałe mango (cierpkie), sok z tamaryndy (kwaśny), sól, zielona papryka (ostra).

Dzień Emancypacji :buzka:
Obchodzony jest w Portoryko (wyspiarskie państewko w Ameryce Środkowej, tam nas chyba jeszcze nie zaniosło  8-) ?).
U nas podobno od dawna już panuje emancypacja, chociaż niektórzy nadal uważają, że kobiecie bez fartucha, to jak krowie bez ogona :-o co jest oczywistą hipokryzją. Ja tam uważam ( i pewnie inne Panie mnie poprą), że do pracy są zwykłe dzionki, a niedziele dla małżonki, i przysłowie to niniejszym czynię mottem całego dzisiejszego dnia. Zwłaszcza, że dziś jest niedziela. :-D
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2009, 05:52:48 »

23 marca

Światowy Dzień Meteorologii i Pogody  g:hmm
Upamiętnia wejście w życie w 1950 r. konwencji powołującej Światową Organizację Meteorologiczną WMO. WMO kontynuuje działalność Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (IMO) powstałej w 1873 roku.
W ostatnich dziesięcioleciach niezmiernie szybko rozwijał się przemysł, technika, transport. Wszystko to doprowadziło do znacznych zmian klimatycznych. Wszędzie na świecie nasiliły się huragany, ulewne deszcze, katastrofalne opady śniegu, lawiny błotne, powodzie, susze, osuwiska…
Wobec tak poważnych zagrożeń szczególnie ważne stają się międzynarodowe działania w celu ustabilizowania klimatu na Ziemi i uświadomienie ludziom, że meteorologia to nie tylko stwierdzenie typu: Będzie pogoda, jak się nie poleje z nieba woda, ale także tworzenie systemów wczesnego ostrzegania przed kataklizmami. I to główny powód, dla którego obchodzimy Dzień Meteorologii.

Światowy Dzień Lasu
Wśród przysłów ludowych natknęłam się na takie: co ma Bóg dać w lesie, to i do domu przyniesie. Pewnie dlatego wśród najczęściej obchodzonych w naszym kraju świąt jest Święto Lasu.  ;-) W naszym rodzimym kalendarzu znajduje się ono prawie tak często, jak imieniny Marii. Niemal we wszystkich miesiącach, począwszy od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni można natknąć się na wzmianki o obchodach (tyle, że w różnych częściach kraju). A mówi się, że Polacy nie potrafią się bawić.
Dziś obchodzimy jednak, ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Lasu – dzień globalnej edukacji ekologicznej w zakresie ochrony obszarów leśnych na świecie, w którym między innymi chodzi o uświadomienie, jak bardzo kurczy się co roku mapa naturalnych drzewostanów.
Mieszkam w takiej części kraju, gdzie lasów i jezior mamy pod dostatkiem (i wcale nie są to Mazury), ale obecnie obszary leśne w Polsce zajmują niecałe 30% jej powierzchni i głowę dam, że o pojęciu deforestacja mało kto słyszał.
(deforestacja- to po prostu „wylesianie” -  zmniejszanie obszarów leśnych wskutek nadmiernej działalności człowieka)
Ps. Dodam jeszcze, że w naszej rzeczywistości istnieje takie potoczne określenie, jak święto lasu – nie jest to święto w jakikolwiek sposób umieszczone w kalendarzu; oznacza po prostu dzień, w którym zdarza się coś wyjątkowego, zwłaszcza kiedy ktoś jest wyjątkowo życzliwy, uprzejmy, pomocny dla innych.

Dzień Windy  
Winda ma dzisiaj urodziny. I to już 152!  ((br)) (tak, tak, to nie pomyłka; słownie: sto pięćdziesiąte drugie urodziny). Narodziła się 23.03.1857 r., a wyglądało to pokrótce tak: w XIX w istniały już proste dźwigi lub wyciągi złożone z platformy, podnoszonej za pomocą lin sunących po krążkach. W razie zerwania liny pasażerowie runęliby w dół, w związku z czym dźwigów takich używano wyłącznie do wciągania towarów. Amerykański mechanik- Elisha Graves Otis- postanowił wykorzystać mechanizm zapadkowy, który "łapał" klatkę windy w przypadku urwania się liny. Zainstalował próbny dźwig osobowy na stoisku nowojorskiej wystawy przemysłowej w 1854 roku. Kiedy zebrała się wystarczająco duża publiczność, wszedł do windy i poprosił o przecięcie liny. Dźwig opuścił się zaledwie o kilkanaście centymetrów, ale właśnie tak narodziły się bezpieczne windy.
Nasza droga jubilatka nie ma wcale łatwego życia. Mimo, że już jest leciwa- nikt nie zamierza jej oszczędzać i musi przez calutką dobę dźwigać bez wytchnienia leniwych ludzi, a niejednokrotnie na dodatek ciężkie sprzęty. Bądźmy więc dla niej mili dzisiejszego dnia i przejdźmy się po schodach.

W 2000 r. prezydenckim dekretem ustanowiony został Dzień Kultury i Sztuki Ludowej Ukrainy.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Dla zilustrowania tego święta powinno wystarczyć dobrze znane historyczne przysłowie: Polak, Węgier -  dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.
Dodam tylko, że 12 marca 2007 parlament węgierski przyjął jednogłośnie deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a 16 marca tegoż roku- analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm.
A więc…do szklanek Bracia Rodacy !
 :564:
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2010, 22:11:01 wysłana przez Maria Jolanta »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Marzec 2009, 05:43:47 »

