Kury,wołomiński,mazowieckie,Polska

Z Wiki Kielakowie.pl
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Historia

Wieś Kury (w XVII wieku Kąty Kurowe, później Kąty Kury) znajduje się na terenach wchodzących w skład parafii Postoliska, będącej jedną z najstarszych parafii na terenie obecnego powiatu wołomińskiego. Rozwijała się tu jeszcze od czasów Księstwa Mazowieckiego, gospodarka leśna (głównie bartnictwo), a później rolnictwo. Okolice tutejsze stanowiły wówczas własność drobnego rycerstwa mazowieckiego, które zainteresowane było wyrębem lasów pod uprawę roli. W przeszłości wieś Kury należała do powiatu radzymińskiego, gminy Międzyleś. Po upadku Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim, wieś Kury, która w XVIII wieku wchodziła w skład dóbr rodu Zamoyskich, została z nich wydzielona, w ramach ukazu carskiego o reformie rolnej z 1864 r.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego. Dzisiaj zamieszkuje ją ok. 100 mieszkańców.

Etymologia nazwy wsi

Nazwa wsi Kury, wywodzi się od nazwiska najdawniejszych jej właścicieli - mazowieckiego rodu rycerskiego Kurów. Do dnia dzisiejszego, większość zamieszkującej tu ludności, stanowią osoby noszące nazwisko Kur, lub używające oboczności językowej tego nazwiska.

Źródła

Kury (województwo mazowieckie) - Wikipedia