24 marca

Niedziela Palmowa (2010)
W tradycji ludowej nazywana Kwietną, Wierzbną lub Letnią Niedzielą jest ruchomym świętem chrześcijańskim rozpoczynającym Wielki Tydzień, jaki został jeszcze do Wielkanocy. Obchodzona jest na pamiątkę wjazdu do Jerozolimy Jezusa, witanego przez tłum machający palmowymi gałązkami. Atrybutem święta są palmy, często wykonywane własnoręcznie z suszonych i bibułkowych kwiatków, wstążek, kolorowych traw, oraz gałązek wierzbowych, brzozowych, lub innych zimozielonych. Od tych wierzbowych, pokrytych baziami gałązek, które w naszym kraju zastępowały gałęzie palmy, nosiła właśnie nazwę Wierzbowej Niedzieli, a „Kwietna” – bo najczęściej obchodzona w kwietniu.
Zwyczaj święcenia palm sięga średniowiecza (XI w.), ale procesje palmowe odbywały się już w wieku IV n.e. Palmom przypisywano magiczną moc. W myśl przysłowia: z Niedzieli Palmowej garść wierzbowych witek, od złego uchroni cały twój dobytek - poświęcone palmy chroniły dom przed złem, aż do ich spalenia w przyszłym roku. Popiół z nich miał zapewnić urodzaj, dlatego rozsypywano go po polach. Palmami uderzano krowy, aby dawały dużo mleka i inne zwierzęta domowe, aby były zdrowe. Pojedyncze bazie z palmy wielkanocnej chronić miały (po połknięciu) przed chorobami gardła, dlatego często dawano je dzieciom. Były też czasy, kiedy cały tydzień przed Palmową Niedzielą wiejskie gospodynie zaprzestawały (pod groźbą sprowadzenia suszy na całą wieś) pieczenia chleba. Nie wolno było tego robić aż do Wielkiego Tygodnia, a karą za nieprzestrzeganie zakazu (i jednocześnie jedyną radą, by odwrócić „złe”) było wrzucenie nieroztropnej gospodyni do rzeki lub jeziora i to wraz z garnkami.
Chociaż dzisiaj najczęściej kupujemy je w sklepach, to jednak w wielu regionach kraju odbywają się w Palmową Niedzielę konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą, zrobioną oczywiście własnoręcznie palmę.
Na zakończenie garść przysłów:
W Niedzielę Kwietną dzień jasny jest to dla lata znak krasny.
Jeżeli Kwietna Niedziela sucha- rok cały mokry; jeżeli mokra – rok suchy.
Pogoda na Kwietną Niedzielę, wróży urodzaju wiele
Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły i sieci.

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą
Wydaje się nam, że problem gruźlicy już nas nie dotyczy, a sama gruźlica kojarzy się najczęściej z galopującymi suchotami i jakimiś bliżej nie określonymi przodkami, którzy mogli się z „tym” zetknąć. Tymczasem, mimo, że lekarstwo na nią znane jest już od 1882 r.- ciągle jeszcze zbiera znaczne żniwo i niejednokrotnie rozpoznaje się ją tylko przypadkowo. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem wiedzy na temat zakażania się gruźlicą, oraz brakiem odpowiedniej profilaktyki. Na gruźlicę choruje 1/3 ludności świata, a prątek atakuje także w Polsce. Stąd właśnie wzięła się idea „Dnia Walki z Gruźlicą”. Obchody polegają głównie na organizowaniu konferencji dotyczących gruźlicy i różnych akcji profilaktycznych.

Narodowy Dzień Życia
Został ustanowiony przez Sejm RP w 2004. Z woli Parlamentarzystów dzień ten ma co roku skłaniać nas do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę i budowanie szacunku dla życia. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Stawiam na rodzinę!” I- jak podają media- Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych.
Oglądając nasze Drzewa, pod którymi robimy sobie corocznie zdjęcia podczas trwania Zjazdu – widać wyraźnie, że Kielakowie postawili na rodzinę. I tak trzymać!
A przy okazji nie zawadzi zapamiętać: Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie.

Święto Rewolucji Narodowej obchodzone jest dziś w Kirgistanie na cześć Tulipanowej Rewolucji z 2005 r., która doprowadziła do obalenia prezydenta.

Komajedzica   :-o  :-D
Ta dziwna dziś nazwa pochodzi od spożywania potrawy zwanej „komą”. Było to ludowe święto, niemal zupełnie już zapomniane, znane w dawnej Polsce Kresowej i na Białorusi. Świętowane w przeddzień Zwiastowania, ściśle związane z obrzędowością ludową i zapomnianym już przysłowiem: Na Zwiastowanie niedźwiedź wstanie. Świętowanie polegało na przygotowaniu specjalnego „niedźwiedziego” menu, mającego zapewnić spożywającym potrawy- „niedźwiedzią siłę” i witalność na cały rok. Były to: suszona rzepa (misie miały żywić się roślinami), kisiel owsiany (owies podobno również był misiowym przysmakiem) i „koma” od której święto wzięło swoją nazwę, czyli ulepiona z rozgniecionego grochu kluska. Po zjedzeniu należało położyć się na ziemi i-naśladując leniwe ruchy budzącego się niedźwiedzia-powoli przewracać się z boku na bok. Miało to w magiczny sposób pomóc niedźwiedziowi w pobudce z długiego zimowego snu.
Może to stąd bierze swój początek znana wszystkim dziecięca piosenka „Stary niedźwiedź mocno śpi”? Gdyby tak reaktywować święto (np. na IV Zjeździe)- miałyby dzieciaki sporo zabawy. Problem mógłby być jedynie z „misiowymi” potrawami.  :smie:
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:22:08 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2009, 05:40:23 »

25 marca

Wielki Poniedziałek (2013)
Nie wyróżnia się specjalnie obrzędami liturgicznymi, rozpoczyna za to tydzień generalnych porządków, bo „Wielkanoc nie może zastać starych śmieci.”
Jest jednak taki jeden kraj na Ziemi, gdzie w przedwielkanocny poniedziałek odbywa się bardzo ważna uroczystość i czeka się na nią cały rok. Do stolicy Peru - Cuzco- ściągają tłumy wiernych, by wziąć udział w procesji ku czci Senora de Los Temblores (Pana od Trzęsień Ziemi) „Gazeta Wyborcza” tak swego czasu opisywała to wydarzenie: „Trzęsienie ziemi 31 marca 1650 r. spowodowało, że z rozkwitającego hiszpańskiego miasta pozostały jedynie inkaskie fundamenty. Tylko te misternie ociosane kamienie złożone w specjalny sposób, niczym puzzle, jako jedyne oparły się niszczącej sile przyrody. Kościół przypisał katastrofę grzechom i oddawaniu czci bałwanom i by uzyskać dla miasta rozgrzeszenie, wystawiono z katedry rzeźbę ukrzyżowanego Czarnego Chrystusa. Wśród wstrząsów uczestnicy procesji wznosili głośne błagania. I wszystko ustało. "To cud!" - wołali ludzie. Od tego czasu figurę nazywano Senor de Los Temblores lub Taitacha. Na pamiątkę cudownego ocalenia procesja odbywała się co roku 31 marca, później przeniesiono ją na Wielki Poniedziałek. W 1950 r., kiedy znowu zatrzęsła się ziemia, przez trzy dni figura stała przed katedrą na Plaza de Armas, a ludzie gorąco się modlili. I tym razem Senor de Los Temblores nie zawiódł”.

Dzień Świętości Życia
To katolickie święto obchodzone jest w wielu krajach świata w wybrany dzień roku. Polski Episkopat już w 1998 r. podjął uchwałę ustanawiającą Dniem Świętości Życia właśnie 25 marca. Chyba nie przypadkiem wybrano datę, która w kościele katolickim jest jednocześnie Uroczystością Zwiastowania Pańskiego. 
Święto powstało w odpowiedzi na apel Jana Pawła II, by corocznie i w każdym kraju celebrować Dzień Życia i chociaż tego jednego dnia spróbować obudzić w sobie  „wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.  
Przy odrobinie dobrej woli święto to mogłoby stać się próbą powrotu do dziedzictwa naszych przodków, którzy żyli zgodnie z prawami natury, a radość z narodzin, troska o cierpiącego i bliskość z człowiekiem starym lub umierającym była codziennością. Rodziny były wielopokoleniowe, życie przeplatało się z chorobą i śmiercią, i każdy znał wagę tego pierwszego.
Dziś - w dobie wszechobecnych gier komputerowych z bohaterami posiadającymi „wiele żyć”- trochę nam się te wartości zdewaluowały. Świętujmy więc Dzień Życia nie tylko jako święto katolickie, ale także jako Dzień Wartości Nadrzędnych. I bądźmy pewni – spoglądać będzie na nas z góry zadowolony i uśmiechnięty Jan Paweł II.

Dzień Zwiastowania   O:)
Celebrowano go podobno jeszcze w czasach apostolskich. Kościół przyjął wówczas umownie datę obchodów na trzy miesiące po Bożym Narodzeniu ( tak, aby od Zwiastowania do Narodzenia mijało dokładnie 9 miesięcy). Powszechnie obchodzono święto już w III wieku, a kiedy w IV w. ustalono datę Bożego Narodzenia na 25 grudnia– umiejscowiono je w kalendarzu właśnie 25 marca. Związane silnie z obrzędowością ludową obfitowało w szereg przysłów, nawiązujących do obchodzonego dawniej w tym dniu pierwszego dnia wiosny:
Na Zwiastowanie bocian na gnieździe stanie
Na Zwiastowanie przybywaj bocianie
Na Zwiastowanie jaskółki się ukazują, ludziom wiosnę zwiastują
Na Maryi Zwiastowanie jaskółka ze snu powstanie

Matka Boża Wiosenna zawsze była nazywana opiekunką człowieka na ziemi. W dawnej Polsce święto nosiło także inne nazwy:
Matki Bożej Roztwornej - czyli „roztwierającej” ziemię na przyjęcie ziarna, „roztwierającej” ziemię także jaskółkom (o których sądzono, że zimują w błocie) by mogły wyfrunąć pod niebo jak każe stare przysłowie: Na Matkę Boską Roztworną rzuca jaskółka swą topiel jeziorną
Matki Bożej Zagrzewnej
– bo ogrzewała ziemię, by kiełkowały rzucone w nią nasiona
Matki Bożej Strumiennej – bo jak mawiali Kaszubi: Na Strumienną, strumienie puszczają i lody pękają
Matki Bożej Ożywiającej – dającej nadzieję na lepsze, cieplejsze dni

W Słowenii dziś Dzień Matki, a na świecie – Międzynarodowy Dzień Gofra. Czy wiecie, że pierwszą elektryczną gofrownicę wyprodukowano już w 1911 r., ale same „wafle” wypiekano już w średniowieczu. Uczcijmy dziś bohatera dnia - jeśli nie przez własnoręczne pieczenie, to chociaż przez spożycie…gofry z dżemem…z lodami…z bitą śmietaną…z truskawkami…mniam, mniam, mniam

Od 2007 r. obchodzony jest w Rosji Dzień Kultury – to połączone święto pracowników muzeów, kin, teatrów, bibliotek… chociaż niezależne dni, w których świętują wszyscy wymienieni (tyle, że osobno) – także są w rosyjskim kalendarzu.

Ukraina świętuje z kolei Dzień Służby Bezpieczeństwa – obchodzony od 2001 r. w rocznicę przyjęcia Ustawy o służbie bezpieczeństwa Ukrainy(25.3.1992 r.)

Dzień Niepodległości obchodzony jest dziś w Grecji i na Cyprze – jest to rocznica proklamowania niepodległości w roku 1811 i uwolnienia się spod tureckiego jarzma. Dziś ma charakter religijny i połączone jest ze Świętem Zwiastowania.

Na Łotwie dzisiejszy dzień to Dzień Pamięci Ofiar Komunistycznego Terroru. Od 25 do 28 marca 1943 r. ponad 42 tys. Łotyszy zostało deportowanych na Syberię. 73% to kobiety i dzieci poniżej 16 roku życia.

Rocznica Wielkiej Ucieczki ( ze Stalagu Lutf III w Żaganiu)
W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. grupa 80 jeńców uciekła z żagańskiego Stalagu. Tylko trzej z nich odzyskali wolność na stałe i dotarli do Wielkiej Brytanii. Trzydziestu- po złapaniu osadzono w innych obozach; pięćdziesięciu - rozstrzelano na osobisty rozkaz Hitlera.  Amerykanie nakręcili film o tym spektakularnym wydarzeniu ( 1963 –„Great Escape”) z gwiazdorską obsadą.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:50:26 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marzec 2009, 05:48:25 »

26 marca

Dzień Dobrego Łotra zwany też Dniem Janosika ;-)

Dzień Janosika (należącego z pewnością do łotrów dobrych) pomyślany został - po katolicku – jako dzień grzeszników powracających do Boga. Dość przewrotne ludowe przysłowie: Dawniej łotr był na krzyżu, dzisiaj krzyż jest na łotrze – przypomina nam o św.Dyzmasie – Dobrym Łotrze – który, ukrzyżowany po prawicy Jezusa, nawrócił się w ostatniej chwili, w przeciwieństwie do Gezmasa (wiszącego po lewicy). Przypomina nam też, że na przemyślenie własnego życia i poprawę postępowania nigdy nie jest za późno. Dlatego właśnie w tym dniu organizowane są apele i seminaria w więzieniach. Zgodnie z ideą tego święta warto też zapamiętać, że i w złej beczce dobre wino bywa, choć się nikt go tam nie spodziewa.
W prozaicznym życiu codziennym daleko nam jednak do duchowości, dlatego Dobry Łotr bardziej kojarzy nam się ze zbójnikiem-idealistą Janosikiem.
Juraj Janosik Łotr z cechami Robin Hooda. Zbój, a uczciwy aż do bólu. Przydaliby się nam tacy Janosikowie w każdej dziedzinie życia (od stacji benzynowych począwszy, a na Parlamencie skończywszy).
Świętujmy więc Dzień Dobrego Łotra i …zastanówmy się przy okazji nad własnym postępowaniem. Może coś w nas da się poprawić? Nie popadajmy jednak w paranoję. Warto wiedzieć, że i święty siedem razy na dzień grzeszy.
Przysłowia powstają wskutek wieloletnich doświadczeń człowieka- można im wierzyć.  :-?

Ps. We wrześniu 2009 miała wejść do kin ma nowa „Prawdziwa historia Janosika” Agnieszki Holland.

Dzień Niepodległości Bangladeszu to święto narodowe obchodzone w rocznicę rozpoczęcia wojny wyzwoleńczej w 1971 r.

Hiszpański Narodowy Dzień Sadzenia Drzew (Fiesta del  Arbol) świętowany jest od czasów króla Alfonso, który tego dnia, tyle że w roku 1895 r posadził w pobliżu Madrytu piękną sosnę. Dziś jest to dzień szeroko zakrojonych działań proekologicznych.

Dzień Męczenników, czyli tych, którzy poświęcili życie dla własnego kraju obchodzony jest dziś w Mali.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:51:15 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Marzec 2009, 05:47:40 »

27 marca

Międzynarodowy Dzień Teatru  :sylweste:

Istnieje na świecie organizacja o mile dla ucha brzmiącej nazwie ITI i nie ma ona nic wspólnego z kosmitami. To Międzynarodowy Instytut Teatralny założony w 1948 r. pod auspicjami UNESCO z myślą, aby propagować na świecie wiedzę o teatrze i umożliwić międzynarodową współpracę w tej dziedzinie.
Na świecie istnieje ponad 100 ośrodków ITI. Polskie centrum założono w 1958 r. W 1961 r. ustanowiono Światowy Dzień Teatru, a datę obchodów ustalono na 27 marca- rocznicę otwarcia pierwszego Sezonu Teatru Narodów w Paryżu w roku 1957.
Corocznie w tym właśnie dniu odbywają się specjalne spotkania teatralne, sympozja, przedstawienia Rokrocznie również w tym dniu rozsyłana jest tłumaczona na ponad 20 języków wiadomość, zawierająca wypowiedź słynnego człowieka Teatru. Pierwszą wysłał w 1962 r. Jean Cocteau. Autorem tegorocznego orędzia jest Ludwik Fleszar, a rok 2009 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem zmarłego przed 10 laty Jerzego Grotowskiego ( światowej sławy twórca Teatru 13 Rzędów w Opolu i Teatru Laboratorium we Wrocławiu)
W Polsce w tym dniu przyznawane są nagrody  im.Stanisława Ignacego Witkiewicza.
W bieżącym roku  wyróżniono:
- "za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie"- Czeszka Irena Lexová ;
- "za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą" - Jacek Łumiński, twórca Śląskiego Teatru Tańca
- "za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą" - monografia Małgorzaty Komorowskiej "Marcella Sembrich-Kochańska. Życie i śpiew". Zoatała ona uznana Teatralną Książką Roku 2008

Ogólnopolski Dzień Wolnej Konkurencji

W skrócie:
- nie dopuszczanie do tworzenia się udzielnych monopolistów
- brak zmowy cenowej
- swoboda konkurencji w każdej dziedzinie
- nic kosztem czegoś lub kogoś innego
- nie działać na szkodę innych
Bajka? Nie! Po prostu wolna konkurencja. I oby nam kiedyś taka nastała
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Marzec 2009, 00:16:49 »

28 marca

Wielki Czwartek (2013)
Czwartek zwany ongiś Białym lub Czystym rozpoczyna Triduum Paschalne i upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. W wierzeniach ludowych to magiczny dzień, w którym mocy nabierały woda i ogień, a wszelkie kąpiele pomagały zachować zdrowie i urodę. Tego dnia Kościół świętuje ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Milkną też, aż do Soboty, wszystkie kościelne dzwony. Słychać za to dźwięk kołatek.


Dzień Opuszczenie Libii przez Brytyjczyków (British Evacuation Day)
W czasie II wojny światowej Libia była areną walk angielsko-włoskich. Po zakończeniu wojny, Włosi zrzekli się praw do niej na rzecz Brytyjczyków i Francuzów. W 1951 r. ONZ zadecydowało o niepodległości Libii. Władzę powierzono królowi Muhammedowi Idris al-Mahdiemu. W 1969 Muammar al Kadafi na czele grupy oficerów dokonał bezkrwawego przewrotu i wkrótce zlikwidowano brytyjskie i amerykańskie bazy wojskowe.
 28 marca 1970 rząd brytyjski zgodził się ostatecznie opuścić zorganizowaną po II wojnie bazę „Al-Adam” w Tobruku. Dzień ten jest w Libii corocznie świętowany

W Czechach i na Słowacji świętują dziś Dzień Nauczyciela, a w Azerbejdżanie święto służb bezpieczeństwa obchodzone jest jako Dzień Bezpieczeństwa Narodowego.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 12:11:12 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Marzec 2009, 00:17:45 »

29 marca

Wielki Piątek (2012)
Wielki Piątek to dzień żałoby. Obowiązuje ścisły post, ale także przygotowuje się grób Chrystusa. W tradycji ludowej, na znak żałoby zasłaniano lustra. W myśl przysłowia: w Wielki Piątek zrób początek, a w sobotę kończ robotę – tego dnia malowano jajka i przygotowywano koszyczek na święconkę. Jajka w czasie Świąt miały symbolizować początek nowego życia, dlatego tak ważna jest ich obecność na wielkanocnym stole.

Trzeźwy i prozaiczny Dzień Metalowca
Kojarzony zwykle bywał z czasami PRL-u, kiedy to każda grupa zawodowa posiadała własne święto, dla podkreślenia idei socjalizmu, współzawodnictwa i przodownictwa pracy, czynów społecznych, itede, itepe… Wtedy takie święto mogło być równie dobrze Dniem PRL-u. Mało kto jednak wie, że pierwsze organizacje związkowe na ziemiach polskich, które w swojej nazwie użyły słowa „Metalowcy” powstały już w roku 1869.
W XXI wieku „metalowcy” to nie tylko pracownicy przemysłu metalowego i elektromaszynowego, ale także tworzący swoistą subkulturę ludzie słuchający muzyki havymetalowej i jej podgatunków.
Dzisiaj Dzień Metalowca świętują głównie fani havy metalu… :hura:

Dzień Prawnika Wojskowego obchodzony jest w Rosji od 2006 r., a w USA – w rocznicę opuszczenia Wietnamu przez ostatniego amerykańskiego żołnierza (29.3.1973 r.) obchodzony jest Dzień Weterana Wojny Wietnamskiej.

Na Madagaskarze świętowany dziś Dzień Bohaterów  jest dniem pamięci tych, którzy zginęli w powstaniu przeciwko Francji w 1947 r.
 
Dzisiejszy Dzień Młodzieży na Tajwanie poświęcony jest pamięci 72 młodych żołnierzy, którzy zginęłi w jednodniowym zrywie antymandżurskim w 1911 r.

Dzień Młodego Wojownika to nieoficjalne chilijskie święto upamiętniające zamordowanych w Toledo (w 1985 r.) braci Rafaela i Eduardo Vergara. Miało to miejsce w czasach dyktatury wojskowej i dziś obchodzone jest głównie przez lewicowych rewolucjonistów i mieszkańców slumsów. Nie jest to zbyt bezpieczny dzień dla turystów, ponieważ często kończy się zamieszkami.

Dzień Bogandy obchodzony jest w Republice Środkowoafrykańskiej w rocznicę śmierci pierwszego jej premiera. Barthélemy Boganda (1910-1959) zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w katastrofie samolotu.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:47:05 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Marzec 2009, 04:48:57 »

30 marca

Wielka Sobota (2013)
W Wielką Sobotę święci się wodę, ogień i pokarmy na wielkanocny stół. Ale dzisiaj chyba nikt już nie biegnie na złamanie karku z kościoła do domu. Kiedyś ten, co pierwszy dopadł furtki - dużo szybciej miał „się wyrabiać” z robotą w polu. Zdarzało się więc, że sąsiedzi wzajemnie drutowali sobie bramki. Poświęcony chrzan wrzucano do studni- przeciwko robakom, a skorupki poświęconych jajek dawano kurom- miały się dzięki temu przykładnie nieść w kurniku i nie uciekać z zagrody. Nie od dziś wiadomo, że jak kraj długi i szeroki, tyle najprzeróżniejszych tradycji wielkanocnych. Dziś zwyczaje nieco się wymieszały, niektóre zanikły, inne trochę się zmieniły, ale ciągle są i oby trwały jak najdłużej.
Na początku kwietnia sporo żab budzi się z zimowego snu i rozpoczyna się ich okres godowy. Miniony już rok 2008 ogłoszony był m.in. „Rokiem żaby”. Te sympatyczne skądinąd płazy, co i rusz uhonorowane bywają nieformalnym świętem obchodzonym w różnych miejscach jako „Dzień Żaby”. Aby jednak można było w ogóle świętować „dzień dorosłego osobnika w zielonym ubranku”, potrzebny jest skrzek i kijanki.
Może więc ogłosimy dziś „Dzień Żabiego Skrzeku”? Lada moment pojawi się na powierzchniach stawów sporo galaretowatych oczek z ciemną kropką pośrodku, a po kilku tygodniach…
 …mała żabka zapyta mamy:
- Mamo, skąd ja się wzięłam?
- Wiesz, trudno Ci będzie w to uwierzyć, ale przyniósł Cię bocian.


Godzina dla Ziemi (http://wwf.pl/godzinadlaziemi/)
Ogólnoświatowa inicjatywa ekologiczna wymyślona w 2007 r. przez organizację WWF. Odbywa się corocznie w ostatnią sobotę marca i ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia ze strony zmian klimatu na Ziemi.
Akcja polega na tym, że na całym świecie, o tej samej porze, wszyscy biorący udział w akcji wyłączają na czas jednej godziny światło we własnych domach, firmach, budynkach publicznych.
W pierwszym roku (2007) w akcji wzięło udział 2,2 mln osób; w roku następnym już 50 mln.
Dzisiaj między godziną 20.30 a 21.30 zgasną iluminacje m.in. piramidy w Gizie, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Opery w Sydney, mostu Golden Gate w San Francisco, Wieży Eiffla w Paryżu.


Dzień Wulkanologa w Rosji
Święto ustanowione na cześć pierwszego, szczegółowo opisanego przez radzieckich uczonych wybuchu kamczackiego wulkanu o przewrotnej nazwie Bezimiennyj. Ten nienazwany szczyt utworzył się w latach 50-tych podczas katastrofalnego wybuchu wulkanicznego.
Kamczatka to nie tylko miejsce carskich i stalinowskich zesłań, ale także położona na krańcu Rosji kraina wulkanów, gejzerów i trzęsień ziemi.

O Dniu Baptystów obchodzonym w Trynidadzie i na Tobago (oraz prawdopodobnie w szeregu mniejszych wysepek wchodzacych w skład tego państwa) nic mi bliższego na razie nie wiadomo. Jeżeli czegoś się dowiem- nie omieszkam się tym podzielić.
Powstała w 1976 r. Republika Tryniad-Tobago jest w przeważającej części protestancka. Należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Śmiało można chyba powiedzieć, że baptyzm wywodzi się z anglikanizmu, a Trynidad należał  do Brytyjczyków już w XVIII w.
W historii Tobago natomiast ciekawym epizodem był okres kolonizacji przez Kurlandczyków. Jako, że Księstwo Kurlandii i Semigalii było w tym czasie (XVIIw.) lennem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, można by rzec, że również my mieliśmy tam swoje „zamorskie terytorium”.
Baptyzm trafił na wyspy w 1812 r., kiedy zaczęli się tu osiedlać wyzwoleni amerykańscy niewolnicy. Powstała tu specyficzne jego odmiana, łącząca w sobie cechy wierzeń afroamerykańskich z religią chrześcijańską. Nosi nawet własną nazwę Spiritual Baptist lub Shouter Baptist.
Być może obchodzone tu Święto Baptystów wiąże się właśnie z okresem sprowadzenia na Trynidad prekursorów baptyzmu

A dzisiaj coś dla łasuchów – Światowy Dzień Muffinka  =D>. Muffinki, to takie małe słodkie babeczki, mogą być z dodatkami lub bez, dietetyczne lub…dietetyczne z przymrużeniem oka, ale zawsze są baaardzo smaczne.

Amerykanie świętują Dzień Lekarza – w rocznicę pierwszego zastosowania znieczulenia ogólnego przez dr Juliusza Crawford Konga (1842 r.), a święto wymyśliła już w 1943 r. żona lekarza Charlesa Almonda – Eodore (i tym sposobem trafiła do historii).


Żeby jednak nie było tu dzisiaj całkiem pusto, wspomnę chociaż, że 143 lata temu, dokładnie 30 marca 1867r., Stany Zjednoczone tanio kupiły złotodajną i „ropodajną” Alaskę. I jest to dziś jedyny stan, w którym nie płaci się podatków, a mieszkańcy otrzymują dywidendy pochodzące z opłat za wydobycie ropy naftowej (ok. tysiąca dolarów rocznie na każdego mieszkańca).
Ostatnimi gubernatorami Alaski przed jej sprzedażą byli dwaj Polacy- Szymon Janowicz i Stefan Wojewódzki; pierwszym amerykańskim administratorem Alaski był także Polak – Włodzimierz Krzyżanowski. Czy jakiś Kielak trafił kiedyś na Alaskę?

Z ciekawostek:
320 lat temu, w dość tolerancyjnej (na tamte czasy oczywiście) Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ścięto na mocy wyroku Sądu Sejmowego szlachcica i filozofa Kazimierza Łyszczyńskiego (patrona Internetowej Listy Ateistów i Agnostyków). Zarzucono mu „zbrodnię ateizmu”. Łyszczyński był autorem pierwszego polskiego ateistycznego traktatu filozoficznego De non existenta Dei, który został przekazany „właściwym organom” przez jego sąsiada Jana Brzoskę, a ten znalazł sobie po prostu skuteczny sposób, by nie zwracać Łyszczyńskiemu długu.
Rzecz jasna- na książce również wykonano wyrok. Została spalona, ale  ponieważ urzędowy oskarżyciel bardzo przykładał się do wykonywania swej funkcji- w dokumentach procesowych pozostały, uwiecznione dla potomności, spore jej fragmenty.

A na deser jedno z marcowych przysłów:
Kto sieje groch w marcu, będzie go gotował w garncu, kto w maju- to w jaju.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:58:35 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Marzec 2009, 04:55:25 »

31 marca

Wielkanoc (2013)

(…)Powiedz ludziom, niech więcej nie płaczą,
Dwa dni leżałem w grobie. I dziś zmartwychwstałem (J.Lechoń)


Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna, Wielka Niedziela) jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Ktoś kiedyś nazwał je „świętem świąt”, ponieważ  upamiętnia ono zmartwychwstanie Chrystusa. Datę obchodów ujednolicił w 325 r. sobór nicejski ustalając, że świat chrześcijański świętować będzie Wielkanoc w pierwszą niedzielę po żydowskim święcie Paschy (Pesach). Przypada to zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.
Pisanki, pisanki, jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek

więc tradycyjnym zwyczajem stuknijmy się jajem. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt.  :chick2:

Zmiana czasu zimowego (2013) [-o<

Czas zimowy jest czasem geograficznym, ale nie bardzo pasuje do trybu życia współczesnego człowieka. Kto chciałby wstawać ok.2 w nocy? Niektórzy dopiero szykują się do spania, a za oknem już zaczynałoby robić się jasno.
Niezadowolonym śpiochom podpowiem, że zmianę czasu po raz pierwszy zastosowali Niemcy już w 1916 r., ale wymyślił ją nieco wcześniej jeden z „ojców-założycieli” Stanów Zjednoczonych - Beniamin Franklin. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym. Po wojnie było z tym różnie: zmienialiśmy czas w latach 1946-49, potem 1957-64, ale prowadzone to było chaotycznie i każdorazowo ogłaszane w „Monitorze Polskim”. Przy braku jakichkolwiek reguł bywało, że na czas letni przechodziliśmy dopiero 31 maja, a na zimowy- już pod koniec września.
Od roku 1977 stosujemy tę praktykę nieprzerwanie do dziś, z tym, że od 2000 r. przyjęto sztywne zasady w całej Unii Europejskiej. Czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Jednak w każdym kraju wprowadzany jest o godzinie zależnej od strefy czasowej. W Polsce przesuwamy wskazówki o 2.00 lub 3.00.
A w którą stronę?
Wiosną - do przodu (śpimy krócej), jesienią - do tyłu (śpiochy się cieszą- śpimy dłużej).

Dzień Terri  
Losami Amerykanki Terri Schiavo bardzo długo interesował się cały świat.
Kobieta uległa wypadkowi w 1990 r. i od tego czasu pozostawała w śpiączce. Przy życiu utrzymywały ją tylko maszyny. W 2005 r. jej mąż podjął decyzję o zaprzestaniu sztucznego odżywiania i odłączeniu Terri od aparatury. Przeciwstawiali się temu rodzice dziewczyny, w związku z czym odbyło się szereg spraw sądowych nadających jej losom światowy rozgłos. Rozpoczęły się ogólnoświatowe dyskusje o eutanazji i prawie do życia ludzi chorych.
Terri Schiavo stała się „kartą przetargową” różnych ugrupowań politycznych. Jedni popierali jej męża, inni rodziców. Dwukrotnie odłączano kobietę od aparatury, po czym ponownie podłączano. Spór rozstrzygnęła ostatecznie decyzja niezawisłego sądu. Sztuczne odżywianie odłączono po raz trzeci, tym razem już ostatecznie.
Terri Schiavo zmarła 31 marca 2005 r. po 15 latach przebywania tzw. stanie wegetatywnym. Późniejsze badania wykazały rozległe i trwałe uszkodzenia jej kory mózgowej powodujące niezdolność do samodzielnej egzystencji.
W pierwszą rocznicę jej śmierci, grupa osób poparta przez ojca Terri wystąpiła z inicjatywą ogłoszenia tego dnia „Dniem Terri”. Organizatorzy zwrócili się do obywateli całego świata z prośbą o poparcie. Chcieli w ten sposób nie tylko oddać hołd pamięci kobiety, ale także sprowokować ludzi do zastanowienia się nad kruchością ludzkiego życia i problemem opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi.

Podobno dziś świętować powinniśmy także Dzień Ziemniaka, ale nie jest to informacja sprawdzona, więc nie bierzemy za nią odpowiedzialności.
Jeżeli to prawda- musi to być raczej święto obchodzone na innym kontynencie lub nawet półkuli, bo u nas „ziemniak nasz powszedni” (przywieziony do Europy w 1565 r. :!:) doceniany bywa głównie jesienią. Już od września zaczynają się - jak kraj długi i szeroki – różne „okołoziemniaczane” imprezy. Najczęściej jest to Święto Pieczonego Ziemniaka lub Kartofla w myśl przysłowia: W dzień św. Tekli będziemy ziemniaki piekli.

Jeżeli ktokolwiek posiada więcej informacji o Dniu Ziemniaka – prosimy, aby się nimi podzielił.

Jeszcze jedno smaczne święto dzisiaj mamy - Światowy Dzień Budyniu :idea: Niech dzisiaj budyń smaczny Wam będzie  :-P

maltański Dzień Wolności
Malta przez wiele lat była kolonią brytyjską, a później niepodległym członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Miała wówczas zawarty z Wielką Brytanią układ obronny, zezwalający na utrzymanie na Malcie brytyjskich baz wojskowych. Ostatnie z tych jednostek opuściły wyspę 31 marca 1979 r i od tej pory dzień ten jest jednym z ważniejszych świąt państwowych.

palestyński Dzień Ziemi
Ustanowiony został po tragicznych zajściach z 1976 roku, podczas których izraelskie siły okupacyjne zaatakowały palestyńskich rolników, którzy protestowali przeciwko kradzieży ich ziemi. Zginęło wówczas sześciu Palestyńczyków z izraelskim obywatelstwem.
 :komp:
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 12:09:39 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola

Maria Jolanta

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • ****
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 454
  • Zobacz profil
ODP: Kalendarz świąt wszelakich
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Kwiecień 2009, 04:29:40 »

1 kwietnia

Śmigus-Dyngus czyli Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych (2010), zwany także Poniedziałkiem Wielkanocnym, Lanym Poniedziałkiem, Oblewanką, Polewanką, Dniem św. Lejka. Śmigusem nazwany od „śmigania” panien wierzbową witką i oblewania wodą, a  dyngusem od „dyngowania”, czyli wykupywania się od „śmigania” przy pomocy datków (pisanek).

Prima aprilis
„Prima Aprilis, albo najpierwszy dzień kwietnia,
Do rozmaitych żartów moda staroletnia”

Dzień, w którym można bezkarnie i do woli żartować sobie z innych; ba jest to nawet tradycją uświęcone i po prostu należy to robić. Nawet media prześcigają się w wymyślaniu i publikowaniu nieprawdziwych historii.
Skąd wziął się ten zwyczaj? Istnieją różne wersje:
* Grecka bogini kiełkującego ziarna- Persefona- na początku kwietnia została porwana przez Hadesa. Demeter (bogini gleby) -jej matka- w poszukiwaniach kierowała się echem głosu córki, ale było ono zwodnicze i poszukiwania zakończyły się fiaskiem
* 1 kwietnia urodził się największy kłamca dziejowy i obłudnik -Judasz Iskariota
Geneza powstania primaaprilisowych zwyczajów mogła być jednak bardziej prozaiczna, a jednocześnie najbardziej chyba prawdopodobna
*  Obowiązujący obecnie kalendarz także przechodził różne przemiany. Był taki okres w dziejach, kiedy rok urzędowy rozpoczynano w okolicy 1 kwietnia właśnie. W związku z XVI-wieczną reformą kalendarza, Nowy Rok został przesunięty na 1 stycznia. Ale wieści nie rozchodziły się wtedy lotem błyskawicy. Całodobowe kanały informacyjne w telewizji, radio, serwis informacyjny w telefonie komórkowym, to wynalazki stosunkowo młode. W czasach reformy kalendarza - nie do pomyślenia. Dlatego nie można się dziwić, że do wielu osób nie dotarły nawet tak ważne informacje, a często-gęsto jeżeli nawet dotarły, to i tak nie dawano im wiary. No i dzień 1 kwietnia zaczął obfitować w przeróżne zabawne sytuacje, ba - strojono sobie żarty z niedowiarków, nazywając ich „kwietniowymi głupcami”. Data uchodziła za tak dalece niepoważną, że zdarzały się nawet przypadki „antydatowania” niektórych wydarzeń z 1 kwietnia na 31 marca.
Jak było naprawdę- któż to wie?
Faktem jest, że nabieranie współziomków i strojenie sobie żartów  w pierwszym dniu kwietnia przeszło do ogólnoświatowej tradycji. Pamiętajmy tylko, że żart żartowi nierówny. Niektóre bywają grubiańskie lub po prostu niesmaczne i tych starajmy się unikać.
(…) Elektrony mają żony
Słodka sól ma smak niesłony
Dyrdymały rosną w dżungli
A meduza mieszka w dziupli (…) (kabaret OTTO)
  :lol:

Międzynarodowy Dzień Ptaków
…Potrzebny mi ornitolog,
aby opowiedział nam tajemnice ptaków.
Przecież mają swój język,
swój sposób bycia,
porozumiewają się, ostrzegają,
pomagają sobie… (ks.Tymoteusz ”Przednówek”)

Świat bez ptaków byłby ubogi.
Już w 1867 r. powstała pierwsza organizacja aktywnie działająca na rzecz ich ochrony.
W 1902 r. podpisano w Paryżu „Konwencję o ochronie ptaków”, a w 1906 r  - przedstawiciele państw ratyfikujących ją, ustanowiły dzień 1 kwietnia ptasim świętem. Polska przystąpiła Konwencji  w 1932 r.
Korzenie Światowego Dnia Ptaków sięgają XVII w. Jedna z ówczesnych tradycji nakazywała przed Zwiastowaniem skupować złowione do niewoli ptaki (jako symbole wolnych dusz), by później wypuścić je na wolność. „Wszak przez cud Wcielenia wyzwolony został człowiek i świat cały”.
Święto świętem, ale warto poznać ptaki. One nie tylko ładnie śpiewają (nie wszystkie! ;-) ) i znoszą jajka. Ptaki mają swoją hierarchię i swój język, łączą się w pary, dbają o dzieci, pomagają sobie i kłócą się ze sobą…Czasami nawet nieźle kombinują (np. kura często potrafi przechytrzyć gospodarza i znosi jajka wszędzie, tylko nie w kurniku). Ornitolodzy utrzymują, że niektóre gatunki doskonale rozpoznają swoją „najbliższą rodzinę”, odczuwają braki we własnym stadzie i pewnie nawet…tęsknią. Nikt nigdy bliżej się tym nie zajmował, a może warto?

Warto też wiedzieć, że od 1 do 7 kwietnia obchodzimy Tydzień Czystości Wód. Wydawać by się mogło, że problem wody nas nie dotyczy. Przecież obszar naszego kraju poprzecinany jest całą siecią rzek, mamy też niemało jezior. Tymczasem nasze zasoby wody pitnej porównywane są do zasobów wody w pustynnym Egipcie. Nasze wody, zwłaszcza powierzchniowe są bardzo zanieczyszczone.
W ramach obchodów Tygodnia Czystości Wód przeprowadzane są akcje sprzątania linii brzegowych rzek, kanałów i jezior. Często przy okazji wykrywane są nielegalne wyloty ścieków.
Nie umiemy także racjonalnie gospodarować tym bogactwem naturalnym. Pewnie w myśl przysłowia „Bez wody nie ma wygody”, przeciętny mieszkaniec naszego kraju zużywa dziennie 150-250 litrów wody wodociągowej  :-o  :!:
Dbajmy o własną wygodę, ale nie przesadnie.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2013, 11:54:38 wysłana przez Janusz »
Zapisane
"Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości,
dzielić się smutkiem, to połowa smutku".
                                                             Mariola
Strony: [1] 2 3 ... 25   Do góry